Start kerkfinanciering is tenvolle geslaagd Prot.-christ. ziekenhuis Goes nadert zijn voltooiing Dijk weert afvalwater uit zwembad Kreek Concurrentiestrijd voor scheepsbouw zeer zwaar Veel enthousiaste reacties Te weinig oudere stieren met bewezen fokwaarde Verheugde mgr. De Vel deelt mee Dorstige dief en vrienden gearresteerd Man berooft invalide vrouw Bromversiwvense Gat Jachthaven Kortegene gereed Geldgebrek remt afsluiting Diamanten NCB Kloosterzande gevierd Modcl-parochics Verbetering Axelse zweminrichting Nieuwe zandlaag houdt water helder W. Mutsaerts Tilburg commissaris Zeeuws boekenfeest in Ylissingen K.I.-vergaderingen te Middelburg en Oostburg Saldo „De Scheldegedaald Oecumene Waarzeggers Buit bedroeg enkele honderden guldens DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 21 FEBRUARI 1964 (Van onze verslaggever) Gisteravond is mgr. De Vet, de bisschop van Breda, op bezoek geweest in het dekenaat Etten en daarmee had hij zijn ronde langs de dekenaten voltooid, waarin hij zijn licht heeft opgestoken over de ontvangst van zijn nieuwe plan voor kerkfinanciering. Zoals men weet is het nieuwe systeem de gezinsbijdrage op 1 januari van dit jaar in werking getreden en met een verheugde lach op zijn ge zicht kon de bisschop gisteren vertellen, dat de start van het plan ten volle is geslaagd. In cijfers uitgedrukt betekent het, dat" gemiddeld 69,1 pet. van het aantal diocesanen aan de kerkfinanciering deelneemt. Het gemiddelde bedrag is daarbij f 47,72. In zekere zin is de invoering van dit systeem een experiment geweest, want liet moest in één klap een warwinkel van oude systemen van parochiefinan ciering vervangen en daarmee tastte het de financiële basis van menige, parochie gemeenschap aan. Niettemin, zo heeft de bisschop op de dekenale bijeenkomsten kunnen ondervinden, hebben grote groe pen van de bisdombevolking enthousiast gereageerd. Dat zal beslist mede te dan ken zijn aan het feit dat het op moderne eigentijdse leest is geschroeid. Uit de mogelijkheid medezeggenschap in het parochieleven te krijgen, wat een gevolg is van de openheid van het nieuwe sys teem. hebben velen de consequentie van de medeverantwoordelijkheid getrokken en zo spontaan hun bijdrage toegezegd. SPONTANITEIT De spontaniteit, aldus mgr. De Vet, vooral van kerkbesturen en actie comités, is wel het meest opvallende geweest in de startfase. Daaruit leidt de bisschop af, dat in grote groepen van de bevolking de noodzakelijke mentali teit tot het welslagen van het plan al leefde. En dit met name vindt hij zo belangrijk omdat die mentaliteit ook op ander terrein vruchtbaar kan gaan wer ken, zodat het financiële plan een basis plan kan zijn. Voorts noemt de bisschop karakteris tiek voor de startfase van zijn plan, dat het werk het best is geslaagd in die parochies, waar een actief actiecomité het invoeren van de gezinsbijdrage ter hand heeft genomen. „Het thans behaal de resultaat", aldus mgr. De Vet, „is goeddeels het resultaat van de inzet van leken geweest, die hun uiterste best heb ben gedaan voor organisatie en mentali teitsvorming. Het ligt voor de hand dat daardoor de verantwoordelijkheid van de leek voor de kerkfinanciën een veel reëler gestal te heeft gekregen en dat daardoor zoals op de dekenale bijeenkomsten soms werd gezegd een gezonde democrati sering is bereikt." TWEEDE FASE Dat de startfase van het plan geslaagd Is betekent nog niet, dat het hele plan geslaagd is en dat de kerkfinanciering in het Bredase bisdom nu in kannen en kruiken is, De tweede fase kan nu in gaan en die zal veel langer duren dan de eerste, omdat het voornaamste'doel zal zijn het verder vestigen van de men taliteit. De bijdrage van de deelnemers zullen moeten worden gestabiliseerd, de niet- deelnemers moeten worden bezocht, hier en daar zullen bestaande bijdragen moe ten worden opgetrokken naar een reële situatie en er zal