A H HITLERS verovering Tsjecho-Slowakije msmniL Kinder griep Henlein als het paard van Troje 15 jische kalender Martelaren Voortvarend De val Geheime order Strop hing klaar München II München I Het einde Verpletterend KINDERTABLETTEN 13 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 29 FEBRUARI 1964 ItlïlKlltMGIP-Üs ARD GULDEN! /ENSVERZEKERINGEN de ervaring gunstig is, zal de H. Stoel toestemming Jaagd tot algemene toestem- llijk staat de Franse ver- pn de liturgie ook nog in (ran het experiment! Maar |daaromtrent dienen dit als te duiden. Zo dit niet ge ilt er een vloedgolf van ver- E. DOENS pastoor Het motu proprio bepaalt [gen in de volkstaal van li- '>ksten ter goedkeuring aan |cie moeten worden voorge- |ezing van epistel en evan- volkstaal was al langer Ialhoewel dan tevens le lt Latijn verplicht was. De |n de voormis, b.v. mogen meer in de volkstaal wor- Rome moet de vertalingen hetgeen uiteraard tijd gaat I Franse episcopaat heeft daar yilen wachten. Schertsend Dk gezegd: ,,Het motu pro- bns alleen toe, om „amen" |aal te zeggen", hetgeen na- polcmische overdrijving is. lichter, dat de constitutie de lelijkheid voor vertalingen fche gebeden aan de bis- mferenties) toevertrouwt, motu proprio die verant- eid in Rome wil houden. [Red. i GEDULD S.V.P. ■tie heeft twee brieven, die lip ons artikel over het Car* lien geschreven, in porte- |ten houden, Deze brieven ie volgende week zaterdag, In ons commentaar, te plaat- f.U.S.-ACTIE [ie dat bereikt wordt door ^ctie. heeft in het gehele [waardering. Maar ik vind imer dat de organisatoren lactie hebben gemeend, in Ivan winkeliers, de prijzen len te moeten verhogen, en 2.50. actie heeft men uit al Ivan de bevolking kunnen pmdat een gulden voor een I betalen was. Men kocht [>or het goede doel op de ats. en pas dan voor het gewone man die vroeger een S.U.S.-lot kocht vindt bi wat bitter, evenals het Izijn spaarpot zo geducht Ipreken. Ik had gedacht: I; het gaat best. Of loten Ir stellen van 2.50 en _er wel van overtuigd dat Ie goede leiding, dé popu- i-actie weer als vanouds een rdt. |OP ZOOM. A. v. G. 1.0. ZU1DDORPE lieren wij E.H.B.O.? je andere mensen kunnen J dat nodig is. lijkbaar ziet niemand in I het nut er van in. Nie- It de E.H.B.O. We hebben Iers. In sommige ervan zit J?evuld kan er niet worden las is leeg. Tan hoort wat andere ge- bor hun E.H.B.O. doen denk llf: Hoe komt het dat hier |N LEERLING E.H.B.O.'ER ZUIDDORPE. naart. Derde zondag van de lars. Mis: Oculi. Geen Glo- Prefatie van de Vasten. 2 maart. Maandag in de 'k van de Vasten. Paars, an de Vasten[ 1 maart. Dinsdag in de •k van de Vasten. Paars, an de Vasten. 4 maart. Woensdag In de k van de Vasten. Paars, .ebed H. Casimirus. (Deze Casimirus IV van Polen en van Oostenrijk werd in 1458 |?e midden van het hofleven een grote liefde voor de een kinderlijke genegenheid i. Te Wilna stierf hij aan de maart 1484). Derde gebed I. (Hij was Paus van 253 i werd onder keizer Valeria- men. Enkele weken na zijn werd hij ter dood gebracht), an de Vasten. G 5 maart. Donderdag in veek van de Vasten. Paars, an de Vasten, maart. Vrijdag in de derde de Vasten. Paars. Tweede H. Perpetua en Felicitas. 'ofsleerlingen werden onder ing van keizer Severius te gevangen genomen. Of- rpetua pas moeder was en en kind verwachtte, werden )or de wilde dieren gewor- ontvingen het doopsel des refatie van de Vasten. Of: van het H Hart: Cogitatio- Tweede gèbed van vrijdag e week van de Vasten. Der- erpetua en Felicitas. Geen fatie van het H. Hart. 7 maart. Zaterdag in de k van de Vasten. Paars. >ed H Thomas van Aquino, nd deze kerkleraar te Roc het koninkrijk Napels ge- trad in de Orde der Domi- doceerde enkele jaren te irna was hij theoloog aan jk hof. Hij stierf in 1274. 