Vlissingen laatste der Zeeuwse badplaatsen Mgr. J. de Reeper wordt in Den Bosch bisschop gewijd Vlissingens leefbaarheid wordt ernstig bedreigd Kost bejaardenhuis Hulst 78 vrije sectorwoningen? Herman Willemse weer terug uit Argentinië Bureau van Z.L.M. en N.M.L voor grond en pachtzaken Cijfers the er niet om liegen Beier uitbuilen Zeker méér aardappelen uit de markt Op donderdag 19 maart Sas van wenst een bouwplan Isman bouwt zinestations rouwenpolder Maandag RSDIENSTEN ^ENARTSEN KR; WATER Fel betoog van raadslid T. Oosterhuis: On voldoende gemeentefinanciën Het minimale vooizieningspeil is nu bereikt Grote drukte op tuinbouwshow in Kapelle Ook bij concentratie Zeeuwse geitenfokkers Ir. Th. Michielsen nam afscheid in Middelburg Vlashangaar te Koewacht uitgebrand Ir. Th. Bogerd uit Roermond directeur PZEM Gemeente karig bedeeld met ratiowoningen Eindles vakschool bloembollenteelt te Steenbergen Schot in arm van vluchtende psychopaat Zeeuwse CBTB KVP arrangeert werkbezoeken Stammenstrijd Masai Janboel Pagblad PcjStcm De arbeidende mens in de toekomst Meer mildheid Merkwaardig Kanaal Z. -Beveland is onvoldoende DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 29 FEBRUARI 1964 Manama» - A. V nze correspondent) or arbeidsbesparende wo- een genade vinden in de heer De Rijk, daar in an- n de woningen evenredig eld, zoals b.v. in de ge- dorpe en Vogelwaarde. De ad graag gezien dat er ook in de Zandstraat zouden wd. Ook de heer Boehstael nogal wat duistere punten aarom de gemeente Terneu- werkt. hoeveel de prijs be ller wiens supervisie dit al- heer de Groff vond dat Sas naar bekaaid van afkomt in met b.v. Axel. die 216 wo- toegewezen. Te meer daar nog wel eerr industrieplaats ïtum zou beslist moeten voerd. De heer Boehstael ~t het college van b. en w Middelburg moest gaan t kwantum op te voeren en ~n de berteffende woningen dstraat moeten worden ge- voorzitter ging ermee ak- cipe te besluiten dit te doen atiemaatschappij Schevenin- et dorp Vrouwenpolder een tencentrum gaat bouwen, de eerste concrete stappen ijn plannen te verwezenlij- oekomst zal het bestaande in Vrouwenpolder sterk orden, er zal een „botel" ■se Meer verrijzen en in de n reusachtig „Eurotel" ko. Behalve dat de EMS de ~or reeds heeft aangekocht, plannen nog slechts op pa- zullen echter de eerste te- de uitvoering dezer plan- ijn: er zullen twee benzine- uwd worden. Er komt een :t bestaande bungalowpark, uitmaken van het daar te orgingscentrum. Het tweede zal aan de provinciale dijk naar Noord-Beveland bij het Veerse Meer. De laatste aanval 0 en 20 uur Barabbas, 14 j- im 15.45 uur James Bond 007 No., 14 j., 20 uur Ontsnap- spervuur, 14 j. bouw 14.30 en 20 uur De kken de kaart, a.l., 17.15 uur in van de Nijl, 14 j. 15 uur Grote schieting -koewacht eger 10 uur Seriekaarting ack 15 uur Schieting Ier 14.30 uur Schieting rde >riessche 15 uur Schieting paai/ kker 15 uur Grote schieting E 15 uur Schieting T ve en A. de Schepper 14.30 U. op stande wippen r uur Schieting EEN 1 18 uur Biljartwedstrijd es 14 uur Wipschieting rg mjr uur De dodenlijst van A-ivi. uur Het zwaard van ^obln en 21 uur De wet van ne 3- 15. 19 en 21 uur De doden- .M„ 14 j. ,„h bouw 11-17 uur Clubmatcn club Zeeland dekenaat Middelburg uur Brieven van een dichtet ;n uur Bohème; midzomernachtdrooiïi terzande zal dit weekeinde dokter Terburg; voor Re- Sluis. Cadzand en Zuid- r Born uit Cadzand, tel. Dor Terneuzen dokter Bos; okter Kats uit Axel, tel. 555; fiburg en Oostburg dokter ardenburg, tel. 01177-366. dokter Stevens (2011); dokter Boone (2950); Goes: ten (5306); Nieuwdorp en kter Gelderblom (01196-327); rke en Kwadendamme: dok- in (01195-450); Driewegen en ik; dokter Geldof (01195-275); d, Wolphaartsdijk en 's-Heer dokter Zonnevylle (01106- ingen, Hansweert, Krabben- lland Bath: dokter Allewijn >se Apotheek (7104); Middel- imelen (2134)Terneuzen: )90); Vlissingen: Van der San- it en Nieuw-Namen, de heer ieuw-Namen; voor Oostburg heer Kapsenberg uit Sluis, 1 voor Axel, Sas van Gent de heer Cysouw uit Sas van Zuid-Beveland de heer Ga- ezande, tel. 01195-283. andag 1 maart, gelden voor Zeeland de volgende hoog- Hansweert 4.58 en 17.22 zen 4.17 en 16.39 uur; Vlis- en 16.09 uur; Wemeldinge 9 uur; maandag 2 maart: .31 en 17.52 uur; Terneuzen 1 uur; Vlissingen 4.19 en