regeringscrisis in oostenrijk Gorbach is verloochend door eigen partijgenoten Coalitie door o.a. viel uiteen Olah s rol MIL J OENEN VERLIES AAN JONGE TONG Champignons te Yerseke Uittocht Nederlands intellect naar VS. onrustbarend brieven met een streepje erdoor PIT leert codeermachine lezen Wèg met mensenwerk.... Antwerpse graaf door studenten - ontvoerd - Hoogovens en Deli vast Mevrouw Stoffels- van Haaften voorzitster van Beneluxparlement m GROEI en PROFIJT ALGEMEES FOXDSEXBEZIT Hele kabinet solidair „Nu ga je eraan Negen maanden voor bedreiging T.v.-optreden Amerika irekt 17 miljard uit voor defensie Opschudding Huiseigenaren Huren tenminste twintig procent hoger Deskundige onthult Ex-psychopaat oprichter van kamp Dachau Flats opgeblazen Nu nog minder kans op vluchten Berlijn in m MIERLO EK Z00.\ \.V. BEURS VAN AMSTERDAM Twee overlevenden gevonden na vliegongeluk DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 22 FEBRUARI 1964 (Advertentie) (Advertentie) VEZENO ZAANDAM WESTZIJDE 212 - TEL *3441 (Eigen buitenlandse dienst) De Oostenrijkse hondskanselier Alfons Gorbach heeft aangekondigd, dat hij in het begin van de volgende week zal aftreden. Hij trekt de consequenties uit het gemis aan vertrouwen in zijn beleid, dat de leiding van zijn eigen partij, de Oostenrijkse Volkspartij, aan de dag legt. Men verwijt hem gemis aan doorzettingsvermogen om de beide grote partijen zijn partij en de socialistische weer tot actieve samen werking te brengen. De industriële wereld in het land is renitent, omdat een beslissing uitblijft in de kwestie van de associëring bij de E.E.C enkele weken geleden voor de Oosten rijkse televisie plotseling een scherpe aanval deed op de notabene onder zijn bevel staande Oostenrijkse binnenlandse veiligheidsdienst en zijn personeel en de ze dienst van tomeloze spionage be schuldigde, terwijl hij diverse geheime akten op het beeldscherm toonde. Daar bij richtte hij scherpe verwijten aan zijn eigen socialistische voorgangers op bin nenlandse zaken, de oud-ministers Hel- mer en Afritsch. Elke HONDERD GULDEN, in januari 1963 belegd in participatie- bewijzen was aan het einde van dat jaar in beurs waarde toegenomen tot f 112,40 en bracht op aan contant inkomen f 5.7S. Participatiebewijzen A.F. in 1/1, 1/2 en 1/10 coupures, worden dagelijks aan de Beurs genoteerd. Vraagt inlichtingen en brochure bij commis sionairs en banken. Mevr. mr. J. M. Stoffels van Haaften, afgevaardigde van de V.V.D, in de Twee de Kanier, is vrijdag gekozen tot voor zitter van de raadgevende interparle mentaire Beneluxraad voor 1964. Dit Beneluxparlement, waarin 21 Ne derlandse, 21 Belgische en 7 Luxemburg se parlementsleden zitting hebben, is gis teren in de vergaderzaal van de Tweede Kamer een conferentie van twee dagen begonnen, waarop problemen van de Be- neluxsamenwerking en de economische unie zullen worden besproken. Mevr. Stoffels van Haaften is de eerste vrouwelijke voorzitter van het Benelux parlement, dat op 30 mei in de oude raadszaal van het stadhuis te Brugge gaat vergaderen. In de omgeving waar vijf eeuwen ge leden de huidige volksvertegenwoordi ging voor het eerst vorm kreeg, zal de Beneluxraad in plenaire vergadering de culturele betrekkingen binnen de Bene lux bespreken. „Deze verdachte heeft met het leven van een ander gespeeld", zei de presi dent van de rechtbank te Amsterdam gisteren over de 5Djarige kastelein A. P. G. uit Wamel. Hem is ten laste gelegd dat hij de 38-jarige Amsterdamse hotel eigenares G. Ronner ernstig had mishan deld en had gedreigd haar niet emi pistool van het leven te beroven. De officier van justitie eiste een gevangenisstraf van an derhalf jaar met aftrek De rr(H'H;>nk wees onmiddellijk vonnis: negen maan den. waarvan drie voorwaardelijk. De verdachte, die met ae vrouw een hotel dreef in de oude binnenstad, had haar op de avond van 9 december in hun zaak tegen het