veel aandacht moeten worden besteed aan het vormen van de goede mentaliteit, die in eerste aanleg belangrijker wordt genoemd dan de werkelijke opbrengst van het nieuwe systeem, DE OPBRENGST Overigens is de bisschop ook over die opbrengst, waar het hele plan nog in de kinderschoenen staat, lang niet ontevre den. Om enig inzicht te geven laten we hieronder een opsomming volgen van de dekenaten in het Bredase bisdom met daarachter resp. het percentage deel nemende gezinnen en de gemiddelde op brengst per deelnemend gezin Aardenburg 78 55,75 Bergen op Zoom 60 46,85 Breda 65 50,30 Princenhage 65,5 40,40 Etten 70 43,Geertruidenberg 76 50,Gilze 84 52.58 Hulst 75 45— Middel burg 70 57.Oosterhout 72 43,50 Roosendaal 58 44,70 Steenbergen 75 50.Terneuzen 71 40,Wouw 50 49,—. UNIFORMITEIT Dankbaar toonde de bisschop zich er voor, dat het plan zoals het is voorge legd door bijna alle parochies is over genomen. Hij noemt dit van niet te schatten betekenis „omdat wij door af wijkingen dreigen opnieuw in een ver warde situatie te geraken, maar ook, zo als meerderen verklaarden, het plan al leen geslaagd is in de parochies doordat het een diocesane uniforme regeling gold". De omschakeling is niet ovéral even gemakkelijk gegaan. ,,Er zijn mensen die een korte draai en mensen die een lange draai nemen", liet een der pastoors de bisschop weten. Waar men (nog) niet tot aanpassing is overgegaan, zo meent de bisschop, heeft men gewoonlijk geen oog gehad voor de onderlinge solidari teit tussen de parochies. En toch zullen dertig tot veertig parochies met een solidariteitsbijdrage geholpen moeten worden. Dat zal ongeveer twee ton ver gen en de bisschop hoopt dat hij ook aan dat bedrag zal kunnen komen. BELEIDSADVIEZEN Aan het einde van het jaar wil de bis schop tenslotte alle diocesanen gelegen heid bieden een beeld te krijgen van de besteding van de gelden die volgens het nieuwe financieringssysteem in het dio cesaan solidariteitsfonds komen. Dat zal gebeuren in verslagvorm met duidelijke tekst en illustratie. Uit de wijkbesprekingen via welke het nieuwe financieringsplan is geïntrodu ceerd is gebleken, dat soortgelijke ge sprekken belangwekkende resulaten kun nen hebben en dat de openheid gewaar deerd wordt. Wellicht is deze mogelijk heid er ook op ander dan financieel terrein. Momenteel wordt door het bisdom een zesmaal per jaar verschijnend blad „Opbouw" uitgegeven we hebben aan het eerste nummer in ons blad al aan dacht besteed waarin bepaalde actu ele zaken worden ingeleid. De bisschop overweegt de mogelijkheid om door mid del van dit blad gespreksgroepen te for meren, wier samenkomsten tot beleids adviezen kunnen leiden. (Van onze verslaggever) De afdeling Kloosterzande van de N.C.B. heeft op zeer geslaagde wijze het 60-jarig bestaansfeest gevierd. Hoogte punt van de dag was de feestvergade- ring, die 's middags om vijf uur werd ge houden in hotel van Leuven. In de paro chiekerk woonde men 's morgens een H. Mis uit dankbaarheid bij, die werd op gedragen door de geestelijk adviseur, pastoor Van den Eynden. In de zaal van de Kinderen Kuypers gebruikte men daarna een koffiemaaltijd. Daarop volgend was er een gezellig samenzijn, dat tot een uur duurde. De middagvergadering werd geopend door de voorzitter, de heer J. v. Weze- mael, die wees op de belangrijkheid van de boerenbond in het algemeen, die van de N.C.B. in het bijzonder. De heer van Wezemael zei zich gelukkig te prij zen, dat de feestdag ook kon worden mee gemaakt door leden van andere organi saties en de nodige familieleden in verband met de boerengezinsdag omdat de N.C.B. er niet alleen is voor de leden, maar ook voor de gezinnen van de leden. L. Neve, gaf daarna een uiteenzetting over de geschiedenis van de „actieve af deling", waarna het woord was aan de verschillende genodigden, die bestuur en leden feliciteerden met het jubileum, zulks veelal onder aanbieding van de nodige geschenken. De vergadering werd bijgewoond door o.m. de vertegenwoor digers van de gemeentebesturen van Hontenisse en nabuurgemeenten, door N.C.B. autoriteiten, zusterorganisaties en de landarbeidersbond. 