remeldinge 6.13 en 18.31 uur. RG j De dodenlijst van A.M., i* J* uur De wet van het zwaard, D(jck 19.30 uur Sparticus uur De laatste aanval, 1* ebouw 20 uur De koning'" ijl. 14 j. De Zeeuwse Landbouw Maatschappij en de Noordbrabantse Maatschappy van Landbouw hebben besloten een grond-, pacht- en taxatiebureau in te stellen. Het bureau heeft tot doel, het beharti gen van de belangen van land- en tuin bouw in de sector van de grond- en pachtzaken. Een uitvoerende commissie is belast met het bestuur van het bureau. De leden van deze commissie zijn aange wezen door het dagelijks bestuur van de Z.L.M. en het hoofdbestuur van de Noord brabantse Maatschappij van Landbouw, in een verhouding van 12 staat tot 5. Vier van de zeventien leden zullen de tuin bouw vertegenwoordigen. Het dagelijks bestuur bestaat uit zeven leden. De dagelijkse leiding van het werk is opgedragen aan een directeur. Het bureau krijgt een eigen budget. Voor ver leende diensten zal betaald moeten wor den. Tot directeur is benoemd de heer C. P. J. van Iwaarden. (Van onze verslaggever) „Vlissingen kwijnende bad plaats"? Deze vraag die al lange tijd bui ten alle chauvinisme, bevestigend kan worden beantwoord, is nu ook in de raadsverg. van die gemeen te gevallen. De heer T. Oosterhuis (VVD), directeur van het strand- hotel, en dus niet alleen belang stellende, bracht deze vraag ter tafel in de begrotingsvergadering van vrijdag. In een felle beschou wing kwam het raadslid met cij fers aandragen die er niet om lo gen. Vlissingen, voor 1940 Nederlands vier de badplaats, komt heden ten dage in het rijtje van Zeeuwse badplaatsen op de laatste plaats, hoewel vele binnen- en buitenlandse badplaatsen afgunstig zouden zijn op de kilometers lange bou levard en het zeer veilige strand. Wes- terschouwen had in 1962 een aantal van 370.000 overnachtingen, Domburg 260.000, Zoutelande 216.000 en Vlissingen, nu als achtste provinciebadplaats 47.000. Van deze aantallen waren ongeveer 43 pro cent kampeerders. Concluderend uit dit cijfermateriaal verwonderde het de heer Oosterhuis niet, dat in de nieuwjaarsrede van bur gemeester B. Kolff, het vreemdelingen verkeer niet meer de derde pijler werd genoemd van de Vlissingse economie. Opdat Vlissingen weer een graantje gaat meepikken van de toeristen-mil joenen moeten de natuurlijke gegevens in de gemeente volgens het V.V.D.- raadslid beter worden uitgebuit. Nood zakelijk zijn volgens hem verder nog een betere functionering van de toeristische organisatie, verruimen van de toeristi sche accommodatie, uitbuiten van de combinatie badplaats, industrie- en ha venstad, en een spoedige realisering van het recreatieplan met Koudekerke. De heer Oosterhuis zei verder o.m.: „De Vlissingse boulevard is het mooiste 'wat Vlissingen heeft te bieden. Het is daarom zaak deze boulevard zo fraai mogelijk te houden en niet te ontluis teren met souvenirtenten, patates-frites- kramen en doorsmeerstations. Het Vlis singse strand is het belangrijkste wat Vlissingen de toerist heeft te bieden*. Dit is haast niet te geloven wanneer men ziet hoe bijv. het Nollestrand er bij ligt. Wanneer men nagaat dat een ge meente als Westkapelle 150.000 over nachtingen boekt, en dat in hoofdzaak met een strand dat ternauwernood te vergelijken is met het Nollestrand. Maar ja, in Westkapelle. waait een toeristische wind. De afname van het Vlissingse strand wordt aanvaard met een gelaten heid, alsof het een kwestie van geen belang is. In overheidskringen spreekt men over opoffering van het strand t.b.v. de zeewering, alsof dit voor een plaats als Vlissingen aanvaardbaar zou kunnen zijn. Alleen het denken hieraan moest al strafbaar gesteld worden". 