1323 werd hij heilig ver ter kreeg hij de titel van \e Leraar. Paus Leo XIII m tot patroon van alle scholen cn universiteiten, n van de grootste denkers den). Prefatie van de Vas- (Advertentie) Het ideale middel voor gevoelige; magen. Norac helpt direct tegen overtol- lig maagzuur. Norac legt een beschermend laagje op Uw maagwand. Jw doosje Norac staat ior U klaar bij Uw i ithekerof drogist. Doosje 50 tabletten, 1,60. T Maatschappij DE ONDERGANG v In maart 1939 hingen er donkere wolken boven Europa. De Tweede Kamer praatte uitvoerig over het voor en tegen van een erkenning van het Franco-regime in Spanje. Maar terwijl de debatten gaande waren had men het gevoel dat men bezig was, in de voltooid verleden tijd te wroeten. De oorlogsroes beheerste de meeste Europese landen. Zelfs de nuchtere, brave Nederlanders legden lijstjes aan van voor raden die in oorlogstijd nodig konden zijn. EEN VRU VOLK Europa stond op het punt om in brand te vliegen. Op 15 maart 1939 stormden Duitse troepen Tsjecho-Slowakije binnen. Voor het eerst daalde de gepantserde vuist van Hitier op een Europese natie neer en verpletterde haar. Het was de bloedige climax van een duivels-geraffi- neerd spel, dat Hitier al sedert begin 1938 had gespeeld. Hoewel staatslieden van oost en west als gekken heen en weer reisden en de diplomatieke activiteit in de gehele westelijke wereld enorm was, kwa men de protesten tóch nog achter de feiten aan. Hitler had, na de mili taire bezetting van het Rijnland en de annexatie van Oostenrijk, zijn derde grote slag geslagen. En de snelheid waarmee hij dat deed ver bijsterde iedereen. één van ziin schoonste ogenblikken, toen hij zag dat zijn tegenstanders het vuile werk voor hem onknanten. Het breekijzer waarmee Hitier de Tsjechische republiek uit zijn voegen wilde lichten bestond uit de aanwezig heid binnen de Tsjechische grenzen, van een Duitse minderheid van ongeveer 750.000 mensen. Deze lieden, kortweg aangeduid als „Sudeten-Duitsers", koesterden een diepe wrok ten opzichte van de Tsjechen en zij vormden al se dert 1918 een bron van onrust in de staat. De Tsjechische republiek was al se dert het einde van de eerste wereld oorlog een wankele constructie. Grote delen van Hongarije en van Duitsland waren er na 1918 in opgenomen, maar deze gebiedsuitbreidingen betekenden niet, dat het aantal loyale burgers over eenkomstig was gegroeid. De Tsjechi sche republiek kon men vergelijken met een tafel die op twee onbetrouwbare poten steunde. Als één poot bezweek, zou de andere spoedig volgen en de twee overgebleven poten zouden de tafel niet kunnen dragen. Frankrijk, als overwinnaar in de eer ste wereldoorlog, garandeerde de staat kundige situatie in Tsjecho-Slowakije maar het kon uiteraard niet verhinde ren dat in de geannexeerde gebieden af en toe het verzet hoog oplaaide. Dit was vooral het geval in het Sudeten- land, dat men enigszins kan vergelij ken met Zuid-Tirol. De Tsjechische veiligheidsorganen konden de onruststokers echter gemak kelijk baas zolang het moederland van de Sudeten-Duitsers nog geen macht van betekenis vormde. Maar zodra Duitsland onder Hitier de zaken in het binnenland krachtiger ging aanpakken en buitenlandse politieke aspiraties ging koesteren, sprong de Duitse minderheid in Tsjecho-Slowakije als een duiveltje uit een doosje te voorschijn. Dit gebeurde overigens niet zo spon taan als men toentertijd wel dacht. Al sedert 1935 bestond er op het Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken een aparte afdeling voor „Tsjechische za ken". Eén der bekommernissen van de ze afdeling was het subsidiëren van de strijdbaarste groepen onder de Sudeten- Duitsers Het recept was niet nieuw. De re gering in Berlijn had het oog laten vallen op een militante, in Tsjecho- Slowakije wonende nazi, Konrad Hen lein. Hem werd opgedragen om alle reeksen berichten en gruwelijke repor tages waaruit moest blijken dat de Duitse minderheden in het Sudetenland een vreselijk en onverdiend lot te dra gen hadden. De Duitse minister van Buitenland se Zakenvon Ribbentrop, vond het zelfs gewenst een apart communiqué aan de wereldpers te verstrekken. De tekst van dit communiqué luidde: „De Führer juicht het Brits-Franse optreden tegen Tsjecho-Slowakije van harte toe. Het is onduldbaar, dat Duitsers in een gebied dat duizend jaren tot het Duitse rijk heeft be hoord, worden getergd en vertrapt Henlein reageerde met de organisatie kije de raad om wat in te binden en Hitier niet langer met „oorlogsvoorbe reidingen" te prikkelen. Hitier kon gnuiven, want nu was zyn slacht offer als agressor te kyk gezet. ,tó.. Maar de Führer was in zijn ijdelheid gekwetst, omdat de gebeurtenissen van mei 1938 hem tijdelijk het initiatief uit handen hadden geslagen. Het vertoon van solidariteit onder de Tsjechen, de Britten, de Fransen en de Russen was het laatste wat hij kon gebruiken. Op 30 mei na het débacle gaf Hitier de volgende geheime order uit: „Het is mijn onwrikbaar besluit, Tsjecho-Slowakije in de naaste toe komst door militair optreden te vernietigen. Het is de taak van de politieke leiding het geschikte mo ment af te wachten of te schep pen..." Het klonk even macaber als meedo genloos en in feite was het doodvonnis troepen zouden doorstoten tot in het hart van Tsjecho-Slowakije. De mars bevelen waren al bij de commandanten te velde en alles was tot in de puntjes voorbereid. Een door Henlein c.s. aan de gang gemaakte opstand zou „dag X" inluiden. Hitier gewaagde openlijk van zijn oorlogsplannen. „Gij zult begrijpen, mij ne kameraden", gilde hij in één van zijn beruchte redevoeringen uit die tijd, „dat een grootmogendheid niet kan dul den dat er zo schandelijk inbreuk wordt gemaakt op zijn rechten. Ik ben natio- naal-socialist en daarom ben ik gewend „Gij zult begrijpen, mijne kame raden, dat een grootmogendheid niet kan dulden dat er zo schande lijk inbreuk wordt gemaakt op zijn rechten!" In Duitsland, waar de ongeblazen, na tionale trots spoedig gekwetst was. ont stond enorme agitatie, welke door Henlein op zijn beurt weer werd uitge buit cm van de Tsjechische regering concessies te vragen. Concessies, die er op neerkwamen dat de Duitse minder heden een deel van de regeringsver- antwoordeliikheid toekwam. De Tsjechische regering, zich terdege bewust van het feit dat zii een paard van Troje in de natie had, probeerde met een politiek van schipperen een be slissing zolang mogelijk uit te stellen. Maar intussen was Oostenriik door Duitsland geannexeerd en Henlein wellicht aanvankeliik nog bereid om met concessies genoegen te nemen kwam zich nu in Praag nresenteren als de officiële vertegenwoordiger van het Duitse rijk. Hij kwam nu niet meer om te onderhandelen, maar om te eisen En de eisen die hii stelde waren een voudig absurd. De regering in Praag kon er onmogelijk aan toegeven, zelfs al had ze het gewild. En dat was precies wat Hitier bedoeld had In Tsiecho- Slowakije moest een toestand van per manente onrust worden geschapen. Von Ribbentrop, de gladde en ge wetenloze nazi-minister van Bui tenlandse Zaken, speelde de hoofd rol in het politieke spel dat Tsje cho-Slowakije tenslotte geheel geïsoleerd zou doen staan. Duits-nationalistische groeperingen in Tsjecho-Slowakije op welke ma nier dan ook te organiseren. Hen lein was een voortvarend man en reeds in 1937 had hij het zover ge bracht, dat hij zich de woordvoerder durfde te noemen van alle Duitsers in Tsjecho-Slowakije. Henlein voorzag tevens de buiten landse pers de Duitse vooral van Het doel dat Hitier voor ogen stond was zijn tegenstanders Engeland en Frankrijk niet duidelijk. Zii merkten het pas toen het al te laat was. Hitiers doel was: de vernietiging van de Tsjechische republiek, en de annexatie van Bohemen en Moravië. De kranten van die tiid trachtten wel de ware aspiraties van Hitier te doorgronden, maar zij kivamen toch niet verder dan het vermoeden, dat het Hitier alleen te doen was om een eigen, Duits bestuur voor de Duitsers in het Sudetenland. Dat Hitier van plan was om meteen een grote star oostwaarts te doen. scheen niemanc te bemerken. De Fransen en Engelsen trapten in di val die Hitier voor