Kanaalzone Zuid-Beveland mag niet verwaarloosd worden KRUININGEN BETOOGT IN Raad is verbaasd over rijkssteun aan Goes Dit jaar is 72 ha nieuwe boomgaard aangeplant STILBÉPAN Raad Axel akkoord met deelname in ratio-bouw Raad Breskens neemt nog meer aandelen ,Zeehavén IJzendijkse molen wordt hersteld behoud van uw haar Functie-onderzoek Onbegrijpelijk Jeugdig tweetal trok stelend door het land Anderhalf jaar met aftrek geëist J. van Hauwe nieuwe voorzitter ARKA west-Z.-Vlaanderen W.-Brabant cn St.-Philipsland Afscheid voorzitter RKJB te Oostburg dit tonicum is het Pagblad Sic Stem Achterstand Drs. J. B. L. Verster volgt mr. P. van Boven op als voorzitter Pendel Hcl debat tussen Economische Zaken en Brabant over de pendel duurt voort. Minister Andriessen heeft zijn steun aan het befaamde pendelrapport nu gehalveerd. Uit economisch oogpunt blijkt hij van mening, dat de pendel een natuurlijke zaak is, die geen aan leiding kan geven tot bijzondere sti mulering van de regionale ontwikke ling, met name in West-Brabant. Hij erkent echter, dat er ook sociale as pecten aan de zaak zitten, die bij de besluitvorming mede in aanmerking genomen moeten worden. In deze rede nering treffen we aan een scheiding tussen economische en sociale motie ven, welke o.i. moeilijk houdbaar is. Als iets in theorie economisch nuttig is en in de praktijk sociaal schadelijk, dan is het hele complex ook econo misch schadelijk. Want het tekort doen aan mensenwaarde kan op de duur toch ook nooit aan de economie ten goede komen. Bittere nasmaak DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 26 FEBRUARt 1961 (Van onze verslaggever) In Kruiningen is dinsdagavond hard aan de bel getrokken. De raad nam een memorandum aan waarin, gezien de ontwikkeling van de nieuwe Schelde-Rijnverbinding, aandacht wordt gevraagd voor de aanwezigheid van het Kanaal door Zuid-Beveland, zijn gebreken en zijn onbegrepen ontwikkelingskansen. Het memorandum van de gemeente Kruiningen wil een initiatief zijn dat moet leiden tot 'n actie die door verschillende belanghebbende gemeenten en het bedrijfsleven zou moeten worden gevoerd. In het memorandum wordt n.l. gezegd dat de problemen rondom het kanaal door Zuid-Beveland niet alleen Kruiningen en Wemeldinge aangaan. Het is een zaak van Zeeuws belang, speciaal ook voor de kanaalzone in Zeeuwsch-Vlaanderen. Het memorandum gaat er van uit dat Het kanaal door Z.-Beveland gezien vanuit Hansweert. Op de achtergrond de Vlakebrug. In het memorandum wordt ook het Reimerswaalplan in de beschouwingen betrokken. De raad staat sceptisch te genover het idee om ter hoogte van Waarde een tweede kanaal door Zuid- Beveland te leggen, dat aansluiting zou geven op een te industrialiseren Rei- merswaalgebied. Zou het niet beter zijn de tegenwoordige vaarroute te verbete ren?, aldus het memorandum. Tenslotte worden compensatiemaatregelen ge vraagd voor degenen die door de aanleg van het Schelde-Rijnkanaal gedupeerd zullen worden. Het memorandum zal jn brochurevorm verscshijnen en worden geïllustreerd met foto's en tekeningen. De brochure zal o.m. naar de Neder landse en Belgische Kamerleden worden gestuurd. Een sluis met handbediening te Hansweert. Twe vrienden, de een uit Geldrop, de ander uit Eindhoven, trokken in het najaar van 1963 door een groot deel van het land. Waar zij de kans kregen, braken zij in. Vooral in het zuiden waren zij actief. In totaal pleegden zij enkele tientallen inbraken. In een enkel geval haalden zij een flinke buit binnen. Dat was bijvoorbeeld in Eindhoven bet geval, waar de knapen meer dan dui zend 'gulden buitmaakten. In Veldnoven kaapten zij een bedrag van ruim f 600.