Zeeuwsch-Vlaanderen De ..Prinses Margrietis er Walcheren ZUID-BEVELAND Zestig jaar Boerenbond te Stoppeldijk gevierd Instructiemiddag Honkbal in Zeeland Lezing over de zeesleepvaart AGENT Dagblad De Stem Nieuwe projector voor scholen B es tuurs voor dracht van „Schuttevaer" op de Bevelanden Ereprijs voor best geslaagden Bemetel-examen Vorig jaar minder inseminaties in w.-Z.-Vlaanderen EEN VERMOGEN ACHTER DE HAND H. van de Vijver benoemd tot keuringsveearts EXAMENS Mikrokorfbal Successen voor Swift-achttallen HOOGWATER Vandaag Morgen DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 26 FEBRUARI 1964 Nieuw- en Sint Joosland VERENIGING „HET GROENE KRUIS" De vereniging „Het Groene Kruis" ver gadert donderdag in café „De Roode Leeuw". De jaarlijkse contributie zal worden vastgesteld en vijf bestuursleden zullen worden gekozen wegens periodiek aftreden van de heren A. M. van Zweden en J. H. Brakman (welke zich beiden herkiesbaar stellen) en wegens bedanken van de heren J. I. Janse, J. K. Mesu en A. Moens. (Van onze verslaggever) Het actiecomité „Honkbal in Zeeland" organiseert zaterdag 7 maart in Middel burg een instructiemiddag die zal wor den verzorgd door de coach van de Kon. Ned. Honkbalbond, de Amerikaan Arqhi Allen. Liefhebbers van de actievolle honkbalsport kunnen die middag in de gymnastiekzaal Bachtensteene terecht waar dan ook leraren lichamelijke op voeding worden verwacht. Aardenburg AFSCHEID DS. J. D. DE VRIES De gereformeerde predikant ds. J. D de Vries die beroepen is tot predikant te Hoofddorp in de Haarlemmermeerpolder nam onder grote belangstelling afscheid van zijn kerkgemeente. Bij dit afscheid waren ondermeer aanwezig als afgevaar digden der parochie pastoor Jos Dierick en kapelaan Jos de Kerf, en als af ge vaardigden der gemeente Aardenburg burgemeester M. G. M. van Berckel, de beide wethouders E. J. F. Lansu en J. P. Slager en de gemeente-secretaris J. M. Paridaen. Ds. De Vries koos als thema voor zijn afscheidspreek: „Nu en straks", een tekst uit de brieven aan de Corinthiërs. Na de kerkdienst dankte ouderling J. Haak de scheidende predikant voor alles wat hij voor de gereformeerde kerk te Aardenburg gedaan heeft. Namens de ge meente Aarden burg sprak burgemeester M. van Berckel een woord van afscheid. En namens de classis Axel ds. Verbeek uit Hoek. Breskrns DEMONSTRATIEAVOND OVER BROODBAKKEN De N.V. Bovemo uit Rotterdam heeft in de broodbakkerij „De Zeeuw" een demonstratieavond gehouden over het GOES In de Prins van Oranje is vanwege de afdeling Zeeland van het' Nederlands Instituut van register-ingenieurs en af gestudeerden van hogere technische scho len een lezing gehouden met als onder werp: zeesleepboten, trekpaarden der zee. Deze lezing, welke aan actualiteit won door het recente vergaan van de zee sleper Witte Zee, werd verzorgd door de afdeling Public Relations van Smith Co's internationale sleepdienst te Rot terdam. Spreker gaf aan de hand van een serie dia's een historisch overzicht van de zeesleepvaart, waarbij hij opmerkte dat door de heer F. Smit te Kinderdijk omstreeks het begin van de 19e eeuw de grondslag werd gelegd van het huidige imposante bedrijf. Na het overzicht te hebben gegeven van de ontwikkeling en de organisatie van de zeesleepdienst werd de bedrijfsfilm „Recht zo die gaat" ver toond. Aan het begin van de bijeen komst deelde de voorzitter van de afde ling Zeeland van de NIRIA mee dat bin nenkort te Vlissingen een forum zal worden gehouden voor h.t.s.'ers in hun laatste studiejaar, 's Morgens zal hierbij door het NIRIA voorlichting worden ge geven over de richtingskeuze voor de h.t.s.'er, terwijl 's middags het bedrijfs leven over dit onderwerp aan het woord zal komen. LENTESHOW Donderdag 12 maart zal Libelle op nieuw met een lenteshow naar Goes ko- !men. De show zal worden gehouden in de Korenbeurs. Er zullen drie shows worden gegeven: één 's