ugffl ae' VERKOUDHEID coldrex coldrex ALDO MORO laveert tussen links en rechts SPECIAAL GEMAAKT TEGEN VERKOUDHEID Benelux moet deelnemen aan werelddialoog ELISABETH BAS Uninsky speelde Chopin VIER SOORTEN SOCIALISME „The Young Sister-story" op televisie Fruittelers pessimistisch :ntjes Hebben bet ook at te pakken? SHOW- j our naai PAPIER VOOR UW PEN het unieke 2-laagstablet "PARAAT" Topjaar van stakingen als extra probleem verdrijft verkoudheid radicaal Muziek van Hindemith 1$ Robertino maakt met mannenstem zijn come-back jodium- TREA' maakt snel carrière Tilburgs meisje tiener-idool in Scandinavië ADAMO NAAR HAPERT wmm Prins Albert in Scheveningen: Eensgezind Aardgaspijpen naar ons land Boeren de boer op met goedkope suivelprodukten „Moralisering" 29ct het beste! Celstraf voor man. die vrouw met hamer sloeg RESIDENTIE-ORKEST Tactisch ongeluk Gevaar van rechts Kosten stijgen enorm 10 13 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 21 FEBRUARI 1964 K. Suyllng vri /ielaandrijving, •pneumatische vering, ynamische vorm, ■schijfremmen: ir voorsprong AMSTERDAM Is twee druppels water. weet ik genoeg," grom- >ti Froeti- ,.Het zijn die vreemdelingen weer. een wonderlijk paard ngekomen. Maar nu heb- toch teveel gewaagd, :t ik, hoe ik ze in han- n krijgen! Vooruit man- joppas! Tien stokslagen legene, die treuzelt! MET de baard In de keel is in Rome de enkele j'aren geleden zo populaire Italiaanse zanger Rober tino teruggekeerd van een succes volle toernee in Kopenhagen. Na een gedwongen onderbreking van 1*5 jaar is de kleine Robertino, die zojuist 17 jaar oud is geworden, terug in de zangwereld. Zijn eerste plaat-met-mannenstem, die zojuist in Nederland is uitgebracht, heet La Spagnola. „Persoonlijk vind ik mijn huidige stem mooier dan de vroegere hoge stem", zegt hij. „Hij is manlijker en dieper gewor den. Hij heeft meer timbre. Ik moest hem in het begin van voren af aan trainen, maar ik ben geslaagd en het gaat weer goed". Ziin meest succesvolle plaat destijds met kinderstem gezongen is nog steeds „O sole mio", waar van naar hij meent te weten in Europa zonder Rusland alleen al 2 miljoen exemplaren zijn verkocht. Maar ook in de Sovjet-Unie drong zijn kinderstem door Hoeveel platen daar inmiddels zijn verkocht wist hij niet. In Nederland ligt nog een gouden plaat op hem te wachten, omdat hier 100.000 exemplaren van zijn „O sole mio" hun weg naar het publiek hebben gevonden. Mevrouw Ferwerda, Zaandijk (N.H.). Als we eens in de buurt van Zaandijk komen wippen we wel even bij u aan om naar uw wonder- dochtertje van 5 jaar te kijken. Als ze de huwbare leeftijd bereikt heeft komen we zeker! Rina Michielsen, Zundert. We heb ben ons hele archief afgezocht, maar kunnen je helaas niet helpen aan het adres van je favoriet Michael London. Een volgende keer beter! Klaas Fuchs, Vlissingen. Het adres van Catherina Valente luidt. Post box 270 Lugano. Suisse. W. Wirix, Sprundel. Hoe graag had den we aan je verzoek gevolg ge geven en een verhaal over Buddy Holly geschreven! Je brief bereikte ons echter te laat. Ons Podium van 7 februari was al klaar. En zo'n „in memoriam" een week later in de krant zetten heeft geen zin, vind je niet? „Een Bredase tiener". Wanneer er weer eens iets over Anneke Grönloh in ..Podium" komt? Volgende week zijn we bij haar een dagje te gast, dus zet je maar vast schrap. WILLEKE ALBERTI zal op 2 maart haar „Spiegelbeeld" bekroond zien met een gouden plaat. MILLY SCOTT gaat in oktober naar onze overzeese rijksdelen. Zij zal er haar filmdebuut maken en voor de televisie optreden. VICO TORRIANI, die in Innsbruck de harten van de sjah van Perzië en keizerin Farah veroverd heeft, is door de keizer uitgenodigd om tien dagen lang aan zijn hof te komen zingen. Vico heeft deze uitnodiging graag geaccepteerd. KARIN HöPNER, de Duitse