Leemans: aardgas geeft Nederland troeven in handen Explosie in werkhaven te Kats eist twee gewonden ARMOEDE: VOOR MILJOENEN NORMALE" LEVENSSTAAT DE Financiële zorgen van de gemeente Vlissingen Champignonteelt groeit in w.-Brabant stormachtig Promotie ir. D. A. Schreuder aan de T.H. te Eindhoven Vastenactie Toost op wereldkampioenschappen Pechvogel tweede ronde BOEKENPLANK Schipper stak gaskachel aan Proefschrift over verlichting van tunnels Krap budgetmaar de begroting sluit ONDERWIJS Ander gezicht Armen vragen om redding Machines Felle kritiek op verouderd gevangeniswezen En morgen is het zondag Zo leefde het Rome der pausen in de achttiende eeuw CEULEMANS komt naar Bavel Kwaliteitsprodukt eerste eis Kampadjudant Auschwitz van moord verdacht Kampioen Engan neemt het niet Vakschool 3 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 26 FEBRUARI 1964 (Van onze verslaggever) Schipper Bram Flikweert uit Zierikzee, 72 jaar, stak gistermor gen om kwart over zeven in de werkhaven van de Oosterschelde- brug te Kats een lucifer aan om in het achterverblijf van zijn shot- telbak, een werkvaartuig dat bij de bouw van de Oosterscheldebrug wordt gebruikt, een gaskachel aan te steken. Er volgde een enorme ontploffing in de kleine, beneden- deks gelegen ruimte. Behalve schipper Flikweert bevond zich ook de 17-jarige John de Loze in het achterverblijf. De twee mannen wa ren, met nog 20 anderen, zojuist met een motorvlet vanuit Zierikzee naar Kats ge varen. Allen zijn in dienst van de Com binatie Brug Oosterschelde en komen el ke morgen op deze manier naar hun werk. Beide mannen liepen door de ont ploffing in gezicht en aan handen ern stige brandwonden op. Vooral John de Loze was er ernstig aan toe. Met behulp van de andere Schouwse werknemers, die nog maar nauwelijks op de kade ston den, werden de twee gewonden door de nauwe uitgang aan dek gehesen. De portier verleende eerste hulp. De gewonden werden snel naar een zieken huis te Goes vervoerd. Later op de dag werden zij naar het ziekenhuis in Zierik zee gebracht. Het achterschip van het werkvaartuig werd voor een belangrijk deel ontwricht. In het achterverblijf zelf is geen spaan van het overigens sobere meubilair heel gebleven. Het achterdak is door de kracht van de explosie bol gaan staan. De stuurhut werd daardoor schuin omhoog gedrukt. De foto laat zien hoe een directielid van het werk en leden van de rijkspo litie te water en de rijkspolitie uit Kats een onderzoek instellen op het achterschip. Links ziet men de ingang naar het achterverblijf. Op de achter grond de omhoog gedrukte stuurhut. Gedurende de twee volgende weken van deze veertig da gen, waarin onze hulp gevraagd wordt voor de noodlijdende evenmens, zullen wij het in hoofdzaak hebben over de ar men. Het onderscheid tussen zieken, armen en jeugd is juist, maar we moeten wel bedenken dat deze categorieën vaak sa menvallen. Een ziekte in een ontwikkelingsland is praktisch altijd een arme. En de jeugd, die we op het oog hebben is in de regel het slachtoffer van ar moede. Hieruit blijkt dat ar moede wel het wijdste begrip is en dat we door over de armen te spreken zijdelings ook de twee andere groepen raken. Armen komen we In ons land als zo danig bijna niet meer tegen. Ze zijn er nog wel, maar dan als stille armen. Als vertrouwde categorie van mensen zijn ze uit het stadsbeeld verdwenen. Juist het ontbreken van sociale voorzieningen en de onmogelijkheid om deze te schep pen is typerend voor de massale armoe de in de vele ontwikkelingsgebieden. Voor twee-derde van de wereld is ar moede de „normale" levensstaat. Afrika, Azië en Latijns Amerika hebben de armen nog steeds bij zich. Wanneer wij spreken over „armen" is het goed te bedenken dat wij deze categorie van mensen op twee