's Avonds was er een feestavond in hotel Van Leuven, tijdens welke leden van de afdelingen van de RTf.JB en de Boerinnenbond op zeer verdienstelijke wijze het toneelspel ..Gasten in piirpn linie" "NT In de lijst van parochies van het bisdom Breda staan er drie ver meld, die het aantal deelnemende gezinnen aan de gezinsbijdrage tot honderd procent hebben kunnen op voeren. Dat zijn Aardenburg, Ossenisse en Ulicoten. Aardenburg en Ulicoten zijn daarbij bovendiien tot het gewenste gemiddelde van 60,per gezin per jaar gekomen. In Aardenburg heeft dat geen bijzondere krachtsinspanning ge kost. De pastoor heeft daar de brief van mgr. De Vet, die huis- aan-huis verspreid is, vergezeld laten gaan van een eigen briefje. Bovendien is er nog enkele keren vanaf de preekstoel op de nieuwe regeling gewezen. Dat was voor Aardenburg voldoende om tot een maximale prestatie te komen. „Allemaal goeie mensen bier", al dus het laconieke commentaar van de kapelaan. In Ulicoten heeft pastoor Van Steen zijn parochianen op drie avonden bijeengeroepen. ,,Ik heb gezegd dat ze een tas koffie kregen en dat ze moeder mee moesten brengen", zegt hij. En dat hebben ze ook gedaan. Vóór Kerstmis had pastoor Van Steen de zaak rond. Of hij en zyn parochianen er, ondanks hun spontane reactie, blij mee zijn is een andere vraag. ,.Ik val nu in de schuld", aldus de pas toor. „Vroeger kon ik aflossen. In dertien jaar een ton. Nu kom ik tekort. De bankenpacht leverde ons vroeger per jaar 12.000,op en dat is nu heel wat minder. We zijn nu armlastig. En de mensen zitten nog altijd op dezelfde plaats als vroeger. Die eerst achter in zaten zyn nu met geen stok naar voren te krijgen En die ge wend zijn vooraan te zitten hopen dat het zo blijft". De Ulicotense parochianen zullen er dan ook aan moeten wennen, dat ze, ondanks hun armlastigheid, mede-verant- woordelyk zijn voor de financiering van alle parochies en van het hele bisdom. Maar dat is nu juist de mentaliteit waar de bisschop om vraagt. (Van onze parlementaire redactie) Minister Van Aartsen (verkeer en wa terstaat) heeft in de Tweede Kamer toegegeven, dat het technisch mogelijk zou zijn om nog in de eerste helft van dit jaar te beginnen met de eigenlijke afsluiting van het Brouwershavense Gat. Door gebrek aan geld zal hiermede ech ter tot volgend jaar gewacht moeten worden. „Wanneer men toch nu met de sluiting van het Brouwershavense Gat zou beginnen, dan zou dit een ongunsti ge invloed hebben op de voortgang van de werken in het „Haringvliet", zo de minister. Hij herhaalde, dat het uit gangspunt voor de begroting van 1964 is: voorrang voor in uitvoering zijnde wer ken boven de aanpak van nieuwe grote objecten. Desondanks meent de minister, dat de afsluiting van de zeegaten toch in 1978 het bekende streefjaar zijn beslag zal kunnen krijgen. Dit blijft althans het streven. De minister deelde dit alles mede in antwoord op vragen van mej. Schilthuis (soc.). (Van onze verslaggever) Personeelsleden van het Ingenieurs bureau K. Drok te Terneuzen zijn al enkele weken hard aan liet werken in de Gemeentelijke Bad- en Zwemin richting te Axel in de Kleine Kreek. Men treft de nodige voorzieningen op dat de badgasten, die men gedurende het komende seizoen te verwerken zal krygen, zullen kunnen zwemmen in schoon en helder water. De werkzaam heden zullen nog geruime tijd in beslag nemen. Men hoopte in ieder geval voor het begin van het seizoen klaar te zyn. In het verleden was het water niet altijd even helder. Veel afvalwater, dat in de rijkswaterleiding geloosd wordt, kwam namelijk in het zwemwater te recht. Vooral wanneer het warm weer was heeft men wel eens in alle