Massale moord op jonge tong in kuil Schoten premier SCHE VENINGERS VAREN WEER UIT missen Inönu Ontstellende uitkomst van biologisch onderzoek T voor u I PIJP VOOR AARDGAS Politie doodde neger in Zuid-Afrika Afspraak hielp niet Kardinaal Alfrink ontried Irene katholiek te worden BAILEYBRUG MARIAHEIDE IN GEBRUIK Nog geen spoor van ontvoerde Duitse jongen Zal nieuwe kabel het wèl houden eetkamer bankstel DAGBLAD VOOR ZEELAND Groot nadeel voor visserij Dode bij botsing Onverstoorbare tachtigjarige „Doe niet zo opgewonden Oostelijke wind j Beloning in uitzicht Maar actie comité blijft bestaan Medisch bulletin I Toestand konlfig Paul bevredigend Nederlands priester beweert NIET door de paus ontvangen Voor God, Koningin en Vaderland I04e JAARGANG No. 24519 Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Hsrkx. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111. ZATERDAG 22 FEBRUARI 196# y Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, exd. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent, Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJshaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) MILJOENEN GULDENS AAN PLATVIS GAAN VERLOREN l# lee u u rrnenii Mensenwerk deugt niet meer voor het behandelen van de post. De PTT leert machines adressen lezen. V kunt er, zonder machi nes, alles over lezen op pag. 7 Oscar Jespers, de bekende Bel gische beeldhouwer is blij dat hij in Nederland exposeren kan. Voor een interview met deze kun stenaar paff- 13 Veel wordt er gesproken over het Carlisme, een streven dat veel kritiek ondervindt, maar waarover de opvattingen nogal verdeeld zijn. Voor een verhel derende uiteenzetting pag. 17 Dat we het klimaat in Neder land optimistisch mogen bekijken, willen we aantonen met de za terdagreportage „Het wordt war mer". TJ vindt ze op pag. 19 En voorts weer de uitgebreide variatie aan nieuws en beschou wingen waarmee Dagblad De Stem zijn lezers pleegt te gerie ven. (Van onze correspondent) De garnalenvisserij met de kuil in Nederland vernietigt elk jaar in de kustgebieden zeker 50 miljoen jonge tongetjes van het nieuwe broedseizoen. Dit cijfer is de ontstellende uitkomst van een biologisch onderzoek, dat dr. R. Boddeke namens het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek heeft in gesteld. Tijdens een inleiding in Bakkeveen voor de Volks hogeschool „Allardsoog" gaf dr. Boddeke vrijdagmiddag voor een aantal garnalenvissers „op studie" voor het eerst deze belangwekkende cijfers vrij. De eindconclusie van zijn wetenschappelijke studie, die zich op de puf-aanvoer in de Zeeuwse vissersplaats Colijnsplaat, Zoutkamp en Den Oever heeft gericht, is nog veel sensationeler. In de Zuidafrikaanse stad Bloemfontein zijn vrydag vier blanke politiemannen en een blanke gerechtsdienaar voor de rechtbank verschenen, omdat zij een neger zouden hebben mishandeld totdat het slachtoffer overleed. De procureur-generaal van Oranje- Vrijstaat sprak van moord met voorbe dachten rade.Volgens hem hadden de vijf beklaagden, wier leeftijden variëren van 18 tot 24 jaar, op 3 december in het politiebureau van Bloemfontein Izak Magaise met hun vuisten, een stok en met een zweep bewerkt, toen hij was aangehouden in verband met een dief stal van ongeveer *70 gulden. Zij hadden hun slachtoffer bovendien geschopt en waren herhaaldelijk op hem gespron gen. Vervolgens hadden zij de neger ettelijke malen opgepakt en weer tegen de grond gesmeten. Tenslotte was Magaise bezweken. De economische schade aan de tongvisserij door het vernietigen van die vele tientallen miljoenen jonge tongetjes als puf uit