li WIJK-MAXIMUM" IN NIEUWE DRANKWET Bonden breken cao vissers niet open Politie zoekt „docenten" moordenaars - instituten HOFNAR Prinselijk onderonsje Duits kind ontvoerd frio diepvries frionor Geen drooglegging voor jeugd- en sportvereniging Twintig Nederlanders op internationaal proefschip ai warmte Koningin en prins naar Mexico Duitse boeren eisen weer eierstop Recht" van inbreker opsluiting Genève weer in impasse Bondskanselier van Oostenrijk neemt ontslag Wetsontwerp Schelde-Rijn is ingediend Nazi's eisten snel en goed vergassen DAGBLAD VOOR ZEELAND Koning Paul (62) ondergaat spoedoperatie Amendementen sneuvelden Experiment rond Na vo-kern vloot Droog weer Vaart vloot Schweningeri nu uit Bij Cadiz tweede Y.S.-basis kern-onderzeeërs VEERTIEN VERDACHTE OOSTENRIJKERS ze Kabeljauw Grillenen EXTRA AANBIEDING 12 ^''Knv s 1! 104e JAARGANG No. 24518 Voo? God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111. V R IJ D A G 21 FEBRUARI !?C4 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent, Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Busëau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus-, TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) Prins Bernhard, prins Albert van Luik en prins Charles van Luxem burg, hebben gisteren in het Scheveningse Kurhaus aangezeten tijdens een lunchbijeenkomst, geor ganiseerd door de drie nationale Beneluxcomités. (Zie elders in dit blad). V.l.n.r.: prins Albert, prins Bernhard en prins Charles, tijdens een geanimeerd onderonsje. Kidnappers hebben in Wiesbaden een zevenjarig jongetje ontvoerd en een losprijs van 15.000 mark gevraagd, zo heeft de politie don derdag meegedeeld. Het is Timo Rinnelt, zoon van een antiquair. De daders hebben de ouders Timo's schoentje gestuurd en twee brieven, waarin zij om het losgeld vragen en waarmee een sleutel van een postbus in Frankfurt werd bezorgd. In West-Duitsland komen weinig geval len van ontvoering voor. De politie vond uit, dat beide keren uit een publieke telefooncel was opgebeld naar de ouders om te vragen of het geld klaar lag. Agenten doorzochten tuinen en velden terwijl ook een helikopter bij het onderzoek werd inge schakeld. Politiefunctionarissen zeiden dat zij er van overtuigd waren dat Timo nog in leven was en „mogelijk dichtbij", maar wilden niet zeggen hoe de jon gen was ontvoerd. Zij voegden hieraan toe dat de ouders het geld klaar had den en wachtten op instructies. Koning Paul van Griekenland is donderdagavond met spoed geope reerd. Twee Engelse chirurgen zijn gisteren na aankomst in Athene direct met de lijfartsen van de ko ning in consult gegaan. De gezondheidstoestand van de twee- enzestigjarige monarch werd vóór de operatie kritiek genoemd. Premier Pa- pandreou liet de operatie speciaal aan kondigen. Zoals elders gemeld treedt de zoon van de koning voorlopig als regent op. 2? (Van onze parlementaire redactie) Volgende week dinsdag vindt in de Tweede Kamer de eindstem ming plaats over de nieuwe drank- en horecawet van minister Veld kamp (Soc. Zaken). Deze nieuwe wet zal de eindstreep wel halen, zo kan men veilig aannemen. Gisteren heeft men van verschillende zijden met wisselend succes geprobeerd het wetsontwerp op verschillende punten te amenderen. De Kamer is daar ruim vier uur mee bezig geweest. Er waren vele amendementen van technische aard, maar toch ook een aantal meer ingrijpende wijzigingen. eens verworpen werd een amendement Portheine (V.V.D.) dat meer mogelijk heden wil de geven voor het toestaan van tappen en slijten tegelijk. Met 65 tegen 33 stemmen verwierp de Kamer ten slotte een amendement Portheine dat beoogde de huidige inrichtingseisen te handhaven voor tal van kleine kroegjes, die niet aan de eisen van de nieuwe wet voldoen. Minister Veldkamp had hier grote bezwaren tegen, omdat er voor dit soort bedrijfjes ontheffingsmogelijkheden zijn. Aanvragen zullen stuk voor sluk bekeken worden. OMGEKOMEN in het verkeer zijn Amsterdam een fietser, die door glad heid onder een vrachtauto slipte en een door een bus aangereden motorrijder. DOOR gasverstikking is in de keuken van