hoofd rolspeelster in „My Fair Lady", is deze rol beu. Ze speelt nu in „Irma la Douce". waarmee ze veel succes oogst. WIM SONNEVELD heeft in Amster dam <De la Mar-theater) al honderd avonden lang volle zalen getrokken met zijn nieuwste show, die dan ook tot 31 maart geprolongeerd wordt „DE ANTONELLI'S", de drie beken de Bredase accordeonisten, zullen op 26 februari tussen 4 en 5 uur door de radio te beluisteren zijn in het NCRV-programma „Jeugdland". Ze zullen begeleid worden door de lei der van de Temptation-Rockets" uit Breda (bas-gitaar) en de drum mer van „The G.B.'s", eveneens uit de Baroniestad. Met de Oosterhouter Ad Snoeren en Nellie Millenaar uit Nieuwendijk gaan de Antonelli's vanavond naar Bussum om astma patiënten te amuseren. SAMMY DAVIS jr., een van 's we relds duurste artiesten en Ingrid Bergman zullen op 15 april deel nemen aan het Unicef-songfestival, dat in Stockholm zal worden gehou den. Sammy zal voor niets optre den. De baten zijn bestemd voor noodlijdende kinderen. Zullen zich op het toneel van de wereldpolitiek nu ook al wilde Beatle-scènes gaan afspelen Een Amerikaanse tekenaar hoopt het kennelijk, want hij heeft de foto's van „de grote vijf" al van de beruchte pruiken voorzien. Van boven naar onder: de Ame rikaanse president Johnson, de Russische premier Kroestjev, de Duitse bondskanselier Erhard, de Britse premier Douglas Home en de Franse president De Gaulle. Op 4 april as. wordt Trea van der Schoot uit Eindho ven zeventien jaar. Het zeer muzikale meisje dat een diepe indruk heeft gemaakt op Cateri- na Valente (zij zal in de Valente Shows gaan optre den), is dan al bijna vier jaar actief als zangeres. Al op de nijverheidsschool, en in de korte pe riode waarin zij nog als verkoopster heeft gewerkt, deed zij mee aan talenten-concoursen. In 1963 werd zij tenslotte winnares van de befaamde „Carlton Talenten jachten" te Eindhoven. (Een paar jaar voor Trea had een ander Eind- hovens meisje dit concours als springplank gehad: Anneke Gröm loh). Via de KRO en de AVRO-t.v. kreeg Trea algemene bekendheid en waardering in Nederland en haar eerste plaat: „Casanova Baciami" werd zo'n succes, dat Trea van der Schoot tot de „sterren" ging beho ren. Zij is, zeker in het zuiden, al een van de meest gevraagde jonge ar tiesten waarbij opvalt, dat zowel de jeugd als de ouderen voor Trea grote waardering hebben. Maria Catharina Pereboom, een klein pittig meisje uit Tilburg, dat men haar 17 jaren niet aanziet, staat met haar grammofoonplaat „John ny loves me" in Denemarken al 8 weken aan de top van de hit parade. Ook in Zweden heeft zij met dit liedje geruime tijd boven aan gestaan. Haar artiestennaam is kortweg „Suzie". Vanavond zullen de Nederlandse kij kers kennis met haar kunnen ma ken. Om half acht zingt zij in het tv-programma „Rooster" van de AVRO het liedje, waarmee zij in Scandinavië tiener-idool is gewor den. Suzie heeft in haar jonge leven niet lang in de schoolbanken gezeten, maar toch spreekt ze' niet minder dan 7 talen: de drie Scandinavische, Fins, Duits, Engels en uiteraard ook Nederlands, zij het nu toch wel met een buitenlands accent. Want ze is de oudste dochter van een Tilburgse kermisfamilie, die met een carrousel Europa door kruist en vooral veel in Scandina vië langs de kermissen trekt. Al van jongs af won Suzie prijzen bij zangwedstrijden en in 1960 (toen ze 14 was) werd dat de eerste prijs op een grote talentenjacht in Ko penhagen. Het gevolg was een con tract met de beroemde Nicholls- familie. Ruim 2 jaar maakte ze van deze cabaret-groep deel uit, tot de Amerikaanse zanger en componist Larry Finnegan haar in Stockholm zag optreden. Hij componeerde „Johnny loves me" voor haar en daarmee werd Suzie op slag be noemd. (Advertentie) ADAMO schijnt zijn hart in Ne derland verloren te hebben. Voor de derde maal in