ERHARD ALLEEN KENNIS KOMT Op de schroothoop MAAR MAKEN Yloerdijkkanaal bedreigt Lillo K5 B E S C HUI T punt uit! 5 PRO epoca lebatteeri rificatie 7&wVl Navo-conferende kost ons land half miljoen gulden Consumentenbonden willen prijsverschillen beperken Adenauer vond ons land te onbelangrijk Genève weer zeer stroef Proces tegen society-arts voortgezet REM wil niets onwettigs doen Tweehonderd bouwvakkers legden werk tijdelijk neer Aandacht vragen ig? Onprettig? Vlug: to schoof ersteboven weg bij Kat/ aire avond Oostburg XjWATfcjR Vandaag Morgen EHBO-FINALE IN SITTARD Kanselier wacht lijvige agenda Beneluxtoer Engeland-EEG Eier-export Belgische fabriek stopte kangoeroe de worst in Vorst? Vorstelijke soepen! 68 ct 78 ct wintersoepen Op 12,13 en 14 mei in Den Haag Kennedyplein achter gordijn Géén kwaliteitsvergelijkingen Belastingen in VS worden aanzienlijk lager In Amsterdam Londense bank half miljoen lichter gemaakt BEURS VAN AMSTERDAM Deli-maatschappij vast in de markt (Advertentie) i onze verslaggever) jbilist F. uit Middelburg is •n de avond omstreeks zes ovinciale weg nabij Kats op ind, door onbekend geble- van de weg geraakt. Zijn ;erst tegen een betonnen af- vloog daarna verschillende e kop en kwam tenslotte to- 1 in de sloot langs de weg noest met een zware hersen- met zware verwondingen zijn handen in het zieken- opgenomen. Terwijl de auto de naast de provinciale weg llelweg schoof, raakte hij een ichting rijdende bromfietser r een flinke duw en raakte s en al eveneens in de sloot l De bromfietser bleef ech el. Hij liep alleen een nat '11 Bleijenbergh verenigen. Hij iscriminatie in van de men- endabele gebieden die vroe- ?moetkoming hebben gekre- en toonde hij aan de hand agen, die de bewoners zelf en aan dat de kosten niet jk zijn. Rond f 2.700 voor an veertig hectaren noemde Vos redelijk. De voorzitter tweemaal toe verplicht de gedurende enkele minuten >m de leden gelegenheid te lkaar in overleg te treden, ement van de heer Bleijen- ïij dit tenslotte formuleerde ïoetkoming van f 250 werd nmen vëër en negen tégen g 14 maart a.s. zullen de n de „Literaire Tafelston- Du Commerce te Oostburg •eze Vlaamse letterkundige ds een succesvolle literaire is in hotel de Korenbeurs, rbeeld belegt zij nu ook, l van boekhandel Pieterse •en kunstzinnige avond. De ïurs worden verwacht: Raf reel van de Velde, Klaus van Damme Jack Ver en Dendoven, alsmede een klassieke muziek ten geho- ;en. Aanleiding tot deze verschijnen van de eerste an de verdienstelijke, jonge 'ichteres Marja de Smet die uit eigen werk zal terdag 29 februari, gelden incie Zeeland de volgende iden: Hansweert 4.22 en rneuzen 3.40 en 16.06 itur; 2 en 15.34 uur; Wemeldinge uur. Ontspanningsavond ur Försterchristel, romance ïzer, a.l. ur Barabbas, 14 j. gebouw 20 uur Oprichtlngs- .Heikantse Komedie" *0 uur De dodenlijst van •meenteraad I? 0 uur Doorbraak, 14 j. ir De wet van het zwaard, w 20 uur Schuttevaer 19.30 uur Hespenschieting Dijck 19.30 uur Spartacus uur Liane, het meisje uit I. 14 j. INT uur Meisjes langs de weg ir Försterchristel, romance zer, a.l. Barabbas, 14 j. 1 20 uur James Bond 007 lo. 14 j. KERKJE •.30 uur Muziek- en toneei- 15 uur Schieting uur Terug naar Warschau, en 21 uur De dodenlijst i 21.15 uur Doorbraak, U De dodenlijst van A. M. 10.30 uur Bond van Ned. ilachtoffers afd. Zeeland anje 14.30 uur Vergadering itbalbond; eerkrachten Nijverheids- 21 uur De wet van het Capriccio DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 28 FEBRUARI 1964 (Advertentie) (Van onze parlementaire redactie) Prof. Erhard, de gemoedelijke, knotsen van sigaren rokende, Duitse bondskanselier, is de eerste West- duitse regeringsleider, die een bezoek aan ons land brengt. Zijn voorganger, dr. Adenauer heeft bij al zijn wereldreizen nooit tijd kun nen vinden voor een reisje naar ons land. De afstand kan hier geen rol hebben gespeeld. In Nederlandse re geringskringen neemt men aan. dat „Der Alte" Nederland eigenlijk te onbelangrijk heeft gevonden in h, raderwerk der Europese politiek. Men heeft meer dan eens in Den Haag de indruk gehad, dat dr. Adenauer zich ergerde als Nederland, met name minister Luns. zich verstoutte m de Europese politiek een eigen geluid te laten horen. Prof. Erhard heeft in de vijf maanden, dat hij als bonds kanselier aan het bewind is, van een andere opvatting blijk gegeven. Zijn bezoek aan Den Haag wordt door de Nederlandse regering gezien als een bevestiging van de indruk, dat de nieuwe Westduitse bondskanselier ook bereid is te luisteren naar de stem van de kleinere landen in de EEG. De Verenigde Staten en de Sovjet-Unie zijn het gisteren in Genève niet eens ge worden over de agenda voor de behande ling van een aantal ontwapeningsmaat regelen. De Amerikaanse gedelegeerde. Foster, die dezelfde dag naar zijn land terugkeerde om president Johnson ver slag uit te brengen, zei voor zijn ver trek: „Wij zijn niet ontmoedigd, doch het zou prettiger zijn geweest als er wat meer voortgang had gezeten in de bespre kingen". De ontwapeningsconferentie zal nu vol gende week woensdag in plenaire beslo ten vergadering bijeenkomen om te trachten zelf haar agenda vast te stellen. Foster zei dat president Johnson enkele „zeer belangrijke" voorstellen had ge daan. waaronder een gecontroleerde be perking van strategische kernraketten en een beëindiging van de produktie van splijtbaar materiaal voor kernwapens. De Sovjet-Unie heeft op deze plannen nog niet gereageerd, zei Foster, die hoopte dat deze stilte een bewijs van interesse be tekende. De Sovjet-Unie houdt vast aan haar standpunt dat het Russische voorstel om de militaire begrotingen met tien tot vijftien procent te verlagen, voorrang moet hebben. Op hun beurt willen de Verenigde Staten eerst een bespreking van president Johnsons voorstel. Op zaterdag 14 maart zullen in de foyer van de Stadsschouwburg in Sit- tard de jaarlijkse nationale wedstrijden van de katholieke bond voor EHBO worden gehouden. Hieraan wordt deel genomen door die groepen, die bij de op 1 februari gehouden districtswed strijden in de categorieën junioren en senioren als eerste zijn geëindigd. Dit Zijn, voor wat Brabant en Zeeland be treft, in de juniorenklasse respectieve lijk de groepen Eindhoven en Goes en in de seniorenklasse resp. de groepen Gemert en Westdorpe. (Van onze parlementaire redactie) Van de kant van de Duitse ambassade in Den Haag wordt met de meeste klem ontkend, dat de nieuwe Duitse bonds kanselier, prof. Ludwig Erhard (67 jaar), tijdens zijn, maandag beginnend, twee daags bezoek aan Nederland concrete voorstellen zal doen inzake een politieke unie in E.E.G.