Kutchuk: verdeling enige oplossing Douane schiet over de schreef Ivoor u Geen meerderheid voor een der 3 standpunten Deen lever in zijn hol Soekarno en Macapagal willen topconferentie Werkgevers en werknemers tegenover elkaar Koninklijke valpartij Openluchtzitting boven onzichtbare grensstreep bankstel fl. 1800. eetkamer fl. 559.- Cubaanse liandelsraad vraagt asiel Te zware last Timo's vader opgelicht in Barcelona Lagere inkomens Koninginprins en Irene terug JAPONNEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Kouder JStoff# uur. °P 7 24 UUr' Maan Rahmaneerst overeenstemming bij ministers Leve Rusland' klonk op Cyprus Oosterhoutse brand Magnesiumpotjes gevonden Troepen voor Cyprus Luns: Nederland wacht nog af Voor God, Koninpin en Vaderland 104e JAARGANG No. 24526 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111. ZATERDAG 29 FEBRUARI T9ós Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excL 0,25 incasso; 11,85 per pos! exd. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent, Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) S.E.R. WERD HET NIET EENS OVER A.O.W. lectuu r m e n u Bent u ook een pocketboeken- verslinder? Dan kunt u op onze pagina „Menzen en muzen" te recht. Vandaag staat deze pa gina geheel in het teken van de boekenweek, maar dan met een Benelux-tintje. Pag. 13. Het is al weer een kwart eeuw geleden, dat de lont in het kruit werd gestoken. Tsje- cho-Slowakije en „Münehen" waren het voorspel van de twee de wereldoorlog. Het fascine rende en schokkende verhaal over de ondergang van de Tsjechoslowaakse republiek vindt u op pag. 15. De lezer heeft zijn zegje weer te zeggen op onze pagina „Pa pier voor uw pen". De Zeeuw se boerin roept weer: „Koe koek!" Pag. 25. Abbé Piere is nog niet verge ten. U treft hem weer eens aan op pag. 21. En verder een keurcollectie van interessante rubrieken en ar tikelen. De liandelsraad bij de Cubaan se ambassade in Den Haag, de heer J. R. Hernandez Paseiro, heeft de Nederlandse regering om politiek asiel gevraagd. Naar wij van of ficiële zijde vernemen, is op dit verzoek nog geen beslissing ge nomen. De heer Paseiro verblijft op het ogenblik nog in Den Haag. (Van onze Haagse redactie) Zoals reeds voorzien werd, zal de Sociaal-Economische Raad (S.E.R.) een verdeeld advies aan de regering uitbrengen over een verhoging van de A.O.W.-pensioenen tot een sociaal minimum. Gisteren is de S.E.R. gereed gekomen met haar langverwacht advies, waarin drie standpunten tot uit drukking worden gebracht. De voorzitter van de adviescommissie, prof. dr. H. W. J. Bosman, heeft verklaard dat deze drieledigheid betekent, dat men officieel géén advies heeft kunnen uitbrengen. Geen van de drie standpunten heeft namelijk een meerderheid in de S.E.R. kunnen verwerven. Het werknemersstandpunt tevens ge steund door één kroonlid verwierf 15 stemmen en houdt het volgende in: ver hoging van de A.O.W.-uitkeringen tot een sociaal minimum per 1 januari 1965. Dit zou dienen te worden gefinancierd door enerzijds een bedrag van f 500 miljoen per jaar te putten uit de algemene mid delen en anderzijds door het premieper centage voor de A.O.W. een zekere ver hoging te laten ondergaan. Het werkgeversstandpunt tevens ge steund door 6 kroonleden verwierf 16 stemmen en houdt in: thans geen ver hoging van de A.O.W. tot een sociaal mi nimum vanwege de huidige moeilijke conjuncturele situatie. De werkgevers stellen, dat thans niet meer dan 25 pro cent van de bejaarden een inkomen bene den het sociale minimum heeft. Voor 