Zeeuwsch-Vlaanderen Walcheren ZUID-BEVELAND Raad Kruiningen is ook TEGEN classificatie Drie mogelijkheden voor insteekhaven in Kanaal door Zuid-Beveland Geen landbouwmonopolie in de IJsselmeerpolder VLISSINGEN GOES WGK-dependance in Goes-zuid? Dagblad De Stem OOSTBURG Besluiten van de gemeenteraad TERNEUZEN Kynologen bijeen in Vlissingen C. Dieleman won schietwedstrijd reservepolitie Molen wordt gerestaureerd Interessante lezing in Oostburg Geen geld voor verbetering van vier wegen Em.-pastoor Witkamp in het ziekenhuis EXAMENS Opbrengst alle gewassen per hectare lager H()( )(;w ATfc]R Vandaag Morg en DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 27 FEBRUARI 1964 RAADSVERGADERING Behalve de gemeentebegroting, waar over elders in dit blad meer, zullen de raadsleden in hun openbare vergadering van vrijdag a.s. zich onder meer bezig houden met enkele grondtransacties. Er is een voorstel tot verkoop van 2600 vier kante meter grond ten noorden van de Prins Hendrikweg aan de vereniging voor nijverheidsonderwijs te Vlissingen. Voor bijkomende rioleringswerkzaamheden in dit terrein vragen B. en W. aan de raad een krediet van vijf mille. Ruim 2000 m2 grond aan de Edisonweg wil de n.v. Wewabo kopen. Voorgesteld wordt mede werking te verlenen aan het bestuur dei- stichting r.k. schoolbestuur Vlissingen en omgeving bij het stichten van een r.k. kleuterschool aan de Adr. Coortelaan. De bedoeling is dat hier een school verrijst met twee lokalen. Hetzelfde bestuur vraagt bovendien nog gelden voor de aan schaf van meubilair voor de St. Jacobs- school aan de Breestraat. DE VOLKSSTEM CONCERTEERT De zangvereniging „De volksstem" uit Vlissingen geeft a.s. zaterdag haar jaar lijkse uitvoering in het Concertgebouw. O.l.v. dirigent Thon de Vries en met solistische medewerking van mevrouw J. J. VertregtSchipper, sopraan, C. Romijn bas en A. Wolf tenor, worden voor de pauze delen gezongen uit ..Die Schöpfung" van Joseph Haydn, terwijl men verder luisteren kan naar de „Deut sche Tanze" van Franz Schubert en enige a capella liederen. De pianobegelieding berust bij Ab Lichtendahl, die tevens de solist van de avond, de hoboïst Philip Fey zal ter zijde staan. De heer Fey zal o.a. werken spelen van Telemann, Becozzi en Sam- martini. Westkapelle CONCERT VOOR BEJAARDEN Door de christelijke mondorgelclub ,.de Krekels" werd, onder leiding van de heer J. Hekhuis, in het bejaarden centrum, „ter Manteling©" een con cert gegeven, dat door de bejaarden bijzonder op prijs werd gesteld. Biervliet BENOEMING De heer I. C. Lijbaart werd met ingang van 1 maart 1964 benoemd tot ambtenaar ter gemeentesecretarie in de rang van schrijver. Breskens RECTIFICATIE In ons blad van woensdag 26 febru ari publiceerden wij het artikel „Raad Breskens neemt nog meer aandelen „Zeehaven". De naam van bedoelde N.V. is evenwel ,,Zeebad-Breskens". Clinge RAADSAGENDA Morgen om zeven uur zal er in de raadzaal van het gemeentehuis een openbare raadsvergadering plaatshebben. Bij de ingekomen stukken bevindt zich een schrijven betreffende het sportter rein te Nieuw-Namen en verder een schrijven van verschillende ouders van schoolgaande kinderen te Nieuw-Namen met een verzoek om een vergoeding. Be handeld zal worden het aankopen of ruilen van gronden in de Kauterstraat en de Teerlingstraat. Voor het uitbrei dingsplan N.W. zullen eveneens gronden worden aangekocht. Tegelijkertijd zal in dit uitbreidingsplan weer gronden ver kocht worden. Er is ook een verzoek schrift binnengekomen om wegen te Nieuw-Namen te verbeteren. Tenslotte zullen nog een tweetal verzoeken om subsidie in behandeling genomen wor den, waarna de rondvraag zal plaats hebben. Clinge FEEST FANFARE De Fanfare Weldoen door Vermaak gaat op 6 en 7 juni haar vijf-en-zeventigjarig bestaan vieren. Het zal een groot feest worden, waarbij het hele dorp betrokken zal zijn. Om de nodige voorbereidingen te treffen is een werkcomité gevormd, waarvan J. van den Bulck