Onze boeren klagen niet De knecht verdient méér ten onrechte Griep Limburg lijdt onder terreur van woonwagenbewoners Vrouw steunt moreel in de anti-rook-strijd GEZOND fietsen peentjes Geef uw soep de volle kracht van sappig, mager rundvlees: met Liebig! Vingernagel uit de tube kAND N.V. Faure naar Rusland Gaat Frankrijk ook andere rode landen erkennen? Vergelijking Spiraal Vooruitzichten Feestje Optreden wordt steeds brutaler Branden ANTIPATHIE Onmacht Voorbeeld Poging Bloemen anders het voor raam IS IU Iktuigen duktie op korts termijn oor frezers, hoorders, ehad hebben, zijn enige nkele van de bovenge- elden bij de portier aan 1.30 n.m. en op vrfldag t adres van ons bedrijf is nuten van het station de Afdeling Personeels- DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 20 FEBRUARI 1964 Even woog Hinter de verover de kruik met verf in de hand en wierp hem toen kundig naar de achtervolgers. Als een bom spatte de kruik uiteen, Toeti Froeti en zijn mannen met een kleverige laag bedek kend, zodat het hun groen en geel voor de ogen werd. De Franse oud-prcmicr Edgar Faure, rile de erkenning door president De Gaulle van de Chinese Volksrepubliek voorbereidde, zal eind maart of begin april een bezoek brengen aan de Sov jet-Unie. Volgens betrouwbare kringen in de Franse hoofdstad staat president De Gaulle achter beide reizen van Faure. Er wordt in diplomatieke kringen zelfs gespeculeerd, dat Frankrijks erkenning van Peking zal worden gevolgd door erkenning van Oost-Duitsland, Noord- Vietnam of Noord-Korea. De 55-jarige Edgar Faure, die pre mier was in de laatste jaren van de vierde republiek, is thans hoogleraar in de rechtswetenschap aan de univer siteit van Dijon. Hij spreekt vloeiend Russisch en is bevriend met de Rus sische ambassadeur in Parijs, Sorge Vinogradof. In Parijse kringen wordt Faure al ge zien als De Gaulles „reizende diplo maat", die naar nieuwe wegen voor de Franse buitenlandse politiek zoekt. (Advertentie) Alléén Liebig tabletten zijn bereid uit sappig, mager rundvlees van AA kwaliteit - volgens het originele Liebig recept. Voor een heerlijke, goudgele vleesbouillon. Vol en tachtig, met peterselie en 9 andere geurige zomerkruiden. Tractcer uw gezin op extra krachtige soep: neem er een paar in huis! 35 ct per dubbeltablet. tijdelijk 2 dubbeltabletten van JWvoor 62 cent (Van onze landbouwmedewerker) Het Landbouw Economisch In stituut heeft dezer dagen twee verslagen uitgebracht over de uit komsten van de veehouderijbe drijven. Uit deze cijfers wordt dui delijk waarom de boeren thans klagen en vooral ook blijkt duide lijk, dat zij niet ten onrechte onte vreden zijn. In deze verslagen wordt een overzicht gegeven van het gemiddelde arbeidsinkomen van de boer over een aantal ja ren. In de letterlijke zin van het woord houdt het niet over. Het uiteindelijk inkomen van de boer bestaat uit drie onderdelen. Het eerste deel is de winst of het verlies van het bedi'ijf. Het is dus het bedrag van de opbrengsten verminderd met de kosten. Het tweede deel is de beloning van de boer als bedrijfsleider. We zouden kun nen zeggen de beloning voor zijn hoofd arbeid, voor het organiseren van zijn bedrijf en het voeren van zijn admini stratie dus. Het derde deel is zijn arbeids inkomen. De beloning dus voor de han denarbeid op zijn eigen bedrijf. Voor het tweede onderdeel zijn vaste bedragen per bedrijfstype en per ha aangenomen. De beloning voor de handenarbeid is gewaardeerd tegen de bedragen van de collectieve arbeidsovereenkomsten