korte tijd (op 1 maart) zal hij in ons land een show brengen. Ditmaal is Hapert (bij Tilburg) aan de beurt. De show, die in dancing „De Kuil" te zien zal zijn, wordt georganiseerd in samen werking met het teenagersblad „Tuney Tunes". Ria Valk en Sandra zullen ook van de partij zijn. een onontkoombare plaag? Eindelijk niet meer dankzij Altijd heeft iedereen verkoudheid geaccep teerd als een onontkoombare plaag. Nu er Coldrex is. hoeft U niet meer verkouden te zijn. Coldrex is méér dan alleen een pijn stiller. Het is een speciaal middel dat ver koudheid op 3 manieren bestrijdt. 1. Heft neusverstopping op - U ademt weer vrij (phenylephrinum HC1). 2. Stilt hoofdpijn, spierpijn, koorts (acetylaminophelum). 3. Bespoedigt Uw herstel - geeft extra weer stand (dubbele dagelijkse dosis vitamine C). Prins Albert van Luik heeft gisteren op een bijeenkomst in Scheveningen een rede uitgesproken, waarin hy de ont wikkeling van de Benelux en de Euro pese integratie plaatste tegen de rui mere achtergrond van de groeiende samenwerking op wereldniveau. De prins, die sprak aan een Benelux- lunch, waaraan ook prins Bernhard en prins Charles van Luxemburg aanzaten zei, dat een „geest van nieuwe gren zen" het streven van alle volwassen volkeren bezielt. Deze nieuwe grenzen overschrijden verre die van de natio nale staten, Benelux of zelfs de ge meenschappelijke markt. Een groter en belangrijker groep, die buiten het Eu ropa van morgen reikt (de geïndustri aliseerde landen) zal de fakkel moeten overnemen en de zware verantwoorde lijkheid dragen om de minder-ontwik- kelde landen te helpen welvaart en recht op waardigheid te verwerven. Gisterochtend is een schip vol stalen buizen in de haven van Vlaardingen aangekomen. Het eerste van een groot aantal schepen, dat met de regelmaat van de klok pijpen naar Nederland zal transporteren. Aaneengelast zullen deze pijpen straks een deel gaan vormen van het uitgebrei de leidingnet dat het aardgas van Hoo- gezand uit zal distribueren en ons volk zal doen profiteren van de bodemrijkdom van ons land. „Vrije boeren" uit de Friese zuidwest hoek hebben in Leeuwarden-zuid hun produkten rechtstreeks bij de consument aan de man gebracht. In een half uur tijds werden 200 liter volle melk en ruim 1500 eieren verkocht tegen prijzen van resp. 35 cent per liter en 10 cent per stuk. De Leeuwarder politie greep niet in. De woordvoerder van het actiecomité, de heer P. W. Leffertstra uit Wyckel, verklaarde, dat de actie uitsluitend ge richt is tegen het produktschap voor zuivel en het landbouwschap. Naar het oordeel van de initiatiefnemers zou er een te ruime marge bestaan tussen de prijs, die de consument moet betalen en de prijs, die de boer er voor ont vangt. In een verklaring, die door het actiecomité werd uitgegeven, wordt o.m. gesteld, dat de consument van een aan merkelijk goedkoper voedselpakket zou kunnen profiteren, wanneer daarop door de regering niet onnodig hoge heffingen werden gelegd. Het actiecomité verklaarde tevens de melkhandelaren in het betrokken rayon volledig schadeloos te zullen stellen voor zover de handel van de vrije boeren hun omzet nadelig zou hebben beïnvloed. Het comité zal eigener beweging contact met de betrokken handelaren opnemen om deze kwestie te regelen. TRIM LOPEZ Geachte showredacteur Dit stukje schrijf ik naar aanlei ding van uw artikel in „Podium" van 14 februari. Het is beslist misselijk en flauw om te schrijven, dat het succes van Trini Lopez (een van mijn favorie ten) goedkoop is. Bah, is het nu zo erg, dat hij oude liedjes opnieuw opneemt? Gezellige oude liedjes waar je heerlijk op kunt dansen en meezingen. Nu is er eens een zanger, die de mensen gezellig mee laat doen, en niet op een flauwe manier, en dan is het weer niet goed. Bovendien een zanger die niet schreeuwt en niet naast zijn schoenen