HET GEHEIME DORP Panggilan Programma's radio en t.v. Voorlichting over t.v.'s onvoldoende Ktik T.V.-DANSANT Wereld praat over kleuren-T.V. U proeft de moutwijn Terugblik T.V.-RECHTBANK BENDER |Stem*feuiileton! SPEELGOED VOORZITTER N.T.S.: Radi Televisie Kruispunt Tbc-gevallen in Hardinxveld DOOR H. v. Nijnatten- Doffegnies Uit opa's krant DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 20 FEBRUARI 1964 Vanavond om kwart voor negen kunnen de tv-kijkers in ons land ge nieten van het stuk „Panggilan". De schrijvr van dit in de planterswereld van het oude Nederlands Oost-Indië spelende stuk is Hans Keuls, van wie we nog zeer onlangs „Kind vermist" zagen en die het lopende winterseizoen ook de serie „Stadhuis op stelten" schreef. Met zoveel succes, dat de KRO heeft besloten volgend jaar weer en kele afleveringen uit te zenden van de Blijkerkse „historie". Hans Keuls is een merkwaardig vruchtbare Neder landse toneelschrijver, die met zijn stukken ook in het buitenland veel successen heeft geboekt. Hij woont trouwens in Engeland. Hans Keuls is wellicht geen groot lit terator, maar zijn stukken zitten goed in elkaar. Dat hebben we kunnen zien aan bijv. „Lady Barkers laatste op treden" en „Plantage Tamarinde", 2 successtukken waarin Cruys Voor- bergh optrad. Ook „Panggilan" was voor deze gevoelige auteur geschreven. Zijn plotselinge dood zette de plan nen van de toneelgroep Het Centrum om het stuk dit seizoen op het reper toire te nemen evenwel op losse schroeven. Panggilan komt nu alleen maar op de tv. Pim Dikkers zal de hoofdrol spelen die eigenlijk voor Voorbergh bedoeld was. Wel zal de Javaanse prinses Mar line Raspati voor wie het plotse linge uitstel een zeer treurige zaak was haar eigen rol vertolken. Keuls had haar speciaal voor dit stuk uit Parijs laten overkomen. Ze krijgt nu dus de kans haar tv-debuut te maken in ons land. Hier ziet u een scène uit Panggilan In samenwerking met het katholiek verbond van dansleraren ,San Filippo Neri' presenteert de KRO-televisie vol gende week woensdag weer een afleve ring van een programma ,tv-dansant'. In Treslong te Hillegom wordt gedanst op de muziek van het KRO-dansorkest o.l.v. Cees Bruyn. Ditmaal hebben de cha-cha-cha en de quick-step de aan dacht. Gerard Heystee is gastheer en "Wim Voeten geeft, geassisteerd door Jeanne Assmann, een uiteenzetting van de betrokken dansen. Repetitor is Wim Polman. Assistentie verleent Joke Hul- sink. Fred Rombouts heeft de tv-regie en de produktie is in handen van Jan Delfgaauw. (Advertentie) ,De voorlichting via de televisie moet een bijdrage zijn tot het mens-zijn van alleman". Aldus de heer E. A. Schüt- tenhelm, voorzitter van de Nederland se Televisie Stichting. Hij sprak gister middag op een bijeenkomst van het „Contactcentrum op voorlichtingsge- bied" over ,,De voorlichtende taak van de televisie". Ten aanzien van de televisie als tech nisch middel noemde hij noodzakelijk ook de voorlichting naar buiten. „De omroepen zijn op dit punt tekortge schoten", zo luidde de stelling van de NTS-voorzitter. Hij was van mening dat de omroe pen méér moeten doen aan de verzor ging van de public-relations. „Dit is noodzaak, gezien de ondoorzichtigheid van het omroepbestel". De heer Schüttenhelm schonk ook aandacht aan het gevoel van onbeha gen en aan de onrust over het televisie- bestel. Naar