AIMEEKE DE SMET li E1ME HET GE! DORP Hoe ontstaat een boek? KELNERS KOSTUUMS vakkleding 1 Vlaamse t.v.-omrocpster liet zich door joelend publiek in Brussel niet van de wijs brengen: Serieus en eenvoudig Toneel Haperen Kiekeboe HOOGMIS UIT ST.-JANSTEEN Pluimveehouders Moeders wil in Kijk naar Terugblik I i W&M H®XT![L, het klassieke repertoire koopt men rustig- bij 8 I REISOOGST Erik Sikkes en de E.H.B.O. Als de 121e dag van gisteren DOOR H. v. Nijnatten- Doffegnies item-feuilleton - DOKTER Uit opa's krant 4 Te koop: Opel Kapitan '57 in prima staat tegen elk aanne melijk bod. Te bevragen Gent sestraat 6, Sas van Gent, Tel 603. Betrouwbare gebruikte auto's deze zijn geheel nagezien en worden voor 100 pet. in orde gemaakt! Waarna ze onder ga rantie worden verkocht. Citroën Ideal 1960 zeer goede auto 2500.-, Opel Rekord 195a f 2250,-. Ford Taunus 17 M 1958 f 2250... Renault Dauphine 1957 zeer mooi f 1400,-, Fiat 1100 1957 f 1400,-. Ford Tau nus 15 M 1957. Met inruil, be_ taling te regelen. Huigen. Beu- kenstr. 11, Dongen. Bij de Re. my. Profiteer er van met f 50,. contant nu een auto kopen 1958 Renault 4 als nieuw v binnen en buiten 1:17 pr. motor n. banden, 1958 Goggomobil, 1956 Ford Versailles le eige naar. mooie wagen, 1956 Opel Kapitan. pr. wagen n. banden, keurige staat, '54 Zephyr loopt prima, 1954 De Soto pr. motor. Ruilt alles in. in- en verkoop, fin. net voorbij de kunstzijde, fabriek. Leerlingstraat la. tel 45477 Ook zondags de hele d. Fiat. 1100 te koop bj. 1951, benzineverbruik 1 op 16 in g staat. Met verzekering. Rozen, laan 4. Breda. Te koop nieuw 2-wielig aan- hangwagentje voor achter lux' auto. Terheijdenseweg 158, Bre. da 01600-41905. Occasion. Vraagt gratis de Auto.almanak met meer dan honderden aanbiedingen van uitsluitend erkende garage dealers. Postbus 254, Apeldoorn, '17, De Pree Autohandel heeft voor u gereed staan in haar spe. ciaal ingerichte wintershow. room op de Haagweg 33, tel. 33915, Breda; tevens gevestigd op de Tilburgseweg 135. telef. 39753, Breda, onder dndere: Opel Rekord v.a. 1954 t.m. 1962, Opel Caravan v.a 1956 tm. 1960, Opel Kapitan v.a. 1954 t.m. 1961. V.W. de Luxe v a. 1953 t.m. 1960. V.W. busje met schuifdak '59, Ford Taunus 17 M v.a. 1957 t.m. 1960, Ford Taunus' 15 M v.a. 1955 t.m. 1958, Ford Zephyr 1958. Che vrolet Impala 1959, Renault Dauphine v.a. 1957 t.m. 1960, Ford Versailles v.a. 1955 t.m. 1957, Fiat 1100 v a 1957 t.m. 1961, Fiat 500 1959, Mercedes Diesel 180 D 1960, Mercedes Denz. 180 1956. Goggo Coupé 1958, Fiat Multiply 1957, Sim- ca Aronde 1957. Mercedes vr. wagen diesel tonnage 4 ton '57, Morris diesel tonnage 4 ton 1959 D.K.W. Union sport 1000 1961. D.K.W. 1000 v.a. 1955 t. m. 1958 en tal van andere. Op al deze wagens is 3 mnd. ga. rantie, zoyvel op het draaiende als op de carrosseriegedeelten Als specialiteit worden auto's v.a. 1S52 tot en met 1964 door eigen bedrijf gefinancierd. I)e Vito Garage te Breda heeft deze week weer een serie le klas gebruikte automobielen binnen gekregen. Al deze au to's worden onder de volle schriftelijke garantie verkocht. Onverschillig wat u aan uw auto zou kunnen krijgen is bij ons garantie, dus geen arbeid- loon of onderdelen kosten. De automobielen worden, voordat zij afgeleverd worden door le klas monteurs geheel getest gecontroleerd en grondig nage zien. Wij hebben nu in voor raad: Renault Gordini I960 Simca 1000 1962. Fiat 600 D type 1962, Fiat 600 D 1961, V W. kleur wit 1961, Simca 100 1961,Fiat 1300. zeer prachtig 1962, Fiat 1500 1962. Fiat 13C0 1961, V.W. Stationcar 1962. Ford Zephyr type iMO, Ope: Rekord 1959. V.W. Combi 1958 Let op het juiste adres, de ga rage met de mooiste voorraat de beste kwaliteit en zijn 100 pet. garantie is en blijft Vitc- Garage te Breda, Ginnekenweg 340-342 recht tegenover de Kerk vlakbij de Ginnekenmarkt. £1- ke werkdag geopend van 8 to! 