wijzen kunnen benaderen. De eerste is meer negatief, de tweede meer positief. Wij kunnen de armen in bescherming nemen, ons over hen heenbuigen en aalmoezen aan hen kwijt raken. Wij kunnen onze liefde voor de armen ook tonen door onszelf beschikbaar te stellen in volledige dienstbaarheid. Deze tweede manier om de armen te benaderen, is veel juister, wij erkennen dan dat zij, de armen, onze gelijken zijn. Wij helpen dan niet om onze edelmoe digheid uit te stallen, maar omdat we Jackie Brown uit Edinburg won in de national sporting club te Londen de Schotse titel bantam- gewicht, doch moest naar de kleed kamer worden gedragen doordat hij, toen hij blij de ring uitstapte, uitgleed en zijn enkel verstuikte! Gistermiddag promoveerde aan de Tech nische Hogeschool te Eindhoven ir. D. A. Schreuder tot doctor in de technische titeld: „The Lighting of Vehicular Traf- wetenschappen op een proefschrift, ge- fic Tunnels" en stellingen. De promotor was porf. dr. J. F. Schou ten, buitengewoon hoogleraar in de per ceptie- en informatieleer aan de Tech nische Hogeschool te Eindhoven. Dr. ir. Duco Anton Schreuder werd te Rotterdam geboren op 11 januari 1931. Hij bezocht te Breda de lagere school en het Stedelijk Gymnasium, waar hij in (Van onze verslaggever) Vrijdag 28 februari gaat de Vlissingse raad zich buigen over de gemeentebe grotingen voor 1964. De begroting die met kunst en vliegwerk sluitend gemaakt is kunnen worden, werd tijdens een ver gadering op vrijdag 10 januari onder zocht. Uit het verslag van die bijeen komst blijkt dat men het betreurt dat de begroting sluitend gemaakt is moeten worden ten koste van het voorzienings peil, dat toch al niet erg hoog lag en nu nog met een bedrag van ruim twee ton verlaagd is. Van ernstige financiële zorgen is de gemeente Vlissingen nu eenmaal niet ge vrijwaard. Een spoedige uitspraak van de Staten Generaal inzake de gemeente lijke herindeling op Walcheren is dan ook zeer gewenst. De gemeente kan eerst dan een vaste koers aannemen bij het uitstippelen van het beleid. Ook het on derwijs en de maatschappelijke zorg ko men niet ongehavend uit de nieuwe be groting. De onderzoekscommissie was van mening dat op de minister van binnen landse zaken druk uitgeoefend moest worden, opdat de ontwikkeling van de gemeente Vlissingen niet wordt geremd door een verkeerde zuinigheid. De pre- cario-rechten die in november '62 al zijn verhoogd zullen weer aan een onderzoek worden onderworpen en later eventueel verhoogd. Voor het gymnastieklokaal bij de Jan Ligthartschool en de zesklassige St. Pe- trusschool hebben de aanbestedingen plaatsgevonden. Binnen twee maanden worden de rijksgoedkeuringen verwacht, waarna de bouw kan beginnen. De nieu we huishoudschool wordt bestekklaar ge maakt en aangezien deze school is opge nomen in het ministeriële scholenbouw plan '63-'64 ligt een spoedige aanbeste ding in de lijn der verwachtingen. De be hoefte aan scholen in het plan Paauwen- burg is bij het college van b. en w. be kend. Binnenkort is daarvoor een bespre king met de betrokken instanties. Voor wat de vervallen Bouwen Ewoutschool betreft is het college van mening dat het onderhoud tot het allernoodzakelijkste beperkt moet blijven en dat afbraak en nieuwbouw financieel- economisch eerder verantwoord is dan ingrijpende vernieu wingen. Het huisvestingsprobleem voor de scholen zal overigens nog toegespitst worden wanneer het scholencomplex aan de Coosje Buskenstraat en de huishoud- te in deze zal mede bepaald worden door de bespreking die binnenkort zal worden 'gehouden met rijksschooltoezicht. Dezer dagen, zo zegt het college van b. en w. is de rijksgoedkeuring te ver wachten voor de 139 ww-woningen in '63 en voor de honderd van dit jaar. Aan het begin van dit jaar waren 