Neem K5 B E S C H U I T Shastri (tweede Gandhi) Nehroe zou opvolgen LEXINGTON Een huis uit een .bouwpakket55 Sleper „Elbe" berg t rampschip OM HET PREMIERSCHAP VAN INDIA Minister kwam over de (Bailey) brug Welk wasmiddel, als U de was niet kookt? Congrespartij vreest schok Staking wegens,... loonsverhoging NEDERLANDS HUZARENSTUKJE OP HOGE mpignons uü ersekc van de kwaliteit MISSER KOOLE )()GWATER Vandaag Morgen Kleine kinken in diplomatieke kabel Parij iis-Peking Ongelegen Maatregelen ter verbetering aardappelmarkt Moeder spoorde dochter aan tot sieradendiefstal Buit: vijftien mille Voetmars Standsorganisatie moet samenwerken met de coöperatie Koppelbaas liegt acht mille bijeen 55" Bogaerswoning in één week tijds gereed N.T.S. KOOPT VLIEGTUIG Genie bouwde vannacht in Mariaheide Middenstand Waar blijft onze welvaart Geen pardon voor rebellen Gabon in Zestigduizend doden in Jemen BEURS VAN AMSTERDAM Beurs bood goed weerstand DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 21 FEBRUARI 1964 het nieuwe burgemeesters mn Almkerk. Op de achter links Kees en rechts Marian de heer en mevr. Van '.er zit de jongste zoon Pau- dagmiddag om één uur zijn eiling te Breda de eerste ions uit Yerseke aange- n partijtje van 125 kilo. af- van de champignonkweke- de gebroeders A. N. en M dunck uit Yerseke. Keur- Clir. de Jongh toonde zich eden over de kwaliteit van mpignons reeds bij „eerste De 125 kilo werd gesorteerd rel kilo eerste soort, 22 kilo soort en slechts drie kilo ort. Voor verhandeling zyn pignons naar Nijmegen ver- Advertentie) zaterdag 22 februari is hc te Hansweert om 9.55 en 22." ïuzen 9.21 en 22.03 uur; Vli- 4 en 21.37 uur. Wemelding .41 uur. igebouw 20 uur Barabbas, 14 ■EN 0 uur Barabbas, 14 j. EN a 20 uur De vergeten mede* uur Konvooi als lokaas, 14 j. t'RG 9.30 uur In dienst van de Secret 14 j. uur De vergeten medeminnaar IRENDSKERKE verheidsschool 10 uur Leei der CBTB S !0 uur Rode Lippen, 18 j. ge van Dück 19.30 uur Verrader icht ke 20 uur De zoon van Captain 4 j. gent 20 uur De zoon van Captain 4 j. jen 0 uur Barabbas, 14 j. :g uur Jonge kerels in het vuur. ïgebouw 20 uur Barabbas, 14 i- E-PAAL 18.45 uur Prijskamptopbiljan trum 20 uur Alarm voor squa- 4. 14 j. jrzande ;te Huis 15.30 uur Schieting ingsgebouw 18.30 uur Prijskaar- lB 5urg 19 en 21.15 uur In dienst van ret Service, 14 j. gen ra 19 en 21 uur De vergeten nnaar 9 en 21 uur Konvooi als lokal en 21 uur De vergeten mede- pen uur Bohème (Advertentie) - A (Advertentie) uit de zuiverste tabakken Frankrijks eerste diplomatieke verte genwoordiger in Peking, Claude Chayet, heeft zich gisteren verslapen, alvorens hij vanuit Tokio op weg ging naar Peking. Hij was genoodzaakt een ander vliegtuig te nemen dan aanvankelijk in de be doeling lag. De Chinese zaakgelastigde voor Parijs, Soeng Tsji Koeang, is giste ren niet vanuit Moskou per vliegtuig in Zürich gearriveerd, zoals verwacht werd. Vijf man van de communistisch Chinese ambassade te Bern wachtten tevergeefs op het vliegveld van Zürich, vanwaar de zaakgelastigde zich naar Parijs zou be geven. Waarom Koeang niet in het vlieg tuig zat is niet bekend. Hij wordt nu vandaag in Parijs verwacht. De laatste zaakgelastigde van nationa listisch China in Parijs. Kao Shih Ming, is gisteren vanuit de Franse hoofdstad naar Formosa vertrokken. Zijn vertrek is een gevolg van het verbreken der di plomatieke betrekkingen met Frankrijk van zijn regering. Ofschoon de daarvoor vastgestelde ter mijn al enkele dagen is verstreken is Frankrijk het enige E E.G.