Minister poogt gemeenten te mobiliseren BBiSB Brand ^vernielt Haagse kerk Gevangene maakt „uitstapje" en neemt kas mee Tver Grote mogelijkheden om contingent te vergroten Verloofd paar gedood bij botsing in Geldrop >AK itijve kijk, tfver- :leur D- :zen. iden ver- nu ;ang Ihuis! feentjes Voorbeeld Waarborgen Schade ruim een miljoen DE VRIJHEID EN HET BIER SMAAKTEN ZO ZOET... 5? Duitse douane doodt man „Heilig vuur' OVERVAL OP 91-JARIGE Vierjarige Rus zet journalist schaakmat Overspannen vader doodt zijn kind Neem geen rislco..,verf met of thuis [id rustig pijp" ;ensym- £rd? Doe :r meest Douwe [bevallen. Pbaai DAGBLAD VOOR ZEELAND Principiële rede in Oosterhout over zijn beleid 0m wat etenswaar Zuidelijke wind zon op 7'37 uur maa» Vijf doden in weekend-verkeer Fietser Ongelijke strijd Sleper Witte Zee gezonken De verf met flexabiliteif 'extra reling voorde floe-het-alver 12 BORA ll hoogge- fgevan„los- ken. Door fermentatie Ike „blend* pelangering |n mixture- prachtig. BEHANG bJ daar een onaangename Jassing: generaal Toeti leti was hen voor geweest en het Ros Beiaard ontdekt. AVat nu?" fluisterde M"T verschrikt. Zonder Bei- kunnen we niets begin* 104e JAARGANG No. 24520 iUi»g»ve! N. V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur. J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111. Voor God, Koningin en Vaderland agfclaP MAANDAG 14 PEBRUARI 1964 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent, Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - {Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraaf 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) BOGAERS: „B0UWN0TA BETER LEZEN! (Van onze speciale verslaggever) De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, drs. P. C. W. M. Bogaers, heeft zaterdag in Oosterhout en Breda gepoogd de gemeentebesturen te „mobiliseren". Hij wil hun duidelijk maken dat het in de strijd tegen de woningnood niet meer uitsluitend aankomt op wat de rijksoverheid doet of nalaat, maar vooral op de daadkracht van de gemeentebesturen, opdrachtgevers, architecten, aannemers en bouw vakarbeiders ter plaatse- Tekenend voor de geestdrift en energie die hij ontketende, is het feit dat het Bredase stadsbestuur zaterdagavond laat nog een persconferentie belegde om mee te delen dat het wil proberen de woningprodukie van 800 op 1500 huizen per jaar te brengen. gemeenten. Daarom laten wij hier punst gewijze de algemene beginselen van het ministeriële bouwbeleid volgen, telkens nader toegelicht door de toepassing op de Bredase of Oosterhoutse situatie. Een Westduitse arbeider heeft zater dagavond een poging om anderhalf pond koffie, een ons thee en 20 eieren uit België te smokkelen, met de dood moe ten bekopen. ^-jarige bewoner uit het dorp Nuetheim bij Aken was met zijn scooter naar Belgisch gebied gereden. Een douanebeambte zag dat hij daar enkele inkopen deed Toen de man terugkeerde, stopte hij echter niet bij de grenspost, maar reed door, ook toen hem een stop- bevel werd gegeven. Toen ook een waar schuwingsschot hem niet tot andere ge dachten had gebracht, schoot de doua nier op de vluchteling. Deze reed nog honderd meter door, maar viel toen in een greppel langs de weg. Op weg naar een ziekenhuis in Aken overleed de man aan zijn verwondingen. WOEDENDE BIJEN hebben zaterdag de Philippijnse visser Vedasto Retardo gedood nadat hij tegen een bijenkorf was gelopen. Met zijn vrienden zocht Retardo redding in het water, maar toen hij door gebrek aan adem boven kwamen, vielen de bijen op hem aan. SYRIë HEEFT weer een „gevaarlijke actie tegen de republiek in de kiem ge smoord". Volgens radio Bagdad zouden in de stad Homs 25 doden en 85 ge wonden zijn gevallen tijdens wanordelijk heden. Zeven opruiers werden in Homs gearresteerd en er werd ook een hoeveel heid wapens in beslag genomen. DE RIJNDAM