Papier voor UW pen heetman RENTE TOT 4% ONZE PUZZEL Bij de nhwiES is het goed sparen! Twee kapelaans moeten voortaan bisschop om publikatieverlof vragen HOOFDPIJNPOEDERS vaatafwasmachine MET CERTIFICAAT ÖÊfiebetóeljen tnShritfilanb DUITS REIS-INFORMATIE- BUREAU NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De bank waar u zich thuis voelt! Unesco voorspelt: Straks krant lezen op t.v.-scherm geconcentreerd bleekmiddel Liturgische kalender DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 22 FEBRUARI 1964 DE SPIRAAL Wordt het niet de hoogste tijd dat de regering een beroep doet op de eer en fatsoen van fabrikant, winkelier en tussenhandel om zich beperkingen op te leggen bij het verhogen van de „rijzen van hun artikelen? De laatste prijsverhogingen wijzen in vele gevallen op ongemotiveerde prijs stijgingen hetgeen volgens mij wijst op een tekort aan gemeenschapsgevoel van allen die zich hieraan schuldig maken. Met een controle op de prijzen komen wij er niet. Nog met geen vijftigduizend controleurs. Het is toch niet billijk als een vakman met zijn loon niet kan rondkomen terwijl in datzelfde land een winkelier beboet wordt omdat hij genoegen neemt met een lagere winst marge dan 40 pet. Het wordt nu toch wel de hoogste tijd dat de winstmarge van een winke lier die in de oorlogsjaren misschien wel gerechtvaardigd was, wordt ver laagd. Beseffen deze mensen niet dat ze hun eigen graf graven, als zij zich geen winstbeperkingen opleggen uit maatschappelijk gevoel, tegenover de werkende stand die wel Ioonbeperkin- gen opgelegd worden? Als zij dat niet beseffen dan zal het gauw met de arbeidsvrede gedaan zijn en ook met hun welvaart. BREDA H. H. DVS TOCH Dit stukje is geen klacht of een blijk van afgunst, maar een opmerking over de woningcommissie hier in Raams- donksveer, die zich naar ik meen, wel eens mag afvragen, of er nog eerlijk heid en rechtvaardigheid bestaat. Ik misgun het de gemeentebode niet, dat hem een mooi huis is toegezegd, maar ik vraag mij wel af, hoe is dat toch mogelijk? Ik wacht nu al zeven jaar op een woning. De gemeentebode misschien 4 of 5 jaar. Toch is hij nog eerder aan de beurt. Ik heb zeven kindertjes, de bode heeft er twee. Als er werkelijk voor mij een oplossing werd gezocht, dan was die er nu ge weest, maar weer wachten we tot we opnieuw teleurgesteld worden. Nu is het wel zo, dat ik deze brief heb geschreven in een opwelling; toch rijst bij mij de vraag of het spreek woord „Wie het dichtst bij het vuur zit, warmt zich het best" soms ook van toepassing is in Raamsdonksveer? RAAMSDONKSVEER A. MEULBLOK Julianalaan 116 Naschrift. Bij de woningtoewij zing (ook in dit geval) is het veelal een kwestie van urgenties tegen elkaar afwegen. De lijst van wo ningzoekenden in uw gemeente telt circa tweehonderd namen, ieder met hun eigen urgentie. U zelf staat er niet slecht op, want aan u wordt tegen de zomer een huis in de Boterpolderlaan toegewezen. - Red. DE BOUWVAK Werkloze bouwvakarbeiders in Neder land. Hoe bestaat het, en dit stond nog wel met grote letters op de voorpagi na's van onze dagbladen. Heel wat lezers zullen zich hebben afgevraagd, hoe is dat toch in ons welvarend landje mogelijk, met zoveel woningzoekenden en zoveel liefhebbers om zelf een wo ning te bouwen? Tijdens de winter 1962'63 moesten vele bouwvakkers wegens onwerkbaar weer thuis blijven. Nu hebben we een mooi zacht winter tje en nu moet er een flinke groep naar werklozenkas. Als van de vele aanvragers er wat meer en wat vlug ger een bouwvergunning hadden gekre gen, dan hadden velen niet 5 maar 6 dagen in de week gewerkt, in plaats van werkloos te lopen. Nu wil men het misschien wel een streekverschijnsel noemen, maar dat is waarschijnlijk niet de juiste oorzaak. De Brabantse stiefmoederlijke bedeling spreekt wellicht een woordje mee. Als het menselijke fouten of nalatigheden zijn, late men zich dan toch eens ern stig bezinnen, om deze voor ons volk zo belangrijke zaak toch in betere ba nen te leiden! Nog even over de prijsbeweging. Waarom zijn vele middenstands- en grootwinkelbedrijven toch zo gekant tegen de opheffing van de prijsbinding? Zij willen met vele woorden het be lang van handhaving naar voren bren gen, maar dat klopt toch niet met hun opmerking, dat er op vele prijsgebon- den artikelen een te lage winstmarge ligt. Zijn