's avonds 9 uur. Zaterdags en zondags geopend van 10 tot 6 uur. Inruil en financiering mo gelijk. te rs., ard .ei- te. el. tel Voor een betrouwb., gebruikte wagen is het adres: Toon Gij zen, Vestkant 121, Breda. Tel 33346 Wij hebben in voorraad' Zodiac '62, Opel Rek. '62, Tau nus 17 M '62 m. radio, Peu geot diesel '62, Fiat 500 '6C, Fiat 500 '60 V.W. de Luxe '60. Vauxhall Cresta '59, Chevrole' '55, Opel Blitz 1956 met gesle ten bak, Opel Kapitan '56. Ford Consul 1956. Taunus 17 M 1958. Fiat 1100 1958. V.W. de Luxe met roldak 1961, Opel Rekor '57. Ford Zephyr 1959 plus nr verscheidene inruilers, die v hebben. Deze wagens worde onder garantie verkocht. In- c verkoop en financiering. Zoi dags geopend tot 3 uur. Staat ter dekking de politr hond Benno (Bouvier) certif caat k,n.p.v. lof met 321 pi- Zeldzame vererving reeds b wezen. Adr Joosen, Haag markt 25, Breda. Tel. 016(L 35318. Wegens overname te koop a: geboden: z.g.a.n. Bozet zaa. machine, spoorbreedte 2 m. 1 rijen. Geschikt voor paarde en tractor, 2 stuks vorentrek kers, 15 balks kromtand egge 24 tands en 1 vlak egge, IC balks, 70 tands. Te bevr. bij Firma Th Kindt en Zone Landbouwmechanisatiebedrijf Dreef 13, Lamswaarde. Tt 01142262. Inscharing runderen in prii? Strumptse weiden onder Ui coten B.N. Spoedige opgave t Gebr. v. Olmen, Chaamsewc. 10, Baarle-Nassau. imt aan ipi- 7C, X Pluimveehouders en Kulker mesters, wekelijks te levere leg- en slachtkuikens in el- kwantum Alleen de beste me - ken o.a. Hybro, Derlo en Br°r gar. ook jonge hennen. 04249-246. Kuikenbroederij WH Jespers, Ulicoten. Bestel nu reeds voor direct 0 later uw draineerbuizen met 0 zonder kraag, zodat u zeiCl tijd heeft. Ook leveren wij P18 tic draineerbuizen of glasvut franko door geheel Nederlan J. C. Sneep, Dzn., Kon. W» helminalaan 2. Willemstad. Tt 01687-380. eds 959 re in M L962 'pel 1961 Lu- 961. nd. .W -63. riat Re- On- 961 ault 961. Ci- 2.v. 962, oën 960. jeot 962, ara_ 961 An )pel '57 '56, vele aare aaar oot„ om »tste Min sief aen- da. v.m. tags >8.X Weiluwn. 43 j. net voork. j' postuur z. k. niet onbemia vertegenwoordiger, zoekt kei' nism met meisje of wed. ee k. geen bezw. ook ongeh. moe der. liefst zelfst. wonend, j» 30.40 j Br. liefst m. foto ondei R._k. weduwn. 65 J. niet on- bem zoekt kennism. met r.- wed. of dame 50-60 j. Br. one no. 73180. Grote schieting ion 1 mf,J; bij Ad de Bakker, Kemsekc Paal. Vooruit 1150 fr. Beg. uur. Schieting ion. 1 maart MJ Ti; v. Driessche, Lamswaarde Begin 3 uur. DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 29 FEBRUARI 1964 Grote schieting op zon. 1 m»? bij J. Nijs. Hulst. Vooruit lt' gld. Inl. f 4.-, terug f 3,- B? gin 3 uur 118 Hotel Meert Sluiskil, e*°' schieting op zondag 1 1964 Vooruit drie rundertor gen' en f 20.- plus 20 braai, kuikens. Inleg f 3,75 en ter f 3.-. Begin om 3 uur. Algemeen hanileisbureau C. Huissoon. Van der Biltlaan Kapelle. Tel. 01102-294.;.Injgl lichting, controle en bijhoud boekhouding, behandeling lastingzaken, incasso en mi" maties. (Van onze radio- en tv-redacteur) Hoewel tegenwoordig vele Vlaam se tv-omroepsters bij tijd en wijle ook in de Nederlandse televisie programma's verschijnen, is dat tot nu toe nog niet gebeurd met de bijna 26-jarige Aimeeke de Smet. Wij betreuren dat ten zeerste, want Aimeeke de Smet steekt haar Vlaamse collega's niet naar de kroon. Zij is uiterst bescheiden en staat zich nooit voor op haar uitstekende presentatie en de voortreffelijke dictie waarmee ze haar teksten in alle moderne ta len kan overbrengen. In Dilbeek, een voorstad van Brussel, woont Aimee in een schitterende villa van haar ouders aan de Marie Louiselaan. Haar vader is hoofdingenieur-directeur bij het ministerie van Openbare Werken en een goede vriend van de in de Lage Landen meer be kende minister Van Elslander. Aimee is een zeer serieus ka tholiek meisje. In tegenstelling met haar collega's is 7,y financieel volkomen onafhankelijk. Haar grandioze studeerkamer van wel dertig vierkante meter, bevat vele kasten, waarin een exclusieve garderobe is opge borgen. In het dagelijkse leven kleedt Aimee zich wel met smaak, maar opval lend eenvoudig. Onze charmante gastvrouwe werd in 1938 geboren. Aan de „Regina Coeli"- school in Dilbeek kreeg zij een klassieke opvoeding. Al spoedig kwam haar talent voor vreemde talen tot uiting en haar vader liet haar inschrijven bij het „Marie Haps"-college, waar ze diverse talencur sussen volgde om het diploma van tolk te behalen. Daarnaast interesseerde zij zich in hoge mate voor de luchtvaart, waarin ze graag carrière wilde maken. Haar vooropleiding had ten doel zich als stewardess te bekwamen. Daarnaast had ze een zwak voor het toneel. Aan het Koninklijk Muziekconservatorium te Brussel behaalde zij de eerste prijs in toneel en Franse en Nederlandse dictie. Toen er bij de Belgische televisie een vacature ontstond om het religieus pro gramma van E. P. Joos te presenteren