REGERING WIL R.E.M. REMMEN Ma karlos vraagt De Gaulles hulp Federatie denkt aan invoering dienstplicht Bogaerswoningen binnen één week kant en klaar Incasseerder stak vele duizenden in eigen zak Wetsontwerp ligt klaar Amerikanen ook bezorgd Soldatenkoffie duurder Daar gaat je kwartje extra Rijk bevordert repatriëring Ambonezen Macapagal wil vredelievende oplossing Veronica nog buiten schot Opbrengst eierexport gehalveerd PRINSES OP BEZOEK BIJ HEIDEMIJ. Is zenuwzieke politieman echt ziek? Bungalow-variatie Tien per dag Ook buitenland BEATLE-BEHANG DAGBLAD VOOR ZEELAND „Oswald schoot in opdracht van Moskou' Onbeheerste taal Moeilijke positie Dezelfde temperaturen Tien per dag in Woudrichem Directeur Europees ontwikkelingsfonds thans in Nederland ANDERHALF JAAR GEëlST W.a .-verzekering volgend jaar verplicht 104e JAARGANG No. 24523 Voor God, Koningin en Vaderland {Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111. D O N D E R D A G 27 FEBRUARI 1964 Abonnementsprijs 9,75 per Icwartaalp" excL 0,25 incasso; 11,85 per post exd. 0,50 incasso; 0,75 per week) Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent, Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Sfeenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraaf 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraaf 41 telefoon 2893) NIEUW GESPREK OVER MALEISISCHE KWESTIE (Van onze Haagse redactie) De minister van Economische Zaken heeit zijn ambtgenoot van Defensie op heldering gevraagd over de verhoging van 30 procent van de prijs van een knpje koffie in dc kantines van land- en luchtmacht. De prijs is met ingang van maandag j.l. van 10 naar 13 cent per kop omhoog gegaan. De legervoorlich- tingsdienst heeft laten weten dat de kantinedienst (Cadi) tot prijsverhoging is overgegaan omdat de Cadi vreesde anders haar begroting niet meer slui tend te kunnen houden door de gestegen lasten voor het burgerpersoneel in de kantines. Amerikaan beweert Een vroeger Amerikaans Congreslid Martin Dies, heeft in een artikel in een Amerikaans blad beweerd dat Lee Os wald president Kennedy heeft doodge schoten „in opdracht van Moskou". De instructie daartoe heeft Oswald, althans volgens Dies, gekregen via premier Cas tro van Cuba. Dies is een man van de „school" van MacCarthy. Hij is zeven jaar voorzitter geweest van de commissie voor on-Ame- rikaanse activiteiten van het huis van afgevaardigden. Ook in Ruby's verleden heeft hij com munistische aspecten ontdekt: de moor denaar van Oswald was lid van het da gelijks bestuur van de liga van jonge communisten in de V.S., aldus Dies. Mevrouw Schouwenaar-Frans- sen (maatschappelijk werk) heeft woensdag in de Eerste Kamer meegedeeld, dat thans contact met de regering in Djakarta op genomen is, om de repatriëring van Ambonezen weer op gang te brengen. In totaal zijn er 818 Ambonezen naar Indonesië teruggekeerd. De laatste groep vertrok op 1 maart 1962. In 1951 zijn 12.500 Ambonezen naar Nederland geko men. Hun aantal bedraagt thans door het grote geboorteoverschot 24.000. Van enige duizenden is bekend, dat zij graag willen terugkeren. De Nederlandse regering ziet het als een belangrijke-taak de mogelijk heid van repatriëring voor hen te schep pen. Mevrouw Schouwenaar-Franssen deel de de Kamer voorts mee, dat er overleg gaande is voor de tewerkstelling van Antilliaanse werkkrachten in Nederland. De medische en psycho-technische keu ring geschiedt in de Antillen. Van de zijde van de Antilliaanse regering wordt grote medewerking ontvangen. Indonesië en de Phiiippijnen hebben zich bereid verklaard