-lid dat nog geen goedkeuring verleend heeft aan de benoeming van Hiong Fei Tsjen als EEG.-ambassadeur van nationalistisch China. (Eigen buitenlandse dienst) Wanneer de positie van Jawa- harlal Nehroe in de loop van de tijd en vooral na de boze ervarin gen met 's lands verdediging na de inval der Rood-Chinezen in India ook al niet meer zo fascine rend is als hij tevoren was, toch is gebleken, dat hij in het oog der grote massa nog steeds de „grand old man" is. Op 6 januari j.l. kreeg hij, zoals bekend, op het 68e Jaarcongres van de door hem geleide Congres partij in Bhubanes een beroerte en het zag er zo slecht met de 74- jarige volkomen overwerkte man uit, dat men met zijn dood reke ning hield. Verrassend snel heeft hij zich van de ze beroerte hersteld en zondag 26 ja nuari verscheen hij, toegejuicht door de massa, op de parade ter gelegenheid van de Dag der Republiek. Wat niet wegneemt, dat hij nog en kele maanden nodig zal hebben om weer enigermate van zijn geestelijke en lichamelijke vermogens gebruik te kunnen maken. De artsen hebben definitief vastge steld, dat hij het nooit méér zal kunnen dan een dagelijkse inspanning van en kele uren. Wat voor een regerings- en partijleider natuurlijk ten enen male on voldoende is. Derhalve is de discussie over zijn opvolging in India in volle gang. Vooral in de Congrespartij, die toch geruime tijd door tegenstellingen binnen de partij geteisterd wordt. En zo rijst de vraag, wie de erfenis zal overnemen van de man, die zeven tien jaar bijna als een absoluut vorst of dictator de lotgevallen van het land bestuurd heeft. (Van onze parlementaire redactie) Minister Biesheuvel (Landbouw) is gisteren in de Tweede Kamer n.a.v. vra gen ingegaan op wat hij „de momenteel zeer ongunstige markt voor consumptie aardappelen" noemde. Terugloop in de export bezorgt Nederland grote voor raden zonder directe bestemming. Een gedeelte daarvan zal volgens de minister niet voor menselijke consump tie meer kunnen dienen. Het produkt schap voor aardappelen heeft inmiddels besloten de volgende maatregelen te treffen: 1. Er zal een kwantum van 25.000 ton klei-aardappelen van het ras Bintje die moeten voldoen aan de aan con sumptie-aardappelen te stellen kwali teitseisen, uit de markt worden geno men tegen een prijs van f 8,- per 100 kg en vervolgens worden afgezet als voederaardappelen. 2. Er zullen kwaliteitseisen worden inge voerd t.a.v. de voor menselijke con sumptie te bestemmen, resp. in te voe ren aardappelen. Dit teneinde te voor komen dat het prijspeil van de goede consumptie-aardappelen ongunstig wordt beïnvloed door het aanbod van aardappelen die niet aan redelijke kwaliteitseisen voldoen. Zo nodig zal het produktschap nog ver dere maatregelen overwegen. Minister Biesheuvel meent dat er geen aanleiding is de invoer van Franse aardappelen aanzienlijk te beperken. Tot nu toe is slechts 2000 ton Franse consumptie-aard appelen ingevoerd: op de totale omvang een bescheiden hoeveelheid, volgens de minister. De Amsterdamse centrale recherche heeft in verband met tenminste 150 ge vallen van diefstal van gouden sieraden en horloges bij een juwelier in het cen trum van de stad de 22-jange verkoop ster I. P. en haar moeder, de 58-jarige weduwe J. P.