-verband. Van Duitse zijde wordt het bezoek van Bundeskanzler Er hard voorgesteld als een kennismaking. Bonn zou Den Haag hebben laten weten, dat prof. Erhard meer in het algemeen over Europese vraagstukken, inclusief de Oost-Westverhouding zou willen praten. Het probleem van de politieke unie zou bepaald niet als nummer één op de agen da staan, Prof. Erhard heeft, nadat hij Adenauer als bondskanselier was opgevolgd, reeds kennis gemaakt met de regeringsleiders van Amerika, Engeland, Frankrijk en Italië. Zijn bezoek aan Nederland luidt een Beneluxtour in. Nederlandse rege ringskringen hechten grote betekenis aan de komende besprekingen met prof. Er hard. Zij bieden een goede gelegenheid nader en dieper kennis te nemen van de opvattingen van de nieuwe Duitse bonds kanselier over de Europese politiek, met name over zijn appreciatie van de denk beelden van president De Gaulle terzake. De indruk bestaat, dat prof. Erhard, hoe wel nog voorzichtig manoeuvrerend, zich gereserveerder tegenover generaal De Gaulle opstelt dan zijn voorganger dr. Adenauer. Aan de komst van bondskanselier Er hard is het gerucht voorafgegaan, dat hij wel degelijk naar Nederland zou komen om hier 'n nieuw initiatief inzake 'n Euro pese politieke unie te „verkopen". Wat daarvan waar zij, zeker is, dat prof. Erhard. indien hij plannen in die richting zou koesteren zoals gezegd wordt dit door de Duitse ambassade ontkend een ongelukkig tijdstip daarvoor zou hebben uitgekozen. De reserves, die de Neder landse regering op dit punt koestert, zijn bepaald niet verminderd door de afloop van de laatste E.E.G.-besprekingen in Brussel. Deze hebben immers opnieuw aangetoond hoezeer de opvattingen van generaal De Gaulle inzake de Europese samenwerking botsen met die van Neder land. De besliste afwijzing door Frank rijk van een versterking van de bevoegd heden van het Europese parlement was hiervoor illustratief. Naast de politieke unie zijn er nog ge noeg andere E.E.G.-zaken, waarvoor een Nederlands-Duits topgesprek nuttig kan zijn. In Brussel is bijvoorbeeld ook ge bleken, dat Nederland en Duitsland niet gelijk denken over het aantal vertegen woordigers, dat ons land zou moeten heb ben als de executieven van de K.S.G. de Euromarkt en Euratom worden samen gevoegd. Nederland wil twee vertegen woordigers. Duitsland meent (met Frank rijk) dat met één Nederlander volstaan kan worden. Ook de verhouding van Engeland tot de E.E.G. zal ongetwijfeld een onderwerp van gesprek zijn. Van prof. Erhard wordt gezegd dat hij in tegenstelling tot Adenauer graag zou zien, dat Engeland bij de E.E.G. zou worden opgenomen. Hij wekt evenwel de indruk nog niet klaar te zijn met de houding, die hij in dat ge val tegenover Frankrijk zal moeten aan nemen. Ook voor Erhard is het vriend schapsverdrag met Frankrijk een hoek steen van het Duitse buitenlandse beleid. Zou hij er aan gaan wrikken, dan wachten hem bovendien moeilijkheden met de C.D.U.-fractie in de Bondsdag, waar Adenauer nu de scepter zwaait. In poli tieke kringen in Den Haag wordt betwij feld, of prof. Erhard zich al een voldoen de sterke positie heeft veroverd om een conflict met zijn pro-Franse achterban te kunnen riskeren. (Advertentie) De EEG-problematiek, inclusief na tuurlijk ook de Nederlandse export van eieren naar Duitsland, komt maandag middag aart de orde in besprekingen in grotere en kleinere kring. Indien nodig zullen de besprekingen dinsdag worden voortgezet. Prof. Erhard arriveert maandagmorgen per trein in Den Haag met een delegatie van twaalf man. waaronder zijn minis ter van Buitenlandse Zaken Schroder. Voordat de besprekingen beginnen brengt de bondskanselier een beleefdheidsbezoek aan minister-president mr. Marijnen. De ze biedt hem 's avonds een regerings diner aan. Voor dinsdag staat een bezoek aan de koningin op het program. Voor zijn terugkeer naar Bonn dinsdag avond biedt prof. Erhard aan de Ne derlandse