ANK for J Het wachten is op verkiezingsuitslag TURKSE TORTEL verovert Europa TROEVEN in GROEVEN m Caltex met Methyl voorkomt cilinder-ondervoeding I i Caltex benzine met Methyl Minder bekende Mozart-opera 's 188» godsdienstige schap van de geschiedenis Nederland bevalt Produktief Avontuurlijk Berganza zingt Twee missen Historie du Soldat Reg ine Crespin Drie motetten van Bach 1 •- cies de plaats, de taak rs in de wereld van van hun juiste zending? De llen zich in verband met ;aak van de leek in Kerk door de theologische >pnieuw in het licht ge- voor de binnenkerkelijke ils voor de oecumenische belangrijke vragen. :e betekenis van de pries- kan alleen omschreven licht van een theologie stolisch ambt dat in en ge der bisschoppen voort- De publikaties over de van het Vaticaans Con- vel duidelijk gemaakt dat ie bezinning over deze vlot tot stand gekomen van Mag. Anciaux, uitge- noo, kan bij de bestude- veelzijdig probleem goede izen aan priester en leek. ndeling van twee artike- ke neerslag van colleges Itheologie in het Gr. Se- ^chelen. De schrijver kon- re uitwerking aan van deze tot een studie over het wijdingen. J. H. lf hoofdstukken van Ge- handelt het boekje van Bussche) zijn de meest wellicht de minst begre- de Bijbel. We mogen er zoeken dan wat de ge wilde mededelen. Omdat woord is, is het zonder ïijnlijk dat de boodschap tergeschiedenis er een is tige aard en dat elke we- bedoeling hem ver lag. aak te zoeken naar deze bedoeling van deze hoofd- v. d. Bussche doet dit e wijze. Dat hij het uit- j de bespreking van het scheppingsverhaal, ligt 1: zij roepen de meeste Voor bijbelclubs een uit- (Uitgave Lannoo). J. H. buwe T'! ■RTROUWEN DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 24 FEBRUARI 1964 Een onzer medewerkers heeft dezer dagen een vrucht baar onderhoud gehad met een deskundige van het Britse Foreign Office over de dit jaar plaatshebbende personele mutaties in de NAVO. Zoals bekend, heeft de tegenwoordige secretaris-generaal van de NAVO, mr. Stikker, nog niet zolang geleden geruchten tegen gesproken als zou hij van plan zijn binnenkort af te treden. Met betrekking tot deze kwestie en die der opvolging vernam onze medewerker het volgende: •jf Mr. Stikker treedt nog dit jaar af. Engeland stelt veel prijs op benoeming van een Brit. Indien de Labour Partij de komende verkiezingen in Engeland weet te winnen, zal de huidige Britse premier Sir Alec Douglas Home kanshebber num mer één worden, temeer daar de de conservatieven een verjonging en vernieuwing in de partijleiding willen doorvoeren met als gevolg, dat Sir Alec met zijn groot internationaal prestige en met zijn grote politieke- en diplomatieke ervaring voor de NAVO beschikbaar zou zijn. Behalve Sir Alec zijn er nog enkele serieuze Britse kandidaten die over de nodige capaciteiten be schikken. Er is totnogtoe geen Franse kandidaat, terwijl men het nog te vroeg na de tweede wereldoorlog acht om met een Westduitser in zee te gaan. Italië heeft ook twee gegadigden maar Nederland en België niet. Het is immers ongebruikelijk zo kort na Spaak of Stikker wederom een secretaris-gene raal uit de lage landen te kiezen. VOLGT HOME STIKKER OP (Eigen buitenlandse dienst) De secretaris-generaal van de Noord Atlantische Verdrags Organisatie (N.A.V.O.), de Nederlander mr. D. U. Stikker, zal nog dit jaar vermoedelijk kort na de algemene verkiezingen in Groot-Brittannië waarvan de juiste datum nog niet officieel vaststaat zijn hoge post verlaten. Engeland, dat er veel prijs op stelt dat deze keer een Brit de hoogste civiele functie bij de NAVO gaat bekleden, heeft reeds enkele kandidaten achter de hand. ren groter en doeltreffender van uitwer king