len is de rubber Een pionier bleef onbekend' Iting DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 22 FEBRUARI 1964 Henry Nicolas Ridley, de bijna vergeten pionier die er voor zorgde dat ons ver keer „op rolletjes" loopt. Op deze foto was hij precies honderd jaar oud. men in produktie kan gaan nemen, die zesmaal zoveel rubber voortbren gen als die van Ridley in de vorige eeuw. Bij deze gunstige produktiefac- tor komt, dat de vraag naar rubber sterk gestegen is. Ook dit houdt een belofte in voor allen, die van de „We nende Hevea" moeten leven. Traag en gestadig vloeien thans „He vea s Tranen" dag en nacht uit ette lijke miljoenen rubberbomen in even- zovele napjes. Het is een langzame, ononderbroken goud-stroom, die gretig wordt opgevangen door de planters De man, die de kraan opendraaide, werd meer dan honderd jaar oud. Zijn naam is Henry Nicholas Ridley. Hij slaagde er in om Hevea tot wenen te brengen en haar tranen te laten schreien ter waarde van drie miljard gulden i£ 3.000.000.000.—per jaar. Maar toen hij deze grote ontdekking had gedaan, was men niet bereid om hem een man gel ter waarde van een paar tientjes ter beschikking te stellen. an het booreiland niet n. Gezien de enorme eiland is dit echter r technische moeilijk- juridische moeilijk- staan in de dagbladen van het televisie- lat bij de start van ook gevoerd wer- ird, lijkt het niet erg rte termijn iets zal voor de R.E.M. zou stoorzenders in het dng hiervan op radio verkelijk invloed zou R.E.M aan enkele worden 'buitengewoon ?ze worden uitgedrukt n veel lager. Het is kan ontvangen. De siasme van de bedrij- evolg dat de geplande n. enthousiasme voor de commerciële televisie irden toegestaan. Hoe- over het omroepbestel lijvig rapport aan de ikkelijk hierover geen argumenten, die een kunnen bewerkstelli- at Nederlandse bedrij- reclametelevisie. Het sterk aan op reclame- reclamecongres heeft ley J. van den Bcrgh mensen vechten tegen •n, die reclame op onze en' De voorzitter van del", de heer F. H. van wjaarsrede af, of ,men lang het Nederlandse Nederlandse bedrüfs- dmarges, is de drang De kapitaalkrachtige levisle via omzetver- inden voor de dalende :1e maatschappijen, die tellen als de cliënten meer zou kunnen zien, grootste deel van onze reclametelevisie toe te lier de macht van het zonder dat tijdroven- ig zouden zijn. toegestaan, dan zou jessie. Begin vorig jaar Nederlandse Televisie- (N.T.S.), de n.v^ On- Televisie Exploftatie- (Otem) en dc Stich- e Nederland (T.V.N.) schappij voor Televisie- (T.E.R.). is opgericht door een banken en dagblad- ,e de beleggers in gesteld een graantje ken door in 1961 in- If 10,- open te stellen. 1 opgericht, die in haar Ihet Nederlandse volk Iven De samenstelling ]de T.E.R. laten plaats een groot financieel Isindsdien weinig meer Mecom, die al over Bet uitzenden van start Iken. leeft al zijn belangstel- fssie geuit. Gezien de deze maatschappij, is de plaats is gaan in- Jn, Hoe dan ook, hier vooruitziendheid van fcnman. Y00R EEN HANGEL WAS ER GELD.... De hedendaagse rubbercultuur dankt zijn ontstaan aan de wetenschappelijke kwaliteiten van één maneen botanicus. Toen hij er na jaren zoeken en experimenteren in geslaagd was om het geheim van de rubber te ontdekken, lachte men hem uit en waren hoon en reprimandes zijn deel. Doch toen in 189S de eerste „rubberroes" een aantal planters met één slag schat rijk maakte, prees men hem hemelhoog. (Van een bijzondere medewerker) DIT is het relaas van de boom, waaraan miljarden