zijn huis een bejaarde Hagenaar om het leven gekomen. Vermoedelijk heeft hij tijdens schilderwerkzaamheden tegen de gaskraan gestoten. PRINSES IRENE en Don Carlos zullen koningin Juliana en prins Bernhard in het Oostenrijkse Lech bezoeken, waar heen het koninklijk paar dit weekeinde reist. DE PASSENKWESTIE is opnieuw be sproken tussen Oost- en Westberlijnse functionarissen, waardoor de verhouding tussen West-Berlijn en de Bondsregering dreigt te verslechteren. OVER DE geloofsovergang van prinses Irene zal kardinaal Alfrink desgevraagd uitvoerig berichten aan de generale sy node van de Nederlands-hervormde kerk zoals blijkens een mededeling van de synode steeds in de bedoeling van de kardinaal heeft gelegen. VOOR NATIONALISERING in Indone sië behoeven buitenlandse oliemaat schappijen niet te vrezen, zo is van re geringszijde in Djakarta bekendgemaakt. NEDERLANDSE zakenlieden onderhan delen in Moskou over de leverantie van complete chemische fabrieken. Een op dracht voor levering van vier ureum- fabrieken is al verstrekt. DE GAULLE en zijn Italiaanse ambtsge noot Segni zijn het niet eens geworden over de rol die Amerika in het Atlan tisch bondgenootschap zal moeten ver vullen. Segni wil ook een Europa waar in de naties geleidelijk hun soevereini teit overdragen. Daarop zei De Gaulle uiteraard: neen. SPOED-ONTSCHEPING na een ontplof fing in de machinekamer is donderdag verzocht namens de opvarenden van een Zweedse tanker, toen ten Oostwesten van de Tunesische haven Bizerta. Het betreft hier de ruim tienduizend ton metende •.Tinny", van Amsterdam op weg naar Constanza Door aanvaarding van een amende ment Versteeg (A.R.) zal het verboden zijn sterke drank te verstrekken aan per sonen beneden de 18 jaar. Het wetsont werp stelde deze grens oorspronkelijk op 16 jaar. Voorts zal voor gemeentebestu ren de mogelijkheid worden geopend een „wijk-maximum" te stellen aan het in een bepaalde wijk aanwezige aantal in richtingen (horeca-bedrijven). Een hier toe strekkend amendement van de heer Van Gelder C.H.U.) werd weliswaar door minister Veldkamp „liever niet gezien" maar grote bezwaren had hij er toch ook weer niet tegen. De regeling van het wijk- maximum" zal in 1975 overigens weer buiten werking treden en beoogt dan ook slechts een soepeler overgang van het oude naar het nieuwe wettelijk stelsel mogelijk te maken. Zoals be kend is het maximumstelsel van de huidige wet door minister Veldkamp in zijn nieuwe drank- en horecawet overboord gezet. Door aanvaarding van een amende ment Daams (P. v. d. A.) wordt het be drijven verboden om alcoholhoudende drank te verstrekken èn voor gebruik te plaatse èn voor gebruik elders. Een aantal andere amendementen sneuvelde Zo zag de heer Daams met 66 tegen '33 stemmen zijn amendement verworpen waarmee hij drankvergun ningen wilde weigeren aan inrichtingen in gebruik bij sport- of jeugdverenigin gen en jeugdclubs en aan inrichtingen op sportterreinen of kampeercentra. Minister Veldkamp had dit amendement dringend ontraden omdat het zijns in ziens veel te ver ging. ..Het wetsontwerp biedt de jeugd reeds bescherming genoeg", meende hij. Even- Koningin Juliana en prins Bernhard zullen op uitnodiging van de president van de Verenigde Staten van Mexico, van 8 tot 17 april naar Mexico gaan, teneinde het staatsbezoek, dat de presi dent en mevrouw Lopez Mateos in april 1963 aan Nederland hebben gebracht, te beantwoorden. Weersverwachting van het K.N.M.I. geldig tot vanavond: Droog en overwegend zonnig maar in de noordelijke provincies wolken- Overwegend zwakke wind - Iiddagtemperaturen om het vries- punt. Vandaag: zon onder 18.04 uur. Maan l op 11.37 uur. Sïur Z°n °P 7'43 UUr' Maan onder macht van de N.A.V.O. deel te nemen definitief" is. De belangrijkste overweging is, dat hiermee een extra-uitgaven van ongeveer 145 miljoen gulden gemoeid zou zijn. Het Verbond van Westduitse boeren heeft van de bondsregering geëist, dat zij het verbod op de invoer van eieren weer instelt. De invoerstop werd vorige week op last van de EEG-commissie in getrokken. In een brief aan bondskanse lier Erhard zegt het