75 procent zou optrekking van de A.O.W. tot een sociaal minimum daarom niet nodig zijn. Voor de genoemde 25 procent willen de werkgevers een regeling treffen op grond van de algemene bijstandswet. Dit zou naar schatting circa f 50 miljoen per jaar kosten. De werkgevers zijn van oor deel dat een volledige financiering van een algehele verhoging van de A.O.W. tot een sociaal minimum een te zware last f 500 miljoen per jaar voor de schatkist zou betekenen. Bij financiering uit premieverhoging wordt de totale pre miedruk onaanvaardbaar hoog, vinden de werkgevers. Zij menen bovendien, dat de welvaartsvaste en waardevaste A.O.W. door de koppeling aan de indexcijfers van de lonen te zijner tijd toch boven het sociaal minimum zal uitgroeien. Het standpunt van zes kroonleden tevens gesteund door twee werkegevers- vertegenwoordigers van de christelijke en neutrale landbouworganisaties ver wierf 8 stemmen en houdt in: Verhoging van de A.O.W. tot een sociaal minimum. (Een datum wordt niet genoemd). Dit zou dienen te worden gefinancierd door een beeprkte rijksbijdragen van f 150 miljoen per jaar en voor de (grote) rest door een verhoging van het premieper- een beperkte rijksbijdrage van f 150 miljoen zou daarbij aangewend moeten worden voor de laagste inkomensgroepen. Opgemerkt zij, dat verhoging van de A.OW. automatisch gepaard zal gaan met een verhoging van de uitkei'ingen krach tens de algemene weduwen- en wezenwet (A.W.W.). De voorzitter van de adviescommissie, prof. Bosman, behoorde zelf tot de ver dedigers van het laatstgenoemde (derde) standpunt. Zijn grote bezwaar tegen het werkgeversstandpunt hield in, dat dit een structurele zaak vertroebelt door er con- De vader van Timo Rinnelt, het ont voerde jongetje uit Wiesbaden is zonder dat de politie ervan wist naar Barcelona gevlogen om daar, zoals een nieuwe af perser hem had beloofd, zijn zoontje te rug te krijgen in ruil voor achtduizend mark die hij aan de Oostenrijker Rudolf Moser had betaald. De hoop zijn kind terug te zien werd opnieuw de bodem ingeslagen. Verslagen ging hij naar het Westduitse consulaat in Barcelona. Hij vertelde daar dat hij een telegram uit Wenen had gekregen waarin hem werd gevraagd 8000 mark te storten en daarna naar Barcelona te komen als hij zijn kind wilde terugzien. „Ik rpoest het wel doen.ik klamp me vaét aan elke strohalm", zei hij. Moser zou intussen gearresteerd zijn. Maar officieel is dat nog niet bevestigd. „We hebben nog hoop dat de kleine Timo in leven is" zei .de procureur- generaal van Wiesbaden gisteren, „maar groot is die niet meer UIT PROTEST tegen de lage prijs die de boeren voor consumptieaardappelen krijgen, zijn gisteren andermaal gratis „piepers" uitgereikt. Ditmaal in Den Haag, waar driehonderd boeren voor de actie waren samengekomen. ZESDUIZEND Algerijnen zijn de afge lopen dagen in Frankrijk werk komen zoeken. Sinds hun land in 1962 onafhan kelijk werd is er een werkloosheids vraagstuk. OMGEKOMEN in het verkeer zijn twee militairen bij ongelukken in resp. Leus den en op de weg van Oldenzaal naar Hengelo. Het niet verlenen van voor rang en een ongelukkige inhaalmanoeu vre waren de oorzaken van de ongeval len. Weersverwachting van het K.N.M.I. geldig tot vanavond: Bewolkt met plaatselijk mist en ook hier en daar wat regen. Zwak ke tot matige wind, overwegend tussen oost en noord. Kouder, vandaag: zon onder 18.18 uur. Maan op 20.36 uur Morgen: zon op 7.26 uur. Zon onder Maan op' 859 UUr' juncturele overwegingen bij te betrek ken. De afwijzing thans van de A.O.W.