opzich ten z.ijn neus kunnen ophalen in het zwembad. De rijkswaterleiding en het zwem water worden momenteel van elkaar gescheiden door de aanleg van een dijkje, dat ervoor zal zorgen dat het af valwater via de duiker onder de weg, die de Kleine en de Grote Kreek scheidt, in de Grote Kreek zal worden gevoerd. Het zwembad is dus nu een geheel af gescheiden water geworden, waarin het mettertijd goed zwemmen zal zijn. Het 'zwembad is nu geheel leegge pompt. Wanneer de aanleg van het dijkje enigszins zal zijn gevorderd, zal alle modder, die zich op de bodem be vindt, worden verwijderd en zal een nieuwe zandlaag worden aangebracht. Daarna zal tenslotte weer water worden ingevoerd, dat helder zal blijven. Dit is de jachthaven van Kortgene die onlangs is klaar gekomen. Reeds in de zomer van 1963 liepen er enkele boten binnen, hoewel de steigers eerst deze winter zijn ge bouwd. De haven zal plaats bie den aan niet minder dan 500 jach ten. Op de buitengewone vergadering van aandeelhouders van de n.v. wollenstof- fenfabriek Frans Mutsaerts en Zonen te Tilburg, is op eigen verzoek op de meest eervolle wijze ontslag verleend aan de heer W. A. M. Mutsaerts als directeur van de vennootschap. Hij werd benoemd tot commissaris der vennootschap. EEN DODENTAL van over de honderd is het gevolg van een mazelenepidemie in het Westiranse district Kermansjalu waar doorgaans jonge kinderen aan de thans uitgewoede epidemie stierven. De bevolking is nu geheel ingeënt. In hotel Britannia wordt het Zeeuws Boekenfeest 1964 gehouden. Karei Jonck- here opent de avond. Dan volgt een lezing door A. den Doolaard, een optre den van Jules de Corte en het Haags Studenten Cabaret. Na afloop volgt het Zeeuws Boekenbal. (Van onze correspondent) In de foyer van het City-theater te Middelburg werd donderagmorgen de algemene vergadering van de Vereni ging voor Kunstmatige Inseminatie op Walcheren gehouden. Tydens de mid daguren werd een soortgelyke vergade ring gehouden in de Eenhoorn te Oost- .Gasten in eigen huis" opvoerden, afloop was er nog een bal. Na Riijkrns het jaarverslag over 1963 van de n.v. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen, wordt voorgesteld 5 pet. dividend op de preferente in ge wone aandelen converteerbare aandelen en 12 pet. (onv.) op de gewone aandelen. (Voor de n.v. Nationaal Bezit respectie velijk 5 pet. en 12,5 pet. onv.). Het batig saldo van de expolitatiere- kening bedraagt f 6.139.000,. (v.i. f 1.937.000.-)Dit saldo is mede ongun stig beïnvloed, doordat verwachte verlie zen op orders, welke uit hoofde van werkbezetting zijn aangenomen, ten las te van de exploitatierekening zijn ge bracht. De winst voor afschrijvingen en reser veringen is f 9.045.592 (v.j. f 9.622.967) Na afschrijvingen ad f 6.035.062 (v.j! f 6.523.437), winstuitkering personeel ad f 1.175.000 (f 1.164.000), extra dividend nationaal bezit f 35.530 (onv.), resteert een te verdelen winstsaldo van f 1,8 min. (f 19 min.). De nieuwbouwprijzen in de scheeps bouw bleven slecht door de uiterst scher pe concurrentie. Openlijke zowel als ver kapte subsidiemaatregelen in het buiten land ten behoeve van de nationale scheepsbouwindustrie leiden tot ernstige concurrentievervalsing, welke een na tuurlijke ontwikkeling in de weg staat De onbevredigende situatie op het ge bied van de exportkredietverzekering is »fn ,e™s"ge belemmering voor het tot stand komen van exportzaken. Bovendien Vrtfi Jhoge staalprijzen binnen het T~.K..S.