Potig „slachtoffer slaat overval af Engeland: troepen op Cyprus blijven Munitie oorzaak Jongetje tot SS'er: „Geloof maar niet dat je vrijuit gaat'5 Vietcong-strijdmacht blijft even sterk Kwestie van even tillen Virplaatsing strijdtoneel naar Noord weer bepleit De strijd Clochard wordt rijk Wild gevecht op stille weg Maleisië wil weer praten Weer Turkse vlootbewegingen BRAND IN OOSTERHOUT: Marechaussee betrokken bij onderzoek Prinses Irene en Carlos in Lech Vrouw schoot bij gaskamer officier dood DAGBLAD^ VOOR ZEELAND Bangkok II gaat door Rustig weer Verhoging a.o.w. en a.w.w. S.E.R. voor een moeilijk advies Makarios wil „hulpagenten" uit Griekenland WEER SCHRIJNEND AUSCHWITZ-RELAAS Soedan wijst 300 missionarissen uit 104e JAARGANG No. 24524 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111. Voor God, Koningin en Vaderland V R IJ D A G 28 FEBRUARI 1964 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal) excl. 0,25 incasso; 11,85 per posl excl. 0,50 incasso; 0,75 per week) Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent, Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) STRIJD IN Z.-VIETNAM NOG UITZICHTLOOS Met handen en voeten heeft de garage houder Suppers uit Oss donderdagmid dag gevochten tegen twee overvallers, die het op zijn nieuwe Mercedes hadden voorzien. Tot tweemaal toe heeft hij een van de aanvallers bewusteloos geslagen en eveneens tot tweemaal toe heeft hij de andere onverlaat in de sloot langs de weg geschopt. Het respijt, dat hij na de tweede knock-out resp. tewater lating van zijn tegenstanders verkreeg, stelde de heer Suppers in staat te ont snappen. Hij reed, na een eind verder te zijn gekeerd, naar Oss terug en ontmoette op zijn weg weer de beide overvallers, die nog klaar stonden om hem te lijf te gaan voor het geval hij hen hiertoe de gelegenheid mocht geven. Hij deed dit niet, maar reed met verhoogde snelheid door. De overvallers moesten opzij sprin gen om het vege lijf te redden. Nadat acht politiemannen met drie auto's in actie waren gekomen, zijn de beide overvallers daarna al spoedig ge vat. Het waren de 20-jarige opperman H. G. van O. uit Oss en de 19-jarige fabrieksarbeider F. v. d. H uit het kerk dorp Maren gemeente Lith. De jongelui hadden de garage opgebeld met het ver- Maleisië is bereid volgende week deel te nemen aan een nieuwe ministersconfe rentie over de kwestie-Maleisië in Bang kok. Volgens de Maleisische plaatsver vangende premier zal de ministersconfe rentie van uitzonderlijk belang zijn. Het belangrijkste punt is de doorvoering van de wapenstilstand op Borneo. Indonesië en de Philippijnen hebben volgens hem Maleisië's eis, dat deze zaak besproken wordt, aanvaard. De eerste ministersconferentie in Bang kok mislukte omdat Maleisië en Indone sië niet tot overeenstemming konden komen over de Indonesische guerrilla strijders in de Maleisische oerwouden. Volgens een Indonesische krant heb ben de „vrijheidsstrijders" op Noord-Bor- neo van november tot januari 286 Britse militairen gedood. zoek hen van een café in Oss waar zij zich bevonden, naar Vlaardingen te brengen Ergens in de polder onder Oss, op een plek, waar niemand meer op de weg was en waar geen huizen stonden, begonnen de jongens hun overval. Na het gevecht met de gespierde garage houder, door wie zij ten dele buiten ge vecht waren gesteld, hebben de onver laten nog een lift gekregen van de echtgenote van een dierenarts uit Oss. Zij was begaan met de jongens, die met bebloede koppen langs de weg stonden en haar een verhaal over een ongeluk met een bromfiets opdisten. Argwanend geworden door een gefluisterd gesprek van de jongens en door hun plotseling wegduiken bij het naderen van een politieauto, heeft zij hen onderweg toch uit haar wagen gezet. Enige minuten daarop werden de jongelui gearresteerd, waarbij opnieuw hevig werd gevochten en de politiemannen van hun gummi knuppel gebruik moesten maken. Volgens de politie van Oss hebben de jongens vermoedelijk onder invloed van sterke drank gehandeld. Een van hen is in december ook betrokken ge weest bij een roofoverval op een 69-jarige landbouwer uit Schayk. Omdat