- en later in Helmond stalen zij nog eens honderd gulden. De jongens maakten er specialiteit van in kerken in te breken. Zij demonteerden daar de microfoons en lichtten er offerblokken. De micro foons werden verkocht. Zij staien on der meer microfoons uit kerken in Amersfoort, Soest en Utrecht. Deze dief stallen werden hun noodlottig. Dinsdag stonden de jongelieden voor de Utrechtse rechtbank: de 22-jarige C. C. uit Geldrop en de evenoude W.C. een receptionist uit Eindhoven. Bij de behandeling van hun zaak kwam naar voren, dat zij beiden uit een goed milieu afkomstig zijn, beiden een goede opvoeding kregen, maar zij misten toch - en dat geldt eveneens voor alle twee - een werkelijk goed contact met hun ouders. De officier van justitie, mr. P.J. Ros- cam Abbing, wenste beide jongemannen gelijk bestraft te zien. Hij eiste voorie- der van hen een gevangenisstraf van anderhalf jaar met aftrek van voorar rest. De rechtbank doet uitspraak over twee weken. de beslissing van de Schelde-Rijnverbin ding niet tot gevolg mag hebben dat het kanaal door Zuid-Beveland zal worden verwaarloosd. De outillage van het ka naal laat volgens het memorandum toch al veel te wensen over. Zo zijn er bijv. in Hansweert nog sluizen die uitsluitend door handkracht bediend kunnen wor den. Verder dient er aandacht te worden besteed aan een verbreding van het ka naal, aan het maken van meer en betere afmeerplaatsen, de modernisering van de sluizen en de bedieningswerken, het ver groten van de capaciteit van de sluizen, het geschikt maken van de kanaalsluizen voor de duwvaart en aan betere sluis- overgangen, die ook geschikt zullen zijn voor motorvoertuigen. Voorts zullen, al dus het memorandum, de gunstige mo gelijkheid voor industrialisatie en het overslaan van goederen langs het kanaal benut moeten worden. Er zullen meer en betere laad- en losplaatsen moeten ko men, of meer insteekhavens. De technische werkgroep van de ont wikkelingscommissie voor de gemeenten Kruiningen, Wemeldinge, Yerseke en Ka- pelle heeft hiervoor schetsplannen ge maakt. Deze werkgroep is ook tot de conclusie gekomen dat een onderzoek zal moeten worden ingesteld naar de functie van het kanaal door Zuid-Beveland naast de totstandkoming van de Schelde- Rijnverbinding. De werkgroep vindt de gunstige geografische ligging van het kanaal een uitermate goede factor voor de vestiging van industrieën. Voor de vestiging van behoorlijke industrieën is aan de aanleg van een insteekhaven niet te ontkomen, zo wordt in het memoran dum gesteld. Met de aanleg van zo'n insteekhaven moet volgens het memo randum begonnen worden. Er wordt in dit verband een dringend beroep gedaan op rijkswaterstaat, die zich tot nu toe steeds tegen de aanleg van insteekha vens heeft verzet. In het memorandum vraagt de raad van Kruiningen zich af waarom rijks overheid wel medewerkt aan de totstand koming van insteekhavens in Goes, ter wijl een dergelijke industriële ontwikke ling in de buurt van Vlake volgens het memorandum veel gunstiger en veel goedkoper zou zijn geweest. De raad vindt het onbegrijpelijk dat de overheid voor de gunstige perspectieven voor in. dustrievestiging langs het kanaal blind is geweest. In dit gehele verband gezien wil de raad van Kruiningen ernaar stre ven dat de kanaalzone van Zuid-Beve land als kerngebied wordt aangewezen. Uit deze bouwval op een restant van tie stadswallen rond IJzendyke, zal straks weer een nieuwe, fraaie koren molen verrijzen. Begin juni hoopt men namelijk te starten met de