Lemmer keert terug in de Bondsregering Verhuizen Maar niet in zijn oude functie Zeven arrestaties voor schrootfraude te Utrecht *V\ jm EEN WINTERSE DAG Mijnexplosie in Rusland kost doden Europese telescoop in Chili De sneeuwman véél vlees... héél goed! PUZZEL Klaas Vaak Kardinaal Alfrink sprak in Wenen over oecumene Vermoedelijk een ton verduisterd DE HOOFDSCHOTEL IS VLEES! Mijn zusje Omgekeerde ppJSM - HET PARKIETJE Voor ONZE TIENERS Vriendschap RAADSELS (Advertentie» mem* (Eigen buitenlandse dienst) De manier waarop Adenauer met zijn ministers placht om te springen, was niet bepaald zachtzinnig. Soms had dat veel weg van een onderwijzer voor de klas. Voor de persoonlijke belangen van de ministers had hij niet veel oog. De ministersfunctie was nu eenmaal geen lucratief baantje, maar een politieke vertrouwenspost en men moest er maar rekening mee houden, dat daaraan elk ogenblik een einde gemaakt kon worden Dat ondervonden verscheidene minis ters bij de laatste kabinetsreorganisatie, welke onder Adenauer plaatsvond, en tot doel had plaats te maken voor enige liberale ministers. Het was een passen en meten, een loven en bieden zonder eind totdat Adenauer de knoop door hakte en eenvoudig een paar ministers opofferde. De betrokkenen hoorden via de radio, dat ze geen minister meer waren en toen ze naar de bondskan- selier togen om van hem zelf te horen wat er eigenlijk aan de hand was, zond Adenauer hen weg. Onder hen was de vroegere minister voor algemene Duitse aangelegenheden, Ernst Lemmer. Het wekte indertijd binnen en buiten de CDU nogal wat opschudding en iedereen was er van overtuigd, dat dit geen manier van doen was, maar men legde zich bij de situatie neer. Er bestond tussen Lemmer en Ade nauer een verschil van inzicht over de behandeling van de problemen aan gaande de Duitse hereniging. Lemmer had meer oog voor een ontwikkeling van initiatieven die op de medewerking van alle Duitse partijen steunden, dan dat ze typisch uit de CDU voortkwa men. Lemmer zag geen enkel voordeel in een partijpolitieke behandeling van deze algemeen Duitse kwestie. Hij ver bleef doorgaans in Berlijn, ver van ,,der Alte" en ging min of meer zijn eigen weg. Nu heeft Erhard in de plaats van de om zijn nationaal-socialistisch verleden afgezette minister Krüger, Ernst Lem mer weer in de regering gehaald als minister voor vluchtelingenzaken. Lemmer keert niet op zijn vroegere departement weer. Daar zetelt nu de liberale minister Mende. Men kan ver- wachten dat Lemmer die de problemen heel wat beter kent dan de showboy Mende, spoedig weer een rol m de politiek jegens de Sovjetzone zal sp®1®"- Ernst Lemmer is geboren in het Ber- gische Land en is thans vijfenzestig jaar oud. Zijn loopbaan begon hij in de vakbeweging. Hij is reeds vroeg naar Berlijn verhuisd en is ook na de ineen storting in 1945 Berlijner gebleven. Samen met Jacob Kaiser stichtte hij in de Sovjetzone de Christen-Demo cratische Unie en trotseerde twee jaren lang alle Sovjetrussische pogingen om deze CDU te verlagen tot een instrument van de communistische machthebbers. Toen hij gewaarschuwd werd dat tot zijn arrestatie was besloten vluchtte hij naar West-Berlijn. Zijn herbenoe ming tot minister is voor .hem onge twijfeld een grote persoonlijke voldoe ning en politiek gesproken, een uitste kende zet van Erhard. In mijn 1 van de maatschappij „Kapital" te Workoeta, in het noorden van het Oeralgebergte zijn een aantal arbeiders omgekomen tengevolge van een methaan gasexplosie. Het nieuws over de ramp werd