guldens, pon den, franken en dollars ontsproten zijn, het relaas van de rubber boom. Het is tevens de geschiedenis van een ontdekker, van de man, die er als eerste in slaagde om aan te tonen, dat de rubber cultuur mogelijk was en grote winsten kon afwerpen. Laat ons be ginnen met de man. DE man Henry Nicholas Ridley heette hij werd heel oud. Hij sleet zijn laatste levensjaren in Kew, niet ver van Londen. In december 1955 vierde hij zijn honderdste verjaardag. Weinigen hebben ooit van hem gehoord. Misschien komt dit ook, omdat hij al zijn werk in overheidsdienst verrichtte. Ambtenaren werken in de regel in stilte. Zij timmeren niet aan de weg. Ridley was ambte naar en steeds bescheiden. Irijn. Geen wonder, dat het lchaapskooi of en een f van belang is. Ruim honderd jaar geleden, in 1855 werd hij geboren. Zijn vader was pre dikant in Norfolk. Naarmate Henry ouder werd, ging hij steeds meer be langstelling koesteren voor plantkunde. Ook toen was plantkunde niet bepaald een vak, waarmede veel geld te ver dienen viel of dat zich leende voor baanbrekend werk. Henry's vrienden brachten hem dit onder het oog. Na zijn schooljaren ging Ridley in Oxford studer Plantkunde natuurlijk. Als academisch gevormd botanicus verliet hij de universiteit. Eerst kreeg hij een aanstelling bij de beroemde plantentuinen in Kew (Kew Gardens) nabij Londen. Hij voldeed daar uitste kend. Zó goed zelfs, dat hij na enige jaren een aanstelling kreeg als direc teur van de Plantentuin te Singapore op Malakka. Ruim drieëntwintig jaar zou hij die functie uitoefenen. Hij zou daar, in Singapore, baanbrekend werk van zeer grote economische betekenis verrichten. Want daar, in de verre oosterse havenstad, zou hij het „Ge heim van de Wenende Hevea" ontdek ken. Het geheim van de rubber. Dank zij die ontdekking kon de rubber de wereld stormenderhand veroveren en een der nuttigste, ja, onmisbare wa pens van de mens worden in de strijd voor de technische vooruitgang. Doch toen Ridley in zijn nieuwe functie naar Singapore ging, lag dat alles nog ver borgen in de schoot der toekomst. In het begin was de jonge botanicus niet bijster tevreden in Singapore. Evenals tal van andere pioniers denkt u maar eens aan de ervaringen der eerste Nederlandse tabaksplanters in Deli had hij met tal van moeilijk heden te kampen. In het koele West- Europa zijn zoveel dingen anders dan in de tropische regionen. In de Euro pese hoofdsteden had men vaak weinig begrip voor de betekenis van het werk der voortrekkers in de tropen. Een voorbeeld uit het leven van Ridley ter illustratie. Eens, het was in 1887. had hij een mangel nodig, een doodgewone ouderwetse mangel, een paar houten rollen en een gietijzeren voet. Hij had die mangel nodig in een uiterst belang rijk stadium van zijn rubber-proefne mingen. Hij kreeg zijn mangel niet, om dat hij voor de gehele plantentuin In Singapore niet meer mocht uit geven dan twaalfhonderd gulden per jaar. Had toen ook maar één man van gezag in Londen beseft, hoe belangrijk Ridley's proeven waren, dat had men Ridley gaarne alle in Engeland aanwezige man gels ter beschikking gesteld Het dient echter gezegd, dat de onder zoeker zelf op dat moment ook niet wist, dat hij bezig was, de basis te scheppen voor de miljarden winst afwerpende rubbercultuur. De boom Om aardolie te kunnen winnen (heet te het in de jeugdgeschiedenis van de aardolie-industrie) is het noodzakelijk, dat de man en de bron elkaar vinden. De rubbercultuur werd slechts moge- hJk dank zij het feit, dat