voorzitter is en P. Everaerd secretaris. Hengstdijk UNIEKE PRESTATIE Tijdens de schieting bij de heer P. v. Dijk alhier werd de hogevogel ge- Tijdens de gisteravond in de zaal Ba- rends gehouden jaarvergadering van de r.k. vereniging Het Wit-Gele Kruis heeft voorzitter J. P. van Laar medege deeld dat er naar gestreefd wordt om in de nieuwe wijken van Goes-zuid tot een dependance van het wijkgebouw te ko men. De uitleen van goederen zal in het pand aan de Beestenmarkt geconcen treerd blijven. De vereniging had eind vorig jaar 692 leden. Over 1963 betekende dit een le denwinst van 54. De toename van het ledental geeft de wijkverpleegster meer werk. Zij zal een vaste hulp moeten krij gen. Pogingen in die richting Worden momenteel aangewend. Sprekend over de mutaties bij de wijkverpleegsters werd met waardering gesproken over de tij delijke waarneming van de wijkverple ging door een van de zusters van het Oranje-Groene Kruis. Over 1963 kon nog een batig saldo worden geboekt. Vanuit het bestuur wordt er bij de leden op aangedrongen de minimumcontributie van een gulden op basis van vrijwillig heid zo veel mogelijk op f 12.50 te bren gen. De heer P. van Balen werd tot se cretaris benoemd. De heren L. de Kok en P. Frijhof werden in het bestuur her kozen. De heer Zegwaard werd tijdelijk aan het bestuur toegevoegd. Hij zal te zijner tijd de taak van penningmeester M. Michielsen, die naar elders vertrekt overnemen. FORUM R.K. VROUWENGILDE Onder leiding van de presidente, mevr. Koopmans, hield de afdeling Goes van het r.-k. Vrouwengilde in het Schutters hof de jaarvergadering. Pastoor Holt- kamp en kapelaan Kempers vormden een forum waarop een aantal vragen werden afgevuurd over het onderwerp „Het kin dertal". Dokter M. de Bruin, chirurg te Goes, die eveneens zitting zou hebben in dit forum, was verhinderd. In het jaarverslag van het Gilde wees mevr. Janssens-van Stee op het helaas sterk gedaalde ledenaantal. Het liep te rug van 240 naar 180, een daling waar aan de contributieverhoging ten dele de bet was. Mevr. Hermans werd herkozen tot vice-presidente, terwijl in de plaats van mevr. Clement, penningmeesteresse, en mevr. Kok. tweede secretaresse, in hetb estuur werden gekozen merv. Van Westen en mevr. Meijer. Voor de avond met forum bestond zeer goede belangstelling. LEZING OVER MEXICO Voor de Vereniging voor algemene Wetenschappelijke belangen alhier heeft de danseres Steffa Wine een lezing met dia's over Mexico gehouden. Op onder houdende wijze vertelde zij over dit land met zijn vele contrasten, dat zij dank zij een beurs van het Ministerie van O., K. en W. enige jaren geleden kon bezoeken. Voor de pauze vertoonde zij een aantal dia's met opnamen van beroemde tem- Dagblad voor Zeeland KANTOREN voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Steenstraat 14, telefoon 2377, Hulst voor Walcheren en Zuid-Beveland: Klokstraat 1, telefoon 6252, GOES. Eerste redacteur Exploitatie- voor Zeeland: inspectie Zeeland. F DE LIGT L. K. M. DE JONG tel. 6252 Goes tel. 2377 HULST Redacteuren voor Zeeuwsch-Vlaanderen P. G. KUYPERS, tel. 2377 Hulst (privé 3327) W. WOLTERS, tel. 2377 Redacteur voor Walcheren: CH. SCHETS, telefoon 3566. Vlissingen Rayonbeheerder voor Zuid-Beveland en Walcheren. K. MENU tel. 6252. Goes. Prijs voor losse advertenties, bestemd voor de editie Zeeland 0.18 per mm 1 mm ingezonden mededelingen 2tt mm gewone advertenties Bij contract aanzienlijke reductie. „Kleintjes": 3 regels ot minder f 1.— elke regel meer 0,25. Als één regel gelden 23 letters en/of leestekens. Bij plaatsing ook in de Brabantse oplage resp. f 1,60 en f 0,60. Bij 3 achtereenvolgende ongewitzigde olaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. pels en gebouwen. Zij besloot dit gedeel te met een uitvoering van de Mexicaan se hoedendans. Vervolgens nam zij de goed gevulde zaal in gedachten mee naar de fiestas. Ook hiervan vertoonde ze een aantal kleurrijke dia's. Heinkenszund SCHIETING De uitslag van het concours van Sora- nus 2, gehouden bij de Wed. J. Hoondert, is als volgt: Aanwezig waren 49 schutters van 12 verschillende verenigingen. Hoofd vogel: L. Vermue van Soranus te Hein- kenszand. Ie zij vogel: C. Remijn van Spes-Nostra te Ovezande. 