restauratie van de korenmolen, die sinds de Twee de Wereldoorlog niet meer is gebruikt. Naast de gemeente IJzendijke zullen de provincie en Monumentenzorg bijdragen in de kosten, terwijl Monumentenzorg tevens de supervisie bij het herstel zal voeren. W anneer de molen eenmaal is ge restaureerd zal zij niet alleen tot toeris- tische attractie worden bestemd. Mole naar G. Doens uit IJzendijke zal er zijn bedrijf in vestigen. De A.R.K.A. West Zeeuwsch Vlaande ren subgroep belastingen heeft in notel de Eenhoorn te Oostburg haar jaarver gadering gehouden. De heer K. Jacobij opende als wnd voorzitter deze verga dering. Door tussentijds bedanken van de heer A v, Loenhout was deze functi1 al enige tijd vacant. De heer J. v. Hauwe uit Oostburg werd als nieuwe voorzitter gekozen, terwijl de periodiek aftredende bestuursleden K. Jacobij uit Oostburg en A. v.d. Oever uit Siuis werden herkozen. Naar de landelijke vergadering van de subgroep belastingen weiden afgevaardigd de heren K. Ja cobij en W. v Hoorn. Uit het jaarverslag van secretaris M. Vercruijsse bleek dat het ledental met 2 was gestegen en nu 43 bedraagt. Het hoofdbestuurslid L. Schuurmans uit Den Haag behandelde verschillende vragen op het terrein van de ziekte kostenregeling en het overwerk. (Van onze correspondent) Hoewel de uitbreiding van de opper vlakte boomgaard het afgelopen jaar iets minder explosief was dan de twee voor gaande jaren kan toch worden gezegd dat in West-Brabant en St. Philipsland dit jaar ongeveer 72 ha nieuwe boom gaard is aangeplant. Hiermee is de totale oppervlakte in dit gebied gestegen tot ongeveer 885 ha. De oppervlakte oude boomgaard die werd gerooid is te verwaarlozen, terwijl in vele gevallen de gerooide oppervlakte weer direct is ingepland. Dit blijkt uit het jaarverslag van de afdeling Noord- West-Brabant en St. Philipsland van de Ned. Fruittelersorganisatie. Men rekent er op dat de nieuwe aanplant in de toe komst anderhalf tot twee miljoen kilo fruit per jaar zal opleveren. Verder wordt er in het verslag op gewezen dat de gunstige bodemomstandigheden mogelijk heden bieden voor het rationeel opzetten van een fruitteeltbedrijf. Niet volgen, maar voorgaan, dat is de taak van een jong fruitgebied als het onze, zo schrijft de heer J. J. Blok, as sistent van de rijkstuinbouwvoorlichtings- dienst voor Zeeland en West-Brabant. De eerstkomende jaren zal dit fruitgebied een goed produkt in voldoende mate kunnen presenteren, aldus de heer Blok. die verder opmerkt dat de achterliggende voorspoedige jaren enigszins verspilling, minder efficiënte werkmethoden, een grote tevredenheid met zichzelf en soms laksheid in de hand hebben gewerkt. Hij vraagt de fruittelers een open oog te hebben voor eventuele verbeteringen die nog kunnen worden aangebracht in de bedrijven. Vooral de wintertijd wanneer het op de bedrijven niet zo druk is, is uitstekend geschikt om na te gaan wat hieraan toch kan worden gedaan. De secretaris, de heer J. van Sprang, uit Heyningen, meent dat veel aandacht geschonken zal moeten worden aan doel matige werkmethoden, bemesting, ziekte bestrijding, oogst en transport, kortom aan het kweken van een kwaliteitspro- dukt. Het aantal leden van de afdeling is in 1963 met 12 tot 165 gestegen. In het jaarverslag wordt het overlijden van de afdelingsvoorzitter, de heer C, Wisse uit Anna Jacobapolder gememoreerd. De heer Van Sprang schrijft dat na verschillende jaren met redelijke be- drijfsuitkomstcn de fruittelers een paar magere jaren hebben meegemaakt. Dit is niet aangenaam, maar mag anderzijds geen reden zijn om nu