-G, gearresteerd. De ver koopster, die al enige jaren bij de juwe lier werkte, heeft toegegeven haar werk gever te hebben bestolen. Volgens zijn opgave aan de recherche is hij bena deeld voor circa 15.000 gulden. In vele gevallen had de moeder de dochter aan gespoord de diefstallen te plegen. De ge stolen sieraden en horloges werden dan later door de moeder verhandeld. De diefstallen zijn gepleegd in de afgelopen 2 is jaar. De juwelier had in de loop der tijd wel de vermissingen geconstateerd, maar hij was er nimmer in geslaagd de dader te achterhalen. Op de nu gearresteerde verkoopster, aie zo af toe gouden sieraden en horlo ges meenam, was nog geen verdenking gevallen. De zaak kwam aan het licht toen de recherche bij een onderzoek op enige sieraden bij kooplieden stuitte, die later bleken te zijn gestolen. die na de moord op haar echtgenoot in i960 zijn opvolgster als minister-pre sident werd. volkomen de links-socialis tische richting insloeg, zich als een de- magoge van de bovenste plank ontpop te en door haar wanbeleid Ceylon eco nomisch aan de rand van de afgrond heeft gebracht. Het enige, wat men Indira Gandhi zou durven toevertrouwen is het mi nisterie van Buitenlandse Zaken, omdat de koers van de Indische buitenlandse politiek toch door de premier en de gehele regering bepaald wordt. Dat de midden- en rechtse groe peringen op dit ogenblik veel ster ker zijn, bewijst wel het feit, dat de rechtse politieke figuur Lal Ba hadur Shastri weer in het kabinet is getreden. Shastri was tot augus tus 1963 minister van Binnenlandse Zaken. Samen met de minister voor de Voedselvoorziening S. K. Patil en de minister van Financiën Mo- raji Desai werd hij door Nehroe ont slagen omdat zij uit partijpolitiek oogpunt te gevaarlijk werden. Dat was een verkeerde zet van Neh roe, want de ontslagenen gebruikten hun tijd om een uitgebreide propaganda- veldtocht voor hun rechtse opvattingen in het hele land te houden. Aanvanke lijk werd Morarji Desai als de opko mende sterke man naar voren gebracht, maar dat viel niet in goede aarde. Als minister van Financiën nam hij een aantal maatregelen, dat bij de mas sa niet in goede aarde viel. Zo verbood hij de verwerking van hoogkaraats goud tot sierstukken en hij verhoogde op drastische wijze de belastingen ter wille van de bewapening. Noodzakelijke, maar impopulaire maatregelen, die na delig werkten op zijn carrière. Voor de progressieve richting in de Congresparty komt de strijd om de plaats van Nehroe voorlopig zeer on gelegen. Zij heeft zich nog steeds niet hersteld van de schok, die zij moet verwerken door de strijd tegen Rood- China in de Himalaya-oorlog. Krishna Menon, Nehroe's minister van landsver dediging en vertrouweling, heeft de par ty toen zeer gecompromiteerd door de verwaarlozing der defensie. Nu hoopt deze progressieve richting de beslissing over Nehroe's opvolging zo lang mogelijk te verschuiven, opdat de tot deze richting behorende dochter van Nehroe, de 47-jarige Indira Gandhi voorlopig nog de rol van de gemach tigde van Nehroe kan blijven spelen. De midden- en rechtse groepen der Congrespartij moeten van haar niets hebben en verzetten zich tegen de mo gelijkheid dat zij op een goede dag mi nister-president zou kunnen worden. Men schrijft haar zowat dezelfde gees tesgesteldheid toe als de eveneens 47- jarige mevrouw Sirimavo Banderanaike Shastri daarentegen doet het bij de massa en ook in zijn partij beter. Hij geldt als een figuur van het midden, altijd op zoek naar verzoening der te genstellingen. Staatspresident