BEDDEN vrij door voor gewonden genade -moorden R.-k. aannemers akkoord met ontworpen c.a.o. Belastingverhoging voor sigaretten en benzine Drankwet in Kamer en Rijnmond goedgekeurd Opzienbarende bekentenis in proces Frank Sinatra Duits politicus spoorloos DC-8 stort met 58 inzittenden in moeras Zeeman krijgt nieuwe hand en onderarm Straalvliegtuig bij Fokker in produktie Risico-regeling bevredigend Koffie-(lik Inkrimping korps commando's definitief Bouwcapaciteit Ook NAPB en NCAB NEDERLANDSCHE R.K. VEREENIGING VAN SIGARENFABRIKANTEN VERBOND VAN SIGARENFABRIKANTEN IN NEDERLAND mm - Torrence wist ervan; Tijdelijk per I april 1 ransplantatie Bestand Noord- Borneo aan zijden draad F28 interesseert KLM Staatsonderwijzers Oostenrijk willen kortere werktijd BEURS VAN AMSTERDAM PROCES HEFELMANN Kanselarij bureau slechts schakel Weer Unilever en Philips gevraagd DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 26 FEBRUARI 1964 (Advertentie) (Van onze verslaggever) De algemene vergadering van de Ne derlandse Katholieke Aannemers- en Patroonsbond (N.K.A.P.B.) heeft zich gisteren in Den Bosch akkoord ver klaard met de ontworpen c.a.o. voor het bouwbedrijf, die momenteel ter goedkeuring op tafel ligt bij de Stich ting voor de Arbeid. Voorzitter J. P. A. Nelissen legde er de nadruk op dat de werkgevers zich niet moeten laten verleiden zwarte lonen te betalen. Vol gens hem zouden de aannemersorgani saties moeten overeenkomen dat over treding van de nieuwe c.a.o. dient te worden aangemerkt als een overtreding van de erecode voor aannemers. Vanuit de vergadering werd met klem gesteld dat de nieuwe c.a.o. geenterugwerkende kracht zal mogen hebben. Zoals bekend krijgen de bouwvakijnen, vergeleken met die in andere bedrijfs takken, een extra uitloop. Dat dit kwaad bloed zet, moet volgens de heex Ne lissen op de koop toe genomen worden. Naar zijn mening gaat het er niet om dat de anderen een offer brengen ten behoeve van het bouwbedrijf, maai' dat allen een offer brengen ter wille van het algemeen belang, dat gebaat is oij een snelle oplossing van de woningnood. Toonde hij zich verheugd dat de nieu we c.a.o. de mogelijkheid biedt om van de zwarte lonen af te komen, hij be treurde het dat de voorstellen van de werkgevers om eindelijk eens een di rect verband te leggen tussen prestatie en beloning door de werknemers zijn getorpedeerd De vakbonden streven nog altijd naar nivellering, verzuchtte hij. Hij zei blij te zijn met de verbe teringen van de secundaire arbeids- voorwaarden, zoals een dienstjarentoe- slag. kledingtoeslag en verbetering van de ziekteuitkering. Ter vergadering is uitvoerig gedis cussieerd over het akkoord dat de aan nemers met minister Bogaers bereikt hebben aangaande de herinvoering van de risico-regeling. Het akkoord wordt thans uitgewerkt. Voorzitter Nelissen toonde zich tevreden over de regeling van een aantal oude gevallen uit het verleden. De regeling ten aanzien van de lopende contracten, waarin geen ri sico-clausule is opgenomen, noemde hij bevredigend". De afspraak omtrent de nieuwe werken bevat plus en min puil- De Westduitse politie is gisteren een speurtocht begonnen naar Edo Osterloh, de minister van cultuur van de deelstaat Sleeswijk-Holstein, nadat diens hoed en aktentas bij een brug ever de Kieler- baai waren gevonden. Osterloh wordt sinds dinsdagmorgen vermist. Hij is 54 jaar en vader van acht kinderen. Hij is lid van de christen-de mocratische partij en heeft geen nazi verleden. De afgelopen weken heeft hij ver schillende keren op zijn kantoor verstek moeten laten gaan omdat hij overwerkt was. Kikvorsmannen doken vlakbij de plaats waar de hoed en de tas van de minister gevonden werden, het stoffelijk overschot van een man op. maar volgens de politie