plotseling geen vertrouwen in de fruitteelt te hebben, meent hij. De R.K.J.B. heeft in hotel ,,De Com merce" te Oostburg een kringvergade ring gehouden, waarin op hartelijke wij' ze afscheid is genomen van voorzi+tèr R. Calon uit Hoofdplaat. De nieuwe voorzitter L. Bonte uit St. Margiiete dankte zijn voorganger voor al hetgeen deze voor de vereniging heeft gedaan. Spreker memoreerde enkele voorvallen uit het verleden. Namens de kring bood de heer Bonte een snelkookpan en een wekker aan terwijl mej. Winne uit Bier vliet voor een verdere aanvulling van de uitzet zorgde. Op de agenda stond verder een be stuursverkiezing. Dit bestuur ziet er nu als volgt uit: L Bonte, St. Mai grifte voorz.A Noë, Waterlandkerkje sekr.; en E. Fefket Eede penningm. De voor zitter sprak er zijn vreugde over uit dat nu ook Eede in het bestuur verte genwoordigd is. Meegedeeld werd nog dat de Culturele instructieavond zal wor den gehouden op 7 maart. Advertentie STILBSPAN Het haartonicum dat haaruitval effectief stopt. Stilbépan werkt krachtig! Stilbépan met vet of zon der vet. Stilbépan het behoud van uw haar. ■A' '-VV- .9 DAGRA N.V. DIEMEN (Van onze correspondent) Ook de gemeente Axel zal deelnemen aan het plan voor de arbeidsbesparende bouw van 960 woningwetwoningen in der tien gemeenten van oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren. Het betreft hier dus uitsluitend woningwetbouw, waarvoor een extra con tingent bouwvolume werd verleend, en dat in één produktie-stroom verdeeld over vier jaren zal kunnen worden verwezenlijkt. De raad van Axel hechtte haar goed keuring aan het pre-advies om voor 216 woningen aan deze ratio-bouw deel te nemen. In Axel zal men dan beginnen met de bouw van 120 woningen in plan Oost en nog wel dit jaar. In een later stadium, worden in hetzelfde plan dan nog 96 woningen gebouwd. De raad gin ook akkoord met het voor stel om b. en w. te machtigen, met het aannemersbedrijf N.V. VLACO te Ter- neuzen (een combinatie van Zeeuwsch- vlaamse aannemers) een continu-bouw- contract aan te gaan voor de jaren 1964 tot en met 1967. Natuurlijk had men gaarne gezien dat ook de plaatselijke aannemers bij de bouw van de ratio-woningen waren be trokken. De burgemeester zegde echter toe dat men steeds rekening zou blijven houden met de kleine aannemers. De prijs van de woningen zou vermoedelijk f 16.500 bedragen. Dit was volgens de voor zitter een prijs die boven de door de mi nister gestelde curveprijs lag. Onderhan delingen gaven echter wel zeer goede hoop dat ook hierin zou kunnen worden vooi'zien. Naar aanleiding van gestelde vragen deelde de voorzitter nog mee, dat de bouw van de ratio-woningen niet de premie- of vrije bouw zouden belemme ren. Hij deelde mee, dat reeds een plan van premiebouw en vrije bouw in het vooruitzicht lag. De N.V. VLACO zal ook aan de Kanaal kade een flatgebouw gaan bouwen. Van de gemeente kocht zij ruim elfhonderd vierkante meter bouwgrond, voor de ver wezenlijking van dit plan. In de gemeente Axel werden de laatste jaren verscheidene uitbreidingsplannen vastgesteld. Deze plannen zijn thans sa mengebracht in een tweetal uitbreidings plannen, n.l. Plan Oost en Plan West. Ter bevordering van een verantwoorde grond exploitatie, achtte de raad het noodzake lijk voor deze beide gebieden één uitgifte prijs vast te stellen, uiteraard met een differentiatie naar gelang de aard der be bouwing. Het in gereedheid brengen van het in dustrieterrein Kleine Noordpolder nadert haar voltooiing. De bestratings- en riole ringswerkzaamheden zijn in zoverre ge reed, dat ook aandacht aan de verlich