99 Het betoog van de heer Oosterhuis, dat hij beëindigde met te zeggen dat hier voor het college van b. en w. een grote taak ligt, werd door burgemees ter Kolff als volgt beantwoord: „Eer/ rede zoals u die heeft gehouden is on gewenst voor Vlissingen en voor de bui tenwereld. Tal van beweringen zijn on juist. Ik doe er verder het zwegen toe". Vooraf had de burgemeester gesteld dat de verwezenlijking van de nieuwe zeewering niet zou gaan ten koste van het strand. Bijzonder druk is het geweést op de expositie van machines en andere beno digdheden voor het tuinbouwbedrijf die vrijdag werd gehouden in de veilinghal len in Kapelle-Biezelinge. Een groot aan tal handelaren uit Zeeland hadden stands ingericht en vanaf de opening negen uur 's morgens was het er druk. De be zoekers toonden grote interesse voor het tentoongestelde. Vooral bij de expositie van een kassen bouwer die een kas had opgebouwd ir de veilinghal in Kapelle, was het erg druk. Voor het kleinfruitbedrijf zijn vele machines beschikbaar, vooral in verband met het transport en de grondbewerking. Voor het kleine bedrijf, dat overheerst in deze sector zijn de machines aange past. Ook kunstmeststrooiers waren er te zien. Verder waren er frezen, cultivators, twee- en vierwielige trekkers. Ook op het gebied van de geitenfokke rij is in de provincie Zeeland enige con centratie te bespeuren. Dit werd gesig naleerd in de algemene vergadering van de provinciale vereniging ter verbetering van het geitenras, in het landbouwcen trum te Goes. Uit het jaaroverzicht van de secretaris, de heer K. Kleinepier te Zoutelande. bleek namelijk, dat het ledental in 1963 *net 40 geitenhouders is afgenomen tot 200 aan het einde van het verslagjaar. Het aantal geregistreerde geiten bleef echter vrijwel gelijk aan het aantal van het voorgaande jaar. Melding werd ge maakt van enkele goed functionerende plaatselijke verenigingen. In Bruinisse werd zelfs een nieuwe vereniging in 1963 opgericht met 16 leden. Na afhandeling van het huishoudelijk gedeelte verzorgde de heer C. den En gelsen. hoofdassistent bij de Rijks vee teeltvoorlichtingsdienst. een lezing over ne voeding en verzorging van de geiten, wp net platteland worden d geiten over wegend gehouden voor benutting van de 2S5 V00i gezinsverbruik. De lammeren v,0J ej? dus naar de zienswijze van de met een minimum EneeUen Hc7hI opgefokt- Da heer den delUk uitkom j°m m "1" lezing dui- vÜÜJ.i Ultk°men dat aan de voeding Sn™''jetl,tettin« tot de eiwit-, mf: dacht mnpt i vlt,aminenvoorziening aan dacht moet worden geschonken. (Van onze verslaggever) „We hebben er geen geld voor. Dat is te duur. Verwezenlijking zal nog enige tijd op zich laten wachten." Deze weinig verheugende uitspraken geven een goed beeld van de gisteren gehouden openba re behandeling van de begroting 1964 van de gemeente Vlissingen. Hoezeer de grootste gemeente van Zeeland kampt met ernstige financiële problemen bleek verder ook uit diverse uitspraken van het college van b. en w. en van de frac tieleiders. Wethouder van onderwijs en financiën W. Poppe zei o.m.: ,,Het is onverant woordelijk nog verder te gaan met een dergelijk laag voorzieningspeil. We zijn aan het minimum. De financiële positie van Vlissingen dreigt de leefbaarheid van de gemeente aan te tasten." De fractieleiders gaven in de algemene be schouwingen meerdere malen in niet mis te verstane bewoordingen blijkt zich ern stige zorgen te maken, wanneer het budget van de gemeente niet weldra en drastisch wordt verhoogd. De heer S. J. Adriaanse (KVP) zei dat de consequenties van het lage voorzie ningspeil een bedreiging vormen voor de gemeentebelastingen, die wel eens be langrijk verzwaard kunnen moeten wor den. Omdat een grotere of een aanvul lende uitkering uit het Gemeentefonds nog steeds niet is toegekend, wees hij op het gevaar dat verschillende plannen voor uitvoering van belangrijke projec ten wel eens in de ijskast terecht zouden kunnen komen. Hij dacht hierbij o.m. aan de sporthal, waarvoor inmiddels de volledige medewerking van N.S.F. is verkregen en aan de verbetering van het badstrand. De KVP-woordvoerder sprak zijn verontrusting uit over het uit blijven van het op Deltahoogte brengen van de Boulevard in Vlissingen. Hij zei: Moeten eerst de betreffende instanties wakker geschud worden, door een herhaling van wat er in februari '53 gebeurde?" Naar burgemeester B. Kolff meedeelde zijn de proeven over de Bou levard nagenoeg door het Waterloopkun dig laboratorium te Delft beëindigd en kunnen binnen afzienbare tyd nadere ac tiviteiten verwacht worden. De heer E. de Priester (PvdA) noem de de lengte van onze financiële pols stok" weer het grote probleem voor Vlissingen. Hij hield een pleidooi voor een nauwer contact van de raadsleden met de volksvertegenwoordigers van de zelfde politieke kleur, opdat de Rijks overheid meer, maar ook op snellere manier, medewerking verleent aan de gemeente