was het Osterloh niet. In de omgeving van het ministerie en de nabij gelegen bossen werd eveneens geen spoor van de minister gevonden. Het staat nu vast dat. het parate deel van het korps commandotroepen zal wor den teruggebracht tot een derde van zijn sterkte. De bevelhebber der landstrijd krachten, luitenant-generaal F. van der Veen, heeft daartoe nu definitief beslo ten. zo heeft ons de legervoorlichtings- dienst bevestigd. De datum waarop het besluit van de legerleiding in werking treedt is nog niet bekend. Het tot een derde deel reduceren bete kent in de praktijk dat twee van de drie parate compagnieën zullen worden opge heven,. Over de grootte van het bedrag dat men met het treffen van deze maat regel denkt te kunnen bezuinigen wordt officieel niets bekend; bekend is echter wel dat één parate militair per jaar een bedrag vergt variërend van drie- tot vijfduizend gulden. Door het opheffen van twee compagnieën (samen een kleine 400 man), zou zo een anderhalt miljoen gulden bespaard kunnen worden. Dit bedrag zal in de praktijk door allerlei factoren wat nadelig beïnvloed worden, zodat met een besparing van ongeveer een miljoen gulden rekening wordt ge houden. Luitenant-kolonel Hosthuis van de commando's te Roosendaal verklaarde gisteravond weinig of niets te kunnen mededelen over de consequenties. De overste zei nog niet tot in details op de hoogte te zijn. De conclusie ligt voor de hand dat de toeloop van nieuwe rekru ten geringer wordt en dat dus het aan tal 111 opleiding zijnde commando's ook terug zal lopen. ten, aldus de voorzitter, die vaststelde dat het akkoord niet alle moeilijkheden uit de wereld helpt. Een bezwaar is met name dat alle fluctuaties in lonen en sociale lasten een jaar lang buiten verrekening blij ven. Voor de aannemers zou hierdoor het opstellen van aannemingssommen blijven lijken °P koffiedik In de bestekken moet in elk geval een risico-clausule worden opgenomen, die betrekking heeft op de prijzen van bouwstoffen. Een dergelijke risico-be- paling heeft de overheid overigens nooit verboden. Bij het uitwerken van het akkoorl, aldus de heer Nelissen, zal vooral gelet moeten worden op de samenstelling van het te verrekenen materialenpakket en op de eenvoud van het verrekeningssysteem. Bondsvoorzitter Nelissen heeft ook ge sproken over de alarmerende berichten over braakliggende bouwcapaciteit in Noordbrabant, een zaak waar de bond een onderzoek naar heeft ingesteld. Het onderzoek heeft, zoals wij reeds meld den, uitgewezen dat per 1 maart een flink aantal bedrijven met in totaal bij na 1000 man personeel zonder werk dreigt te komen. Om de continuïteit in de activiteiten van de kleinere aannemers te verze keren zou er, aldus voorzitter Nelissen, een soepeler goedkeuringsbeleia gevoerd moeten worden. Volgens hem zou het gewenst zijn dat de hoofdingenieur-di recteur de bevoegdheid krijgen om. bui ten het reeds vastgestelde contingent om, in bepaalde gevallen rijksgoedkeu ring te verstrekken. Deze zouden ver leend moeten worden voor bouw in de vrije sector, mits de te bouwen wonin gen bestemd zijn voor eigen bewoning, er onbenutte bouwcapaciteit wordt in geschakeld en er geen speculatieve oog merken aanwezig zijn. Ook de ledenvergadering van de Neder landse aannemersbond en patroonsbond voor de bouwbedrijven heeft gisteren het bestuur gemachtigd de nieuwe collectie ve arbeidsovereenkomst voor de bouw bedrijven waarover dezer dagen over eenstemming is bereikt af te sluiten. De vergadering had wel enkele bezwa ren tegen die tekst in de c.a.o. die han delt over het werken in tarief. Ze meen- d e dat deze voor meer dan 'één uitleg vatbaar is en ze drong er op aan dat de redactie op dit punt gewijzigd zal wor den. De Nederlandse christelijke aanne