- verhoging zou overigens echter niet bete kenen dat alle werkgevers principieel tegen deze verhoging gekant zijn. De werknemers hebben duidelijk blijk gegeven de A.O.W.-verhoging te verkie zen boven belastingverlaging. Niettemin zouden de werknemers graag zien dat alle als tijdelijk aangekondigde belasting maatregelen permanent zouden worden gemaakt om daaruit een vrijstelling van loon- en inkomstenbelasting aan de voet mogelijk te maken. De hier genoemde tijdelijke belastingmaatregelen betreffen die op benzine en sigaretten. Om de gecumuleerde premielast voor de volksverzekering te beperken, zou vol gens de werknemers het best de finan ciering van de algemene kinderbijslag regeling vanaf het derde kind recht streeks door de overheid kunnen geschie den. Dus niet meer door middel van een sociale verzekering. Hierdoor komt er 2 procent aan premie of wel f 500 miljoen vrij, die het rijk dan voor financiering van de A.O.W. kan opeisen. Zou de ver hoging van de A.O.W./A.W.W. geheel uit premie-opbrengsten moeten worden be taald, dan zou de premie met 3,85 procent tot 11,95 procent moeten stijgen. Dit vin den de werknemers te hoog. Vandaar dat zij het rijk 2 procent f 500 miljoen willen laten betalen. De werknemers zijn voorts bereid tot een verhoging van de maximum-premie-inkomensgrens per 1 januari 1965 tot f 12.000. De kroonleden o.l.v. prof. Bosman zijn tegen verhoging van deze grens. Deze grens is nu f 10.900. Men is het er over eens, dat optrekking van de A.O.W. tot een sociaal minimum medio 1963 betekend zou hebben: f 3250 per jaar voor een echtpaar en f 2275 per jaar voor een alleenstaande. De ontwik keling van het loonniveau zou deze be dragen thans volgens de werkgevers brengen op circa f 3650 en f 2555. In het voorstel van de kroonleden is nog een bijzondere regeling voor de la gere inkomens opgenomen. Prof. Bos man stelt voor degenen, die minder dan f 6000 per jaar verdienen, een reductie op de premie te geven van 0,1 procent voor elke honderd gulden, die het loon beneden de grens van f 6000 ligt. Het verdeelde advies zal thans aan de adviesaanvrager minister Veldkamp Sociale Zaken) worden overgelegd. De 77-jarige Deen Jens Olsen is een van de merkwaardigste inwo ners van Kopenhagen. Ondanks het feit, dat hem al meerdere malen een normale woning is aan geboden, blijft hij in zijn zelf gemaakt „huis" dat bestaat uit een hol in de grond bij de haven. De „woning" meet amper 1,5 m3; het dak bestaat uit wat losse planken terwijl de wanden en de vloer worden gevormd door de naakte grond. Ondanks al het on gerief stelt Jensen zijn privacy op zo'n hoge prijs, dat hij beslist in zijn hol wil blijven wonen. DE VLAAMSE LINIE bevestigt in het gisteren verschenen nummer dat het blad op 27 maart voor het laatst zal verschij nen. De Stichting De Vlaamse Linie blijft evenwel bestaan. PRINS JOSJI van Japan heeft toestem ming om zich te verloven met Hanako Tsoegaroe, 23-jarige dochter uit een oud adellijk geslacht. Prins Josji is derde in de lijn voor de troonopvolging. RUSSISCHE pantserwagens, mobiele lanceerinrichtingen voor raketten en ar tillerie, zijn de versterkingen van het strategisch reservecommando van het In donesische leger, een mobiele eenheid die voor onmiddellijke actie paraat gehouden wordt. In een vrijdag te Djakarta uitgegeven verklaring zeggen de presidenten Maca pagal van de Philippijnen en Soekarno van Indonesië, te streven naar overleg op het hoogste niveau met de Maleisische premier Toenkoe Abdoel Raliman, ten einde