de jongen hierbij een ondergeschikte rol had gespeeld, was hij op vrije voeten gesteld. De guerrilla-strijdmacht van de Vietcongrebellen in Zuid-Vietnam is in de afgelopen twee jaar niet afgenomen, ondanks een verlies aan doden, gewonden en gevange nen van gemiddeld vijftienhonderd man per week. Dit heeft het Ame rikaanse ministerie van defensie verklaard. In Saigon is opnieuw een ver plaatsing van de oorlog naar Noordvietnamees gebied bepleit. De Engelstalige „Saigon Daily News" voorspelde voor Zuid-Viet- nam een nederlaag op de lange duur, „indien de strijd op de hui dige voet wordt voortgezet". Zolang de Noordvietnamese regering niet bang hoeft te zijn voor een invasie MINISTER LUNS heeft in Londen ge zegd dat de tijd voor het ontwerpen van een Europese politieke unie nog niet rijp is. Hij zei dit tijdens een bijeenkomst van de Europese beweging. IN LAOS, op de Vlakte der Kruiken, zijn weer gevechten uitgebroken tussen Laotiaanse troepen en soldaten van de communistische Viet Minh. Het leger noemde de situatie „zeer kritiek". DE JURY in het proces tegen Ruby in Dallas zal vermoedelijk vandaag com pleet zijn. Gisteren kwam men tot acht gezworenen. RICHARD NIXON, de voormalige vice- president van de V.S., zou ook gevaar gelopen hebben door Lee Oswald neer geschoten te worden volgens de voorma lige raadgever van mevrouw Oswald. IN ALGIERS zijn straten versperd en worden alle auto's onderzocht. De auto riteiten zeggen niet waarover het gaat. maar aangenomen wordt dat de maatre gelen verband houden met te verwachten activiteiten van het socialistische anti- Ben Bella-front. IN PEKING zouden inleidende bespre kingen begonnen zijn tussen China en Rusland over de gemeenschappelijke achtduizend kilometer lange grens. ER ZIT KWIKZILVER in de Zweedse eieren, weliswaar in zeer geringe hoe veelheden, maar voldoende om schade aan de menselijke hersenen te kunnen veroorzaken. Er wordt een onderzoek in gesteld. Weersverwachting van het K.N.M.I. geldig tot vanavond: Aanvankelijk hier of daar mist. Overigens opklaringen en weinig of ®ef? ,T,egen- óverwegend zwakke zuidelijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. Maaanaogp:i8Z203nuu0rnder 1816 UUr" tef.4i:uurn °P 728 UUr' Maan «- kan zy rustig doorgaan met liet verle nen van allerlei steun aan de commu nistische rebellen in Zuid-Vietnam, aldus het blad. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dean Rusk, zei gisteravond naar aanleiding hiervan: „Geen enkel wonder in het noorden zou het probleem in Zuid-Vietnam uit de weg ruimen. Als Hanoi en Peking hun buren maar met rust lieten, zou er best een politieke re geling getroffen kunnen worden". Het aantal leden van de Vietcong dat momenteel in Zuid-Vietnam opereert, wordt voorzichtig geschat op honderddui zend, waarvan ongeveer een kwart deel uitmaakt van de „actieve kern" en de overigen min of meer ongeregeld „in dienst" zijn. Het grootste probleem van de Vietcong is dan ook niet de mankracht, beweren de Amerikanen, maar de bewapening. De tactiek van de Vietcong wijst daar overigens ook op. In de laatste drie maanden van het vorig jaar veroverde de Vietcong gemiddeld 234 wapens per week op het Zuidvietnamese leger, tegen het verlies van 97 (doorgaans oudere) wa pens per week, zo luiden de gegevens van het Pentagon. De geschatte aantallen manschappen van de Vietcong komen overeen met de cijfers die de Amerikaanse defensieminis ter MacNamara vorig jaar liet publiceren, maar zijn hoger dan de cijfers in 1961, toen besloten werd om 16.500 Amerikanen als „adviseurs" bij de gevechten tegen de communisten in Vietnam in te zetten. Dit voor Zuid-Vietnam wel zeer on gunstige oorlogsbeeld is er oorzaak van geweest dat al enkele malen sprake is geweest van een „zekere druk op Wash ington" om het strijdtoneel te verplaat sen naar Noord-Vietnam. Het bovenaan gehaalde krante-artikel zegt hierover nog: „Het is duidelijk dat een verplaat sing van de strijd naar Noord-Vietnam het gevaar van een ingrijpen door com munistisch China met zich brengt. Maar de Chinese Volksrepubliek heeft zich al lang met de strijd ingelaten en verleent