van de landarbeiders. De meeste boeren rekenen in werke lijkheid niet op deze manier, vooral niet de kleinere, die voor hun inkomen voor al zijn aangewezen op de handenarbeid op hun eigen bedrijf. Het is dan ook een min of meer theoretische opzet, maar dit moet wel op deze manier ge- beuren om een verantwoord inzicht te krijgen in de toestand van het boeren bedrijf. Niemand zal ontkennen dat de boer voor het werken met de handen toch minstens evenveel mag verdienen als de landarbeider. Toch moet men er rekening mee houden dat de boer een zelfstandig ondernemer is. Er wordt na melijk in deze verslagen ook nog een berekening gemaakt van de beloning voor de overuren van de boer. Om goed vergelijkingsmateriaal te krijgen met het inkomen van de landarbeider is deze berekening wel nodig. In de praktijk echter heeft het vaak tot gevolg, dat de boer zich zelf gaat vergelijken met de arbeider. Hij wil dan niet alleen alle voorrechten en voordelen van de zelf standige ondernemer, maar ook alle voordelen en bescherming van de arbei der in loondienst. Nu is ook dit bezwaar tegen de me thode van berekening in verband met het inkomen van de boer min of meer theoretisch. Immers hoe men het inkomen van de veehouder in de laatste jaren ook bekijkt en hoe men het ook berekent, het blijkt duidelijk dat het te laag is. Het LEI geeft een overzicht van het inkomen vanaf het boekjaar 1957-1958 tot en met het boekjaar 1962-1963 voor de verschillende gebieden. Vooral het laatste boekjaar ziet er bedroevend uit. In alle gebieden is het inkomen van de boer bijna gehalveerd, vergeleken met de vorige jaren. Geen wonder, want zelden zal de veehouderij twee zulke zware jaren achter de rug hebben als de jaren 1962 en 1963. Een laat en nat voorjaar en een koude zomer in 1962. Een bijzonder strenge en late winter benevens een natte zomer in 1963. Dat gaat dan dubbel op, want door deze weersomstandigheden brengt het bedrijf te weinig voeder op voor de stalperiode. Bovendien duurt de stalperiode extra lang door het slechte weer. In de lage gebieden, met name in de veenweidegebieden, heeft het vee in augustus van de vorige zomer al op stal gestaan. Dit grasland kan niet veel hebben. Dikwijls is het slecht ontwaterd en als het vee in de natte weide blijft, trappen de beesten de graszoden hele maal kapot. En dan is de boer nog veel verder van huis. (Advertentie) Bescherm U tegen Rillerig? Onprettig? Vlug: Als er schaarste is aan veevoeder gaat de boer een deel van zijn vee opruimen. Maar als alle boeren tegelijk daartoe gedwongen worden, is er veel aanbod van vee en naar verhouding weinig vraag. De prijzen blijven dan laag en bovenop de duurte van de stalperiode krijgt de boer dan nog de geringe opbrengst van het vee te dragen. Dat heeft meer in vloed dan men op het eerste gezicht zou denken. Bij het vaststellen van de melk prijs houdt de regering ook rekening met de opbrengst van het verkochte vee. Bij lage verkoopprijzen van het vee gaat dus eigenlijk de kostprijs van de melk omhoog. En ook dat krijgt de boer te dragen als gevolg van het slechte weer. Het komt allemaal tot uiting in de cijfers van zijn inkomen. In 1962-1963 verdiende een boer in de kleiweidestreken, dus Friesland en noor delijk Noord-Holland, op een bedrijf van 23 ha f 6450. In de veenweidegebieden op 21 ha f 3300. In het consumptie-melkge- bied, ongeveer samenvallend met de rand stad, op 17 ha f 2900. In het zuidelijke zandgebied op 10,5 ha f 5400. Wie wil het er voor doen? De