voor de kijkers, besloot zij te solliciteren. Na enkele goede audities en cameratests slaagde ze voor het examen van tv-om- roepster. Ze moest al spoedig commen taarteksten lezen bij films en documen taires. Uit die periode dateert ook haar eerste medewerking aan het radioprogramma ,,De charme van het chanson van Johan Anthierens. Thans werkt zij al voor het derde seizoen aan dit graag beluisterde radioprogramma mee. Hoe wisselvallig de gunst van het pu bliek en de publiciteit wel kan zijn, kwam in 1961 tot uiting. Na enige aarzeling ac cepteerde Aimee het aanbod, de presenta tie te verzorgen van de concerten in het kader van het Internationale Muziekcon cours „Koningin Elisabeth". Tevoren had zij er zich rekenschap van gegeven, dat haar een zware taak op de charmante schouders werd gelegd. Men had de keus op haar laten vallen omdat zij vloeiend de moderne talen spreekt. In het tweetalige België was het voor haar een voor zich sprekende zaak, dat ze de muzieknummers ook in het Vlaams aankondigde. Vele Fransspreken de Brusselaars onder het concertpubliek namen dit niet en begonnen al direct na de eerste aankondigng met papierproppen, lege sigarettendoosjes en programma's naar haar te gooien. Maar Aimee versaag de niet en ging zelfverzekerd door met haar presentatie. De volgende dagen prezen de journalisten dit dappere meisje om haar betoonde moed. „Ik heb me nooit beklaagd", vertelde ze ons. ,,Het is een boeiend en vooral aangenaam werk. Bovendien schonk het mij de gelegenheid in contact te komen met de grootste muziekvirtuozen van de hele wereld. Daarom bewaar ik ook de mooiste herinneringen aan dit wereldbe roemde concours. Aimee de Smet bekende lichtjes blozend, dat zij nog nooit ernstig verliefd is ge weest. Ze heeft praktisch geen tijd om haar hart te verliezen. Vele vrije uurtjes besteedt ze aan haar grootste liefhebberij, het toneel. Ze is lid van de Rederijkers kamer van Asse en tevens regieassistente. Vaak treedt zij met dit gezelschap op in de vele steden en dorpen van Vlaanderen. „Het toneel zal wel altijd een van mijn stokpaardjes blijven, sinds mijn debuut bij de toneelgroep „De bietjes" uit Dil beek". Het Vlaamse publiek weet haar een voud te waarderen. Aimee is niet zo blasé als vele van haar seksegenoten. Haar hartelijkheid en jovialiteit worden in BRT-kring ook hogelijk gewaardeerd. Wij hopen dan ook, dat als de geruchten juist zijn, de Nederlandse kijkers boven de Moerdijk het komende seizoen de gelegen heid krijgen om eens met deze charmante televisiegastvrouwe van onze Zuider buren kennis te maken. Evenals de meeste van haar ervaren collega's presenteerde ze de tv-rebus van John Buydens, waarna ze opvolg ster werd van Monique Delvaux. In het begin wist Aimeeke met haar handen' geen raad. Haar teksten stelde ze zeeri consciëntieus op en leerde ze van buiten,! omdat zij in tegenstelling met de andere I omroepsters slecht kon improviseren.! Daarom gebeurde het nog wel eens, dat'; ze opeens tijdens de afkondiging be merkte, dat ze een woordje was ver geten. Daardoor geraakte zij geheel uit haar concentratie en begon te haperen. De dagbladcritici toonden daar weinig begrip voor en citeerden onbarmhartig elke verspreking. Maar Aimee wist van geen wijken, hoewel in haar naaste om geving kennelijk menige poging is onder nomen om haar te wippen. In 1960 mocht zij haar zieke collega's voor de camera's vervangen en toen Paula Semer en Nora Steyaert hun om- i oepsterscarrière beëindigden, kreeg men Aimee regelmatig op het beeldscherm te zien. „Haha, U hebt zich heerlijk laten beetnemen". Dat heeft Teddy de afgelopen maand herhaaldelijk kunnen uitroepen op de tocht die de geheimzinnige, onzichtbare me neer Kiekeboe door ons land maakte en weer onderneemt. Ook morgenavond kunnen de televisie kijkers zien, op welke wijze ver schillende Nederlanders uit hun tent zijn gelokt, op filmcelluloid vastgelegd door de „verborgen ca mera". Het programma, dat Teddy Scholten van de verbindende en verklarende teksten zal voorzien, wordt uitgezonden van half tien tot circa tien uur. De KRO verzorgt zondag a.s. een ra dio-programma van de Hoogmis in de parochiekerk van de H. Johannes de Doper te St.