2e zij vogel: niet afgeschoten. Beide bovenkallen: P. Tim merman van Vrije Schutters te 's-Hee- renhoek. Ie onderkal: P. Peeters van Vic toria te Kwadendamme. 2e onderkal: M de Jonge van Soranus te Heinkenszand. Ie klep: A. de Jonge-Rijk van W.-Tell te Ovezande. 2e klep: A. Clarys van Jac. v. Beieren te Goes. 3e klep: H. Koens van Spes-Nostra te Ovezande. Meeste kleine vogels, met wisselbeker, A. Martens van VIOS te 's-Heerenhoek. Kapelle PREDIKANT BEDANKTE De kerkeraad van de Geref. Kerk in Kapelle-Biezelinge heeft bericht ontvan gen dat de door haar beroepen predikant P. Kooy te Heemstede, heeft bedankt voor het beroep dat de gemeente op hem uitbracht. Kandidaat Kooy had beroepen van veertien gemeenten, waaronder in Zeeland behalve Kapelle nog Oud-Vos meer, Breskens, Aardenburg, Domburg en Westkapelle. Hij wordt predikant in St.-Pancras. HUISVLIJTTENTOONSTELLING De commissaris van de Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot zal op 17 april a.s. de huisvlijt- tentoonstelling openen, die dan gehouden wordt in een van de veilinghallen in Kapelle. Deze tentoonstelling zal ook op 18 april geopend zijn en ze gaat uit van de afdeling Kapelle-Biezelinge van de Ned. Bond van Oud-Strijders en dragers van het mobilisatiekruis. De tentoonstelling krijgt de naam Kahuito era krijgt een provinciaal karakter. Er is een werkcommissie samengesteld om alles te regelen. Er zijn o.m. de ru brieken hout- en metaalbewerking, foto grafie, handwerken, leerbewerking, schilderen en tekenen, pitriet en aller hande. De opbrengst komt ten goede aan de afdeling Zeeland van de Bond van mili taire oorlogsslachtoffers. JONGE KERK BIJEENKOMST Op hun maandelijkse vergadering hebben de leden van de jonge kerk-groep gesproken over de zondagsviering in eera recreatie-gebied. Dit onderwerp werd ingeleid door mevr. de Jager- Schuringa en een goede discussie volgde hierop. De leiding berustte bij de heer J. Ruis'sen die ook het ontspanningspro gramma van na de pauze bezorgde. W ol phaartsdijk PRIJSSCHIETING De handboogsociëteit „Doel naar Hoo- ger" te Wolphaartsdijk heft een prijs- schieting gehouden in hotel Ossewaarde. De uitslag was: 1 P. Vermue, 2 F. J. Os sewaarde, 3 P. Timmerman, 4 P. Boon man, 5 A. v.d. Bulck, 6 A. de Jonge, W. v.d. Kreeke, 8 H. Driedijk Heinkens zand, 9 Jac. Vermue, 10 M. v.d. Linde. schoten door de heer J. Boene uit Ove zande. Dit was de 25e hogevogel, die de heer Boene in zijn schuttersloopbaan liet tuimelen. Deze prestatie werd nog vergroot door het feit dat de heer Boe ne nog maar 27 keer aan een schieting heeft meegedaan. Vermeldenswaard is nog dat de heer J. Heymans uit Bosch- kapelle de 2 zijvogels liet vallen en dat de heer P. van Brieschen uit Lams- waarde de meeste kleine vogels voor zijn rekening nam. Er namen 45 schutters aan deze schie ting deel. Hoofdplaat CHRISTELIJKE SCHOOLVERENIGING VERGADERT Vrijdag 28 februari a.s. zal in de Chris- telijke School de Vereniging voor Chris telijk Volksonderwijs een ledenvergade ring houden. Op de agenda staat vermeld de ver kiezing van enkele bestuursleden. Voorts zal er een kijkavond voor de ouders en belangstellenden van de schoolgaande kinderen worden gehouden. HULST RAADSAGENDA Vrijdagavond 28 februari om half acht houdt de gemeenteraad een openbare ver gadering. Vooraf licht de heer Goossens van het staatsbosbeheer een beplantings plan toe van de Liniedijk en de Zeildijk. De raadsagenda vermeldt o.a. voorstellen tot de bouw van 120 ratio-woningen, grondaankoop in plan Noord-II, voor lopige goedkeuring van onteigenings plannen en principiële aanvaarding van partiële herzieningen van het uitbrei dingsplan Noordoost. Ter realisering van het uitbreidingsplan Noord-II is het noodzakelijk dat de ge meente twee percelen grond koopt in de Dullaertpolder van resp. F. Baart en C. Voet. Eerstgenoemde vraagt 14.000 voor 0.88.40 ha en laatstgenoemde 2680 voor 0.13.40 ha, wlke bedragen B. en W. ten volle verantwoord achten. Lamswaarde PRIJSKAARTING De K.A.B.