zij soms bang van de vrije concur rentie welke na opheffing wellicht het gevolg zou kunnen zijn? Vroeg of laat komt deze wellicht toch, en dit zou misschien nog niet direct, maar in de nabije toekomst voor de consument wellicht voordelen mee kunnen bren gen. Het grootste belang voor heel ons volk is: een eerlijk zakenleven dooi en voor iedereen. RAAMSDONKSVEER C. J. v. d. KIEBOOM TELEURSTELLEND Ter illustratie van ons vorige artikel menen wij ons te moeten beperken tot een paar grepen uit de Nederlandse pers, die er in zeker opzicht bepaald niet om liegen. Nochtans mocht het eenieder duidelijk zijn, dat met de be schikbare documentatie wel een Ame rikaans weekblad ware te vullen. Ten eerste dan de advertentie „Het staat deze week in Panorama": „Hoe gaarne had Panorama al maanden ge leden over Prinses Irene de waarheid, de hele waarheid en niets dan de waar heid.. willen vertellen". Gezien de feitelijke volgorde der ge beurtenissen bespeuren wij hier t-en zeker anachronisme, doch zulks mag hem bij het sensatielievend publiek de pet niet drukken. Hoofdzaak moet wel zijn, dat de immense zelfbeheersing van Panorama ons aller bewondering verdient. Mogelijk bevat de zin tevens een zoveelste aansporing, om verou- (Advertentie) derde interpretaties van het begrip „waarheid" eens drastisch te herzien. ,,Wat gebeurde er in de nacht der wilde geruchten op het Paleis Soest- dijk? Panorama brengt unieke illustra tie van de bespreking ten paleize' Frankrijk kende de Bartholemeus- nacht, Duitsland de Nacht der Lange Messen. Het lijkt ons zonder meer dui delijk, dat de Nederlandse Pers ein delijk in een diepgevoelde nationale behoefte heeft voorzien. Deze vondst is namelijk niet van Panorama. „De waarheid, de hele waarheid en niets dan de waarheid", dat is waar schijnlijk ook het loffelijke einddoel van een zekere heer Nooteboom (in de Volkskrant van 18 febr. j.l.): „Er wordt veel gepraat over „contact met het volk". Dat is onzin. Het contact met het volk zit wel goed(!), dat kan bij elk provinciaal bezoek worden waargenomen. Het contact met de opi niemakers, eri met een bepaald voor uitstrevend deel van de jongere intel ligentsia, dat zou de prachtige herinne ring aan Oudere Tijden, die daar tus sen ons allemaal inligt(??), uit haar verstarrende isolement verlossen" kunnen verlossen „als het al niet te laat is" De heer Nooteboom is wel erg pessi mistisch, voor een vooruitstrevend in tellectueel. Wellicht belieft het hem, de constitutionele monarchie slechts te beschouwen als een „prachtige herin nering aan Oudere Tijden". Alzo in genen dele als de historische belicha ming onzer nationale weerbaarheid. Of weet „het vooruitstrevende deel van de jongere intelligentsia" mis schien iets beters voor ons, dan het Huis van Oranje-Nassau? Voor ons is het evenwel goed genoeg. En voor U? BREDA, L. PISON MOTIJ PROPRIO Het artikel van uw buitenlandse cor respondent „Constitutie opgeschort", geeft mij stof om enige toelichting te geven en enkele opmerkingen te plaat sen. De bisschoppen van Nederland' heb ben onlangs hun helpers en medebroe ders in het priesterschap aangeraden de publikatie op het terrein van de liturgie bij te houden. Zodoende! De kleinerende waardering van het motu proprio met het kopje ,Zeer po ver' ligt bepaald onder het niveau van datgene, wat de bisschoppen van Ne derland hier verwacht hebben. Zij schrijven immers: „De constitutie opent perspectieven, maar hetgeen men na het verschijnen van het te verwach ten motu proprio van de H. Stoel en na het in werking treden van de con stitutie op 16 febr. 1964 onmiddellijk in praktijk kan worden gebracht, zal voorlopig nog beperkt blijven." Er ligt nogal een brede sloot tussen ,zeer pover' en ,nog beperkt'. De cor respondent komt tot de vaststelling, dat het motu proprio in strijd is met de geest van de constitutie en tot bewijs moet dan dienen no. IX van het motu proprio, waar gesproken wordt over de vertalingen van het brevier in de lands taal en over alle vertalingen van de Latijnse liturgische teksten in de lands taal, door de hiertoe bevoegde kerke lijke autoriteiten voorgesteld, en hier komt het aapje uit de mouw door de H. Stoel nagezien en goedgekeurd. Het hier aan de orde gestelde wordt terdege aangedikt, zoals wij in het be toog van de schrijver lezen: „Deze be paling van het