wordt. Ook het Amerikaanse plan voor een multi-laterale, met kernwapens uitge ruste vloot van oppervlakteschepen waarover zowel te Parijs als in Bonn, Washington en Londen wordt gedebat teerd, wil mr. Stikker nog voor zijn af treden aangenomen dan wel afgewezen zien. Dezer dagen is bekend geworden, dat binnen afzienbare tijd een proef zal worden genomen met een dergelijk naar Amerikaans plan ontworpen experimen teel NAVO-schip. Hoewel dit Amerikaan se project door de overige NAVO-part- ners met de nodige scepsis wordt be schouwd, heeft men bet klaarblijkelijk uit een oogpunt van hoffelijkheid tegen over de Verenigde Staten maar niet meteen begraven, alhoewel velen de proefneming die te gebeuren staat slechts tijdverlies (om nog maar niet te spreken van het geld verspillen) toe schijnt. Wie komen er behalve de reeds ge noemde Engelse kandidaten nog meer in aanmerking vóór de post van secretaris generaal van de NAVO? Bij de oprichting van de NAVO werd in een „onderonsje" van de Grote Drie afgesproken, dat een Amerikaanse gene raal als militair opperbevelhebber van de NAVO zou optreden, dat een Engels man secretaris-generaal zou zijn en dat het NAVO-hoofdkwartier zou worden ge vestigd in Parijs. Aldus was het prestige van de toenmalige „bonzen", naar men meende, geregeld. Met deze opzet waren de andere lidstaten het niet eens, zoals moge blijken uit het feit, dat na de eerste secretaris-generaal van de NAVO, de Brit Lord Ismay, de Belg Paul Henri Spaak deze functie ging bekleden. En na Spaak kwam mr. Stikker uit Nederland. België heeft zijn ambassadeur bij de Noordatlantische Raad, de Staercke. die veel aanzien geniet, naar voren gescho ven, maar zal er zo kort na Spaak wel weer een Belg of na Stikker een Neder lander worden gekozen? Een Amerikaan Naar wij op het Foreign Office verna men wordt in dit verband gedacht aan figuren als Edward Heath, de man van de onderhandelingen tussen Engeland en de landen van de Europese Economische Gemeenschap, aan Sir David Ormsby- Gore, ambassadeur in Washington en aan Sir Harold Caecia, ook wel genoemd „de man achter de schermen" van het Foreign Office. Naar men ons verzekerde uiteraard onder het nodige voorbehoud is de Engelse kandidaat nummer-één echter de huidige premier, Sir Alec Douglas Home, die onmiddellijk als de officiële Britse kandidaat naar voren zaJ worden geschoven, als de Britse Conservatieve Partij de aanstaande verkiezingen zou verliezen. Daar het te oordelen naar de jongste voorverkiezingen zeer wel mogelijk is, dat dit inderdaau gebeurt, moet dan ook rekening gehouden worden met de mogelijkheid, dat deze ervaren politicus en diplomaat, een man met groot internationaal prestige, de opvol ger wordt van mr. Stikker. ,,AIs de conservatieven de komende verkiezingen verliezen", zo verluidt op het Foreign Office, „zal de Britse Con servatieve Partij een grondige reorgani satie in de partij doorvoeren. Een van de punten van deze reorganisatie zal in houden, dat de conservatieve partijlei ding wordt verjongd en vernieuwd. Zo doende zou Sir Alec Douglas Home be schikbaar komen voor de NAVO", aldus de even korte als simpele verklaring voer de kandidatuur van Sir Alec. Het is mede de verklaring voor het feit, dat mr Stikker tot na de Britse verkiezingen met zijn aftreden wacht, ofschoon de huidige secretaris-generaal ook nog eni ge tijd wil „uitzitten" om enige NAVO- problemen op te lossen. Daarna zal hij, in de tweede helft van dit jaar, aftreden. Het is voorts geen geheim dat de zwakke gezondheidstoestand van mr. Stikker zijn voornemen tot aftreden nog in de hand heeft gewerkt. De NAVO staat op het ogenblik oog is oog met een drietal problemen In de eerste