bedolven sf' V LIEGR AMP Lijken onder sneeuw BiliM Buit vervoerd met zoek geraakt jacht Opnieuw ontvoeringschantage Erhard ontbiedt Brandt over passen naar Bonn Inbreker op de vuist met schoolhoofd Sjouk schaatst zich naar begeerde wereldtitel weer VADER RINNELT wraakoefening Britannia te pletter Vakantiereis was laatste Meter defect Ervaren vlieger DAGBLAD VOOR ZEELAND vliegtuig vermist met 85 mensen Winter belemmert bergingsacties Zwaarbewolkt „Sterke man" van Z.-Vietnam zou vermoord worden TREINROOF LONDEN: Politiek verschil van inzicht: NIETS NIEUWS BETALEN Toch V.N.-maclit naar Cyprus 104a JAARGANG No. 24527 Voor God, Koningin e« Vaderland Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111. MAANDAG 2 MAART 1964 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per pos1 excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent, Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) 5? DRIEËNTACHTIG DODEN BIJ IN ALPEN Een constellation van de Paradise Air lines met eenentachtig passagiers en een bemanning van vier koppen is zondag vermoedelijk neergestort in de Sierra Nevada, op de route tussen San José en Lake Tahoe in Calitornië. Het toestel was om tien over half acht zondagavond van het gemeentelijk vlieg veld San José vertrokken. De vlucht naar Tahoe Valley duurt normaal vijftig minuten. Om negen minuten voor half negen zondagavond meldde de vlieger, althans volgens de federale luchtvaart dienst Oakland, dat hij de zuidelijke oever van het meer kon zien Even later vroeg hij het vliegveld Tahoe Valley om een weerrapport. Het was toen bewolkt en het zicht nam snel af door sneeuw. (Van onze correspondent) Tijdens een inspectieronde in de Tilburgse Gerardus Majellaschool is het eenenveertigjarige school hoofd A. van Ham in gevecht ge raakt met een naar schatting vijf entwintig- tot dertigjarige inbre ker, die het schoolhoofd van een trap heeft geslagen en daarna op een reeks nekslagen heeft getrak teerd. Toen de heer Van Ham ten einde raad begon te gillen sloeg de indringer op de vlucht. Zodra de onbekende via de hoofdingang van de school was verdwenen ging het door de klappen enigszins ver sufte schoolhoofd naar huis, waar hij de politie van 't gebeurde ver wittigde. Ondanks een intensieve speurtocht is de dader niet ge vonden Aangenomen wordt dat de inbreker zich met een valse sleutel toegang tot de school heeft ver schaft, omdat ramen noch deuren geforceerd bleken. De heer Van Ham kwam ertoe in de school te gaan kijken toen hij in de nacht van zaterdag op zondag licht in het gebouw zag branden. Het schoolhoofd, juist op het punt naar bed te gaan, dacht aanvanke lijk dat het om een nalatigheid ging. Het ging derhalve met behulp van zijn sleutel de school binnen om het licht uit te doen. Bij de spreekkamer werd hij toen aange vallen. Deze inbraak was de twin tigste te Tilburg in een tijdsbestek van goed veertien dagen. Onder een dikke laag sneeuw zijn giste ren een aantal stoffelijke resten van passa giers van het Britse verkeersvliegtuig „Bristol-Britannia" aangetroffen, dat zater dag ongeveer twintig meter van de top van de Glungetzer nabij Innsbruck te pletter is geslagen. Alle 75 passagiers en 8 beman ningsleden zijn om het leven gekomen. Daaronder bevinden zich twee volledige gezinnen. De viermotorige machine was met win tersport-vakantiegangers van Londen onder weg naar Innsbrucck. Alle inzittenden op één na hadden de Britse nationaliteit. De „Bristol-Britannia" werd al sinds zaterdagmiddag vermist. Het had een beperkte hoeveelheid brandstol aan boord. Acht minuten voordat de machine aan de grond had moeten komen meldde de gezagvoerder dat hij wegens de dich te mist niet kon landen op het levens gevaarlijke, door steile rotswanden om geven vliegveld van Innsbruck. Men neemt aan dat hij toen is blijven rond cirkelen in afwachting van betere weers omstandigheden. Het landingsgestel moet al zijn uitgeklapt toen hij vernam dat het weer 2000 