tot een spoedige vreedzame rege ling van het Maleisische geschil te ko men. Rahman echter heeft op dezelfde dag nog gezegd dat overeenstemming op ministerieel niveau aan de vredesbespre kingen tussen de leiders vooraf moet gaan. Als de ministeriële besprekingen niet slagen, heeft het geen zin een „top conferentie" te houden, zei de Maleisische premier. Koningin Juliana, prins Bernhard en prinses Irene keren vandaag in Neder land terug van hun Oostenrijkse winter sportvakantie. Don Carlos reist vandaag naar Spanje. Aan een aantal goede vrienden heeft het koninklijk paar gisteravond bij wijze van afscheid een fakkeloptocht op ski's aangeboden. Gisteren hebben de konink lijke gasten de dag doorgebracht met skiën. Daarbij kwam de koningin te val len. doch zij heeft daarvan geen, nadelige gevolgen ondervonden. FOTO: Prinses Irene en een ski-instruc teur hielpen de koningin weer op de been. Maleisië voelt zich gekwetst door de Indonesische beschuldiging op Borneo het bestand geschonden te hebben. „Wij blij ven ons strikt aan het bestand houden", zei een woordvoerder van de federale re gering. In de Indonesisch-Philippijnse bekend making wordt voorts verklaard, dat Soe karno en Macapagal het bestand Noord-Borneo als een „belangrijke factor voor het scheppen van een gunstige sfee^ die noodzakelijk is om een veelomvatten de en afgeronde regeling van het Malei sische vraagstuk te bereiken" blijven be schouwen. President Soekarno verzekerde zijn Philippijnse ambtgenoot dat de Indonesi sche regering het bestand in Noord-Bor neo zal naleven „en wij verwachten dat Maleisië en Groot-Brittannië dat ook zul len doen". President Macapagal sprak de hoop uit dat Maleisië zal instemmen met een bij eenkomst van de twee presidenten en eerste-minister Toenkoe Abdoel Rahman. Bij zijn terugkeer in Manilla, later op de dag, zei Macapagal, dat de kwestie- Maleisië nu een punt bereikt heeft, waar op een algemene oorlog in Zuidoost-Azië dreigt, als geen vreedzame oplossing be reikt wordt. Hij voegde eraan toe, dat een vreedzame oplossing zeer moeilijk zal zijn. 55- „De enige oplossing voor Cyprus is nog: verdeling van het eiland. Het we derzijdse vertrouwen is voorgoed ver dwenen". Dat zei gisteren de vice-presi dent van Cyprus, Kutchuk. Hij herhaalde zijn beschuldiging dat de Griekse Cyprioten hun Turkse land genoten de grondwettelijke rechten ont nemen. Turkse regeringsfunctionarissen, zei Kutchuk, riskeren hun leven als ze zich in de Griekse sector begeven. In de Veiligheidsraad heeft de minister van buitenlandse zaken van Cyprus, Ky- prianou, Turkije ervan beschuldigd een invasie op het eiland voor te bereiden. Zoals wij gisteren meldden is de Turkse vloot in de nabijheid van het eiland nieuwe vlootoefeningen gaan houden. Naar Kyprianou suggereerde zou Ma- karios van plan zijn het verdrag van 1960 ongedaan te maken. Daarin staat o.m. dat behalve Engeland en Grieken land ook Turkije verantwoordelijk is (Van onze verslaggever) Maandag zullen experts een onderzoek instellen naar de oorzaak van de boer- derijbrand, die donderdagochtend een schuur van de heer Gommers te Ooster hout in de as gelegd heeft en zware scha de heeft toegebracht aan diens woonhuis. Zoals wij gisteren al meedeelden werd er verband gelegd tussen de brand en de militaire oefeningen, die op het terrein De Katjeskeldcr grenzend aan het ge bied van het kampeercentrum van die naam werden gehouden. Toen de brand rond zes uur in de och tend door de militairen werd ontdek', waren de oefeningen in volle gang. Er