bekend door de publikatie van een condoleance- boodschap van het centrale partijcomité en de Russische ministerraad aan de ar beiders van de mijn. Daarin werd melding gemaakt van de gasontploffing die „kost. bare mensenlevens in uw beroemde col lectieve werkgemeenschap" eiste en werd hulp toegezegd aan de families der nabe staanden. Wanneer de ramp gebeurde en hoeveel mensen omkwamen werd niet vermeld. De stad Workoeta ontstond tij dene de Tweede Wereldoorlog in het Toendrage- bied in de Poolcirkel, waar 's winters soms dagenlang geen zon te zien is. De stad kreeg in de tijd van Stalin een trieste reputatie vanwege de aanwezig heid van vele straf- en werkkampen. Erom heen is het belangrijkste kolen- mijngebied van Noord-Rusland gecon centreerd. een stuk van die lekkere, gezonde, fut-gevende, honger-stillende 5?\ Voor do Katholieke Actie te Wenen heeft kardinaal Alfrink gisteren gespro ken over de tweede zitting van het Vati caanse Concilie. Eerder sprak de kardi naal voor de katholieke Oostenrijkse journalisten in de Weense universiteit. De kardinaal bracht enkele aspecten van de oecumenische beweging naar voren, zoals hy die vroeger te Straatsburg al eens lieeft belicht. Indien de oecumenische beweging wil streven naar de eenheid van alle christe nen, ontstaat de vraag, wat men onder de ze eenheid verstaat, aldus de kardinaal. Uiteindelijk zal het de eenheid moeten zijn, die de Heer heeft bedoeld. Niet een eenheid die wij, mensen, bereid zijn te aanvaarden. Het gemeenschappelijk ge loof in de Heer is een kostbare band van eenheid tussen alle christenen, maar komt het er dan verder niet op aan wat men van deze Christus gelooft? Is oecumenisch streven gelijk aan een zeker christelijk indifferentisme? Of wil oecumenisch denken bedoelen tevreden te zijn met een soort grootste gemene deler van christe lijk geloof? In de oecumenische beweging hebben christenen van alle denominatie elkander gevonden op basis van het ge meenschappelijk geloof, zoekend in alle oprechtheid naar het authentieke christe lijke geloofsgoed, dat in de verschillende christelijke geloofsgemeenschappen aan wezig is. Aldus leren katholieken van re formatorische christenen, terwijl de laat- sten ontdekken, dat zij de katholieke leer hebben misverstaan, of dat in de katho lieke geloofsleer meer authentiek bijbels zicht aanwezig is, dan men veronder stelde. Kardinaal Alfrink is ervan over tuigd, dat op die manier het begrip voor elkander, het respect en de waardering voor elkanders oprecht christen willen zijn, groeit. Dat schijnt de belangrijke vrucht van het oecumenisch streven en dat was ook het resultaat van de lang durige beraadslagingen in het Concilie. De Utrechtse recherche heeft zes en de namen noemde van de leveranciers (Advertentie"» schroothandelaren en een beëdigd weger gearresteerd in verband met ernstige fraudes die de afgelopen jaren zijn ge pleegd bij de verenigde Utrechtse ijzer handel n.v, in Utrecht, waardoor naar schatting een ton is verduisterd, De dertigjarige weger Van der T. heeft gedurende een reeks van jaren geknoeid aan het mechanisme van de weegbrug die op het terrein van de ijzerhandel stond en waarop de vraohtauto's met oud ijzer werden gewogen. Op die manier drukte hij een hoger gewicht af dan werkelijk aangevoerd werd. De schroothandelaren leverden de weegbriefjes bij de admini stratie van de ijzerhandel in en kregen op die manier meer uitbetaald dan waarop ze recht hadden. Voor de medewerking die de weger verleende, kreeg deze 25 per ton. De weger