156 ww-, 79 premie- en 216 vrije sector woningen in aanbouw. De verwachting is uitgesproken dat niet alle nog bewoonde krotwoningen (91) in het Havendorp voor het eind van dit jaar ontruimd kunnen worden, aan gezien niet alle nieuwbouwhuizen uit het oogpunt van draagkracht geschikt zijn voor bewoners uit het Havendorp. Het gemeentelijke beleid is er dan ook op gericht om door doorstroming de nodige mogelijkheden te scheppen. Uit het oogpunt van propaganda wordt de voorkeur gegeven te spreken over Vlissingen-Oost en niet over Zuid-Sloe. Vooral de Engels sprekende mensen ligt de voorkeursnaam beter. 1949 het einddiploma afdeling B behaalde. In dat jaar heeft hij zijn studie aan de Technische Hogeschool te Delft aange vangen. Tijdens de vervulling van zijn militaire dienstplicht is hij werkzaam geweest als luchtvaartmeteoroloog bij de Koninkelijke Luchtmacht. Na beëindiging van de militaire dienst heeft hij zijn studie in Delft voortgezet waar hij in juni 1958 het diploma van Natuurkundig Inge nieur behaalde, mede op grond van een studie van de mechanische eigenschappen van vacuüm-opgedampte lagen. Sinds augustus 1958 is dr. ir. D. A. Schreuder werkzaam op 't Lichttechnisch Laboratorium van Philips in Eind hoven, alwaar hij, behalve aan tunnel verlichting, vooral aan straat- en weg- verlichting gewerkt heeft. Van zijn hand verscheen een aantal artikelen in binnen- en buitenlandse vak tijdschriften. De dissertatie behandelt de verlichting van tunnels voor het wegverkeer. Deze neemt een speciale plaats in onder de onderwerpen van de verlichtingstechniek, Deze specialiteit vindt zijn oorzaak in de onmogelijkheid om op een technisch en economisch verantwoorde wijze het in terieur van een tunnel even helder te verlichten als een door de zon beschenen open weg. Men moet dan ook altijd rekening houden met een groot verschil in de luminanties tussen de weg en de tunnel. Dit luminantieverschil kan aanleiding geven tot problemen van visuele aard, omdat betrouwbare waarneming slechts kan plaatsvinden als de luminantie van het waar te nemen object en die van zijn directe achtergrond niet veel lager zijn dan de gemiddelde luninantie van het gezichtsveld en omdat het menselijk ge zichtsorgaan enige tijd nodig heeft om zich aan veranderingen (en wel speciaal aan verminderingen) van de gezichts- veld-luminantie aan te passen. Na afloop van de promotieplechtigheid recipieerde dr. ir. D. A. Schreuder in de Senaatskamer van het paviljoen van de T.H. het normaal vinden dat onze gelijken ook in materieel opzicht recht hebben op een menswaardig bestaan. De caritas, die we beoefenen is dan niets anders dan: anderen recht doen. Men heeft in het verleden „Caritas" en „Recht" wel tegen elkaar uitgespeeld. Wanneer we de begrippen zuiver stel len, behoeft er geenszins een tegenstel ling te worden gevoeld. Dat er historisch gesproken wel een oppositie ligt, is dui delijk voor wie zich maar enigszins in de geschiedenis vanaf het Nieuwe Tes tament tot aan de encycliek Mater et Magistra van Joannes XXIII heeft ver diept. De caritas krijgt dan een heel ander gezicht. Van een neerbuigend, in be scherming nemend gebaar wordt het een dienstbaarheid aan de ander: wat kan ik voor je doen! Hierin gaat dan die ander ook een woord meespreken. Hij is dan niet meer de louter passief ontvangende, maar de actief meebe slissende partner, zij het op de wyze van ontvangen. 