plaats is daar het pro bleem-Frankrijk, dat onwillig zig-zagt wat betreft de integratie in de militaire alliantie. In de tweede plaats staat de NAVO voor het probleem van de on zekerheid die de algemene verkiezingen in Engeland met zich meebrengen. Im mers, wanneer de Engelse socialisten aan de macht komen, kan dit voor de NAVO grote gevolgen met zich mee brengen, gezien de opvattingen van de Britse socialisten met betrekking tot het gebruik van kernwapenen en de wijze van omgang met de Sovjet-Unie, om slechts deze twee punten te noemen. In de derde plaats is daar het plan van mr. Stikker om het handvest van de NAVO te hervormen in die zin, dat het civiele toezicht op de NAVO-militai- komt niet in aanmerking gezien het feit, dat de huidige opperbevelhebber der NAVO-strijdkrachten reeds een Ameri kaan is En met een Duitser durft men het nog niet aan. De keuze zal derhalve moeten vallen op een Brit of een Italiaan Van de Italiaanse kandidaten maakt Manlio Brosio, ambassadeur van het Quirinaal bij De Gaulle, de meeste kans. Frankrijk heeft geen kandidaat om de eenvoudige reden, dat president De Gaulle, die de opzet van de NAVO to taal veranderd wil zien, deze functie voor geen van zijn landgenoten am bieert. Vanuit deze sterke positie zal Frankrijk dus zeker invloed kunnen TWEEMAAL twee is vier. Dit is een waarheid als een koe. Niemand trekt hem in twijfel, maar velen zullen onze stelling „In 1949 ver scheen de voorhoede ener Turkse bezettingsmacht in Nederland" wel in twijfel trekken. Toch is ook die stelling een waarheid, weliswaar niet als een koe, maar dan toch een waarheid als. een duif. De Nederlandse vogelkenners weten het natuurlijk heel goed, want zij ver namen in 1949 met grote belangstel ling, dat er in ons land Tutkse tor telduiven waren gesignaleexd Geen hunner kon in dat jaar reeds zeggen, of de Verschijning van sen vierde wilde duivensoort in ons vaderland van blijvende aard zou zijn. Wel wa ren er gronden om dat te vermoeden. Immers, de Turkse veldtocht" in Europa was tot dan toe dooi de man nen der wetenschap op de voet ge volgd. De belangrijkste jaartallen stonden vast: Hongarije bezet in 1932; Tsjechoslowakije bezet in 1939; Oos tenrijk en Italië bezet in 1943; Duits land bezet in 1946; Zweden en Dene uitoefenen op de benoeming van de nieuwe secretaris-generaal. Het is dan ook niet uitgesloten, dat een door ve len gewilde kandidaat tenslotte door Frankrijk „te licht" zal worden bevon den. Bovendien zullen de Fransen liever een meer gematigd iemand op deze hoge post zien, dan de kandidaat die de woordvoerder zal zijn van diegenen in de NAVO, die de Franse kernpolitiek (de „force de frappe") vijandig gezind zijn. De weg naar het secretariaat-generaal is dan ook nog geenszins voor één be paalde kandidaat geplaveid marken bezet in 1948-1949. Toen de Turkse tortelduif dus in 1949 ons land binnenvloog, hadden de vogelkenners eigenlijk al' een beetje op die „inva sie" gerekend. In 1950 nam die „invasie" blijven de vormen aan. In dat jaar was een scherp waarnemer namelijk zo ge lukkig om het eerste „Turkse nest" te ontdekken. Het begon er dus op te lijken, dat er geen sprake was van een tijdelijke bezetting, maar veeleer van „immigratie". Wij kenden vóór 1950 in ons land drie wilde duiven- soorten: De hout- of woudduif de wil de tortelduif en de holenduif. Toen men in Musselkanaal nee eerste Turkse nest" het eerste „broed- geval", zoals een ornitholoog een idyl le in de vogelwereld bestempelt ontdekte, konden wij de indringers uit Turkije in de Nederlandse burgerlijke stand opnemen. Na 1950 volgden er op die eerste Musselkanaalse Turkse idylle heel veel „broedgevallen". Daarom behoeven