-gebied een moeilijk element in »L °°CU[rentlestrijd met de buiten de gemeenschap gevestigde werven. indien nationaal gezien uit de hierbo- mvL Sr e sltuatie niet op korte ter- riès»lVOOr ,hand Eggende conclu- Nederianrft" ge,trokkerb dreigen voor de ten rftr ^ebeepsbouwindustrie mark- bouwd VTIaI met moeite zUn opge- gezien'd» °.re", ,e gaan' Dit te meer, farisverhog^ngen!5 l0°nS" Er staan „De Schelde" naast produkti- viteitsverbetering, in hoofdzaak twee we gen open om aan de scherpe internatio nale concurrentie het hoofd te kunnen bieden, nl. standaardisatie en specialisa tie. Het door „De Schelde" ontwikkelde standaardmotorschip van 14.800 ton bleef in de belangstelling. In het kader van de specialisatie wordt het van belang ge acht dat een opdracht verkregen werd voor de levering van vier geheel geauto matiseerde visverwerkingskoelschepen. Met de orderportefeuille per 31 decem ber 1963 zijn de bedrijfsafdelingen rede lijk bezet tot begin 1966. Er wordt dan nog niet gerekend met een sterke ople ving van de scheepsnieuwbouwsector. In verband met het in het voorjaar van 1964 in gebruik nemen van de nieuwe scheepsreparatiewerf „Scheldepoort", zal „De Schelde" zich concentreren op het verder aantrekken van scheepsreparatie- werk. Per 31 december 1963 waren 3283 per sonen (vorig jaar 3528) in dienst van „De Schelde". De dochterondernemingen: het koel- technisch bedrijf n.v. Landaal-Schelde is verplaatst van Utrecht naar De Meern, waar in 1963 een nieuw fabriekscomplex is betrokken. Bijkers aannemingsbedrijf n.v.: besloten is, mede in verband met de huidige situatie in de scheepsbouw, het scheepsbouwbedrijf van deze vennoot schap te Gorinchem op te heffen. Het constructiebedrijf te Vlissingen, alsmede de montage-afdeling zullen worden voort gezet. Met De Vries Robbé en Co. n.v. te Gorinchem is overeenstemming be reikt over de verkoop van het Gorin- chemse fabriekscomplex, welke verkoop begin 1964 haar beslag heeft gekregen. Ten behoeve van de montage-afdeling, welke landelijk haar werkzaamheden ver richt. zullen bij het nieuwe complex van de n.v. Landaal-Schelde in De Meern een kantoorgebouw en een werkplaats worden gebouwd. (Van onze verslaggever) Het protestants-christelijke streekzie kenhuis Bergzicht te Goes nadert zijn vol tooiing. Er is al ruim drie jaar aan dit miljoenenwerk gebouwd. (De totale stichtingskosten bedragen 9 miljoen gul den). Op 1 juli a.s. zullen de eerste patiënten in Bergzicht worden ontvangen. Het zie kenhuis zal, de kinderafdeling meegere kend, 175 bedden tellen. Daarnaast zal Bergzicht over 20 bedden voor ambulante patiënten beschikken. Behalve het bed denhuis zullen per 1 juli onder meer de twee zusterhuizen, de polikliniek, de operatiekamer en 1 van de 2 röntgen- kamers in gebruik worden genomen. Omstreeks dezelfde tijd zal het alge meen ziekenhuis Oostwal, dat voor een belangrijk deel provisorisch is gehuis vest, worden opgeheven. Het staat nog niet helemaal vast wat met de ge bouwen aan de Oostwal zal worden ge daan. Het ziekenhuis is ontworpen door de bekende ziekenhuisarchitect, K. L. Sij- mons uit Amsterdam. Kortweg's Bouw maatschappij uit Breda is de hoofdaan nemer van het werk. In het ziekenhuis zal een vrij nieuw voedingstransport systeem worden toegepast. Het eten zal centraal vanuit de keuken worden opge diend in schalen waarin het een uur lang warm blijft. Hiernaast: Het vooraanzicht van Bergzicht. Rechts het vijf verdie pingen hoge beddenhuis. Links van de ingang komen o.a. de polikli niek, de röntgenkamers en de ope ratiekamer. De foto hieronder toont een ge deelte van de kapel met daarach ter de twee zusterhuizen. burg door de Vereniging voor Kunst matige Inseminatie in west-Zeeuwsch Vlaanderen. Op beide vergaderingen kwam bjj de behandeling van de jaarstukken tot uiting dat het aantal inseminaties voor het eerst sinds het 15-jarig bestaan iets is afgenomen. De oorzaak hiervan wordt volgens het jaaroverzicht toegeschreven aan de ge stagneerde afzet van fok- en gebruiksvee in de winterperiode van 19621963. De ontkoppeling van verplichte aansluiting bij de melkproduktiecontrole voor aan gesloten bedrijven met 7 of meer melk koeien, bij de K.I.