zijn mening is deze onrust bij een groot publiek aanwezig als gevolg van een methodisch niet juiste voorlichting over de televisie. Deze onrust en dit onbehagen is, naar oordeel van de heer Schütten helm, ook de bron van positief of ne gatief geladen reacties op uitzendin gen als „Open het dorp" en „Zo is het". De heer Schüttenhelm zei dergelijke reacties meer en in grotere frequen ties te verwachten. HANDEN Grote tube f 1.10 helpt direct! OR, E.J, SWAAB'S V E RENIGDE FABRIEKEN io Donderdag 20 februari HILVERSUM I 402 m VPRO: 12.15 Leven op het land, boek- bespr en agrarisch nws. 12.30 Meded. t.b.v. Tand- en tuinb 12.33 Deze Week, act. kroniek. 13.00 Nws. 13.15 Amus'.-muz. 13.45 Voor de vrouw. NCRV: 14.15 Licht ork. (gr.). 14.30 Dayuma, hoorsp. (herh. van 17 febr. jl.). 15.20 Koorzang: klass. muz. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Mod. kamermuz. 17.00 Voor de jeugd. 17.25 Lichte gram. 17.30 Schoolzang 17.45 Me- tropole-ork.: amus muz. 18.15 Sportrubr. 18.30 Licht ork. met zangsolist. 18.50 Sociaal perspectief, lezing. 19.00 Nws. en weerpr 19.10 Op de man af, pr. 19.15 Geestelijke liederen. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte gram. 20.10 De jeugd op eigen wieken, hoorsp. 20.40 Samen uit - samen thuis, gevar. progr. 22.00 Kerk orgelconcert: klass. muz. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespr. 23.00 Rondom het kind: pedagogische etherleergang 23.30 Pianorecital (gr.): mod. muz. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II 298 m AVRO: 12.00 Licht ens. en zangsolist. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 12.33 Metropole-ork. 13.00 Nws. 13.15 Meded., eventueel act. of gram. 13.25 Beursber. 13.30 Dansork. en zangsolisten. 14.00 Vi ool en piano: klass. muz. 14.30 Hou je aan je woord: progr. vol speelse en li teraire spitsvondigheden. 15.10 Jazzmuz. 15.30 Klass. kamermuz. 16.00 Voordr. 16.10 Pianoduo. 16.20 Lichte gram. 17.00 Minjon. 17.55 Gesproken brief. 18.00 Nws. 18.15 Eventueel act. 18.20 Uitz. van de Partij van de Arbeid 18.30 Licht instr. ens. en zangsoliste. 19.00 Voor de kinde ren. 19.05 Sportparade. 19.30 Zang en pianospel. 20.00 Nws. 20.05 Pimpinone, komisch zangspel. 21.25 Orestes, hoor spel. 22.25 Gitaarspel. 22.30 Nws. en me ded. 22.40 Act en beursber. 23.00 Re portage Europees biljartkampioenschap Bandstoten te Den Helder. 23.05 Nieuwe gram. 23.55-24.00 Nws. BRUSSEL VLAAMS 324 m: 12.00 Nws. 12.03 Lichte muz. 12.50 Beursber. en progr.-overz. 13 00 Nws. 13.20 Kamermuz. 14.00 Nws. 14.03 Schoolradio. 15.45 Lichte muz. 16.00 Nws. 16.03 Beursber 16.09 Franse les. 1624 Kamermuz. 17.00 Nws. 17.15 Voor de kinderen. 17.50 Gram. 18.00 Nws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesportber. 18.30 Kamermuz. 19.00 Nws. en radio kroniek. 19.40 Lichte muz. 19.50 Vrije (Advertentie) politieke tribune. 20.00 Klassieken en moderne muz. 22.00 Nws. en ber. 22.15 Jazzmuz. 22.35 De zeven kunsten. 22.50 Gram. 23.00 Nws. 23.05 Opera- en Bel Cantoconc. 23.55-24.00 Nws. BRUSSEL FRANS 484 m: 12.03 Lichte muz. 12.30 Gevar. progr. en act. 14.03 Gevar. progr. 16.08 Klass. muz. 17.00 Nws. 18.03 Voor de soldaten 18.40 Lichte muz. 19.30 Nws. 20.00 La' belle Hélène, opera. 22.00 We- reldnws. 22.20 Jazzmuz. 22.55 Nws. Vrijdag 21 februari HILVERSUM I 402 m NCRV: 7.00 Nws. en herh. SOS-ber. 7.10 Dagopening. 