hoofd geslagen, pluk ken haar uitgetrokken en brandende si garetten op haar gezicht en arm uitge drukt. Na sluitingstijd om één uur had de kastelein zijn pistool, dat hij in de beauty-case van de vrouw bewaarde, te voorschijn gehaald en het wapen op haar hoofd gericht. Het pistool was niet ge laden, wel was verdachte in het bezit van twaalf scherpe patronen. Volgens de verklaring van de hoteleigenares, die als getuige was gedagvaard, had hij haar gedreigd met de woorden: „Nu ga je er aan. Je gaat naar het graf of naar het ziekenhuis en ik wil 20 jaren in de lik voor je opknappen". Daarop had de vrouw zich onder een sprei verstopt oen de kastelein haar daar had gevon den volgde een hevige vechtpartij, waar- kiVLV£°?u d£ k?sl®lein met een wek ker op het hoofd sloeg. De raadsman vond dat de eis niet in overeenstemming was met de feitelijke gebeurtenissen. „In deze omgeving van de oude binnenstad zijn ruzies niets on gewoons en komen wel meer vechtpar tijen voor". Met Gorbach zal de hele regering af treden. De O.V.P.-ministers hebben zich met hem solidair verklaard, terwijl de socialisten zich niet tegen een reorgani satie van déze regering zullen verzet ten. Opnieuw zal de O.V.P. de bondskanse lier moeten leveren. Men noemt daar- vodr dr. Klaus, voormalig minister van financiën, thans voorzitter van de lan delijke O.V.P,, die tot de rechtervleugel van de partij behoort en die bijzonder tegen het beleid van Gorbach gekant is. De vraag is of er een nieuwe regering van de zogenaamde grote coalitie zal komen, dan wel een van de kleine. Op de achtergrond staan vervroegde verkie zingen. De socialisten hebben in het af gelopen jaar steeds meer aangespeeld op verbreking van de jarenlange samen werking met dé O.V.P. en de vorming van een kleine coalitie met het kleine liberale partijtje, de zogenaamde Frei- heitliche Partei. Met dit partijtje, waarin nogal wat oud-nationaal-socialisten zijn terechtge komen, kan geen vooruitstrevend pro gram ontworpen worden. De socialisten hebben slechts één doel: de sterkste partij in Oostenrijk te wor den. Zij menen dat de tijd voor hen werkt, alsmede de steeds dieper worden de tegenstelling tussen de rechter- en linkervleugel in de O.V.P. De coalitie met de O.V.P. is in de laat ste jaren praktisch een immobiel rege ringssysteem geworden. Vandaar, dat het Engelse systeem van regeringspar tij en oppositie begint te lokken. De hui dige bondskanselier acht een grote coa- litie-samenwerking tussen de beide gro te partijen levensnoodzakelijk. Daarom was Gorbach ook de man van de ver zoening en van het compromis. Men verwijt hem, dat hij daardoor oorzaak was van het voor iedereen duidelijke gebrek aan discipline in deze regering. In verschillende afdelingen van de O.V.P. zijn protesten tegen deze compromissen politiek van Gorbach aangenomen. De situatie werd erg verscherpt door het optreden van de socialistische minister van binnenlandse zaken. Franz Olah, waartegen de bondskanselier slechts met papier en protesten optrad. Zoals bekend heeft minister Olah in december en januari tal van leidende functionarissen in de staatsveiligheids dienst en de gendarmerie in de provin cies binnen 24 uur van hun posten °ht- hevcn, verplaatst of gedegradeerd zon der voorkennis Van de landsgouverneurs en buiten de staf van de gendarmerie om. Omdat dit allen niet-socialistische functionarissen waren, werkte dit de overtuiging in de hand, dat Olah zijn macht misbruikte om onwelgevallige executieve ambtenaren te verwijderen en door socialisten te vervangen. Op elke interpellatie of tussenkomst van andere instanties weigerde Olah antwoord tc geven met het motief, dat hij niemand verantwoording verschul digd is. Bovendien verbood Olah alle ondergeschikte ambtenaren van zijn mi nisterie dat 7.ij officiële stukken ter inza ge zouden geven of doorgeven aan de niet-socialistische staatssecretaris van zijn