vol gende week opnieuw in Bangkok besprekingen te beginnen over de kwestie-Maleisië. De directeur voor de binnenlandse veiligheid van Maleisië, Ismail Bin Abdoel Rahman, heeft woensdag in Koeala Loempoer gezegd dat de regering de dienstplicht zal invoeren als de situatie op Noord- Borneo nog verder verslechterd. De vorige maand al heeft de rege ring van Maleisië driehonderdduizend mannen tussen de 21 en 28 jaar laten registreren om een overzicht te krijgen over de beschikbare mankracht. Rahman deelde dit mee toen hij gisteren de wekelijkse kabinetszitting voorzat wegens de afwezigheid van de premier en de vice-premier. Intussen blijft president Soekarno van Indonesië ondanks alle besprekingen met zijn Philippijnse ambtgenoot onverzoenlijke taal gebruiken tegen Maleisië. Toen de president gisteren in Den Pasar op Bali honderdduizend mensen toesprak, riep hij onder meer: „Het Indonesische volk is vastbesloten de federatie van Maleisië te vernieti gen" en toen hij de menigte vroeg of het waar is dat hij zonder reden zijn volk tegen Maleisië ophitst, schreeuwde de massa „nee!" Soekarno's aanval op Maleisië staat in scherpe tegenstelling tot het optimisme dat eerder op de dag was gerezen nadat de ministers van buitenlandse zaken van Indonesië en de Phiiippijnen hadden be sloten de besprekingen met -Maleisië voort te zetten. Hiermee beantwoordden zij een verzoek van Maleisië om de be sprekingen te hervatten. Thailand, dat als bemiddelaar optreedt, werd bericht dat de ministers van bui tenlandse zaken van Indonesië en de Phiiippijnen volgende week dinsdag naar Bangkok zullen komen. Eerder deze maand besloten de minis- tei-s van buitenlandse zaken van de drie betrokken landen in Bangkok tot een bestand op Borneo, waar Maleisische troepen in gevechten gewikkeld waren met Indonesische infiltranten, „vrijheids strijders" geheten in Djakarta. Thailand werd gevraagd toezicht te houden op de uitvoering van het bestand. Volgens Ma leisië echter leeft Indonesië de overeen komst niet na. De federatie sloot daarom maandag het luchtruim boven Borneo. Hoewel de Philippijnse minister van buitenlandse zaken, Salvador Lopez, gis teren in Den Pasar heeft verklaard dat de tweede Bangkok-conferentie onder dezelfde condities moet worden gehou den als de vorige, dus ook „zonder voor waarden", verspreide gistermorgen het Indonesische persbureau Antara een ver klaring van het ministerie van buiten landse zaken, waarin gezegd werd dat een nieuwe conferentie geen zin zal heb ben als de bespreking beperkt blijft tot bestandsaangelegenheden. Een nieuwee bestandsaangelegenheden. Een nieuwe slechts van nut zijn als gesproken wordt over een politieke oplossing van de kwestie-Maleisië. PRINSES IRENE en haar verloofde prins Carlos zullen vanmiddag in Lech arrive ren, waar koningin Juliana en prins Bernhard met vakantie zijn. VLOT GEBRACHT is gisteren het Brit se motorschip „David Mdat voor de Engelse zuidkust aan de grond gelopen was. Een sleepboot uit IJmuiden ver richtte het karwei. VOOR DE 279e maal heeft communis tisch China Amerika ervan beschuldigd het rode luchtruim te hebben geschon den. DE KEUKENHOF zal op 25 maart offi cieel door minister Luns worden ge opend. WEGENS SPIONAGE is de Turkse mi litaire en marine-attaché door de Roe meense autoriteiten uitgewezen. Wat de Indonesiërs precies onder een politieke oplossing verstaan is nog niet duidelijk, maar de bovenaangehaalde uit lating van Soekarno zegt wel iets. Ove rigens staat de onbeheerste taal van de Indonesische president in schrille tegen stelling tot