55 55 onwaardig. Wij hebben de plicht caritas te beoefenen, maar dan op zuiver evan gelische wijze, die een erkenning in houdt van het strikte recht dat al deze mensen hebben op een menswaardig bestaan en dat wij hen hierin moeten helpen. Ter liefde Gods en dat is altijd een verlossende liefde. Onze hulp is er dan op gericht hem te helpen tot volwaardigheid en hem die hulp te bieden die hem de kans geeft zichzelf te „behelpen". Mondiaal gezien en dat is de ziens wijze van de Vastenactie gaat dit al duidelijk spreken nu de meeste ontwik kelingslanden hun zelfstandigheid heb ben verkregen. Echte christelijke caritas respecteert de mans in nood. Onze hulp mag de ander niet het gevoel geven van medelijden (in de gangbare sentimentele betekenis van het woord). Die hulp moet de ander zoveel mogelijk vrij laten. Onze hulp zal een antwoord moeten zijn op een vraag, niet een „aalmoes" op gebedel". Historische associaties met een kolo niaal verleden, belemmeren vaak het ontwikkelingswerk. De praktijk wijst uit dat de Kerk in haar vertegenwoor digers de missionarissen nog de meeste kans maakt iets te bereiken. Daarom zijn de Vastenacties van zo kapitaal belang! De gunstige mogelijk heden, die hier voorhanden zijn, door eeuwen van good-will gekweekt, mogen we niet onbenut laten om waar nodig en waar is dat niet? een helpende hand toe te steken aan onze broeders in nood. Armoede, vaak het gevolg van honger (mislukte oogst), is op haar beurt weer oorzaak van blijvende honger, ziekte en volkomen uitputting. Vrijwel alle honge rende volken zijn agrarische volken en geheel afhankelijk van de bodem. Bo vendien hebben, met uitzondering mis schien van China en Egypte, in vrywel alle landen de agrarische verhoudingen lange tijd de druk getorst van de over heersing van het grootgrondgebezit, ge woonlijk gepaard aan zeer ongunstige pacht-gewoontcn. Men heeft gezegd dat een verbetering van de landbouw deze landen tot welstand zou kunnen bren gen. Maar zo'n verbetering is weer afhan kelijk van machines. De kwestie, waar en hoe de noodlottige cirkel van onwetendheid armoede honger ziekte te doorbreken is een zeer gecompliceerde kwestie, die in elk land, in elke streek weer anders ligt. De ondervinding wijst uit dat een door breking op zoveel mogelijk punten te gelijk de beste kans van slagen maakt. Dit is ook het beeld dat de Vasten actie vertoont. De aanvragen om hulp wijzen de weg. Er wordt zowel hulp gevraagd om de onwetendheid (analfa betisme) te bestrijden als om de armoe de op te heffen als tegen honger en ziekte. In termen van de Vastenactie: zieken vragen genezing, armen vragen redding, jeugd vraagt toekomst. In deze tweede ronde staan de armen en het armoedevraagstuk in het mid delpunt van de belangstelling. En dan denken we vooral aan de huisves ting (aan de duizenden krotwoningen, of het nu Latijns Amerika is, Afrika of Azië). Verder aan de economische opbouw van de landen, de grondbewerking, in dustrialisatie, enzovoort. Kortom alles wat de levensstandaard kan verbeteren. De toestand, waarin miljoenen mensen op dit ogenblik moeten leven is mens- (Van onze parlementaire redactie) Prof. Diepenhorst (A.R.) heeft gister avond in de Eerste Kamer bij de behan deling van de justitiebegroting zijn ern stige bezorgdheid uitgesproken over het tempo van de gevangenisvernieuwing. Het gevangeniswezen is het stiefkind van de staat, aldus prof. Diepenhorst. Aan de verbetering van de rechtspositie van de gevangene is ook nog niets gedaan. De tijd van de detentie wordt in onvoldoen de mate dienstbaar gemaakt aan terug keer van de gevangene in de maatschap pij. De invoering van de vijfdaagse werk week in de gevangenissen is onjuist; daarmee wordt het lanterfanten maar bevorderd. Ook de beloning van de ge- vangenisarbeid is te laag, aldus prof. Die penhorst. Kritiek uitte de hoogleraar en ook de heer Brongersma (P.v.d.A.) op de groot te van de nieuwe vrouwengevangenis, die bij Arnhem komt. Ook had prof. Diepen horst kritiek op het bouwen van een grote regionale gevangenis te Gouda. De heer Brongersma (P.v.d.A.)) bleek weinig ingenomen met het bijeenbrengen van