Vlissingen. die door zijn ont wikkeling voor grote kostbare voorzie ningen moet zorgen. Vlissingens ontwik keling brengt wel grote kosten met zich mee, maar werpt nog geen grote vruch ten af. „Wanneer de gemeente nog meer moet gaan bezuinigen en daardoor nood zakelijke voorzieningen achterwege moet laten, treedt het gevaar van verpaupe ring op", zei de heer De Priester, die zich uitsprak voor een snelle sloop van de krotwoningen in het Havendorp, een spoedige in werking treding van de ge meentelijke herindeling en realisering op korte termijn van de sporthal. De heren H. van Rooyen (C.H.), H. B. J. Knoop (V.V.D.) en I. Filius (A.R.) be treurden het in hun beschouwingen ook dat het normale verzorgingspeil in de gemeente niet bereikt kan worden. (Van onze verslaggever) In hotel „De Burg" te Middelburg hebben de heer en mevrouw ir. T. Mi chielsen vrijdagmiddag op een geanimeer de receptie afscheid genomen van hun vele Zeeuwse vrienden en bekenden. Zo als bekend heeft de vroegere P.Z.E.M.- directeur een functie aanvaard bij het gemeentelijke energie- en vervoerbedrijf te Utrecht. Tal van burgemeesters, wet houders en directeuren van bedrijven hebben het echtpaar Michielsen een har telijk afscheid bereid. Uiteraard was het provinciale bestuur ook vertegenwoor digd. Er werden verscheidene cadeaus aangeboden. (Van onze correspondent) Vrijdagmiddag omstreeks half vier brak brand uit in de vlasserij van G. v Damme te Koewacht. Omtrent de oor zaak is niets bekend. Een aangrenzende hangaar van de firma De Vlieger kon worden behouden. De tractorchauffeurs van de vlasdrogerij zagen nog kans een wagen met vlas in veiligheid to brengen. De hangaar met vlas werd een prooi der vlammen en brandde geheel uit. Toen de brandweer ter plaatse kwam zag het er nog even kritiek uit. gezien er geen druk op de waterleiding was. Het euvel was echter spoedig opgelost. De schade bedraagt ongeveer 55.000,—. De fabriek was verzekerd (Van onze verslaggever) In de vergadering van aandeel houders van de Provinciale Zeeuwse Elektriciteits Maatschap pij is gistermiddag met algemene stemmen de heer ir. Th. Bogers 'it Roermond tot directeur van de P.Z.E.M. benoemd. De nieuwbe noemde directeur zal in principe op 1 augustus e.k. zijn functie aanvaarden. De mogelijkheid be staat echter, dat hij al op 1 juli naar Zeeland zal komen. De heer Bogers is momenteel hoofd ingenieur bij de Nederlandse Patent en Kristal-sodafabriek in Roermond. Hij is in 1923 te Leerdam geboren. Hij studeer de aan de Technische Hogeschool in de afdeling werktuigbouw. In 1946 is hij naar Limburg vertrokken. In een telefonisch onderhoud vertrouw de hij ons toe, blij te zijn met zijn be noeming. Hij zal in Middelburg gaan wonen. De heer Bogerd kent Zeeland nog niet verder dan van enkele vakanties aan zee. In verband met zijn benoeming heeft hij een voorgenomen vakantie naar Ita lië een week opgeschort. De heer Bogerd heeft vier kinderen, waarvan twee meisjes de middelbare school bezoeken, terwijl een negenjarige zoon op de lagere school gaat en een dochtertje nog thuis is.. Op de voordracht voor het directeur schap van de P.Z.E.M. stonden twee kan didaten». (Van onze verslaggever) De raad van Hulst heeft geruime tijd gediscussieerd over het voorstel van b. en w. tot principiële aanvaarding van de partiële herziening van het uitbreidings plan noordoost, zulks hoofdzakelijk ten dienste van de bouw van een bejaarden tehuis. Het plan op zichzelf ontmoette niet zoveel bezwaren, wel het feit dat, wanneer het bejaardentehuis gebouwd zal worden, geen bouwvolume meer be schikbaar is voor de bouw van tenminste 78 woningen in de vrije sector, geduren de de komende jaren. Dat is tenminste de huidige bouwtoe- wijzingspolitiek die de minister volgt, zo als verschillende raadsleden deden we ten. Hoezeer de voorzitter, burgemees ter A. Lockefeer, ook betoogde dat er na de aanvaarding van het plan door de raad, nog veel kan gebeuren en men het plan los moet zien van de boven aan gehaalde consequenties, men zal toch van geen wijken weten. Op voorstel van de heer J. Stolte werd het voorstel een maand aangehouden, opdat b. en w. nog eens terdege kunnen informeren, of het werkelijk zo is dat de bouw van een bejaardentehuis ten koste van de vrije sectorwoningen gaat. Ook de beide wet houders