-Jansteen. Celebrant en predikant is kapelaan B. M. Fischer. Onder leiding van de diri gent-organist W. Bartz zingt het parochi ële koor de wisselende gezangen van de derde zondag van de Vasten. De vaste gezangen zijn gregoriaans. Gaaibolllng zon. 1 111 p. de Waal. Hengstdijk. Be 3 uur. „Hoe ontstaat een boek?" vragen de kinderen vanmiddag om kwart Oyer vijf in het programma „Boe- kenjournaul". Onder regie van Ton Hasebos zullen enkele grote men sen op die vraag een antwoord ge ven, met allerlei voorbeelden erbij. Hier zie je Karei Hollander, ge bogen over een tekening, en Paul Brinkman druk bezig. (Advertentie) (Advertentie) Mia Smelt, samenstelster van het pro gramma voor de vrouw „Moeders wil is wet", start dinsdag 3 maart in het radio programma van de KRO met een nieuwe beroepengroep. De houders van pluimveebedrijven zullen de komende weken in de gelegen heid worden gesteld hun muzikale en andere wensen kenbaar te maken. In de rubriek „Waar voor uw geld" wordt ditmaal gesproken over een bak en braadprodukt. Presentatie van dit programma: Mia Smelt en Gerard Heystee. Zaterdagavond brengt de KRO op Hil versum I (402 m) om 19.30 uur de serie „Populaire klassieken". Om 20.30 uur volgt het programma „Rieleksen"- en om 21.50 uur ,,Bric a Brac". De discussie rubriek „Kruispunt" wordt om 22.40 uur uitgezonden. Om 23.10 uur volgt tot slot „Ein Heldenleben" van Richard Strauss. Voor de VARA-microfoon behandelt om 19.10 uur op Hilversum II (298 m) de radioraad telefonische vragen van luisteraars. Om 20.05 uur volgt „Speciali teiten-theater" en om 21.10 uur het pro gramma ,,Vijf seconden van woef". Voorts is er om 21.55 uur de reeks „Langs vergeten wegen" en om 22.25 uur een reportage van het kunstrijden in Dort mund. Tot besluit kunt u om 23.20 uur luisteren naar het programma „Uit de memoires van de lichte muze". Zondagochtend is er op Hilversum I om 3.30 uur een Hoogmisreportage van de KRO uit de kerk van St.-Joannes de Do per in St.-Jansteen. Om 11.15 uur volgt het muzikaal programma „Medaillon". De sport- en muziekrubriek „Zondag middagklanken" wordt om 15.05 uur uit gezonden. Het avondprogramma van de KRO wordt om 20.15 uur ingezet met „Wij zingen de wereld rond", vervolgens is er om 20.45 uur het hoorspel „Diaman ten voor het grijpen". Het programma „Wissewassen" begint om 22 uur en om 23.05 uur geeft Henk Terlingen een mu zikale terugblik onder de titel „Retour tjes". Het VARA-programma op Hilversum II wordt 's morgens om 8.18 uur geopend met „Weer of geen weer". Om 10.45 uur kunt u luisteren naar „Alleen op zon dag". De AVRO presenteert om 12.05 uur „De Zaaiers-show" en om 14.10 uur het programma voor de militairen „Tot uw orders'. De VARA zendt om 17 uur het discobal uit. Voorts is er om 20.05 uur in het AVRO-programma „Klankomrank- te levens" en om 21.20 uur het hoorspel ,Er is maar een voor die rol". De Ame- ianist Robert Guralnik geeft uur een recital. Voorts noe men wij nog het programma „Een avondje uit" dat om 23 uur begint en om 23.25 uur volgt Tsjechische roman tische muziek. Zaterdagmiddag brengt de VPRO om 15 uur een documentaire van de Russen over de ruimtevaart. Om 15.40 uur volgt een herhaling van Wim Ibo's cabaret kroniek. Leo Horn is om 16.25 uur het onderwerp van een vraaggesprek. Om 17 uur volgt het kinderprogramma met „Kabouter Kandelaar" en het Boeken- journaal. Zaterdagavond is er onder de titel „Binnenpretjes" om 20.20 uur een amu sementsprogramma. Simon van Collem bespreekt om 20.50 uur de filmster Al Jolson. Vervolgens schakelt de NTS om 21.30 uur over naar Dortmund voor een reportage van de wereldkampioenschap pen vrije figuren voor dames. Het tweede NTS-journaal begint om circa 23 uur. Zondagmiddag is er om 16 uur weer een uitzending uit Dortmund van een show, waaraan alle wereldkampioenen kunstrijden deelnemen. Zondagavond wordt om half acht het weekoverzicht van het NTS-journaal uitgezonden, om 20 uur gevolgd door de rubriek „Sport in beeld". De KRO vertoont hierna om 20.30 uur een nieuwe aflevering van de Erik Sikkesserie. Omer Grawet heeft coureur Carel Godin de Beaufort en om coureur Carel Godin en Beaufort en om 21.25 uur volgt er een aflevering van mr. Kiekeboe. Uit het ontspanningsge bouw van de fa. Van der Heem in Den Haag worden om 21.50 uur door het Am sterdams Kunstmaandorkest populaire klassieke Franse werken uitgevoerd. Pa ter I. Mijnsbergen houdt om 22.25 uur zijn derde vasten-epiloog en tot besluit is er om 22.35 uur het laatste nieuws van het NTS-journaal. (Advertentie) Torenstraat 14, Breda Nadat voor het journaal