de man en de boom elkaar vonden. Men wist in Ridley's jongensjaren, dat er in Brazilië in de oerwouden een boom groeide, die een melkachtig sap Sfscheidde, dat tot rubber verwerkt kon worden. Hevea Brasiliensis was (en is) de wetenschappelijke naam van die boom, Sir Joseph Hooker, toen directeur van Kew Gardens, stelde belang in die boom. In 1877 vervoegde zich bij Sir Joseph eën ondernemend man, die een paar duizend rubber boomstekjes uit Brazilië had gesmok keld. Sir Joseph kocht de stekjes van de eigenaar. Hij betaalde er f 120, per duizend voor. Een grote investe ring was het dus niet. In Kew Gardens sloeg men de plantjes met belangstel ling gade. Een aantal ervan werd naar Ceylon en Malakka gebracht. Daar bleken ze vrij goed te gedijen. Sir Joseph, Ridley's „baas",' gaf de jonge botanicus bij diens vertrek naar Singapore opdracht om zich vooral ook aan de studie van de Hevea Brasilien sis te wijden. Toen Ridley op Malakka kwam, waren er daar reeds een paar duizend rubberbomen geplant Toch hadden vele planters de „nieuwe boom" nog nooit gezien, ja, zij deden ook geen moeite om hem te zien te krijgen, wijl zij van oordeel waren, dat er „niets" in de nieuwe cultuur zat. Dit oordeel, dat thans lachwekkend aandoet, was toen begrijpelijk. Men moet weten, dat ten tijde van Ridley's komst op Malak ka de enige bekende methode van rub berwinning ruw en primitief was. Men hakte grote stukken uit de bast, liet het melkachtige sap vervolgens rotten of wel droogde het in rook en ver- In grole kuipen wordt de latex gemengd met chemi caliën, waardoor de rubber zij.ii veerkracht krijgt. kreeg zo rubber. Deze behandeling der bomen was oorzaak, dat ze telkens na zo'n operatie maanden lang niet ge tapt konden worden. De gewonnen hoe veelheden rubber waren klein en van inferieure kwaliteit. Menige planter waande bovendien, dat een rubberboom pas tap-rijp was op vijfentwintigjarige leeftijd en dan nog slechts eens in de drie jaren. Ridley, indachtig aan Sir Joseph's opdracht, ontdekte niet ver van zijn Plantentuin een kleine rubberplan tage met ongeveer duizend bomen. Dit werd zijn proeftuin. Zijn eerste werk was om met behulp van een paar koelies de plantage schoon te maken, want de onstuimige groei kracht der tropische gewassen dreig de de rubberbomen te zullen worgen. Toen de kebon (tuin) goed schoon was, kon Ridley's eigenlijke werk beginnen, want toen hadden de man en de boom elkaar gevonden. Vier ontdekkingen Didley's eerste proeg gold het tappen van, rubber. Na zorgvuldige studie en een aantal proefnemingen kwam hij tot de slotsom, dat de „visgraat-snede" de juiste was. Eerst een verticale gleuf van boven naar beneden, vervolgens schuine dwarssneden om de latex (rub- bersap) naar het middenkanaal te lei den De slotsom bleek juist. Ridley had een bruikbare methode gevonden, om „Hevea te laten wenen", zoals een zijner vrienden het uitdrukte. Ontdek king Nummer Een was gedaan. Toen hij zijn eerste bomen volgens de nieuwe methode getapt had, was de opbrengst gering. Ridley versaagde niet. Hij zette zijn tapproeven enige tijd voort en deed toen Ontdekking Nummer Twee. Hij vond, dat de op brengst van een boom groter werd naarmate het tappen langer had ge duurd. Dit verschijnsel heet „wond- reactie", doch Ridley gaf er een dich terlijke naam aan. Hij placht te spre ken over het „Roepen van de Rubber". Terwijl Ridley meer en meer ver diept geraakte in zijn tap-experimenten deed hij Ontdekking Nummer Drie. Hij bemerkte namelijk, dat na