hen had klaargezet Gelovend, dat Hitier werkelijk alleei het Sudetenorobleem tot een oplossing wilde brengen, gaven Parijs en Londer in een gemeenschappelijke verklaring dc regering te Praag de raad, om zo grooi mogelijke concessies aan de Sudeten Duitsers te doen. Dit gebeurde met eer stille verwijzing naar de militaire voor bereidingen aan de Duitse oostgrens Alsof dit nog niet genoeg was. zettei Londen en Pariis de Tsjechische rege ring ook rechtstreeks onder druk. „Pro beer met Henlein tot een regeling te komen en vraag desnoods de medewer king van Duitsland daarbij. zo te legrafeerden zij naar Praag. Hitier kreeg een afschrift van 't telegram. Het was van protestbetogingen tegen de Tsjechi sche onderdrukkingstactiek. Bij deze betogingen werden botsingen met de Tsjechische politie geprovoceerd. De doden die daarvan het gevolg waren gingen als martelaren van de onafhan kelijkheidsbeweging de geschiedenis in. Hitier achtte de tiid riio. De Duitse troepenconcentraties aan de Tsjechische grens verontrustten echter de Franse, regering. Zij gaf Duitsland het dringen de advies, daarin bijgevallen door de Russen, om geen oorlog in midden- Europa te ontketenen. Zou Hitier het spelletje te ver doordrijven, zo waar schuwden Pariis en Moskou de Duitsers, dan zou Tsjecho-Slowakije onverbidde lijk Franse en Russische hulp ontvangen. Dit gebeurde in mei 1938. De wereld stond aan de rand van een oorlog. Maar de spanning week weer. Het toeval speelde Hitier echter prach tig in de kaart. De Tsjechische regering had namelijk de mobilisatie van het Tsjechische le ger bevolen. Alhoewel dit gebeurd was in verband met de sterke Duitse troe penconcentraties aan de Tsjechisch- Duitse grenzen, meenden de voorzichti ge staatslieden in Londen en Parijs toch. dat deze mobilisatie een provocerende daad was. Hitier krijste dag in dag uit, dat Duitsland zich door de Tsjechen bedreigd voelde en dat het wel eens gedwongen zou kunnen worden om een „verdedigende aanval" uit te voeren. De Fransen en de Engelsen gaven president Renesj van Tsjecho-Slowa- De Britse premier Neville Cham berlain, die de historie hoopte in te gaan als de man die de wereld vrede in 1938 gered had. Hij kwam bedrogen uit over Tsjecho-Slowakije geveld Het was nog slechts een kwestie van tijd. De maanden die volgden werden ge bruikt om de wereld duidelijk in te prenten, dat Duitsland officieel niets tegen Tsjecho-Slowakije had. Het onder steunde alleen de aanspraken van de onderdrukte volksgenoten in het Sude tenland en het zou wel eens zóver kunnen komen, dat Duitsland de knech ting van deze volksgenoten niet langer zou kunnen aanzien, en zou besluiten om zelf orde op zaken te stellen. Hoewel er dus ogenschijnlijk geen Duits-Tsjechisch geschil bestond, hield de houding van Duitsland grote ge varen voor de vrede in. In het buiten land begon men nu te redeneren, dat het wel dwaas en misdadig zou zijn om terwille van de belangen van een paar miljoen mensen in het Sudeten land. een oorlog te riskeren. Want dat een Duitse interventie oorlog zou uit lokken was wel zeker. Tsjecho-Slowa kije stond zodoende weldra geheel al- leeri. In plaats van bondgenoten bezat het in de Engelsen en Fransen, mees muilende tegenstanders, die het aan maanden om de Sudetencrisis niet op de spits te drijven. Hitier hield de strop al klaar. Door handig diplomatiek spel, wist hij van de Poolse regering (die zich ook al niet prettig voelde) de garantie te krygen, dat Polen geen doortocht aan Sovjettroepen zou geven, als die Tsje cho-Slowakije ter hulp zouden willen snellen. Polen was kneedbaar genoeg, want het aasde op belangrijke gebieden in het Tsjechische deel van Silezië, terwijl aan de andere kant Hongarije een oogje had op geheel Slowakije, dat in 1918 aan Praag was toegewezen, doch dat oorspronkelijk Hongaars gebied was. President Benesj van Tsjecho-Slowa kije moet in die tijd slecht hebben ge slapen. Onbetrouwbare buren, bang ge maakte vrienden, een