wij thans niet meer af te gaan op door buitenlandse waar nemers verstrekte gegevens octreffen' de de levens- en broedgewoonten van de kleine Turkse veroveraai- Die gewoonten verschillen maar wei nig van die der inheemse tortelduif. Het nest bestaat uit een vloertje van dunne takjes. Op dit vloertje legt de moeder van het (toekomstige) ge zin twee ivoorwitte eitjes. Nadat deze ongeveer veertien dagen trouw be broed zijn, kruipen er twee hopeloze, naakte Turkjes uit. Vader zowel als moeder voeden het kale kioost met de bekende „duivenmelk" die be staat uit in de krop voorgeweekte za den. Na een dag of achttien zijn de vleugels van de jonge duifjes vol groeid en verlaten de diertjes het nest. Een korte tijd nog zorgen de ou ders voor hen, maar nadien zijn zij volwassen leden van de Tuikst be zettingsmacht in ons land. Elk Turks paartje brengt per jaar drie a vier broedsels groot. Dit is vergeleken bij de broedprestaties van andere vogels, tamelijk veel. Het Is niet ondenkbaar, dat de Turkse duiven zich gezien ons wispelturige klimaat op den duur „broedbeperking" zullen moeten opleggen. Er is zelfs een geval bekend van een Turks paartje, dat in oktober nog nest jongen had! Slechts by ho ge uitzondering heeft een aaa ons klimaat aangepaste vogelsoort zo laat in het jaar nog „kindcien in de wieg". Het ziet er echter naar uit, dat de Turkse tortel een sterk gestel heeft. Dank zij zijn onderne mende geest kan hij zich uit veel moeilijkheden redden. Het bevalt de Turkse tortel uitste kend in Nederland. Kenners voorspel len hem hier te lande een rooskleu rige toekomst. Na het eerste, opwin ding verwekkende. broedgeval in Musselkanaal is èr een wassende stroom geweest van berichten over Turkse gezinsvorming. Daar de nieu we vogel bij voorkeur nestelt in tui nen en plantsoenen, kan ook de stads mens hem bespieden. Zijn signalement luidt; Lijkt sprekend op de als kooi- vogel bekende lach-, koer- of „koeke- roe"-duif, dus egaal beige met oen zwarte nekstreep. Een goede opmer' ker ziet toch wel verschillen. De Turkse Neef" zoals men hem noemt wegens zijn grote gelijkenis met de kooivogel is op de rug zijde wat roodachtiger en vertoont in de staart meer wit. Bovendien is het stemgeluid van de „Turk" zachter en monotoner dan het „koekeroe!" van zijn gekooide neef. Op één punt onderscheidt de Turk se tortel zich zowel van het lachduif- je als van alle andere duivensoor- ten. Wij bedoelen door zijn avontuur lijke aard Als de woeste en dappere Turken van weleer dringt de kleine gevederde Turkse veroveraar met on stuimige moed en groot doorzettings vermogen nieuwe gebieden binnen en voegt ze bij zijn domein. Toch blijft hij trouw aan de vrede, welks zinne beeld de duif is. Immers, zijn veld tochten en veroveringen zijn vredig, niet bloedig en zonder geweld. Men zou hem een „vredesveroveraar" kun nen noemen! Wat Nederland betreft, thans is hij hier nog steeds een geziene, reeds een heel eind genaturaliseerde vreem deling. maar als hij zich hier even goed blijft thuis gevoelen als tot dus verre, moet het tot de mogelijkheden gerekend worden, dat men in ons land over 'n aantal jaren maatregelen zal moeten nemen tegen een „Turkse dui- venplaag". (Advertentie) W. A. Mozart is een bijzonder produktief en begenadigd com ponist geweest. Het nageslacht kan hei' zich permitteren om met Mozarts mjzi- kale nalatenschap sterk selectief om te springen. Dit geldt b.v. met be trekking tot de opera's van Mozart. Zijn „Don Giovanni" en „Die Zauber- flöte" worden even graag gehoord als gezien, maar verschillende andere mu ziekdrama's liggen onder een dikke laag stof. Hoe charmant of boeiend zij ook mogen zijn. Met een zekere schaamte om