motu proprio is in strijd met de constitutie zelf." Dit juridisch aspect van het hier be handelde zal ik niet verder uitdiepen, en ik wil slechts de opmerking plaat sen, dat een gewone bijeenkomst van bisschoppen toch wel iets anders is dan een wettelijk geconstitueerde bisschop pen-conferentie, zoals no. 22 par. 2 dit stelt ter uitoefening van hun rechten, in de constitutie vastgelegd. De Nederlandse bisschoppen refere ren zich aan de beschikking van de constitutie, zoals blijkt uit de volgende aanhaling die het gebruik van de volks taal bespreekt: „De beslissing dienaan gaande wordt overgelaten aan de plaat selijke bisschoppen-conferenties. Wel zal de H. Stoel deze beslissingen moeten goedkeuren en bevestigen." (Ten over vloede wordt de Latijnse tekst van de constitutie gegeven „actis ab apostolica sede probatis et confirmatis") Dit standpunt wordt dan verder ge motiveerd door de bisschoppen zoals wij daar lezen pag. 53 „Van uw kant (de priesters zijn hier bedoeld, E.D.) vragen wij begrip voor het feit, dat wij ook in de toekomst in samen spel met de H. Stoel moeten handelen." Het skelet van een oud koetje wordt door de correspondent voor de zoveelste maal nog eens uit de sloot gehaald in het aan de kaak stellen van „het cen tralistische Romeinse streven om alles zelf in handen te houden" en in het op het podium brengen van „juristerij, specifiek juridische benadering van theologische en pastorale problemen". En de laatste klap op de vuurpijl krij gen wij te horen in het niet onbekende thema, dat als volgt wordt gegeven: „Zij trachtten voortdurend een rem te zetten op het streven van de meer open vleugel van het concilie, welke vleugel de overgrote meerderheid van de concilievaders omvat." Wij wachten gaarne op de toegezegde uiteenzetting van de Nederlandse bis schoppen over het nu verschenen motu proprio. Wellicht zal de toon van de brief een betere irenische instelling geven dan ons door de correspondent is aangeboden. GINNEKEN E. DOENS, pastoor VERBLEEKTE GESCHIEDENIS In „De Stem" van maandag trof ik een tv-recensie aan, die niet in uw dagblad had mogen verschijnen. Blijk baar is de betreffende recensent nog zeer jong van jaren, maar dat hij over het jodenprobleem spreekt als „wat afgesleten" en een „verbleekte geschie denis" bewijst, dat zijn geest nog onrijp is. Ik wil in het midden laten of het betreffende filmstuk van waarde was. U hebt echter door deze recensie uw lezers onderschat; voor geen ont wikkelde Nederlander is het jodenpro bleem uit de oorlog afgesleten of lijkt het een verbleekte geschiedenis. EINDHOVEN A. HANNEMAN (Advertentie) Naschrift. Journalisten drukken zich directer en dikwijls kernach tiger uit dan bisschoppen in hun officiële stukken doen. Of een re sultaat „beperkt" of „pover" Is, lijkt ons meer een kwestie van woordkeuze dan van mentaliteit te zijn. Onze correspondent was met zijn stelling, dat het motu proprio niet overeenkomstig de geest van de constitutie was, overigens in goed gezelschap, namelijk van het Franse episcopaat. - Red. Een heet man service die U volmaakte zekerheid schenkt Wij testen elke brillant met de modernste apparatuur op kleur, zuiverheid, slijpproporties, afwerking, gewicht en fluorescentie. Bij aankoop ontvangt u deze gegevens in een volledig beschrijvend certificaat met diagrammen en microfoto's. Bij sieraden met brillant krijgt u een uitvoerig taxatierapport met foto. Bezoek eens onze diamantslijperij in de "Schatkamer onder de Lijnbaan" edelsteenkundige f.g.a. diamantexpert g.i.a. LIJNBAAN 92 filiaal: oostzeedijk 155-157, rotterdam Naschrii v De door u gewraakte bespreking is geschreven door iemand, die bij het zien van de film de reactie van jeugdige kijkers heeft waargenomen en daaruit kon hij weer opmaken, hoe weinig de jeugd zich betrokken voelt bij hetgeen tijdens de oorlog geschiedde. Bij de ouderen is de herinnering wel diep ingescherpt, al zijn er bij, die zich met wrevel afwenden, als ze weer geconfron teerd worden met dit onnoemelijke leed. Ze willen alleen in het heden leven. Een reactie, die men kan afkeuren maar die bestaat. Met het oog daarop zijn de gewraakte uit drukkingen gebruikt. Wy willen voor ons persoonlijk wel zeggen, dat de film ons sterk heeft aan gegrepen. - Red. BELEEFDHEID V Naar aanleiding van mijn ingezonden stukje „Beleefdheid", wilde ik