Makarios en Kutchuk op toer Noor redt 10 man van zinkend schip „IN egerkoppen" terecht; negentienjarige de dief Debat in Veiligheidsraad Strafbepalingen zullen niet verruimd worden TREIN IN MAART DUURDER OPBELLEN WERD NOODLOTTIG Alweer forse aardschokken op Azoren Sclielde-directeur J. W. Hupkes Kansen voor scheepsbouw in China Veertien man verdween in hoge golven DAGBLAD VOOR ZEELAND Proces Ruby VERDEDIGERS WE WORDEN AFGELUISTERD Lieftinck: K.L.M. nu toe aan vettere jaren VOOR TELEVISIEUITZENDINGEN Geen proefproces Vzronica 9 tegen Om het vriespunt Prins-heerlijke rit Kostbaar doek lag bij oma thuis Eiland geëvacueerd Voor God, Koningin en Vaderland r04e JAARGANG No. 24517 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigersfraat 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111. DONDERDAG 20 FEBRUARI 1964 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, exd. 0,25 incasso; 11,85 per post exci. 0,50 incasso; 0,75 per week; Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent, Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. i^au voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2S93) MOSKOU ZEGT: VAVO DWINGT CYPRUS De heer J. W. Hupkes, president-direc teur van „De Schelde" te Vlissingen, heeft in Hong Kong gezegd dat China belangstelling heeft voor vrachtschepen niet een inhoud van 10.000 tot 12.000 ton. Hoewel de voornaamste scheepsbouwen de landen, met name Groot-Brittannië, Japan en Frankrijk, moeite doen om voet te krijgen op de Chinese markt, was de heer Hupkes niettemin hoopvol gestemd wat betreft de kansen voor Nederlandse werven om uit China opdrachten te krij gen. „Ik geloof dat China het geld heeft om de schepen te betalen en wij zijn in beginsel bereid krediet te verlenen", zo zeide hij verder. De heer Hupkes, die gis teren de terugreis naar Nederland be gon, zei dat hij zijn besprekingen met Chinese zakenlieden in april zou hervat ten. De heer Hupkes wordt volgende week in Nederland terug verwacht. Tijdens zijn reis was hij vergezeld van de direc teur van de Chinese firma Verder and Co. Dit stelde hem in staat contacten te leggen met de Chinese overheid. Verder and Co. heeft reeds een 14.000 ton me tend schip van „De Schelde" betrokken, terwijl een tweede momenteel in bewer king is. In Vlissingen is van de resultaten van het bezoek van de heer Hupkes nog niets bekend. Ook over de verlening van exportkredieten wist men bij „De Schelde" niets mede te delen. Tijdens het Cyprusdebat in de Veiligheidsraad heeft Rusland de NAVO-landen woensdagavond beschuldigd van „duidelijke pogingen om volk en regering van Cyprus hun wil op te leggen". De Veiligheids raad heeft hier te maken, aldus de Russische afgevaardigde Federenko, met „een directe bedreiging met militaire agressie tegen Cyprus, en met inbreuken op de vrijheid, onafhankelijkheid en territoriale on schendbaarheid van Cyprus, een lid van de Verenigde Naties". Secretaris-generaal Thant van de Verenigde Naties wil toezicht op een internationale vredesmacht voor Cyprus door een commissie van drie uit de Veiligheidsraad. Zijn voorstel wordt beschouwd als een compromis tussen het Brits-Amerikaanse bezwaar tegen een vol ledig toezicht van de Veiligheidsraad op deze strijdmacht en de Cyprische eis dat deze troepenmacht onder direct gezag van de Veiligheidsraad moet staan. De Cyprische minister van buitenland se zaken Kyprianou vindt, dat de troepen macht niet alleen bevoegdheid moet heb ben de vrede tussen elkaar bestrijdende Turkse en Griekse Cyprioten te herstel len, maar het eiland ook moet bescher men tegen een invasie die de regering in Nicosia van Turkije vreest. Dit laatste zou indruisen tegen het verdrag uit 1960, waarbij Engeland, Turkije en Grieken land samen Cyprus vrijwaring van agres sie waarborgen. Engeland en Turkije ver zetten zich tegen bekleding van het vre- desleger met deze bevoegdheid. De Britse troepen