verbond, dat een nieuw verbod van kracht dient te blij ven tot de Nederlandse eierexporteurs hun prijzen „normaliseren". Gebrek aan zin voor gematigdheid bij de Nederland se exporteurs van eieren is de oorzaak van de huidige moeilijkheden op de Duitse eiermarkt, aldus het boerenver- bond. „Inbrekers hebben het recht tegen zichzelf beschermd te worden", zei gisteren mr. Laret, raadsman van een der drie brandkastkrakers, die terechtstonden voor de Bredase rechtbank. Dat vond de officier ook. „De bes te bescherming die men dit soort lieden kan geven is opsluiting. Ik zal niet het onderste uit de kan vra gen: twee jaar en zes maanden". Met die eis besloot het requisitoir in een zaak tegen een driemanschap dat twee maanden lang Brabant on veilig had gemaakt. Het waren de mijnwerker J. M., de fabrieksarbei der F. P. en de chauffeur N. S. uit Eindhoven, die samen twintig tot dertig inbraken hadden gepleegd. Twee ervan, het kraken van een brandkast van een Tilburgse fabri kant en het inbreken in een con fectiefabriek in Mierlo-Hout, waren ten laste gelegd. Het wegslepen van die brandkast was geen tevoren beraamd plan: ze waren op een van hun strooptochten voor de fabriek stil blijven staan en hadden het eens geprobeerd. Ze von den de brandkast èn een steekwa- gentje om het gevaarte weg te kruien. Hun auto bezweek bijna on der de last, toen het ding in de kof fer zat. Na het openbreken hadden ze een rondedans om de buit gemaakt: hon derdduizend Belgische frank. De lege brandkast kwam in het kanaal te recht. En in enkele dagen tijds had het drietal de franks in België op gemaakt De buit van de inbraak te Mierlo- Hout bedroeg zeshonderd gulden. De officier had gisteren een kilo's zwaar dossier over de strooptochten van het trio door Brabant. Alle drie hadden al een strafblad en de offi cier maakte geen onderscheid in de strafbepaling: allemaal twee en een half jaar, eiste hij. (Van onze Haagse redactie) De drie erkende vakbonden betrokken bij het langdurige arbeidsconflict in de Scheveningse haven, hebben na uit voerig overleg met de raad van vak centrales (N.K.V., N.V.V. en C.N.V.) de reders laten weten dat zü niet be reid zijn de Stichting van de Arbeid te verzoeken de in januari goedgekeurde en door de vissers fel omstreden collec tieve arbeidsovereenkomst te mogen openbreken De reders hadden hierom verzocht. Zij wilden zwichten voor de stakers, die de vloot nu al zeven weken binnenhouden. De reders wilden met de bonden tot een nieuw akkoord komen dat materieel het zelfde zou verschaffen als de categorale O.V.B.-bond eist. De raad van de vakcentrale heeft dit de bonden sterk ontraden en daarmee duidelijk gemaakt, dat de verhoudingen in het Nederlandse loonpolitiek bestel niet toestaan dat door acties van buiten af de loyale uitvoering van een overeen komst wordt doorkruist. De betreffende bonden hebben donder- middag de reders ook meegedeeld be reid te zijn hen van hun verplichtingen ten opzichte van de gesloten en verbin dend verklaarde c.a.o. te ontslaan. De bonden willen hiermee duidelijk demon streren dat zij niet verantwoordelijk zijn voor het bestaan en het voortduren van het conflict. De heer Boon, voorzitter van het C.K.V., die gisteravond tijdens een pers conferentie in Den Haag mededeling deed over het standpunt van de drie erkende bonden, zei dat de reders nu aan de Stichting van de Arbeid moeten vra gen bevrijd te worden van de contract verplichtingen. Eerst daarna kunnen zij een andere partner (O.V.B. kiezen voor het sluiten van een nieuwe c.a.o. De redersvereniging staat echter niet te dringen om met de O.V.B. te gaan on derhandelen. Zolang er geen nieuwe c.a.o. is afgesloten blijft de omstreden c.a.o. gelden. De vraag of de vissers nu spoedig uitvaren is door de nieuwe wen ding in het conflict niet dichter bij een antwoord gebracht. De 17-landenconferentie over ontwape ning in Genève is gisteren (weer) in een impasse geraakt omdat de Verenigde Sta ten en de Sovjet-Unie geen overeenstem ming over een agenda hebben kunnen bereiken. „Wij zijn niet gekant tegen een bespre king van inkrimping van