middags en twee 's avonds. Libelle maakt met deze show een toernee langs 45 plaatsen in Neder land en ook België. (Advertentie) Direct gevraagd voor het bezorgen van ons dagblad te Goes. Goede bijverdiensten. Aanmelden kantoor Klokstraat 1, tel. 6252. Borssele STICHTING SPEELTUIN In het Dorpshuis te Borssele is een algemene vergadering gehouden tot het oprichten van een stichting openbare speeltuin. De voorzitter van dit comité, de opper- wachter der Rijkspolitie de heer Polder man, betreurde het dat zo weinig men sen voor deze vergadering waren opge komen. Op een schoolbord legde hij met een tekening uit, welke werktuigen in een speeltuin wenselijk waren. Men verwacht van de leden een con tributie van jaarlijks tenminste f 2.50. Het beschikbare terrein moet nog ge heel geëgaliseerd en gedraineerd wor den. Dit hoopt men te doen met vrijwil lige arbeidskrachten. Men zal subsidie aanvragen aan de ge meente voor het aanschaffen van de speelgoed-werktuigen. Huis aan huis wordt een circulaire bezorgd, waarin fi nanciële steun wordt verzocht. Hansiveert NEDERLAAGWEDSTRIJDEN In café Havenzicht van de heer E. Schothorst werd, in het kader van het nederlaagtoernooi georganiseerd door de biljartvereniging Havenzicht een biljart wedstrijd gespeeld tussen Inter Scaldes en Havenzicht. De uitslag was Inter Ccaldes 424-Haven- zicht 308. Gespeeld zijn nu: 29-11 Van Oostrom, Kapelle 274, Havenzicht 337, 3-1 Schore 376, Havenzicht 290, 21-1 De Landbouw, Goes 426, Havenzicht 254. Gespeeld moet nog worden OKK Havenzicht. De biljartvereniging De Landbouw heeft tot nu toe nog de leiding en zal naar het zich laat aanzien deze wel behouden. Dagblad voor Zeeland KANTOREN voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Steenstraat 14, telefoon 2377, Hulst voor Walcheren en Zuid-Beveland: Klokstraat 1, telefoon 6252. GOES. Eerste redacteur Exploitatie- voor Zeelandinspectie Zeeland. F. DE LIGT L. K. M. DE JONG tel. 6252 Goes tel. 2377 HULST Redacteuren voor Zeeuwsch-Vlaanderen: P. G. KUYPERS. tel. 2377 Hulst (privé 3327) W. WOLTERS, tel 2377 Redacteur voor Walcheren: CH. SCHETS, telefoon 3566. Vlissingen Rayonbeheerder voor Zuid-Beveland en Walcheren. K. MENU tel 6252. Goes. Prijs voor losse advertenties, bestemd voor de editie Zeeland 0,18 per mm 1 mm ingezonden mededelingen 2te mm gewone advertenties Bij contract aanzienlijke reductie „Kleintjes": 3 regels ot minder t V—. elke regel meer 0,25. Als één regel gelden 23 letters en/of leestekens. Bij plaatsing ook in de Brabantse oplage resp. 1,60 en 0,60. Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. Nieuivdorp AFSCHEID VOORZITTER „ONDERLING BELANG" De coöp. kolenvereniging „Onderling Belang" te Nieuwdorp hield haar jaar vergadering in café Polderman onder voorzitterschap van de heer J. v. d. Wiele. Uit het verslag van secretaris bleek dat de vereniging 302 leden telt en dat er in 1963 6369 eenheden brandstoffen zijn omgezet. In de vacature van de heren J. v. d. Weele en A. Kieboom die zich niet meer herkiesbaar stelden, werden gekozen de heren A. Dommisse Jzn. en Chr. San- dee. De heer v. d. Wiele is 39 jaar be stuurslid geweest. Hij werd benoemd tot ere-voorzitter en kreeg als blijk van dank een vulpen aangeboden. De heer Kie boom kreeg een rookstandaard. Beiden? werden toegesproken door de vice-voor- zitter, de heer J. de Kok. Ovezande RAADSVERGADERING De raad van de gemeente Ovezande zal zich donderdagmiddag a.s. om twee uur weer om de „groene tafel" scharen ter behandeling van een veertien punten tel lende raadsagenda. B. en w. stellen onder meer voor goed keuring te verlenen aan de gevraagde bij drage in de kosten van verbetering van de „Vierwegen", mits aan een door hen vastgestelde voorwaarde kan worden vol daan. De agenda vermeldt verder een ver-1 zoek om premie voor verbetering van een woning. Ook is er een verzoek van het bestuur van de r.