de Vietcong zowel materiële als morele steun". De Chinezen zeggen dat de Vietcong een „bevrijdingsoorlog voert", zo vervolgt het blad, „en dat de gevechten in Zuid- Vietnam in het kader van een „burger oorlog" worden gevoerd. Deze bewijsvoe ring kunnen wij overnemen als de strijd verplaatst wordt". Tot zover de Saigon Daily News. Woensdag is in het gebied ten westen van Mytho, ongeveer zeventig kilometer ten zuidwesten van Saigon, een actie te gen communistische guerrillastrijders in gezet. Daaraan nemen enkele Zuidviet namese bataljons deel. Uit Amerikaanse bron werd vernomen dat volgens de tot gistermiddag ontvangen berichten aan Vietcongzijde 26 doden zijn gevallen en een onbekend aantal gewonden. De rege ringstroepen meldden het verlies van drie doden en zesenzeventig gewonden. In een uitgebreide campagne van drie weken op vierhonderd vijftig kilometer ten noorden van de hoofdstad hebben de regeringstroepen een aantal Vietcong- strijders gedood en voorraden voedsel en militaire uitrusting buitgemaakt, waarou der Russische geweren, zeven ton rijst en enige tonnen zoete aardappelen. De oogst der rebellen, een militair kamp en meer dan tweehonderd vijftig gebou wen werden vernietigd. De leider van de in Zuid-Vietnam aan de macht zijnde junta, generaal-majoor Ngoejen Khan, heeft beweerd dat „Fran se functionarissen" honderdduizend Viet namese piasters ter beschikking hebbeh gesteld van moordenaars die hem Khan moesten doden. De juntaleider weidde verder niet uit over de beweerde samenzwering. In de buurt van Long Dinh ontstond een bloedig gevecht toen regeringstroe pen erin slaagden een Vietcongbataljon, dat al twaalf keer had weten te ontsnap pen, te omsingelen. De verliezen van de Vietcong werden geschat op 43 doden. De regeringstroepen telden zeventien do den en veertig gewonden. Dit is een van de Turkse oorlogs schepen, die vanuit Iskenderun zijn vertrokken. Duidelijk ziet men op het dek de landingsvaar tuigen, die voor een eventuele landing op Cyprus zouden kunnen worden ingezet. (Van onze Haagse redactie) Vandaag vrijdag vergadert de So ciaal-Economische Raad over zijn advies aan de regering omtrent een verhoging van de A.O.W. en A.W.W. tot een uitke ring met het karakter van een sociaal minimum. Het ziet er nog helemaal niet naar uit dat een eensluidend advies uit de bus zal komen.. In werkgeverskring voelt men niets voor een voor iedereen geldende verho ging van de A.O.W. tot een sociaal mi nimum en bijdragen daarvoor uit de schatkist. De lasten voor de schatkist zouden op den duur onaanvaardbaar worden, zeggen de werkgevers. Zou men het daarentegen willen zoeken in de richting van hogere premieheffing, dan wordt de premie op den duur weer on aanvaardbaar hoog, zeggen weer de werkgevers. Aan de volgens hen kleine groep die het werkelijk nodig heeft, willen de werkgevers wel tegemoet komen, maar op een andere manier: een aanvullende bijdrage via de algemene bijstandswet. Dit zou veel minder geld gaan kosten. De werknemers houden onverkort vast aan optrekking van de A.O.W. tot een sociaal minimum. Het is de vraag of tussen deze beide standpunten in nog ergens een tussen weg, een compromis mogelijk is. Engeland denkt er niet aan zijn zeven duizend man vredestroepen uit Cyprus weg te nemen, ook niet wanneer Maka rios (die zich al in die richting heeft uitgelaten), daar met nadruk om zou vra gen. Hen zal dat wellicht toch doen, want hij heeft nu aan Griekenland vijfduizend „hulpagenten" gevraagd. Indien Griekenland aan Makarios die vijfduizend hulpagenten (ander woord voor: soldaten) toezegt, heeft de presi dent van Cyprus een argument bij de hand om de Britse troepen overbodig te maken. Engeland zal echter voor geen enkel zogeheten argument bezwijken. De ze venduizend Britse militairen blijven op Cyprus. De Turkse regering heeft gisteren la ten weten weinig heil te zien in behan deling van de kwestie-Cyprus in de Vei ligheidsraad. Men rekent in Ankara niet op positieve resultaten. De Turkse rege- (Van onze correspondent) De gemeentepolitie van Oosterhout en de Kon. Marechaussee zoeken naar de oorzaak van de brand, die