ministerie, Soroniks. Helemaal opzienbarend was dat Olah Het Amerikaanse Huis van Afgevaar- ft eenstemmig een bedrag •an miljard dollar voor de defensie gevoteerd, en in grote meerderheid steun gegeven aan generaal Curtis E. ■Lemay s verzoek om een nieuwe bom menwerper ter vervanging van de ver ouderde B-52's en B 58's. De begroting voorziet in de aanmaak van 35.212 nieuwe raketten en 2700 vlieg tuigen voor de strijdkrachten en 53 nieu we oorlogsschepen voor de marine Van net bedrag, dal is vrijgemaakt voor onderzoek en ontwikkeling op /roto schaal zijn 92 miljoen dollar bestemd voor het ontwerpen en construeren van een nieuwe bommenwerper en bemand onderscheppingstoestel voor de lucht macht. Ontvoeringen zijn momenteel te Atnwerpen aan de orde van de dag: donderdagnacht werd graaf Le Grelle, bewoner van het Rei gershof te Berendrecht, en gemeen teraadslid van Antwerpen, gekid napt. Onbekenden deelden het feit mee aan de redactie van Antwerpse kranten ..Wij hebben graaf Daniel Le Grelle gekidnapt. Dat zal hein leren voortdurend iri hél voor deel van het luclithaventje van Deiirne te interpelleren", aldus de boodschap. Vrijdagvoormiddag werd de auto van de graaf onbeheerd terugge vonden aan de Antwerpse Nonrder- 'aan Vrijdagavond was de graaf nog niet komen opdagen, maar de politic maakt zich dienaangaande geen grote zorgen want er zijn dui delijke aanwijzingen dat het om een studentengrap gaat. Eveneens donderdagavond hebben studenten uit Detidermonde een mislukte po ging gedaan om een Antwerpse sportjournalist te kidnappen, De turnalist moest hei zaterdagavond tpnemen tegen de stad Dender- monde in het populaire t.v.- programma „Een tegen allen". Dit optreden van Olah heeft in alle partijen en onder de gehele bevolking begrijpelijk opschudding verwerkt. De redenen van dit eigenaardige op treden worden voornamelijk in zijn eigen partij gezocht. Algemeen bekend is, dat Olah bij een komrde stembusoverwin ning der socialisten bondskanselier wil worden. Maar dat willen ook dr. Bruno Bitterman en de huidige minister van buitenlandse zaken, Kreisky. Men ge looft. dat Olah. die in zijn partij niet als sterke man bekend stond, zich toch dat odium wilde verschaffendoor zijn dat odium wilde verschaffen door zijn televisie-uitzending. Het demagogische karakter lag er te zeer op en het gevolg is dat in alle lagen der bevolking de indruk anders is uitgevallen dan hij zich had voorgesteld. (Vervolg van pag. 1) Toen wisten de biologen van het Neder lands Rijksinstituut voor Visserij-onder zoek al dat ze met hun schadecijfers voor dit kustgebied goed zaten. Om minister Biesheuvel een afgerond onderzoek be schikbaar te kunnen stellen, heeft dr. Boddeke het afgelopen jaar zijn onder zoekingen voortgezet. Hij heeft zowel in Colljnsplaat, Zoutkamp als Den Oever minsters genomen van de aanwezige jon ge tongetjes in de puf. Hij heeft steek proeven op schepen in volle Zee geno men en ook langs andere wegen nage gaan hoeveel jonge tong het slachtoffer van de kuil wordt. Van juli tot en met septembei 1963 moeten volgens zeer voorzichtige bereke ningen ongeveer 50 miljoen jonge ton getjes van het broédjaar 1963 een voor tijdige dood in de vernietigende garna- lenkuil gestorven zijn. Deze miljoenen- cijfers spreken te meer in het volle sei zoen van juli en augustus. Op een drukke visdag in Colijns- plaat worden in de puf van deze Zeeuwse vissersplaats alleen al een half miljoen van die jonge tongetjes dood aangetroffen. Deze kostelijke vis krijgt dus door het te vroege wegvangen geen kans meer tot volle Uit de champignon-kwekerij van de vroegere oesterkwekers, de ge broeders De MUnck, aan de Steen weg in Yerseke, vlak bij de in trieste rust gedompelde oester putten, is deze week, als nieuwe hoop voor het oesterdorp, de eerste oogst aan champignonsgeko- men. Kenners zeggen, dat deze „eerste vlucht" goede verwachtin gen voor de toekomst