-k. lagere school om toekenning van een voorschot. LEZING VROUWENBOND De leden van de r.-k. Vrouwenbonr' van Ovezande krijgen vanavond de ge legenheid om met behulp van dia's eer kijkje te nemen in Afrika. Zuster Beatrix zal er een lezing bi houden over dit voor velen onbekend land. De avond begint om half acht in d< huishoudschool. Degenen, die voor deze avond hadde; gerekend op een voorlichtingsavond ove- stoffen zullen worden teleurgesteld. Wc gens ziekte kan dit geen doorgang vin den. 's-Heerenhoek JONG TALENT IN „DE HANZE" Maandagavond hield de r.-k. midden standsvereniging De Hanze haar jaar vergadering. De opkomst was zeer be vredigend. Er waren stemmen opgegaan de vereniging te liquideren. Na de fanfare, de toneelclub, nu ook de Hanze? Zover is het echter niet ge komen. Als spreker trad op de heer Son- neveld. Na zijn boeiende uiteenzetting over de taak en het nut van deze stands organisatie die aldus spreker dreigde te verdwijnen door een kinderachtige kort zichtigheid van velen, was men unaniem van mening dat de Hanze moest blijven. Veel aanwezige middenstanders gaven zich reeds op, en men koos een nieuw bestuur. De voorzitter is de heer P. Ver donk, de andere leden van het bestuur werden: J. Vermeulen, Ko de Jonge, P. Martens, Rinus de Jonge, Ch. Spelier en P. de Hond. De voorzitter wees er op, dat dit be stuur voornamelijk bestaat uit jonge krachten van wie men heel wat mag ver wachten. SCHIETING V.I.O.S. te 's-Heerenbroek heeft bij de heer P. Rijk een schieting gehouden. Aanwezig waren 53 schutters van 15 verschillende verenigingen. De uitslag luidt: hoofdvogel: J. Doene van W.-Tell te Ovezande; le zijvogel: W. de Wilde van Juliana te Oudelande; 2e zij vogel: P. Driedijk van Soranus te Heinkens- zand; le bovenkal: J. de Beste van Edele Handboog te Oudelande; 2e boven kal: C. Bek van Soranus te Heinkens- zand; le onderkal: Jac. Lous van Ons Genoegen te Oudelande; 2e onderkal: A. de Jonge-Rijk van W.-Tel] te Ovezande; le klep: C D Raas van W.-Tell te Ove zande; 2e 'klep: P. Steketee van ADLM te Kwadendamme; 3e klep: G. Remijnse van Juliana te Oudelande. Meeste kleine vogels: P. v. Steenbergen van Zeelandia te Ovezande. 5 stuks, met als prijs een fles wijn. ''s-Heer 4rprtdskerke AUTOBOTSING Dinsdagmiddag omstreeks half een vond op de splitsing van de rijksweg met de weg naar Wolphaartsdijk en 's-Heer Arendskerke een botsing plaats tussen twee personenauto's. De heer L. R. uit Wolphaartsdijk wachtte met zijn perso nenauto op de dijk om het verkeer uit de richting Middelburg voorrang te ver lenen. Uit de richting Goes naderde toen over de rijksweg een trekker met aan hangwagen en daarachter twee perso nenwagens, die alle langzaam reden. De heer L. R. reed met zijn wagen de weg op, omdat hij veronderstelde dat de luxe wagens achter de trekker zouden blijven rijden. Een auto deed dat echter niet. De wagens liepen zware schade op. De bestuurders bleven ongedeerd. bakken van diverse brood- en banket- soorten. Hiervoor waren alle bakkers met hun dames uit Walcheren en West- Zeeuwsch-Vlaanderen uitgenodigd. Er was een zeer grote belangstelling voor deze avond. Bij de raadsvoorstellen was een voor stel om het filmtoestel, dat bij de la gere scholen in gebruik is, te vernieu wen, daar het huidige toestel versleten is. Een krediet van maximaal f 2750, zou hiervoor nodig zijn. De keuze van een aan te schaffen projector is geschied in overleg met de drie hoofden van scholen. De heer Vergouwe vroeg of het niet beter zou zijn om een televisietoe stel aan te schaffen, gezien de toene mende schooltelevisie terwijl de heer Cambier het een prachtige samenwer king vond en hoopte dat dit in de toe komst zo zou blijven. Burgemeester J. Eekhout zei, dat het in overleg met de hoofden van de scho len gebeurd is en dat deze van mening zijn dat de schooltelevisie nog in de kinderschoenen staat, bovendien kan met een