kortgestrafte verkeersdelinquenten. De heer Diepenhorst vroeg de minister waarom de rechters hun vonnis niet ter stond na de behandeling van een zaak uitspreken, maar de verdachten veertien dagen onnodig in spanning laten. De tijd welke verdachten vaak in voorlopige hechtenis moeten doorbrengen is ook veel te lang, aldus deze afgevaardigde. De auteurs A. J. Verwey o.f.m. en M. Clarenbeek-van Klaveren zijn bij het samenstellen van dit boek uitgegaan van het feit, dat de zondagse preek veelal over de kinderhoofden heen gaat. Zij hebben daarom voor elke zondag van het kerkelijk jaar een overweging ge schreven, steunend op evangelie, epistel op een eigen verhaal. Zo is een medi tatieleesboek tot stand gekomen, dat on getwijfeld een aantal voortreffelijke ge dachten bevat en doorgaans fijnzinnig is afgestemd op de leeftijdsgroep van tien tot twaalf jaar. Intussen blijft het een vraag, hoe zich de auteurs het ge bruik van deze uitgave hebben voorge steld. Zonder leiding zal het kind ge neigd zijn, het hele boek ineens uit te lezen, wat geheel tegen de opzet is, Mèt leiding is het gevaar denkbaar, dat volwassenen in de bekoring komen tot zedenpreken. Men mag echter aanne men, dat het boek in de juiste handen veel goed kan stichten. (Uitg, De Spaar- nestad Haarlem). A. G. In de achttiende eeuw gistte het op geestelijk en maatschappelijk gebied, tra ditionele waarden werden omgewoeld door revolutionaire leuzen, maar het liet Rome onberoerd. Het leefde onder de heerschappij der pausen een zorgeloos bestaan vol feesten en gemetingen van de goede dingen des levens. Een in theo rie absoluut gezag verleende mateloze vrijheden. Uitbundige godsdienstigheid ging samen met losse zeden. Zwierig en praalziek was de levensstijl van de tal rijke kerkelijke en wereldlijke autoritei ten. De Pausen muntten uit door vader lijke goedheid, maar hun regeerkracht was niet groot. De arme Clemens XIV kon niet weer staan aan de druk van allerlei politieke krachten om de jezuïetenorde op te hef fen, al was hij het er in zijn hart hele maal niet mee eens. Tenslotte kwamen de Fransen der revolutie de pauselijke staat zonder veel verzet overweldigen, doch de nieuwe religie van de Vrijheid sloeg bij de Romeinen helemaal niet in. Het is een kleurrijk en bont patroon, dat Maurice Andrieux in dit boek voor ons weeft. Hij heeft het Romeinse leven in de achttiende eeuw met kennelijke sympathie uit de geschriften en kronie ken overgeschreven en vertelt er nu ple zierig van, hier en daar met een tikkel tje ironie. Voor liefhebbers van historie een smakelijk gerecht. Bij Hollandia, Baarn, kwam de goede vertaling uit. Het krappe gemeentebudget laat niet toe dat dit jaar nog de gasverlichting in Vlissingen volledig wordt vervangen door electrische verlichting. Overigens wordt met de verandering van de straatverlich ting in enkele gevallen gewacht tot de saneringsplannen verwezenlijkt zijn, o.m. geldt dit voor de Nieuwe Markt. Geld is er ook niet om de nieuwe brug bij de Hogeweg over de watergang te bouwen. De vestiging van een dierenasiel is op de urgentie-lijst geplaatst, een terrein voor het asiel is nog niet aangewezen. Het openluchttheater in het Nollebos zal deze zomer nog niet gebruikt kunnen worden. De beplanting om en in de om geving van het theater is nog niet hoog genoeg, zodat de gewenste natuurlijke windafscherming nog niet volstaat. Aan de accommodatie moet ook nog het een en ander gebeuren. De rijksgoedkeuring voor de bouw van een nieuwe h.t.s. kan nu vlug worden verkregen zijn. Momenteel bezoeken vijf tien leerlingen de Zeeuwse visserijschool. Twee van hen komen uit Arnemuiden, Breskens 6, Vlissingen 3 en Colijnsplaat, Tholen. Yerseke eh Zoutelande 1. (Van onze sportredactie) Op 17 april is er in Bavel een groot