van de Holland-Amerika- Lijn heeft midden op de Oceaan bij ruw weer een man verloren. Het slacht offer, behorend tot de civiele dienst van het schip, is overboord geslagen. HET GEZIN van de boer Moses James, Chewraw U.S.A., is bij een brand in zijn boerderij omgekomen. Het bestond uit elf personen. DE STAKING van Amerikaanse haven arbeiders, in de haven van de oostkust en in de Golf van Mexico tegen de ver scheping van Amerikaans graan naar de Sovjet-Unie duurt voort. Besprekingen tussen arbeidsminister Wirtz en de vak bond mislukten. ZEVEN BOEREN werden gedood in een gevecht tussen boeren en soldaten in de Mexicaanse stad San Bartolome Tlatte- lolco Tweehonderd boeren werden ge vangen genomen. In de stad heerste een gespannen toestand wegens getwist om een stuk land. DE BAILEYBRUG in Mariaheide heeft dit weekeinde zoveel bezoekers getrokken dat het verkeer in de knoop dreigde te raken. Een zesjarig meisje viel van de brugtrappen en liep een hersenschudding DE ANTI-MAFIA-actie die de politie op Sicilië momenteel voert, heeft succes op geleverd. Drieëntwintig mannen zijn in staat van beschuldiging gesteld terzake van het uitoefenen van terreur. Tien van hen zijn gearresteerd. De jacht op de dertien anderen duurt voort. SNEEUWSTORMEN van ruim 80 kilo meter per uur razen over de Ameri kaanse staten Wyoming, Minnesota en Noord-Dakota. Er komen temperaturen voor van meer dan 20 graden onder nul. Tot nu eiste de poolstorm twee slacht offers. Zelfs in de zuidelijke staat Alaba ma viel sneeuw. In feite heeft de minister overigens niets anders gedaan dan gewezen op de mogelijkheden welke zijn „pluriforme en expansieve bouwbeleid" biedt. Die mo gelijkheden zijn weliswaar al uiteenge zet in de vorig jaar verschenen bouw- nota en in de circulaires van 23 decem ber 1963 en 2 januari 1964, maar de ge meentebesturen, aldus de minister, schij nen „lezensmoe" te zijn geworden. De meesten hebben namelijk nog niet ont dekt dat er grote mogelijkheden zijn de toegewezen contingenten te vergroten. Kort samengevat er kunnen extra toeslagen op de contingenten gegeven worden, als er arbeidsbesparende bouw methoden worden aangewend en als men het tempo van de woningproduktie ver hoogt. Daarover heeft de minister ge sproken in een principiële rede over zijn beleid, die hij hield in Oosterhout, waar hij de eerste gereedgekomen wo ning van een arbeidsbesparend continu- plan opende. In een gesprek met het stadsbestuur van Breda, waar ook een groot continu-plan in uitvoering is, heeft de minister uit de doeken gedaan hoe deze stad van .de gegeven mogelijkhe den kan profiteren. Wat voor Breda geldt, is ook van toepassing op andere 1. Op grond van het gebruik van ar beidsbesparende bouwmethoden al dus de minister in Oosterhout kunnen de gemeentebesturen een contingentstoe slag krijgen van 25 tot 50 procent. Het Oosterhoutse continu-plan is daarvan een sprekend voorbeeld. Al voordat de bouwnota en de circu laires waren uitgegaan, heeft de ge meente Oosterhout een continu-plan op stapel gezet, waarvoor het Organisatie bureau Bedaux Nederland arbeidsbespa rende methoden ontwierp. Het plan om vat 617 woningen, te weten 363 woning wet-, 108 premie- en 146 ongesubsidieer de woningen. In dat aantal van 617 is een toeslag begrepen van 241 woningen (73 woningwet-, 22 premie- en 146 vrije- sectorwoningen)die verkregen werd dank zij de arbeidsbesparende methoden. De minister zei dat in Oosterhout wordt aangetoond dat arbeidsbesparing ook op projecten van kleinere omvang mogelijk is. De bewindsman ried de gemeentebe sturen aan hun continu-plannen te ba seren op initiële woningtoewijzingen. Ontwerpt men ze op te grote voet, dan zou een belangrijke overspanning van de bouwmarkt het gevolg kunnen zijn. Op toeslagen behoeft men in dat geval niet te rekenen. „Wat verdiend kan wor den als