projector beter per klas gewerkt worden daar men dan zelf de onder werpen kan kiezen. Voor het aanschaffen van een water pastoestel met toebehoren werd een krediet van f 1000,- verstrekt. De stichting lager landbouw- en tuin bouwonderwijs West Zeeuws-Vlaanderen te Schoondijke kreeg een subsidie van f 12,50 voor een uit de gemeente af komstige leerling voor het cursusjaar 1963-64. Voorts was er goedkeuring ont vangen van Gedeputeerde Staten om met ingang van 1 januari 1964 het pre sentiegeld der raadsleden te stellen op f 15,- per bijgewoonde vergadering. Clinge KAMPIOEN VAN PRIJSKAARTING K.A.B. De plaatselijke afdeling van de K.A.B. hield in het Verenigingsgebouw haar laatste prijskaarting van het seizoen. Zoals gewoonlijk was er weer heel wat belangstelling, temeer omdat het de laatste keer was. De uitslag van de wed strijd was: 1. Iv. BrackeAlf. Rottier; 2. Al. SelisAlf.' Vlaeminck; 3. G. de WitCh. Willaert; 4. Jos. Lambrechts W. Aarts; 5. A. van de VijverJos Merckx; 6 Th WillaertL. Seghers; 7. Fr. DobbelaerEd. Hiel. Direct na deze prijskaarting kon het bestuur de eindstand bekendmaken. De ze luidt: 1. Jos Lambrechts 28 pnt., kam pioen 1963—1964. 2. L. Seghers 26 pnt.; 3. Alf. Rottier 26 pnt (na loting); 4. Al. Selis 24 pnt.; 5. Ed. Pilaet 23 pnt. Heikant BILJARTWEDSTRIJD In café Theo de Block vond een wed strijd plaats op het topbiljart, waaraan 38 spelers hebben deelgenomen. De Hei- kanters wisten al de te winnen prijzen in eigen plaats te houden en zelfs de sterke wedstrijdspelers uit St. Jansteen konden geen enkel prijsje winnen. De uitslag was als volgt: le prijs Alb. Bo- gaert', 2c prijs Theo Bolssens, 3e prijs Ach. Vlassenrood, 4e prijs Ev. v. Hooy, 5e prijs P. de Jonghe, 6e prijs F. d'Hoo- ghe, 7e prijs Alb. Broeckaert. HULST EXPOSITIE AARDOLIE Onder de naam „Van put Lot pomp" organiseert de Vereniging Nederlands Fabrikaat in het St. Josephpatronaat een expositie, die wil tonen hoe aardolie wordt opgespoord, gewonnen en ver werkt. Deze expositie, die door een der le den van het b en w.-college woensdag 4 maart 16.45* uur officieel geopend wordt vormt een onderdeel van de se rie onderwijstentoonstellingen, waarmee de Vereniging beoogt de Kennis der ei gen nijverheid te vergroten, eerbied voor het vakmanschap te kweken en longeren te confronteren met indiistrië- e beroepen en grote prestatie^, daarin /erricht Een gespecialiseerde leerkracnt /ersterkt tijdens de rondleidingen alle gewenste toelichting. IOSTBURG Z.L.M.-AVOND De Z.L.M. afdeling Oostburg heeft ee igemene ledenvergadering gehouden, oorzitter A. de Zwart, heeft nog een 11e moeilijkheden in de landbouw d evue laten passeren. In 1963 waren d pbrengsten matig tot slecht. De peul ruchten waren matig en de aardappele, n uien verschilden van zeer slecht tc iij goed. De opbrengst van de suikei ïeten was beneden het gemiddelde. Bo endien moest de gehele oogst ondc moeilijke omstandigheden worden bin ïengehaald. De prijzen van vlas en peul ruchten waren tot 1 januari 1964 meege allen, hetgeen een lichtpuntje was. Bij de bestuursverkiezing werd de heei V de Zwart herkozen en de heer A. dc ■Smit naar de algemene vergadering af jevaardigd. Men wisselde uitvoerig van gedachten over drie actuele punten in ie landbouw nl. de arbeidsvoorziening, .ie wilde haverbestrijding en de vogel- Lbc.. Mr. J. Schlingemann hield een le ning over de Zeeuwse boer en het natio nale en internationale landbouwbeleid. Het avondprogramma werd verzorgd door de afdeling Zuidzande van de P.J.G Schoondijke GROENE KRUiö De vereniging het Groene Kruis heeft in haar algemene vergadering een be stuursvoorstel tot contributie-wijziging aanvaard. Alleenstaande personen van 65 jaar en ouder zullen f 5,- per jaar betalen; echtparen van 65 jaar en ou der f 7.50. De bestaande categorieën van f 10,- en f 12,50 blijven gehand haafd. De aftredende bestuursleden bur gemeester