zandgebieden kwamen er eigenlijk nog het best af en daaruit blijkt, dat vooral het weer de schuldige is. Als het op het zand lang regent en het is daarna één dag droog, kan het vee weer naar buiten. In de venen duurt dit nog dagen en dagen. Op het zand was de veevoeder positie gunstiger en daar hoefden de boeren dan ook veel minder vee op te ruimen. Als men deze cijfers ziet, begrijpt men wellicht, waarom in de veehouderij- gebieden een gedrukte stemming heerst en waarom de regering de boeren in de veenweidegebieden tegemoet komt door het verlenen van extra-kredieten. Hoe zijn nu de vooruitzichten voor het komende jaar? Beter dan de vorige jaren, maar toch nog onvoldoende. De kleiweidebedrijven van 22 ha leveren een winst op van f 600. De veenweide gebieden lijden op een bedrijf van 20,5 ha een verlies van f 2470. Een bedrijf van 17 ha in het consumptiemelkgebied ver liest f 2690. Een bedrijf van 10.5 ha op het zuidelijke zand verliest f2210. Het inkomen van de boer komt dus op al die verliesgevende bedrijven uit de be loning voor zijn arbeid met hoofd en handen. Het wordt bij dezelfde bedrijfs- grootte als hierboven genoemd, op de kleiweide f 12.710. In de veenweide gebieden f 9810. In het consumptiemelk gebied f9310. In het zuidelijk zandgebied f 8750. Een groot verschil met het boek jaar 1962-1963, maar vergeet niet, dat het een theoretische berekening is, die vooraf gemaakt is. Zij wordt gemaakt om een houvast te hebben bij het ko mende beleid voor de melkprijs. Er mag echter niets gebeuren met het weer of alles gaat weer mis. Boeren klagen altijd,' zegt men wel eens. Uit de berekening van de bedrijfs- uitkomsten en de beloning van de boer blijkt wel, dat hij nu zeker niet ten on rechte klaagt. In geen enkele bedrijfstak zou iemand zo hard willen werken en zoveel verantwoordelijkheid willen dra gen voor zo weinig geld. (Advertentie) qlorix het voordeligste middel I om gootsteen en toilet fris en helder te houden In Noord-Limburg heerst een stij gende verontwaardiging over het op treden van rondtrekkende woonwagen bewoners, die de bevolking intimideren en veel overlast veroorzaken en op de gemeentehuizen met steeds brutalere eisen om sociale steun verschijnen. Het betreft hier voornamelijk woon wagenbewoners van het Oostbrabantse platteland, die naar Noord-Limburg zijn gekomen, sinds in Oss, Helmond en andere plaatsen regionale woonwagen kampen zijn gesticht, die tot hun ver plichte verblijfplaats werden aangewe zen. Nu zij niet langer naar eigen be lieven kunnen rondtrekken, is een deel van deze woonwagenbewoners naar Limburg gekomen, waar iedere ge meente er nog een eigen woonwagen kampje op nahoudt, zolang het regio nale kamp te Venlo nog niet is gerea liseerd. De woonwagenbewoners komen nu eens in deze, dan weer in die ge meente aankloppen om financiële hulp. Niet alleen voor hun levensonder houd, maar ook voor opvallend veel vuldige reparaties aan hun auto's en woonverblijven. Wanneer hun wensen niet genoegzaam naar hun zin worden ingewilligd, nemen de woonwagenbe woners niet zelden een dreigende hou ding aan tégen de ambtenaren van so ciale diensten. Nadat in Bergen een ambtenaar tegen de grond was geslagen, heeft men het kantoor van de sociale dienst aldaar van een loket voorzien om tegen der gelijk gewelddadig optreden beschermd Jljn'rIn deze gemeente verschenen m ae afgelopen dagen elf woonwagens, die op verschillende plaatsen stand plaats kozen. Bij afgelegen boerderijen werden melk en eieren gevorderd. In een