mers- en bouwvakpatroonsbond heeft eveneens zijn fiat gegeven aan de nieuwe bouw-c.a.o. Er werd echter o.a. bedongen dat de c.a.o. niet m^t terugwerkende kracht zou mogen worden ingevoerd, en dat samen met de andere partijen maat regelen getroffen dienen te worden om de correcte toepassing van de c.a.o. te verzekeren. BILDERDIJKLAAN 23 - EINDHOVEN B1LTSTRAAT 101 c - UTRECHT - - ft'- "i j/S/ fV'-V:: ri" Een eenvoudig advies. AAN ALLE MANNEN (en vrouwen....), DIE ND AAN DE SIGAAR GAAN U gaat dus óók aan de sigaar? Goed zo. De sigaar, goed behandeld en verstandig gerookt, zal u veel genot en plezier verschaffen. Maar mogen wij beginners even wegwijs maken? Er zijn allerlei soorten van sigaren: sprietjes, senoritas, bolknakken, corona's, enz. Vergis u niet: Een grote sigaar is vaak lichter dan een kleine. Uw sigarenwinkelier heeft verstand van zijn vak. Hij zal u graag met deskundige raad op weg helpen. Kies direct de sigaar, die past bij uw beurs en die u kunt b 1 ij v e n roken. Onze Nederlandse sigaren zijn in alle prijsklassen goed. Verwijder het sigarenbandje voorzichtig, ook al staan de kinderen om u heen te springen. Puf niet als een vulkaan en trek niet nerveus. Rook bedaard, maar laat uw sigaar nooit uitgaan. Tip de as niet voortdurend van uw sigaar, maar laat hem zo lang mogelijk zitten, dat houdt de rook koel en geurig. (Maar denk thuis wel om het vloerkleed...) De Amerikanen zeggen al jaren: "You need not inhale to enjoy a cigar". U hoeft niet te inhaleren om van een sigaar te genieten, zo is het toevallig ook nog eens Als u deze eenvoudige regels opvolgt, zal de sigaar u steeds beter gaan smaken. En weldra ontdekt u hoeveel goeds in een sigaar is verborgen, hoeveel rust en plezier een sigaar u schenkt. Vraag het maar aan andere sigarenrokers - Eindhoven De rock 'n rollzanger Dean Torrence heeft tijdens het proces tegen de ont voerders van de zanger Frank Sinatra jr. toegegeven dat hij van tevoren op de hoogte was van de ontvoering van Frank jr. en dat hij ook een deel van het los geld van 240.000 dollar ontvangen had. Enige uren tevoren had hij tijdens zijn getuigenis voor de rechtbank dit alles ontkend, maar Torrence verscheen op nieuw in de getuigenbank nadat de open bare aanklager Thomas Sheridan rechter William East meegedeeld had dat de „getuige nog iets aan zijn verklaring wil de toevoegen". Torrence verklaarde in zijn tweede ge tuigenis dat een van de drie aanklaag den, Barry Wortnington, zijn beste vriend was, hoewel hij tijdens een kruisverhoor eerder had ontkend dat hij de ontvoering met iemand besproken had. Ook ontken de hij toen dat hij de door de verdediging beschreven „geheimzinnige zanger" zou zijn, die het plan van de ontvoering van de jonge Frank Sinatra opgevat had met het doel hem even beroemd te maken als zijn vader. Torrence bleef echter ont kennen dat de ontvoering alleen maar als publiciteitsstunt opgezet was. „Ik wist van de zogenaamde ontvoering af", zo verklaarde hij. „Ik kreeg wat van het losgeld, maar dat heb ik terugge geven". Hij verklaarde dat hij door beklaagde Keenan vorig jaar oktober volgens de aanklager de tijd waarin de ontvoering beraamd werd op de hoogte werd ge steld. Verder verklaarde Dean Torrence dat Keenan op 11 december drie dagen na de ontvoering van de jonge Frank hem thuis opzocht en hem een papieren zak gaf, waarin volgens Keenan 25.000 dollar zat. Maar volgens getuige Torrence had hij het geld op vrijdag de 13de december alweer teruggegeven aan Keenan. MEINEED Rechter East merkte op dat hij met een geval van meineed in de rechtszaal te maken had en dat hij hierover zeer ver stoord was. Hij zou de meineed behande- (Van onze parlementaire redactie) Het is nog steeds de wens van de rege ing om de tijdelijke