donderdag ochtend grote schade heeft aangericht aan de boerderij van de heer Gommers Twee zware drijvende bokken til den gisteren een cutterzuiger uit het Amsterdam-Rijnkanaal in een polder bij Weesp, waar de zuiger zal worden gebruikt bij de voor bereidende werkzaamheden van het uitbreidingsplan-Weesp. Op de joto: De zuiger, hangende boven de dijk. Phinses Irene en haar verloofde, Dan Carlos, zijn gisteren uit Kitzbühel, waar zij vakantie hielden, in Lech aangeko men. Het paar werd daar begroet door koningin Juliana en prins Bernhard. Het gezelschap verblijft in een hotel in deze plaats en kringen die in nauwe betrek king staan met de koninklijke familie zeiden dat gesproken zal worden over de huwelijksplannen van Irene en Don Carlos, die vrijdag weer uit Lech ver trekt. Naar verwachting zullen koningin Juliana en prins Bernhard in het week einde naar Nederland terugkeren. Of Irene dan meteen mee terugreis is nog niet bekend. De Weense arts dr. Fritz Wolken heeft gisteren voor de tweede maal als getuige in het Auschwitzproces in Frankfort, enige van de ervaringen meegedeeld die hij opdeed in de jaren 1943 tot 1945, toen hij als gevangene in Auschwitz werkzaam was. Zo vertelde hij hoe een groep van 90 kinderen naar de gaskamers werd ge bracht onder leiding van een 14-jarige jongen. De jongen had tegen de kinde ren gezegd niet te huilen. „Jullie hebt gezien hoe ze jullie ouders en groot ouders hebben gedood. Nu is het jullie beurt. Maar wij zien elkaar in de he mel weer", zo had het kind tot zijn lot genootjes gezegd. Tegen een SS'er had de jongen gezegd: „Maar jij, geloof jij maar niet dat je vrijuit zal gaan voor wat je doet". De jongen was volgens dr. Wolken hierna geslagen, „maar hij had gezegd wat gezegd moest worden". Een groot aantal gevangenen over leefde niet de eerste weken in de qua rantaine-afdeling van het kamp, waar dr. Wolken werkzaam was. „Als zij niet vlug genoeg stierven, werden zij dood geslagen", zo zei hy. Zij die honger en marteling overleefden kregen hun lot van de kamparts te horen. „Ieder moest naakt op het kampplein aantreden en met een wenk van de hand besliste hij wie tot de ten dode gedoemden be hoorde en wie mocht blijven leven", al dus dr. Wolken. De selectie van slacht offers voor de gaskamers werd in de zomer van 1944 stopgezet toen de grote transporten met Hongaarse joden arri veerden. Zij moesten onmiddellijk wor den vergast. Het aantal slachtoffers was zo groot dat de crematoria hen niet konden verwerken. In de openlucht werden kuilen gegraven, waarin dui zenden lichamen werden verbrand. ,,'s Nachts was de hemel bloedrood en als de wind uit de verkeerde richting kwam hadden we de stank van gebrand vlees in het kamp", aldus de Weense arts. De getuige sprak ook over transpor ten van „naakte, huilende vrouwen" op weg naar de gaskamers. „Zij riepen naar ons, mannen, om hulp, maar wij konden niets doen", zo zei hij. Aan het einde van de colonne reed een Rode- Kruiswagen. Maar daar zaten geen zie ken in. Daar werd het vergif in ver voerd. Eens had volgens dr. Wolken een vrouw, die wist wat er ging gebeuren, een pistool uit de handen van een SS- officier gerukt en de man doodgescho ten. Voordat zij de gaskamer inging wist zij verscheidene anderen te ver wonden, aldus getuige dr. Wolken. Van de 22 beklaagden zei Wolken de vroegere korporaal Baretzki en de ser geant-majoor Klehr te herkennen. De laatste zou een specialist op het gebied van dodelijke injecties zijn geweest. Ba retzki zou niet alleen op vluchtende ge vangenen hebben geschoten, maar ook een gevangene wegens niet behoorlijk groeten zo zwaar hebben mishandeld dat deze korte tijd later stierf. te Oosterhout. Men houdt rekening met de mogelijkheid, dat oefenende militairen de brand hebben veroorzaakt. Het waren ook de militairen, samen met enkele omwonende, die de brand ontdekten. Het strodak van de schuur, tien meter achter de boerderij die aan het Wilhelminakanaal nabij de Katjes kelder ligt, stond toen al in lichterlaaie. De brandweer, die snel kwam opdagen, moest toezien hoe de schuur tot de grond toe afbrandde. Militairen der commando