de bedachtzame uitlatingen van president Macapagal van de Philip- SOEKARNO: „We zullen Maleisië vernietigen" pijnen, die aangedrongen heeft op een vredelievende oplossing van de kwestie en op eenheid tussen de Zuidoostaziati- sche landen. Macapagal reageerde niet zichtbaar toen de hierboven al aangehaalde redevoering van de president voor hem werd ver taald. Inmiddels is er niets dat er op wijst dat Maleisië zijn standpunt, dat de In donesische infiltranten zich eerst van het federale gedeelte van Borneo dienen terug te trekken alvorens over een poli tieke oplossing gesproken kan worden, heeft losgelaten. Soebandrio zei dat op Borneo alles nor maal was. Dat er echter wel een paar incidenten voorkomen, verbaast hem niets, zei hij. De Indonesische minister van buitenlandse zaken zei ook nog, dat besloten is de Indonesische „guerrilla strijders" op Borneo niet meer vanuit de lucht te bevoorraden. De aanvoer van voorraden door de lucht naar Indonesi sche „vrijheidsstrijders", die zich op het Indonesische gedeelte van Borneo bevin den, zal echter gewoon doorgaan, van wege „de moeilijke positie" waarin zij verkeren. De heer Soebandrio huldigt het standpunt dat de grensgevechten vanzelf zullen ophouden als de kwestie op het politieke vlak is opgelost. Hij zei: „Het wapengeweld is het gevolg van de poli tieke onenigheid". Weersverwachting van het K.N.M.I. geldig tot vanavond: Veranderlijke bewolking met en kele opklaringen en weinig of geen regen. Zwakke tot matige wind tussen zuidoost en zuidwest. Wei nig verandering in temperatuur. Vandaag: zon onder 18.14 uur. Maan op 18.07 uur. Morgen: zon op 7.30 uur. Maan on der 8.22 uur. (Van onze parlementaire redactie) Minister Scholten (Justitie) heeft woensdagmiddag in de Eerste Ka mer medegedeeld dat er een wets ontwerp bij de ministerraad ligt dat beoogt te kunnen optreden te gen activiteiten van dc Reclame Exploitatie Maatschappij (R.E.M.) zodra met het installeren van het televisie-eiland in de Noordzee wordt begonnen. Het wetsontwerp moet alle twijfel wegnemen omtrent het recht te kunnen optreden tegen strafbare handelingen op kunstmatige eilanden, die in de extra territoriale wateren worden verankerd. Voorgesteld wordt dergelijke eilanden tot Nederlands grondgebied te verkla ren. Met het oog op de voortschrijding der techniek is een wettelijke regeling, zoals deze door de regering wordt be oogd, zeer gewenst, aldus minister Schol ten. Optreden tegen Radio Veronica ligt momenteel nog niet in de bedoeling van de regering. Zij wacht tot 'de Raad van Europa gereed is met een verdrag over de golflengten. Eerst dan zal overwogen worden of optre den tegen dit radiostation mogelijk is. Prof. Frangois, secretaris-generaal van het permanente hof van arbitrage in Den Haag, heeft in een artikel in de Inter nationale Spectator als zijn mening ge geven, dat de plannenmakers van de R.E.M. grote kans lopen geld in het (zee)water te gooien. „Constructies als zij beogen zijn voor de internationale sta tengemeenschap in het algemeen en de kuststaten in het bijzonder nu eenmaal onaanvaardbaar", aldus prof. Frangois, Staatsrechtelijk gezien kan men zich op het standpunt stellen, aldus de hoog leraar, dat de landsoverheid bevoegd is op te treden tegen installaties in volle zee, die schade toebrengen aan de lands belangen en niet onder het rechtsgezag van enige andere staat vallen. Het wetsontwerp, waarover minister Scholten woensdagmiddag in de Eerste Kamer sprak, beoogt duidelijk de wette lijkheid van het optreden van de Neder landse regering vast te