verhoging van de omzetbelasting op sigaren en van het in voerrecht op benzine op 1 april in te doen gaan. De regering meent namelijk dat het in de huidige situatie gewenst is dat de bijdrage van deze maatregel tot ontspanning van de economie zo spoe dig mogelijk ingaat Dit blijkt uit de memorie van ant woord die de minister en staatssecretaris van Financiën op desbetreffende wets voorstellen de Tweede Kamer heeft toe gezonden Als het parlement aan de wens tegemoet wil komen zal deze ma terie vrij spoedig door de Tweede Ka- mer m openbare behandeling moeten worden genomen Dit te meer waar de ïwV° "Jteraai-ri ook nog door de schriftelijk moeten wor- De h»irfeT ?n daarna behandeld. De belde bewindslieden wijzen er nog eens op dat op dit moment niet meer dan deze tijdelijke verhogingen voor één jaar worden voorgesteld. Wil er sprake zijn van handhaving van de maatrege len dan zal er binnen dit jaar weer over leg met het parlement moeten plaatsvin den. Er wordt voorts op gewezen dat het effect van deze fiscale maatregelen op zichzelf gezien niet meer dan 120 mil joen bedraagt. Dat de lastenstijging to taal 200 miljoen bedraagt komt door de prijsverhoging van de sigaretten met 25 procent per 1 april. De bewindslieden zeggen voorts op dit moment nog geen concreet beeld te kun nen geven van de komende verlaging van de loon- en inkomstenbelastingen. Deze verlaging zal zo redelijk mogelijk over de verschillende categorieën van belas tingplichtigen worden verdeeld. Daarbij zal ook aan de belastingbetalers met kleinere inkomens aandacht worden ge geven. len zoals meineed in een rechtszaal be handeld wordt. Toch dankte hij Torrence dat hij de waarheid verteld had. Onder kruisverhoor van de verdediger George Forde verklaarde Torrence dat hij zijn vriend Keenan in het verleden wel eens geld geleend had, maar dat hij niet wist dat het voor een kidnap ge bruikt zou worden. Na aanhoudende ondervraging van de verdediging gaf hij toe dat hij Keenan ook eind november dus nadat hij over het ontvoeringsplan ingelicht was nog geld geleend had, De verdediging van de drie beklaagden heeft bewerkstelligd dat Frak Sinatra senior en junior beiden weer voor de rechtbank zullen verschijnen. Frank jr. v/ordt donderdag terugverwacht uit Europa. Gisteren is een DC-8-straalvliegtuig van de Eastern Airlines neergestort in een moeras bij New Orleans aan de rand van het Ponchartrain-meer. Alle 58 in zittenden zijn omgekomen. Het vliegtuig was op weg van Mexico naar New York. Zes of zeven minuten voordat het toestel in het moeras dook was het opgestegen van de internationale luchthaven van New Orleans, na een normale tussenlanding. 's Nachts had het zwaar geregend en toen het vliegtuig vertrok was het wat mistig. Voor vliegen werden de weers omstandigheden echter goed genoemd. Er is geen S.O.S.-boodschap van de vlieger ontvangen. Een helikopterpiloot nam vele wrakstukken waar over een groot gebied in ondiep water. Daaruit maakt men op dat het straalvliegtuig of wel in de lucht of bij het neerkomen is ontploft. Het grootste wrakstuk ligt ne gen kilometer van de oever van het meer, dat grotendeels wordt omringd door moe rassen. Onder de 51 passagiers bevonden zich veertien werknemers van de lucht vaartmaatschappij. De kustwacht heeft verscheidene lijken geborgen. (Advertentie) VAN AGRESSIE jegens Venezuela is Cuba beschuldigd in een rapport, dat de inter-Amerikaanse commissie heeft voorgelegd aan de organisatie van Ame rikaanse staten. VERDER STREKKENDE maatregelen ter verbetering van de situatie op de aardappelmarkt verlangt de K.N.B.T.B.. die de tegenwoordige toestand uiterst be denkelijk noemt en zegt dat hetgeen de boer nu ontvangt ver beneden de kost prijs ligt. GOLDA MEIR, de Israëlische minister van