ting kon worden besteed. Voor het plaat sen van de nodige lichtmasten stelde de raad f 23.900,beschikbaar. Op verzoek van de gemeente Axel werd door de Rijkswaterstaat in het wegvak Axelse-Sassing naar Axel, nabij het Buth- straatje een baansverdubbeling geprojec teerd; zulks in aansluiting op de reeds in voorbereiding zijnde reconstructie van de Zuid Singel. De financiële positie der gemeente vormt echter een beletsel voor de uitvoe ring van het gehele project, dat dient ge zien te worden als een doorgaande ver binding Sluiskil-Hulst, via de Zuidsingel, De gemeente Axel heeft er dan ook bij het provinciaal bestuur op aangedrongen te bevorderen, dat in de totale investe ring een zo hoog mogelijke rijksbijdrage zal worden verleend. Het provinciaal be stuur schijnt hier niet onwelwillend tegen over te staan. De baansverdubbeling zou voor de gemeente f 305.800,bedragen. De gemeenteraad van Axel verleende hiertoe het benodigde krediet. De afdeling Zeeland van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, heeft beslo ten althans in principe, over te gaan tot het oprichten van een Bestuursschool ter opleiding van ambtenaren voor de open bare bestuursdienst, zulks dan ter ver vanging van de bestaande oplei dingen voor het diploma G.A. I. De school denkt men te laten beheren door een al gemeen bestuur, waarin elke deelnemen de gemeente een vertegenwoordiger zou krijgen. De benodigde financiële middelen zouden kunnen worden geput uit lesgel den, een bijdrage van de provincie en uit bijdragen van de deelnemende gemeen ten, welk laatste ongeveer f 0.10 per jaar per inwoner zou bedragen. De raad be sloot toe te treden tot de gemeenschappe lijke regeling voor het oprichten van deze school. Voor de bouw van bedrijfsruimte met kantoor werd aan de N.V. Goederenver voer Goedkoop en de Geus te Rotterdam, 2700 m2 industrieterrein verkocht, gele gen in het daarvoor reeds in gereedheid gebrachte industrieterrein Noord II. Weel gemeenteraden komen dezer da gen weer voor de beslissing te staan over de vaststelling van de vergoeding per leerling ter bestrijding van de ma teriële exploitatiekosten van de la gere scholen. Wat voor het openbaar onderwijs geldt, geldt ook voor het bijzonder onderwijs. Die vergoedingen lopen sterk uiteen, waarbij het nog altijd opvalt, dat in Brabant en Lim burg de bedragen in veel gevallen ach ter liggen bij andere provincies. In de katholieke gewesten zijn religieuzen in de pionierstijd altijd bijzonder inven tief geweest om de kosten zo laag mo gelijk te houden. Men produceerde zelf buiten schooltijd geldbesparende leer middelen. Die geest van zuinigheid be heerst nog veel schoolbesturen in het zuiden, ook nu de leek in toenemende mate de plaats van de religieus in neemt. Ook gemeenteraden, die uit eindelijk de beslissing moeten nemen, passen zich daarbij aan. Zuinigheid kan mooi zijn, maar als ze gaat ten koste van een moderne bij-de-tijdse outilla ge van het katholiek onderwijs, dan wordt ze een kwaad. Dc cijfers nu wij zen uit, dat in de zuidelijke provincies de vergoedingen per leerling over het algemeen nog altijd lager liggen dan elders in het land. Ook voor 1963 gold dat nog blijkens de onderstaande ge gevens. In Brabantse gemeenten boven de 100.000 inwoners werd gemiddeld 56.61 gld. vergoed, terwijl het lande lijk gemiddelde op 77.61 gld. ligt. Voor gemeenten tussen de 50.000 en 100.000 inwoners zijn de bedragen ge middeld 52.28 gld. en 64.13 gld. Voor gemeenten tussen de 20.000 en 50.000 inwoners resp. 52.28 gld. en 64.13 gld. Voor gemeenten tussen de 10.000 en 20.000 