begrotingen, maar wij willen ook dat andere onder werpen worden besproken", aldus de Amerikanen, „de beide voorzitters kon den het daarover niet eens worden. Wij willen de conferentie niet beperken tot de begrotingen alleen. Maar zij (de Rus sen) wel". Tsarapkin had gezegd dat Moskou „nu direct" bereid was om de Russische be groting met 10 tot 15 procent te vermin deren, dat het verificatie hiervan zou accepteren en dat „alleen Engeland en de Verenigde Staten er tegen zijn". Hij verwierp president Johnsons voor stel ter bevriezing van de produktie van raketten en kernbommenwerpers. „Dat is te gecompliceerd en besprekingen erover zouden jaren en jaren in beslag ne men", zei hij. De commandant van de Amerikaanse basis voor Polaris-onderzeeboten in Schotland heeft bekendgemaakt, dat een tweede Amerikaanse basis voor kern duikboten in Europa aan de Spaanse Atlantische kust te Rota, bij Cadiz, zal worden gevestigd. Dit met het oog op de politieke onrust in het gebied van de Middellandse Zee. De commandant van de basis van het veertiende eskader onderzeeboten van de Amerikaanse marine te Holy Loch, kapitein David Bell, heeft bovendien meegedeeld, dat het werkschip Proteus" de basis Holy Loch heeft verlaten en op weg is naar Rota. een haventje elf kilo meter ten noorden van Cadiz. De „Proteus" zal waarschijnlijk volgende week donderdag in Rota aankomen. Daarna zullen acht duikboten naar Rota gezonden worden al naar gelang het voortschrijden van de produktie. Een van deze onderzeeboten is al van stapel gelopen. De Amerikaanse regering had eerst -gedacht aan de Middellandse Zee voor de vestiging van. deze tweede Ameri kaanse duikbootbasis, aldus kapitein Bell. Maar tenslotte was besloten een plaats te kiezen die niemand in verlegenheid zou brengen. De kanselier van Oostenrijk, Al- fons Gorbach, heeft bekendge maakt dat hij op 25 februari bij president Adolf Schaerf zijn ont slag zal indienen. De beslissing van Gorbach hangt samen met het uitschrijven van een ver gadering van het bestuur van de conser vatieve „Oostenrijkse Volkspartij" tegen 24 februari, door partij-voorzitter Josef Klaus. In deze vergadering moet worden beslist of Gorbach en andere partij leden. die deel uitmaken van de coalitie regering nog het vetrouwen van de partij genieten. Al geruime tijd duurt het conflict, dat tussen de kanselier en het bestuur van zijn partij gerezen is naar aanleiding van Gorbachs opvolging als partijleider door Josef Klaus, vroeger minister van finan ciën. Gorbach was het met deze opvol ging, vorig jaar september een feit ge worden, niet eens Nu Gorbach zijn ont slag indient zullen de namens zijn partij zittende ministers zich met hem solidair verklaren (Van onze parlementaire redaoflle) De regering heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend tot goedkeuring van het Neder lands-Belgisch verdrag over de Schelde-Rijnverbinding. Dit ver drag werd, zoals bekend, op 13 mei 1963 te Den Haag gesloten. Nederland zal in het kader van het plan om ook de praktische mogelijk heden van een multilaterale nucleaire strijdmacht te onderzoeken, deelnemen aan een experiment met een proefschip bemand met personeel van verschillende nationaliteiten. Personeel van de Konink lijke Marine zal worden aangewezen om van deze internationale bemanning deel uit te maken. „Het aantal personeelsleden staat nog niet vast, doch gezien de vermoedelijke grootte van het Amerikaanse oorlogs schip zal dit aantal niet groter zijn dan twintig. Dit betekent uiteraard niet dat de Nederlandse regering zich vastlegt met betrekking tot de deelneming aan een eventueel op te richten multilaterale nucleaire strijdmacht, zegt Buitenlandse Zaken. Op 12 december 1963 maakte de minis ter van Buitenlandse Zaken tijdens de behandeling van de begroting van zijn departement in de Tweede Kamer be kend dat de regering besloten had deel te nemen aan de besprekingen met ver tegenwoordigers van een aantal regerin gen over het Amerikaanse voorstel tot oprichting van een multilaterale nucle aire strijdmacht. Dit impliceert dat de regering bereid was de praktische moge