de heer S. N. er op attent maken dat mijn stukje handelde over 's morgens in de bus zitten en niet 's avonds. Wat niet wil zeggen dat dan de jeugd niet op hoeft te staan. Mijn idee is er blijft: als het om de werkende jeugd gaat, laat ze rustig zitten in de bus, zolang er geen ouden van dagen staan. Als ze weten wat fat soen is gaan ze heus wel staan. Maar men moet de jeugd niet over één kam scheren. En overigens: het zal altijd wel een probleem blijven met die be leefdheid. Maar hoe meer je de jeugd bekritiseert, hoe minder je er van ge daan krijgt. BREDA J. v. G., groepsvervoerder „GEORGANISEERD ZIJN Het is voor mij nog steeds onbe grijpelijk, dat er nog zoveel arbeiders zijn die niet aangesloten zijn bij een van de vakbonden. Begrijpen zij dan niet, wat het georganiseerd zijn bete kent? Of begrijpen zij het wél, maar profiteren zij liever van wat de vak bonden voor ons doen zonder daar zelf iets tegenover te zetten? Ik schrijf dit naar aanleiding van een discussie die ik onlangs hierover met enkele personen had. Eén van deze personen ontvangt binnenkort een toe slag voor de tijd dat hij in militaire dienst was. Op de vraag die ik hem stelde, of hij georganiseerd was, kreeg ik een ontkennend antwoord. Toen ik vroeg, of hij zich dan alsnog zou wil len aansluiten, kreeg ik eenzelfde ant woord. Wat ik toen van hem dacht, heb ik hem ronduit gezegd: „profiteur". Op een volgende vraag nl. „Aan wie denkt u dan wel dat u het te danken hebt, dat u deze toeslag krijgt," kreeg ik ten antwoord: „Aan de regering en aan niemand anders." Ik zou hier nog graag enkele punten willen noemen die de vakbond voor sommige leden voor elkaar heeft ge bracht. Punt 1. Voor ons lid H. B. te A. werd bij zijn vorige werkgever nog een betaling verkregen over 6 uur, zijnde te weinig ontvangen loon bij zijn ontslag. Punt 2. Voor ons lid D. T. werd na vier jaar alsnog ziekengeld verkregen over de periode 21 aug. 1958 tot 21 juni 1959. Punt 3. Ons lid B. V. te B. had enige tijd in Duitsland gewerkt. Bij zijn ontslag werden hem niet de hem toekomende vakantierechten uitbetaald. Door onze besprekingen met de directie van de Urlaubskasse te Frankfurt am Main en de betrokken onderneming, kon uiteindelijk alsnog 43,67 D.M. aan ons lid ter hand worden gesteld. Dit zijn nog maar enkele van de vele punten die door de vakbonden worden opgelost, want zij doen nog veel meer. Denk maar eens aan uw vakantie, uw snipperdagen, de vijfenveertigurige werkweek etc. etc. Dit alles zou onmogelijk zijn, als er geen vakbonden waren. Ik hoop. dat ik hiermee de noodzakelijkheid van het georganiseerd-zijn naar voren heb kun nen brengen, en ik hoop ook dat ik hiermee weer énkele van de véle „pro fiteurs" heb kunnen bekeren. DONGEN H. J. OERLEMANS Vaart 86 CHOCOLADE kreeS een doosje pastilles caaeau. Bij het openen hiervan wist ik P*eA,wat Ak .zaS- De doos had schijn baar op zijn kant in de etalage gestaan h?terK op)' De inhoud was niet herkenbaar meer. In één woord: een onogelijk gezicht. De winkeliers krijgen toch van hun leveranciers voldoende reclamemateri- aal waarmee zoiets te voorkomen is? De fabriek (die in de regel de schuld krijgt) is daar met aansprakelijk voor. Niettemin kreeg ik van de bewuste fabriek een heerlijke doos met pastil les toegestuurd. RIJEN, r s, OPROEP AAN DE OUD 3-3'ERS Op 14 september 1964 is een gedeelte van het voormalige bataljon 3-3 Re. Inf. ,,7 Dec.", dat van september 1946 tot december 1949 op Sumatra's Oost kust in het voormalige Nederlands In- dië verbleef, bijeen geweest in de Cort Heijligers kazerne te Bergen op Zoom. In deze kazerne werd destijds het ba taljon en is het van hier uit naar In- dië vertrokken Op de bijeenkomst is door generaal KNIL b.d. P. Scholten, oud-comman dant van Sumatra's Oostkust, de sug gestie gedaan tot'het aanbrengen van een gedenkplaat ter nagedachtenis van de gevallenen van 3-3 Reg. Inf Thans is men zover gevorderd met het plan dat het een vaste vorm heeft aange nomen De vergunning tot het aanbrengen van deze plaat in de Cort Heijligerska- zerne is inmiddels ontvangen en het actie-comité hoopt de benodigde gelden in 2 jaar bij elkaar te hebben. Velen hebben reeds hun bijdrage ge stort, maar een groot aantal oud-mili tairen was helaas nog niet te bereiken, vandaar deze oproep. De oud-militai ren van 3-3 Reg. Inf „7 Dec." welke hun naam en adres nog niet hebben doorgegeven aan het contact-adres, wordt verzocht dit ten spoedigste te doen. U ontvangt dan nadere inlich tingen omtrent het plan. Contact-adres: A. P. Hoogenboezem. Pieter Langendijkstraat 178 te 's-Gra- venhage. FESTIVAL JAAR 2 31 mei: Maifestspiele in Wiesbaden. 