aspirant kap sters kennis konden maken met alles wat er aan dit beroep vastzit, presen teerde de NCRV in „Attentie" enkele interessante onderwerpen, waarvan wij noemen een andere preciesering van het Carlisme, een xepressie in woord en beeld, opgenomen in Spanje en een in terview met de minister van buitenland se zaken in Israël, Golda Meir, die mo menteel in ons land vertoeft. Bueno de Mesquita was in zijn show „Nou jij weer" behoorlijk op dreef, dankzij ook de medewerking van enkele ambitieuze artiesten, waarbij als ver rassing voor velen ook Gert Timmer mans een nummertje weggaf. Rita Cori- ta zong een tweetal liedjes, maar in de acrobatische „act" met Bueno was zij te bewonderen. .Toerisme in Europa" was de Neder landse bijdrage in de serie over West- Europa. Jan van Hillo had he gezocht in diverse vakantiemogelijkheden die de zes EEG-landen bieden. Het was een goede montage van talrijke shots uit binnen- en butienland en als zodanig een behoorlijke bijdrage. Een aflevering van ridder van Maison Rouge ging aan het laatste journaal vooraf, waarna ongetwijfeld nog velen genoten zullen hebben van het ijsdansen in het kader van het te Dortmunt verre den wereldkampioenschap. m bS! Het klassieke grammofoonpla- terirepertoire koopt men bij Van Boxtel. ...en de jeugd-met-de -goede-smaak ziet men er óók steeds meer. 'jr- In de elfde aflevering van het KRO- adioprogramma „Reisoogst", waarin be kende Nederlanders reisherinneringen op halen. hoort de luisteraar Louise Scholte vertellen over een Griekse „duiventoren" en roept Joop den Tonkelaar een beeld op van Sibelius' Finland. Ben van Eijsselstein zegende het toeval dat hem in Santa Fé zo'n goede metgezel werd en Fred Ladenhuis brengt de luis teraar naar de „Coffeebar" der Ro meinen. Tot slot neemt Lia Timmermans de luisteraar mee naar de Parijse boulevards, genietend van klank, kleur en een vleug werelds vertier. De declamatie in deze uitzending wordt gehouden door Nora Boerman. De charmante maar wat onhandige vrijgezel Erik Sikkes (Willy Walden) beleeft op zondag 1 maart a.s. zijn der de avontuur. De aflevering is getiteld: „Erik Sikkes en de E.H.B.O.". De tweelingzuster van Erik (Mieke Verstraete) is ook weer present terwijl verder nog medewerking verlenen: Tilly Perin-Bouwmeester, Coen Flink, Kees Brusse en Johan te Slaa. De comedy- reeks „Erik Sikkes" wordt door de KRO op het scherm gebracht onder spelregie van Kees Brusse, camera-regie van Nico Hiltrop en produktie van Nic. Notten. De decors werden ontworpen door Peter Gabriëlse. Tom Bouws' kroniek „Als de dag van gisteren" beleeft dinsdag 3 maart zijn 121ste aflevering. Jan de Cler bezingt in deze aflevering de dichteres Annie Salomons, Annie Sa lomons zelf kiest uit haar letterkundige herinneringen, en Pieter Scheen doet een schildersnaam en faam herleven. Alex de Haas zingt een van Spepnhofs liedjes en vertelt verder over het raad huis van Rotterdam en hoe het op de Coolsingel werd gebouwd. Lia Timmermans brengt een Vlaams letterkundige als mens en kunstenaar dichter bij de luisteraars, Jan de Cler be zingt Karei Jonckheere, en Karei Jonck- heere zelf besluit deze aflevering van Als de dag van gisteren" met een spits vertelsel over deze rubriek. 10) ,Ik heb al aan tante Christina gevraagd of ik hier vannacht blijven mag. Ik heb nog massa's werk te doen en op het hoofdkwartier is het weer een herrie als in een jeugdherberg.' Hij plofte in een luie stoel neer en veegde met zijn zakdoek de doorgesie- pelde druppels uit zijn nek. Oom Chris, morgen bij het hoofdkwartier kwam, non „1 een en al aandacht, vroeg: .Kan Huisman daar geen stokje voor steken?' .Och, u weet hoe die is: aan de ene kant krankzinnig streng, aan de andere kant onverantwoordelijk zwak. Er ko men daar iedere avond wel vijfentwin tig jongens over de vloer en Bonsma haalt er nog steeds meer bij. Hij denkt zeker, dat die hut. die we daar half in,half boven de grond gebouwd hebben, zo rekbaar is als een harmonika. U moet maar eens komen om te waarschuwen, oom Chris, want naar Huisman luisteren ze helemaal niet en naar Bonsma maar een heel klein beetje. Die is zelf veel te onvoorzichtig. Hij bralt er alles maar uit en zijn zakken zitten vol met ille gale krantjes. Het wordt een veel te ge zellige boel daar. Niemand denkt aan onderdrukking en oorlog Gelooft u dat zoiets goed kan gaan?' Oom Chris, die een sigaret