vijfde kolonne van driekwart miljoen opgehitste Duit sers in het land en, last but not least, een Duitse staat die zijn ondergang ge zworen had. In de nazomer van 1938 laaide de Sudetencrisis wederom, nu feller dan ooit, op. Men sprak openlijk over de kans op e%p oorlog van Europees for maat En dat alles omwille van de Sude ten-Duitsers Er trokken onafzien baar lange militaire kolonnes over de nieuwe autowegen naar de Duits-Tsje chische grens. Het sein voor de aanval scheen al te zijn gegeven. Of het zou iedere dag kunnen komen. Men zat er inderdaad niet ver naast. In Hitiers plannen was 30 september aangewezen als de dag waarop Duitse om bij elke aanval onmiddellijk terug te slaan. De Sudeten-Duitsers zijn noch weerloos, noch in de steek gelaten, en daar dient men terdege nota van te nemen!" Dit klonk overtuigend genoeg en het donderend „Sieg Heil" van Hitiers toe hoorders zette er een vlammend uit roepteken achter. De rede was de lont in het kruitvat. In Eger en Karlsbad, in het Sudeten land, begon een opstand waarbij zich vreselijke tonelen afspeelden, maar de Tsjechen bleven de toestand meester zij het door afkondiging van het standrecht. Even leek het alsof de vrede gered was. Henlein en zijn aanhang weken zelfs uit, hoewel zij vanuit Beieren sabotage-operaties op Tsjechisch gebied bleven uitvoeren. Maar Parijs en Londen waren door de gebeurtenissen hevig geschrokken. Het was nog slechts een kwestie van tijd, zo meende men, en Hitier zou zijn leger bevel geven de Tsjechen een lesje te geven. Dat zou de Europese oorlog betekenen, zouden Frankrijk en waarschijnlijk ook de Russen, bijstand aan het slachtoffer van Hitiers agressie moeten verlenen. De gebeurtenis sen buitelden nu als het ware over elkaar heen, al werden zij alle geïnspireerd door Hitler, die als een aasgier op zijn ho ge nest te Berch- tesgaden zat. Po len en Hongarije dienden vrijwel tegelijkertijd in Praag eisen in met betrekking tot de gebieden die zij in 1918 aan Tsjecho-Slo wakije hadden verloren, Hen- leins „Slowaakse volkspartij" stelde de eis tot auto nomie voor alle Slowaken en op 22 september 1938 greep het Sude- ten-vrijkorps, een nazi-legertje, in Duitsland opge leid en van wa pens voorzien de macht in Eger en Asch. want in dit geval Op de ochtend van 28 september stond de wereld voor de afgrond. Hitler had beloofd dat op 1 oktober de Duitse strijdkrachten Tsjecho-Slowakije zouden binnenrukken, als zijn eisen niet wer den ingewilligd. Toen brak de 30ste september aan De dag van „München". Min of meer in paniek gebracht, waren de Britse en dé Franse minister-presidenten, alsmede Hitler en Mussolini in het pas gebouwde „Führerhaus" bijeengekomen, oiji aan de hand van een door Mussolini opge steld memorandum, hoe dan ook. de Tsjechische kwestie te regelen. Het werd de vreemdste conferentie uit de geschiedenis en tevens het klas sieke voorbeeld van een capitulatie door pure angst. Hitier maakte de dienst uit. Hij wenste geen Tsjechische vertegen woordigers in de zaal te zien. Hij zei: „Ofwel deze zaak gaat tussen Praag en Berlijn en dan is ze binnen 14 dagen door geweld beslecht. Ofwel het is een probleem voor de grote mogendheden en dan hebben zii niets anders te doen dan de Tsjechen hun wil op te leggen.". Ruimte voor diplomatiek gemanoeu vreer was er niet. Frankriik en Enge land, ten koste van bijna alles bereid om de vrede te redden, lieten Hitier en Mussolini met hun overwinning achter en behielden zichzelf het twij felachtige genoegen voor, om de Tsjechen mede te delen dat de repu bliek uiteengevallen was. Met de vetste koppen die zij in de kast hadden, meldden de Franse bladen het feit dat de oorlog be gonnen was. De vrede was echter op dat moment al jarenlang ge weld aangedaan Op 1 oktober trokken de Duitse troe pen Sudetenland binnen en namen zon der noemenswaardige tegenstand de stellingen en versterkingen die de Tsjechen hadden gebouwd, in bezit. Het achterland lag als het