toespijs, mag en kan ik niet als voorgerecht serveren", aldus minister Bogaers. Z. Op de tweede plaats kan een extra contingent verkregen worden uit de nationale continuïteitsreserve, als de wo ningbouwplannen in versneld tempo worden uitgevoerd. Indien men bijvoor beeld kans ziet een vier-jarenplan in drie jaar te realiseren, kan een extra contingent worden bijgepompt van 30 procent. En wel 30 procent van het initiële contingent plus de toeslag voor arbeidsbesparende bouw. Aldus kan de winst ten aanzien van het in eerste aan leg verstrekte contingent 66 tot 100 pro- SU1KER EN MELK, EXCELLENTIE? Mi nister Bogaers bezocht zaterdag Oosterhout. In de woning die hij daar bezichtigde, na de eerste sleutel te hebben aangeboden, bood mevrouw Berkhof hem en burge meester Eikhuizen koffie aan. cent bedragen, zo rekende de minister in Oosterhout voor. Van deze mogelijkheid wil het Bredase gemeentebestuur gebruik maken. In het plan Hoge Vught, waar de produktie ligt op 1,5 woning per werkdag, wil men sneller gaan bouwen. In de woningwetsector wil men 2,5 woning per dag opleveren, in de vrije sector 2 woningen, in de premiesector 1,36 woning. Het plan omvat 1820 woningen, te weten 728 woningwet-, 720 premie- en 372 on gesubsidieerde woningen. Om de pro- duktieverhoging te bewerkstelligen, zal het stadsbestuur zijn „heilig vuur" moeten zien door te geven aan de mannen op de steigers. Onder meer door deze tempoversnel ling kan Breda, dat tot nog toe gemiddeld 800 woningen per jaar bouwde, een jaar produktie van 1500 stuks bereiken. Bre da's burgemeester dr. R. Geuljans, die op de persconferentie werd gesecon deerd door zijn wethouder J. Vermeulen, directeur van openbare werken n\ ,G. M. Elich en de chef van de afdeling •volks huisvesting mr. Th. H. Alkemade,'-acht het belangrijkste aspect van deze zaak, dat een gemeente aldus in staat is om door het plafond van de woningtoewij zing heen te breken. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot maandagavond, opgemaakt zondag avond te 23,15 uur Zwaar bewolkt met tijdelijk re gen maar ook enkele verspreide opklaringen, Matige tot krachtige zuidelijke wind. Zeer zacht voor de tyd van het jaar. Vandaag zon onder 18.09 uur maan op 14.19 uur. onder 6.58 uur. 3. Op de derde plaats kan de woning produktie in een gemeente vergroot worden, als er voortdurend gebouwd wordt. In de terminologie van minister Bogaers: als de produktiestromen elkaar zo harmonisch mogelijk opvolgen. Daar aan heeft het in het verleden nogal eens ontbroken. Het is veelvuldig voorgeko men dat groote bouwers een poos werk loos waren, omdat de woningtoewijzing niet toereikend was om in een bepaald jaar nog meer gesubsidieerde of onge subsidieerde woningen te bouwen. Minis ter Bogaers wil die continuïteit tot elke prijs waarborgen. In Breda dreigt de produktiestroom van de C.V. Bouwbedrijf Eijkelenburg te stokken. Binnenkort komt dit bedrijf namelijk klaar met 160 premiewonmgen in hoogbouw aan de Marialaan, en met 144 ongesubsidieerde woningen aan de Maurikstraat. Gezien het Breda toege wezen contingent kan Eijkelenburg dit jaar niet beginnen aan de realisering van zijn oude plan van 160 vrije-sectorwo- ningen aan de Graaf Hendrik Ill-laan. Om deze bouwer toch produktief te doen zijn, kan hij 125 van de 250 woningwet woningen bouwen die Breda extra zijn toegewezen. De andere 125 kunnen gebouwd wor den door de Bredase Bouwmaatschappij N.V., een plaatselijke aannemerscombina tie, die dit jaar niet kan beginnen aan de bouw van 500 vrije-sectorwoningen in plan Ypelaar, zoals zij graag zou wil len. Als de combinatie erin slaagt de 125 w.w.