van Joep aannam, antwoordde niet voor hij de eerste rookwolkjes naar de zoldering had geblazen. Hij was heel ernstig en knikte instem mend: .Ik wou, dat we dat hoofdkwartier maar kwijt waren!' .En de onderduikers erbij", vulde Joep aan. ,Die gaan wel met de trekvogels mee,' voorspelde oom Chris, ,als de tijd van kamperen voorbij is en het naargeestig en koud wordt in de bossen.' -Als er maar geen ongelukken gebeuren voor de tijd,' antwoordde Joep somber. We zitten nu eenmaal in de schuit en moeten maar zien te roeien met de rie men die we hebben.' .Ik zeil liever op uw kompas, oom Chris,' zei Joep, vol eerbied, bewonde ring en hartelijkheid. Toen Christina binnenkwam met een kop warme koffie en een paar oude sloffen van oom Chris, die ze Joep dwong aan te trekken in plaats van zijn natte schoenen, nam hij zijn aktentas en ging met zijn papieren aan tafel zit ten. Daar zat hij nog, toen oom Chris en tante Christina al lang naar bed wa ren gegaan. Hij hield boeken bij over mensen, die geen naam hadden en toch gevoed, gekleed en beschermd moesten worden. Misschien nog wel het meest tegen zichzelf. Toen oom Chris op een warme augustus- vond hij de villa verlaten. Dat wil zeg gen, er stonden bedden en er was een hoop rommel in de zitkamer, maar van de Huismannen geen spoor. Hij ging zijn licht opsteken in het achterhuis bij de boer, maar die wist niet veel meer te vertellen dan dat het de avond tevoren weer erg rumoerig geweest was en dat hij deze morgen de Huismannen, be laden met koffers en tassen, naar de trein had moeten rijden. Mijnheer Bons ma scheen er wel meer var te weten, want die was komen zeggen, dat hij de meisjes sturen zou om voor de onder duikers te koken. Oom Chris haalde z'n schouders op en ging vervolgens op weg naar de hut in het bos om het ware van de zaak te horen. Onder de beuken was het tame lijk koel, maar er dreef een zwoele geur aan van de bloeiende liefde en de war me dennenbossen verderop. Zijn bezorgd heid ging uit naar die in de barakken, waar Christina naar toe was om van allerlei te brengen, waaraan dringend -r behoefte ws. Hij had haar vergeten te zeggen de mensen op het hart te druk ken, voorzichtig te zijn met vuur. Een vonkje kon nu een onherstelbare ramp ten gevolge hebben. Hij sloeg een smal paadje in, bijna ge heel verborgen onder de neerhangende vlerken der douglassparren, en dan weel een smaller laantje rechts Hij moest werkelijk nog even zoeken voor hij de den vond. die de ingang afsloot naar de hut, en het stemde hem tevreden, dat er toen hij een ogenblik met het hoofd gebogen stond te luisteren, geen enkel geluid tot hem doordrong. Hij zet te de den weer op zijn plaats en volgde half gebukt het smalle kronkelpaadje naar het hart van het bosje. Als bij verrassing stond hij, na een bijna doel loos scherpe bocht, op het open plekje voor de hut, die alleen het met hei en plaggen bedekte dak even boven de grond verhief, alsof een paddestoel moei- Jan de Cler is dokter geworden. Toen ik het las dacht ik meteen wel solidair: dat is fijn voor Jan, maar er zat ergens een weerhaakje aan die gedachte. Het blééf haken en dan moet je, of je wilt of niet, er wel even dieper over nadenken. Het succes van een doorzetter, die in zijn vrije tijd stug studeert om iets te bereiken is natuurlijk ver heugend. Maar nu verder: Jan de Cler is arts, en hij zal zich dus nu wel als zodanig gaan vestigen. Met de doktersbul in je binnenzak gek ke liedjes voor de radio blijven maken is onzin. Goed, voortaan dus dokter De Cler. Maar kan dat? Stel dat ik nu een dokter nodig heb. Zou ik dan, als hij in mijn buurt woonde, naar dokter Jan de Cler gaan? Ik zie hem al met een ernstig gezicht naar mijn keel kijken. „Zegt u eens aaa." Tegelijkertijd hoor ik hem Laat de leeuw niet in zijn hèèèmpie staan!" galmen, met die olijke stem van hem-. Want Jan was altijd een leu kerd, voor de microfoon. Nil moet hij serieus kwalen gaan behandelen. Ik heb Jan altijd bewonderd, want zo ben ik. Maar er zijn, heb ik wel eens gemerkt, mensen die zijn liedjes en zijn teksten stierlijk vervelend vonden. Zulke mensen gaan natuurlijk niet naar dokter De Cler, als ze pijn in de buik hebben. Wie niets in de liedjesman De Cler ziet, kan moeilijk ontzag opbrengen voor dokter De Cler. Stel dat dokter Van Swol nu eens televisie-artiest werd. Dat kan niet. Die man is dokter, helemaal. Het kan best