het tappen de bast weer groeide over de inkervin gen. Het was derhalve mogelijk concludeerde tij terecht om iedere dag de rubber ,te roepen' mits men bij het maken der inkervingen of sneden met beleid te werk ging. Zolang een boom rubbersap produceert is hij dus tapbaar! Ridley zelf zei, dat zijn „boom-koeien" gemolken konden wor den totdat zij aan de bijl ten offer vielen. Hij ontdekte voorts, dat zijn „boom-koeien" net als echte koeien het best gemolken kunnen worden in de prille ochtenduren, dus dat de rubber bomen in de vroege ochtend de meeste latex afscheiden. De vierde en laatste ontdekking was van scheikundige aard. Na vele proe ven gelukte het aan de directeur van Singapore's Plantentuin om de rubber van de latex te scheiden door aan de „rubbermelk" azijnzuur toe te voegen. Dit was dus Ontdekking Nummer Vier. Deze vier ontdekkingen vormen de grondslagen van de hedendaagse rub bercultuur. Principiële wijzigingen zijn er in die cultuur sedert Ridley's proe ven niet gekomen, zij het, dat men door soortverbetering en andere plant- methoden betere opbrengsten haalt dan vroeger. Hoe belangrijk Ridley's ontdekkingen waren, wordt reeds duidelijk, als men bedenkt, dat heden ten dage alom op aarde tientallen miljoenen auto's, mo toren en fietsen dag in dag uit op rub berbanden rijden, en dat de rubber in onze tijd is geworden tot een stra tegische grondstof van de allereerste orde. Na Ridley's successen begreep men aanvankelijk de betekenis er niet van. want het was toen, dat hij de mangel wenste te hebben en niet kreeg. Wij repten reeds over dit geval. Rid ley ging toen aan het improviseren. Hij wilde rubber in lange banen (sheets) produceren (de mangel!). Hij begon met kleine hoeveelheden te gieten in de geëmailleerde eetschalen van zijn koelies. De proef lukte. Ridley had een begin gemaakt met de bereiding van sheet rubber. Tegenwoordig wordt de meeste rubber nog steeds met be- hulp'van „mangels" gemaakt tot sheet rubber, zij het dat ook schuimrubber vervaardigd wordt. Gehoond en geëerd Ridley's eerste stap na zijn bota nische en chemische successen was, de planters aan te moedigen om rubber plantages aan te leggen. Hij voorspelde dat zij fortuinen zouden verdienen, om dat er een grote en stijgende vraag naar rubber bezig was te ontstaan als gevolg van de groeiende behoefte aan rijwielbanden Men bedenke, dat juist in die tijd de fiets zich opmaakte voor zijn zegetocht over de aarde, zodat Ridley's visie juist was. Maar men lachte hem uit. Men bespotte Ridley. Men hoonde Ridley. De Gouverneur van Singapore gaf hem zelfs repriman des, omdat de jonge botanicus teveel tijd besteede aan een oneconomisch project! Doch toen in 1898 de eerste rubber-hausse inzette, was geen ambtenaar zo gezien, zo knap en zo in trek als Ridley. Alom in de tropische landen zocht men zijn kennis en adviezen. Ridley glimlachte en genoot rustig van zijn eind overwinning, als hij met zijn dogcar door Singapore reed. Het eerste voertuig op Malak ka, dat voorzien was van ban den gemaakt van plantage rubber. Na het succes kwa men de eerbewijzen, weten schappelijke en andere onder scheidingen. Koningin Vic toria benoemde Ridley tot Commandeur in de Orde van St.-Michael en St.