stellen. Inmiddels is van de zijde van de R.E.M medegedeeld dat „Noordzee-t.v." zal gaan uitzenden in een der hogere kanalen van band 3. Dit houdt in dat er aan de televisietoestellen niets hoeft te verande ren. Wel moet de antenne een kleine verandering ondergaan. De kosten daar van zouden echter slechts circa f 10,- be dragen. De R.E.M. heeft voorts gezegd dat al haar technische voorzieningen erop gericht zijn althans de hele Randstad Holland een goede ontvangst te bezorgen. Dit zou een bereik van circa 800.000 tele visietoestellen inhouden. De zender op het t.v.-eiland zelf zal niet cirkelvormig maar gebundeld en gericht stralen. De uitzendtijden van de R.E.M. zullen zijn: dagelijks van 18.30 tot 20.00 uur en voorts nog maandagavond van 22.30 tot 23.00 uur en dinsdag-, woensdag-, donderdag en zondagavond van 22.00 tot 23.00 uur en vrijdag- en zaterdagavond van 22.00 tot 23.30 uur. Zondagmiddag is er dan nog een uitzending van 12.00 tot 1.00 uur. De opbrengst van de Nederlandse eier export was in januari de helft minder dan die in dezelfde maand van het vorig jaar. Hij daalde van 42,7 miljoen naar 21.8 miljoen. In de week van 27 januari bereikte de export, als gevolg van het eierconflict met Duitsland, een diepte punt. Door een intensieve reelamecampcirt o, gevoerd onder leiding van het produkt- schap, nam de binnenlandse consumptie in de afgelopen vier weken ecliter met vijfentwintig procent toe. Tijdens de openbare bestuursvergade ring van het produktschap in Utrecht zei voorzitter H. H. Garrelds woensdag, dat hij natuurlijk geen bezwaar heeft te gen een zich uitbreidende Duitse pro- duktie, maar dat dan de concurrentiever houdingen ook eerlijk moeten blijven. Minister Biesheuvel kreeg een pluim op de hoed gestoken vanwege zijn acti viteiten tijdens de „Duitse crisis". Voor het bereiken van een meer ver antwoorde produktie pleitte de heer Garrelds voor een snelle, openhartige voorlichting over de aanleg van broed- eieren en de omvang van de pluimvee stapels in alle E.E.G.-landen. In Nederland daalden de inlegcijfers van broedeieren aanzienlijk. De heer Garrelds zei wel begrip te hebben voor de moeilijkheden der pluim veehouders, maar meent toch dat het met het oog op de toekomst niet verstan dig is de inleg al te sterk in te krim pen. Tenslotte staat de Nederlandse po sitie in de E.E.G. op het spel, waarschuw de hij. Prinses Beatrix lieeft woensdag een bezoek gebracht aan de Ne derlandse Heide Maatschappij in Arnhem. Op de bijgaande foto zien we een beeld van dit bezoek de prinses bekijkt een maquette van een recreatieplan. Haar werd uitleg gegeven door ir. W. A. Die- leman (r.). Links ziet men jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford, voorzitter van de maatschappij. LANDINGSRECHTEN voor de KLM in Israël is een van de onderwerpen ge weest waarover minister Luns met zijn Israëlische collega, mevrouw Meir, van gedachten gewisseld heeft. EEN KLEURLINGENRAAD zal in Zuid-Afrika gaan dienen als schakel tus sen de regering en de kleurlingen-ge meenschap. Het »Amsterdamse ambtenarengerecht heeft de zenuwarts dr. G. A. Ladee uit de hoofdstad opgedragen een onderzoek* in te stellen naar de ziekte van briga dier B. Bonneveld van de Amsterdamse politie, die al ruim twee jaar zenuw ziek thuis is. De heer Bonneveld beweert dat deze ziekte is ontstaan na een uit brander van zijn chef, die volgens hem weer het gevolg zou zijn geweest van vooringenomenheid. Vorig jaar besliste de hoofdcommissaris van politie dat, de bezoldiging van de brigadier met een derde moet worden verminderd omdat