inwoners resp. 51.40 gld. en 60.10 gld. Voor gemeenten tussen de 2000 en 10.000 inwoners resp. 50.70 gld. en 57.33 gld. Voor gemeenten tuss ende 2000 en 5000 inwoners resp. 51.14 gld. en 57.03 gld. Voor gemeenten met minder dan 2000 inwoners resp. 51.56 gld. en 65.32 gld. Een achterstand over de hele linie dus. Voor de gemeenteraden zit hierin een aansporing, de voorgestelde bedra gen kritisch te bezien. Er is geen enkel motief, om een in de historie wortelen de achterstelling vrijwillig te hand haven! Kath. Werkgeversvereniging diocees Breda In de ledenvergadering van de Katho lieke Werkgeversvereniging in het dio cees Breda, heeft mr. P. M. H. van Boven het voorzitterschap van deze vereniging neergelegd. De heer Van Boven ha'd sedert 1951 zitting in het bestuur en bekleedde vanaf 9 juli 1953 het voorzitterschap. In juli 1963 werd 'de heer Van Boven algemeen voor zitter van het Nederlands Katholiek Werkgevers Verbond, hetgeen voor hem aanleiding is geweest zijn functie in de „Bredase" beschikbaar te stellen. Op voordracht van het bestuur is door de ledenvergadering tot voorzitter ge kozen drs. J. B. L. Verster, directeur van Lederfabriek de Vet en Verster te Gilze. De heer Verster maakt reeds meer dan 15 jaren deel uit van het bestuur van de Katholieke Werkgeversvereniging in het diocees Breda. Daarnaast heeft hij reeds vele jaren zitting in het bestuur van de Federatie van Verenigingen van Neder landse Lederfabrikanten, van welke fede. ratie hij gedurende 1962 en 1963 voor zitter was. Bovendien is de heer Verster lid van de Provinciale Staten van Noord brabant en van het bestuur van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Til burg e.o. Drs. J. Verster is bij velen ook bekend door zijn publikaties op econo misch en financieel terrein. (Van onze correspondent) B(j de raadsstukken van de gemeen te Breskens Was een verzoek van de N.V. Zeehaven Breskens om i.v.m. de steeds toenemende investeringen weer een of meer aandelen in deze N.V. te nemen. Hoewel b. en w. het nut van de N.V. inzien voor de gemeente, meen de het college afwijzend te moeten ad viseren aan de raad. De raad was het hier echter niet mee eens. ^geen bleek uit de discussie die zich hieromtrent ontsponnen. Mevrouw Niei'inans vr°eg naar de reden van de afwijzende houding van b. en w. De recreatie neemt steeds toe. Er moet nog veel gebouwd worden voordat Bres kens aan een goed geheel toe is. De investeringen waren nodig. De heer Ca- rels meende dat het zijn nut zou heb ben als de gemeente voor een klein deel had deelgenomen, dit mede n a.v. de actie die de N.V. ontwikkeld heeft bij particulieren en het bedrijfsleven Als de raad afwijzend beschikt zal dit zeker de inschrijving van particulieren en het bedrijfsleven beïnvloeden. Wethouder Van Hooft zei dat b. en w. deze kwestie uit een ander gezichtspunt bekijken. ,,Bij de oprichting hebben wij de meeste aandelen zijnde f 15.000,- ge nomen, omdat wij toen het belang van deze N.V. mede i.v.m. de recreatie in zagen. Wij vragen ons af of wij als overheid nog meer aandelen moeten ne men. Dit wil echter niet zeggen dat wij niet sympathiek tegenover deze N.V staan." Wethouder Zeegers meende dat ook het schrijven van de N.V. zeer sum mier is. Er is helemaal geen sprake van wat er moet gebeuren, of er geld nodig is en wélke objecten of projecten men wil realiseren. Burgemeester J. Eekhout stelde nog eens hoe de N.V. tot stand gekomen is:,,De veerhaven werd indertijd ver legd en een voorname bron van inkom sten voor vele middenstanders was hier door teniet gegaan. Andere bronnen dienden