heeft inmiddels be kend. De schroothandelaren, van wie er een afkomstig is uit Bussum en vijf uit Utrecht, zullen voor de officier van justi tie worden geleid. De fraude kwam aan het licht toen een van de personeelsleden van het bedrijf, die al tientallen jaren in dienst is, zich bij zijn chef beklaagde over het feit dat hij niet meer kon schatten. Steeds bleken namelijk aangevoerde voorraden aanzien lijk groter dan met het blote oog te schat ten was. Besloten werd de aangevoerde partijen eens na te wegen. Toen kwamen aanmerkelijke verschillen aan het licht. De recherche werd ingeschakeld en ar resteerde de weger, die later doorsloeg die bij de fraude betrokken waren. Het was de directie de laatste jaren wel op gevallen, dat er sprake was van abnor maal hoge verliezen bij doorlevering van het schroot aan de Hoogovens. Dit werd evenwel toegeschreven aan verlies bij het transport en aan corrosie. Informeert zuslief naar 't hoofdgerecht? Is véél vlees eten goed? Dat is in dit gezin geen vraag meer maar een weet! Veel vlees betekent veel smaak, veel kracht, puur gezondheid. Ook in de juskomVlees is meer waard dan U ver moedt, dan U betaalt. Nog dit jaar zal op een top van het Andes-gebergte ongeveer 500 kilometer ten noorden van Santiago begonnen worden aan de bouw van een Europese sterren wacht op het zuidelijk halfrond. Geestelijk vader van dit ongeveer acht miljoen dollar (plm. 29 mil joen gtilden) kostende project is professor J. Oort, directeur van de Leidse sterrenwacht, die het plan in 1953 met de Amerikaan dr. W. Baade heeft uitgewerkt. Onder de bepalingen van het ver drag tot oprichting van de sterren wacht (dat enige tijd geleden in Parijs is geratificeerd), gaan Frankrijk en Duitsland elk één derde van de kosten betalen en België, Nederland en Zweden elk iets meer dan elf procent. Voor Nederland komen de kosten op ruim drie miljoen gulden. De sterrenwacht, die men tegen 1970 gereed hoopt te hebben, zal de grootste optische telescoop van het zuidelijk halfrond gaan huis vesten. De „spiegelkijker" krijgt een diameter van 350 cm. Tot de bouw van het observato rium is besloten omdat het zuide lijk halfrond geen sterrenwacht van enige betekenis heeft. Dit te kort wordt des te sterker gevoeld omdat het centrum van het melk wegstelsel een interessant ge bied voor sterrenkundig onderzoek zich aan het zuidelijke hemel- halfrond bevindt. Voor het eind van 1964 hoopt men reeds de eerste spiegelkijker (een van de drie kleinere telescopen die het observatorium krijgt) te kunnen opstellen. Deze telescoop middellijn van de spiegel 100 cm is in aanbouw bij een Rot terdamse firma. Volgens prof. Oort ligt het astro nomisch onderzoek op het zuide lijk halfrond hopeloos ver ten achter bij dat op het noordelijk halfrond, waar vijf sterrenwachten gevestigd zijn met telescopen waarvan de middellijn varieert van twee tot vijf meter. Noch de 185 cm doorsnee spiegelkijker van het Radcliffe observatorium van de universiteit van Pretoria, noch de even grote telescoop van het Mount Stromlo observatorium bij Canberra, Australië, kan deze ach terstand wegwerken, aldus prof. Oort. 4* ELS JONGENELEN Beatrixlaan 25, Oudenbosch Er komt 'n grote wagen aan. Hij rijdt bij ons door de laan. Hij stopt en belt op no. zeven, Zo hard, dat het je doet beven. Er wordt naar de deur gelopen en moe doet de deur open. Drie, vier mannen helpen snel De vijfde trekt nog 'ns aan de bel. Eerst worden de kinderen weggebracht, want die kleintjes brengen last. De voorkamer is al zover