wettigt. De champignons zijn inmiddels te Breda aangevoerd. De foto toont de gebroeders De Munck met een staaltje van hun nieuwe produkt voor een oud, en als zodanig nut teloos geworden, oesterpakhuis. wasdom te komen en een bijdrage te leveren aan de economische uitkom sten van de visserij. De garnalen- vissers, die vaak ook tongvissers zijn, doen zichzelf die schade aan. Biologisch gezien is het zo dat het kustgebied tot 20 kilometer van de stran den als de kraamkamer voor de jonge tong en schol kan worden beschouwd Het is dus zaak dat er voorzieningen aan boord worden getroffen om de mas sale vernietiging van deze jonge platvis te voorkomen Dit moet mogelijk zijn, omdat ook uit de puf aan boord van de kotters vaak blijkt, dat de jonge plat vis nog in leven is. Een klein deel van deze tongetjes zal het leven toch wel laten, maar de biologen zijn ervan over tuigd dat een groot deel van het jonge broed kan worden gered. Volgens dr. Boddeke is er ook verband tussen de garnalen- en tongvisserij. Door de strenge winter is zeker 40 procent van de tong gestorven of weggevangen. De jaarklassen van 1961 en 1962 zijn dood gevroren door de lage watertemperatu ren op volle zee. Dit maakt het dubbel noodzakelijk zuinig te zijn met het jonge broed, dat het afgelopen jaar (en de komende jaren) geboren wordt. De ge ringe tongstand in de zomer van 1963 maakte het volgens dr. Boddeke voor de grote garnalenkotters weinig aantrekke lijk om van garnalen op de tongvisserij over te schakelen. Meer dan in de voor afgaande jaren hebben ook de Zeeuwse en Brabantse vissers het afgelopen sei zoen op garnalen gevist. Van een automatische regeling van de garnalenvangst door het overschakelen op tong (zoals in andere jaren) is geen sprake geweest. Dit is dan ook de voor naamste oorzaak van de te grote aanvoer van garnalen, die in massa's doordraai den. Er zijn zeker 1 tot 2 miljoen kg garnalen extra aan de veilingen en afsla gen gekomen en dat juist in een periode van grote aanvoer. Dit bewijst dus wel dat een goede tongstand ook voor de gar nalenvissers. die nooit op tong vissen, van groot belang is. Dat er ook omge keerd veel invloed van de garnalcnkor op de tongstand is. bewijzen dc ontstel lende cijfers van de verliezen aan deze jonge platvis wel. Huurverhoging van tenminste twintig procent in 1964 voor alle woningen, dus ook voor de woningen beneden de zoge naamde huurgrenzen waaraan de twee laatste huurverhogingen zijn voorbijge gaan, is noodzakelijk als eerste stap bin nen het kader van het advies van de S.E.R. van januari 1961 en met inacht neming van de daarin gestelde Uitgangs punten. Dit wordt bepleit door de Nederlandse bond van huis- en grondeigenaren in een uitvoerige brief aan de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid. Naar het oordeel van de bond dient bij het Zoeken naar een oplossing van het woningvraagstuk in Nederland, liet huur- en woningbouwbeleid zorgvuldig op elkaar te worden ingesteld. Het. huur- vraagstuk moet daarbij als probleem centraal worden gesteld. Naast de bepleite huurverhoging van twintig procent in 1964 zal volgens de bond in het bouwprogramma allereerst rtiim baan moeten worden gemaakt voor de ongesubsidieerde woningbouw met herstel van de eigen verantwoordelijk heid voör die woningzoekenden, die zich in staat achten deze tc dragen. Voorts wordt uitbreiding en stimulering van de bouw van de zogenaamde A-premiCWo- ningen voorgestaan en zal de woning bouw zich moeten toespitsen op de zoge naamde keuzewoningen. (Van onze Haagse redactie) Verontrust door de uitkomst van een recent Engels onderzoek naar de uittocht van wetenschapsmensen naar Amerika, heeft de minister van O. K. en W., mr. Bot, een werkgroep ingesteld die moet nagaan of er ook voor Nederland ge sproken moet worden van een veront rustende emigratie van geleerden naar de Verenigde Staten. Bekend is reeds dat inderdaad een aan