vielen het voorstel van de heer Stolte bij, zodat burgemeester Lockefeer moest kapituleren. De heer b. Picavet beet in deze dis cussie de spits af. Hij betoogde dat de bouw van woningen moet prevaleren bo ven het verzorgen van een nog betere huisvesting voor de bejaarden, welke me ning bij verschillende raadsleden bijval vond. Ook werd uitgebreid van gedachten gewisseld over het voorstel van b. en w. een onteigeningsprocedure te begin nen tegen de gebr. rKamers, die een boerderij hebben, en de weduwe van Nieuwenhuyze zulks om de beschikking te krijgen over nog enkele gronden in het Dlan noord II. De heren Picavet en D. v. d'. Walle toonden zich principiële tegen standers van onteigeningen. Zij betoog den dat de gemeente nog eens langs min nelijke weg moet proberen de gronden los te krijgen. Voorzitter Lockefeer en wethouder J. Martens weerlegden dat, vooral wat de gebr. Kramers betreft, al les is gedaan om tot een minnelijke schik king te komen. Er zijn zelfs nieuwe gron den aangeboden. Geen enkele onder-han deling bracht echter uitkomst. „De raad dient een principieel besluit te nemen, dat de gemeente kan en moet onteigenen wanneer dat nodig is", zei hij. Het voor stel werd met 9-2 aangenomen. De gemeente Hulst zal deelnemen in het plan voor de ratiobouw van 960 wo Bruin gebrand en enigszins verveld stapte donderdagmiddag Nederlands top zwemmer op de lange afstand, Herman Willemse uit het vliegtuig waarmee hij uit Argentinië naar Nederland is terug gevlogen. Met een tijd van 10 uur en 49 minuten is hy op de derde plaats ge ëindigd by de grote internationale prof wedstrijd, die zondag op de Rio Corondo over een afstand van 63 kilometer in Argentinië werd gehouden. ,,Het viel mij allemaal erg mee", ver telde hij op Schiphol, „Ik zou zelfs blij geweest zijn, als ik het alleen maar gehaald had". Herman Willemse, die onderwijzer is aan de Casimirschool in Utrecht, had voor deze wedstrijd slechts vier dagen kunnen trainen, terwijl er In hotel Concordia te Steenbergen wordt woensdag 4 maart 's middags om half drie de eindles gehouden van de vakschool voor bloembollenteelt. De eind les wordt gegeven onder auspiciën van de stichting tot exploitatie van tuin- bouwvakscholen in Zeeland en west- Noord-Brabant. normaal minstens een maand voor staat. „Aanvankelijk ging het erg goed, maar na negen uur zwemmen begon ik te merken, dat ik te weinig getraind had". De Nederlandse zwemmer, die vorig jaar op dezelfde afstand zonder moeite winnaar werd, begon toch teke nen van vermoeidheid te vertonen en moest de Egyptenaar Abou Heif. die eerste werd, en tenslotte ook de Argen tijn Jorge Mezzadra laten passeren. „In de komende schoolvakanties ga ik weer flink trainen", voegde Willemse er nog aan toe. „want er staan verschillen de wedstrijden in Amerika op het zomerprogramma' Een verpleegde van het „Rijksasiel voor psychopaten dr. S. van Mesdag" te Groningen, de 28-jarige N. L. uit Den Haag, heeft gisteren na een bezoek aan een internist een poging gedaan om te ontvluchten. Hij werd na sommatie door een van zijn transportleiders in de boven arm geschoten en daarna meteen voor be handeling overgebracht naar het acade misch ziekenhuis. Zijn toestand wordt ningen in verschillende gemeenten ir oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. Dat wil zeg gen dat men op deze wijze binnen vier jaar 120 nieuwe woningen heeft. De heer Picavet vond dat Hulst maar karig is be deeld in vergelijking met andere gemeen ten. Hetzelfde betoogde wethouder Brand die zei te hopen dat er nog een veran dering ten goede komt. Ook burgemees ter Lockefeer bleek met de verdeling niet erg gelukkig. „We moeten echter ne men wat we krijgen kunnen, om de wo ningnood de wereld uit te helpen", zei hij. Het voorstel werd toch' aanvaard. De andere punten riepen geen langdurige gedachten wisselingen op. Zij gingen veel al vlot onder de hamer door. (Van onze verslaggever) Het dagelijks bestuur van de Zeeuwse Christelijke Boeren- en Tuindersbond heeft zich beraden over de huidige af- zetmoeilijkheden op de aardappelmarkt. Het bestuur heeft ook gesproken over de pogingen die zyn aangewend om enige verbetering in de situatie te brengen. Het bestuur is tot de conclusie gekomen dat het uit de markt nemen van 25000 ton aardappelen, gezien de