leeg. Hier en daar nog eens een veeg. Mijn zusje heeft zwarte haartjes Ze is nog maar nul jaartjes t Is onze schattebout Waar ik o zo veel van houd. Als ze 's morgens in het badje moet Dan moet je niet denken dat ze vervelend doet O neeze is zo zoetjes Als ze aan het poedelen is met haar voetjes Dan speelt ze met het water dat het spat met veel geklater. MIRJAM DE WILDE Hulst OP WLOOSTrtVaAWDET LUCIE DE WAAL Grindweg Ossenisse Nu de achterkamer ruimen. Daarvoor moet Henk de school verzuimen Hij kent 't vlug en handig, zeg! Want hij brengt 't goed terecht Opeens snelt Henk de trappen op En dat doet hij niet voor de mop. Wat er wel vergeten was? Het gouden horloge, maar dat is wat! Moeder verbleekt, ze was 't vergeten! Er wordt nog even gegeten. Dan vertrekt de hele stoet. Naar hun woonplaats Soest. Je gaat toch niet écht naar Soest verhuizen, Els! Dan zouden we een trouwe schrijfster moeten missen!! ELS MELSEN Breda De muur hangt aan de klok De boekentas zit in het etuitje, De map zit in de blaadjes De stoel zit in het meisje De rok heeft het meisje aan De pot staat in de bloem. ELLY EMMERS Arnoldus Verschurenstr. '9 Waspik Het erf loopt op de kippen De muur hangt aan de klok De schaar knipt met moeder De zolder hangt aan de lamp De letter schrijft het kind Ring, de wekker liep met een hevig lawaai af. Een zucht klonk De koffie drinkt vader onder de dekens. Je zag niets anders dan een neuspunt en daarboven De kinderen leren de meester wat kroeshaar Nog een steun en een zucht maar nu werden de dekens Het boek leest Kees weggetrokken. Jan zat rechtop in zijn bed. Hij keek nog wat slaperig De kachel staat in het vuur - - - - - - - - -De bril draagt de man rond. Het was doodstil. Je hoorde nietsook geen brommers en auto'i van mensen die naar hun werk gingen. Jan was ineens wakker. Hij keek naar zichten zijn dat dit nog wel een poos- het raam. Er kwam een flauw schijn- je zal duren. Daarom verzoeken wij sel door de gordijnen, zodat de kamer u de vogels niet te vergeten, door ze schemerig was verlicht. Jan stapte zoveel mogelijk voedsel in deze tijd te zijn bed uit. Br...... wat was dat geven". De kamer was ineens weer zeil koud. Hij bukte zich en trok zijn vol rumoer. Wim riep: „Ik weet wat pantoffels aan, liep bibberend naar we met het geld doen, dat we van- het raam, schoof de gordijnen opzij morgen verdiend hebben", en keek naar buiten, wrt was het „Wat dan?", vroeg Jan onnozel, landschap ineens mooi' wit geworden. „We kopen er zaad voor", ratelde Wim Het sneeuwde en de vlokken dwarrel- verder, ,,en dat strooien we voor de den nog steeds met duizenden tege- vogels". De poes, die schijnbaar de lijk uit de lucht. drukte had gehoord, rende met haar Vliegensvlug rende Jan naar Wim zijn staart in de lucht de kamer weer in. kamer. Deze had het wonder ook al „Dat is een pracht idee", jubelde Jan, gezien. „maar wat zegt vader ervan?" „Jan er ligt minstens al tien cm Vader, die al dat gepraat had aan- sneeuw", zei Wim tijdens het ontbijt, gehoord, antwoordde: „Als jullie goed „Wat zullen we gaan doen?" voegde doen, heb ik er geen bezwaar tegen", hij er aan toe. Binnen een kwartier hadden ze het „Een sneeuwpop maken", antwoordde zaad gekocht en ze strooiden het op Jan i*. De krant leest vader. PIET DE ROOVER Strijbeekseweg 54 Strijbeek (9 jaar). ,,Hè nee, laten we iets anders beden ken". „Ga sneeuwruimen", zei pa die in tussen binnen was gekomen. ,,Ja, dat is een goed idee", riepen de jongens, „maar hoe komen wij aan een paar sneeuwschuivers?" „O, daar zorg ik