Hoftijzer, ir. J. Roest en W. Versprille werden bij acclamatie her komen. Het financieel verslag vertoonde een batig saldo van f 1469,12. NUT EN GENOEGEN OP DE PLANKEN De toneelvereniging Nut en Genoegen zal op 29 februari en 7 maart a.s. voor het voetlicht brengen het drama van Johan Fabricius „Afrekening". De re gie van het stuk berust bij de heer A. P. de Roo, terwijl de provinciale toneel- adviseiir de heer T. v Bergen de raam- regie heeft verzorgd.' UITVOERING SPORTVERENIGING De Schoondijkse Sportvereniging heeft voor het eerst na haar oprichting een uitvoering gegeven in zaal Wijffels, waarvoor bijzonder veel belangstelling bestond. Voorzitter Van Nieuwenhuijze kon dan ook een tot in alle hoeken ge vulde zaal welkom heten. Onder leiding van de heer Fraaye brach ten de jeugdige turnsters en turners het geleerde in praktijk. Op de mat en de evenwichtsbalk werden oefeningen gebracht met een vrij hoog tempo. Vooral het optreden van de oudste meisjes, die hun oefeningen beter on der controle hadden, maakte een goede indruk. Burgemeester Hoftijzer bracht aan het slot van deavond dank aan het bestuur en de heer Fraaye voor diens leiding. Hij merkte nog op, dat straks ook de ouderen in de gelegenheid ge steld zullen worden om meer aan sport te gaan doen. De Schoondijkse Sport vereniging heeft n.l. het gelukkige ini tiatief genomen om het zwembad in de avonduren produktief te maken. On der leiding van een bekwame sportle raar zullen ook de ouderen nog de zwemkunst machtig kunnen worden. BENOEMING Ingenieur L. M. Bosker, leraar aan de rijksmiddelbare landbouwschool alhier, is met ingang van 1 mei benoemd tot directeur aan de rijksmiddelbare land bouwschool te Utrecht. Hij is 36 jaar en doceert te Schoondijke sedert augustus 1960. Sas van Gent VOORLICHTINGSAVOND Dokter Frank Puylaert heeft in de kantine van de N.V. Stijfsel- en Glucose- fabriek op duidelijke wijze voorlichting gegeven over de zeer gevreesde ziekte kanker. Voor de pauze werd een filmpje vertoond, waaruit bleek, dat, als men ernstige klachten heeft, niet te lang moet wachten om zijn huisarts te bezoeken. Wacht men te lang, aldus dokter Puylaert, dan is de kans groot, dat kanker zich door het gehele lichaam gaat verspreiden. Na de pauze konden de aanwezigen hun vragen schriftelijk bij de dokter in dienen, die daarna de vele vragen beant woordde. FEESTAVOND BEJAARDEN De r.-k. bond voor bejaarden en ge pensioneerden heeft haar algemene ver gadering gehouden. De voorzitter, de heer van Assche opende de vergadering, waarna de secretaresse en pennin^ meester een overzicht gaven van het afgelopen jaar. Na afloop van de ver* gadering trad het cabaretgezelschap „De Hoepel" uit Terneuzen' op. De ar tiesten zorgden er voor, dat niemand ontevreden naar huis ging. WATERPOLO Een waterpoloploeg van de Sasse zwem en poloclub De Bruinvis uit Sas van Gent heeft deelgenomen aan een inter nationaal waterpolotoernooi te Roubaix in Frankrijk. Dit toernooi is voor de Sassenaren wel een zeer zware opgave geweest, aangezien deze zomerclub uit moest komen tegen zomer- en winter- clubs die daarbij nog enkele klassen ho ger speelden in de competities Voor de verliezersronde was een span nende en zeer vlugge match tussen Swim ming Club de Roubaix en BZK Brugge. Die wedstrijd werd een 5-3 overwinning voor de Fransen. De einduitslag was als volgt: 1 Swim ming Club de Roubaix, Roubaix, Frank rijk. 2 Brugse Zwemkring, Brugge, Bel gië. 3 FWK Köln, Keulen, W.-Duitsland. 4 SZ PC De Bruinvis, Sas van Gent, Ned. Sluis PROJECTIEL GEVONDEN Achter enige huizen in de oude Kerk straat werd bij het verrichten van graaf werkzaamheden een projectiel uit de laatste oorlog aangetroffen. De hulpver leningsdienst maakte het gevaarlijke voorwerp onschadelijk. Het bleek een vliegtuigbom van 250 kg te zijn. De rijks politie verklaarde dat er de laatste weken vaak gevaarlijke projectielen te voorschijn kwamen. Zo ontplofte in een kolenkachel in de buurtschap Heille een 2 cm granaat en in dezelfde buurt vond men een mortiergranaat in de grond. St.'