buitenlandse zaken, is gisteren op Schiphol door haar ambtgenoot mr. Luns verwelkomd. Mevrouw Meir komt de vriendschapsbanden, die tussen Israël en ons land bestaan, nauwer aanhalen. Twee Bostonse chirurgen hebben mel ding gemaakt van een geslaagde trans plantatie van een hand plus onderarm. De transplantatie is verricht op een 28- jarige zeeman uit Ecuador, Julio Luna. '"'Luna deed dienst te Guayaquil, toen een granaat in zijn rechterhand explo deerde. Hand en pols werden kort na het ongeluk afgezet in de plaatselijke kliniek van dr. Roberto Gilbert, op 13 februari. Gilbert slaagde er binnen vijf uur in een donor te vinden. Deze was een 38-jarige man die in een ziekenhuis op een paar kilometer afstand van de kliniek van Gilbert aan een inwendige bloeding was bezweken. Hand en onder arm van de dode werden geamputeerd en op ijs overgebracht naar de kliniek. Negen uur later was de transplantatie een feit. De patiënt maakt het uitstekend. Hij kan de hand volledig bewegen. (Van onze parlementaire redactie) Twee belangrijke wetsontwerpen zijn gisteren in de Tweede Kamer aan de eindstemming toegekomen, het Rijn- mondontwerp en de nieuwe drank- en horecawet. Beide wetsontwerpen werden Maleisië heeft gisteren het luchtruim van Sabah (een der deelstaten van de federatie) gesloten voor Indonesische vliegtuigen. Zoals men weet was dez.e maatregel al eerder aangekondigd. Het verbod tot invliegen ging vergezeld van de waarschuwing dat elk Indonesisch vliegtuig dat zich toch boven Sabah waagt, neergeschoten zal worden. Er werd aan toegevoegd dat men be schikt over luchtdoelgeschut. (Boven dien zijn er sinds enkele dagen vier Britse straaljagers in Singapore gestatio neerd, die bij de verdediging van het Maleisische luchtruim kunnen worden ingezet). Soebandrio, de Indonesische minister van buitenlandse zaken reageerde op de maatregel met de opmerking dat er voor Indonesië niets anders opzit, dan door te gaan met de bevoorrading van de strijd krachten die zich op Maleisisch gebied bevinden. Het bestand dat Robert Kennedy be werkstelligde en dat de laatste tijd toch al niet veel meer om het lijf had, is hierdoor geheel op losse schroeven komen te staan. WEER IS een baby gestikt in haar bed je. Het was een ruim eenjarig meijes, jongste uit een Haarlems gezin van vier kinderen. goedgekeurd. Minister Toxopeus (Bin- nenl. Zaken), die met het Rijnmondont- werp de eerste bestuursvorm voor een stedelijke agglomeratie tot stand brengt, won de stemming met 104 tegen 19 stem men. Dr. Veldkamp (Sociale Zaken) moest met een minder grote meerder heid genoegen nemen. Zijn nieuwe drankwet baalde de eindstreep met 72 tegen 52 stemmen. Minister Veldkamp had tegen zich de PvdA., PSP, CPN, SGP. Vrije Boeren, twee anti's en twee leden van de CHU- fractie. Deze tegenstemmers vrezen dat de nieuwe drankwet door het breken met het maximumstelsel zou kunnen leiden tot een aanzienlijke uitbreiding van het aantal verkooppunten van drank en daardoor tot een groter drankver- bruik. Bij het Rijnmondontwerp, dat de be stuurlijke samenwerking regelt van 24 gemeenten in het gebied rond de Nieu we Waterweg, werd de oppositie ge vormd door 18 KVP'ers en 1 PSP'er. De Tweede Kamer heeft gisteren ook haar fiat gehecht aan een V.N.