wel voor", zei pa, want ik kan nu toch niet met de auto weg en er zijn nog een paar planken en stokken in de garage waar van ik ze kan maken". ,.Dat is reusachtig", riepen Jan en Wim in koor. Na een half uur liepen zij buiten in de dikke sneeuw en pro beerden de sneeuwschuivers. Het ging prima. In een oogwenk hadden zij de plaats en de stoep schoonge maakt. „Nu heb ik een idee", zei Jan tegen Wim. ,,Wij gaan nu de buren langs om te vragen of wij hun stoepen mo gen schoonmaken". „Dat is wel leuk", riep moeder, die in de deuropening stond, „maar jullie moeten eerst nog je beker melk leeg drinken". Jan en Wim stoven naar binnen en waren even later op pad naar de bu ren. Overal mochten zij de stoepen en paden schoonmaken. En wat nog leu ker was, ze kregen er geld voor. De hele morgen schoven zij door en kre gen zodoende een aardig duitje bij el kaar Eindelijk gingen zij weer naar huis. Moe had de erwtensoep al op de borden gedaan. In geuren en kleu ren vertelden Jan en Wim wat zij die morgen hadden gedaan. Ze had den net hun middagmaal op of de klok sloeg één uur. „Zet de radio eens aan", zei moe. Wim draaide de knop van het toestel om. Even later klonk de stem van de omroeper door de huiskamer. Hoorde Wim het goed, had de om roeper het niet over vogels? „Stil", riep Wim Jan toe, die met de poes aan het spelen was. „Waar voor?" vroeg Jan. „Op de radio ver tellen ze iets over vogels". Jan liet onmiddellijk de poes in de steek cn kwaam naast Wim zitten. Het was nu doodstil in huis. De poes sloop stille tjes weg. De stem van de omroeper was nu duidelijk te verstaan „Beste luisteraars: Het sneeuwt en vriest nu alweer hard en de vooruit- de schoongemaakte plekken achter het huis. Het was een genot om te zien hoe de vogels ervan aten. Jan en Wim had den er zelf plezier in. FRANS KISNER GERTIE BRAUWERS Wie keurig verzorgde haren wil heb ben gebruikt daarvoor een en een borstel. Heb je het woord al ingevuld? Dat was niet moeilijk. Met datzelfde woord gaan we nu twaalf andere woorden maken. De drie eerste letters zijn telkens weer de drie letters van het zojuist ge vonden woord. We zetten daarvoor komma's. De punten die er achteraan komen, staan in de plaats van letters die het nieuwe woord afmaken. 1 is de plaats waar je huist. 2 is het dier waarop men in de woestijn reist. 3 is de plaats waar je met de tenten vakantie houdt. 4 is een werkwoord dat zegt wat je met die padvinders doet. 5 is een werkwoord dat „vechten" betekent. 6 is een plant waar je krui denthee van maken kunt. 7 is een hemd. 8 is een vriend. 9 is een dienares. 10 is een middel tegen motten. 11 is de beste in een tak van sport. 12 is een plant met heerlijk geurende bloeipen. Er was eens een oude dame, die twee parkieten had Van parkietjes wordt altijd verteld dat ze niet buiten elkaar kunnen en dat een parkietje heel gauw sterft als zijn kameraadje doodgaat. De parkietjes van de oude dame hielden erg veel van elkaar. Toen één van de twee dood ging, was de andere ontroostbaar. De oude dame zon op een middel om het beestje in leven te houden. En wat deed ze? Ze hing een spiegel in het kooitje. Het vogeltje dat zich zelf in de spiegel zag, meende nu zijn kameraadje te zien. Nog twee jaar bleef het in leven. Maar op een dag brak de spiegel en de parkiet verwondde zich eraan. Het stierf Dus niet van verdriet aan een ge broken hart, maar aan een gebroken spiegel! We waren vrienden, Niet meer. 's Avonds als ik slapen ga, komt Tenminste dat dacht ik, Klaas Vaak en die strooit zand in Maar ik vergjste me. mijn oogjes en dan val ik in slaap. 