.lanstcen SCHIETING In café De Kroon van J. der Weduwe vond een schieting plaats op de liggende wip, waaraan 52 schutters deelnamen. De hoge vogel en de rechtse zijvogel werden afgeschoten door Eug. de Wit te Heikant en de linkse zijvogel door W. de Schrijver te Kapellebrug. W. van de Velde te Kapellebrug schoot de meeste kleine vogels, nl. vier stuks, terwijl hij ook nog het vette konijn won dat werd vertritst. Zuiddorpe SCHIETING ST. SEBASTIAAN Op de bij M. de Cock gegeven schie ting van St. Sebastiaan schoot B. C. Baert uit Koewacht de hoogvogel, de le zijvogel schoot H. Meert Sluiskil, de 2e W. de Munck Zuiddorpe, de le kal schoot E. Vermandei Koewacht, de 2e B Her man Zuiddorpe. Het aantal schutters was 70. ZWANEN AAN HET WATERHUIS Op het plasje aan het Waterhuis heeft :en paar zwanen tijdelijk domicilie ge kozen. De sierlijke vogels verfraaien en erlevendigen het vlak naast de drukke erkeersweg gelegen watertje. Twee keer er dag vliegen zij enkele uren weg, ver moedelijk naar het „grote gat". Na het besluit om een afdeling Beve- anden van de Koninklijke Schippersver eniging „Schuttevaer" in het leven te oepen volgt nu een ledenvergadering waarop een bestuur zal worden gekozen. De vergadering zal vrijdag a.s. in café De Landbouw te Goes worden gehouden. Het voorlopig bestuur stelt de volgende kandidaten voor: mr. F. Huber (voor zitter) uit Goes en de heren B. Alink (Wemeldinge), J. Griep (Hansweert), C. Pekaar (Yerseke) J. van Zee (Goes) en J Jansen Goes). Voor Noord-Beveland moet' nog een kandidaat worden aange wezen. Tijdens de vergadering van vrijdag zullen o.m. nog besproken worden de brugbediening van de Vlakebrug en de havens van Yerseke en Goes. (Van onze verslaggever) In het Scheldekwartier te Vlissingen is gistermorgen aan A. Hoofman uit* Graauw, leerling van de bedrijfsschool van de Koninklijke mij. De Schelde te Vlissingen, de „Ingenieur Maas Geestera- nus-prijs" uitgereikt. Deze prijs ingesteld door de georganiseerde werkgevers, wordt uitgereikt aan de best geslaagden van het Bemetel-examen, waaraan dit jaar 5000 jongens hebben deelgenomen. Tien ervan kwamen in aanmerking voor een medaille. De naam is aan de prijs gegeven ter nagedachtenis aan de eerste directeur van het Bemetel-instituut. De medaille werd ook uitgereikt aan W. Lie- vense, werkzaam in de mechanische werkplaats van de N.V. Vitrite te Mid delburg. De heer G. Hardebeck, secretaris van de Bemetel, wees op de grote verdien sten van de pri js. Mevr. Maas-Geestera- nus reikte de prijs uit, die o.m. bestaat uit een bronzen medaille, een oorkonde en een geldbedrag dat besteed moet wor den aan studieboeken of gereedschap. Behalve een tekenplank en tekenmate rialen kreeg de heer A. Hoofman uit handen van drs. J. Kwast personeelchef van de K.M.S. nog een boekwerk over scheepsbouw. De K.I.-verenigingen West Zeeuwsch- Vlaanderen heeft in hotel de Eenhoorn haar algemene jaarvergadering gehou den, waarop aanwezig waren ir. W. Haarmsen rijksveeteeltconsulent te Goes en ir. A. Bruining, voorzitter van het centraal stierenstation te Goes. Uit het verslag van secr. P. de Hul- lu uit Zuidzande bleek, dat het leden tal constant was gebleven en nu 440 bedraagt. Besloten werd om de insemi- natiegelden met f 2,- te verhogen zodat deze nu f 20,- bedragen. De periodiek aftredende bestuursleden P Temmerman (Hoofdplaat); A. Ver- hage (Schoondijke); R. Wijffels (St. Kruis) en G. Tas (Waterlandkelkje) werden herkozen terwijl in de vacature P. v. Cruiningen werd gekozen de heer F. du Bois te Zuidzande. Voor de veetentoonstelling te Oostburg werd f 25,- uitgetrokken en voor IJzen- dijke f 15,- terwijl de plaatselijke mei keuringen f 5,- zullen krijgen. Ir. W. Harmsen hield hierna een in