Radha- krishnan is zeer op hem gesteld en men neemt algemeen aan, dat Shas tri thans op diens wens tot minister zonder portefeuille is benoemd om de zaken van de premier waar te ne men. Het is niet naar de zin van Nehroe, die de huidige minister van Binnenlandse Zaken als zijn plaats vervanger naar voren probeert te schuiven. Maar de kansen voor Shas tri als opvolger van Nehroe worden algemeen als zeer groot aangeslagen. Shastri is van het type van Mahat- ma Gandhi: verdord, mager, 1.57 m groot en weegt slechts 48 kilo. In zijn jeugd had hij het zeer arm. Als anec dote uit zijn leven vertelt men, dat hij elke dag een lange voetmars moest af leggen om de school te bereiken. On derweg moest hij de brede Ganges-ri- vier passeren. Geld om het veer te be nutten had hij niet. Daarom bond hij zijn boeken in een wasdoek op het hoofd vast en passeer de elke dag heen en terug de Ganges al zwemmende. Evenals Gandhi is hij vegetariër en tegen alle geweld gekant. Gedurende de vrijheidsoorlog tegen de Engelse onderdrukkers bracht hij zeven jaar in Engelse gevangenissen door. Hij vastte zo lang, dat hij nog slechts 33 kilo woog. Persoonlijke vijanden heeft hij niet en feitelijk is hij een naaste medewerker van Nehroe De conceptie van zijn buitenlands-politieke opvattin gen is: neutraliteit maar met een dui delijke voorliefde voor de politiek der Verenigde Staten, op binnenlands gebied socialistisch ingesteld. Het staatsmodel voor hem is de westelijke democratie. (Advertentie) Tal van huisvrouwen geven er de voor keur aan hun gezinswas niet te koken. Vaak gebruiken zij een wasmachine en wassen direkt in sop van heet water uit boiler of geyser. Voor al deze huisvrou wen geldt de vraag: Met welk wasmid del krijg ik ook zonder te koken mijn was echt mooi wit? Het antwoord hierop is: OMO, het wasmiddel dat rekening (Van onze verslaggever) Tijdens de donderdag in de Roosen- daalse schouwburg gehouden vergadering van het land- en tuinbouwcoöperatiecen- trum voor zuidwestelijk Nederland, heeft voorzitter ir. A. Luitjens benadrukt dat het boerenbelang niet geschaad maar ge diend moet worden door samenwerking tussen coöperaties en standsorganisaties in de land- en tuinbouw. Naar zijn mening moet de tegenwoor dige standsorganisatie, die al bepaalde taken heeft afgestolen, als een instelling op sociaal, cultureel en Jandbouw-econo- misch gebied worden beschouwd. Wat dit laatste betreft kan men bij voorbeeld denken aan het markt- en prijsbeleid voor agrarische produkten dat mede door de standsorganisaties wordt bepaald. De coöperaties begeven zich niet op het terrein van de land bouwpolitiek het is hun opgave om, ge geven het landbouwbeleid, de te berei ken posities inderdaad waar te maken en ie veroveren. Ze sluiten als het ware aan op het werk van de standsorgani saties Een samenwerken op provinciaal landelijk niveau achtte spreker dan ook noodzakelijk. Ingesteld is inmiddels een „commissie inzake samenwerking tussen landbouw organisaties en -coöperaties", op initia tief van de drie centrale landbouworga nisaties. Ir Luitjens gaf enkele suggesties hoe die samenwerking het best tot stand zou kunnen komen en hoe het meest efficiënt zou gewerkt kunnen worden. Zijn rede was bedoeld als een soort dis cussie-nota, waarover in de vergaderin gen van de eigen coöperatie van ge dachten kan worden gewisseld. Ir. F. L. K. van der Kloot Meyburg heeft na de afhandeling van de agenda een