tal vooraanstaande Nederlandse geleerden in de afgelopen jaren de oceaan is over gestoken. Er kan echter niet zó maar gezegd worden dat ieder vertrek een ver lies betekent. Het verblijf van Neder landse wetenschapsmensen in Amerika kan dé doorstroming bevorderen van kennis uit de States naar Nederland. Ook is al gebleken dat de Nederlandse industrie soms profijt trekt van de aan wezigheid van Nederlandse geleerden in Amerika. Zij hebben hier orders ge plaatst vóór hét instrumentarium, dat zij voor hun onderzoekingen daarginds no dig hebben. Langs die weg is b.v. ook de inschakeling tot stand gekomen van een Nederlandse onderneming bij de vervaardiging van onderdelen voor de Atlasraket. Het Engelse onderzoek naar de uittocht van intellect heeft uitgewezen dat rond twaalf procent van degenen, die tussen 1952 en 1961 in Engeland gepromoveerd zijn, op het ogenblik in Amerika werkt. Het betreft hier vooral fysici en che mici. Tussen 1957 en 1961 zijn uit Ne derland 679 specialisten naar Amerika overgestoken. Al deze geleerden zouden ook in Nederland en Engeland een bij drage hebben kunnen leveren aan het wetenschappelijk werk dat de verdere industrialisatie dient te begeleiden. Het zijn niet alleen de hogere salaris sen die de mensen van de wetenschap Europa doen verlaten. Zij hebben er ook een hogere status. Huis en auto staan er klaar voor hen. De belangrijkste stimulans voor deze In het proces tegen de tweeëntwintig van oorlogsmisdaden verdachte voorma lige functionarissen van het vernieti gingskamp Auschwitz heeft de getuige- deskundige, prof. Martin Broszat gezegd, dat het eerste nazi-concentratiekamp werd opgericht door een man, die juist uit een krankzinnigengesticht was ont slagen. Deze man, Theodor Eicke, maakte van het eerste concentratiekamp in Dachau bij Miinchen, een perfect lopende orga nisatie, enkele maanden nadat Hitler in 1933 de macht in handen had genomen, aldus prof. Broszat. Hij zei dat Eicke op bevel van de lei der van de SS. Heinrich Himmler, uit het krankzinnigengesticht onmiddellijk naar Dachau werd gestuurd. Volgens Broszat was de man, die Eicke ontsloeg om op te treden als organisator van de concentratiekampen, dr. Werner Heyde. de psychiater die vorige week dood werd aangetroffen in zijn cel en dié terecht had moeten staan op beschul diging 100.000 mensen te hebben ver moord in het kader van Hitiers eutha nasieprogramma. dat bedoeld was licha melijk en geestelijk gebrekkigen in Duits land te doden om een zuiver „Herren volk" te krijgen. Broszat zei dat Eicke het organisatie patroon van de dodenkampen gestalte gaf en bepalingen opstelde die geduren de het hele nazi-regime, ook in Ausch witz, werden nagevolgd. De meeste van deze bepalingen kwamen neer op auto matische doodstraf voor gevangenen die zich „misdroegen". De professor, verbonden aan het insti tuut voor hedendaagse geschiedenis in Miinchen. haalde enkele uitspraken aan van Eicke. die gezegd zou hebben: „Me delijden is ongepast voor een SS'er. „Voor zwakkelingen is geen plaats in de SS". emigratie van intellect is echter wel het feit dat een wetenschappelijk onderzoe ker zich in Amerika dikwijls wetenschap pelijk kan „uitleven". Wordt in Neder land het zuivere researchwerk ernstig be lemmerd door de mondjesmaat waarmee de nodige fondsen beschikbaar worden gesteld, in Amerika kunnen geleerden beschikken over zeer grote bedragen. In tussen is het nu ook weer niet zo, dat Amerika zonder meer een paradijs vóór het intellect genoemd kan wórden. De sfeer waarin de man van de wetenschap in Amerika moet werken is dikwijls dus danig. dat vele emigranten met heimwee terugdenken aan het geestelijk klimaat in „good old Europe". De Oostduitse politie heeft drie flatge bouwen aan de sectorgrens in Berlijn opgeblazen om het de mensen moeilij ker te maken naar WeSt-Bérlijn té vluchten. De gebouwen wérden met de grond gelijkgemaakt, opdat