de gar- nalenkuil kan veilig geraamd wor den op 10 miljoen kilo bovenmaat se tong. Door het wegvangen van de jonge tong in het eerste levens jaar (beneden 10 centimeter) moe ten de tongvissers dus later zeker 10 miljoen kilo van deze kostelijke consumptievis missen. Over de hui dige tongprijzen gerekend komt dit op een schade van minstens 75 miljoen gulden neer. hun inkomsten uit de tong- en garnalen visserij. Miljoenen kilo's ondermaatse garnalen en ondermaatse vis gaan met de puf naar de vismeelfabrieken. Dr. Boddeke is vorig jaar al eens gaan be rekenen hoeveel van die ondermaatse tongetjes wel op de kotters werden „uit gemoord". Hij kwam tot een berekening van 60 miljoen stuks per jaar. Er zijn toen zelfs vragen aan minister Biesheu vel gesteld, die (kennelijk geïnspireerd door de Directie Visserijen) antwoordde, dat dit afschrikwekkende cijfer nog niet wetenschappelijk was vastgesteld. Het was pas een eerste indruk van enkele voorlopige onderzoekingen. De biologen wisten wel beter. Ze wisten ook, dat de De garnalenvissers van Neder land realiseren zich duidelijk hoe funest de massale vernietiging van jonge tong en schol is. In Colijns plaat en Vlissingen heeft een aan tal vissers wel eens afgesproken geen ondermaatse tong meer aan te voeren. Zodra echter enkele vis sers zich niet aan deze vrijwillige afspraak hielden, trokken voor en te na de betrokken garnalenvissers zich niets meer van de afspraak aan. Het sparen van de jonge tong zal onder strenge controle geregeld moeten worden. De visjes moeten zo snel mogelijk na de onvermij delijke vangst in zee worden te ruggezet. Als alle vissers eraan ge bonden worden, komt de zaak wel voor elkaar. De vraag is alleen hoe dit technisch moet worden opgelost. Het is trouwens zaak dit probleem internationaal met de andere Noordzeelanden te regelen. werkelijke schade aan de tongstand, die door de garnalen-kuilnetten wordt ver oorzaakt, in werkelijkheid beslist nog groter is. Kort na deze eerste cijfers van de biologen kwam er echter een onafhan kelijk Duits onderzoek op de wetenschap pelijke tafels, dat tot een uitkomst van een jaarlijks verlies van 112 miljoen on dermaatse tongetjes kwam als gevolg van de Duitse garnalenvisserij, die ongeveer een dubbele aanvoer van die van Neder land heeft. (Vervolg pag. 7) Bij een frontale botsing tussen twee personenauto's in Delft is gisteravond de 54-jarige heer T. Sonneveld uit Delft om het leven gekomen. De andere auto kwam in het water terecht. De chauf feur, de 52-jarige heer J. Jansen uit Pijnacker, kon worden gered door twee jongemannen, die direct in het water sprongen. igmg WEGENS diefstal van ruim driehonderd gulden uit een winkelkassa en het weg nemen van twee horloges zijn in Dordrecht een tien- en een elfjarig jongetje aangehouden. ACHTENVEERTIGDUIZEND man trein personeel zal bij dertien grootste spoor wegmaatschappijen in de Verenigde Staten geleidelijkaan vrijkomen. Het Amerikaanse Hof van Beroep heeft de directies daarvoor toestemming gegeven, UITWISSELING van geleerden, studen ten en artiesten tussen Amerika en Rus land zal voortvloeien uit een nieuw cultureel verdrag tussen beide landen, dat heden wordt ondertekend. DE GAULLE zal op uitnodiging van president Ben Bella Algerië bezoeken. Het wordt een officieel bezoek, waar voor de datum nog niet bekend is. GQEN GOEDKEURING hecht Frank- rijk aan de benoeming van een nationa listisch Chinees ambassadeur bij de Europese Economische Gemeenschap Frankrijk is het enige partnerland dat deze benoeming tegenhoudt. EEN GROOTSCHEEPSE brand, ge schatte schade vijfentwintig miljoen dollar, heeft gisteren de Chinese wijk van Manilla voor de helft in de as ge legd. De oorzaak van de brand is niet bekend. HET SCHIJNT thans zeker dat de Vlaamse Linie eind maart ophoudt te verschijnen, op verzoek van de Belgische kerkelijke autoriteiten en op last van het generalaat der jezuïeten. Weersverwachting van het K.N.M.I. 2 geldig tot vanavond: Z j Droog weer met opklaringen maar 2 ook enkele wolkenvelden. Zwakke tot 2 matige oostelijke wind. Middagtem- 2 Peraturen oplopend tot enkele gra- 2 öen boven liet vriespunt. 