leiding over de ontwikkeling van de K.I. en de fokkerij. Ir. A. Bruining deelde mee dat de K.I. in Zeeland dit jaar vijftien jaar bestaat. Over de inseminaties was min der optimistisch geluid te horen daar deze in het afgelopen jaar met 750 ge daald waren en nog 12.282 bedragen. (Advertentie) Machtig, zoals klein spaartegoed groot wordt. Een vermogen. Want uw spaargeld is goed voor alles. Ga naar de spaarbank waar men u óók gaarne van dienst is met andere bankzaken, zoals rekening-courant, deviezen voor uw reizen, kredieten, hypotheken en bemiddeling in effectenzaken. Meer dan 1000banken en bijkantoren. De spaarbanken met volledige bankservlce. (Van onze correspondent) Met ingang van 1 april a.s. is tot keuringsveearts, hoofd van dienst, bij de Vleeskeuringsdienst West-Zeeuwsch -Vlaanderen-Noord, benoemd de heer H. H. F. M. Van de Vijver te iJzendijke, (Van onze verslaggever) In het verenigingsgebouw te Stoppel dijk werd een feestelijke herdenkings bijeenkomst gehouden bij gelegenheid1 van het zestigjarig bestaan van de Boe renbond. Alle leden met hun echtgeno ten waren gekomen, evenals enkele pro minente genodigden. Voorzitter W. Staal beklemtoonde in zijn begroetingsrede vooral de grote verdiensten van Jan de Maat, de stimu lerende pionier van het eerste uur, die zijn tijd vér vooruit was. Ook de overi ge leden van het eerste bestuur werden voor het voetlicht gehaald, waarna spre ker in fragmentarische vorm de geleide lijke ontwikkeling schetste. De heer Staal heeft tenslotte tijdens dit openingswoord alvast dank gebracht voor de perfecte organisatie van deze dag door het feestcomité, die binnen de grenzen der beschikbare financiën vol ledig carte blanche kreeg. Burgemees ter Molthoff hoorde zich gedankt voor zijn veelzijdige activiteiten tot het cre- eren van steeds meer leefbaarheid in een gemeenschap, „die zo'n beetje ten dode opgeschreven was". De burgemeester begon zijn felicitatie toespraak met een agrarisch verslag uit het gemeentelijk archief van het jaar 1904. Het was verheugend, dat destijds het belang van een organisatie werd in gezien, doch vandaag de dag is zij, gelet op de revolutionaire ontwikke lingen méér nodig dan ooit tevoren. Om die ontwikkelingen enigermate te illus treren lanceerde de burgervader een aantal spekende cijfers. Terwijl de uit gavenpost op de gemeentebegroting steeg van 12.000 in 1904 tot het hon derdvoudige in 1964 liep het percentage werkkrachten in de landbouw terug van 63% in 1947 tot 38% in 1960. Het aantal agrarische bedrijfsvoerders plus mee werkende gezinsleden daalde van 628 in 1947 tot 278 in 1962 en voor vreemde arbeidskrachten bedroegen deze cijfers resp. 467 en 144. Burgemeester Molthoff benadrukte dat voor de leefbaarheid van een gemeen schap niettemin ook de bijdrage der boeren nog altijd onontbeerlijk is. Namens het gemeentebestuur werd een sierlijke bloemenmand geoffreerd. Pastoor Ohr. Backx legde vooral het accent op de voornaamste taak der or ganisatie: de dienstbaarheid aan leden en gemeenschap. De afdelingsvoorzitter van het NKV Ed. Vink stelde, dat beide organisaties in het huidige maatschappelijke bestel eenvoudig niet meer zijn weg te denken. Ook in een kleine gemeenschap kunnen, vooral door samenwerking, grote initiatie ven geboren worden. De heer P. E. M. Kuijpers-noemde het levensmilieu vn de boeren tevens het werkmilieu: het hele gezin gaat erin op. De boerenstand is voor de nationale eco nomie onmisbaar. Hij weet zich gesteund door een NCB, die naast materiële ook sociale en culturele belangen behartigt, aldus spreker, die vervolgens niet zonder bijbedoeling bepaald lyrisch werd, toen hij gewaagde van de naderende lente-na tuur, waarin reeds weer de koekoek roept. Een Koekoek, die ons maant tot voortgezette eendracht. Namens de jonge boeren en boerinnen werd nog gesproken over de nauwe re latie tussen beide organisaties en de