causerie gehouden over „consumen ten en marktonderzoek". houdt met Uw wasmethode. Eenvoudig omdat juist OMO zo gemaakt is, dat het ook bij lagere temperaturen het beste re sultaat garandeert een prachtig witte was. Vandaar dat het oordeel van vrou wen die de was niet koken gelijkluidend is aan dat van vrouwen die het wel doen: geen beter wasmiddel dan OMO Dc officier van justitie bij de recht bank in Rotterdam heeft gisteren we gens oplichting tegen de 4-jarige ar beidsbemiddelaar P. M. R. uit Rotter dam een gevangenisstraf geëist van twaalf maanden met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. R. moest terechtstaan omdat hij in de maanden augustus en septem ber van het vorig jaar de eigenaar-di recteur van een Rotterdams lasbedrijf, de 50-jarige C. van Vugt, een bedrag van f 8000,- met een onwaar verhaal afhandig zou hebben gemaakt. Het contact tussen de arbeidsbemidde laar (president mr. R. J. Brunner: „Dat noemen we in Rotterdam gewoon een koppelbaas") en de eigenaar van het las bedrijf kwam begin van het vorig jaar tot stand. R. zat toen met de moeilijk heid dat hij niet over voldoende geld kon beschikken om zijn uitgeleende ar beidskrachten te betalen. Hij wist de heer Van Vugt zover te krijgen dat hij hem een paar duizend gulden leende om de werkkrachten, die hij over geheel Ne derland verspreid had „verhuurd", te kunnen betalen. Er kwamen evenwel moeilijkheden toen de bemiddelaar zijn geldschieter een verhaal, dat geheel ont sproten was aan zijn fantasierijk brein, vertelde om aan meer contanten te ko men. R. vertelde de heer Van Vugt namelijk dat hij een voorschot nodig had voor lonen en onkosten van arbeiders, die in Düsseldorf zouden gaan werken, maar die in werkelijkheid niet bestonden. In totaal wist hij op deze wijze f 8000,- los te krijgen. De rechtbank zal over veertien dagen vonnis wijzen. r-i (Van onze correspondent) Er is een opzienbarend ontwerp toegevoegd *an de enkele wonin gen die al gebouwd kunnen wor den voor minder dan f 14.000, Het ontwerp is van „Fort" Mon- tagebouw te Woudrichem, een gloednieuwe fabriek waar prefa bricated bungalows vervaardigd worden. De Bogaers-woning, gebouwd naar dit systeem, kan binneneen week kant en klaar verrijzen. Men heeft slechts twee dagen een metselaar en een opperman nodig, die maar één wagen steen (on geveer 6000 stuks) te verwerken krijgen. Voor de rest bestaat dit huis uit houten elementen, aan de buitenzijde voorzien van een aluminium bekleding. De bin nenwanden zijn in de fabriek al voorzien van de kunststof vynide, zodat er ook geen behanger aan te pas behoeft te ko men. Raamkozijnen met glas en al zijn de elementen verwerkt, evenals lei- Ten behoeve van het maken van lucht opnamen en het vervoeren van personen en films heeft de Nederlandse Televisie Stichting het vliegtuig gekocht, dat zij tot dusver al voor genoemde bestemmin gen in huur had. Het is de PH-MAF, een Cessna-172, die aan vier personen plaats biedt. Het toestel wordt gevlogen door N.T.S.