2 vandaag: zon onder 18.05 uur. Maan 2 JP 12.19 uur. 2 2 Morgen: zon op 7.41 uur. Zon onder Z 18.07 uur. Maan op 13.14 uur. Maan 2 onder 5.16 uur. 2 Maandag: zon op 7.39 uur. Maan on- 2 der 6.13 uur. De werkelijke schade ligt beslist hoger, omdat de garnalenkuil ook grote hoe veelheden jonge schol, bot, schar en an dere platvis in de kustgebieden vernie tigt. Volgens dr. Boddeke zal er op korte termijn een techniek moeten wor den ontwikkeld of aan boord van de garnalenkotters voorzieningen moeten worden getroffen om deze jonge platvis en de puf garnalen zoveel mogelijk te* sparen. Met de garnalen worden ook grote hoeveelheden ondermaatse platvis gevan gen. De laatste 10 jaren is de tong van steeds grotere betekenis voor de uitkom sten van vele vissers geworden. De Zeeuwse vissers halen een flink deel van Een door het stakingscomité belegde vergadering van Scheveningse vissers heeft zich gisteravond unaniem bereid verklaard te gaan varen op de thans door de reders toegestane voorwaarden: een garantieloon van 125,— per week en afrekenen per reis Daarmee is de staking dus geëindigd. De voorzitter van de bedrijfsorganisa tie van zeevarenden, de heer J. Koning, die ook in deze vergadering weer het woord voerde sprak van een volledige overwinning. Er zal nu aandacht besteed moeten worden aan de problemen van de visse rij, zo zei de heer Koning. Er zal ge werkt moeten worden aan de gezond making van de visserij en dat kan alleen als er eenheid is onder de vissers. Daar om zal het nodig zijn, dat de bij het on afhankelijk verbond van bedrijfsorgani saties aangesloten vissers gesprekken voeren met niet-aangeslotenen. De heer Koning dacht daarbij vooral aan de Katwijkers. De secretaris-penningmeester van het O.V.B., de heer Van den Berg, betoogde dat het doel blijft ook voor Scheveningen, Vlaardingen en Katwijk de zgn. noord regeling te verwerkelijken. Deze houdt in een vaste maandgage plus procenten- geld. Zoals bekend was dit aanvankelijk ook door de stakers geëist. De regeling waarop men nu gaat varen een garan tieloon van 125,per week en af rekenen per reis, geldt tot 31 december a.s. Tenminste drie maanden voor die da tum zal gezorgd moeten worden dat de mening van de vissers op tafel ligt. Er zal daarom op de hele vloot een referen dum moeten worden gehouden, dat aan de reders, de erkende bonden, de rijks- bemiddelaars, de Stichting van de Ar beid en vooral aan de ministers een ant woord zal geven op vragen wie de aan gewezen mensen zijn om de vissers bij besprekingen te vertegenwoordigen. Het voor deze staking gevormde actiecomité moet volgens de heer Van den Berg blijven bestaan, opdat het op elk mo ment, waarop dat nodig is, in actie *an komen De procureur-generaal van Wiesbaden heeft een bedrag van tienduizend mark uitgeloofd voor aanwijzingen, die tot arrestatie van de ontvoerders van de zevenjarige Timo Rinnelt leiden. De politie is het spoor van de daders, die een losgeld van vijftienduizend mark eisen, bijster. De procureur-generaal heeft een be roep gedaan op alle bewoners van Wies baden en