regering een lunch aan. Zeer waarschijnlijk houdt hij ook nog een persconferentie. Zowel in België als in Nederland zijn de afgelopen maanden grote hoeveelhe den vleeswaren in consumptie gebracht, waarin gesmokkeld en niet gekeurd kan goeroevlees is verwerkt. De vleeswaren werden vervaardigd in een Belgische fa briek in Hamont. De Belgische gezond heidsinspectiedienst heeft een onderzoek ingesteld. Het kangoeroevlees werd illegaal uit Australië via Nederland en Antwerpen aangevoerd. Het vlees werd in bevroren toestand vervoerd en vermoed wordt dat het niet altijd vrij was van ziektekiemen De verwerking van het vlees zou in augustus van het vorige jaar zijn begon nen. De worstproduktie in de fabriek, waarin dit vlees was verwerkt, bedroeg meer dan 6000 kg per dag en kon tegen belangrijk lagere prijs dan normaal wor den verkocht. De eigenaar van de fabriek heeft be kend het kangoeroevlees te hebben ver werkt. ONTHEFFINGEN op de prijsmaatregel ten aanzien van bejaardentehuizen kun nen dezer dagen worden verwacht. Op het ministerie van Economische Zaken zijn al meer dan honderd aanvragen om ontheffing binnengekomen. (Advertentie) Het kwik daalt, maar de stemming stijgtWant U brengt Knorr winter- soepen op tafel. Binnen 20 minuten! Hollandse Erwtensoep met echte erwten Bruine Bonensoep met hele bonen De society-arts Gerard Savoy, die te rechtstaat op verdenking van moord op de Amerikaanse miljonaire Marjorie ..Winnie" Kendal Bird, heeft donderdag toegegeven dat hij een overtreding heeft begaan jegens de federale Zwitserse wet ten terzake verdovende middelen door morfine te verschaffen aan patiënten die hij zelf niet kende. Dr. Savoy moest zich vandaag verant woorden- voor geringere aanklachten, waaronder die betreffende de narcotica. Eerder deze week is de halfverlamde 59- jarige verdachte tijdens de openingszit ting en volgende zittingen van het pro ces ondervraagd naar de geheimzinnige dood van mevrouw Bird. Dr. Savoy wordt ervan beschuldigd dat hij mevrouw Bird aan verdovende mid delen verslaafd heeft gemaakt en dat hij haar vervolgens met opzet heeft gedood met behulp van gevaarlijke medicamen ten. (Van onze Haagse redacteur) Als de regering ons een ver bod oplegt om te zenden dan wordt de onderneming natuurlijk stopgezet. Het is nooit onze be doeling geweest iets onwettigs te doen. d.e reactie van de heer P Bran dei, directeur van de R.E.M op heteeen de "Èerste Kamten /iU,Stltie) amer heeft meegedeeld over wettelijke maatregelen tegen de R.E.M brandei wilde op verschillende aspecten van deze zaak nog niet verder ingaan De juristen van de R.E.M. moe ten zich over een en ander nog bera den. Inmiddels blijkt, dat minister Scholten voor zijn plannen bij de VVD op een gunstig onthaal kan rekenen De libera len zijn weliswaar grote voorstanders van onafhankelijke televisie, maar zij vrezen, dat nu juist de R.E.M. de re presentant zou worden van een ook door de liberalen niet gewild soort televisie. Van de zijde van de K.R.O. en de VARA hebben de resp. voorzitters mr. Van Hoorn (Tweede-Kamerlid voor de KVP) en mr Burger (Eerste-Kamerlid voor de PvdA) van hun tevredenheid blijk gegeven. Mr. Van Doorn heeft gezegd de indruk te hebben, dat ook het Neder landse volk wel zou hebben aangevoeld, «iet ingrijpen wanorde had gebracht. Mr. Burger vond een en ander voor de omroepen zelf niet zo ingrijpend. ,,Als jecommerciële televisie te doen j o liever een illegale tegen stander dan een legale, die ook nog ge steund wordt" (Advertentie) De voorbereidingen