20 mei - 15 juni: Schwetzinger Festspiele. 30 mei - 5 sept: Klassiekeopera's in Herrenhausen Hannover. 4 juli - 22 aug.: Mozartsommer in Augsburg. Maar er is méér. Rust en roman- tiek, gezelligheid en zon. Goede verzorging en geentaalmoeilijk- heden. En... gastvrij Duitsland ligt vlakbij. Ook interessant voor weekends! Bezoekt u hotels, pensions, campings? Reist u per trein, touringcar, auto? Voor welke streek hebt u interesse? Schrijf ons uw voorkeur of vraag de algemene Duitsland-gids en evenementenlijst/festivalfolder. Spui 24, Amsterdam postbus 1215/tel. (020) 241293 KLEINE MENSEN Wat hebben wij de laatste weken toch een storm over ons heen gehad. Met die storm bedoel ik de hevige kritiek die gespuid is over enkele gebeurte nissen. De rubriek „Papier voor uw pen" heb ik goed bijgehouden, en hoe langer hoe meer word ik in deze tijd teleurgesteld. Meer en meer kom ik tot de conclusie „wat zijn er tegen woordig toch een massa .kleine' men sen". Wat is er niet gespuid over het geval „Zo is het toevallig ook nog eens 'n keer". Wat een verschrikkelijk geblaf hebben wij daarna gehoord over prinses Irene. Ook hier weer in woord en beeld: kleine mensen. Zij die zich zo graag uitgeven als de kampioenen van deze tijd, in welke vorm hebben ze zich doen zien? Ik denk hier aan al degenen in Sint Maartensdijk. Wat een kleine liefde tot de prinses! Nu in deze vastentijd zou ik u allen willen zeggen: denkt allen aan het eerste gebod des Heren; maar ook aan het tweede, daaraan gelijk, bemint uw evennaaste gelijk u zelf. Mogelijk dat uw aller pen op het papier wat rustiger wordt. Laten wij ook even ons binnenste bezien en deze vraag stellen „Wat denkt gij over u zelf. Het antwoord hierop kan misschien ten gunste zijn van uw evenmens. PHILIPPINE J. M. VIVISECTIE Op 29 juni 1960 zei de huidige minis ter van justitie mr. Scholten, destijds staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, als woordvoer der van de regering bij de behande ling van de wet op de dierenbescher ming in de Tweede Kamer: „De han del in dieren behoort niet tot de vivi sectie" Zelden heeft een regerings functionaris groter onwaarheid gespro ken. Want èn uit het drama Yvonne, de gestolen Drentse patrijshond die aan prof Brom voor zijn lugubere experi menten werd verkwanseld, èn uit de ongereglementeerde handel in honden en katten van de Duitser Heinz Vieten, die wekelijks 180 a 200 huisdieren aan de chemische industrie verkoopt, waar ze onder helse pijnen veroorzaakt door allerlei injecties met gifstoffen bezwijken, èn uit de vragen van het Tweede-Kamerlid ir. Van Dis aan de ministers van sociale zaken en volksgezondheid en van justitie over de openbare markten in huisdieren is komen vast te staan dat de Nederland se regering de dierenbeschermers in ons land al jarenlang een rad voor de ogen heeft gedraaid met betrekking tot de gruwelijke vivisectie. Dieren beschermers, protesteert! ROTTERDAM A. SMIT LUCHTVAARTKENNIS Uit welingelichte bron heb ik verno men, dat op 6 februari j.l. de BLKC werd opgericht en deze club hield op 18 februari j.l. haar eerste bijeenkomst. Helaas waren er, op een achttal leden na, bijzonder weinig belangstellenden. Dit is mij ten zeerste tegengevallen, daar er in een stad als Breda, naar ik meen, toch wel meer jongens zijn, die interesse hebben voor de luchtvaart. Breda, J. W. A. VAN DONGEN Klimopstraat 10 STIJLLOOS (I) Ik vraag mij af, of het Nederlandse Volksliederenboek uitgeput is! Zijn er dan helemaal geen Nederlandse Volks liederen meer, om een Nederlandse prinses 's morgens te feliciteren per radio voor haar verjaardag? Ik (en vele anderen) wist niet wat ik hoorde, toen ik de radio aandraaide, een Nederlands volkslied verwachtend (o.a. het Wil helmus) maar een Engels lied te horen kreeg! Dit vind ik stijlloos, eenvoudigweg, een ander woord kan ik er echt niet voor vinden. Ik geloof, dat velen er zo over denken. Als men dan al geen ander Nederlands volkslied kan vinden dan het Wilhelmus, laten ze dan niet gaan zoeken naar een