meter verder veel beter was. Men acht het mogelijk dat hij bij het zoeken naar deze hoogte van zijn toestel tegen de bergtop te pletter sloeg. Het toestel zou de berg hebben ge raakt op ongeveer 20 meter onder de top en daarna van de helling, die een hoek heeft van ongeveer 70 graden, in een ravijn in ontelbare stukken zijn uiteen gespat. De inzittenden moeten vrijwel op slag dood zijn geweest. Onmiddellijk nadat men het wrak van het vermiste vliegtuig had ontdekt wer den bergingsacties begonnen. De plaats waar het vliegtuig is neergestort is ech ter uiterst moeilijk en alleen klimmend te bereiken. Zware sneeuwval en een dichte mist belemmeren de bergingsacties bovendien. Omdat verscheidene wrakstukken er verkoold uitzagen veronderstelt men, dat een ontploffing heeft plaatsgehad. Des kundigen hebben echter sporen van ke rosine in de sneeuw gevonden, die bij een ontploffing zeker zou zijn verbrand. Oostenrijkse functionarissen veronder stellen dat de hoogtemeter tijdens de lan dingsmanoeuvre niet goed werkte. Vol gens het laatste radiobericht van de „Bristol-Britannia" wees deze meter een hoogte van 3300 meter aan, maar in wer kelijkheid bevond het toestel zich waar schijnlijk lager dan 2697 meter. De Britse luchtvaartmaatschappij „Bri tish Eagle International Airways", de eigenaresse van het verongelukte toe stel, zal een onderzoek instellen naar de oorzaak van de ramp. Zij heeft verklaard dat de piloot een zeer ervaren vlieger is, MET EEN ZOON zijn prinses Alexandra van Engeland en haar man Angus Olivy zaterdag verblijd. TOT VOORZITTER van de AVRO is ge kozen mr. dr. L. H. Slotemaker, oud- vennootschapsdirecteur van de K.L.M. EEN VERWARMD zeewaterzwembad zal wellicht nog deze zomer in Noordwijk worden geopend. Het betreft hier een Nederlandse primeur. EEN VERLENGING van de verjarings termijn voor oorlogsmisdaden (die in 1965 afloopt), met nog twintig jaar, is de wens van het Amerikaans-joodse congres in New York. A A AN TROMBOSE in het rechterbeen lijdt koning Paul van Griekenland mo menteel. Er zijn geen aanwijzingen dat de trombose een nadelige invloed zal hebben op 's konings algemene gezond heidstoestand. Weersverwachting van het K.N.M.I. geldig tot vanavond: Zwaar bewolkt met enkele plaat selijke opklaringen, droog weer. In de ochtend temperaturen om het vriespunt, in de middag tempera turen van twee tot zes graden. Zwakke tot matige wind tussen oost en noord. Vandaag: zon onder 18.22 uur Maan op 22.56 uur 5i°/gQe?i zon op 7 21 uur- Maan on- der 9.34 uur. die de route Londen-Innsbruck op zijn duimpje kende. Ook in de bemanning en in de me chanische conditie van het toestel heeft zij alle vertrouwen. De ramp met de „Bristol-Britannia" is de grootste uit de Oostenrijkse lucht vaartgeschiedenis. De slachtoffers van het verongelukte toestel zullen per helikop ter naar Innsbruck worden overge bracht. Daarmee zullen echter wel en kele dagen gemoeid zijn. omdat men vreest dat de lijken door de voortduren de sneeuwval moeilijk te vinden zullen zijn. De sterke man van Zuid-Vietnam, gene- raal-majoor Nguyen Khanh heeft zondag de beschuldiging uitgesproken, dat Franse en communistische agenten een komplot smeden om hem te vermoorden. De Amerikaanse ambassadeur Henry Cabot Lodge is volgens Khanh op de hoogte van het komplot. Lodge weigerde commentaar. Volgens Khanh geven zij ook hun steun aan een terreurcampagne van de Viet- cong tegen de Amerikanen. Khanh be weerde tevens, dat het komplot eveneens ten doel heeft om zijn regering omver te werpen en een neutralistische oplos sing voor de guerrilla-oorlog in zijn land door te drijven. Khanh sprak de beschuldiging uit in een vraaggesprek met journalisten tijdens een reis door de provincie Quang Tin, ongeveer 600 kilometer ten noorden van Saigon, waar vele Vietcong-rebellen rond zwerven. Het Engelse jacht „Christine", dat in januari op geheimzinnige manier in het Kanaal verdween, had een miljoen pond sterling (ongeveer tien miljoen gulden) aan boord van de treinroof die in augustus vorig jaar tussen en Londen werd ge- Glasgow pleegd. De eigenaar van het jacht, de 31-jarige Edward Anderson, heeft dit zondagavond verklaard in een vraaggesprek voor de Britse commerciële televisie. Hij zei dat het geld in tassen aan boord was ge bracht door twee mannen. Een van hen herkende hij als iemand die in verband met de treinoverval door de politie werd gezocht. Anderson wist niet waar de „Christine", die op 3 januari uit Rams- gate vertrok, zich thans bevindt.Mis schien op de bodem van het Kanaal of in Tanger, zei hij. Hij acht het moge lijk dat een van de opvarenden, Danny Basset, met wie hij een zeereis zou ma ken, is vermoord. Zijn lijk spoelde aan de Belgische kust aan. Anderson zei dat de man die hij her kende hem vijftigduizend gulden aan bood. Hij was toen bang geworden en had het schip verlaten. Anderson zei voorts dat hij naar de politie zou gaan om een verklaring af te leggen. Hij had Tweehonderd vijftig politieagenten hebben in Wiesbaden deelgenomen aan een grootscheepse speuractie In de buurt van het industrieter rein achter het centraal station, toen daar een vondst werd gedaan die met de ontvoering van Timo Rinnelt verband zou kunnen hou den. verscheidene dreigementen ontvangen en wilde politiebescherming omdat zijn vrouw en zijn kind in gevaar zouden zijn. „Ik had erin toegestemd een aantal pakjes over het Kanaal te brengen. Het waren twee handtassen en een tamelijk zware koffer, benevens twee mannen van wie ik er een onmiddellijk herken de, zei Anderson. (Van onze speciale verslaggever) „Geen woorden, maar daden Leve Sjoukje I". Dit was de weinige originele maat niettemin indrukwekkende lijfzang van het legioen dat Sjoukje Dijkstra in de Westfelhal van Dortmund heeft toe gejuicht met het behalen van haar derde wereldkampioenschap. Het gold tevens als een hulde voor het bereiken van het hoogste, dat bereikt kan worden, het „groot slem" met de Europese, de Olympische en wereldtitel in een seizoen. Deze prestatie is het laatst geleverd in 1948, toen de Canadese Barbare Ann Scott, ook de toenmaals open Europese kampioenschappen won. Vijf Europese, drie wereldkampioenschappen en een Olympische titel, is er voor een sport- meisje een hogere top, een machtiger climax denkbaar Gouden Sjoukje, mocht nu ervaren, hoe populair zij, als kind en sportster van Nederland, eigenlijk wel is. In Innsbruck was koningin Juliana de Nederlandse ijs koningin komen huldigen, nu nam het Nederlandse volk zelf haar in zijn mid den. De demonstratie was groots in haar drieste spontaniteit. Tegen het middag uur waren drie propvolle extra-treinen Dortmund binnengerold en binnen de Kortste tijd zag men overal in de stad het oranje schild met de foto van het Amstelveense meisje, deinden feest mutsen boven de massa uit, klonken de toeters en de meer luide dan welluiden de liederen als dat van de woorden en de daden en van ,,Dat we toffe jongens zijn". De cherry-flip, de dubbele Rittbergers en salchows en ook de altijd gevreesde en in Innsbruck niet geheel gelukte dub- Nadat de Westberlijnse burgemeester Willy Brandt zaterdagavond in een openbare redevoering het geschil tussen hem en bondskanselier Ludwig Erhard had belicht over het al dan niet uitrei ken van paaspassen aan Westberlijners voor een bezoek aan het oostelijk stads deel, is Brandt naar Bonn ontboden. In zijn toespraak verdedigde Brandt de passenovereenkomst van Kerstmis en be schuldigde hij Erhard van het voeren van partijpolitiek. Inmiddels heeft Brandts houding nogal wat kritiek uit gelokt. Met bondspresident Luebke heeft Erhard zaterdag een gesprek van ruim een uur gevoerd, waarin ook de paas- passenkwestie aan de orde zou zijn ge weest. Volgens een regeringswoordvoer der heeft Erhard ook al schriftelijk te kennen gegeven een ontmoeting met Brandt dringend noodzakelijk te achten omdat het Westberlijnse stadsbestuur en In het