loopt van ver waandheid (zoals zovelen) maar een aardige, vriendelijke man. Maar beste .schrijver', als u Trini Lopez zo .goedkoop' vindt, waarom ging u dan naar zijn optreden? U maakt me niet wijs, dat u hem van te voren niet kende. Ik zal be slist niet naar een concert van Beethoven gaan. omdat hij voor mij waardeloos is, maar ja, smaken ver schillen. Geef mij maar Trini! Ove rigens heeft hij ook nog wel eigen nummers en is hij dus niet helemaal op een ander aangewezen! Een Ulvenhoutse tiener. Waarom we naar Trini gingen? Omdat we bij die shows nu eenmaal ambtshalve aanwezig moeten zijn. Maar, beste tiener, als jij zo'n fan van hem bent mag je als hij weer in ons landt optreedt, met ons mee Gratis. Afgesproken? Prins Albert betoogde, dat de Benelux- partners het recht en de plicht hebben deel te nemen aan de werelddialoog en dat hun stem des te luider zal klinken als zij eensgezind blijven en samen de krachten in de weegschaal werpen, die ze als vierde handelsmacht van de wereld kunnen samenbundelen. Prins Albert verklaarde, dat de Benelux veel voor de Europese gemeenschap heeft gedaan en dat zij er ook heel wat van mag verwachten. De Beneluxunie voegt zich in dit grotere kader zonder erin te worden opgelost. De drie part ners hebben veel gemeen, ook al be staan er meningsverschillen. Die zijn echter van minder belang of zeer be perkt van aard en wellicht is het niet eens zo slecht om enkele zo nauw om schreven twistpunten te hebben. Wel betreurde de Belgische prins, dat de standpunten van de drie Benelux-lan- den bij sommige recente internationale overeenkomsten niet bij voorbaat had den kunnen worden geharmoniseerd. Prins Albert verklaarde voorts, dat het Europa van de zes op economisch vlak de jaren des onderscheids heeft be reikt. Dank zij het akkoord over de ko mende Kennedy-ronde gaan de beslis singen over de gemeenschappelijke landbouwpolitiek gepaard met een nieuw streven naar ruimere betrek kingen met de buitenwereld. Dat is een kenmerk van onze tijd, zo zei hij. Prins Albert betoogde tenslotte, dat de grote gebeurtenissen van de afgelopen jaren en maanden dekolonisatie, ont spanning tussen Oost en West, concilie, de voorbereidingen voor de wereldhan delsconferentie getuigen van een streven naar samenleving op wereld niveau. De maatschappij wordt meer homogeen, al gaat dit niet zonder in wendige en uitwendige crisissen. Daar bij kan men 2 verschijnselen waarne men: een soort „inhalen" van de ach terblijver en een zekere „moralisering" van de mensheid, die ondanks onvoor ziene stilstanden en stappen-achteruit (Advertentie) bewijzen, dat het wereldgeweten wordt wakker geschud. De hulpverlening aan de minder-begunstigde landen gebeurt niét alleen op economische, politieke of handelsdoeleinden, aldus de prins, maar ook om morele redenen. Men mocht volgens hem hopen, dat eens zou worden gezorgd voor een planning op wereldniveau van sociale ontwikkeling en dat sommige natuurlijke rijkdom men gezamenlijk zouden worden ge ëxploiteerd en de opbrengst beter ver deeld. Onze melangeur gaf u De rechtbank in Rotterdam heeft gis terochtend de 63-jarige kantoorbediende Jacobus J. B. uit Schiedam wegens toe brengen van zwaar lichamelijk letsel veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht maanden, waarvan drie voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar. De officier van justitie eiste veertien dagen geleden twaalf maanden ganvan- genisstraf met aftrek van het voorarrest, waarvan twee maanden voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. B. moest terecht staan, omdat hij op 3 november van het vorig jaar zijn 42- jarige vrouw, na een fikse ruzie, met een hamer vier klappen op het hoofd had gegeven. Wonder boven wonder werd de vrouw nauwelijks gewond. Tijdens de behandeling van deze zaak stelde de officier