-afdeling alhier gaf dit sei zoen haar laatste prijskaarting voor haar leden. Aantal deelnemers was 32. De uitslag is: 1 Ed de Booij-P Schelfhout, 2 Th. Hoefeijzers-Ch. v. Hoo'ff, 3 C. Ver- schueren-G. Platjouw, 4 Jos Eijsackers- A. v. Steene, 5 A. d'Hondt-H. de Cock. De troostprijzen werden gewonnen door: 1 J. v. d. Poel-Leon Claessens, 2 L. Mahu-L. d'Hondt, 3 Th. Leenknecht-J. Adriaansens. De prijzen waren paling en karper. WANDELSPORT De chr. „Wandelsportvereniging Oost- burg" houdt vrijdag 28 februari a.s. haar 3e jaarvergadering in de R.K. Kring. Na een korte samenvatting van 1963 zal de avond worden gevuld met komische filmpjes en zangnummertjes. Ook zal een toneelstukje gebracht wor den. TONEEL In het kader van het toneelconcours Zeeland komt zaterdag a.s de R.K.J.B. afd. 's-Heerenbroek in hotel Du Com- mercé" voor het voetlicht. Opgevoerd zal worden de klucht „Jij'eruit, of ik eruit" door P. Mossinkoff. Nieuiv-Namen LEDENVERGADERING De plaatselijke afdeling van het Wit- Gele Kruis hield een algemene vergade ring in het Parochiehuis. Na verslagen door de secretaris-pen ningmeester, de heer P. Jouret, en de wijkverpleegster, ging men over tot de bestuursverkiezing. De periodiek aftre dende bestuursleden, mevrouw P. Kindt- Rombout en de heren J. F. G. Kindt en E. van Ruymbeke, werden met algemene stemmen herkozen. Een causerie over het Heilig Land, geïllustreerd met kleuren dia's, werd gegeven door kapelaan J. Vi deier uit Hulst. De aanwezigen hadden er veel belangstelling voor. NIEUWE BILJARTCLUB Zaterdag a.s. om acht uur zal in café „Commerce" bij R. van Waterschoot een vergadering worden gehouden voor de biljartliefhebbers van Nieuw-Namen e.o. Het doel van deze vergadering is te ko men tot het oprichten van een nieuwe biljartclub. Nieuivvliet De raad kende een bedrag van f 12,50 per leerling toe, afkomstig uit de ge meente en die gebruik maakt van het land- en tuinbouwonderwijs te Schoon- dijke. G.S. van Zeeland hebben toestem ming gegeven voor het doen van een uitgave van f 2.800,- voor de aankoop van een slijkpomp voor de rioolzuive ringsinstallatie. Adhesie werd betuigd aan een motie van de gemeente Utinge- radeel, die aandringt op afschaffing van de gemeenteclassificatie. Bezwaar ma ken G.S. tegen een uitgave van resp. f 7.500,- en f 8.500,- voor de aanleg van 'n blusvijver, resp. riolering Molenweg. Eerst moet, aldus G.S., de straatbe lasting worden verhoogd, alvorens goed keuring kan worden verkregen. Het col lege voegde daaraan toe nog eens ern stig de consequenties te overwegen alvo rens de straatbelasting te verhogen. Een bespreking met de commissaris van de koningin en het G.S.-lid van Zeeland, J. van Dongen, heeft geleid tot overeen stemming wat betreft de aanleg van een oprit naar het bungalowterrein. De gebr. v d. Poel uit Terneuzen hadden f 26.000,'- in de gemeentekas gestort, en deze mogen alleen worden aangewend voor de aanleg van publieke werken in het bungalowpark, en niet dienen voor uitgaven op de gewone dienst. Besloten werd dan ook het werk ondershands aan te besteden bij de gebr. v. d. Poel voor f 21.870,-. Sas van Gent FILMAVOND Onder auspiciën van de Stichting Volle Evangelie Zending zal vandaag in zaal Flora de film „Zwart Goud" over de zen ding in Afrika worden gedraaid. St.-Jansteen E.II.B.O.-AVONDEN De plaatselijke E.H.B.O. zal op woens dag 4 maart haar jaarvergadering hou den, terwijl op zaterdag 7 maart een on- den georganiseerd, derlinge E.H.B.O.-wedstrijd zal wor- De uitreiking van de prijzen van deze EHBO-wedstrijd zal na een gezamen lijke koffiemaaltijd en tijdens een dans je en een loterijtje, plaatsvinden. BURGERLIJKE STAND Geboren: 12 febr. Ingeborg Maria Cle mentina, dv Theophiel Romanie Vandanu me en Erna Hamerlinck, won. Vondelstr. 