-vlieger Charles van der Hey- de, die op 5 mei 1959 voor de N.T.S. zijn eerste vlucht maakte. In de loop der jaren is het aantal vlieguren dusdanig toegenomen, dat het voor de N.T.S. efficiënter zou worden als het toestel in eigen beheer genomen werd, hetgeen nu is geschied. Het vlieg tuig staat niet alleen ten dienste van de N.T.S. (journaal en sport in beeld bij voorbeeld), maar ook van de televisie afdelingen van de omroeporganisaties. Het toestel, dat in het verleden ook meermalen ten behoeve van buitenland se televisie-organisaties is gebruikt, heeft nu hetzelfde instrumentarium voor nacht- en blindvliegen als een verkeers vliegtuig en kan onder praktisch alle weersomstandigheden vliegen. dingen en dozen voor de elektrische in stallaties De vloer wordt bedekt met oregon multiplexplaten, waarop recht streeks vloerbedekking aangebracht kan worden. De automatisering is in het bedrijf zo ver doorgevoerd, dat men toe kan met minder dan tien procent vaklieden. De rest van het personeel kan vrijwel zon der scholing de ingewikkelde machines „voeden". Montageploegen die in ijl tempo kunnen werken, vervangen bij het optrekken van dit huis de bouwvak arbeiders. Een tweede voordeel is, dat ook tijdens de vorstperioden doorgewerkt kan worden. Deze Bogaers-woning heeft een inhoud van plm. 200 kubieke meter en bevat een woonkamer van 5.44 x 3.63 meter, door een glaswand gescheiden van de oudersslaapkamer. Twee andere slaap kamers, keuken, badkamer met lavet, hal WC, kast en aangebouwde berg ruimte completeren deze bungalow, waarvan het bedrijf er gemakkelijk tien per dag af kan leveren. De prijs is f 13.950,—. De buitenwanden bestaan uit platen Zweeds masonite, opgevuld met hout- wol-cementplaat. Lijm- en persmachines maken daar één geheel van. Het isole rend vermogen is 50% gunstiger dan van 'n spouwmuur en verder zijn deze wan den geluid-isolerend en niet-ontvlambaar Aan de buitenzijde worden zij bekleed met geprofileerd en in kleur gemoffeld aluminium, dat aan de gevels een deco ratief accent geeft. In verband met de Nederlandse bouwvoorschriften moet een deel van de gevels ommetseld wor den met een halfsteens-muur. De goedkoopste Fort-bungalow is in middels onder de aandacht van de au toriteiten gebracht als aanvulling op de reeds gepubliceerde ontwerpen. De op merkelijk snelle bouwtijd, het feit dat men nauwelijks bouwvakarbeiders nodig heeft, het doorwerken bij vorst en de kwaliteit van het gebruikte materiaal (de bungalow zal 'n normale levesduur hebben) zijn stellig pluspunten voor deze vinding. Mariaheide heeft in de afgelopen nacht een Baileybrug gekregen over de provinciale weg die al zoveel slachtoffers heeft gekost. De minister van Defensie heeft dit aanbod ge daan en G.S. van Noordbrabant heb ben het aanvaard. De genie is gister avond laat nog op pad gegaan met materiaal en men zou in de loop van de nacht meteen gaan bouwen om ze tegen de ochtend gereed te heb ben. Twee Rotterdamse consulenten van het Verbond voor Veilig Verkeer wa ren intussen begonnen met hun „klaarover-activiteit". Ze willen de kinderen vooral ook leren het ver keer goed te beoordelen. De bewoners van Mariaheide heb ben bemerkt dat de borden die zij geplaatst hebben, hun uitwerking niet missen: vele automobilisten be perken vrijwillig hun snelheid. Alle succes van de laatste dagen èn de Baileybrug ten spijt, blijft men in het dorp alleen in een rondweg de definitieve oplossing zien. (Advertentie) Arbeiders in Kimmage (Ierland) die het werk hadden neergelegd, om dat hun werkgever hun 12 procent loonsverhoging had gegeven, zijn gisteren weer aan het werk gegaan. De vakbonden en de werkgevers hadden onlangs overeenstemming bereikt over een nationale loonsver hoging. Een woordvoerder van de stakers zei. dat de werkgever eerst de plaatselijke vertegenwoordigers van de vakbond had moeten raadple gen alvorens de loonsverhoging