voorraden, weinig effect zal sorteren en dat deze hoeveelheid daarom aanzienlijk groter zal moeten zijn wil inderdaad sprake zijn van het leggen van een bodem in de markt. Het dagelijks bestuur was verder van mening dat de overnameprijs hoger dan 8 cent zou moeten zijn en dat aan de over te nemen' hoeveelheid geen export- eisen gesteld zouden moeten worden. Be halve het produktschap voor aardappe len zou ook de overheid volgens het da gelijks bestuur iets moeten doen om aan de aardappelmisère een einde te maken. Op de vraag of de samenstelling van de gewestelijke raad van het Landbouw schap gewijzigd dient te worden, werd ontkennend geantwoord. In verband met de afzonderlijke ligging van de gewesten in Zeeland is het, volgens het dagelijks bestuur gewenst dat ieder gebied door enkele personen in de gewestelijke raad vertegenwoordigd blijft. Terugbrenging van het aantal leden van de gewestelij ke raad van 24 naar 16 zou trouwens slechts een geringe besparing geven, al dus het bestuur. De bestuursleden der KVP van de kring Middelburg zijn in de afgelopen week ge start met het afleggen van „werkbezoe ken" door de hele provincie; Dit houdt in dat uit het bestuur ver schillende teams zijn gevormd die elk een aantal afdelingsbesturen voor hun rekening nemen. De statenkringpropagan- daleider arrangeert de bezoeken in zijn statenkring, is er ook bij aanwezig en maakt er een kort verslag van. Door deze bezoeken hoopt men een nauw contact tot stand te brengen tus sen het kader van de KVP in onze pro vincie Voorts is het de bedoeling een, indruk te krijgen van het wel en wee in de afdeling. Men wil via dit persoonlijk con tact ook komen tot het stimuleren en op gang brengen van enkele activiteiten. Eind maart wil men klaar zijn met deze bezoeken. Dan zal door de Kringpropa gandaraad de balans worden opgemaakt en in zijn totaliteit worden voorgelegd aan het kringbestuur. Aan de hand hiervan kan men dan concluderen hoe het blijvende contact het best verwezenlijkt zal kunnen worden. (Van onze verslaggever) Mgr. Jan de Reeper, de apostolisch prefect van de Masai die onlangs be noemd werd tot bisschop van het Kenyase bisdom Kisumu, zal op don derdag 19 maart in de Sint-Jansbasiliek te Den Bosch tot bisschop worden ge wijd. Consecrator is de bisschop van Den Bosch, mgr. W. Bekkers, en de medeconsecratoren zijn de emeritus bisschop van Kisumu mgr. Frederick Hall en de bisschop van het Kenyase diocees Kisii mgr. Maurice Otunga. Dat mgr. de Reeper in Den Bosch tot bis schop wordt gewijd vindt zyn verklaring meer in overwegingen van tactische aard dan in het feit dat de Brabantse hoofdstad zyn geboorteplaats is. Men acht het met het oog op het Afrikaanse nationalisme thans niet wenselijk te veel nadruk te leggen op de benoeming van een Europese bisschop. Een wyding in Afrika zou te zeer de aandacht trek ken. In de gothieke basiliek van Den Bosch zal wel een zwarte bisschop zijn handen leggen op het hoofd van de Europese wijdeling. Voor mgr. Jan de Reeper zal dat een ontroerend moment zijn. Mgr. Maurice Otunga is namelijk door zijn toedoen priester geworden. D bisschop van Kisii, een bisdom dat grenst aan dat van mgr. de Reeper, is de z.oon van het stamhoofd Sudie, de in Kenya alom tehuis voor poiiopaüëntjes komt^ rEr bekende koning van de Wabukusi. Sudi verzette zich hevig tegen het voornemen van zijn 17-jarige zoon om priester te worden. Het was zelfs onmogelijk dat hij zijn studies maakte aan een Kenyaas seminarie. Door bemiddeling van mgr. de Reeper ging hij daarom naar Rome'. Toen hij in 1957 op een voetbalveld bis schop gewijd werd en zijn eerste bis schoppelijke zegen gaf aan zijn vader, die de plechtigheid op een podium bij woonde, hebben vader en zoon zich in het openbaar verzoend. Mgr. Maurice Otunga was tot 1960 hulpbisschop van Kisumu. Het is onmogelijk om voor dit bisdom een inheemse bisschop te benoemen. Mgr. de Reeper zei ons gisteren in Den Bosch dat de 5 Afrikaanse priesters die Kisumu thans heeft, te kort „in het vak" zijn om nu al leiding te kun nen geven. Daar komt bij dat men elk bisdom een „vreemde" bisschop, moet geven. Afrika wordt thans verscheurd door strijd tussen de stammen. De ene stam accepteert geen bisschop die van origine tot een vijandelijke stam be hoort. Het bisdom Kisumu is een van de