geval werd zelfs aansluiting van de woonwagen op het elektrisch net van de boerderij verlangd, omdat de woon wagenbewoners een feestje wensten te vieren. De boer durfde niet te weige ren, het feestje duurde tot een uur in de nacht. Te Gennep zijn de moeilijkheden met dergelijke trekkers al eens zo hoog ge rezen, dat daar gedurende maanden politieversterking nodig was. Een ander ergerlijk verschijnsel vindt men de veelvuldige woonwagenbran den. In de gemeente Aarsen zijn de laatste jaren vier woonwagens afge brand, in Grutophorst drie terwijl ook in Venray, Horst, Neerlo, Gennep en Bergen diverse woonwagens in vlam men opgingen. De slachtoffers vervoeg den zich daarna by de gemeente, waar zy verbleven, die wettelijk verplicht is een vervangende woonwagen be schikbaar te stellen. Meestal is dat een tweedehands woon wagen, die op een bepaalde afbetalings som wordt verstrekt. Van de afbeta- lingen komt vaak niet veel terecht. In sommige gevallen is gebleken, dat woonwagenbewoners hun nieuwe wa gen hadden verkocht, waarna ze een afdankertje opkochten, dat in een an dere gemeente „per ongeluk'' afbrand de. In Bergen heeft de rijkspolitie inge grepen door de woonwagenbewoners te gelasten een aangewezen standplaats te betrekken. De bewoners van twee wagens gaven hieraan geen gevolg; hun wagens zijn daarna weggesleept. De genomen maatregelen hebben ertoe ge leid, dat inmiddels negen van de elf wagens zich weer naar elders hebben verspreid. In de Noord-Limburgse plattelands gemeenten spreekt men van een toene mende terreur, waarvan het einde pas in zicht is als het regionale kamp te Venlo in gebruik kan worden geno men, tenzij er voor die tijd langs an dere weg krachtige maatregelen tegen allerlei misstanden zouden worden genomen. Ook in het belang van de bonafide woonwagenbevolking, die zich wel maatschappelijk gedraagt. (Advertentie) Niemand zal de stelling meer bestrijden dat roken een slechte invloed heeft op de gezond heid. Dank zij de voorlichting van officiële zijde en de vele artikelen en brochures die ons op de slechte, soms fatale gevolgen van het roken wijzen, is de invloed van de tabak geen probleem meer. Het probleem is komen te liggen bij het besluit het roken af te schaffen; in het bedanken voor de sigaret. Een man die besluit het roken af te schaffen neemt een gewel dig besluit. Hij heeft recht op bewondering èn op steun. Aller eerst van zijn vrouw. zouden wij zeggen: die eerste dag laat nemens bezield, na enkele dagen of u vallen, niet op een werkdag, maar weken zijn poging staken, dan is het op een bijzonder gezellige dag, op de ogenblik van tactvol optreden voor dag van een uitstapje. Niemand heeft zijn vrouw aangebroken. Geen boos sigaretten op zak, maar mevrouw gezicht geen smalende opmerking niet heeft pepermunt, kauwgum, jujubes, kleineren. Maar een gewoon aanvaar- chocolade, waar de voorkeur naar den en... wachten op een hernieuw- uitgaat. met hele rollen in haar tas. Zij is zó gezellig dat de tijd tussen koffie en lunch, tussen middagmaal en thee, omvliegt. Als die eerste dag slaagt zal uw echtgenoot het bevre- Jaren geleden, toen ik nog een digend gevoel hebben dat hij sterker de poging, want die komt gegaran deerd. Het inzicht is er, de wil is er. Een tweede poging geeft al meer kans van slagen meisje was, trachtte een fanatieke dame mij lid te maken van de „blau we knoop". Zij wist dat mijn vader wijnhandelaar was en meende met het bewerken van mijn jonge ziel te bereiken dat ik mijn vader zou sme ken zijn