85; Sabina, dv Jakob Simons en Marleen Maria van Overmeire, won. te Axel. 13 febr. Frankie Irene Emiel, en Stannie Irma Joseph, d en z van Remie Camile la Heyne en José Maria Theresia Aude naerde, won. te Zuiddorpe. 14 febr. Cor nelia Adriana, dv Adriaan Buijs en Cor nelia Jacoba van den Heuvel, Hobbe- mastr. 3; Alfred Marcel, zv Petrus Con stant Boogaard en Elizabeth Maria Steen bakker, won. Zeven Triniteitsstr. 4; 16 febr. Sandra Annie Otto, dv Pierre Schauwvliege en Gerda Bertha Juliana de Hulsters, won. te Sas van Gent. 17 febr. Frank Cornelis Julian, zv Eduard Jacobus van Passel en Annie Clemminck won. te Westdorpe. 19 febr. Geertruida dv Jan Riemens en Geerü'uida Haak, won. Korenbloemstr. 16. Huwelijksaangiften: geen. Huwelijksvoltrekkingen: 18 febr. Fre- dericus Michael Theodorus Ottjes, 28 j„ jm., en Leentje van Alten, 20 j., jd. 20 febr. Jan Cornelis Dieleman, 20 j., jm., en Johanna Schoonakker, 18 j., pd. Overleden: 14 febr. Mattheus Smalle- gang, 74 j., geh. gew. met Pieternella Jan- neke 't Gilde, won. te Zaamslag. 15 febr. Gijsbertus Jacobus van den Berg, 68 j., echt. van Teuna de Bruijn. 16 febr. Pau lina Rosalie Rammeloo, 53 j., echtg. van André Klaassen, won. te Sas van Gent. 17 febr. Jacoba van Dixhoorn, 88 j., geh. gew. met Maarten Florüssen. 1 Jzendijke ORGELACTIE LOOPT TEN EINDE Het einde van de acties ten bate van een nieuw orgel in de r.-k. kerk is in zicht. Er is nog een klein bedrag nodig dat men hoopt te verkrijgen door ver koop van balpennen, waarmee Jac. van Voorenbergh zal rondgaan. De verschil lende acties, zoals lepeltjesverkoop, oud papier e.d. zijn indertijd ingezet onder het pastoraat van de Z.E. heer G. de Graauw, thans pastoor te Oosteind. Zij hadden tot doel om als sluitstuk van de wederopbouw van de parochie de kerk van een orgel te voorzien. Ze heb ben in de loop der jaren zoveel succes gehad, dat pastoor Th. Lanen het orgel al kon bestellen. De kynologenclub Zeeland houdt zon dag 1 maart van elf tot vijf uur in het Concertgebouw te Vlissingen een club match. Ingeschreven zijn 76 honden in 35 rassen van Shih-Tzu tot Chien de Brie. De reserve-rijkspolitie heeft in de kan tine van de fosfaatfabriek haar jaarlijkse schietwedstrijd gehouden. De uitslag was als volgt: Revolverschieten: 1 C. Dielleman, res. politie Hoek. 2 W. P. Kruissen, rijkspolitie Sas van Gent. 3 J. Beuzenberg, rijkspoli tie Hoek. Karabijn: 1 W. P. de Visser, rijkspolitie Sas van Gent. 2 M. J. Boonman, verkeers- groep Terneuzen. 3 W. P. J. Kruissen, rijkspolitie Sas van Gent. Buksbaan: 1 J. de Kraker, res. politie Hoek. 2 J. de Ritter, res. politie Hoek. 3 C. Dieleman, res. politie Hoek. Geluksbaan: 1 de heer Neeteson jr., 2 J. Bogaert res. politie Sas van Gent, 3 D. Avermate, res. politie Westdorpe. De wisselbeker ging deze keer naar de heer Dieleman met 39 punten en 5 rozen, de heer Kruissen schoot 39 punten en 4 rozen. (Van onze correspondent) De raad van de gemeente Kruiningen heeft gisteravond besloten adhesie te be tuigen aan de motie van Utingeradeel waarin gepleit wordt tot afschaffing van de gemeenteklassen. De voorzitter vond dat algemeen ten plattelande deze clas sificatie wordt aangevoeld als een dis criminatie. Binnenkort zullen twintig woningen worden gebouwd in het uitbreidingsplan Hansweert-west. Zij zullen worden ge bouwd door de firma De Jong te Ka pelle. Het voorstel tot verpachting voor een jaar van een perceel bouwgrond in het uitbreidingsplan Hansweert-west aan I. de Keyzer te Schote, groot 1.26 ha voor f 175,-, werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Het bedrag van f 12.600,- voor restau ratie van de molen aan de Slagveld straat te Kruiningen riep enige beden kingen op. Ongeacht het feit dat waarschijnlijk provincie en monumentenzorg in deze kosten zullen participeren werd