best uitgeruste in Afrika. Het telt meer ka tholieken dan welk ander bisdom ook, namelijk 400.000 op ongeveer 2 miljoen inwoners. Mgr. de Reeper zal hetgeen reeds aanwezig is verder moeten ont wikkelen. Vergeleken met de Neder landse bisdommen is de situatie overi gens bedroevend. Mgr. de Reeper moet bijvoorbeeld zorgen dat er een verpleeg- zijn honderdduizenden kruipende wezen tjes die op handen en voeten door het leven scharrelen," aldus de bisschop, die het als zijn eerste taak ziet zijn diocesanen tot gelukkige mensen te ma ken. Volgens hem en de moderne theologen zijn dezelfde mening toege daan moet de missionaris er meer op uit zijn de mensen in hun ellende te helpen dan om „zieltjes te winnen." Wij moeten getuigen, God schenkt het ge loof," aldus mgr. de Reeper. Die opvatting van het missiewerk heeft hij in praktijk gebracht onder de Masai, een ongeveer 80.000 personen tellende nomadenstam, die in de meest ellendige omstandigheden leeft. Ook voor Afrikaanse begrippen zijn de Masai er slecht aan toe. Oorzaak daar van is een contract dat de Masai sloten met het Engelse gouvernement in 1912. Dat contract heeft de Masai weliswaar in het bezit gesteld van hun grond, maar hen tevens geïsoleerd. Men be weert dat de bijbedoeling was van Ma- sailand een reservaat te maken waar men tot in lengte van jaren mensen en dieren in het stenentijdperk kon zien leven. De nieuwe tijd is zo aan Masai- land (anderhalve keer zo groot als Ne derland) voorbij gegaan. Voor zijn werk onder de Masai, waarvan thans acht volwassenen katholiek zijn, heeft mgr de Reeper jaarlijks 400.000 gulden no dig. Er is thans een ziekenhuisje ge bouwd en men heeft bronnen geboord. Men heeft plannen een proefboerderij te stichten, want landbouwkundige ken nis is voor deze stam een zaak van le ven ot dood. Er zijn 23 lagere scholen MGR. JAN DE REEPER en 5 v.g.l.o.-scholen. Hoe bar de situatie is, illustreert de zuigelingensterfte van de 100 borelingen sterven er 80.. Liefst zou mgr. de Reeper onder de Masai zijn blijven werken, maar Rome benoemde hem tot bisschop van Kisu mu. Zijn opvolger onder de Masai is nog niet bekend. Voorlopig blijft mgr de Reeper ook kerkelijk hoofd van Ma- sailand. ,!Y,c,r'c in Kenya is er na de onaf- hankelijkheidsverlening niet gemakke lijker op geworden. ,,Het is een jan boel, tekent mgr. de Reeper de situatie. Men heeft geprobeerd een leger te vor men, maar dit is weer ontbonden toen het in opstand kwam. Nu is men doende poiitie-agenten aan te stellen. Na het vertrek van de Engelsen is de telefoon m de war, klopt het spoorboekje niet meer en zijn treinbotsingen aan de orde van, de dag. In dit klimaat is het ont wikkelingswerk bijzonder moeilijk Ze hebben de vrijheid te vroeg gekregen" meent mgr. de Reeper, in wiens bis-' dom-onder meer de zusters van Ouden- bosch, die van Heerlen en de fraters van Utrecht werken. de ReePer is thans 62 jaar. Van 1933 tot 1947 werkte hij in het bisdom waarvan hij nu bisschop wordt. Hij richtte daar onder meer een klein seminarie op, stichtte een congregatie van inheemse broeders en opende een missie onder de Kïpsignes. In 1963 werd hij deskundige voor missiezaken van het Concilie. Thans is hij ook lid van de conciliecommissie voor de sacramenten rje diocesane bonden van de KAE zijn als zodanig verdwenen. Ze droegen hun taak over aan het Neder lands Katholiek Vakverbond. De dio cesane bond in het aartsdiocees heeft precies de zeventigjarige leeftijd be reikt. Als afscheidsgeschenk heeft ze zich niet verdiept in het verleden en een galerij van verdienstelijke voor trekkers opgericht. Neen, ze vroeg aan een viertal katholieke professoren lij nen uit te stippelen voor een taak van de arbeidersbeweging in de toekomst. Het zijn de hoogleraren Plattel, Steen kamp, Kwant en Tellegen. Ze komen allen tot de bevinding dat de arbeiders beweging van grote betekenis blijft. En daarbij doelen ze niet zo zeer op het voor de hand liggende werk van afsluiting van c.a.o.'s, het op de bres staan voor verbetering van de sociale voorzieningen e.d. als wel op een on vermoeid streven naar het zoeken van een betere plaats voor de factor „arbeid" in het gehele maatschappe lijk bestel. Prof. Plattel betoogt dat de werk nemers (terecht) op de duur geen ge noegen nemen met een situatie, waarin in