omgeving om daadwerkelijk mede te helpen bij de nasporingen na3r Timo. De politie heeft op grote schaal aanplakbiljetten laten aanbrengen met een foto van en bijzonderheden over het ontvoerde jongetje. Timo Rinnelt is een week geleden ver dwenen. Zijn ouders zijn vader is antiquair in Wiesbaden hebben aan vankelijk gedacht dat Timo misschien voor korte tijd van huis was wegge lopen, terwijl zij ook de mogelijkheid van een ongeluk niet uitschakelden. Om straks het aardgas vanuit Hoo- gezand het hele land door te transporteren is een gigantisch net van pijpleidingen nodig. Een deel van die pijpen, die in Engeland, Italië en Duitsland gemaakt wor den, arriveerde in Vlaardingen. De spoorwegen zullen voor ver der vervoer zorg dragen. De foto toont het overladen van de aard gaspijpen. De tachtigjarige premier van Turkije, Ismet Inönu, ontsnapte vrijdag ternau wernood aan de dood, toen van enkele meters afstand drie kogels op hem wer den afgevuurd, even nadat hij had plaatsgenomen op de achterbank van zijn auto. Een woedende menigte stortte zich op degene die de schoten had gelost, een zekere Mesut Suna, elektricien in een textielfabriek. Snel ingrijpen van de po litie voorkwam dat de man gelyncht werd. Onverstoorbaar reed de premier daar na naar het gebouw van de Turkse na tionale vergadering voor het bijwonen van een debat en later bracht hij via de radio het Turkse volk dank voor de ge lukwensen die hij na de mislukte aanslag had ontvangen. Suna vertelde: „Ik ben tegen de revo lutie van mei 1960. Inönu heeft het land in de slechtst mogelijk richting gedre ven en ik haatte hem. Ik had al lang een pistool bij me om hem te doden". Vol gens de politie komt de 38-jarige Suna uit Kayseri in het centraal-oostelijk deel van Turkije, waar nog leden van de voor malige democratische partij van wijlen premier Menderes gevangen zitten, onder wie ex-president Bayar. Menderes is, naar bekend, na de om verwerping van zijn regering in 1960 te rechtgesteld. De Turkse politie arresteerde na de aanslag nog twee personen: een sport journalist, die na de schoten weg rende en de chauffeur van een auto van de Roemeense ambassade, die met draaiende motor in de buurt van het bureau van de premier zou heb ben gestaan. De chauffeur zei ech ter dat hij wachtte op ambassadeur lion Drinceau, die zich op het Turk se ministerie van buitenlandse zaken bevond. Toen de schoten werden gelost schreeuwde Inönu's particuliere secretaris de chauffeur toe snel weg te rijden, waarop de premier rustig gezegd zou hebben: „Doe niet zo opgewonden met een zeggen ze nog dat we bang zijn". Twee kogels bleven in de autodeuren steken. De derde kogel miste de premier op een haar. De wagen reed toen al. Later vertelde Inönu de verbijsterde leden van de nationale vergadering wat er gebeurd was na eerst nog tien minuten rustig naar kritiek van de op positie op de begroting te hebben ge luisterd. Daarna zat hij een korte kabi netsvergadering voor. Afgevaardigden van alle partijen verdrongen zich om de premier om hem de hand te kussen toen hij het parlementsgebouw verliet om naar huis terug te keren. INÖNU kalm blijven Inönu, die ook president van Turkije is geweest, heeft een grote rol gespeeld in de geschiedenis van zijn land als sol daat, diplomaat en staatsman. Hij was eens de rechterhand van de vermaarde Kemal Ataturk. Sinds 1961, enkele korte onderbrekingen uitgezonderd, is hij pre mier. Zowel in Ankara als in Istanboel is de staat van beleg nog van kracht na de mislukte staatsgreep van mei vorig jaar. Op de haspel, die hier do&r een drijvende bok op de Grevetmfren- dam bij