er op aangedrongen het bedrag voor deelname door de gemeente zo laag mogelijk te houden. Niemand wenste echter de mo len te 'missen, aangezien deze zo goed past in het silhouet van Kruiningen. De heer Suy (KVP) vroeg het bedrag tot deelname door de gemeente te houden op f 5000,-. Ook de heer Hoogstrate (AR) was deze mening toegedaan. Wethouder Van Iwaarden (CHU) zei zich aan een dergelijke restrictie niet te willen bin den De voorzitter zegde toe aan te zullên dringen op een zo hoog mogelijke subsidie van het rijk. Deze toezegging bevredigde de heren, zodat de restaura tie van deze molen thans plaats kan vinden. Het bedrag per leerling voor de bijzondere scholen over 1964 werd vast gesteld op f 70,23 per leerling. De rekening van de gemeenschappe lijke keuringsdienst voor slachtdieren en vlees over 1963 werd goedgekeurd. De heer J. Griep informeerde in de rondvraag naar de diverse bouwwerken die alom worden opgericht en een aan fluiting vormen voor het aanzicht. De voorzitter zal hiertegen zoals dit al meer is gebeurd, strenge maatregelen treffen. W G I - (Van onze redacteur) In onze editie van gisteren hebben wij veel aandacht besteed aan het memo randum dat de raad van Kruiningen over de kanaalzone van Zuid-Beveland heeft aangenomen. In dit memorandum wordt aanhoudend gesproken over en- verwezen naar een nog nooit officieel gepubliceerd rapport v. d. techn. werk groep van de ontwikkelingscomm. voor 't kanaalzone-gebied. Dit rapport is meer dan drie jaar geleden vastgesteld. Genoemde werkgroep heeft een in- steekhavengebied geprojecteerd aan de oostelijke oever van het kanaal, ten noorden van en vlak bij de Vlake-brug- gen. De werkgroep zag drie mogelijk heden: 1. Een insteekhaven met een keer sluis en een ophaalbrug 2. Een insteekhaven met een keer sluis zonder brug, waardoor een rondweg om de insteekhaven zou moeten worden aangelegd. 3. Een insteekhaven, die in de ,,rug" gedekt zou worden door een wa- terkerende dijk. De weg langs het kanaal zou deze dijk, vanuit het kanaal gezien, aan de buitenkant moeten volgen. Op de twee bij gaande situatie-tekeningen zijn de ze drie mogelijkheden duidelijk aangegeven). Eind 1960 werden de kosten bij een kadelengte van 500 meter geraamd op respectievelijk f 4.100,000, f 3.820,000 en f 3.800,000. Daar zullen op het ogenblik wel enkele miljoenen bijgeteld moeten wordera. De kosten ontlopen elkaar dus niet veel. Hoewel 't eerste ontwerp het duurst is zou het op den duur, bij uit- (Van onze verslaggever) In de grote zaai van hotel De Een hoorn in Oostburg heeft de vereniging van oud-leerlingen van de rijksmiddel bare landbouwschool van Schoondijke vergaderd. Tijdens deze bijeenkomst heeft de heer A. Lindenberg van de sociaal-economische afdeling van de rijksdienst voor de IJsselmeerpolders een bijzonder interessant betoog gehouden onder „De mogelijkheden en moeilijkhe den voor de jonge hoeren in de nieuwe polders", dat overigens ook werd aan gehoord door de leerlingen van de school in Schoondijke. De landbouw heeft zeker geen mono polie meer in de nieuwe IJsselmeerpol ders. Vroeger werden bepaalde stukken ingepolderd, hoofdzakelijk voor de ves tiging van boerenbedrijven. Tegenwoor dig worden de nieuwe polders echter ook voor andere doeleinden gebruikt: er wor den steden gebouwd, zulks ter ontlasting van de randstad, er vestigen zich in dustrieën, zelfs in zeer ruime mate, ter wijl in de polders ook een ruime plaats is toegewezen aan de recreatie. Natuur lijk blijft de landbouw een voorname plaats innemen. Echter lang niet alle boeren, die een bedrijf willen vestigen in een van de IJsselmeerpolders, komen aan hun trekken. Integendeel, het aan tal gegadigden is te groot, zodat slechts een bepaald aantal overigens nog al tijd de moeite waard een bedrijf in de IJsselmeerpolders kan beginnen, aldus de heer Lindenberg. Hij deelde verder mee, dat voor het eerst dit jaar bedrij ven in erfpacht zijn uitgegeven, hoofd zakelijk