uit te keren. Een beeld van de zwaar slagzij makende „Ambassador", die nu door een Nederlandse sleper naar de Azoren gebracht wordt. (Van onze Haagse redactie) De Nederlandse katholieke midden standsbond heeft zijn ongerustheid over de mogelijke gevolgen van het thans ge voerde loon- en prijsbeleid voor het mid den- en kleinbedrijf opnieuw uitgespro ken in het jongste nummer van „Stu wing", het orgaan van de bond. Wat wij niet begrijpen, aldus besluit het artikel in het bondsblad, is, waarom bijna iedereen zich er de laatste maanden alléén maar druk over maakt dat „de werknemer moet delen in de gestegen welvaart". En dat maar zo weinig men sen zich blijkbaar afvragen hoe het zit met de welvaart van de gemiddelde mid denstander, die over een 45-urige werk week alleen maar gehoord heeft. „Stuwing" vindt het overigens de hoog ste tijd, dat legenden rond de verticale prijsbinding de wereld worden uitgehol pen. „Wanneer de verticale prijsbinding wordt verboden, dreigt juist nu een chaos waar de detailhandel èn de consu ment niet mee gediend zijn". de In zijn eerste radiotoespraak sinds militaire staatsgreep heeft president Mba van Gabon gezegd, dat de militairen die hebben getracht een einde aan zijn bewind te maken „zonder pardon en zon der medelijden" zullen worden gestraft. Hij ontkende dat hij de oppositie de kop heeft willen indrukken, zoals de lei ders van de staatsgreep hebben be weerd. Een van de hoofdoorzaken van de kort stondige opstand was Mba's wijze van optreden bij het ontbinden van de 67 zetels tellende nationale assemblée en het uitschrijven van verkiezingen voor een nieuwe kamer van slechts 47 zetels. Op de verkiezingslijst van aanstaande zondag staan alleen kandidaten van Mba's Gabonese democratische blokpar- tij. Prins Saif Al-Islam Abdoerrachman lbn Jahja, de oom van de afgezette imam El Badr van Jemen, heeft gezegd dat sinds de Egyptische troepen anderhalf jaar geleden Jemen binnenkwamen, om het republikeinse bewind van generaal Sallal te steunen, er 60.000 Jemenieten om het leven zijn gekomen. Volgens de prins bevinden zich onder de 60.000 doden voornamelijk oude man nen, vrouwen en kinderen. Prins Abdoerrachman zei dat de imam „de strijd tegen de buitenlandse agres sors nooit zal opgeven". De prins viel ook de Verenigde Naties aan en zei dat de aanwezigheid van waarnemers van de V.N. in Jemen „volledig zonder effect is gebleven. Het lijkt er veel op dat de V.N. agressie eerder goed- dan afkeurt". Beursplein 5 heeft de gisteren gepubli ceerde min of meer sombere voorspel lingen voor 1965 voor het Nederlandse bedrijfsleven door het Centraal Plan bureau slechts voor kennisgeving aan genomen. De beurs reageerde er prak tisch niet op. De stemming voor de hoofdfondsen was bij de opening licht verdeeld met AKU en Unilever een wei nig beneden het voorgaande slotniveau op resp. 521 (523%) en f 141.90 (f 142.50). Philips deed f 148.40 (f 148.20), Hoog ovens 598 (597) en Kon. Olie f 155.60 (f 155.40). Het lijkt wel, aldus de beurs, of men bezig is alle minder gunstige berichten uit het binnen- en buitenland gelaten te incasseren, om daarna tot een verhoogd niveau te kunnen gaan over schakelen. De inflatiegedachten spelen hierbij een grote rol. Men wil zich hier tegen voor de toekomst gedekt weten. Het is dan ook daarom, dat het publiek niet tot verkopen in de hoofdfondscn overgaat. Het buitenlandse aanbod wordt in Amsterdam elke dag goed