biljartfeest. Dan komt namelijk niemand minder dan Raymond Ceulemans een demonstratie geven, samen met Cees van Oosterhout. Het tweetal zal laten zien school aan het Groenewoud zullen zijn I hoe men driebanden moet spelen'. De de- ontruimd. De beleidslijn van de gemeen-1 monstratie vindt plaats in zaal Bruyninkx. Burgemeester Dietrich Koenig van Dortmund heeft op het stad huis een ontvangst gehouden voor de deelnemers aan de wereldkam pioenschappen kunstrijden. Op de foto brengen (v.l.n.r.) Hans Juer- gen Baumler, Marika Kilius, bur gemeester Koenig, Sjoukje Dijk stra en Manfred Schnelldorfer een toost uit. (Van onze verslaggever) De champignonteelt is west-Brabant heeft vooral het laatste jaar weer een belangrijke uitbreiding ondergaan. Het aantal kweekcellen bij de leden van de coöperatie van kwekers in west-Brabant steeg van 92 tot 132, een stijging van ongeveer 45 percent. Voor het eerst werd in 1963 het omzetcijfer van ruim een miljoen aan bruto-opbrengst door de coöperatie bereikt. De grote stoot voor deze champignon teelt werd in 1955 gegeven door de toenmalige burgemeester Van de Riet te Standdaarbuiten. De teelt is feitelijk uit nood geboren. Immers, de in deze gemeente en omgeving gevestigde klei- Het gerechtelijk vooronderzoek tegen de van drievoudige moord verdachte voormalige kampadjudant van Ausch witz, de 68-jarige Robert Mulka uit Hamburg, is dinsdag begonnen. Mulka, die al wegens medeplichtigheid aan moord in een „onbekend aantal ge vallen" in het Auschwitzproces te Frank fort terechtstaat, was vrijdag na de zit ting onverwacht in hechtenis genomen. Tot dan had deze vroegere SS-man, nu nog procuratiehouder, zich tegen een borgsom van vijftigduizend mark op vrije voeten bevonden. Een voormalige gevangene van het con centratiekamp heeft de beschuldigingen van moord tegen Mulka ingebracht. De gewezen adjudant van kampcommandant Hoess zou met pistoolschoten drie gevan genen gedood hebben. De Noorse Olympische kampioen ski springen Toralf Engan heeft bekend ge maakt dat hij de Zweedse krant Aftun- bladet zal aanklagen wegens smaad, in dien dit blad geen verontschuldigin gen publiceert en er niet voor zorgt dat die excuses ook in de Noorse pers erecht komen. Engan neemt het de Zweedse krant kwalijk dat die heeft geschreven dat Engan er een gewoonte van maakt sterke drank te drinken voor hij gaat springen, om zo zijn angst te overwin- ïen. Trots werd in 1956 de eerste chan. pignonoogst verzameld. ne vlassers konden door de dumping prijzen voor het vlaslint op de wereld markt het hoofd niet meer boven water houden. Er vielen zelfs flinke klap pen onder deze kleine zelfstandigen, om dat het afgewerkte produkt waarin het eigen kapitaaltje was gestoken niet dan ver beneden kostprijs kon worden ver kocht. Noodmaatregelen, moeizaam met medewerking van de regering tot stand gekomen, verlichtten de pijn van dit ver lies, doch namen deze beslist niet weg. Pioniers De idee over te schakelen naar de champignonteelt werd beslist niet en thousiast ontvangen. Dit was wel be grijpelijk, want de kleine vlassers had den in de loop der jaren al meer te leurstellingen moeten verwerken. Ook hier wierpen zich enkele pioniers op. Zij trokken naar Mook en omgeving waar zij in champignonkwekerijen gin gen werken om zich in de teelt te be kwamen. De eerste cellen kwamen in de loop van 1956 te Noordhoek onder Standdaar buiten gereed en nog hetzelfde jaar werden de eerste champignons geplukt. Groot was de belangstelling voor de eerste witte zwam die voorzichtig naar de veiling te Breda werd vervoerd. Deskundige voorlichting zowel voor de teelt als voor de financiering werd zo veel mogelijk verleend. De belangstel ling groeide, zij het hier en daar toch nog schoorvoetend. Hoe het in die 8 jaren