op Oost-Flevoland. De heer Lindenberg besteedde ook aandacht aan de bedrijfsvoering die in de nieuwe polders opgang moet doen. Na de lezing werd de film „De lage lan den" vertoond, zulks tot groot genoegen van de vele aanwezigen. Vooraf ging een huishoudelijke verga dering, tijdens welke men o.m. afscheid nam van voorzitter A. Cammaert, ter wijl de heer W. de Bruyne tot nieuwe voorzitter werd gekozen Ook werden de prijzen van de is het najaar gehouden ploeg wedstrijden uitge reikt. De heer G. Ferket won toen de eerste prijs. Hij kreeg nu de wisselbeker. De heer De Bruyne sprak na afloop een dankwoord tot de heer Lindenberg. breiding van het havengebied, relatief het voordeligst worden. Vanuit dit ha vengebied zou bijzonder gemakkelijk en volgens een reeds bestaand trace eera spoorlijn naar het emplacement Krui ningen kunnen worden aangelegd. Het bezwaar van de insteekhaven zijn de relatief hoge investeringskosten. In het kader van het huidige industrialisa tiebeleid, dat eerder naar minder dan meer kerngebieden neigt, zal uit die hoek van de overheid geen steun ver wacht kunnen worden. Dan blijven nog de tegenstand van Rijkswaterstaat en de technische Schelde-Rijncommissie tegen veranderingen aan het kanaal, dat met zijn 90.000 schepen per jaar echt een doorvaart-kanaal is. Die tegenstand zal waarschijnlijk pas verminderen of weg vallen wanneer de nieuwe Schelde- Rijnroute over een jaar of tien in ge bruik genomen zal zijn. Al met al zal het een moeilijke opgave worden om een van de belangrijkste onderdelen van het memorandum, de in steekhaven bij de Vlake-bruggen, ver wezenlijkt te krijgen. Drs. M. C. Ver burg, directeur van het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland, zei desgevraagd te kunnera instemmen met wat in het memorandum staat over het Reimerswaalplan en het geprojecteerde kanaal van de Westerschelde naar Rei- merswaal langs Waarde. Ook hij staat sceptisch tegenover dit kanaal. Het lijkt wenselijker het bestaande kanaal te zijner tijd te benutten. Het insteek - havenplan nabij de Vlakebruggen zou volgens drs. Verburg dan ook het best gezien kunnen worden als een eerste fase van het toekomstige Reimerswaal plan. Raadsvergadering Hoedekenskerke (Van onze correspondent) De gemeenteraad van Hoedekens kerke heeft zich uitvoerig beziggehou den met een schrijven van G. S. van Zeeland over de verbetering van de vier wegen in het kader van de weg Zuidsloe-rijks'weg Kapelle. G. S. vroe gen de raad voor de verbetering van deze weg een bedrag beschikbaar te stellera van f 4170, B. en w. hadden de raad voorge steld om G. S. te berichten dat men wel bereid, maar niet in staat was het gevraagde bedrag bij te dragen. De heer J. C. J. Boone (S.G.P.) zei niet te ontkennen, dat de vier wegen de verbinding tussen 's-Gravenpol- der en Rijksweg 58 bij Kapelle, drin gend aan ve|rbeftering toet is. Hij meende echter dat het hier een streek, belang betrof en dat men de f 4170,— beter in eigen gemeente kan besteden. „De heren die het Sloeplan hebben ontworpen" aldus de heer Boone „moe ten er nu ook maar voor zorgen, dat dit gebied ;een goede afsluitingsweg krijgt". Hij stelde voor geen gemeentegelden- beschikbaar te stellen. De heer Remijn (KVP) sloot zich ge heel bij de Boone aan, evenals de andere raadsleden. De raad besloot de gevraagde bereid- verklarnig niet af te geven. De hoofdmoot op deze raadsvergade ring was de behandeling van de begro ting voor 1964, die zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen. De gewone dienst sloot met een totaal inkomen van f 372.210,10, en aan uitg. op f 371.682,15, en dus een post onvoorzien van f 527,95'. Bij de kapitaaldierast zijn deze bedragen resp. f 1.156.307,68 en f 1.301.366,63, met een nadelig slot van f 145.058,95. In hun toelichting op deze begroting merkten b. en w. op, dat er in deze begroting geen nieuwe kapitaalsuitgaven zijn opgenomen. Zij concluderden dat ook voor 1964 een uiterst zuinig finan. cieel beleid nodig zal zijn. Bij de ingekomen mededelingen be vond zich een een bericht van Rjjks- goedkeuring voor de bouw van de nieu we lagere school. Burgemeester Somers deelde mee, dat hopelijk volgende week met de bouw kan worden begonnen. Emeritus-pastoor J. Witkamp van Hein kenszand heeft eergisteren in het St.