-vereniging, had de instemming van de vergaderingen. Op grond van praktische overwegingen heeft de hoofdafdeling veehouderij van het Landbouwschap deze regeling met ingang van 1 november 1963 ingetrok ken. Hoewel er geen verplichting meer is aldus het Walcherse verslag moet de produktie controle als een onmisbare schakel worden gezien bij het proces van veeverbetering. Zowel voor een doelmatige bedrijfsvoering als het on derzoek op produktieverbetering van de in gebruik zijnde K.I.-stieren is pro- duktiecontrole een noodzakelijk element. Na afhandeling van het huishoudelijk gedeelte vormde op beide vergaderin gen een lezing van ir. Harmsen hoofdmoot. In een uitvoerige beschou wing behandelde ir. Harmsen het exte rieur in produktievererving, alsmede de machinale melkbaarheid van de nako melingen van de Zeeuwse K.I.-stieren Vooraf stelde ir. Harmsen dat t.o.v. overige fokgebieden in Nederland de K.I.-organisaties in Zeeland over weinig oudere stieren beschikken met bewezen fokwaarde. Terwijl bovendien foktechnisch gezien nauwelijks voldoen de stieren aanwezig zijn. Bij aankoop worden overwegend jongere stieren aan. gekocht, aldus de spreker, waarvoor verschillende oorzaken pleiten. Wense lijk zou het zijn, dat van deze jonge stieren een bepaald aantal inseminaties worden verricht, waarop na een periode van non-actief 'n fokwaarde-beoordelin aanwijzing kan geven over de mogelijk, heden van gebruik. Voorts wees hij op het niet aanwezig zijn van een positief verband tussen produktievererving en een hoge waardering voor exterieur, terwijl de erfelijkheidsgraad voor melk plasvererving minder sterk is dan die voor vet- en eiwitgehalte. Bij projecte ring van deze wetenschap op de prak tijk, aldus ir. Harmsen, is waar te ne men dat de laatste jaren de melkpro- duktie niet in evenredigheid met het exterieur is gestegen. de f ebeurtenissen van de laatste tijd lijken de oecumenische gedachte in het gedrang te hebben gebracht. Wij zien dat niet zo pessimistisch in. De oecumene dreigde wel eens los te raken van de werkelijkheid. Sommi gen betraden het pad van een vage onderlinge welwillendheid. Men dacht de goede zaak te dienen door breed de fouten in eigen kring aan te klagen en zelfs generaliserende zelfbeschuldi gingen te etaleren, waarbij het zelf respect in het gedrang kwam. In de Eerste Kamer heeft dr. Beerenkamp dankbaar aangehaakt bij uitlatingen van een katholieke schrijver, die onze betrouwbaarheid in een twijfelachtig licht stelde. De PSP'er zorgde voor tegenwicht door te betogen, dat de protestanten toch ook niet altijd zulke lieve jongens zijn. We geloven, dat de oecumene met# dit masochisme, deze zelfpijniging niet is gediend. We heb ben nu ook weer geleerd, dat de res sentimenten tegen het katholicisme in ons volk een taaier leven hadden dan we in onze oecumenische geestdrift meenden. De mythe het woord is van de N.R.Ct. van een protestanse natie en een protestants vorstenhuis beheerst nog veler gedachte. Mythen zijn moeilijk uitroeibaar, omdat rede neringen op grond van de feiten er op afstuiten. Hoe vaak is al betoogd,- dat het ideaal van Willem de Zwijger was het bijeenhouden van het geheel der Nederlanden, waarin katholieken en protestanten verdraagzaam naast el kaar zouden leven. De Calvinistische Republiek met achteruitzetting van de katholieken frustreerde dit ideaal. Wie bii dit staatsbeeld blijft verwijlen, staat de oecumene in de weg. We weten nu, dat er meer bij verwijlen dan we meenden. Die werkelijkheid moeten onder ogen zien. Met haar tot uitgangspunt kan het voortspinnen aan de oecumenische gedachte rustig ver der gaan. Met minder hoop op spoedig succes, maar met even diepe over tuiging, dat het ideaal nastrevens waard is en onder de Zegen van de Heer ééns, ééns bereikbaar zal zijn. De oecumenische beweging is trouwens wereldwijd. Vertragingsverschijnselen bjj ons kunnen worden gecompenseerd door nieuw elan elders. De voorstan ders van de oecumene mogen zich niet laten ontmoedigen. Eppur se muove. En