zij in hun materieel bestaan van een ondernemingsleiding afhangen zonder hierop invloed te kunnen uit oefenen. Prof. Steenkamp meent dat de democratisering kan gevonden wor den door de ondernemingsraden het recht te geven vertrouwensmannen in de raad van commissarissen aan te wij zen, echter geen personeelsleden of vakbondsbestuurders, waarmee het be drijf te maken heeft. Prof. Kwant raadt d„ vakcentrales aan zich meer bezig te houden met de vraagstukken omtrent de innerlijke structuur van de arbeid en de vermenselijking van die arbeid. Prof. Teilegen tenslotte besteedt o a. aandacht aan hetgeen de 'toekomst voor de arbei dersbeweging kan brengen als onder deel van de veel wijdere vraag naar hereniging van de christenen en de daarmee verbonden vraag over de ge wenste verhouding van kerk en wereld. Het zijn stuk voor stuk zeer lezens waardige en tot nadenken prikkelen de verhandelingen. We leren eruit, hoe yele" sociale verworvenheden ons niet mogen verleiden tot de constate ring: We zijn er! Voor het bereiken van een evenwichtige en innerlijk ge zonde samenleving moet nog enorm veel gedaan worden. jy^en heeft het onze ambassadeur in Madrid jhr. Van Panhuys zeer kwa lijk genomen, dat hij sprak over een „milder" worden van het regime in Spanje. Men wees op de processen, die nog steeds lopen tegen mensen, die het waagden een sociaal-democratische partij op te richten. In Amsterdam kan men op een expositie tekeningen zien, uit de gevangenis van Burgos gesmok keld, van een tekenaar, die tot lang durige gevangenisstraf is veroordeeld, omdat hij zich achter stakende mijn werkers had gesteld. Er zijn voor het Franco-regime nog altijd beschamende feiten. Toch valt er uit Spanje ook wel iets anders te berichten. De pre sident van de Westduitse Bondsdag, de protestant dr. Gerstenmaier, heeft een reis door Spanje gemaakt. Hij sprak ook met de Spaanse dictator. Hij vindt de nieuwe wet, die meer vrijheid geeft aan de protestanten, nog onvoldoende. Maar er komt dan toch meer vrijheid. Dr. Gerstenmaier wanhoopt niet aan de toekomst: „Indien de Duitsers in enkele jaren zijn veranderd en demo cratisch zijn geworden, waarom zou den wij dan niet kunnen aannemen dat Spanje het ook kan?" Uit Madrid komt trouwens ook het bericht, dat daar onlangs een oecume nische bijeenkomst is gehouden. In de kapel van de Grieks-katholieke kerk kwamen katholieken en protestanten bijeen om samen te bidden. Zulke ver schijnselen spreken toch wel van meer mildheid. Maar het is nog een lange weg naar de volledige godsdienstige en politieke vrijheid. Zo optimistisch als dr. Gerstenmaier zijn we niet. {-Jet celibaat staat in discussie. Twee Geleense kapelaans hebben in een polemiek met kardinaal Alfrink ver schillende argumenten ervóór bestre den in de Nieuwe Linie, die er door stuntletters op de Voorpagina speciale aandacht voor vroeg. Typisch is het nu, dat een voorman van de pro testantse kloostergemeenschap in Taizé dezer dagen in Maastricht voor het celibaat in het krijt trad. En in de ra diorubriek „Deze week" haakte domi nee Kater daarop in door de argumen ten van de woordvoerders van Taizé met grote sympathie te bespreken. Zo zien we een oecumenisch boom pje verwisselen. We leven in een merkwaardige tijd. (Van onze verslaggever) rJi'denÜ in café De Landbouw te Goes gehouden vergadering van de nas opgerichte afdeling „Bevelanden" van de kon schippersvereniging „Schuttevaer" l„„7vU',So ?edaan dat het kanaal J",",?u,d:.1Bevelanid, ongeacht de nieuwe Schelde-Riinverbinding via de Eendracht, in de toekomst voor de binnenvaart niet kan worden gemist. hiS?Ir,klnaai zal een omvangrijke functie bluven houden in verband met de ont wikkeling van de binnenvaart van Brus sel en Gent naar de Rijn en omgekeerd Daai naast werd vastgesteld dat de ac- Le jan het kanaal- de laad- en losgelegcnheid en de sluizen, volkomen onvoldoende is. Een en ander zal tijdens de algemene vergadering van Schutte- 'r> aP aan de orde worden ge steld.. De vermeende motieven van rijks- waterstaat om het kanaal in zijn huidige vorm te handhaven (een snelle, veilige Dassage te verzekeren) werden niet reëel genoemd. Met rijkswaterstaat zal contact worden gezocht teneinde een duidelijker inzicht m de motieven van rijkswater staat te verkrygen.

de Stem | 1964 | | pagina 17