vluchtelingen geen dekking zouden vinden en grenswachten een vrij schootsveld zouden hebben. De bewoners van de drie flatgebouwen hebben hun woningen al enige tijd gé- leden moeten verlaten. De gebouwen stonden in Oost-Berlijn, maar met hun front naar een Westberlijnse straat. (Advertentie) De Bank voor Brabant EFFECTEN - COUPONS Verongelukt is gisteren op 650 kilo meter ten zuiden van Manilla, een lijn- vliegtuig van de Philippijnse lucht vaartmaatschappij, dat tegen een berg is gevlogen. Het DC-3-Verkeersvliegtuig, dat op weg was van Malabang naar Iligan op Mindanao, haar tweeëntwintig passagiers en drie bemanningsleden aan boord. De Philippijnse nieuwsdienst, meldt dat een reddingsploeg der politie twee overle venden heeft gevonden. Over het lot van de andere drieëntwintig inzittenden is nog niets vernomen. (Van een onzer verslaggevers) De automatisering van dc posthehan- rieling is in principe weer een stap verder gekomen. Zij het voorlopig spo radisch. het komt voor dat er brieven worden bezorgd die van de P.T.T. een streepjesfiguur boven aan op de enve loppe hebben meegekregen. Dit codeteken is er dan opgedrukt op de twaalfde verdieping van het districts postkantoor te Rotterdam. Daar staal sedert kort nog min of meer als curiositeit de nieuwste aanwinst var het postbedrijf, een in het Dr. Neher- laboratorium ontwikkelde coderingsma chine, die nodig is om de automatische sortering belangrijk te versnellen. Zo dra alle kinderziekten zijn ontdekt en verholpen zullen twintig machines de post in Rotterdam gaan behandelen. De situatie op de arbeidsmarkt nu en in de toekomst kan ernstige gevol gen hebben voor de postdienst, omdat ook thans nog een groot deel van de werkzaamheden door mensen moet wor den verricht. Zonder automatisering van het bedrijf moet in de toekomst een chaos worden verwacht. Het post bedrijf groeit voortdurend, het zal zich over ongeveer twintig jaar hebben ver- dubbeld, aldus de hoofddirecteur der posterijen, de heer L. Th. Hoolboom. Het postbedrijf groeit ook sterker dan de beroepsbevolking die in datzelfde tijdsverloop slechts met ongeveer der- lig procent toeneemt. Er dreigt bij de postdienst een steeds groter wordende spanning te ontstaan tussen het werk en de beschikbare arbeidskrachten. Na drie jaar zoeken heeft P.T.T. thans een coderings- en sorteermachine ontwikkeld waarmee in de praktijk kan worden geëxperimenteerd. Om volautomatisch te kunnen wer ken zou de sorteermachine alle adres sen elektronisch moeten kunnen lezen De grote verscheidenheid in schrift (ontelbare variaties in handschrift, schrfjfmachinesclirift van verschillend lettertype enz.) is daarvoor thans een belemmering, ofschoon een „leesm&chi- de" wel in ontwikkeling is. In het huidige stadium is het nog no dig de brieven, alvorens zij automa tisch worden gesorteerd, eerst te voor zien van een code-opdruk, welke dooi de sorteermachine automatisch gelezen kan worden. Voor deze codering zijn twee typen machines in ontwikkeling, waarvan er één in het districtskantoor te Rotterdam staat opgesteld. Met deze machine kunnen de brieven voor de 64 belangrijkste bestemmingen worden ge codeerd. In de sorteermachine worden deze brieven daarna automatisch direct op hun bestemming gesorteerd. Deze 64 bestemmingen omvatten reeds ongeveer zeventig procent van de post. De andere codeermachine, die in ont wikkeling is, kan een code-opdruk ge ven voor elke plaats in Nederland. De verwachting is dat de bedienings- snêlheid van de machine, die de 64 plaatsen codeert, op 4OÖ0 brieven per uur zal liggen. Bij de handsortering ligt de sorteersnelheid op 2500 stuks per uur. Het streven van P.T.T. is om met het huidige personeelsbestand de groei van het postbedrijf aan te kunnen. Vandaar dat grote aandacht wordt besteed aan de automatisering. Zéér intensief wordt eveneens gestudeerd op de vereenvou diging door automatisering van de werkzaamheden