-woningen in de resterende helft van dit jaar te bouwen, kan zij volgens de toe zeggingen van de minister volgend jaar aan het plan van ongesubsidieerde wo ningen in Ypelaar beginnen. Dit plan in Ypelaar is opgezet volgens arbeidsbespa rende methoden, die zijn uitgekiend door Ratiobouw. Er is ook een redelijke kans dat Eijkelenburg dan kan beginnen aan de 160 vrije-sectorwoningen aan de Graaf Hendrik Ill-laan. Interessant is niet alleen dat de snelle bouw van de 250 woningwetwoningen de produktiestromen van genoemde bedrij ven gaande houdt, maar ook als vlieg wiel dient om de bouw van ongesubsi dieerde woningen aan te drijven. Vol gens wethouder Vermeulen is het ver blijdende van dit systeem dat plaatse lijke inspanning ook plaatselijk beloond wordt. (Vervolg op pag. 4) Zaterdagavond heeft een onbekende Groningen een overval gepleegd op de 91-jarige heer Balk. De onbekende ver voegde zich eerst aan de woning van de hoogbejaarde en sterk bijziende man en vroeg om geld. Toen hem dit was ge weigerd, drong hij even later via de ach terdeur de woning binnen. Er ontstond een handgemeen, waarbij de overvaller de oude man met diens wandelstok op het hoofd sloeg. Het slachtoffer riep om hulp en verloor het bewustzijn, waarop de overvaller de vlucht nam, zonder geld te kunnen meenemen. De oude man werd voor behandeling overgebracht naar het Academisch zie kenhuis, maar kon weer naar zijn woning terugkeren. De dader is nog spoorloos, achterin. Zoeriko Sopia Kit het stadje Gali in de Soujet-repubtiek Georgië is nog maar vier jaar, maar in het schaakspel staat hij zijn mannetje al en een overwinning op volwas senen is voor hem een gewone zaak geworden. Zoeriko is de jongste van vijf zoons van een boer. Hij keek de schaakkunst af van zijn broers. Op een dag, toen een van hen een paard een ver keerde sprong liet maken en de tegenstander dit niet bemerkte en door wilde spelen, wees de kleine Zoeriko op de fout. De broers keken elkaar nerbaasd aan en be sloten na te gaan hoeveel hun broertje van schaken wist. Zij vroegen hem, de stukken in de aanvangsstelling te plaatsen, wat Zoeriko zonder mankeren deed. Ze legden hem een paar elemen taire schaakprobleempjes uoor die hij, na even nadenken, alle op loste. Toen zijn broers een volle dige wedstrijd met hem hadden gespeeld, waren ze er van over tuigd, dat hij kon schaken. Zoeriko werd de grootste tegenstander van zijn broers en de schaakkampioen van de familie, de 25-jarige Noeg- zari, begon hem de theorie nader te leren. Toen een journalist uit Tiflis. die zelf een aardig partijtje schaak kan spelen, naar Gali kwam, tegen Zoeriko speelde en verloor, kreeg het ventje algemene bekendheid. In Wijk aan Zee heeft een overspannen jonge vader zijn elf maanden oude doch tertje met een kussen in haar bed ver stikt. De vader, de 20-jarige uit Zeeland afkomstige J. C. B., was niet meer op gewassen tegen de moeilijkheden in het jonge huwelijk waarbij ook nog de zorg om huisvesting kwam. Het huisje dat het gezin voor de duur van de winter had mogen betrekken moest 15 mei ont ruimd worden voor de badgasten. De man was al veertien dagen niet naar zijn werk gegaan, omdat hij in een overspannen toestand verkeerde. Toen de moeder het meisje naar bed had gebracht en boodschappen ging doen, heeft de man waarschijnlijk tot het uiterste geprikkeld door het huilen van het kind, zijn daad begaan. Voor de ogen van duizenden Hage naars is zaterdagavond in korte tijd de gereformeerde „Laakkerk" aan de Ising- straat in het zuidelijk stadsdeel door brand verwoest. De brand brak om streeks kwart over zeven uit. Een uur later stonden nog alleen de toren en de rokende muren van de kerk die eens dui zend zitplaatsen telde, overeind. Nie mand werd gewond. De brand werd ontdekt door mensen die tegenover de kerk wonen en die achter de kerkramen lichtflitsen hadden Op de rijksweg Weert - Eindho ven onder de gemeente Geldrop is zondag rond het middaguur een ongeluk gebeurd, waarbij de be stuurder van een uit de richting Weert komende auto, de 26-jarige