voor de voorjaars-, conferentie van de Noordatlantischej verdragsorganisatie, die op 12, 13 en 141 mei in de Prinses-Julianakazerne ini Den Haag wordt gehouden, z\jn reeds een eind gevorderd. Men schat dat deze bijeenkomst ons land een, half miljoen gulden zal kosten. Verwacht wordt, dat de ministers van Buitenlandse Zaken en de ministers van Defensie de delegaties naar de confe rentie zullen leiden. Als de ministers van Defensie komen, wat nog niet zeker is, zullen de vijftien Navo-landen op de conferentie door 28 ministers vertegen woordigd zijn. (IJsland heeft geen mi nister van Defensie en Luxemburgs minister van Buitenlandse Zaken is te vens minister van Defensie). Deze bijeenkomst wordt de grootste politieke conferentie in Nederland se dert de oorlog. De openingsplechtigheid wordt in de ochtend van 12 mei in de Ridderzaal gehouden. Op deze openbare bijeen komst zullen de secretaris-generaal van de Navo, mr. D. U. Stikker, en de ere voorzitter van de Navo-raad, de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk, alsmede diens Nederlandse ambtgenoot, mr. J. M. A. H. Luns, het woord voeren. De andere bijeenkomsten worden gehou den in de kazerne, zetel van de generale staf. Ten behoeve van de conferentie heeft men het gebouw ongeveer veer tien dagen nodig. De staf gaat in die tijd op oefening. Tijdens de vergadering zullen zich on geveer driehonderd mensen in het kazernegebouw bevinden, van wie tweehonderd in de grote zaal. Voor de pers men verwacht 250 tot 300 persmensen zal in de tuin van de kazerne een paviljoen worden opge richt, dat een oppervlakte van 2300 m2 zal beslaan. In het paviljoen zal een cafetaria worden ingericht waar aan 350 per sonen maaltijden en dranken kunnen worden verstrekt. De bediening van de cafetaria en de keuken in het paviljoen wordt door militairen verricht, onder anderen van de koksschool te Leiden. In de onmiddellijke omgeving van de kazerne wordt een terrein klaargemaakt als parkeerplaats voor ongeveer zes honderd auto's van delegatieleden en persmensen. De minister-president, mr. V. G. M, Marijnen, zal op 13 mei als gastheer fungeren aan een diner in het Kurhaus, dat de regering aanbiedt aan alle deel nemers en gasten, in totaal 400 personen. Een nieuw plein tussen de gebouwen van de economische hogeschool te Za greb, Zuid-Slavië, is gisteren vernoemd naar wijlen John F. Kennedy, „ter nage dachtenis aan de president in wie het Amerikaanse volk een uitstekend staats man heeft verloren en de wereld een voorvechter van de vrede", zei het Zuid- slavische persbureau. De arts Gerard Savoy De autoriteiten van het Zwitserse kanton Schwyz rangeren hun oude tramwagens uit op de schroothoop, gelegen in de hossen tussen Goldau en Lauerz. Een beeld overigens, dat vele liefhebbers van spoor- en tramwegen aan het hart zal gaan. (Advertentie) HEBT U EEN OUDE OF JONGE OLIFANT In ieder geval: proficiat! Want een Olifant-borrel, 't zij oud of jong, is zijn prijs waard. En tegen Uw vrienden zegt U: Wees gezellig en pak 'n OLIFANTJE! Proost33838-00 (Van onze Haagse redacteur) Het consumenten-contact-orgaan (CCO) de Nederlandse consumentenbond en de Nederlandse huishoudraad werken thans plannen uit om op korte termijn onder zoekingen te gaan verrichten op het ge bied van prijsvergelijkingen. Volgende week worden de plannen ter goedkeuring voorgelegd aan de bestuursvergadering. De prijsvergelijkingen zijn bedoeld om de consument te attenderen op prijsver schillen. die in dezelfde categorie arti kelen