hij verhinderd is dienst te doen Tegen deze beslissing tekende de heer Bonneveld beroep aan omdat hij van mening is dat de zenuwziekte tenge volge van de dienst is ontstaan. Het ambtenarengerecht heeft ook bepaald, dat een onderzoek dient te worden in gesteld naar de bevoegdheid van de hoofdcommissaris van politie met be trekking tot de beslissing inzake de salariskorting. Tijdens de behandeling van deze zaak voor het ambtenarenge recht werd twee weken geleden deze be- voegheid in twijfel getrokken en werd de vraag opgeworpen of hiertoe niet uit sluitend de burgemeester als hoofd van de politie bevoegd zou zijn. (Van onze verslaggever) Twaalf jaar geleden begon de heer A. Koorevaar in een oude schuur in Hardinxveld stalen kruiwagens te fabri ceren. Nu fabriceert hij jaarlijks een? dikke kwart miljoen stalen kruiwagens, die naar alle delen van de wereld gaan. „Een jaar of wat geleden kwam er van onze buitenlandse relaties vraag naar directiewagens" aldus de heer Koorevaar, ,.en daaruit sproot weer de idee voort directieketen te gaan maken, welk idee uiteindelijk groeide naar het ontwerpen van een bungaïowtype, dat mede dank zij de vindingrijkheid van architect P. Leenman, die thans ad junct-directeur van het bedrijf is, tot stand is gekomen." In korte tijd ver rees aan de oevers van de rivier bij Woudrichem een gloednieuw groots op gezet bedrijf, waar prefabricated bun galows aan de lopende band worden vervaardigd. Sinds een week of drie, is na de no dige experimenten aan de bungalow types van f 30.000 tot f 50.000, ook een Bogaerswoning toegevoegd, die op de kop af f 13.950.kost. „En daarvoor loopt men op liet ogenblik onze deur plat", aldus directeur Koorevaar, die het alleen maar spijtig vindt, dat hij nog wat in de mist vaart in verband met de goedkeuringen, die nog moeten afkomen, maar die hij beslist verwacht. Opmerkelijk is dat het type Bogaers- woningen, dat Fort Montagebouw in Woudrichem op de markt brengt, bin nen een week kant en klaar, waar dan ook kan worden opgetrokken. En daarbij behoeft geen beroep te worden gedaan op onbenutte bouwcapaciteit. Een met selaar en een opperman hebben aan een paar dagen voldoende om de halfsteen se muren, die een gedeelte van de ge vels volgens de Nederlandse bouwvoor schriften moeten beslaan, op te trekken. Want voor het overige bestaat de Bo- gaers-woning, zoals gezegd een variatie op het bungalowsysteem uit houten ele menten, die van buiten met aluminium worden bekleed cn allemaal een vaste standaardmaat hebben van 1,21 meter. De buitenwanden bestaan uit platen van Dit is het type Bo gaerswoning dat in Woudrichem momenteel in een tempo van tien per dag geprodu ceerd kan worden. Zweeds masoniet, opgevuld met hout- wol-cementplaat. De binnenwanden worden in de fabriek reeds bekleed met vynide, een afwasbare kunststof. Het isolerend vermogen van de wanden is vijftig procent groter dan van een spouwmuur. Ze zijn bovendien sterk ge luid-isolerend. Kozijnen worden met glas en al direct in de fabriek in de wanden ingebouwd en hetzelfde geldt voor de diverse leidingen. De inhoud van de Bogaers-woningeiï van Fort Montagebouw is rond 200 ku bieke meter en bevat een woonkamer van 5.44 bij 3.63 meter, een grote slaapkamer van 3.63 zij 3.03 m., verder twee slaapkamers, een keuken, een badkamer, een w.c., een bergkast en een aardig halletje. De woning wordt gecompleteerd door een traditioneel op getrokken bergruimte. ,,Op het ogenblik kunnen' we op ons dooie gemak tien van deze bungalows per dag afiveren. Onze produktie is op te voeren naar gelang