P. Kademacher uit Sehaesberg (L.) en diens verloofde, de 25-jarige mej. C. W. van Tinteren uit Wau- bach (L.), om het leven kwamen. In de auto zaten verder de 29-ja- rige broer van de heer Radema- cher, diens echtgenote en hun vijf jarig zoontje. Mevrouw Kadema cher en het zoontje werden ern stig doch niet levensgevaarlijk ge wond; de broer werd licht gewond. De beide mannen zaten voor in de auto, de beide dames en het kind Het ongeval gebeurde doordat de auto in aanraking kwam met een uit de tegen overgestelde richting komende wagen, die bestuurd werd door de dierenarts J. van de G. uit Eindhoven, vermoede lijk even nadat deze een voorrijder had ingehaald. De politie onderzoekt nog hoe het ongeluk zich precies heeft toege dragen. De gewonden zijn overgebracht naar het St.-Josef-ziekenhuis te Eindhoven. De beide auto's werden totaal vernield. De korpschef van de gemeentepolitie te Eindhoven verzoekt hen, die over dit ongeval inlichtingen kunnen geven, zich met hem in verbinding te stellen. Hij is telefonisch te bereiken onder netnummer 0 4903, abonneenummer 2272 of 3035. Op de rijksweg Maastricht Sittard onder de gemeente Beek botste zondag morgen een scooter, bereden door de 24-jarige F. J. Severens uit Schinnen, frontaal tegen een personenauto, die links van de weg reed. De bestuurder van de scooter werd levensgevaarlijk ge wond. Zijn verloofde, de 25-jarige mej. G. Pernot uit Geleen, die achterop zat, was op slag dood. (Van onze Belgische correspondent In België's grootste staatsgevangenis te Merksplas is nogal wat herrie ont staan, omdat de zoon van een der hoog ste ambtenaren een gevangene heeft meegenomen op een uitstapje. Het heeft vele voeten in de aarde gehad om de gedetineerde weer achter de muren van het gevang te krijgen. Hij had als kelner gefungeerd bij een feestje in de kantine van de gevange nis. Daar waren de kinderen van het gevangenispersoneel onthaald. De zoon van een hoge ambtenaar, zekere D., had na de fuif nog zin in wat meer vertier en hij vroeg of de gevangene er iets voor voelde mee te gaan. Vanzelfsprekend zei de man gretig »,ja" en op de brommer van de jonge man trokken ze erop uit. Misschien zou alles nog met een sisser zijn afgelo pen. als de gevangene ook niet me teen de kas van de kantine had mee gepikt, en als hij na het uitstapje ge willig mee teruggereden was. Daar had hij echter helemaal geen zin in en hoe de jongeman, die terecht grote moeilijkheden vreesde, ook aan hield, de man wilde nog van zijn vrij heid en van het in die vrijheid verkrijg bare bier blijven genieten. In arren moede reed D. terug terwijl de gevan gene van het ene café naar het andere zwierde, gesteund door de kas van de gevangeniskantine. De volgende morgen wilde hij de vrij heid wat verder verkennen en vanuit de streek van Rijckevorsel probeerde hij een lift te krijgen. Dat scheen bést te lukken er stopte een auto voor hem. Maar stom toevallig zat daar de hoofdverpleger van de gevangenis in. Die herkende de gevangene meteen en hij wilde hem meteen naar ,.huis" brengen. Daar voelde de man echter nog altijd niets voor. Gelukkig wist de hoofdverpleger daar raad op hij maakte de gevangene dui delijk dat hij het niet zo beroerd be doelde en dat hy hem best nog een pils je wilde geven. Dat voorstel viel in betere aarde en de gevangene liet zich in een café uitvoerig trakteren. Ten slotte was hij min of meer van de kaart en de hoofdverpleger belde toen snel de politie. Die verscheen met enkele potige manschappen. Ze hebben toch nog al wat moeite gehad de gevangene te overmeesteren want deze had zo zeer de smaak van de vrijheid te pakken gekregen dat hij bereid was ervoor te vechten Maar nu zit hij weer achter de tra lies van Merksplas, na te mijmeren over een onwaarschijnlijk avontuur. Zaterdagmorgen kwam de 37-jarige brievenbesteller M. Legters