bestaan. De resultaten van deze onderzoekingen wil men regelmatig aan het publiek voorhouden. Het is niet de bedoeling om tegelijker tijd ook kwaliteitsvergelijkingen te tref fen. Dat zou moeilijk zijn en ook te veel tijd kosten. Dit neemt niet weg, dat kwa liteitsonderzoek toch eigenlijk met het prijzenonderzoek gepaard zou moeten gaan. Het zijn immers in de eerste plaats de kwaliteitsverschillen, die aanleiding geven tot verschillen in prijs voor arti kelen van eenzelfde soort. Het CCO zei nog niet te kunnen mee delen, welke artikelen het eerst voor een prijsvergelijkend onderzoek in aanmer king zullen komen. Wellicht om het be- Ongeveer zestig miljoen loontrekken de Amerikanen zullen met ingang van volgende week woensdag hun inkomsten aanzienlijk zien stügen als gevolg van het van kracht worden van de wet op de verlaging van de belastingen. De senaat heeft het wetsontwerp woensdag aangenomen en president Johnson heeft het daarna ondertekend. De 84 miljoen belastingplichtigen in. de Verenigde Staten betalen krachtens de nieuwe wet gemiddeld twintig procent minder belastingen op hun inkomsten, wat voor hen uitkomt op een vergroting van het inkomen met ongeveer negen miljard dollar per jaar totaal. De belasting op de winsten van maat schappijen is verlaagd van 52 tot 48 procent, wat tot gevolg heeft, dat de ondernemingen zullen kunnen beschik ken over 2,5 miljard dollar per jaar meer. Voor de Amerikaanse schatkist bete kent de belastingverlaging een vermin dering van de inkomsten met ongeveer 11,5 miljard dollar. Van deze wet trekken degenen met de lage inkomens het grootste voordeel. De particulier met een inkomen van min der dan 3000 dollar per jaar, betaalt voortaan bijna 39 procent minder belas ting dan voorheen, maar personen met een inkomen van 100.000 dollar per jaar zien hun belastingen met slechts acht procent verminderen. (Advertentie) tnokken bedrijfsleven niet bij voorbaat te prikkelen. De consumentenorganisaties rekenen voor wat betreft hun prijsvergelijkend onderzoek op financiële steun van het ministerie van economische zaken. Re cente contacten met minister Andriessen zijn hier de aanleiding voor. Minister Andriessen heeft trouwens al eerder la ten blijken veel sympathie te hebben voor de initiatieven terzake van de con sumentenorganisaties, waarin via de Ne derlandse huishoudraad ook de vakcen trales een stem hebben. Tot dusver heeft het ministerie van economische zaken alleen subsdies verstrekt voor vergelij kend warenonderzoek: voor 1964 200.000. Tweehonderd betonstorters van de bouwmaatschappij J. P. van Eesteren en werkzaam op het bouwterrein van de nieuwe Nederlandsche Bank te Amster dam, hebben gisteren het werk neerge legd uit protest tegen liet ontslaan van acht collega's en om hun looneisen meer kracht hij te zetten. De staking brak uit om zeven uur 's morgens. Nadat de sta kers met de vakbonden hadden over legd en de directie van het bouwbedrijf zich bereid had verklaard de ontslagenen opnieuw in dienst te nemen, werd het werk gistermiddag om twee uur hervat. Als gevolg van de eerste stappen om de zwarte lonen wit te maken, waar mee men bij Van Eesteren in januari al begonnen is, ontstond bij de bouwvak kers ontevredenheid over de verminder de premie. Als schoon loon kregen de arbeiders hetzelfde in het loonzakje als voorheen, maar een deputatie van hen gaf vorige week te kennen dat zij korting van de verhoogde basisionen op de pre mie onbillijk vonden. Om hun eisen kracht bij te zetten werd aangekondigd