ware uitnodigend voor hen open. President Benesj werd gedwongen in ballingschap te gaan, nadat Polen en Hongarije ieder hun deel van de Tsjechi sche koek hadden ontvangen. Even leek het alsof Hitier tevreden was gesteld. Wat er van de Tsjechische regering was overgebleven, danste wil loos naar de pijpen van Hitier. maar nog altijd bestond er (eigenlijk alleen maar op papier) een Tsjechische staat, al was haar grondgebied klein. De volgende stap van Hitler was, het restant van de Tsjechische staat, volgens het oude en beproefde recept van de binnenlandse onrust, te vernietigen. De rol van vijfde colonne werd nu toege wezen aan de Slowaken. die gesteund werden door de Duitse minderheden die nog binnen het gebied van de ver knipte staat woonden. Verdeeldheid in de Tsjechische rege ring speelde de Duitsers daarbij nog eens extra in de kaart. Geïnspireerd door Hitier en diens handlangers in Praag, zetten de Slowaken een staats greep op touw en nog vóór deze goed en wel gelukt was, verzochten zij Ber lijn om hulp. Dat gebeurde op 13 maart 1939. Een dag later viel de Tsjecho-SIowaakse staat als een vermolmd kadaver uit el kaar en streken de wolven neer. Op 14 maiart berichtte Hitier de wereld, dat het Tsjechische volk zich onder de be scherming van Duitsland had gesteld en dat het een autonome ontwikkeling overeenkomstig zijn eigen aard tege moet ging De strop was om de hals van een trots en vrij volk gevallen. En Parijs en Londen begon te begrijpen, dat zij de oorlog die zij hadden willen voor komen. een flinke stap vooruit hadden, geholpen. TOM KOOPMAN Diezelfde dag vloog de Britse premier, Neville Chamberlain, naar München om Hitier namens zijn eigen regering en die van Frank rijk en Tsjecho-Slowakije mede te delen, dat er bewilligd zou worden in een afscheiding van het Sudeten land. Tevens zou Praag worden verplicht om de bestaande militai re verdragen met Parijs en Moskou op te zeggen, zodat Hitier niet bang hoefde te zijn, dat Tsjecho-Slo wakije als basis voor een aanval op Duitsland zou worden gebruikt. Chamberlain had zijn politieke leven op het spel gezet om de toestemming van zijn kabinet voor dit politieke ver raad te krijgen. Doch Hitier voegde hem nu kalmpjes toe, dat afscheiding van de Sudetendistricten niet voldoende meer was. Sudetenland moest direct door de Tsjechische troepen ontruimd worden en vervolgens door het Duitse leger bezet. Als het zover was kon er een volksstemming worden gehouden over de vraag of iedereen in het be trokken gebied het er mee eens was. Chamberlain vloog woedend terug naar Londen. Hij voelde zich alsof men hem in het gezicht had gespuwd. Maar hij beloofde de Duitse eisen aa'n de Britse en Tsjechische regering te zullen voor leggen. Het Britse kabinet wenste het spel nu niet langer mee te spelen. Het beloofde Frankrijk hulp, als het wegens zijn steun aan Tsjecho-Slowakije in een oor log met Duitsland zou worden betrok ken. De oorlogsbegrotingen vertoonden een plotselinge stijging. Hitiers manier van de zaken be handelen bestond weer uit een hyste rische redevoering in het Sportpalast te Berlijn, waarin hij duidelijk liet blijken, dat de afwijzing van zyn eisen door Londen en Praag, auto matisch de aanval op Tsjecho-Slowa kije zou inluiden. „Ik zal de Tsjechen verpletteren!", schreeuwde hij nadien de Britse ambassadeur in Berlijn tot driemaal toe in het gezicht. Mussolini op het hoogtepunt van zijn macht, voordat de tweede wereldoorlog de armzaligheid van zijn persoonlijkheid zou aantonen. Hij maakte in een handomdraai het ontwerp voor het smadelijke ak koord van München. (Advertentie) Hangerig. Niet lekker? Koorts? Haal op tijd de dokter en geef gauw een paar veilige, prettige Sinaspril zuig- tabletjes. Veilig: speciale kin derdosering, bevat bovendien een stof die de gevoelige kindermaag beschermt. Prettig: frisse limo- nadesmaak - een oranje Sinas- prilletje gaat er zonder mokken in en helpt dan snel.

de Stem | 1964 | | pagina 23