7.20 Klass. kamermuz. (gr.). 7.45 Radiokrant. 8.00' Nws. 8.15 Lichte gram 8.35 Vocaal ens. (gr.): amus.muz. 9.Ó0 Voor de zieken. 9.35 Wa terstanden. 9.40 Mod. gram. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Viool en piano (gr.): klass. en mod. muz. 11.15 In 't zilver: progr. voor oudere luisteraars. HILVERSUM II 298 m VARA: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym. 7.20 Soc. strijdlied. 7.23 Lichte gram (7.30 Van de voorpag., pr.). 8.00 Nws. en soc. strijdlied. 8.18 Lichte gram. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Klass. kamer muz. (gr.). VPRO: 9.40 Morgenwijding. VARA: 10.00 Schoolradio. 10.20 Lichte gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.40 Voor de kleuters. 11.55 Orgelspel. Donderdag 20 februari KRO: 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Pau ze. 16.00yl6.15 Voor de kinderen. 19.30 Bestelt al het land ons voer... docu mentair programma. NTS: 20.00 Journ. KRO: 20.20 Brandpunt. 20.40 Panggilan, toneelspel. 22.25 Zie de mens, le vasten- epiloog 22.25 Iets van de middeleeuwen, documentaire met muz. NTS: 23.00' Journ. BELGIë FRANS 14.15 Schooltelevisie. 18.30 Ber. 18.33 Voor de kleuters. 19.00 De christenen in het sociale leven. 19.30 Janique-Aimée, filmfeuilleton, 20.00 Journ 20.30 Avant le déluge, speelfilm. (Voor volwassenen) 22.50 Nieuwe films. 23.20 Journ. BELGIë VLAAMS 10.00 Het vrije woord: lekenmoraal en -filosofie. 19.30 De Flintstones. teken film. 19.55 Sport. 20.00 Nws 20.20 Bolero, t.v.-spel. 21.20 In de spiegel van de kunst. 21.50 Filmnieuws en fragmenten uit nieuwe films. 22.35 Nws. In Londen zijn deskundigen uit acht tien landen bijeengekomen om te trach ten eensgezindheid te bereiken over één systeem voor kleurentelevisie in Euro pa. Zij zullen het voor en tegen over wegen van drie verschillende systemen: de reeds in de Verenigde Staten, Japan en Brazilié toegepaste werkwyze, die voor het Europese 625-beeldlijnenstelsel geschikt is gemaakt, een Franse en een Westduitse methode. Deze drie methoden kunnen zowel op voor kleuren-tv ge schikt gemaakte toestellen als op zwart wit ontvangers worden gebruikt. De conferentie, die elf dagen zal du ren, is door de internationale commissie voor telecommunicatie bijeengeroepen. Ook Nederland is vertegenwoordigd. En kele communistische landen die de be sprekingen bijwonen zijn de Sovjet- Unie, Roemenië en Tsjecho-Slowakije. Voorts nemen de Verenigde Staten, Ja pan en Mexico aan het overleg deel. In hot godsdienstig discussieprogram ma van de KRO „Kruispunt", op zater dag 22 februari, wordt weer gesproken over de verschijningsvorm van de Kerk in de wereld van vandaag. Het is de tiende aflevering van dit pro gramma in dit seizoen. Als uitgangs punt werd genomen de vraag: „Hoe moet het nu zonder vastenwet?". Aan de discussie wordt deelgenomen door: mevrouw H. E. Divendal-Belin- fante; dr. L. A. M. Goosens o.f.m., hoofd- vlootaalmoezenier; mgr. L. A. Th. Rooy- aekers, vicaris-generaal van het bisdom Den Bosch en dr. J. M. M. de Valk. De gespreksleider is Joop Reinboud. De NCRV opent om 19.50 uur het avondprogramma op Hilversum I 1402 m) met „Wij poetsen de plaat", om 20.10 uur gevolgd door het seriehoorspel „De jeugd op eigen wieken". Vervolgens is er om 20.40 uur het familieprogramma „Samen uit - samen thuis". Jeanne