stiel te verlaten; of tenmin- is dan hij zelf had gedacht. Lukt het hem de volgende dag in het werk nog, dan mag er feest op gevierd worden met een bioscoopje, want dit is de zwaarste dag geweest. Komt er in die eerste moeilijke da- ste dat er nooit meer een druppel zou gen bezoek, dan zult u misschien gast- gedronken worden in ons gezin waar vrij willen zijn en een sigaret presen- nochtans zeer streng de hand werd teren (ofschoon men zich langzamer- gehouden aan een grote matigheid. hand kan afvragen of het nog wel Hoe diep bewogen ik ook was door hoort zijn gasten iets te roken aan te de afgrijselijke schildering van de bieden!!). In elk geval kan de gast- gevolgen van alcoholmisbruik, haar heer gerust zeggen: „Wij proberen onsympathiek en dwaas optreden met roken op te houden, maar als u kwam mij voor als een verraderlijke aanslag op ons gezin, en sedertdien heb ik een antipathie gevoeld tegen geheelonthoudersverenigingen, die waarschijnlijk nooit kwaad maar veel meer goed gedaan hebben. Deze fanatieke dame heeft momen teel moderne zusters die haar mede mens, maar vooral haar echtgenoot, van het roken willen afhelpen. Dat is een menslievende wens en als zij met tact en geduld te werk gaan kunnen zij straks in stilte overtuigd zijn dat de helft van de overwinning aan haar is te danken. Maar de vrouw die on tactisch, fanatiek en misschien on eerlijk strijdt kan mede oorzaak wor den dat haar man het roken niet zal laten; zij zal het niet verder brengen dan de ijveraarster van de blauwe knoop destijds. Wat doet de vrouw van een echt genoot die het roken staken wil, maar niet kan, ondanks herhaald pogen? Zij ziet niet haar man de mogelijkheden onder ogen om deskundige hulp in te roepen, ofwel zij legt zich met hem samen neer bij het feit dat hij een roker blijft. De vrouw van een piloot, van een coureur, van een koorddan ser, ja de vrouw van een voetganger leeft ook opgewekt verder. Voor des kundige hulp kan men zich wenden tot de huisarts, ook tot de anti-tabaks- stichting, (Traay 67 Driebergen). In ÏTuw Fang"." De "echtgenote het buitenland o.a. in Denemarken, - - Zweden en Engeland bestaan anti rook klinieken waar men zich aan een ontwenningskuur van tenminste twaalf dagen kan onderwerpen. Hier in Nederland bestaan zulke klinieken nóg niet wilt, moet dit liever niet zeggen, het lijkt zo gauw op een terechtwijzing en dat irriteert een man De attente gast zal na deze verklaring zich bedwingen en voor het aangebodene bedanken. Maar de gepresenteerde koffie moet uitstekend zijn en het koekje niet min der verrukkelijk! Vindt u het te gevaarlijk sigaretten in huis te hebben tijdens de ontwen ningsperiode, dan presenteert u ze niet en u bent volkomen geëxcuseerd met een eerlijke verklaring. De gast die een ware roker is, heeft zijn ei gen merk wel bij zich. Mocht een man, van de beste voor- Als materiaal heeft het komend seizoen stro de voorkeur; dan komen vilt, leer en slangehuid in aanmerking. De omvang van de modellen varieert zodat iedere vrouw een hoed kan hebben naar haar harteen vlot gebogen grote randeen groen stro-kapje met dikke rand van witte organzamargrieten, of een oosters kalotje, hier in lakstro uitgevoerd. (Modellen van Brosseau, Brunschweig% Jacques IsLer). ,,Ik rook nog maar drie sigaretten per dag", zegt een echtgenote, die vroeger een half doosje rookte. „Ik kan het, dus hij moet het ook kun nen". Zij vergeet dat bij anderhalf doosje per dag rookt, dus meer be hoefte eraan heeft; dat hij een ze- nuwspannend