lijkheden en de politieke opportuniteit van dit project te bestuderen. De rege ring behield zich daarbij de uitdrukke lijke beslissing over eventuele deelname aan een dergelijke strijdmacht, indien zij tot stand zou komen, voor. Ten behoeve van een praktisch onder zoek naar de verschillende aspecten van een vloot, samengesteld uit schepen met bemanningen van verschillende nationa liteiten. zal de Amerkaanse regering een oorlogsschip ter beschikking stellen aan de landen, die aan de eerder genoemde besprekingen deelnemen. Dit schip zal kunnen worden bemand met personeel uit deze landen en zal gedurende enige tijd met deze bemanning kunnen varen. Het Belgische ministerie van defen sie heeft gezegd, dat het Belgische be sluit om niet aan de multilaterale kern- De Oostenrijkse politie zoekt naar een aantal „moord-experts" van de nazi's, die destijds in spe ciale dodenkampen doelmatige vergassingsmethoden leerden. Simon Wiesenthal, voormalig hoofd van het joodse documenta tiecentrum in Wenen, zei donder dag dat in vier kampen in Oos tenrijk en Duitsland les werd ge geven in het doelmatig vergas sen van mensen. Hij had de politie de namen van veertien Oostenrijkers gegeven, die volgens hem in de kampen hadden ge leerd hoe zij „iemand op de snelste wijze konden vergassen"- Het voor naamste kamp was Hartheim bij Effer- dingen in Oostenrijk. De drie Duitse kampen waren Hadamar in Limburg, Grafenegg en Sonneberg, beide in Sak sen. Wiesenthal zei dat jonge Duitsers doorgaans leden van de S.S. en de S.A. geoefend werden in het ver gassen en verbranden van de stoffe lijke resten van hun slachtoffers. Uit gedocumenteerd bewijsmateriaal was gebleken dat leerlingen, die niet vol deden, andere werkzaamheden kregen of werden ontslagen. Wiesenthal had voor het eerst van de „moord-colleges" gehoord toen een amateurfotograaf hem foto's liet zien, die hij van de verschillende fases van vergassing en verbranding had ge maakt. Hoge nazi-officieren hadden deze fasen bestudeerd om de snelste methode van doden te vinden. Zij von den een tempo van 60 doden per kwartier (in de begintijd van de con centratiekampen) te langzaam om het „jodenvraagstuk" op te lossen. Het tempo moest worden verdubbeld en la ter verdrievoudigd. President Gorbach van Oostenrijk zou ook vergast worden, maar ont snapte aan de dood door zijn moorde naars te vertellen dat hij op het kamp bureau niet gemist kon worden van wege zijn mooie handschrift, zo zei Wiesenthal donderdag. De leerlingen werden na enige er varing in de „leskampen" overge plaatst naar de grote concentratiekam pen als Auschwitz en Mauthausen. Volgens Wiesenthal was de „moor- denaarsschooi" van Hartheim een voor malig tehuis voor geesteszieken. In het begin van 1940 werd het op bevel van Martin Bormann tot voornoemd doel in gericht. Wiesenthal zei dat de meeste aan de school verbonden dokters en topfunc tionarissen vlak na de oorlog zelfmoord hebben gepleegd, maar dat er ook nog enkele in leven zijn. Zo noemde hij de voormalige leider van het concentratiekamp van Treblin- ka, de Oostenrijker Rudolf Stangl, die in 1948 uit de gevangenis ontsnapte en sindsdien met zijn gezin in Damascus woont. Volgens Wiesenthal is de ontdekking van de vier scholen van groot belang, omdat de verdachten in zaken tegen nazi-misdadigers nu niet langer gebruik kunnen maken van het excuus dat „zij alleen moorden pleegden omdat hen dit was opgedragen". Hij voegde hieraan toe dat „een man die bAocpshalve werd getraind in het doden, dit excuus niet langer kan vol houden". Ondanks de vrieskou worden ve len door het winterzonnetje ge lokt voor een bezoek aan een ter rasje, vooral als dit ook nog extra wordt verwarmd. Op dit terrasje aan het Rembrandtplein in Am sterdam was donderdagmiddag ten minste geen plaatsje onbezet. vandaag Extra voordelig 8 porties per van C2t©5NfOor SMAKELIJK ETEN Profiteert bij deze koude thani nog van onze in BONTMANTELS SUEDE JASJES v.a. 75,- Breda, Eindstraat 14, tel. 31086 Tilburg, Heuvelstraat 44. tel. 31620/23900 St.-Annaplein 6, tel. 31621. 18.. Senoritas Special

de Stem | 1964 | | pagina 1