Engels, want een Nederlandse prinses behoort in behoor lijk Nederlands begroet te worden en niet in het Engels, en vooral niet op haar verjaardag! BREDA MARTINE v. TANKEREN STIJLLOOS (II) Terwijl onze Belgische buren aan het vechten zijn om het Frans uit hun taal te verwijderen, halen de Nederlanders de Engelse taal steeds meer binnen hun grenzen. Het kwam voor mij als een koude douche toen ik op de verjaardag van prinses Christina, ter felicitatie aan haar een Engels lied hoorde zingen. De omroeporganisaties, die ons, de Nederlandse bevolking vertegenwoor digen, als het gaat om een felicitatie aan het koninklijk gezin, vinden het Wilhelmus zeker niet goed genoeg meer? Zijn zij de oorlogstijd vergeten, toen zij, als een saluut aan Hare Majes teit het volkslied wilden uitzenden, maar niet mochten of durfden? Ik raad de omroeporganisaties dan ook aan, om met de verjaardagen van het Britse koninklijk huis aan de BBC te vragen, ons volkslied ten gehore te brengen. BREDA NICO RENTROP „ZEEUWSE BOERIN II" Met belangstelling heb ik de schrif telijke discussie gevolgd tussen de heer S., .Zeeuwse boerin', .Zeeuwse polder boer' en de heer De Jonge. Het begint eenzijdig te worden. Ik begrijp niet dat de .Koekoek-stemmers' van Hein- kenszand het niet opnemen voor de .Zeeuwse boerin en polderboer'. Het is net of ze helemaal alleen staan. Waar blijven ze nou? Als ik op de Vrije Boe ren gestemd had, zou ik het opnemen voor mijn partijgenoten. Ik ben dus niet van de partij Vrije Boeren. Toch vind ik het een eigenaardige hobby van de heer De Jonge om zich als niet-agrariër in zulk een discussie te blijven mengen en dan op zo'n plagerige manier. Plaagt hij de mensen van Ovezande, die op de Vrije Boeren gestemd hebben dan ook met' Koekoek-kliek' en dergelijke? Het lijkt mij niet prettig om zo'n dorps genoot te hebben. HEINKENSZAND R. ZEEUWSE BOERIN (III) Onderstaande anonieme dreigbrief getuigt van een misselijk makende mentaliteit bij degene, die hem aan mij verzond. De herkomst laat zich in de recente polemiek rondom de figuur van Koekoek echter niet al te moeilijk ra den. De letterlijke tekst van het epistel, welke hieronder volgt, vertegenwoor digt een bijzonder soort proza. ,,17 Februarie 1964 Meheer P. J. De Jonge dat je een heerje bent van nul waar de dat weet iedereen en die stuksjes in de courant van jouw heeft wel een of ander bij jouw op helpen maken met je naam er onder dat kan een kind ook maar dat je ontzettend antieboer bent dat is wel gebleeken je hoeft je neus niet in andermans zaken te steeken en vooral van zaken daar jij niet het minste verstand van heb de menschen laggen je uit en ze zeggen dat het niets bijzonders is met jouw je bent een on- beteekent mannetje niet van de beste klalietijd 2 Maart dan is het boeren vergadering is op heinkenszand om ackt uur meen ik en er word graag debet gevraagt en dan moet je mee een paar helpers komen uw bezoek is gaarne gewenscht en je word warm ontvangen je hoef niets te vreezen hoor je moogt gerust je grie ven zeggen geen kind zal je moeien en je moet denken heel je leven zullen volgen wat voor iemand je eigenlijk bent de menschen zeggen dat er toch wel beettere zijn die voor het land bouwschap zijn dat zijn meest al baan- jes jagers je heb er geen baanje aan je zou toch wel willen het zal voor jouw niet lukken omdat je waardeloos bent dat zegt iedereen we zullen verder zien als het voor de heeren komt nu dan cuces Verdere aanduiding ontbreekt. Slechts mijn eigen volledig adres was vermeld, terwijl de „brief" het poststempel van Goes draagt. Het heeft mij overigens wel enige moeite gekost om dit proza te ontcijfe ren, maar ik heb tenslotte begrepen, dat het hier om de Koekoek-polemiek moet gaan. Een en ander illustreert intussen wel de weinig verheffende wij ze, waarop men zijn politieke tegen standers te lijf wenst te gaan. Het leek mij dienstig om de vele geïnteresseer den in deze polemiek van dergelijke proza te laten meegenieten. OVEZANDE P. J. DE JONGE ZEEUWSE BOERIN (IV) Als lezer van papier voor Uw pen, kan ik het schrijven van de heer De Jonge slecht volgen. Zijn vraag is: Waarom zijn die mensen zo ontevre den? Als Koekoek in „de zak" van Zuid-Beveland alleen maar in Ovezan de zou komen, zou een café veel te klein zijn. Probeer het maar eens. Misschien werkt het dan voor U ook