gemis te kansen, hebben wij een nieuwe lang speelplaat beluisterd, waarop gedeel ten uit die minder bekende werken van Mozart zijn opgenomen. Als eerste is daar de aria en een scène uit „L'Oca dek Cairo" (de gans van Cairo), KV 422. Dit werk werd nooit voltooid, het geen natuurlijk jammer is. Maar de be staande delen ervan zijn van grote schoonheid. De Gans van Cairo is een luimige opera. De partijen worden ge zongen door Jacques Villisech, Graziel- la Sciutti en Herbert Lackner Op de zelfde plaat zijn fragmenten opgenomen uit „La villanella Rapita" Dezelfde so listen, echter met versterking van Wal- demar Kmentt, zingen. Op de andere kant van deze L. P. treffen wij de muziek van de eenakter „Schauspieldirektor" (KV 486) aan. Gekozen werden vijf scènes, niet min der aantrekkelijk dan die uit ,!De gans van Cairo" De solisten zijn Mimi Coertse (sopraan), Christa Degler (so praan), Waldemar Kmentt (tenor) en Jacques Villisech (bas). Het orkest van de Weense staatsope- 'a, onder leiding van André Rieu voert ie spontane en briljante muziek vrij- vel foutloos uit. Telefunken LT 43 082 (mono) SLT 43 082 (stereo). hopff1" Goede wijn be- za h«v,ge.e.n krans. Teresa Bergan- althan. n. geen aanbeveling meer; Wii'hehh yoor de opera-liefhebbers. E P v^nr. r h°ren zingen op een Lavilla ziwe"a Begeleid door Felix en Italiaanï Z/J op deze P'aat Spaanse zün eeén ont lcdcren De componisten latti (wat Cne.n Cherubini. Sear- ridi en^Granarf betreftl en Gui" aangaat pil- ,"?orzover het Spanje Castilliaanse vonder> wij de zes mooist E?* eren (Guiridi) het gave stem van Berganza profiteert in deze liederen van nage noeg elke noot. Decca sec 5511 (stereo). van Byrd. Wij geven graag toe dat het geen plaat voor ie dereen is, maar als u de kans krijgt moet u toch eens een mis van William Byrd beluisteren. Twee missen -(resp. bestaande uit drie en uit vier delen) zijn op de grammofoonplaat opgeno men. De datum waarop zij werden ge componeerd is niet bekend. Byrd leef de in de 16e eeuw, juist in de tijd toen de denominatie die wij nu als angli. caanse kerk kennen, zich begon te groeperen. Ei was uiteraard behoefte aan kerkmuziek. Het Latijnse repertoire was uit de gratie en Byrd was één van de componisten die nieuwe vormen van kerkmuziek zochten en vonden. Hij schreef in totaal drie missen. De twee opgenomen missen zullen wel de mooi ste zijn. Wij kunnen dat echter niet be oordelen, omdat deze missen een inte graal deel van het Engelse kerkmu- ziekrepertoire vormen. De missen zijn volgens een vast pa troon opgebouwd. Dit patroon wordt door de liturgische vorm bepaald en Byrd heeft zich daaraan dan ook con sequent gehouden. Maar de muzikale inventiviteit welke hij aan de dag heeft gelegd is verbazingwekkend De beide werken worden uitgevoerd door het koor van „The Kings College" in Cam bridge, onder directie van David Will- cocks. De opname werd gemaakt in de universiteitskapel. Voor een uitgele zen schare van muziek-fijnproevers is de verschijsing van deze L.P echt wel een gebeurtenis (Argo ZRG 5362). Buitengewoon fascinerend is het ge hele oeuvre van Igor Strawinski, die wel één der voornaamste anti-roman tische componisten wordt genoemd. Op de toppen van zijn artistiek kunnen, is hij eigenlijk nauwelijks nog als ..mu sicus" te beschouwen. Hij ontwierp (zoals in hel prachtige ,,le Sacre du Printemps") een geheel nieuwe toon kunst. Tot de zeer bekende werken van Stra- vvmski behoort o.a. .Histoire du Soldat' waarin hij een geraffineerde liaison tussen de tekst van het toneelstuk (van zijn oude vriend Ramuz) en de muziek tot stand brengt Het gehele werk is, in een prachtige uitvoering, op een langspeelplaat (38 cm in een prachtige