beroep heeft waarbij de sigaret hem verlicht; en dat hij niet snoept terwijl zij met de chocolaatjes wel raad weet; kortom dat hij een ander mens is. Pas als zij helemaal niet meer rookt geeft zij een voor beeld, waarop zij zich echter vooral niet op mag laten voorstaan. Een vrouw kan haar man pas goed terzijde staan wanneer hij te kennen geeft graag met roken te willen op houden, maar de moeilijkheid zich aan de verslaving te ontworstelen te groot vindt. De meeste kuren die aanbevolen worden om aan het roken een eind te maken, berusten op psy chologische gronden. Wil men hier mee slagen dan moet men aan drie factoren voldoen: In de eerste plaats moet men werkelijk bereid zijn het roken op te geven Verder moet men overtuigd zijn van het nut van dit besluit. Tenslotte moet men eerlijk willen doorzetten. Alleen reeds met de kennisgeving het roken te willen staken, bindt de man zich al een beetje. Een man een man, een woord een woord zo is het immers. Daarom doet die man verstandig zijn besluit niet alleen aan zijn vrouw, maar ook aan zijn mede werkers mee te delen. Natuurlijk wor den hem in de eerste dagen na het besluit overal sigaretten aangeboden, maar als men zijn voornemen kent zal hij het zich een eer rekenen door te zetten. De eerste dag is moeilijk. Daarom Fietsen is uitermate ge zond, maar als je brokken maakt verandert de winst in verlies, wie weet onher stelbaar verlies. Veilig fiet sen is dan ook een eerste vereiste; maar onze ko kette jonge meisjes nemen daar een loopje mee. Het meisje draagt graag nauwe rokjes. Zij heeft 'n ruige langharige jas. Zij is overgelukkig met de su- ède mantel. Maar met al die vurig begeerde, met moeite veroverde kleding stukken wil zij niet op het zadel zitten Dat zadel maakt een punt in haar mooie spullen, bederft er het cachet van. Geen nood onze meisjes fietsen als ware acrobaten, staande op de trappers, naar haar werk, naar school. Op de spitsuren zie je ze zo door de steden laveren, onverstoorbaar en handig, maar met groot gevaar voor zichzelf en voor an deren. Door het verplaats te gewicht is het stuur niet meer zo wendbaar, maar vooral: de meisjes kun nen niet snel genoeg meer remmen. Zou er tot behoud van de mooie kleren niet een andere oplossing te vinden zijn? Een lezeres deed ons het simpelste middel aan de hand: draai het zadel een halve slag zodat de punt naar achte ren wijst. De jongedames kunnen dan zitten zónder schade aan haar kleren te moeten vrezen. Intussen herinneren wij ons uit vroeger dagen het dames-gezondheidszadel; ofschoon het nooit erg po pulair is geworden, is het nog steeds te krijgen en ongetwijfeld verschaft dit een acceptabele zitplaats die de kool en de geit (de veiligheid en de mooie mantel) spaart Een Amerikaanse pro fessor die Europa bezocht deed ons een middel aan de hand tegen de mana gerziekte. De manager, doorgaans een gewichtig heer (ook wel in de letterlijke zin) heeft te weinig beweging. Zittend vergadert en confereert, bespreekt en ondertekent hij; zittend spoedt hij zich van de ene afspraak naar de an dere; zittend ontvangt hij zakenrelaties aan de lunch en eet dan misschien te veel. Als hij zijn auto op stal liet en op de fiets zou klimmen, dan be oefende hij een uitste kende sport die de ge vreesde ziekte verre zou houden. De nieuwe opvouwbare fiets stelt de manager in staat met zijn auto naar buiten te rijden, daar het karretje uit de koffer ruimte te nemen en een gezondheidstoertje te ma ken. XXX In West-Duitsland gaan steeds meer