Des- sieux geeft om 22 uur een orgelconcert uit de Eusebiuskerk te Arnhem. De pe dagogische leergang „Rondom 't kmd" wordt om 23 uur voortgezet, terwijl tot besluit om 23.30 uur de pianiste Monique Haas een sonate van Hindemith uitvoert. De AVRO zendt om 19.30 uur op Hil versum II (298 m) „Een lied en een vleugel" uit. Om 20.05 uur volgt het komische tussenspel .Pimpinone' en om 21 25 'uur kunt u luisteren naar het hoor spel „Orestes". Joop v.d Hoek geeft om 23 uur een reportage van het biljart- kampioenschap bandstoten, terwijl tot besluit om 23.05 uur de platenrubnek „Discotaria" wordt uitgezonden. Om half acht presenteert de KRO een documentaire onder de titel „Bestelt al het land ons voer", gewijd aan de werk nemers in de agrarische sector. Na het journaal volgt om 20.20 uur het actuali teitenprogramma „Brandpunt" en om 20.40 uur een telerecording van het t.v.- spel „Panggilan" van mr. Hans Keuls, met in de hoofdrollen Pim Dikkers Har- line Raspati. Nell Knoop, Peter Aryans, Sara Heyblóm en Carol Linssen, Pater I Mijnsbergen o.s.a. houdt om 22.25 uur de eerste vasten-epiloog en om 22.35 uur volgt een klankbeeld, getiteld „Iets van de middeleeuwen" Het tweede NTS-jour- naal besluit om '23 uur het avondpro gramma. De „top of flop"-uitzending was dit maal bijzonder rumoerig. De 1000 tie ners in Leeuwarden vormden een dank bare prooi voor de telelens. De frisse gezichten van de Friese jongeren staken wel opvallend gunstig af bij het uiterlijk van veel leeftijdgenoten in an dere delen van ons land. In „Achter het nieuws" was een emo tionele reportage over de vissersstaking in Scheveningen. Dat een terugkeer van Otto van Habsburg ook politici in Oos tenrijk buiten zichzelf zou kunnen bren gen, toonde 'n bijdrage van kennelijk so- cialistischen huize in Duitsland.Een reeks tekeningen van een Spanjaard, uit de gevangenis in Burgos gesmokkeld, moest een teken aan de wand voor ons zijn, aldus een tendentieus commentaar. Tot slot las Leo Kool een gefingeerd RVD-berichte voor,- dat in Kitzbühel sneeuw was gevallen. Dergelijke socia listische „grappen" passen precies in de stemming-makerij van de laatste da gen. Jan Blokker had ditmaal zijn film venster gewijd aan het werk en de per soon van de befaamde, links-georiën teerde cineast Jóris Ivens. Het juridische tv-spel handelend over een omkoperij in de zaak van Duin en Wilders, vormde de hoofdschotel van de avond. Ook nu viel ons de perfecte „type-casting" op, vooral bij de ambte naar van Duin en de uitgekookte zaken man, de kweker Wilders. We denken aan de creatie van belangloze naasten liefde die Wilders beoefende t.o.v. zijn medeverdachte, die zo'n armoedig ge zicht kon trekken. B. de R. (Advertentie) SENORITAS keuze ran de kenner/ De V ARA-televisie heeft weer veel succes behaald met een af levering van de televisierechtbank, die zich ditmaal beraadde over een omkopingszaak. Op de foto zien we de beide verdachten, v.l. n.r. de heren Van Duin en Wilders, met op de achtergrond de beide raadslieden, mr. D. W. O. A. Gros heide en mr. H. G. Rood. Op alle scholen van Hardinxveld-Gies- sendam wordt de jeugd onderzqcht naar aanleiding van de ontdekking van tbc bij een zevenjarig zoontje van een fa brieksdirecteur. Het personeel van de fabriek is doorgelicht. Tot dusver is de infectiebron niet gevonden. In een an der deel