groeide moge blijken uit de omzetcijfers: 1957 13.669 kg gemid. prijs 3,26, 1958 75.000 kg gemid. prijs 2,51, 1959 122.000 kg gemid. prijs 2.80, 1960 138.000 kg gemid. prijs 3,19, 1961 236.000 kg gemid. prijs 2,76, 1962 319.200 kg gemid prijs 2,80, 1963 451.000 kg gemid.' prijs 2,59. De bij de coöperatie aangesloten be drijven zijn thans gevestigd in de na volgende plaatsen. (Achter de plaats vindt men tevens het aantal kweekcel len vermeld), Standdaarbuiten 52, KJun- dert 11. Düssen 3, Oud en Nieuw Gas tel 12, Fijnaart 9, Willemstad 1, Woens- drecht g. Dinteloord 11. Zevenbergen 2, Nieuw Ginneken 17, Bergen op Zoom 6 en Teteringen 3. De kwekerijen te Bergen op Zoom en ook die te Nieuw Ginneken bestonden reeds eerder, doch traden later toe tot de coöperatie. In coöperatief verband kon in de loop der jaren ook heel wat worden bereikt voor de inkoop van de benodigde grond stoffen en de garantie van de afzet van het produkt. Daarbij moet wel uitdrukkelijk gesteld wefden dat vooral aandacht moet wor den besteed aan het telen van een kwa liteitsprodukt, zodat de verwerkende em- dustrie op de wereldmarkt mee kan. Het proefstation voor de champignoneul tuur te Horst biedt de gelegenheid vol doende kennis te vergaren in die kwali teitsteelt. Ook regionaal zullen in de loop van dit jaar cursussen worden georganiseerd met als doel de vakkennis van de teler op een hoger peil te brengen. (Van onze Belgische correspondent) Nederland zaj binnen afzienbare tijd, en zeker reeds in 1970, een zeer actieve en zelfs dominerende rol gaan spelen in de energievoorzie- sing van West-Europa. De ontdek king van de aardgasbellen van Sloch- teren en Ameland heeft Nederland inderdaad in het bezit gesteld van energievoorraden, die ver uitreiken boven de eigen Nederlandse behoef ten. Aldus onderstreepte de Antwerpse senator dr. Victor Leemans tijdens een lunchcauserie, die hij dinsdag middag in Antwerpen hield, op uit nodiging van de Nederlands Belgische Vereniging. De Belgische senator, een specia list inzake Europese energieproble men, wees erop dat de thans be kende Nederlandse aardgasvoorraden driemaal groter zijn dan de ge zamenlijke aangeboorde aardgas reserves van Duitsland," Frankrijk en Italië samen. Ruw geschat zal Nederland twee derde van die voorraden naar het buitenland exporteren. Men moet de troeven die Neder land in handen kreeg, zien tegen de achtergrond van de zich snel ont wikkelende energiebehoeften van West-Europa. Reeds in 1970 zal er in het Europa der Zes een tekort zijn van 450 miljoen ton steenkool. Niet enkel zal het aardgas bijgeviplg een krachtige concurrentiële positie kunnen innemen, t.a.v. klassieke energiedragers, zoals steenkool, maar het betekent een welhaast providen tiële aanvulling op het ogenblik dat Europa voor zijn energiebehoeften op andere werelddelen een beroep zou moeten doen. Uiteraard roept het aanboren van de enorme Nederland se aardgasvoorraden een aantal problemen op van Europese draag wijdte. Een van die vragen is, tegen welke prijs Nederland zijn aardgas aan de Europese partners zal willen afstaan. Een reeks problemen van technische aard moet ook nog wor den opgelost een uitgebreid net van aardgasleiding zal West-Europa moe ten overspannen maar deze kwes tie van .technische aard zijn zeker niet onoverkoombaar. De Nederland se aardgasbellen zullen ook op het sociale en het industriële niveau hun uitwerking doen gevoelen. „Sociaal en industrieel kan de graad van om wenteling nog niet bepaald of om schreven worden, zo besloot dr. Victor Leemans zijn causerie, „maar alleszins zaï tijdens de overschake lingsperiode veel begrip en overleg moeten worden betoond door allen die bij de sector van de energie voorziening zijn betrokken."

de Stem | 1964 | | pagina 12