artsen er toe over, hun patiënten, die aan civilisatiekwalen lij den, een fiets voor te schrijven. Volgens deze dokters betekent het fiet sen een compensatie voor de eenzijdige lichamelijke en psychische belastingen die de moderne wereld van de arbeid aan de men sen oplegt. De heer S. bijvoorbeeld, rijdt iedere dag gemiddeld 400 km in zijn wagen, meestal stadsverkeer. Er tussendoor onderhandelin gen met de klanten. Ook ergernis. Mijnheer S. werd een kettingroker. Toen hij de vorige winter eens zijn auto moest aanduwen, bonkte zijn hart in zijn keel, hij werd duizelig. De dokter, die hij daarna be zocht, vertelde hem: „Uw hart is zulke inspanningen niet gewend. Het is klein en niet getraind". Het moet geleidelijk aan worden ge traind, opdat het slagvolu me groter wordt. Fietsen of tuinieren, schreef hij voor en mijnheer S. volgde zijn raad op en fietste. Sindsdien heeft hij geen hartklachten meer. De ze nuwachtige uitputting des avonds heeft plaatsgemaakt voor een aangename moe heid. Ook de hoofdpijn is plotseling verdwenen. Het fietsen is ook nog om enige andere redenen uitermate gezond: de been spieren, die door zittend werk steeds meer verslap pen, worden weer gestaald, zonder dat de beengewrich ten door het gewicht van het lichaam statisch wor den belast. Door de fiets- sport verdwijnt ook een grote hoeveelheid van het zo gevreesde „welvaarts- vet". Geleerden stelden bij proefpersonen na een 9 km lange fietstocht een ge wichtsverlies van 231 gram vast. Na 22 km hadden de test wielrijders reeds 722 gram vet verloren. Het stalen ros, dat door zijn therapeutische effec ten het ideale vervoermid del voor de korte afstand zou moeten zijn, werd in West-Duitsland aanvanke lijk minachtend beoordeeld, naar men zei was het een Als de voorjaarsvernieuwingen in huis u verleiden tot wat nieuwe plan ten op de vensterbank, dan zou u verder kunnen gaan en de hele ven sterbank een ander aanzien geven. De architect van Schoner Wohnen, maakte met board van het kozijn een diepe nis; aan de onderkant is de nis afgesloten met een boardwand die zo hoog is opgetrokken dat de potten waarin de planten staan, aan het oog zijn onttrokken. Het is niet de bedoeling een overgordijn voor dit venster te hangen; het zou echter desgewenst wél kunnen als het gor dijn maar genoeg naar voren hangt opdat de overhangende planten niet beschadigd worden. De charme van dit bloemenvenster ligt in de smaakvolle keuze en schik king van de planten, die breekt met de traditie van de rij potjes en plant jes, zonder onderling verband in het gelid opgesteld. Op deze foto zijn planten te vinden die vochtige warm te en halfschaduw prefereren: vanaf links een philodendron, athurium, bonte croton en boven de dracena. Veel aanpassingsvermogen hebben de hangplanten (vanaf links) scindasus, panicum, ficus repens en cissus ant- articus. Vingernagel uit de tube. Een nieu we vinding op het gebied van de cos metica. „Taylor Nagel-Neu" is de naam waaronder dit nieuwe produkt in de handel wordt gebracht. Het is de oplossing voor de vrouw, die met het probleem van de gescheurde of gebroken nagel heeft te maken. Een probleem dat iedere vrouw uit erva ring kent. Bovendien is Taylor Nagel- Neu van belang voor de vrouw met korte nagels. Het nieuwe produkt is een kneedbare massa, die nagenoeg overeenkomt met het natuurlijke „materiaal" waaruit de vingernagel bestaat. Eén Taylor-set kan worden ge- vervoermiddel voor de ar- bruikt voor vijftig nagels. De behan- Won" 1\/rr\v,irto i