-verdrag inzake de voorkoming en bestraffing van genocide. Onder genocide worden mis daden verstaan tegen bepaalde bevol kingsgroepen, zoals de uitmoording door Hitler-Duitsland van joden en zigeuners. De Nederlandse regering heeft lang ge aarzeld of zij tot het verdrag zou toe treden. Die aarzeling werd ingegeven door ergernis over het feit dat het ver drag bijzonder onvolledig is. Politieke genocide is buiten het ver drag gelaten. Ook de culturele onder drukking van bevolkingsgroepen. De verdragsluitende landen zijn bovendien niet kunnen komen tot de instelling van een internationaal gerechtshof. De be straffing van genocide wordt overgela ten aan de nationale wetgeving. Een gisteren eveneens goedgekeurd uit- voeringsontwerp stelt in Nederland voor genocide als maximumstraf levenslang in het vooruitzicht. Op een persconferentie vele detaih verstrekkend over het eerste Neder landse straalvliegtuig, de F 28, waar van de aflevering eind 1967 begin 1963 zal beginnen, heeft de directeur der Fokkerfabrieken, ir. H. C. van Meerten, desgevraagd verklaard: ,,Ik kan moei lijk zeggen of de KLM de F 28 zal gaan kopen, ook al omdat de KLM dat zelf nog niet weet. In principe is de KLM zeker geïnteresseerd, maar een defi nitieve uitspraak is op dit moment on mogelijk". Wel heeft Fokker bij het ontwerpen van de F 28 nauw overleg gepleegd met de KLM, die evenals trouwens tal loze andere luchtvaartmaatschappijen heeft deelgenomen aan een door Fokker tevoren ingesteld marktonderzoek. Op grond van dat onderzoek is de directie der vliegtuigfabriek tot de prog nose gekomen, dat wellicht een 250-tal F 28-toestellen zullen kunnen worden afgezet. Nadat 125 toestellen zullen zijn verkocht gaat Fokker op dit project winst maken. Ir van Meerten noemde als voorlo pige prijs die de luchtvaartmaatschap pijen voor de F 28 zullen moeten be talen een bedrag van ongeveer zever miljoen gulden. Er wordt nog gezocht naar een naam De F 27 heeft, naar bekend, Friendship". Een soortgelijke met een F beginnende naam zou men gaarne ook aan het nieuwe straalvlieg tuig willeb geven. Onder het personee is daarvoor een prijsvraag uitgeschre ven die begin maart sluit. Tenzij de regering in Wenen te elfder ure bakzeil haalt, gaat het onderwijzend personeel in Oostenrijk dat in staats dienst is heden voor een dag in sta king, uit protest tegen het feit dat een noodmaatregel uit 1935, waardoor het aantal werkuren werd vermeerderd, tot nu toe niet ongedaan is gemaakt. De onderwijzers zeggen dat een on derwijzer die 21 uur per week voor de klas staat, in werkelijkheid tussen de 50 en 60 uur maakt, voorbereiding op de lessen, corrigeerwerk en andere ta ken inbegrepen. De Oostenrijkse onderwijzers, die tus sen de 2500 en 6000 schilling per maand verdienen met enkele uitschieters van tegen de tienduizend, willen een ge middelde werktijdverkorting van een uur per week. De 5400 onderwijzers op de 152 staats scholen menen dat hun eis kan worden ingewilligd door 230 extra onderwijs krachten ten koste van naar schatting 10 tot 12 miljoen schilling per jaar aan te stellen. Eén partij ziet de staking met vreugde tegemoet ziet: de 85.000 betrokken leer lingen. In het euthanasie-proces te Limburg, heeft beklaagde dr. Hans Hefelmann dinsdag ver teld dat in het begin van de tweede wereldoorlog de radi- kale euthanasie-maatregelen in hoofdzaak werden genomen om bedden in de ziekenhuizen vrij te krijgen voor gewonde militai ren. Zijn bureau was een scha kel in de keten geweest. Hefelmann zei dat. met het program een begin werd gemaakt in mei 1939, vier maanden voor de oorlog begon. Aanvankelijk werd aan alle dokters van bet land alleen verzocht aan het bureau van Hefelmann de namen van „onge neeslijk zieke" kinderen op te geven. Geestelijk en lichamelijk onvolwaardige volwassenen kwamen ook op de lijsten terecht. Volgens Hefelmann wisten de dokters niet dat als zij een baby no teerden, dit het lot van het kind be zegelde. Hitler had de stoot tot het euthanasie- program gegeven om tot „raszuivering" te komen. Maar, vertelde Hefelmann, toen de oorlog uitbrak, kwamen andere factoren in het spel. „Hoeveel personen gedood moesten worden, werd bepaald door het aantal bedden dat voor gewon de Duitse soldaten, nodig was". Hefelmann