van justitie vast, dat het huwe lijk van B. met zijn 21 jaar jongere vrouw totaal was vastgelopen. De vrouw onder hield enkele relaties en wilde, hoewel de man daar voortdurend op aandrong, niet terugkeren naar haar eigen woning, die evenals de gehele inventaris op haar naam stond. De moeilijkheden bereikten hun hoogtepunt op zondag 3 november, toen de vrouw bij haar man langs kwam met de mededeling, dat zij echtscheiding wilde en zijn uitzetting uit de woning zou vragen. De man werd hierover zo boos, dat hij een hamer pak te en zijn vrouw ermee tot vier maal toe op het hoofd sloeg. Exclusief verkrijgbaar bij' de 'kapper!, Op een populair concert van het Re sidentie-orkest solieerde de befaamde Alexander Uninsky, die voor een stamp volle zaal het eerste pianoconcert van Chopin vertolkte. Het is niet alleen een moeilijk concert, maar vooral qua inhoud lastig te reali seren, ondanks de melodische rijkdom en de romantische inslag van dit werk. Dit laatste behoeft een echt kunstenaar nog geen zorgen te baren, wel de lege plekken en in het bijzonder de „lengte" van het laatste deel, waarvan het gege ven te weinig interessant is om zo in de brede te worden uitgesponnen. Na 134 jaar en de nu totaal andere levensomstandigheden en geestelijke in stelling van de hedendaagse concertzan ger begint dit gevaarlijk te worden voor de solist. Alleen een uitzonderlijk pianist, door een grote affiniteit met Chopin (Van onze showredacteur) Deze week waren we te gast bij „The Young Sisters", vaar we haast struikelden over snoeren, camera's, lampen, belichtingsmeters enz. Televisietechnici waren n.l. al de hele dag in de weer om een film te maken over de Bredase zusjes. Deze rolprent, die laat zien hoe hun dagelijks leven is, zal vanavond om half acht in het t.v.-programma „Rooster" te zien zijn. Dan ook zullen Willy en Nellie de Jong hun nieuwste plaat lanceren: „Achter de hoge bergen", ,,Kom dans met mij". Het eerste nummer staat in de Duitse versie bovenaan op de hitparade van onze Oosterburen. Dat belooft wat te worden voor de gezusters De Jong! (Eigen buitenlandse dienst) Menig politicus zou, wanneer hij op de weg naar de verwezenlijking van zijn sociale idealen zoveel moeilijkheden zou ondervinden als Italië's minister-president Aldo Moro, allang de moed hebben op gegeven. Moro echter, die einde lijk een midden-linkse regering van sociale actie bijeenkreeg en sindsdien nog niets anders heeft ondervonden dan sabotage van uiterst links en uiterst rechts, zwoegt verder om zich de armslag te verschaffen om eindelijk eens aan het werk te kunnen gaan. De scheuring in de Links-socialistische paitij van Nenni en de oprichting van de socialistische partij der proletarische eenheid onder Vecchietti heeft niet ge bracht wat de extremen van links en rechts zich daarvan hadden voorgesteld. Er is Moro nog een voldoende basis ge bleven om van de parlementaire inwilli ging van zijn regeringsprogramma ver zekerd te zijn. Maar een hechte gemeen schap betekent die politieke meerderheid niet. Het socialisme in Italië is op dit ogen blik in vier partijen opgedeeld: de com munistische partij de socialistische par tij, de socialistische partij der proleta rische eenheid en de sociaal-democra tische partij. De linkse socialisten van Nenni ston den weliswaar altijd wel zeer extreem links en onderscheidden zich in hun op treden eigenlijk weinig van de commu nisten, maar zij handhaafden toch altijd hardnekkig de barrière welke hen van de communisten scheidde, door hun zin voor ongebondenheid jegens welke inter nationale centrale ook. Maar na de split sing der partij, waarbij een belangrijk deel der leden met Vecchietti is meege gaan is het duidelijk welke richting de soc. partij der proletarische eenheid uitgaat. In haar pers en op haar verga deringen druipt de sympathie voor