verhelderend. Allicht zal je zeggen, hoe kan dat nu? De Zeeuwen zijn toch door alle tijden heen mensen geweest, die zich zo maar niet lenen voor welke partij ook. De kern waar alles om draait is, dat de regering, en heel het Landbouwstelsel buitengewoon on rechtvaardig heeft gehandeld. Wat juist een punt is waar de Zeeuwen zo een hekel aan hebben. Om van alle onbillijkheden die er geweest zijn maar te zwijgen, wil ik mij beperken tot een produkt, de aard appels, namelijk die vrij waren. De aardappels, die in 1959'60 net de kostprijs konden halen, in '60'61 waardeloos tot aan de kostprijs, '61 '62 tot maart 7 ct tot 10 ct veldgewas, toen bleek ineens een tekort te zijn in West-Europa. De prijzen gingen stijgen, De consumentenbond en zijn trawan ten, waren er als de kippen bij om de minister aan zijn verstand te brengen, dat het zo niet langer kon. De grenzen werden gesloten, met een maximum prijs van ten hoogste f 0,25,-. Als klap op de vuurpijl, het regende wekenlang klachten, in alle dagbladen over die dure aardappels. Kortom, het was verschrikkelijk! Het ANP zei toen in zijn landbouwpraatje, verbaasd als het was over zo'n wet, dat als ze nu een maximumprijs stellen, het toch ook niet meer dan billijk is, dat hier een minimumprijs tegenover staat. Je zou denken, dan zal een landbouwschap, (waar U zo prat op gaat) toch zeker wel iets van zich laten horen, en zo niet, dan toch zeker in 1963. Onder geschikt als ze zijn, aan het Ministerie van Landbouw, hadden ze niet de ca paciteit, hier tegenop te komen. Toen ze 16 ct werden in 1963 kwamen weer alle hens aan dek. Iedere exporteur moest een vergunning vragen, die maar 14 dagen geldig was. Zo kon de rege ring controleren, dat er niet teveel uit gevoerd werd. Te weinig, dat gaf niets. De telers hebben dat dan ook onder vonden, er kwamen rassen voor, waar geen vraag meer voor was. Met het gevolg dat er duizenden tonnen de voer in gingen, en ook nog wat voor 3 ct naar West-Duitsland. In 1963'64 kwam er een overschot in heel Europa. Nog als een hond aan de ketting, kan het schap schoogstens aan het Ministe rie vragen „wat denk je er nu van?". Als surprise is er uit de bus geko men: een prijs van 8 ct, P.D. gekeurd 40 opw., franco in het schip! Dat komt dus neer, op gemiddeld 4 ct veldge was! Voor de telers zal het verlies lig gen tussen de duizend en veertienhon derd gulden per hectare, tenzij er een wonder gebeurt. Mijnheer De Jonge, waar zijn nu de consumentenbond en die dagbladschrij vers van toen, met hun grote drukte? Zijn zij niet die echte liberalen uit de 19e eeuw. die over de ruggen van an deren voor niets willen eten? Zouden de Pauselijke encyclieken dit sociaal genoemd hebben, om eenzijdig een prijs vast te stellen, die anderzijds op niets mag uitlopen? Wel heeft de paus eens gezegd, dat elk groot kwaad zichzelf weer zal straffen, vandaar die anti pathie tegen het landbouwschap. Tenslotte geloof ik met die polder boer en boerin mee, dat U toch nog te jong bent, om te beseffen, waar nu al die Koekoeken vandaan komen. ,s-GRAVENPOLDER. JAC. GOENSE (Advertentie) De Geleense kapelaans J. Fraats en M. Schlijper hebben van mgr. P. Moors de mededeling ontvangen, dat zy in het vervolg aan hun bisschop toestemming moeten vragen om artikelen te publice ren. De bisschoppelijke maatregel houdt verband met een artikel over het Celi baat, dat beide kapelaans hebben gepu bliceerd in „De Nieuwe Linie" van 1 februari, waarin ze polemiseerden met kardinaal Alfrink. In verschillende bisdommen (ook m het bisdom Roermond) is een aanvullen de bepaling van kracht op canon 1386 van het kerkelijk wetboek, volgens wel ke iedere priester verplicht is voor pu blikatie toestemming aan zijn bisschop te vragen. Deze aanvullende 'bepaling, krachtens welke de priesters ervan mo gen uitgaan dat de vereiste toestem ming van de bisschop is verleend, mits de auteurs de artikelen met hun naam ondertekenen, is dus thans niet meer van toepassing op de beide kapelaans. De bezwaren van het bisdom richten zich overigens niet zo zeer op de inhoud van het bewuste artikel alswel op het feit, dat het niet in een vaktijdschrift heeft gestaan en door de publikatie in een weekblad „het grote publiek" daar van heeft kunnen kennisnemen. (Advertentie) In een rapport van de Unesco, de orga nisatie der V.N. voor onderwijs, weten