zijn dat hij leuk uit de hoek kan komen, maar voor Nederland is hij dokter, en geen beeldbuisleukerd. En andersom kan daarom ook niet, vind ik. Ik kom er niet uit: waarom ging Jan de Cler medicijnen studeren? Een an dere radioman werd tandarts, Pi Scheffer geeft Engelse les. Waarom? Misschien heerst er in Hilversum en omstreken een hard nekkig misverstand. Wellicht meent men in radio-artiestenkringen dat het niet veel om het lijf heeft een radio-artiest te zijn. Dat je dan wel bekend bent, en wellicht zelfs po pulair, maar dat het iets minder waardigs is, om op grond van leuk doen een bekende persoonlijkheid te zijn. Enfin, Jan moet het zelf weten. Maar ik vrees dat straks Toon Hermans nog besluit pedicure te worden en dat Wim Kan tot burge meester benoemd wordt. En als dan ook Wim Sonneveld nog meent dat hij een roeping dient te vervullen en referendaris ten departemente wordt, dan vaart misschien het Horizontaal: 1. livreiknecht 2. Europeaan naar mijn mening 3. boom 4. telwoord jongensnaam 5. vlaktemaat vreemde munt 6. een weinig plezier 7. waagstuk 8.. weggetje ivoor 9, Indisch dorp Vertikaal: 1. muzieknoot liefkozing fami lielid 2. gebed voor de prefatie 3. militair lidwoord gedateerd 4. deel van de bijbel soortelijk gewicht 5. fris gewicht 6. soort onderwijs paardekracht 7. voorzetsel sleepnet en andere 8. vis 9. voorzetsel een weinig na schrift sd i0i uio -(j jaa-nfeui *8 b© lost ur 'i oui '9 suo ip{ •5 §s lo f pp iaq H g B10IO0S z reeOJ 'I :*ÏJ0A essap '6 dp ped *8 'L pjd spi •9 ©jo ©Je g ppp moe -f tup *g uiuiu isa z P2!®! 'I :'JOH :Sinssoido Maar nou hoor ik toch werkelijk iemand naar boven lopen Jan. vaderland er wel bij, maar wat zal het leven dan saai worden. Want dokters, pedicures, burge meesters en referendarissen heb ben we meer dan genoeg in Neder land. Maar mensen die het ook draag lijk maken om met hen èn met Nederland te leven zijn zo zeld zaam.... PRAET-MAECKER SLAAP Herinnert u zich nog die vijftig- jarige Fin, Toimi Silvo, die zich had voorgenomen om het wereldrecord 1 wakker-blijven te verbeteren? Nou, het is hem gelukt, hoor. Hij heeft 394 doorwaakte uren op zijn naam staan en daarmee heeft hy de vroege re recordhouder ruimschoots versla- 1 gen. Silvo deelde na afloop mede dat hij het nog best een weekje had kun nen volhouden, maar het mocht niet 1 van zijn huisarts. Toen Silvo zich naar 1 bed begaf kon hij de eerste uren maar 1 niet in slaap komen. El Een zakenman in Glasgow (Schot- land) heeft zich verzekerd van de titel: „Uitschrijver van de gekste cheque". Deze zakenman had een diner met een paar zakenrelaties, 1 maar toen het op betalen aankwam 4 had de nijvere man geen chequeboek bij zich. Hij greep toen een hardge kookt ei en schreef daarop: Goed voor tien pond sterling. Hij stuurde een hotelbediende met dit ei naar een plaatselijke bank, die prompt tot uit- betaling overging, omdat men daar 1 het handschrift van de cliënt kende. De hotelbediende vertelde: „Ze keken bij de bank niet eens gek. Alleen zei de kassier tegen me, dat het wel moei- lijk zou zijn om het ei in het kaart systeem onder te brengen". ROOK In de Finse treinen komen gewel dige compartimenten die onder het rookverbod vallen. Dit geldt speciaal voor vakantietreinen. De directie van de Finse spoorwegen deelde mee, dat het rookverbod niet wordt uitgebreid in verband met de gezondheid van de reizigers, maar louter met het oog" op de omstandigheid, dat de reisge- noegens dalen naarmate de coupés meer met rook bezwangerd zijn. 29 fehr. 1914. De rust op den Balkan is nog ver te zoeken. Zou de Balkan heksenketel wel ooit tot rust komen. In Zuid-Albanië loopt het mis. De Prins von Wied kan wel met een scherp geslepen sabel naar Durazzo gaan, om plaats te nemen op den Al- baneeschen troon. De leider van de oproerige beweeging in Epirus, Zogra- phos, heeft zich van Athene naar Ar- girokastro begeven, dat is uitgekozen als zetel van de zelfstandige regee ring van Epirus, de zuidpunt van Albanië die in Griekenland steekt. Zographos, die zich thans president der voorlopige regeering van Epirus noemt, heeft verklaard dat hij Epirus tot autonomen staat zal uitroepen, zelfs indien Griekenland zijn troepen uit dit gebied terugtrekt. De plaatse lijke bevolking zal de Albaneesche gendarmerie alle mogelijke moeilijk heden in den weg leggen, als zij op haai* grondgebied verschijnt, 't Zal 1 den