Kroestjev en de Italiaanse communisten leider Togliatti van de tafels. Nenni is eenvoudig de verrader en Moro de ge vaarlijke rattenvanger van Hameien, die de onschuldige, klassebewuste socialis tische kindertjes met zijn zoete politiek gefluit in het verderf wil storten. Der halve: weg met Moro en deze regering van midden-links. De communisten beschouwen de scheu ring onder de linkse socialisten als een tactisch ongeluk. Met taaie vasthoudend heid hebben zij er naar gestreefd over de ezelsbrug der linkse socialisten nog wel eens in de midden-linkse regering te kun nen inbreken. Daarom komt hun deze scheuring uitermate slecht van pas. In hun tactiek passen geen rechtstreekse aanvallen op. Moro of Nennie. passen ook geen politieke stakingen, zoals die thans alom in Italië door de afgeschei den linkse socialisten worden gepropa geerd. Zij wensen terwille van hun doel einden de vakverenigingen buitenspel te laten. Een subtiel spel, dat ze moeilijk lang zullen kunnen volhouden bij de spanningen in de metaal- en textiel-in- dustrie, onder het personeel der P.T.T. en dat der openbare vervoersdiensten, waarde rode invloed het sterkst is. In 1962 leed de produktie in Italië een scha de door 134 miljoen uren staking. In 1963 beliep dit getal „slechts" 100 mil joen, maar alles duidt erop, dat 1964 een nieuw record gaat vestigen Dit jaar wordt een jaar van stakin gen. Zij zullen een zware belasting voor deze regering van midden-links vormen. Indien de linkse socialisten (en de communisten) erin zullen sla gen die stakingen te forceren, dan ko men de gematigde socialisten èn de christelijk georganiseerden voor een moeilyke beslissing te staan. Willen zij hun aanhang behouden, dan zullen ze mee moeten doen. Dus: concessies van de zijde van de regering. Maar daar heeft men met het verzet op de rechtervleugel der Demo- crazia Cristiana te doen. En moge al, min of meer als direct gevolg van een duidelijke wenk uit het Vaticaan de een heid van de Democrazia Cristiana ge handhaafd zijn, en moge al het rechts verzet onder oud-minister Scelba niet tot een scheuring geleid hebben, dat neemt niet weg, dat deze rechterzijde in elk geval erop uit is om elke gelegenheid te benutten, de doorbraak naar links te dichten. Doch niet alleen dreigt gevaar van rechts. Op de linkerflank der „Demo crazia Cristiana" zijn er maar genoeg, die niet het minste bezwaar zien in een eventuele Volksfrontregering met een af gerond acceptabel programma. Het is tekenend, dat enige leden van de Chris ten-democratische kamerfractie er geen been in gezien hebben, om aan een communistische escapade naar Cuba deel te nemen. En een bijzonder moei lijke figuur in het subtiele politieke spel is de befaamde La Pira, de zeer pro gressieve katholieke burgemeester var. Florence. De langdurige crisis in het gemeentebestuur is ermee geëindigd, dat La Pira een votum van vertrouwen kreeg uitgereikt met 24 stemmen van christen-democraten en links-socialisten onder welwillende blanco neutraliteit der communisten, tegen 7 stemmen van so ciaal-democraten, liberalen en een neo fascist. De leider der communisten in FLorence Fabiani legde tegelijkertijd de verklaring af, indien La Pira soms moei lijkheden kreeg met bepaalde christen democraten hij op hen kan rekenen. Daarmee is in Florence het volksfront praktisch reeds gevormd La Pira is een sympathiek en vrede lievend man. Daarom heeft men hem altijd min of meer zijn gang laten gaan. Maar in Florence is hij in een gevaar lijke situatie beland. De sociaal-demo craten en de linkse socialisten van Nen ni beschouwen de situatie in Florence als een ondergraving van de vertrou wensbasis waarop de regeringssamen werking berust. De linkse katholieken in Florence echter verdedigen dit volks front en menen dat de Kerk aan hun zijde staat Moro laveert intussen