schap en cultuur, wordt voorspeld, dat er „wereldbladen" zullen komen, welkeT abonnees het nieuws op een televisie scherm zullen kunnen lezen, na een telefoonnummer te hebben gedraaid. In het rapport wordt gewezen op een grote stijging van het aantal persbureaus, waarvan er nu 155 zijn, wier werkter rein in tachtig landen ligt. Een tiental jaren geleden waren er 96 persbureaus, die in 54 landen werkten. Het aantal dagbladen is in de wereld sinds 1950 met twintig procent toegeno men, Daar staat een stijging tegenover van het aantal radiotoestellen met zestig procent, een toeneming van de televisie toestellen met tweehonderd procent en een verdubbeling van het aantal bio scopen. Vooral de televisie heeft een bijzonder grote uitbreiding ondergaan. Er waren verleden jaar 130 miljoen televisiebezit- ters in de wereld, tegen elf miljoen in 1950. In dezelfde periode steeg het aantal televisiezenders van 130 tot 2380. Voorts woonde in 1963 voor het eerst meer dan de helft van het aantal televisie- bezitters buiten de Verenigde Staten. (Advertentie) (Advertentie) verwijdert de vlekken die zelfs het beste was middel laat zitten Het geheim van een goed functio nerende vaatafwasmachine is het fabrikaat: Westinghouse - met zijn „double-heating system en automatische „rinse-dry injector". 1360.- IMP.: STULZ NEDERLAND NV AMSTELVEEN, TEL02964-194 54 ZONDAG 23 februari. Tweede zondag van de Vasten. Paars. Mis: Reminisce- re. Geen Gloria. Credo. Prefatie van de Vasten. MAANDAG 24 februari. Maandag in de tweede week van de Vasten. Paars. Prefatie van de Vasten. DINSDAG 25 februari. H. Matthias. Rood. (Deze martelaar was een van de 72 leerlingen van Jesus. Op voorstel van de Apostel Petrus werd hij door het lot gekozen om de plaats van Ju das in te nemen). Tweede gebed van dinsdag in de tweede week van de Vasten. Credo. Prefatie van de Apos telen. WOENSDAG 26 februari. Woensdag in de tweede week van de Vasten. Paars. Prefatie van de Vasten. DONDERDAG 27 februari. Donderdag in de tweede week van de Vasten. Paars. Prefatie van de Vasten. VRIJDAG 28 februari. Vrijdag in de tweede week van de Vasten. Paars. Tweede gebed H. Gabriël-van-de-Moe- der-van-smarten. (Op 1 maart 1834 werd hij te Assisië geboren. Hij trad in in de orde van de Passionisten. Zijn kloosternaam werd zijn levenspro gram. Nog voor de hogere wijdingen ontvangen te hebben stierf hij op 24 februari 1862. Paus Benedictus XV heeft hem in 1920 heilig verklaard). Prefatie van de Vasten. ZATERDAG 29 februari. Zaterdag in de tweede week van de Vasten. Paars. Prefatie van de Vasten. Horizontaal: 1 Wilddief, 6 soort schip, 11 opening, 12 bekende voetbalclub, 13 meisjesnaam, 14 opdracht, 17 maximale gave, 20 onmeetbaar getal, 22 godin, 24 voorzetsel, 25 meerarmige riviermond, 28 hijswerktuig, 31 dwaas, 32 familielid, 33 naar mijn mening, (afk.), 34 omroep vereniging, 37 plaats in Overijsel. 39 menging van zoet met zout, 40 vloerbe dekking. 41 honingbij, 42 bloe' 44 soort wijn, 46 bijwoord, 48 kloostervoogd, 49 meisjesnaam, 51 dwaasheid, 54 rivier in noord-Frankrijk, 56 titel (afk.), 58 pla neet, 61 delenium (afk.), 63 krachtig, 65 vrucht, 68 lofdicht, 70 enzovoort, 71 lief kozing, 73 plaats in India, 74 vol ernst. Verticaal: 1 Doodlopend straatje, 2 voorzetsel, 3 filmmaatschappij, 4 onge plaveide weg, 5 eigenaardige, 6 afvoer- geul, 7 bang, 8 nakomelingschap, 9 voeg woord, 10 titel, 15 cilinder, 16 eerste vrouw, 18 modegek, 19 ieder, 21 meisjes naam, 23 deel v.h. jaar, 24 boom, 26 met ervaring, 27 insekt, 29 vis, 30 aan haken, 35 krantenjongen, 36 grote bijl, 37 lofdicht, 38 Duits pers, voornaamw., 43 vrouwelijk zoogdier, 45 nagerecht, 47 gehoororgaan, 50 onderricht, 52 duw, 53 dwaas 54 deel v.h. jaar, 55 strafwerk tuig, 56 voorzetsel, 59 plaats in Duitsland, 60 aanw. voornaamw., 62 uniek 63 vreemde munt, 64 ik (Lat.), 66 keuken gerei, 67 dun, lang stuk hout, 69 kinder- groet, 72 tandeloos zoogdier. OPLOSSING Horizontaal: 1 Soes, 5 Goes, 8 statief, 9 af. 11 ma, 12 barak, 14 lijmen, 15 ko zak, 17 esp, 18 men, 19 LSK, 20 omega, 22 tetra, 23 spaak, 25 en, 27 la, 28 bene pen, 30 tuil, 31 lans. Verticaal: 1 Slab, 2 es, 3 strak, 4 ets, 5 gelijk, 6 of, 7 span. 10 fatsoen 11 meestal, 13 komma. 14 langs 16 zee, 20 orgel, 21 appel, 22 tent, 24 kaas, 26 den, 23 bx, 29 na.

de Stem | 1964 | | pagina 17