de vraag", aldus de heer Koo revaar. die meent dat zijn project voor de oplossing van de woningnood grote perspectieven biedt. „De belangstelling is enorm. Ik kan U zeggen dat de deskun digen enthousist zijn. T.N.O. heeft nu ook alle mogelijke proeven genomen en we hebben thans ook een onderhoud aangevraagd bij minister Bogaers om dat we natuurlijk dienen te weten waaraf en waaraan". De kwaliteit van de gebruikte mate rialen is zodanig, dat de bungalows een lange levensduur hebben en? een mini mum aan onderhoud vergen. „Er be staat voor ons systeem ook grote be langstelling vanuit Duitsland en Frank rijk. Op het ogenblik zijn we in Frank rijk weer diverse bungalows aan het bouwen", aldus de heer Koorevaar, die alweer met uitbreidingsplannen voor zijn bedrijf rondloopt, waarin tot dusver al voor een slordige miljoen gulden werd geïnvesteerd. Wat de verdere ontwikkeling en het opvoeren van de produktie betreft zal veel afhangen van de vraag hoe minister Bogaers over het Woudrichemse project zal oordelen. In een vraaggesprek met het Franse dagblad Le Monde heeft aartsbisschop Makarios van Cyprus een beroep ge daan op de Franse president Charles de Gaulle om in de kwestie-Cyprus te be middelen. Volgens Le Monde zei Maka rios grote waarde te hechten aan het oordeel en de bekwaamheden van ge neraal De Gaulle. „Hij heeft al voor heel wat heter vuren gestaan", had de aarts bisschop-president eraan toegevoegd. Ma karios zei ook nog dat zijn land zich zeer vereerd zou voelen als generaal De Gaulle ooit mocht besluiten een staatsie- bezoek aan het eiland te brengen Op de uitlatingen van de aartsbisschop is overigens nog geen Franse reactie ge volgd. Het debat in de Veiligheidsraad over Cyprus, dat tot de vroege ochtend van gisteren duurde, heeft niets opgeleverd. Donderdagavond komt de Veiligheids raad opnieuw bijeen. De standpunten ble ven even ver van elkaar verwijderd. De Amerikaanse regering riep woens dag haar ambassadeur op Cyprus, Trevor Wilkins, voor overleg naar Washington terug. Ook de Britse premier, sir Alec Dou glas-Home, heeft woensdag met topfunc tionarissen uit zijn kabinet de kwestie- Cyprus besproken. Naar uit betrouwbare bron vernomen werd, is gesproken over nieuwe richtlijnen voor de Britse over zeese strijdkrachten met het oog op de voortduring van de impasse in de V.N. over Cyprus. Hierdoor dreigen de Britse troepen voor onbepaalde tijd aan het eiland geketend te worden. Wat de Amerikanen het meest zorgen schijnt te baren zijn het „ongrondwette lijke" besluit van president Makarios de Grieks-Cypriotische politiemacht uit te breiden tot zevenduizend man en de me dedeling van Oe Thant dat de vredes besprekingen, die hij voerde, volledig in het slop zijn geraakt. De ontbieding van de ambassadeur naar Washington zou de Amerikaanse bezorgdheid „weerspiege len". Vice-president van Cyprus, Fazil Kut- chuk, heeft zijn bezorgdheid over de uit breiding van de politiemacht in nogal duidelijke termen uitgesproken: „De maatregel is een schending van de grond wet en een poging om het uitmoorden van de Turkse minderheid op het eiland te legaliseren". Terwijl Kutchuk deze verklaring aflegde, werden de nieuw ge rekruteerde „politietroepen" van Maka rios al gedrild in de straten van de Nico- siaanse buitenwijken. De voorzitter van de Turkse gemeen schapskamer op Cyprus, Rauf Denktash, heeft de Veiligheidsraad een brief ge stuurd waarin hij schrijft dat sinds 21 december van het vorig jaar ruim acht honderd Turkse Cyprioten zijn gedood of gewond. De schade toegebracht aan per soonlijke