Prins von Wied wel moeite kosten deze heeren onder de knie te krijgen. Italiaansche bladen spreken reeds van de noodzakelijkheid van een militaire bezetting door de groote mogendhe den. wijl anders het bestaan van het nieuwe Albanië allesbehalve zeker is. Uit Moestafa Pasja komen berichten over ernstige ongeregeldheden. De Bulgaarsche regeering wil met alle geweld haar nieuw grondgebied ge heel in haar macht hebben. Naar be weerd wordt, houden de overheden bij de verkiezingen zich niet neutraal en willen zij tot eiken prijs, dat de regeeringskandidaten zullen gekozen worden. Er mopt om deze reden thans een waar schrikbewind in Nieuw- Bulgarije heerschen. te had gehad de vracht op zijn hoed, omhoog te heffen. Vierkante ramen on der de aardoppervlakte lieten het licht binnen vallen als in een kelder, een trapje van dennestammetjes leidde naar de ingang. Langs de wanden, eveneens van den- nestammen, waren drie hoog de bedden getimmerd, waarop de jongens lagen te lezen. Aan de tafel in het midden pruts ten er een paar aan een radio, die ze op accu's lieten spelen. Joep was er niet. Dat speet oom Chris. Met hem konhij rustig en ver standig praten. Hij merkte wel, dat zijn komst wat verlegenheid teweegbracht en een spontane begroeting, zoals gewoon lijk, bleef uit. Wel verhieven de luilak ken zich van hun bedden, maar ze ble ven zitten en lieten lusteloos de benen bungelen. Hij nam een houten bankje en ging erop zitten, leunde zijn ellebo gen op tafel en keek belangstellend toe wat de jongens met de radio deden. Intussen ontging hem niets, noch de landerigheid, noch de opstandigheid, die eronder schuilging. Het waren wel vogels van diverse pluimage, deze door de om standigheden te zaam gesmeten jongens doodgewone werklui naast studenten,' kantoorjongens naast jongens nauwelijks de schoolbanken ontwassen. Het primi tieve leven, dat ze gedwongen waren te leven, had elk standsverschil uitge wist. De student zag er niet netter ge kleed uit dan de werkman en ze hadden allemaal onverzorgde handen met zwarte nagels door het timmeren en hakken en het kruipen over de grond. Bij een der studenten stak een knie door een rafelige broek, de kantoorbediende leek een werkman in zijn overall en de werk man een heer; hij droeg een heel mooie pullover, die hij met de studenten te gen radioonderdelen geruild had. „Oom Chris", zei een der jongens op het bed met een verlegen grinnik, ,je hebt het toch zeker al gehoord op het hoofdkwartier: de Huismannen zijn er tussenuit getrokken met vliegende vaandels en slaande trommen.' Opeens was de aandacht algemeen, de benen bungelden niet meer, de han den lieten de radio met rust. .Ja, daar kwam ik juist voor.' zei oom Chris. Jullie weten wel, ik houd er niet van, dat het hoofdkwartier een bijenkorf is, waar iedereen maar in- en uitvliegt. Mensen, die boos weglopen, zijn niet alleen een gevaar voor jul lie. voor ons, maar ook voor zich zelf.' De student, die lang en slungelach tig was. sprong met een zwaai van het middenbed af en begon heen en weer te benen. „Die Huismannen zijn onmogelijke men sen, oom Chris. De vrouw en de doch ter zijn doodgoed, maar de handen staan hun scheef en hij mag nog zo'n hoge piet zijn, leiding geven kan hij niet eens aan zijn vrouw en dochter, laat staan aan zulke idioten als wij zijn. We zijn kinderachtig geweest dat we ten we allemaal wel, maar zou je dat in de omstandigheden waarin wij leven niet worden? Dat moest hij toch begrij pen! We hebben hem getergd, natuurlijk, net als vroeger de meester op school, die geen orde kon houden, en toen is hij driftig geworden en heeft Gijs eruit gesmeten!' Hij wees, op de jongen bij do radio. ,Nu, en toen hebben we allemaal de partij van Gijs gekozen en gezegd, dat we niet meer op het hoofd kwartier zouden komen zolang hij er was!" Hij zweeg en er viel een dodelijke stilte in de hut. Oom Chris keek met strenge grijze ogen van de een naar •11an?,er.; er was Seen sprankje wel- wülendheid in. Zijn stem was echter doodkalm en gewoon. .Wat zal deze oorlog, dit leven jul lie nog veel moeten leren bovenal ver draagzaamheid, voorzichtigheid gevoel voor verantwoordelijkheid, discipline. n.ntin, het is gebeurd, we zullen er geen woorden meer over vuilmaken. Ik hoorde dat Bonsma 'n paar meisjes laat aanrukken om voor jullie te koken Of dit nu verstandig is?" (wordt vervolgd)

de Stem | 1964 | | pagina 19