aan de loketten van de postkantoren. Het streven daarbij is dat het publiek zo Snél mogelijk wordt ge holpen o.m. door zoveel mogelijk han delingen achter en niet aan de loketten te laten verrichten. Ook internationaal wordt gestudeerd op de automatisering van het postbe drijf. Een 6tudie-orgaan van de wereld- postvereniging zal in april bijeenkomen om de voor- en nadelen te bespreken van verschillende coderingssystemen die zijn ontwikkeld. Nederland zal daar aan de tafel zitten mét de prettige we tenschap dat de in het Dr. Neherlabo- ratorium ontwikkelde coderingÊmachine tot nu toe de goedkoopste in heel de wêrêld is. De laatste dag van deze beursweék heeft op het Damrak een vaste stemming gebracht voör Hoogovens, certificaten Deli en de scheepvaartaandelen? Verder ontmoette Philips goede vraag, terwijl AKU, Unilever en Kon. Olie beter in de markt lagen. Hoogovens verrasten de beurs gisterochtend met zeer gunstige 4e-kwartaalcijfers 1963, die een hogere omzet plus hogere winst te zien gaven, ten opzichte van het 4e kwartaal 1902. Op dit gunstige nieüws reageerde de beurs met een zeven punten hogere ope ning voor Hoogovens op 606. Daarna liep de koers nog op tot 608. Het buitenland (West-Duitsland) had belangstelling voor de Hoogovenwaarden. Philips werd weer in ruime mate van lokale zijde uit dé markt genomen, waardoor de prijs zich op f 148.90 een gulden boven het slot- niveau van eergisteren stelde. AKU een paar punten hoger op 522. Unilever en Kon. Olie ieder veertig cent hoger op resp. f 142 en f 155.50. Gedurende de ver dere beursduur konden de hoofdfondsen het verhoogde niveau vrij goed hand haven. Vergeleken met de slotkoers van de vorige week verbeterde AKU deze beursweek ca. twee en Hoogovens ruim tien punten. Philips bleef nauwelijks prijshoudend, evenals Unilever, terwijl Kon. Olie een paar dubbeltjes avan ceerde. In de cultuursector werden certificaten Deli, na lange tijd. weer eens in éen open hoek verhandeld bij een vaste stem ming. Dit op een bericht, dat de onder handelingen van Indonesië met de Ame rikaanse maatschappij Imperial Commo dities (dochter van de Deli-maatschappij) over een samenwerking van produktie en afzet van Indonesische produktên, in een vergevorderd stadium zijn geko men. Certificaten Deli liepen op van f 130 tot f 131.50 (f 123.50). In de scheepvaart sector heerste een optimistische stem ming als gevolg van de dividend verho ging van de Maatschappij Nederland tot acht (7%) procent. De scheepvaartaande- len, waarvoor ruime belangstelling be stond, verbeterden twee tot vier punten. De stemming op de staatsfondsenmarkt was aan de vaste kant. De nieuwe 5 pet. obligaties Bank van Ned. Gemeenten moesten een stapje terug doen ten op zichte van de hoge koers van eergisteren op 101%. De advieskoers was 100% tot 101. 20-2 21-2 Ned. '59 4^4 95 li, 95 V, Ned. *61 41/4 94% 94 U Ned. *47 31 fc 86% 8613 Ned. grootboek '46 87 gb 87 A AKU 519% 522% Hoogovens 599 606% Philips 147.95 148.85 Uniiever 141.65 142.35 Kon. Olie 155.18 155 46 HAL 116*8 117 li Scheepvaartunlê 139% 142% Amst. Bank 354 Va 356 Ned Handelmij. 343 343 Lucas Bols 1675 1075 Mach. Breda 205 207 li Bijenkorf 847 841 Drie Hoefijzers 362 362 Ford 940 940 Van Gelders Papier 211 210% Heineken 464 459 Hero Conserven 372 373 Holl. Beton Mij. 431 426 Kon. Zout 624 829 Nijverdai - Ten Citê 268 Dè Schêlde 243 248 Scholten FOxhöI 666 606 Simons Emball. en Hout 139 139 li Thomassen en Drijver 765 770 Van Vlissingèn Katoen 2591 i 259 Vredestein 239 239% Zeeuwse Confectie 375 378% Zwanenberg Organon 9391b 935 Shell Oil 17% 17% Anaconda 48 A 48% Bethlehem Steel 33*8 34% General Electric 87 tb 87% General Motor 75V4 80 V4 Procter and Gamble 84 Republic Steel 42»; 4311 NABEURSKOERSEN Doordat Wall Street gisteren wegens Washington^ birthday" gesloten was. was er in Amsterdam geen avondeffecteuhaa- del.

de Stem | 1964 | | pagina 15