in Doetin- chem bij een aanrijding om het leven. De heer Legters was gehuwd en vader van drie kinderen. De besteller reed per fiets zijn wijk af en werd op de Varsseveldseweg door een bestelauto aangereden. De chauffeur van de bestelauto, waarschijnlijk door de laagstaande zon verblind,'merkte de aanrijding pas toen hij een deel van de fiets aan zijn voorbumper zag hangen. De heer Legters lag toen zwaar gewond op de weg. Hij overleed ter plaatse. Zaterdagavond botste een personen auto bestuurd door de heer P. C, G. uit Den Haag in Apeldoorn achter op een geparkeerde wagen. De naast de bestuurder gezeten mevrouw Willemsen- Idema (46) uit Nijkerk werd ernstig ge wond. Zij overleed kort na aankomst in een ziekenhuis. Haar dochter mej. H. G. A. Willemsen (19), woonachtig in Amsterdam, kreeg een hersenschudding en moest in een ziekenhuis worden op genomen. In Arendonk (België) slipte de Neder lander K. V. uit Gennep met zijn auto toen hij plotseling moest remmen voor een midden op de weg rijdende tegenlig ger. De Nederlandse wagen schoof naar de linkerkant van de weg, ramde daar een geparkeerde auto en reed vervolgens de tienjarige Rita van Roey aan, die op slag werd gedood. De wagen slinger de daarna naar rechts, beschadigde een tweede auto en reed nog een fietser aan. Deze werd niet ernstig gewond. Deze foto toont wat er is over gebleven na de brand die de Laakkerk in Den Haag verwoestte gezien. Zij belden de koster die toen hij de "trap van de kosterij naar de kerk afging, het vuur reeds hoorde knetteren en een sterke brandlucht rook. Toen hij de kerk in rende, bleek de kansel in lichterlaaie te staan. De koster sloeg alarm en greep zelf een brandblusapparaat. Zijn vrouw bel de de brandweer en politie. Ds. J. Win ter, die samen met ds. M. Boukema het pastoraat in wijk zuid uitoefent, stuurde de tien catechisanten die hij die avond in een van de kamers van het kerkge bouw onderwijs gaf, naar huis. De koster gaf zijn gevecht' met het vuur pas op, toen ook de voorste rijen banken vlam vatten en de dichte rook hem de tranen in de ogen dreef. Toen de brandweer even later arriveerde, loei den de vlammen reeds door de hele kerk ruimte en zakte het orgel (waarde 60.000 ulden) kreunend in elkaar. Kort daarna werden de resten van het'kerkinterieur begraven onder het puin van het instor tende dak. De vlammen sloegen tegen die tijd reeds hoog boven de ongeveer vijfentwintig meter hoge toren uit en dichte rookwolken dreven boven de stadswijk. De brandweer ging met vijftien stralen de ongelijke strijd aan, waarbij ook twee waterkanonnen mastodonten onder de blusmiddelen werden inge schakeld. Al met al konden de spuit gasten niet veel meer doen dan over slaan van het vuur naar de omliggende huizen voorkomen. Ze slaagden er zelfs in de aan de kerk gebouwde pas torie en kosterij te behouden, al Idden deze wel veel waterschade. Terwijl de strijd tegen het vuur in volle gang was, zorgden mensen van het Leger des Heils voor het lichame lijk heil van de brandweer- en politie mannen door het uitdelen van koppen warme koffie. Omstreeks kwart over acht werd het sein „brand meester" ge geven. Daarna begon het nablussen. Van daag zal men ook bezien of de gevels moeten worden omgehaald. De schade wordt op een miljoen gulden geschat. De stranding van het Liberiaanse vrachtschip „Brother Georg" op de zuid westpunt van het eiland Wight is de on dergang geworden van een van de oud ste sleepboten van L. Smit en Co's in ternationale sleepdienst te Maassluis, de „Witte Zee", Bij een poging om de Libe riaan te redden is de Nederlandse sleep boot ten onder gegaan. De kapitein en bemanning konden het schip bijtijds ver laten. Bu een poging een lijn over te schieten naar het vastgelopen vrachtschip li de „Witte Zee" op de grond gestoten. (Advertentie)

de Stem | 1964 | | pagina 1