van dezelfde gemeente is na het overlijden, eind vorige maand in een ziekenhuis te Utrecht, van een 16 maanden oude baby aan tuberculeuze hersenvliesontsteking het gezin, waaruit de baby afkomstig was, doorgelicht. Bij 'le vader (37) werd tbc vastgesteld. Hij is, evenals een buurjongen, in een sa natorium opgenomen. Een van de drie dochtertjes van het gezin vertoont symp tomen van tbc Zij wordt thuis ver pleegd. Waarschijnlijk is nog een ander kind Uit de buurt besmet Overwogen wordt ook de leerlingen van de school in Slied'recht, die werd bezocht door de buurjongen, te onderzoeken. Uw muzikale kinderen hebben een piano nodig. Ook U kunt Uw gezin verrijken met zo'n nobel instrument... desnoods een half jaar op proef. Komt U daarover eens met ons praten. Wij advise ren U graag over onze vele merken (w.o. enkele exclusief voor Bender) en mogelijkheden. Bel of schrijf om onze foto-brochure nr. 60A 3reda, Veemarktstraat 40. tef. 30164 Amsterdam Arnhem Leiden Rotterdam deskundig in klank 2) In de nacht waren treinen het dorp ge passeerd met bleke verwrongen men sengezichten voor de kleine vierkante prikkeldraadgaten der beestenwagens. Er waren brieven opgeraapt langs de lijn van wanhopige ouders, die hulp vroegen voor hun achtergebleven of zoekgeraakte kinderen. Hij had zwijg zaam gestaan tussen de dorpsmensen, die, al naar de aard van hun wezen, reageerden op het kwaad. De hartstoch telijken wilden de tiran naar de strot vliegen, de bangen pleitten voor berus ting, de bezadigden maanden tot kalm te en bezinning, de medelijdenden wens ten hulp te bieden en de onverschilligen haalden de schouders op, tja, oorlog was oorlog! Christoffel zei niets. Hij bleef alleen achter onder de linden met de groente boer, die een goede kennis van hem was, en hij zei eindelijk met een zucht: Kunnen wij werkloos blijven toezien?' ,Wat wil je dan?' vroeg Dirk. ,Als je joden helpt, ga je mee de beestenwa gens in naar Polen, vandaar is er nog nooit een teruggekomen.' ,Maar al die kleine kinderen?' Christoffel keek naar de blonde kleuter, die zich aan de stevige benen van zijn vader vastklemde. Dirk bukte zich en tilde het kind op, duwde met zijn grote hand het hoofdje van zijn zoon tegen zijn borst en zei afwerend: .Moet ik deze in gevaar brengen om een ander te redden?' Christoffel richtte zich op en zei vast beraden: ,Nee, jij niet, maar ik, ik doe het wel! Ik ben een oude man, ik verlies lie ver mijn leven dan mijn eer!' Nu in de tuin overdacht hij wat hem te doen stond. Hij zelf had een besluit genomen, maar Christina? Hij was niet bang, dat ze weigeren zou, maar had hij het recht haar een weg op te duwen, die naar de afgrond kon leiden? Kon hij haar zenuwen en haar gestel aan wellicht zware beproevingen blootstel len? Hij dacht aan Dirks kleine zoon. Was het te verantwoorden om de een op te offeren en de ander mis schien toch niet te redden? Hij liet de hark vallen en liep terug naar de keu ken, waar Christina bij de gootsteen met de afwas bezig was. Ze merkte hem pas op. toen hij op zijn sokken vlak achter haar kwam en zijn hoed op de tafel smeet. .Christina,' zei hij, terwijl hij haar natte handen in de zijne nam, haar dicht naar WmzmmmÈ&M - zich toe trok en haar zolang met ern stige welwillende ogen aankeek tot de glimlach om haar gevoelige mond be stierf. ,Ik moet je iets