weekeinde hebben weer drie mannen geprobeerd munt te slaan uit de verdwijning van de ze venjarige Timo Rinnelt, wiens ont voering wel eens politieke achter gronden zou kunnen hebben. In Wiesbaden heeft Timo's vader te genover de -pers verklaard dat hij drie jaar geleden met zijn gezin uit Oost-Duitsland naar het Westen is gevlucht, maar dat hij nooit van Oostduitse zijde bedreigd is. Niette min schrijft de antiquair Joachim Rinnelt de ontvoering aan een wraakoefening toe. Timo's moeder heeft zich dit weekeinde in een tele visie-uitzending tot het publiek ge richt met het verzoek haar zoontje te helpen vinden. Intussen moeten de valse aanbiedingen die het echtpaar Rinnelt voor hoge be dragen zijn gedaan, de familie tot wan hoop hebben gebracht. Honderdduizend mark vroeg in rui] voor de jon gen een man. die in een Frankfortse nachtclub werd gearresteerd: twintig duizend mark eiste een vijfentwintig jarige Duitser, die telefonisch gedreigd had Timo te doden en eveneens hon derdduizend mark wenste een derde gedeponeerd te zien op een bepaalde plaats in Parijs, zo heeft de officier van justitie in Wiesbaden meegedeeld. De vader van Timo, antiquair Joa chim Rinnelt, is in Barcelona, zoals be kend, al voor achtduizend mark opge licht door pseudo-ontvoerders. Daar vóór waren al twee mannen gearres teerd. die aan Frankfortse journalisten voor vijftienduizend mark een waarde loze sleutel tot de verblijfplaats van Timo verkocht hadden. De politie in Wiesbaden heeft ver klaard dat de eerste brief, waarin het losgeld van vijftienduizend mark ge vraagd werd, waarschijnlijk de enige boodschap van de werkelijke ontvoer ders is. Die brief bevatte de sleutel van een postbus op het postkantoor in Frankfort, waar een schoentje van het jongetje werd gevonden. In een andere brief werd om een los geld van vijftigduizend mark gevraagd. De politie heeft geen nieuwe aan wijzingen omtrent het verdwijnen van de jongen gevonden, maar zij weigerde te zeggen dat zij alle hoop. dat de jon gen nog in leven zou zijn, had opgege ven. Mevrouw Rinnelt gelooft niet dat de jongen met een vreemde is meegegaan omdat zij hem heeft geleerd nooit met vreemden mee te gaan die hem zo maar op straat aanspreken. Zij vertelde dat hij het laatst is gezien met een ander jongetje, een paar blokken van zijn eigen huis verwijderd en kort voordat hij op 13 februari verdween. De politie is er nog niet achter wie dit kind is ge weest Timo's grootste genoegen was met leeftijdsgenoten te kunnen spelen. „Mis schien komt dit wel door de omstandig heid dat zijn broers zo veel ouder zijn dan hij zelf", aldus mevrouw Rinnelt. De oudere zoons zijn respectievelijk achttien en eenentwintig jaar oud. Of Rinnelt sr. voor zijn vlucht naar het Westen politiek actief is geweest, is een tot heden onbeantwoorde vraag gebleven. Rinnelts advocaat volstond met de mededeling dat Rinnelt nooit in het Oostduitse leger heeft gediend. Ge bleken is wèl dat de familie inlichtingen over Timo naar het gewicht daarvan betaald wenst te zien. De oplage van de betrokken bladen dient daarbij eveneens als norm, aldus de advocaat. Vier Westduitse tijdschriften hebben voor twaalfduizend mark foto's van de familie Rinnelt aangekocht. De familie zou dit geld goed kunnen gebruiken nu zij al enkele malen door valse aanbie dingen is bedrogen. de bondsrepubliek het kennelijk niet eens zijn over de passenkwestie. De Oostduitse staatssecretaris van cul tuur, Erich Wendt heeft zondag de West duitse regering verzocht zich niet langer „onwettig" te mengen in Westberlijnse zaken. Tevens bood Wendt nieuwe onderhandelingen over de passen aan. Vermoedelijk wil Wendt voordeel trek ken uit Bet geschil Erhard Brandt. Wendt sprak voor de Oostduitse radio en televisie en verkondigde in zijn toe spraak weer het bekende communistische standpunt dat West-Berlijn een aparate staat vormt, waar Duitsland geen rech ten heeft. De onderhandelingen over de paas passen zijn gestrand