van Boerenbondszijde ondervonden steun, waarna voorzitter Staal de verschillende sprekers dankte. Na een korte pauze hield de heer W. P A. Colsen, dierenarts te Hulst, aan de hand van tientallen dia's een boeiende en geestige lezing ovr het boerenbedrijf en boerengezinsleven vanaf de grijze oud heid tot op de dag van vandaag. Na afloop der vergadering toog het ge zelschap naar „Het Wapen, van Zeeland" voor een gemeenschappelijke maaltijd en 's avonds heeft héél agrarisch Stoppeldijk in de bioscoop-concertzaal te Hulst ge noten van een cabaretprogramma. Zoals aangekondigd in ons blad van Gisteren is de nieuwe verboot „Prinses Margriet" dinsdag in de Zeeuwse wateren en met name in Vlissingen gearriveerd. Zeeland is er bly mee en de man op de voorgrond toont duidelijk hoezeer er naar de aanwinst is uitgezien. NED. ASSOCIATIE Bij de in de maanden december en fe- bruari jl. gehouden examens behaalden onderstaande kandidaten met mooie cij fers hun diploma: Het diploma Moderne Bedrijfsadmini stratie v. d. Ned. Associatie de heren: Th. de Jonge te Bergen op Zoom en G. Ver wijs te St. Philipsland. Het diploma Boekhouden v. d. Ned. Associatie voor praktijkexamens de he ren: J. Bastiaanse, P. Havermans, J. Hop mans allen Bergen op Zoom, J. v. Meer te Steenbergen en H. Verbraak te Putte. Het praktijkdiploma Machineschrijven tienvingersysteem de dames: Leny Schui lei*, Marijke Bastiaanse, Marijke Puijen- broek. Joke van Bernmel, Mieke Van- wesenbeek, Jelly de Vries, Anny Maar- tense, Els van Rietschoten, Regina Kuij pers, Annie Weijdt, Piet Weijt, Marleen de Kok, Ria Suijkerbuijk, Nelly Brou wers, Lenie Teeuwen, Mary van Tonge ren, Lineke Pikaar, Tilly Selsig allen Bergen op Zoom, Yvonne Lisman te Hal steren, Franci Wijnen te Putte, Annie de Kok te Wouw, Mien den Boer te Zierik- zee. De heren Kees Nuijten, Ludo Videier, Rini Brouwers. Ad Bakx, Martien Burg- houts. Piet v. d. Aarssen, Evert Stoffels Peter Nuijten allen Bergen op Zoom. Het Basisdiploma Machineschrijven de dames: Anne Marie Bastiaanse, Elly Buijs. Corrie Ots, Connie Dingemans, Jo- Die Suijkerbuijk, Marietje Poortvliet, Jo- ly Cordes allen Bergen op Zoom, de heer Wiecher Ezinga te Bergen op Zoom. Het praktijkdiploma Boekhouden „St. Genesius", mej. J. S. Huijgens te Hoo- gerheide, de heren H. Stevens, C. Rom- mens, J. de Groot, A. Stoltink, G. Fran ken, P. de Kok, C. Matthijssen, J. va Ëge- raat allen Bergen op Zoom. H. Moerkens, Ossendrecht, C. Huijps te Heerle, J. Goos- sens te Hoogerheide, A. Soomers en J. Blauza te Tholen en G. v. Loon, H&lste- Tijdens het microkorfbalternooi van de Zeeuwse Korfbalbond in de Goese vei linghal hebben Swift 4 en Swift b-jun. er voor gezorgd, dat ook enkele titels in dit toernooi bij de Middelburgse korf balvereniging terecht zijn gekomen. In klasse lb heeft de strijd plotseling een heel andere wending genomen. Elto 1 kon het tegen Volharding niet verder brengen dan een 0-0 gelijk spel. Daaren boven won het Yersekse achttal nu met 1-0 van Togo 3. Zoals bekend werd deze wedstrijd eerder op 1 febr. jl. met 1-0 door Togo 3 gewonnen maar daarna on geldig verklaard. Door deze gang van zaken kwam Swift 3, dat nog tegen E Ito 1 en Volharding 1 moet spelen, weer in de running. In 2b bracht Zeelandia 1 tegen Blauw wit 2 slechts 6 speelsters en spelers in het veld. Dit zestal weerde zich uitste kend maar door de numerieke minderheid moesten zij de zege (0-4) aan Blauw Wit laten. Morgen, donderdag 27 februari, gelden voor de provincie Zeeland de volgende hoogwaterstanden: Hansweert 3.01 en 15.31 uur; Terneuzen 2.20 en 14.47 uur; Vlissingen 1.54 en 14.16 uur; Wemeldinge 3.43 en 16.06 uur. GOES Korenbeurs Bijeenkomst Alliance Franpaise TERNEUZEN Luxor 20 uur Barabbas, 14 j. OOSTBURG Ledel 20 uur De X 80 antwoordt niet, 14 jaar ANTWERPEN KVO 20 uur Bohème GENT KNS 19.30 uur Brieven van een dichter

de Stem | 1964 | | pagina 2