zeggen, Christina!' En op de rand van de tafel gezeten, haar handen nog steeds in de zijne, vertelde hij haar van de joden, de wan- hopigen, de trein met bleke gezichten achter prikkeldraad, de verpletterden en de verdronkenen, naar wie geen red dende hand zich uitgestoken had. Hij voelde haar beven, maar toen zij op keek, waren haar blauwe ogen donker van verontwaardiging en afgrijzen en haar stem was ferm. .Schande!' zei ze, en na een ogenblik van stilte: .Is daar niets aan te doen?' ,Nee, tenzij allen hielpen.' Weer zwegen zij. .Christina!' Ze keek hem aan met pijnlijke ogen en een beving om haar mond. ,Stil maar, Chris, ik weet al wat je zeggen wil; als onze hulp gevraagd wordt, wat doen we dan? Jij hebt in je Het lijkt me een verschrikkelijke haan om speelgoedfabrikant te zijn. Wel interessant natuurlijk, in meer dan één opzicht zelfs, maar moei lijk. Want je moet telkens wat nieuws verzinnen en als je iets verkeerds bedenkt blijf je met je rommel zitten. Nu hebben die men sen natuurlijk fantasie genoeg, daar niet van, maar er zijn grenzen. Want hun fantasie dient volledig op de werkelijkheid te zijn geënt. Dat is straks weer te zien op de voorjaarsbeurs in Utrecht, waar het vol zal staan met pas bedacht speel- goed, naar ik ergens las. Het is aüe- maal wel om „hé, dat is aardig!" te roepen als je er over leest of wan- neer je het ziet, maar ga je eens na hoeveel hoofdpijn het de fabri kant gekost moet hebben voordat hij zo ver was dat hij een nieuwig- heidje had bedacht en hoeveel hoofdpijn hij nu nog heeft over de vraag of het wel verkocht zal worden, dan word je door diep 1 medelijden bewogen. Vroeger was het eenvoudig, ten minste, dat denk ik. Als de wereld der volwassenen eenmaal een nieuw stuk techniek beheerst dan werd daar, schuchtertjes nog, speelgoed van gemaakt. De eerste auto's, hijs kranen en stoommachines draaiden in de huiskamers pas toen de échte geen moeilijkheden meer gaven. Nu is dat anders. Nu moet de fabrikant proberen de werkelijkheid vooruit te zijn. Daarvan getuigen bijvoor beeld een straks verkrijgbare com plete rakettenlanceerbasis, met ver- schillende authentieke raketten, met bedieningspersoneel en wat er alle- maal bij hoort. De toevoeging: „de raketten kunnen écht afgeschoten worden" is uiteraard volslagen over- bodig. Minder kan al niet. De jongen die straks zo'n Cape Canaveral voor zijn verjaardag krijgt, zal die vraag ook niet stellen. Hij zal meteen informeren of hij ook werkelijk de maan kan treffen en of hij televisie opnamen kan maken van de achter kant van onze hemelwachter. Op de lanceerbasissen in Amerika wil het nog wel eens mislopen met een ruimteschot. Dat risico kan de speelgoedfabrikant niet lopen. Dan verkoopt hij rommel. Zijn produk- ten dienen beter te zijn dan de voorbeelden uit de grotemensen- praktijk. Vandaar mijn medelijden met deze man. Hij heeft het niet ge makkelijk. Het ligt voor de hand dat hij er met het vervaardigen van de lanceerbasis nog lang niet is. Aan een trein zonder rails heb je niets en zo vragen raketten om hemellichamen. De jongen die de basis heeft, zal na twee dagen bij zijn vader gaan zeuren om een maan. Dan moet de speelgoedfabri kant dat maar weer zien op te lossen. Medelijden jegens hem is gerecht vaardigd. Maar nog meer mede lijden moet men hebben met de kinderen die met hun