door! verbonden kan dit concert nog tot de laatste noot aanvaardbaar maken en dti heeft Uninsky met de volledige inzet van zijn groot kunstenaarschap gedaan. Het tweede gedeelte van dit concert werd in beslag genomen door de symfo nie „Mathis der Maler" van Paul Hin demith. Tot het schrijven van dit muzi kale drieluik werd de componist geïnspi reerd door de beroemde altaartriptiek in Isenheim van de middeleeuwse schilder Mathias Grunewald. Deze compositie is ongetwijfeld een hoogtepunt in het oeu vre van Hindemith. Het is een schepping die zich nu reeds voor ongetwijfeld een zeer lange periode een vaste plaats in het repertoire van alle grote orkesten heeft verworven. Het was de bedoeling van de compo nist de gevoelens, die de schilderstukken bij de ontvankelijke beschouwer opwek ten, muzikaal te verbeelden. Daarin is hij volledig geslaagd. Het „Engelcon cert" (le deel), in een lichte en transpa rante polyfonie geschreven, is het meest ontspannen stuk van dit werk, de „Graf legging" (2e deel) met het prachtige hoofdthema in de eerste violen is in al z'n eenvoud aangrijpend. Het laatste deel „De verzoeking van de heilige An- tonius". door Grünewald in monsterlijke gedrochten, dieren en mensen gereali seerd, werd door Hindemith in een hef tig en schokkend klankbeeld dat zijn ontspanning vindt in de Gregoriaanse sequens „Lauda Sion salvatorum" en het stralend alleluja van de koperblazers wel zeer indrukwekkend en beklemmend tot uitdrukking gebracht Willem van Otterloo en de zijnen heb ben er een magistrale vertolking van gegeven. Cor Backers, De stemming onder de Nederlandse fruittelers is pessimistisch. Sinds 1961 zijn de veilingomzetten voor fruit elk jaar belangrijk gedaald, terwijl de kosten stegen. Als deze neerwaartse ontwik keling zich ook in 1964 doorzet, zullen de Nederlandse fruittelers in een finan cieel zeer moeilijke positie komen, voor zover dat voor een aantal nu al niet het geval is. Dit zei ir. C. Staf, voorzitter van de Nederlandse fruittelersorganisatie gister ochtend in Utrecht. Het afgelopen jaar heeft voor de fruit telers teleurstellende resultaten opgele verd. De opgeslagen appelen van de oogst 1962 moesten in de eerste helft van het vorig jaar tegen te lage prijzen wor den verkocht. De appel- en perenoogst in 1963 waren respectievelijk ongeveer 20 procent en 10 procent groter dan het voorgaande jaar, het was een middel matige oogst. De appelprijzen waren, al dus ir. Staf, minder dan middelmatig, de pereprijzen redelijk, maar het gemid delde financiële resultaat viel tegen. Vele goede bedrijven moesten 1963 met een verlies afsluiten. Naar zijn oordeel wordt de achtergrond van het onbevredigende prijspeil voor de Nederlandse appelen gevormd door zowel in 1962 als in 1963 de samen vallende grote appeloogsten van Duits land en Italië. Tegenover de sterke daling van de appeluitvoer staat een relatief kleine stijging van de appelinvoer. De binnen landse markt is voor ons fruit in de laatste jaren een belangrijke steun ge weest. Wanneer er dus vraag is naar appelen in kleinverpakking en die vraag is er dan moet men er voor zorgen, dat het niet meer nodig is, dat mooi gekleurde, maar slecht smakende appelen, in kleinverpakking uit het bui tenland moeten komen. Het is de hoogste tijd, dat èen goed functionerende afzet van kleinverpakt fruit wordt georgani seerd, zo zei ir. Staf. Hij noemde de stijging van de kost prijzen in de fruitteelt verontrustend. Enige jaren geleden lag de kostprijs van ons fruit tussen de 20 en 25 cent per kilogram. Door de stijging van lonen en prijzen beweegt die kostprijs zich nu in de buurt van de 35 cent. Ir Staf deelde tenslotte mee, dat de NFO tot overeenstemming is gekomen met de drie centrale landbouworganisaties om tot een zekere vorm van samenwerking te komen.

de Stem | 1964 | | pagina 11