Bruinisse wordt neerge laten, zit de in Bourg et Bresse (Frankrijk) gemaakte nieuwe ka bel, welke moet dienen als gelei der voor de stortsteengondel waar mee het laatste gat in de Greve- lingendam zal worden gedicht. De vuistdikke kabel, met een gewicht van 90 ton moet eenzelfde kabel vervangen, die bij de spannings- proeven vorig jaar is geknapt. Met het ophangen van de nieuwe kabel aan de daarvoor speciaal gebouwde torens, zal vermoedelijk tot maart worden gewacht. Koning Paul van Griekenland heeft, aldus een officieel medisch bulletin, vrijdagmorgen een ernstige operatie ondergaan in het paleis te Tatoi by Athene. De operatie werd geslaagd ge noemd, en is verricht door prof. A. Manos. De monarch leed aan een onge wone vernauwing van de rechter be- nedenopening van de maag. Twee kankerspecialisten behoord*» tot het medisch team dat de koning fteeft bijgestaan. Vrijdagavond is per bulletin bekendgemaakt dat de toestand vAri de koning bevredigend is. Zijn temperatuur en polsslag zijn normaal. Regent kroonprins Constantijn heeft premier Papandreou het resultaat Van de ingreep meegedeeld. De premier had al zijn afspraken afgezegd. Prinses Anne Marie van Denemarken, de zeventien jarige verloofde van de kroonprins» komt zondag per vliegtuig naar Athene. In een interview met het in Tu rijn verschijnende daghlad „La Stampa" over het katholiek wor den van prinses Irene, heeft een Nederlands priester, „die in een oecumenisch centrum in Rome werkt" verklaard, dat kardinaal Alfrink de prinses „meermalen heeft afgeraden katholiek te wor den"- Volgens de zegsman van ..La Stampa" gaf de kardinaal deze raad omdat „het oecumenisme niet gebaat is met een al- zonderlijke overgang. Integendeel, zou de kardinaal hebben vervolgd, wij werken voor de toenadering en het wederzijds begrip tussen de Katholieke Kerk en de protestantse kerken. Dus geen afzonder lijke overgang, maar progressieve toena dering van de groepen, vooral van jon geren en zonder dat een bepaalde belij- denis zich moet vernederen en voor an deren wijken. In het officiële communiqué over het Met enig ceremonieel is gistermiddag de Baileybrug over de provinciale weg te Mariaheide in gebruik genomen. De Genie kwam juist met het werk gereed .oen de jeugd om twaalf uur uit school kwam. Mariaheide heeft de mannen niet alleen hartelijk bedankt, maar tijdens het werk in de koude nacht werd ook voor hen gezorgd aan soep en frites was geen gebrek. Drie generaals hebben het bouwen van de brug gadegeslagen, maar dat maakte de soldaten niet nerveus. Van minister De Jong van Defensie hebben ze, via hun commandant, een compliment ge kregen. katholiek worden van prinses Irene is medegedeeld, dat de prinses katholiek geworden is uit persoonlijke overtuiging en dat zij zeer geïnteresseerd was in oecumenische toenadering. Zo erkent zij, zo ging het communiqué voort, een ge meenschappelijke basis van christelijk geloof in alle christelijke kerken. Daar bij is haar voorkeur uitgegaan naar het rooms-katholieke christendom in oecu menisch licht gezien. In het vervolg van het interview met „La Stampa" verklaart de Nederlandse priester dat de audiëntie welke de paus prinses Irene zou hebben verleend, niet heeft plaatsgehad, zoals is beweerd. De priester zegt te bopen, dat de prinses geen poging zal doen voorlopig althans m audiëntie door paus Paulus te wor den ontvangen. (Advertentie) palissander palisander 4 stoelen tafel bergmeubel 1433,- artifort 1170,. geëxposeerd in onze grote markt Haft* 9- - ÉSx-'-IJZU "OU* WOOTWOrtST op TH DYVt grote markt 50 catharinastraat 4

de Stem | 1964 | | pagina 1