toch beweegt ze. ^Jit het koffiedik van de huidige eco nomische situatie tracht het Cen traal Planbureau af te lezen wat ons voor de naaste toekomst te wachten staat. Het CPB is een paar maanden geleden door degenen, die een grote toonbeweging in gang zetten, nogal denigrerend bejegend. Door zijn koele gecijfer voelde men zich geërgerd. De sociaal-psychologische factoren moes ten toch ook zwaar wegen. En daar om werd de ruimteberekening van vier procent verworpen. Nu zit het CPB er alleen maar om koel te rekenen, om materiaal aan te dragen. Het schrijft niets voor, het adviseert zelfs niet. Het verschaft alleen maar ge gevens, die gevoegd bij andere tot een verantwoorde besluitvorming kunnen bijdragen. Zo is het nu in zijn progno ses ook louter beschrijvend te werk gegaan. Het bemoeit zich niet met politieke verhoudingen en mogelijk heden, het kent de kneepjes van de vakbondstactiek en van de werkge versstrategie niet. En nu zegt het dan ook alleen maar: in 1964 zal het Ne derlandse bedrijfsleven goed aan de slag kunnen blijven, in 1965 zou er wel eens enige werkloosheid kunnen optreden, die niet zo gemakkelijk op te vangen is. Het is geen opzienba rende voorspelling. We hebben ze ook al uit andere monden gehoord. Of die werkloosheid binnen beperkte grenzen zal blijven dan wel zal dreigen door te slaan naar verdergaande malaise op de arbeidsmarkt, weet ook het CPB met. De overheid zal echter met die mogelijkheid rekening moeten houden. Ze dient haar instrumentarium van conjunctuurbeïnvloeding te inspecte ren, om te zien, hoe te sterke afkoe ling kan worden vermeden. De andere partijen in het sociaal-economisch be leid zullen toch ook wel iets hebben aan dit koel gecijfer. Laten 'we de waarzeggers van het CPB maar in ere houden. (Van onze verslaggever) De politie te Breda heeft de 16-jarige J. J. uit Roosendaal gearresteerd, die in een periode van ongeveer veertien dagen dertien flessen portwijn er? vijftig a zestig flesjes bier heeft gestolen in een Bredase drankhandel, waar hij regelma tig is ingebroken. Samen met vier vrienden heeft hij de gestolen drank soldaat gemaakt. Deze vier kameraden, de 25-jarige F. H. uit Breda, de negen tienjarige P. O. uit Breda, de 32 jaar oude P. v. S. uit Roosendaal en de zes tienjarige J. B. uit Woensdrecht zijn door de politie gearresteerd, verdacht van heling. NIEUWE ruimtevluchten heeft in de Sovjet-Unie astronaut Popovitsj aange kondigd. Ze moeten nogal spectaculair zijn, aldus deze ruimtevaarder. De Rotterdamse politie is een uitge breide speurtocht begonnen naar een man, die gisteren een roofoverval op de 45-jarige mevrouw C. J. E. Engelsman- van Berouwen heeft gepleegd. Het mis drijf gebeurde in de woning van het slachtoffer. De dader wist, na een be drag van enige honderden guldens uit een geldkistje te hebben meegenomen, te ontsnappen. De vrouw was alleen thuis toen er aan de voordeur werd gebeld. Zij deed open en zag op de stoep een onbekende man staan. Plotseling deed de bezoeker een stap naar voren en drukte de vrouw de gang in en zo de huiskamer binnen. Toen Z!J begon te gillen sloeg de man haar neer, waarna hij de huiskamer ging doorzoeken. Hij vond tenslotte een geld kistje met geld ter waarde van enige honderden guldens. Na de inhoud ervan h!i M? I gestoken te hebben vluchtte woning. Kort daarop vond een W «ir=0UM'«'e det gillen had gehoord, het slachtoffer in de huiskamer. Zij bleek bij kennis te zijn en had de ge- vr'j nauwkeurig kunnen volgen. Mevrouw Engelsman vertelde later aan de politie, dat zij, nadat de overvaller haar had neergeslagen, niet oij machte was geweest overeind te ko- m??' omdat ze gedeeltelijk invalide is. Mevrouw Engelsman wist de politie verder te vertellen, dat haar belager on geveer 25 jaar oud was. geen overjas aanhad, een donkere sjaal droeg en don kerblond haar had met een grote kuif.

de Stem | 1964 | | pagina 5