produkten moeten spélen. Want hun móóiste speelgoed, hun fantasie, is hun afgenomen. PRAET-MAECKER Horizontaal: 1. would-be dame 2. familielid ik (Latijn) 3. boom 4. telwoord kenteken 5. uitroep plaats in Gelderland 6. zesdecüiterglas vette vloeistof 7. speelbaan 8. wig Turks bevelhebber 9. maand Vertikaal: 1. rivier in Italië zoogdier leng temaat 2. samengesteld toestel 3. famüielid jongensnaam geo- i grafische mijl J 4. voor de vuist bekende motor races 5. kledingstuk meisjesnaam 6. pro memorie onder andere 7. pers. vnw drank admini stratietroepen 8. dwarshout 9. muzieknoot meisjesnaam reeds [B aaaj op -6 SuipjoS '8 ;b pa aui t, bo uid 9 bij ssp g W p -f ui3 unq bui g auiip -bui z dBB od x :\LH3A XJBBUI 6 bSb 3aj| *8 BJ* 'l aip ;uxd 9 apa Bip g spaui ;qoB V dsa "8 o8a buio z LuepBui *x :"HOH ;Suisso[do hart al lang ,ja' gezegd, za] ik dan ,nee' zeggen?' .Maar je kunt ervoor naar Polen ge stuurd worden!' ,Ach,' zei ze en ze maakte haar handen los om de armen om zijn hals te kunnen slaan, ,als we dan maar samen gaan. Ik ga liever met jou naar Polen de dood tegemoet dan dat ik hier met je leef in het drukkende besef, dat we onmense lijk geweest zijn en onze plicht ver zaakt hebben.' .Jij!' zei hij enkel, met een diepe zucht en een eerbiedige kus op haar voor hoofd. Toen nam hij zijn hoed weer op, stapte in z'n klompen en zei: .Maar ik wacht niet tot ze om hulp ko men vragen, ik ga naar Amsterdam, ik wil met eigen ogen zien wat daar gaan de is, we hebben ai veel te lang ge wacht en toegekeken.' Een week later zaten er in het zomer huisje achter de kippenhokken op hun terrein twee joodse dames, een echt paar en drie kinderen verborgen. Men sen met bleek-geblondeerd' haar en ari sche namen op valse papieren. De kin deren dartelden door de tuin; ze waren beneden de leeftijd om er een persoons bewijs op na te houden en dus nog be trekkelijk veilig. Christoffel en'Christina werden oom Chris en tante Christina, die op het glibberige pad der illegaliteit het gewicht van de gelijk geregistreerde achternamen maar beter konden mis sen! De winter van 1942-'43 was zacht, wat triest en mistig, maar na half maart was Hee, die bruine ring op onze schets hoort er niet bij, die is van een offiekopje. AFKEER De 47-jarige kassier Keith Rogers uit het Engelse stadje Chelmsford, Is tot twee jaar voorwaardelijke gevan genisstraf veroordeeld. Hy werd er van beschuldigd dat hy 465 biljetten van vijf pond sterling had verbrand. Rogers verklaarde tegenover de po litie, dat hij het geld niet langer kon zien en dat hy eenvoudig door zyn diepste zieleroerselen gedwongen werd om het te verbranden. Een psychiater vertelde aan de rechter, dat Rogers onder nerveuze spanningen leed en dat hy gewoonweg ziek geworden was van het biljetten tellen. CONCLUSIE Een Russisch jongerenblad heeft een markante uitspraak gedaan over de f roemruchte „Beatles". Het blad 1 schreef: „Deze langharige Engelse no- zems vormen een geheim wapen van de Britse regering. Zij leiden de jeugd af van de politiek en van het koes teren van idealen. Inplaats van deze lieden in een rustige kliniek te laten opnemen, geeft de Britse regering hen steun." OPVOEDING De Amerikaanse socioloog dr. Wil- liam Dienstein, heeft een boek ge schreven over de opvoeding van mo derne kinderen. In dit lijvige werk 1 komt hij tot de slotsom, dat de mo- 1 derne kinderen voor driekwart wor den opgevoed door radio, televisie en conversatie. Het boek speelt by de opvoeding van kinderen een steeds kleinere rol. De jeugd heeft ook min der behoefte aan diepgaande lectuur. 