dat dagelijks van twee tot drie uur gestaakt en gedemon streerd zou worden, wat ook gebeurde. Daar het betonstorten echter geen onder breking lijden kan, belastte de directie voorlieden en uitvoerders met het werk tijdens de stakingsuren. Daarmee nam de stakingsleiding geen genoegen en dreigde met maatregelen. Toen later bleek dat een betonpersleiding verstopt was be lastte de directie een stortploeg met over werk, aangezien het storten om vijf uur niet klaar kon zijn. Onder druk van het actiecomité weigerde de ploeg, waarop ontslag op staande voet volgde. Dit ontslag is nu ingetrokken op voor waarde dat normaal gewerkt zal wor den zonder de een-uurstakingen; dat bij in gebreke blijven van het leveren van een behoorlijke arbeidsprestatie minde ring op het loon zal worden toegepast en dat overwerk verricht zal worden in dien omstandigheden dit noodzakelijk maken. Zes gemaskerde mannen hebben giste ren in een Londense bank 52.000 pond sterling (ruim een half miljoen gulden) buitgemaakt. De bende, waarvan een der leden een revolver had, drong het bijkantoor van de Barclays Bank in de Londense wijk Southwark binnen tien minuten voor openingstijd. De kassier was toen juist bezig de kluis te openen. Drie bankbe dienden werden overmeesterd. Een van hen werd neergeslagen. Vijf van de ben deleden waren gewapend met gummi stokken. De bende ontsnapte in een klei ne vrachtauto. De plannen voor de bouw van het Moerdtjkkanaal hebben grote zorg en ontevredenheid verwekt bij de inwoners van het dorpje Lillo dat net in het tra ject van de ontworpen vaarweg ligt. Het grootste deel van Lillo zal ont eigend moeten worden, maar de ver goeding die de kleine eigenaars ont vangen is onvoldoende om hen in staat te stellen een soortgelijk eigendom te verwerven. Aldus de uitleg van Jos Lambrechts, inwoner van Lillo, en te vens lid van de Antwerpse gemeente raad. Van een grootscheeps protest of een gecoördineerde actie door de inwoners van Lillo is echter (nog) geen sprake, zo voegt hij er aan toe. „De onteigeningen stellen echter wel een menselijk en sociaal probleem, een probleem dat me al heel wat slapeloze nachten heeft bezorgd", aldus Lam brechts. Hij legt uit, dat in 1958 de gemeente twaalfhonderd inwoners telde. Dat waren 418 gezinnen, waarvan vijftig landbouwers. De stad Antwerpen voert onteige ningen uit met het oog op het aanleg gen van het kanaal. Maar de talrijke arbeiders, klerken, middenstanders en gepensioneerden, die door de onteigeningen getroffen worden, achten de vergoeding onvoldoende, re kening houdend met wat ze zullen moe ten betalen om in een naburige gemeen te een nieuwe eigendom te verwerven. We willen de aandacht vestigen op de zware problemen die de onteigeningen voor die kleine eigenaars scheppen, al dus Lambrechts. „De onteigenden zijn aangewezen hun eigen initiatief om op nieuwe woongelegenheid te vinden.. En de ver goeding is het hoofdprobleem. De ont eigeningen te Lillo en de plannen voor het kanaal hebben in de buurt de prij zen opgedreven. Daarvan zijn de ont eigenden nu het slachtoffer". Waar ze voor hun grond 45 a 50 frank per vierkante meter ontvangen, zullen ze in een naburige gemeente wellicht 150 a 200 frank per vierkante meter moeten betalen. Lambrechts voert aan, dat ook met de huidige bouwkosten rekening zou moeten worden gehouden, die heel wat hoger liggen dan de prijzen in 1956, '57 of '58, die tot basis van de schattingen der eigendommen dienen. „Wij zijn niet tegen de havenuitbrei ding. Maar die uitbreiding is