ontkende dat hij zelf be vel om te doden had gegeven. Hij had zelfs niet de dokters gekozen die met dit werk werden belast. Hefelmann vertelde dat het doden van volwassenen in 1941 werd gestaakt. Wat de kinderen betrof, ging men er mee door tot het derde rjjk instortte. Zijn bureau hield zich alleen maar bezig met het ordenen van de rapporten en vragenlijsten van de dokters, zei hij. Waarom werd geheim gehouden waar het kantoor van Hefelmann was ge vestigd? „Anders zouden misschien moe ders met idiote kinderen een plaats binnenstappen die voor diplomaten en staatslieden was gereserveerd". Het bureau van Hefelmann was in Hitiers kanselarij gevestigd. In de rechtszaal werden de gordijnen dichtgetrokken om de projectie op een scherm mogelijk te maken van een do cument dat alle Duitse artsen en vroed vrouwen beval de geboorte van ..idiote en misvormde" kinderen bij de plaatse lijke gezondheidsdienst te melden. Volgens de aanklager gaf deze dienst de rapporten door aan het bureau van Hefelmann. waar werd beslist of een kind zou sterven of leven. De dokters en vroedvrouwen moesten een aanmelding verrichten zelfs op ver moeden van geestesziekte. Per geval werd de vroedvrouwen twee mark be loofd. Voor de artsen was er geen gelde lijke beloning. Het* Damrak heeft dinsdag de min of meer gunstige stemming van maandag voor enkele hoofdfondsen verder voort gezet. Dit was zeker het geval voor de Philips- en Unileverwaarden. Voor deze fondsen was goede vraag aanwezig. De handel in de hoofdfondsen was begin- beurs en tegen het slot levendiger dan de voorgaande dagen het geval is ge weest. Ünilever opende op 144,90, zakte daarna even in tot 144.50 om vervol gens weer op te lopen tot 145. De slotprijs van maandag was 143.40. Philips greep bij de opening wat te hoog op 150,90 149.20) waarna een lichte reactie volgde tot 150,70. Kon. Olie verbeterde zestig cent tot 156,30. AKU was nauwelijks prijshoudend op 521, terwijl Hoogovens een koerswinst van een punt te zien gaf op 603. De beurs heeft goede verwachtingen van Unilever. Dat de cijfers over 1963 van Philips gunstig zulien uitvallen, daar over is men het ter beurze wel een* Later op de middag kwam er wat vran' voor Hoogovens waardoor de koer steeg tot 607. De Nederlandse hoofdfondsen liet^" zich gisteren op de New Yorkse bei?' niet onbetuigd door hoger te sluiten. A1- leen KLM liet het afweten met een lichte koersdaling. Van de leidende cul tures houdt HVA de moed er goed in door steeds wat hoger in de markt te liggen. Evenals maandag viel er ook vandaag in de staatsfondsenhoek weinig te beleven. De koersen gaven slecht* geringe veranderingen te zien ten op zichte van die van gisteren. 24-2 25-2 Ned. '59 4i'4 9538 951*6 Ned. '61 4V4 94? 4 94% Ned. '47 3*2 867a 867s Ned. grootboek '46 87'2 AKU 5221/4 5211/4 Hoogovens 602 603 Philips 149.25 150.95 Unilever 143,45 145.50 Kon. Olie 255.75 156.30 HAL 1171/s 11612 Scheepvaartunie 143% 143 Amst. Bank 354 355 Ned. Handelmij. 344 345 Lucas Bols 1070 1065 Mach. Breda 208 212 Bijenkorf Drie Hoefijzers 365 Ford 950 945 Van Gelders Papier 210 202 Heineken 463 Va 460 Hero Conserven 373 371i Holl. Beton Mij. 424 424 Kon. Zout 83114 835 Nijverdal - Ten Cate 20412 205 De Schelde 246 250 Scholten Foxhol 603 Simons emb.f. en houth. 1391/4 138 Thomassen en Drijver 775 765 Van Vlissingen Katoen 25934 258 Vredestein 239(2 236 Zeeuwse Confectie 367 367 Zwanenberg Organ on 944 944i'2 Shell Oil 171'a 17 ft Anaconda 491,4 49 ft Bethlehem Steel 35 34U General Electric 87% 86 Genera] Motor 801 j, 80 Procter and Gamble Republic Steel 43}| 433.4 N ABEURSKOERSEN Telefonisch avondverkeer AKU 520 gb; Hoogovens Kon. Olie 156.20—156.40; Philips 150.20 gb—150.60, Unilever 144.00 gb—145.00.

de Stem | 1964 | | pagina 11