1 OORZAAK De zeventienjarige Antonio Terra nova, een knaap uit noord-Italië, raak te in gevecht met een onbekende man. Het geschil liep zó hoog, dat de on- bekende man opeens Antonio's linker- oor afbeet. Antonio belandde in het ziekenhuis van Aosta. Een paar uur na zijn opname werd er een pakje aan het ziekenhuis afgegeven. Het bevatte Antonio's oor. Het lichaams deel was keurig in een schone zak doek gewikkeld. De dokters hielden meteen een conferentie en daarna be- 1 sloten zij het oor weer aan Antonio's 1 hoofd vast te naaien. De operatie is U1+ctekend geslaagd. ROKEN In de Amerikaanse staat New York Is het rapport over het verband tussen roken en longkanker geducht van in vloed geweest op de sigarettenomzet. In de loop van januari werden tien miljoen pakjes sigaretten minder ver kocht dan anders. 20 febr. 1914. (Ingezonden). Aan een stoombierbrouwerij te Etten is een mooie verandering gekomen, die 1 tot voorbeeld strekt van hunne col lega's. De heeren Buijs zijn nl. begon nen met afschaffing van het verteer van knechts en dan den caféhouder in die plaats een bon te geven ter waarde van 5 of 10 cent. Deden alle brouwers zoo, het ware een heele gerustheid voor vrouw en kinderen, 1 verzekerd te zijn, dat hun man en 1 vader niet dronken thuis komt, zoo ook voor den patroon. Ook wat heb ben soms die arme paarden niet te verduren van zoo'n voerman. De die- 1 ren worden maar aan de deur gezet, 1 in weer en wind, en de knecht op zijn gemak aan de kachel, met nog een paar glaasjes. Het paard is dan 1 wel eens slimmer dan de voerman en 1 gaat op z'n gemak naar huis. Hoe dikwijls ook leest men niet van onge- lukken van bierbrouwersknechts. De een valt in een kelder, de ander maakt een partij stukken en een derde komt onder den wagen terecht. Gelukkig kan hieraan op deze wijze een einde komen. X. de lente toch voorgoed doorgebroken na een periode van een vleugje vorst er. sneeuw. En met de lente herleefde de activiteit van de bezetter. Uit de ste den waren de joden nu als pestratten verjaagd, weggevoerd of doodgeslagen. Sinds enkele maanden was het platte land aan de beurt, waar het opgejaagde wild een schuilplaats gevonden had. Burgemeesters en politie, die wei gerden de joden uit te leveren, werden ontslagen of in een concentratiekamp gestopt. De gele ster der schande ver dween van de openbare wegen. De tijd van barbaarse huiszoekingen en van laf hartig verraad ving an. Week en donker, met aan de noordzijde hier en daar nog een richel of een dot wit, lagen de akkers te wachten op het zaad. De rogge kwijnde nog verflenst in de voren, de brem, doodgevroren in de barre winter van een jaar tevoren, stond in grote bossen op het wilde land juist voor het huisje van oom Chris. Ze zagen er zo zwart en dood uit of zojuist de verterende vlam van een heidebrand er door geslagen was. Het akkermaalshout rammelde en ritselde als dor gebeente zodra de zwakke wind erdoor streek. Maar de zon scheen en luie machtig mooie wit.zwarte wolken trokken omhoog langs de zon, zodat 'licht en schaduw sterk wisselden. (wordt vervolgd1

de Stem | 1964 | | pagina 7