troepen wisten een zo goed als nieuwe auto uit de vlammenzee te redden. Een paard en een jachthond kwamen in het vuur om. Ook verbrandde een houten bungalow, die gedemonteerd in de schuur stond en eenzelfde lot was verschillende land bouwwerktuigen beschoren. Inmiddels was het vuur door de wind overgeslagen naar de boerderij. De militairen wistten de gehele inboe del te redden. Het rieten dak en de zolderbalken kwamen zwartgeblakerd uit de strijd te voorschijn. De boerderij liep ernstige waterschade op. Op sommige plaatsen in het huis stond het water enkele centimeters hoog. De boerderij werd bewoond door het gezin Gommers, bestaande uit vier per sonen, en het echtpaar Bosgoed. Zij konden zich allen tijdig in veiligheid stellen De brandweer was met groot materiaal uitgerukt, daar op het terrein van de brand tal van houten vakantie bungalows staan, die overigens geen schade hebben opgelopen. Voor de heer Gommers betekent de brand een dubbele strop, daar hij de schuur in de zomermaasden gebruikte voor opslag van goederen van vakantie gangers. De schade zal vermoedelijk in de tienduizenden guldens lopen. De bewoners van de boerderij hebben voor- j lopig onderdak gezocht in een der buga- lows. ring zal zich verzetten tegen een behan deling in de algemene vergadering van de V.N., zoals Makarios wil. Men voelt er in de Turkse hoofdstad veel meer voor om het geschil weer toe te vertrouwen aan de ondertekenaars van het verdrag dat Cyprus zelfstandig heid schonk: Engeland, Griekenland en Turkije. „In het verdrag hebben deze drie landen zich verplicht, desnoods door rechtstreekse tussenkomst de rust en or de op het eiland te helpen handhaven", zei de Turkse minister van buitenlandse zaken. De Cyprische vertegenwoordiging bij de E.E.G. heeft gezegd dat het land er tengevolge van de burgertwisten econo misch steeds slechter voor staat. De voor zitter van de delegatie vroeg de Raad van Europa „onmiddellijk in te grij pen". De Cyprische avances jegens Frank rijk schijnen met zorg gecultiveerd te worden. Dat De Gaulle geweigerd heeft troepen te leveren voor een internatio nale vredesmacht op het eiland, heeft hem de sympathie van de Grieks-Cyprio ten bezorgd. Makarios, die hem niet al leen (zij het voorlopig informeel) ge vraagd heeft te willen bemiddelen in het conflict, heeft ook aangekondigd dat Cyprus een ambassadeur in Parijs zal aanstellen. Het wordt 'h Grieks-Cyprioot. Cyprus heeft slechts in enkele hoofdste den diplomatieke vertegenwoordigers, die dan tevens in naburige landen geaccre diteerd zijn. Parijs krijgt nu zijn eigen Cyprische diplomaat. Gisteren werden nieuwe Turkse vloot- bewegingen gemeld. Volgens de marine bevelhebber hadden twintig marinesche pen, die in Iskenderun lagen, het anker gelicht. Het ging om vlootoefeningen, deelde hij mee. Zoals bekend heeft Tur kije in de havenplaats Iskenderun (slechts 30 km van de kust van Cyprus), sterke vlooteenheden gestationeerd om eventueel te kunnen ingrijpen. Een Franse clochard, Charles Ver- vecken, is van straatarm man in één slag vermogend geworden. Hij behoort tot de zeven erfgenamen van de Ant werpse dame Marie-Thèrèse Vasten avond, die in september op 81-jarige leeftijd overleed. De zes andere erfgenamen waren gauw gevonden, maar naar Charles heeft men lang gezocht. Tenslotte vond men hem in Pontchartrain, waar hij varkens knecht op een boerderij was. Hij is ongeveer 75.000 gulden rijk ge worden. (Advertenties) De regering van Soedan heeft gisteren aangekondigd dat alle driehonderd bui tenlandse missionarissen en zendelingen, die in Zuid-Soedan werkzaam zijn, zul len worden uitgewezen. Sinds enkele jaren zet Soedan missio narissen en zendelingen over zijn gren zen en vorig jaar februari moesten 143 buitenlandse geestelijken, die functies bij het onderwijs vervulden, het land verla ten. Zij zouden vervangen worden door Soedanese leerkrachten. Sinds het leger in 1958 de macht in handen nam, steunt de regering de mohammedaanse gods dienst en de Arabische taaL brengt u thans een sprankelende VOORJAARSCOLLECTIE in Mantelpakken en Japonnen Breda Tilburg

de Stem | 1964 | | pagina 1