opgenomen. De laatste dagen wegen vraag en aanbod in de internationale waarden goed tegen elkaar op, waardoor de koersfluctuaties van de ene op de andere dag van weinig betekenis zijn. Zo ook gisteren. Op dinsdag 25 februari zal het Unilever- concern de cijfers over 1963 bekend maken. De beurs is optimistisch. Moge lijk, dat deze cijfers de handel nieuw leven kunnen inblazen. De scheepvaartaandelen konden zich goed handhaven. Scheepvaartunie boekte zelfs een koerswinst van bijna twee pun ten. HVA verbeterde een punt tot 159. In de cultuursector viel weinig te be leven. De staatsfondsenmarkt was door elkaar iets zwakker. De nieuwe 5 pet. obligaties Bank van Ned. Gemeenten, die gisteren voor het eerst in de notering kwamen, werden op 100': De uitgiftekoers was 99. geadviseerd. De bemanning van de Nederlandse slepere „Elbe" heeft gisteren een staal tje van zeemanschap ten beste gegeven door de zwaar slagzij makende „Am bassador" vast te maken in een hoge en zeer ruwe zee. Het Britse ramp schip heeft veertien bemanningsleden verloren. Alle anderen zyn gered door een Noors schip en een vaartuig van de Amerikaanse kustwacht. Dc kapi- „Ambassador" Is hij de een overgeschoten lijn) tein van de redding (via verongelukt. Het nu verlaten schip is prijs ge worden voor de sleper uit Maassluis. Onder aanvoering van kapitein Ver schuur is met het zo goed als voltallig personeel luik 3 van de stuurloze Brit vernieuwd. Na dit huzarenstukje is de „Elbe" met de sleep op weg gegaan naar de Azoren. Intussen was de wind weer stevig aangewakkerd en het was daarom on mogelijk runners erop achter te laten. De kapitein heeft geseind te hopen het schip te redden, ondanks de 40 graden slagzij. Het schip neemt na de reparatie van het luik geen water meer en zo dra de zee iets rustiger wordt zal men pompen overbrengen. De „Elbe" was. toen de „Ambassa dor" in nood kwam, samen met de ..Ierse Zee" met het booreiland „Mr. Louis" op weg. Op het bericht van de ramp liet de „Elbe" de sleep over aan de „Ierse Zee" en spoedde zich naar de plaats waar het Britse schip in nood was. Na de geslaagde berging is de sleper „Rode Zee", eveneens van L. Smit en Co., naar het booreiland op weg gegaan om daar de taak van de „Elbe" over te nemen. Op de plaats van de ramp is het Amerikaanse kustwachtschip ..Coos Bay" nog geruime tijd naar overleven 19-2 20-2 Ned. '59 4% 941? 95% Ned. '61 4% 94'2 94% Ned. '47 3'a 86% 86% Ned. grootboek '46 86% 87 gb AKU 523% 519% Hoogovens 597 599 Philips 148.20 147.95 Unilever 142.50 141.65 Kon. Olie 155.40 155.15 HAL 116% gb 116% Scheepvaartunie 137% 139% Amst. Bank 35412 354% Ned. Handelmij. 349 343 Lucas Bols 1075 Mach. Breda 208 205 Bijenkorf 847 Drie Hoefijzers 364 362 Ford 925 940 Van Gelders Papier 212% 211 Heineken 463 464 Hero Conserven 372 372 Holl. Beton Mij. 433 431 Kon. Zout 827 824 Nijverdal - Ten Cate 208 208 De Schelde 243 Scholten Foxhol 606 606 Simons Emball. en Hout 139% 139 Thomassen en Drijver 772 765 Van Vlissingen Katoen 259 259% Vredestein 238 239 Zeeuwse Confectie 375 375 Zwanenberg Organon 939% 939% Shell Oil 17% 17% Anaconda 47% 48 A Bethlehem Steel 33% 33% General Electric 88 87% General Motor 78 A 79% Procter and Gamble Republic Steel 43% 42% NABEURSKOERSEN den blijven zoeken, maar zonder succes. 64.70. Telefonisch avondverkecr AKU Hoogovens Kon. Olie 155.20 gb—155.80; Philips 147.40 gb— 148.30; Unilever 141.80—142.10; KLM

de Stem | 1964 | | pagina 3