een na tionaal belang, waar negen miljoen Belgen van gaan profiteren. Anderzijds zijn duizend Belgen er het slachtoffer van. Onder hen zijn heel wat bejaarde mensen, die gewerkt en gespaard heb ben en zich heel wat opofferingen ge troost hebben om een eigendom te ver werven. We zouden de aandacht van de negen miljoen andere Belgen op die toestand willen vestigen". Lambrechts zegt dat er geen bepaalde plannen zijn en dat er misschien weinig hoop is. Een aantal gezinnen is al uit Lillo vertrokken. Sommige eigenaars zijn een proces begonnen om een hogere ver goeding te krijgen. Er zijn al enkele vonnissen geveld die in zekere gevallen wel een enigszins hogere vergoeding toekenden, maar niet voldoende. „In de gemeenteraad heb ik al her haaldelijk de aandacht op dit probleem gevestigd", zegt Lambrechts. In betogingen, het uithangen van spandoeken of zwarte vlaggen ten teken van rouw ziet Lambrechts niet veel nut „Welke actie er gevoerd zou kunnen worden, kan ik niet zeggen. Er zijn wel te Lillo contacten en besprekingen ge weest om te zien wat er gedaan kon worden. „Maar, eerlijk gezegd, momenteel zie ik geen oplossing in deze kwestie", be sluit hij. De certificaten van de Deli-maatschap- pij hebben gistermiddag vast in de markt gelegen. Gedaan werd van 131 tot 132,50. Eergisteren werd genoteerd 129. De stukken werden in een kalme open hoek verhandeld. De vaste stem ming voor genoemde certificaten was het gevolg van een bereikte overeenkomst van de Deli-maatschappij met Indonesië inzake de distributie van verscheidene Indonesische produkten, waarvan hoofd zakelijk rubber. Op dit bericht liep de prijs van de certificaten nabeurs op van 129 tot 131. Gisterochtend werd als hoogste prijs 133,50 voor de stuk ken betaald. De stemming voor de internationale waarden was nauwelijks prijshoudend. Het bericht, dat Engeland het disconto heeft verhoogd van vier tot vijf pro cent was een rem voor de kopers op het Damrak. Deze discontoverhoging werd echter verwacht. Philips daalde van 150.50 tot 150.10 150,60). Unilever en Kon. Olie wat lager op resp. f 142,60 143) en 155,90 156,50). AKU ver loor vier punten op 515%, terwijl Hoog ovens praktisch onveranderd waren op 603. De omzetten in alle hoofdfondsen waren zeer gering. De stemming in de scheepvaartafde ling was licht verdeeld. Van de leidende cultures moest HVA wat winstnemingen verwerken op 160'2 (162). De staats- fondsenmarkt gaf weinig verandering te zien. Ned. *59 4 "4 Ned. '61 41 '4 Ned. '47 3*2 Ned. groetboek '46 AKU Hoogovens Phijips Unilever Kon. Olie HAL Scheepvaartunie Amst. Bank Ned. Handelmij. Lucas Bols Mach. Breda Bijenkorf Drie Hoefijzers Ford Van Gelders Papier Heineken Hero Conserven Holl. Beton Mij. Kon. zout Nijverdal - Ten Cate De Schelde Scholten Foxhol Simons emb.f. en houth. Thomassen en Drijver Van Vlissingen Katoen Vredestein Zeeuwse Confectie Zwanenberg Organon Shell Oil Anaconda Bethlehem Steel General Electric General Motor Procter and Gamble Republic Steel nabeurskoersen (Telefonisch avondverkeer) *?n"' 150'80 i Philips Rn 1JQ TT—1 er 141.50 142,00. 26-2 27-2 95» '2 95i7s 94'2 94,", 86% 867a 871®6 87,", 519'2 514% 602'2 602 150.60 150,20 143,05 142,55 156.50 155,70 1163; 116% 1403s 141% 355 355 346 345% 1060 1065 214 216 838 365 364 940 938 202 >4 202% 457 467 371 b 371 420 420% 839' 2 822 2012 201% 250 247 583 595 138 b 138 b 756 7551/4 2.593; 250 235',; 236 366 367 947 943 "iT. 17,' 491/4 493; 34 7 8 34% 85'8 85' 2 ex div 80 80% 43% 43%

de Stem | 1964 | | pagina 3