hoes) uitgebracht. Een klein orkest voert de muziek uit; muziek die Strawinsky's bewuste afkeer van subjectieve lyriek verraadt. De beslotenheid van hetgeen er toneel matig in „de Soldaat" gebeurt, komt op de plaat in klank tot uiting. De rollen worden vertolkt door Peter Usti nov (de duivel), Jean Marie Fertey (de soldaat) en Anne Tonietti (de prin ses). De verteller is niemand minder dan Jean Cocteau, terwijl het ensemble dat „het orkestje" speelt, wordt geleid door Igor Markevitch. Waarlijk een opname waaraan kosten noch moeiten gespaard zijn In één woord: indruk wekkend! Philips Artistique 835.181 LY (stereo). De sopraan van Frans-Italiaanse af komst, Regine Crespin, viert al sinds 1958 triomfen op verschillende grote podia. De genuanceerde rijkdom van haar talent komt subliem tot uiting op een 30 cm LP, uitgebracht door Decca, waarop zij zeven bekende opera-aria's zingt. Achtereenvolgens hoort me.i aria's uit II Trovatore (Veidi); Un ballo in Mas- chera (Verdi); Otello (Verdi)La Gio- conda (Ponchielli)Cavalleria Rusti- cana (Mascagni); Madame Butterfly (Puccini) en „Mefistofele" (Boito). De uitvoering van elk dezer aria's is perfect en bezield. Regine Crespin wordt begeleid door het orkest van de koninklijke opera, Covent Garden, on der leiding van Edward Downes. De plaat heeft een heldere en zuivere klank, dank zij het FFSS-procédé. (Decca SXL 6075 stereo) In de Camerata-reeks is kort geleden de eerste 30-cm langspeelplaat, gewijd aan motetten van J. S. Bach versche nen. Het werk van de Leipziger cantor blijft gewoonlijk beperkt tot degenen die de muziek op haar juiste waarde weten te schatten. Voor dezen is de verschijning van drie motetten zeker een verheugend feit. Opgenomen wer den: Jesu meine Freude; Komm Jesu, :omm en Der Geist hilfi unser Schwachheit auf De motetten worden met veèl gevoel voor de strakke, trans parante schoonheid van de muziek, uitgevoerd door de Norddeutsche Sing- kreis, onder leiding van Gottfried Wol- ters. (Camerata CM 30009 LPT). Ook 's winters zorgenvrij rijden op Caltex benzine met Methyl «uiiuüiiiUUÜIIIUliaUllT?TffrfWmnmni^ r, ■1 bI; biBB;:::;; ill rl|| :!BB: Wmm üiiiiiiii;: II "iji!!!;;:;:;!:,.. .:.:L...::.:'b:b' Ongelijke verdeling van oktaanwaarden, ofwel cilinder ondervoeding, veroorzaakt pingelen, verlies aan kracht en benzineverspilling. Elk benzine-lueht mengsel bevat lichte en zware ben- zinefrakties. Daarvan bezitten de zware de hoogste ok- taanwaarde. Vooral echter bij snel optrekken bereiken niet genoeg zware frakties de buitenste cilinders, zodat deze een mengsel van te lage oktaanwaarde krijgen. Men noemt dit.cilinder-ondervoeding'Het is de oorzaak van pingelen, verlies aan kracht en benzineverspilling. Bi ••O 1 jtiLSjl ill 1 'si' 1 li Gelijke verdeling van oktaanwaarden bij Caltex ben zine met Methyl voorkomt cilinder-ondervoeding, geeft maximum kracht. De Methyl in Caltex benzine zorgt voor een gelijke ver deling van oktaanwaarden over Alle cilinders. Dus ook de buitenste cilinders ontvangen nu een mengsel van uitge balanceerde samenstelling. De cilinder-ondervoeding is voorkomen en élke cilinder levert zijn maximum rende ment, zijn maximum aan kracht. U rijdt krachtig, zuinig en betrouwbaar op Caltex benzine met Methyl. AUTOBEDRIJF TIBRA GINNEKENWEG 44 BREDA Tel. 42333 AUTOBEDRIJF TIGCHELAAR - BOEIMEERSINGEL (i - BREDA - Tel. 24400 SCHOEP'S AUTOMOBIELBEDRIJF Renaultdealer LAAGEINDE 39 WAALWIJK - Tel. 238ÏT GARAGE A KWAAITAAL KOESTRAAT 47 Tel 897 GEERTRUIDENBERG AUTOMOBIELBEDRIJF HAMERS Fiat-dealer ERASSTRAAT 1 KAATSHEUVEL Tel. 2053 Benzine en L.P.G. Service Station DE BAAR WILHELMINASTRAAT 56 GOES Tel. 01100-7352

de Stem | 1964 | | pagina 7