bezittingen van Turken sohatte hij op zestig miljoen. Volgens de brief van Denktash wordt op Cyprus een „ille gaal leger" gevormd dat bewapend wordt met uit het buitenland gesmokkelde wa pens. Tijdens het debat, dinsdagnacht In de Veiligheidsraad, ontstond op de publieke tribune rumoer toen de Turkse afgevaar digde Menemencioglu de vergadering toe sprak. Toen de zaalwachters de ongeveer dertig herrieschoppers hadden gelast de mond dicht te houden, bedaarden zij. Tijdens de pauze in zijn redevoering zei Menemencioglu tot voorzitter Carlos Alfredo Bernardes uit Brazilië: „Gooi die wilden er uit. Wij zijn hier niet in Li- massol". (Van onze Haagse redacteur) Het Nederlandse aandeel in de besteding van gelden van het Europese ontwikke lingsfonds voor (vooral) projecten in Afrika is bedroevend klein. Dit is de voornaamste reden waarom de directeur van dit ontwikkelingsfonds, de heer Jacques Ferrandi, besprekingen in Nederland is komen voeren. Contacten met het bedrijfsleven en het ministerie van Buitenlandse Zaken kunnen er mis schien toe bijdragen dat ook het Neder landse bedrijfsleven een grotere rol kan gaan spelen bij de uitvoering van mede door de Nederlandse regering via het ontwikkelingsfonds gefinancierde Afri kaanse projecten. Tot dusver profiteert het Franse bedrijfsleven het meest van het ontwikkelingsfonds. Een jaar en zes maanden eiste de of ficier van justitie bü de rechtbank te Amsterdam gisteren tegen de 61-jarige in cassobureauhouder A. A. den H. uit Am sterdam, wegens verduistering van 23.000 gulden in de afgelopen drie jaar. De reeds herhaaldelijk voor oplichting veroordeelde man incasseerde het geld in opdracht, zonder het echter af te dra gen aan zijn opdrachtgevers. Toen Den H. failliet werd verklaard, met een schuld van ruim een halve ton, dook hij geruime tijd onder om aan de gevolgen van zijn manipulaties te ontkomen. De verdachte, die alles vlot bekende, zou indertijd na het overlijden van zijn eer ste vrouw op het verkeerde pad zijn ge raakt. De rapporten noemden hem iemand met een tekort aan moraal, een verwende grootdoener. Toen de moeilijkheden te groot wer den ging hij samenwerken met de 63- jarige automobiel-expert P. H. B. in het Het vrachtschip „Saxonia" van de Cunardmaatschappij, vertrekt vrij dag voor haar eerste reis naar New York met 2800 rollen „Beatle- behang" aan boord „Consultatiebureau voor rechtsbelangen". De nimmer veroordeelde B. was zo goed als werkloos geworden na de ontwikke lingen bij „De Brandaris", waar hij taxa teur was. Om zijn nieuwe baas tweedui zend gulden te kunnen lenen, beleende B. zijn auto. Uit de verduisterde gelden betaalde Den H. hem hiervan duizend gulden terug. B„ die slechts twee maan den relaties met zijn nieuwe baas onder hield, zei gisteren dat hij niet wist dat de duizend gulden van verduistering af komstig waren. De officier dacht daar anders over en eiste wegens opzettelijke heiing zes weken voorwaardelijke gevan genisstraf met een proeftijd van drie jaar. ,.U kon wel weten dat Den H geen duizend eerlijke guldens kon hebben", aldus de officier. (Van onze parlementaire redactie) Het ligt in de bedoeling van het minis terie van Justitie om de wettelijke aan sprakelijkheidsverzekering per 1 januari ,i vo^r alle voertuigen verplicht te stellen. De moeilijkheden op dit moment 1S'-jj s zei minister Scholten woensdag middag bij de behandeling van de justi tiebegroting in de Eerste Kamer, dat de verzekeringsmaatschappijen nog een op lossing moeten zoeken voor de ongeken- merkte motorvoertuigen.

de Stem | 1964 | | pagina 1