op Cyprus hebben woensdag hun posities in Nicosia, langs de „groene lijn", die de Turks- en Grieks-Cyprioten scheidt, weer ingeno men. Ofschoon Britse functionarissen mee deelden dat zij geen nieuwe ongeregeld heden verwachtten, werkten de Britse troepen de hele morgen aan het oprich ten van een mitrailleurnest en het stor ten van zandzakken langs wegversper ringen. Aartsbisschop Makarios heeft met de waarnemer der Verenigde Naties, de In dische generaal Prem Singh Gyani, ir een Britse helikopter een rondvlucht ge- De advocaat die de verdediging van Jack Ruby leidt, Meivin Belli, heeft aan gekondigd dat hij en zijn medewerkers uit Dallas gaan verhuizen. De reden: Belli is ervan overtuigd dat de bespre kingen van Ruby's verdediging worden afgeluisterd. „Mijn hotelkamers zijn afgetapt en daarom werken wij de laatste tijd el ders", heeft Belli gezegd. Toen Belli en zijn medewerkers ge vraagd werd wie de microfoons geplaatst had bleven zij het antwoord schuldig. Hadden zij bewijs? „We hebben behoor lijk wat bewijs", antwoordde Belli. „Het zal de rechter vrijdag duidelijk zijn dat een jury hier in Dallas niet is samen te stellen en dan zullen we verhui zen. De jury-kwestie en de microfoons maken het noodzakelijk. De sfeer van „bescherm Dallas", die hier heerst, zal nergens anders te vinden zijn. Hoe ver der wij van Dallas weggaan, hoe liever het ons is", aldus Belli. Een vermaard Amerikaans specialist op het gebied van vallende ziekte heeft verklaard dat Jack Ruby lijdt aan een zeldzame vorm van epilepsie, hetgeen een rol gespeeld zou kunnen hebben bij de moord op de vermoedelijke moordenaar van president Kennedy. Slechts bij ongeveer twee procent van alle gevallen van deze ziekte treedt deze zeldzame vorm op, zegt hij. maakt boven het noordwestelijke deel van het eiland. Dit gebied ligt slechts op 60 kilometer van Turkije en men verwacht dat als de Turkse regering tot interventie zal overgaan, zij dit gebied zal gebruiken voor troepenlandingen. Makarios bezocht de plaatsen Polis en Paphos, waar ernstig is gevochten. Men gelooft dat Engeland ernstig bezorgd is over de toestand in dit gebied. De Turks-Cypriotische inwoners van de stad Svitsada zijn onder toezicht van de Britse troepen uit hun woonplaats geëvacueerd en ondergebracht in een naburig Turks-Cypriotisch dorp. Een Cyprische regeringswoordvoerder heeft meegedeeld dat Turkse Cyprioten woensdag een tussen Nicosia en de kust stad Kyrenia gelegen cementfabriek heb ben bezet. Dit geschiedde na een schiet partij op kleine schaal. Er werd een Turkse vlag op de fabriek gehesen. De bezetters verklaarden dat zij be reid waren de fabriek te ontruimen, in dien de Grieks-Cyprische arbeiders ei ongewapend zouden terugkeren. Een Britse militaire woordvoerder ver klaarde later dat de Turken de fabriek na het invallen van de duisternis weer hadden ontruimd. BELEGERDEN Daarentegen heeft de Turks-Cyprioti sche vice-president Kutchuk de Grieks- Cyprioten weer gehekeld. Kutchuk heeft woensdag een bezoek gebracht aan de havenstad Limassol, in zuidwest-Cyprus, waar verleden week hevig is geschoten. Kutchuk reisde eveneens met een hef- schroefvliegtuig van het Britse leger. Hij had bij zijn bezoek aan Limassol een Brits militair geleide. In een Britse pantserwagen reed hi] de Turkse wijk binnen, waar hij met plaatselijke Turks-Cypriotische leiders sprak en in een ziekenhuis gewonde Turks-Cyprioten bezocht. Hij bezichtigde ook Turkse huizen, die in de strijd werden beschadigd. Na zijn bezoek verklaarde de Turks-Cyprische vice-president: „Ik zag Turkse woningen, die door bulldozers met de grond gelijk waren gemaakt. De Turkse inwoners van Limassol hebben nog steeds niet het ge voel dat zij zich vrijelijk in de stad kun nen bewegen. Ik geloof dat zij nog steeds als belegerden zijn te beschouwen". VERSTERKINGEN „Cyprus blijft de voornaamste Britse basis in het Midden-Oosten", zo