3 's Morgens vroeg als ik wakker word, Die bewuste dag haal ik het zand met mijn handjes uit ie\ je van me te houden, mijn ogen En dan blijf ik wakker. En dan zie ik at Klaas Vaak ver- wist geen antwoord. avonds komt Klaas Mijn hart bleef koud. nij weer een zoete j0 WQC^ tegen de tranen Maar ik kon niet anders. dwenen is. Et'. Vaak terug ui slaap te geven. Die Klaas Vaak MARIANNE AKKERMANS Turnhoutseweg 7b Dieneke Diepen en de pop Baarle-Hertog CORRIE BINK Nieuwstraat 102, Gilze Mooi gedaan, Mariannekeü MARIJKE PEERSMAN Molenstraat 51, Clinge Waarom loopt een spreeuw en hupt een mus? Wat wordt korter hoe meer men er aan trekt? Waarom reist een varken niet op een fiets? Waar staat in België de hoogste boom? Welk dier kan een wagen voort trekken, als het zijn kop verliest? Wie kan alle talen spreken, maar kan ze toch niet leren? Wie is altyd ergens en heeft toch geen vaste woonplaats? Wat valt er door de ruiten, zon der ze te breken? 'WOHUOZ 4aq 8 fpuiM op i Joqoa ap 9 .'so - soa c Jpuoa.a ap ui f luapaq uu3f jaiu ?aq trpuio g IjcrJfS apuap -uiuq uaa z Juauioq aj jjnjooA uio T ALWIES STEVENS Hemelstraat 15, St.-Jansteen 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. Met zijn zwarte kooloog jes keek de sneeuwman woedend voor zich uit. Zijn oranje wortelneus werd aan het topje groen van ergernis.. „Nou, het is fraai", mom pelde hij boos. „Eerst maken ze je zelf uit sneeuw en dan laten ze je rustig buiten staan. Zo maar op je eentje. Met niks dan een hoed op je hoofd, een sjaal om je nek (pfff, warm hoor) en een bezem in je hand" „Ben je dan niet blij dat je er bent?" baste naast hem opeens de zware stem van de eik, die ma jestueus zijn besneeuwde takken boven de sneeuw pop verhief. „Blij dat ik er ben?? Waarom zou een sneeuw pop als ik er niet zijn?" „Wel", antwoordde de eik, „ze hadden je ook niet kunnen maken". Ja, dat was zo, bedacht de sneeuwpop. En hij was nog wel zo keurig ge maakt, met twee benen en twee armen. Maar hij verveelde zich. Met één arm wees hij naar het helverlichte raam van 't huis waar hij de kinde ren aan tafel zag zitten. Ze deden een spelletje en lachten, zag hij. „Moet je zien. wat een pret ze hebben", zei hij veront waardigd. „Waarom vra gen ze mij niet binnen?" „Het zou je niks beval len", lachte de eik. „Ge loof me, daar binnen brandt de kachel. Véél te warm". „Wat kachel!" riep de sneeuwpop. „Wat is dat voor een ding?" „Dat is een ding dat warmte geeft", zei de eik die heel veel wist, want hij stond er al honderd jaar „Je zou smelten. Sneeuwpoppen horen bui ten, en kinderen binnen. Zo is het nu eenmaal" „Ik ben niks bang voor zo'n kachel", zei de sneeuwpop eigenwijs. „Ik ga gewoon naar binnen". De wijze oude eik, schud de licht met de takken en ritselend vielen vlokjes sneeuw naar beneden. „Kijk liever om je heen hoe mooi alles is, nu de zon ondergaat. Kijk eens naar dat denneboompje en luister naar het ge rinkel van de ijspegeltjes, het zijn net klokjes". „Ik wil toch naar bin nen", hield de sneeuw pop vol. „Je komt er niet in, de deur is allang gesloten". „Dan ga ik er vandoor. Naar andere kinderen. Ik heb benen om te lopen", en terwijl hij dit zei tilde de sneeuwpop een been op en stapte naar het tuinhekje. „Doe niet zo dom", zei de oude eik en er viel weer ritselend wat sneeuw naar beneden om dat hij zijn takken schud de. Maar de sneeuwpop stapte het hekje uit Met grote passen ging de sneeuwman voort, zijn oranje wortelneus recht vooruit gestoken, de oude hoed