-Jo- sephziekenhuis te Vlissingen een nierope ratie moeten ondergaan. Zijn toestand is naar omstandigheden goed. (Advertentie) Verkoudheidsbacillen zijn als de dood voor^^^^^ ca|aiA Wofeodu f 1.25) Dit doosje betekent: protektie tegen infektie Voorlichting te Goes Tijdens de gistermiddag in het Land bouwcentrum te Goes gehouden vergade ring van de vereniging voor bedrijfsvoor lichting in West-Zuid-Beveland heeft voorzitter F. de Groene gezegd dat de financiële resultaten over 1963 mager zullen uitvallen. De oorzaak hiervan moet op de eerste plaats gezocht worden in de lagere hectare-opbrengst van prak tisch alle gewassen. De heer De Groene wees in zijn openingswoord o.m. op het sterke verloop van landarbeiders in 1963. Dit verloop bedroeg 15 tot 17 procent. Voor verschillende boeren zal dit grote moeilijkheden met zich meebrengen. Aan de andere kant is de loonpost dermate snel omhooggegaan dat, wanneer het bouwplan en de werkmethode niet gron dig aangepast worden, de loonsverhoging in 1964 volgens de heer De Groene wel eens 25 procent van het inkomen zal kunnen kosten. De heer De Groene sig naleerde verder de belangrijke stijging van de grondprijzen in 1963. Enerzijds begrijpelijk na zo'n lange tijd van kunst matige gebondenheid, anderzijds ver wonderlijk in verband met de dalende in komsten der hectaren. Tijdens de verga dering hield de heer M. Krijger van de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst te Goes een lezing over wat de boer voor de grond betalen kan. Hedendaagse proble men rond het ontroerend goed werden behandeld door de heer C. Pauwe van het Boekhoudbureau van de Z.L.M. te Goes. KATHOLIEKE UNIVERSITEIT De heer G. L. Vervaet uit Biervliet is aan de katholieke universiteit te Nijmegen geslaagd voor het doctoraal examen 2e gedeelte geneeskunde. HERENKLEDING De heer G. Lub uit Oostburg is in Am sterdam geslaagd voor het examen heren kleding en herenmode. VAKEXAMEN P.T.T. De heren R, Eeman te Kloosterzande en R. Seghers te Hulst zijn geslaagd voor het vakexamen Post van de P.T.T. VERKEERSDIPLOMA Aan de cursus opleiding kleuterleid sters te Etten zijn geslaagd voor het ver- keersexamen: Ine de Baar, Kwadendam me; Jeanne Blom, Prinsenbeek; Corrie Eggermont, Ovezande; Margo Heynen, Sittard; Els Liefbroer, Bergen op Zoom; Mieke Peters, Oosterhout; Klazien van Stee, Borssele; Corrie Veldhuis, Geeste ren (O.); Tilly Verdunnen, Óssenisse; Cora Voerman, Sas van Gent; Vivian Willems, Breda; Annelies v.d. Biggelaar, Breda; Joke Braspenning, Hoeven; Greta Boorman, Ovezande; Cecilia de Bree, Roosendaal; Liesbeth v. Dongen, Bergen op Zoom; Bernardine Frangois, Lage- Zwaluwe; Corrie Frijters, Standdaaröw'- ten; Jeanne Gommeren, Breda; Philo Kessels, Tilburg, Vera der Kinderen, Bre da; Stephanie Kort, Breda; Josepha de Ley, Breda; Lia Lint, Putte N.B.; Lies beth Lint, Bergen op Zoom; Clasine Nou- wens, Breda; H. Olde Hengel. Breda; Ma rianne v. Paradijs, Etten; Joke Rubbens, Hoeven; Jolanda Smet, St.-Jansteen; Lin da Suy, Koewacht; J. ten Tije, Srundel; A. Usleeber, Tilburg; Wilma v.d. Veeken. Made; Joke Veltman, Breda; A. Vergou wen, Sprundel; Willy van Wijk, Breda. Morgen, vrijdag 28 februari, gelden voor de provincie Zeeland de volgende hoogwaterstanden Hansweert 3,44 en 16.02 uur Terneuzen 3.02 en 15,27 uur; Vlissingen 2,35 en 14.56 uur ffemel- dinge 4,27 en 16,49 uur. ANTWERPEN KVO 20 uur Bohème GENT KNS 19.30 uur Brieven van een dichter YERSEKE Zaal Nolet Ontspanningsavond bejaarden TERNEUZEN Luxor 20 uur Försterchristel, romance van een keizer, a.l. OOSTBURG Ledel 20 uur Barabbas, 14 j.

de Stem | 1964 | | pagina 2