op de Oostduitse eis, dat deze passen evenals de kerst- passen in West-Berlijn zouden moeten worden uitgereikt door officiële Oost duitse instanties. Brandt zou deze eis hebben willen aanvaarden, evenals voor Kerstmis, maar de Westduitse regering, wie het kerstpassenakkoord al onaange naam was, omdat het vanwege de poli tieke implicaties moeilijk kon doorgaan voor een alleen maar „technische rege ling", verzette zich tegen een herhaling. Brandt heeft intussen een Westduits Westberlijnse topconferentie voorgesteld ter formulering van een gemeenschap pelijke politiek tegenover het verkeer met Oost-Duitsland. In Bonn werd hier op geantwoord, dat burgemeester Brandt ,.er blijkbaar aan herinnerd moet wor den", dat de ware schuldigen in deze kwestie gezocht moeten worden in het Oosten en niet in Bonn. Onderin ijtt end Brandt zou van gevoelen zijn dat de realiteit van de „muur" aanvaard moet worden en dat een of ander aanvaard baar compromis moet worden nage streefd, dat geen erkenning van Oost- Duitsland met zich meebrengt en even min de banden van West-Berlijn met Bonn ondermijnt, noch de positie van de westelijke geallieerden zal beïnvloeden. Hierop heeft de regering van Bonn gereageerd met de beschuldiging, dat Brandt een gemeenschappelijke politiek ondermijnt, die zijn socialistische partij had onderschreven. De regering van Bonn vindt voorts een nieuwe politiek t.a.v. Berlijn niet nodig. bel-flip gingen feilloos de lucht in en werden even zeker opgevangen. De twee sprongen-combinaties aan het einde waren weer imposante demonstratties van volmaakte techniek, van pure sport. Zonder die twee knikjes door de knieën waren er zonder twijfel zessen gevallen. Nu werden het tienmaal 5,9, zeven maal 5,8 en een 5,7 met een totaal voor de kür van 1053 tegen 1042 punten voor Petra Burka. Het was precies hetzelfde totaal als de Olympische kür van Innsbruck had opgeleverd, samengesteld uit pre cies dezelfde cijfers Het algemeen totaal van 2365,7 punten naast het plaatscijfer 9 was het hoogste, dat ooit op Sjoukje rapport had gestaan. Sjoukje ontving telegrafische geluk wensen van koningin Juliana en prins Bernhard. De uitslag luidt 1. en wereldkampi oene Sjoukje Dijkstra (Ned.) 2365,7 pnt 2. Regina Heitzer (Oost.) 2220,0 pnt. 3. Petra Burka (Canada) 2216,0 pnt. 4 Nicole Hassler (Fr.) 2141,4 pnt. 5 Christine Haigler (Ver. Staten) 2113,7 pnt. 6. Miwa Fukuhara (Japan) 2119,5 pnt. 7. Peggy Fleming (Ver. Staten) 2111,7 pnt. 8. Sally-Ann Stapleford (Gr.-Br.) 2068,3 pnt 9. Albertina Noyes (Ver. Staten) 2069,4 pnt. 10. Shirra Kenworthy (Canada) 2048,7. Op de foto: Sjoukje Dijkstra, voor de derde maal wereldkampioene kunstrij den, triomferend op het erepodium in de Dortmundse Westfalenhalle, geflankeerd door Regine Heitzer (l.) en Petra Burka (r.) De vijf niet-permanente leden van de Veiligheidsraad (Bolivia, Brazilië. Ivoorkust, Marokko en Noorwegen) zijn het eens geworden over het sturen van een internationale politiemacht van 10.000 man naar Cyprus onder toezicht van de V N. Secretaris-generaal Oe Thant zou, volgens het akkoord, een bemiddelaar moeten aanwijzen en alle landen zouden zich moeten onthouden van acties, die de situatie op Cuprus alleen maar ernstiger kunnen maken. Als nu ook Amerika en Rusland nog hun fiat geven aan dit akkoord zal de gewapende V.N.-interventie op Cyprus een feit zijn Intussen wordt de toestand op het woe lige eiland steeds explosiever, nadat een Grieks-Cypriotische herder door Turkse Cyprioten is vermoord en twee Griekse Cyprioten als gijzelaars ge vangen zijn genomen. In verschillende dorpen zouden gewapènde Grieks- Cypriotische burgers zich verzamelen, Turkse Cyprioten zouden verlangend uitzien naar een gevecht, een mach tige Griekse vloot is voor marine-oefe ningen met onbekende bestemming uit gevaren en in Turkije zouden de mili tairen extra actief geworden zijn. (Advertenties) ANTON HUNINK besteedt en zorg aan

de Stem | 1964 | | pagina 1