stevig op het hoofd. Het werd steeds donker der en de sneeuwpop kwam langs veel huizen met verlichte ramen. Maar overal was de deur gesloten. Een paar keer bonsde hij met een sneeuwvuist op het ven ster. „Moet je die wind eens horen", zeiden ze dan in de kamer. „Wat stormt het, de ramen klapperen ervan". „Dat ben ik", riep de sneeuwman steeds weer, maar de mensen schenen zijn stem niet te horen. Het werd laat en de lich ten floepten een voor een uit. Zo liep de sneeuwman de stad weer uit en hij sloeg een bosweg in. Het was er heel stil en hij kwam niemand tegen. „Is hier soms iemand?" riep hij. Maar er kwam geen antwoord. Een haasje snelde over de weg en verdween achter een heu veltje. Eindelijk, wat zag hij daar? Een raam dat een beetje verlicht was Het was maar een klein raam van een klein huisje. En.. nee maar, de deur stond op een kier. Daar kon hij dus naar binnen. Met grote stappen been de de sneeuwpop op het avontuur af. Hij duwde de deur een eindje verder open en gluurde naar bin nen. Er was helemaal niemand in het hutje dat maar zwak verlicht was. Het licht kwam van een zwart rond ding met een rood buikje. Nieuwsgierig ging de pop naar binnen. Goede help. wat was het hier heet!! Wat zei de eik ook weer? Iets van een kachel. Dit was dan zeker zo'n ka chel. maar hij was er helemaal niet bang voor. Weer deed de sneeuwpop een stapje dichterbij. Het werd nu toch wel erg heet. Pffff. Er kwamen een paar druppeltjes op zijn voorhoofd Oef, wat was dat warm. Maar hij zou zich door zo'n zwart ding met een rood buikje niet op de kop laten zit ten. De sneeuwpop was nu heel dicht bij de kachel gekomen, en raakte voor zichtig en toch wel een KEES BEKERS Diepstraat 9, Wernhout beetje angstig met zijn elleboog het kacheltje aan. Pssssssssstttttt, klonk het. De sneeuwpop schrok zo verschrikkelijk, dat hij holderdebolder rechtsom keert maakte en de deur uitvloog. Hè,Hè, hier was tenminste frisse lucht. Eens eventjes naar zijn arm kijken. Lieve help, er was een heel stuk van zijn mouw af. Zou dat nu smelten zijn?? Verschrikt keek hij naar zijn witte pak; van de mouw vielen druppels op de grond. Toen zette de sneeuwpop het op een lo pen alsof het kacheltje zelf hem op de hielen zat. Regelrecht holde hij het bos uit, de stad door naar de tuin waar hij vandaan gekomen was, en even later stond hij hijgend op zijn oude plaatsje onder de zware eik. Het werd al weer licht. „Eik, eik", riep de sneeuwpop. „Mmmmm", klok het slaperig „Eik", riep de sneeuw man nog eens. „Ik ben terug". „Ja, dat zie ik", bromde de eik. „Zeg. als je nog eens wat weet om daar iemand voor wakker te maken. Ik sliep nog zo lekker. Nu ja, het wordt al dag", vergaf de eik al wat vriendelijker. Langzaam verscheen een vuurrode bol aan de ho rizon en kleurde het hele landschap roze. De ijs kristalletjes aan de bo men fonkelden als dia manten in de eerste stra len van de opkomende zon. Jubelend kwamen de kinderen naar buiten. „Ach", riep een meisje. „Er is een heel stuk van zijn jas gevallen en zijn hoed is weggewaaid. Ze ker van de storm". Een jongetje zei: „We maken eën hoed van sneeuw, dat is veel ech ter. En die jas kunnen we gemakkelijk maken". Ze gingen druk aan het werk en keken vol be wondering naar de sneeuwman toen hij klaar was. „We hebben nog nooit zo'n mooie ge maakt", zei het meisje. En de sneeuwman glom van trots. „Zie je nu wel" fluisterde de eik en hij schudde weer wat sneeuw van de takken. Het was van een ander dat ik hield. Al zo lang! „May-June".

de Stem | 1964 | | pagina 7