werd o.a. met lichtgranaten geschoten. „De lucht leek die morgen wel één groot vuurwerk", aldus enkele omwonenden. Er zouden thans aanwijzingen zijn dat een der lichtgranaten, die per parachute naar beneden plegen te komen, de brand veroorzaakt heeft. Men heeft althans bij de getroffen boerderij, die op circa 500 meter van het oefengebied ligt, magne siumpotjes gevonden, die van lichtgra naten afkomstig zijn. voor de rust op het eiland. Hij bevestigde ook dat Cyprus wapen, invoert. Waar ze vandaan komen wilde hij niet zeggen. De algemene indruk is dat ze uit de Sovjet-Unie worden aan gevoerd. „Leve Rusland" klonk gisteren uit de monden van' vele honderden Grieks-Cy prioten in Nicosia, toen daar het eerste Russische Iljoesjin-passagiersvliegtuig aankwam. Zoals men weet hebben Maka- rios en Moskou samen een public-rela- tionsstuntje weggegeven door Aeroflot op de Cyprische hoofdstad te laten vliegen. Het enthousiaste „hoera" voor de Russen was overigens kennelijk afkomstig uit communistische monden. Het was te goed georganiseerd om niet als een stukje rode regie door de mand te vallen. Er is, ondanks de verzekeringen van Britse zijde in Nicosia, toch een kans dat Engeland zijn troepen uit Cyprus terug trekt, wat daarvan dan ook de conser quenties mogen zijn. Londen schijnt er niets voor te voelen „tot in eeuwigheid" voor de orde op Cyprus te zorgen. Niet in het minst omdat het een uiterst kost bare zaak is. Als er niets terechtkomt van het plan een internationale troepenmacht uit te rusten, trekt Engeland zich terug. Vrees voor een mogelijke guerrillastrijd teger de Britse troepen is kennelijk nie' vreemd aan deze houding. De herinne ring aan de Eoka is de Britten nog te le vendig (Advertentie) exclusief bij MAISON KARRESTRAAT 23 BREDA (Van onze correspondent) Twee Nederlandse douaniers van de luchtn abij het klooster van paters van „historische rechtzitting" in de open lucht saby het klooster van paters van de Heilige Geest te Weelde-statie ver oorzaakt. De zitting had plaats precies boven de overigens imaginaire streep die ons land van België scheidt. Er was dwars over deze streep een tafel neergezet. Aan de Nederlandse kant van de tafel zaten de Bredase officieren van justitie, mr. R. Grasso en mr. A. Kalthoff en om beurten een van beide douaniers. De Belgische tafel rand werd bezet door de Turnhoutse rechter van instructie A. Boeckx, pro cureur Le Paige, griffier Venmans en de politie-inspecteur Jansen, eveneens uit Turnhout. Aanleiding tot deze hoogst merkwaardige zitting was een incident tussen de twee douaniers en de in de omgeving van Turnhout als smokkelaar bekendstaande 32-jarige J. H. Schoonjans, waarbij de laatste door revolverkogels gewond raakte. Het in cident had plaats op Belgisch grondge bied. Donderdagavond deden de twee douaniers J. Adriaansen en J. Sanders dienst aan de grens nabij Baarle- Hertog Weelde. Jn de buurt van het eerder genoemde klooster sommeerden zij de bestuurder van een in de richting Baarle-Nassau rijdende Belgische auto te stoppen. Toen de man geen gehoor gaf aan dit bevel, opende de douaniers het vuur op de wagen, waarop deze vrijwel direct tot stilstand kwam. De bestuurder J. H. Schoonjans was twee maal in het been geschoten en de auto raakte van achteren in brand. Nadat de douaniers de gewonde smokkelaar hadden geholpen, slaagden zij er ook nog in het uitbranden van de auto te voorkomen. De gewonde werd naar het grenskantoor Weelde-Baarle-Nassau ge bracht waar een arts uit Baarle-Nassau hem verder