vAn+/-»tiT« «nrtrtl i „n .yrM 1 /-I i r-t men". Menige directeur, die van zijn dokter moest fietsen, stelde in zijn bad kamer een rijwiel op en fietste zich daar moe, om dat hij bang was, dat het schade zou doen aan zijn prestige, als hij zich op straat op een fiets zou ver tonen. Dit vooroordeel is ondertussen bijna verdwe nen. Vooral in het vlakke Noord-Duitsland werd het deling van de nagel is* eenvoudig. Men brengt om de vingertop van de nagel, die vernieuwd, verbeterd of verlengd moet worden een van de voor de vingers genummerde schabionen aan, die in de Taylor-set zijn verpakt. Men kan deze plastic-schabloon met het gekartelde lipje passend aantrek ken, zodat zij goed om de vingertop sluit De nagel van deze vinger die „bloot" ligt in de schabloon, wordt nu eerst bestreken met de vloeistof rijwiel de laatste tijd zeer die zich in de set bevindt. Men brengt populair. Een net van rij- dus met het penseeltje een dun on- wielpaden leidt ver van derlaagje aan op de nagel en de het straatlawaai door de schabloon; zo ongeveer alsof men aantrekkelijke delen van de nagel lakt. deze streek. Menig Kurort Uit de tube drukt men een beetje sloot de hele binnenstad van de pasta ongeveer de omvang af voor snelverkeer en stel- van een graankorrel en met de de rijwielen voor de gas- even met de lippen aangevochtigde vingers kneedt men de vorm van de nagel, die men wenst niet alleen op de nagel zelf, maar ook verder op de schabloon, iets langer dan de ge- Wat schrijft docteur Geor- wenste lengte. Want straks na het ges Ronneaux in een groot drogen wordt de nagel toch bij ten beschikbaar. Parijs dagblad? „Hoe goed zou het zijn als niet alleen in sport- blaadjes de loftrompet over de fiets zou worden gesto ken, maar ook in de grote kranten! Alleen zó zou men de gevijld Hoe dunner de pasta wordt uitgedrukt en verdeeld, des te mooier nagel ontstaat er. Het nieuwe opper vlak moet in ieder geval volkomen glad worden uitgestreken zodat er geen onregelmatigheid op het nagel oppervlak achterblijft. /uu men ae In de derde fase van de behande- fietsenhaters kunnen over- !ing lakt ,men de nagel opnieuw, liefst tuigen dat dit buitengewone ï!®e,manal met de vloeistof uit het vervoermiddel de mooiste 5^1® 5 ]e vervolgens laat men vorm van toerisme biedt, mJ. a a minuten drogen, terwijl het tevens fvsisché -> Moeten meer nagels worden behan- reacties geeft die u'itmun- Hen b"? ^a" men daa,ralVaSi tend zijn voor de gezond- „Igel begfnnJT behandelde m„,bili?tenPemoe0tëndedanrdtr "a delenoTmde tijd is de nieuwe Hik maken TitzM „1 nagel volkomen hard geworden. De fiets eerst goed de weg droogt«d kan word«n verkort door de haar schoonheid en nagel bil een warme lamp of andere StaSernS leren zien warmtebron te houden. Door de scha- Vnnrai-Hn ffet7èr™\,„ Woon «ven te buigen, kan die ge- merken dat Ziin g.JnnHh fa makkelijk worden verwijderd; zij Verheten? gezondheid WOrdt aan de voorkant van de nagel kend coi!serveertCdoor de getrokkcn en kan een volgend keer ocfl-niné ln ,l! lne„ a °Pmeuw worden gebruikt. De verdere Sf. f de Joop der behandeling van de ,,kunst"-nagel is belaneriikst^Mhken- Ha! defelf?;Te als van de natuurlijke na- IJken. dat gels Men kan een nageltangetje ge- snort I.nagenoeg de enige bruiken en daarna wordt de nagel in men kan bl,J- het gewenste model gevijld De Tav- i lor-nagel corrigeert niet alleen de aU heilzaam'is "h ':?udeu nagel maar bcvordert boven- klimmende^jaren." di™,het herstel van de beschadigd. nagel.

de Stem | 1964 | | pagina 9