-George. In 1910 trok Ridley zich terug uit het ambtelijke leven Sedertdien heeft hij gewoond in Kew, in de buurt van de Plantentuin, waar hij zijn carrière als botanicus begon. Hij dacht en ver telde daar veel over de „goede oude tijd" op Malakka, over zijn eerste „visgraatsneden" en over de eigen schappen van zijn werkvolk, eenvoudi ge lieden, die hem trouw terzijde ston den en op wier rekening een deel van het rubbersucces moet worden geboekt. Tot nu toe Toen eenmaal vaststond, dat rubber een zeer winstgevend en zeer bruikbaar artikel was wierpen de planters zich gaarne op de nieuwe cultuur. Malakka kon dank zij Ridley's ontdekkingen in deze eeuw worden tot de grootste rubberproducent ter wereld. Vermo gens werden er verdiend, niet alleen door Europese, doch ook door Azia tische ondernemers. Elders in Zuid- oost-Azië in Thailand. Indochina, In donesië, op Ceylon en de Philippijnen verkreeg de rubbercultuur eveneens vaste voet. Ook in deze landen droeg hij in stijgende mate bij tot verhoging van de welvaart. Tot 1940 bewoog zich alom in Zuidoost-Azië de rubbercul tuur in opwaartse lijn. Toen het was december 1941 kwam de oorlog over Zuidoost-Azië. Hij bracht er de Japanners. De rubber cultuur begon te kwijnen.' Fabrieken werden stilgelegd of verwoest. Reus achtige met rubberbomen beplante uit gestrektheden verwilderden. De tro pische planten heroverden de rubber plantages, waar tot 1940 planters en koelies de baas waren geweest. In de oorlogsjaren bedroeg het aantal arbei ders, werkzaam in de rubbercultuur op Malakka nog geen derde deel van dat in 1940. De schade aan de rubber- tuoinen op Malakka als gevolg van de oorlog was, voorzichtig geschat, twee honderd vijftig miljoen gulden. En in de andere Zuidoost-Aziatische landen bracht de oorlog eveneens ontreddering en schade in de rubberplantages en fabrieken. Ook daar moest de „We nende Hevea" zware slagen incasseren. Na de oorlog en de aftocht der Japan ners nam men op Malakka en elders in Zuidoost-Azië de herstelwerkzaam heden krachtig ter hand. De planters, bevrijd uit de Japanse 'kampen, gingen weer aan de slag. Werkvolk werd aan genomen. Nieuwe bomen werden ge plant. Op het ogenblik bedraagt het met rubberbomen beplante oppervlak in Zuidoost-Azië meer dan 2,5 miljoen hectaren. De helft hiervan komt voor rekening van Malakka. De Aziatische ondernemers hebben een belangrijk aandeel in de rubbercultuur, vooral wat betreft de kleine „tuinen" Alleen op Malakka reeds treft men ruim 250.000 Aziatische rubber-boeren" aan. De botanicus Henry Nicolas Ridley niet één van zijn inheemse helpers bij een rubberboom. Deze unieke foto werd gemaakt in de tijd dat Ridley directeur van de botanische tuinen in Singapore was. Ridley zijn vrienden weten het leefde tijdens de oorlog sterk mede met de wederwaardigheden der rub bercultuur. Hij was ook een dergenen, die met intense belangstelling de bin nenlandse moeilijkheden volgde, waar mede Malakka na de oorlog te kam pen kreeg. De toekomst In de oorlogsjaren waren de in dustrielanden (behalve Japan) be roofd van een groot deel van hun aanvoer van plantage-rubber. Deze omstandigheid bevorderde de produk tie van synthetische rubber ten zeer ste. Ook thans, vele jaren na de oor log, is de „kunstrabber" nog een ge duchte concurrent van de plantage rubber. Niettemin zijn de vooruitzichten voor de „Hevea-Tranen" goed. Dit is mede te danken aan de omstandigheid, dat de deskundigen er in zijn geslaagd om rubberbomen te kweken die viermaal zoveel rubber produceren als de bomen, waarmee Ridley zijn eerste proeven nam. De productiekosten zijn hierdoor lager geworden, hetgeen de concurren tie met de synthetische rubber verge makkelijkt. Binnen afzienbare tijd hoopt men zover te zijn, dat men bo-

de Stem | 1964 | | pagina 9