verzorgde alvorens hij per ambulance naar het ziekenhuis in Turn hout werd gebracht. Inmiddels was de rijkswacht uit Pop- pel op de plaats van het incident een onderzoek begonnen. De auto bleek be halve een krant, niets te bevatten Wel reed Schoonjans met valse nummer horden en valse autopapieren rond, waaruit werd opgemaakt dat hij de bedoeling had een smokkeltocht te on dernemen. Het onderzoek wees voorts uit dat de smokkelaar vermoedelijk door revolverschoten werd gewond. In de achterkant van de wagen telde men nog zes gaten van kogels uit het door een der douaniers afgeschoten kara bijn. De beide Nederlandse douaniers kon den aan het onderzoek nauwelijks enige medewerking geven omdat zij zich verder naar Nederlands grondge bied hadden teruggetrokken uit vrees aangehouden te worden. Waarschijnlijk hebben zij toen al wel door gehad dat alles zich mogelijk op Belgisch gebied had afgespeeld Betreden van dit grondgebied wei gerden de mannen ook weer vrijdag voormiddag toen de reconstructie van de schietpartij plaatshad. Het parket van Turnhout had inmiddels contact opgenomen met Breda. Beide parket ten namen aan de reconstructie en het verdere onderzoek deel. Vastgesteld werd dat de schietpartij had plaatsgevonden op Belgisch grond gebied. De Nederlandse grens bevond zich 67,5 meter noordwaarts en 78,8 meter westwaards van de plaats van het incident. Na dit deel van het onder zoek ging het gezelschap naar het grenskantoor waar de twee douaniers zich bevonden. Deze weigerden nog maals de grens over te gaan, hetgeen begrijpelijk is daar zij dan ongetwijfeld zouden zijn aangehouden door de rijks wacht. Na wat heen en weer gepraat waren de belangstellenden getuige van de „historische zitting" van de Turnhoutse onderzoeksrechter. Men was het er klaarblijkelijk over eens dat ondervra ging het best kon plaatsvinden deels op Belgisch, deels op Nederlands ge bied. Derhalve werden een tafel en enkele stoelen aangevoerd, waarna men het in aanhef geschetste tafereel te zien kreeg. In de grensstreek zei men zich niet te kunnen herinneren ooit zo- iets te hebben meegemaakt. De douaniers verklaarden niet g- weten te hebben dat zij zich op Belgisch grondgebied bevonden toen zij de smok kelaar sommeerden te stoppen Wij merkten overigens nog op dat de 'beide douaniers er geen bezwaar tegen had den een proces-verbaal te onderteke nen. Mr. A Kalthof verklaarde gister avond desgevraagd het goed mogelijk te achten gezien de gecompliceerde grenssituatie's rond Baarle-Nassau dat de douaniers zich inderdaad hebben vergist in de bodem waarop zij ston den^ Overigens, zo zei de officier van ."justitie, nam het Bredase parket uit louter belangstelling aan het onderzoek deel. Het parket van Turnhout heeft de zaak in handen Minister Luns heeft gisteren gezegd dat Nederland zich zijn oordeel voorbehoudt over deelneming aan een internationale vredesmacht voor Cyprus. „Wij willen eerst afwachten wat de Verenigde Naties zullen doen", zei hij. De Nederlandse regering was aanvan kelijk van plan 700 a 800 man beschik baar te stellen voor de vredesmacht voor Cyprus. „Op het ogenblik is het niet ze ker", aldus de minister, „of Nederland wel aan enige vredesstrijdmacht zal deel nemen". (Advei'tentie) danske stil m/bel 3-zits bank 2 fauteuils exclusieve zweedse bekleding pas-toe tafel 4 stoelen tijdloos moderne creatie met verfijnde vormgeving in onze etalage catharinastraat 4 i"i i ii ~BriHTiWTT"ihi 'Tl I tuw ■uwauiui grote markt 50 catharinastr. 4, breda

de Stem | 1964 | | pagina 15