daardoor te worden aangeboord Het ETI maakte een rapport op waar in veel suggesties verwerkt waren. De f 15.000,- aandelen hebben toen alle ver wachtingen overtroffen. De opmerking van mevrouw Niermans, geen vertrou wen van het college in de N.V.. doet mij daarom bijzonder pijn." De gemeente legt een bungalowpark aan en men kwam toch ook met een recreatieuitbreidingsplan ten westen van de veerhaven. Reeds nu is éénzesde van de gemeentelijke reserve in aande len bij de N.V. opgenomen. „Ik meen dat toch beter uitgekeken kan worden naar leningen of steun van economische zaken", aldus de burgemeester. De heer Camb merkte op dat goede toiletten ontbreken; goede wegen als mede een kamphuis zijn nog steeds niet aangelegd. Er is geen goede ondergrond om leningen te krijgen. Slechts het aan delenkapitaal is aanwezig. Het is de N.V. zeker niet er om te doen winst te maken, doch alleen om een goede camping te hebben. Tenslot te werd het voorstel van b. en w. om afwijzend te beschikken met negen te gen twee stemmen verworpen, waarna een voorstel van de heer Vergouwe om f 5,- aandelen bij deze inschrijving te nemen met negen voor en twee stem men tegen werd aangenomen. Een gewest, dat tot hoofdtaak krijgt mankracht te leveren aan de Rijnmond, zal niet alleen sociaal maar ook economisch verschralen. In tijden van teruglopende conjunctuur zou den die voorgoed uitgesloten zijn? zullen de werkers uit dit gewest het eerst als steunbehoeftigen naar hun woonplaatsen worden teruggezonden. Terwijl die woonplaatsen ook nu reeds de hoge kosten van onderwijs, woning voorziening en wat al niet meer dra gen voor degenen, van wier werk kracht men elders profiteert. Hiermede willen we niet betogen, dat pendel al tijd uit den boze is. Het zou zeker dwaas zijn een natuurlijke mobiliteit en uitwisseling tegen te gaan. Doch als zulk een mobiliteit een eenzijdig en massaal karakter krijgt, dan ko men de gevaren opzetten, die in de verhouding Randstand-Brabant al le vensgroot gestalte gaan krijgen. We zijn benieuwd, hoe het debat in de Eerste Kamer over deze zaak zal uit pakken. We mogen blij zijn, dat de Scheve- ningse vissersstaking is afgelopen. Iedere dag bracht grote verliezen voor de reders. In de gezinnen der stakers trad de armoede binnen. Nu is de be drijvigheid weergekeerd. Toch laat dit conflict een bittere nasmaak achter. De reders hadden met de erkende vak bonden een nieuwe c.a.o. afgesloten. Die nieuwe c.a.o. is onder de voet ge lopen door een z.g. onafhankelijk hondje, dat de grote meerderheid van de vissers achter zich kreeg. De sta king was in het kort geding door de president van de Haagse rechtbank onrechtmatig verklaard. Op straffe van het betalen van een dwangsom. Die dwangsom is niet ingevorderd. De sta king ging door. Ze werd pas opgehe ven, toen de pas gesloten en nog niet in werking getreden c.a.o. weer werd opengebroken en de eisen van de sta kers werden ingewilligd. Dit betekent een ernstige aantasting van een ge rechtelijke uitspraak en van het aan zien van de vakbonden. Zulk soort wilde acties kan er slechts aanmoedi ging door vinden. De Waarheid laat dan ook niet na de triomfbazuin te bla zen en anderen op te roepen, om de looneisen hoger te stellen. TIJDENS in Parijs gehouden internatio nale bokswedstrijden heeft de Frans man Alphonse Halimi. oud-wereldkam pioen bantamgewicht, een punten- nederlaag geleden tegen de Spanjaard Ramon Casal. De tweede Spanjaard die in de ring kwam, middengewieht Louis Folledo, boekte een puntenzege op zijn Franse tegenstander Souley- mane Diallo.

de Stem | 1964 | | pagina 5