heeft de Britse minister van defensie, Peter Thor- neycroft, gisteren in het Lagerhuis ver klaard. Hij zei dat het strategisch belang van het eiland vanuit een Brits militair oogpunt nog even groot is als in 1952. toen de ongeregeldheden begonnen die tot de onafhankelijkheid van Cyprus hebben geleid. Op grond van de tussen Londen en Nicosia gesloten overeenkomsten bezit Engeland op Cyprus nog twee basissen, waar ongeveer 10.000 officieren en man schappen van de Britse luchtmacht zijn gelegerd. Vandaag zal een begin worden gemaakt met de overbrenging van nog 1500 Britse militairen naar Cyprus, ter versterking van de 5000 man tellende strijdmacht die er al gelegerd is. Het ministerie van defensie in Londen beschreef deze aanvulling in haar be kendmaking als een „tussentijdse maat regel", waardoor de behoefte aan een internationale strijdmacht geenszins af neemt. Volgens het ministerie van defensie zullen een regiment schutters, een infan- terie-eenheid, administratieve krachten en legertechnici, alsmede pantserwagens de 5000 Britse militairen gaan verster ken, die zich al op het eiland bevinden. De versterkingen zullen helpen bij het bewaren van de vrede tussen Griekse en Turkse Cyprioten, zolang er geen in ternationale politiemacht zal zijn ge vormd, aldus de woordvoerder. Gewapende Turkse-Cyprioten heb ben van het St.-Hilarionkasteel een bolwerk tegen de Griekse eilandbewoners gemaakt. Het kasteel is 700 meter boven de zee spiegel gelegen. Prof. Lieftinck. algemeen directeur van de Wereldbank en gedelegeerd commissa ris van de K.L.M., gelooft dat de K.L.M. over haar dieptepunt heen is. Bij zijn vertrek naar Karachi vroeg een verslag gever hem gisteren op Schilphol, welke verklaring hij had voor de recente koers stijging der K.L.M.-aandelen. „Ik schrijf die toe aan de gunstige verwachtingen, die de beurs koestert over de komende bedrijfsresultaten", aldus prof. Lieftinck. „Men verwacht algemeen dat de K.L.M., evenals een aantal andere luchtvaartmaatschappijen, over haar diep tepunt heen is en dit algemene oordeel vind ik zeer plausibel". Intussen is er over de raad van com missarissen der K.L.M. nog niets te mel den. Nog steeds is het de oude raad die de K.L.M. bestuurt. Tien van de waarschijnlijk 31 beman ningsleden van het Britse vrachtschip „Ambassador" waren gisteravond gered, nadat het schip sinds dinsdag in een woedende storm ten westen van de Ca nadese provincie Nova Scotia was ge raakt. Vele schepen namen deel aan de po gingen de bemanning van het stuur loos geworden en steeds zwaarder slag- (Van onze parlementaire redactie) „Er bestaat voorshands niet voldoende aanleiding om de bestaande strafbepalin gen voor televisie-uitzendingen te verrui men. Dit mede gezien de andere midde len tot repressief optreden, welke de overheid ten dienste staan". Dit heeft minister Scholten (Justitie) de Eerste Kamer meegedeeld in de memorie van antwoord op zijn begroting. In deze memorie gaat de minister ook in op vragen hoe hij denkt over de ge volgen van de ontwikkeling van de tech niek voor de rechtsvorming. De senaat had de minister gewezen op de moge lijkheid buiten zijn weten om iemand door een tele-camera te laten bespieden of zijn woorden op een magnetische band op te nemen. De minister zegt zich er van bewust te zijn, dat dit alles vragen NEDERLAND IS van harte bereid aan een duurzame vrede in de wereld mee te werken Dat zegt premier Marijnen in een brief aan Kroestjev, in antwoord op een brief van de Russische leider van 31 december. METHETZELFDE geweer als waarmee Kennedy werd vermoord is enkele maanden tevoren een aanslag op gene raal Edwin Walker gepleegd, aldus de bevindingen van de politie te Dallas. MEDEPLICHTIG bevonden aan de moord op joden in de Sovjet-Unie is de oud-S.S.-officier Wilhelm Doering, sinds mei 1961 in voorarrest, in Bonn veroor deeld tot vier jaar met aftrek. DE NEDERLANDSE regering is voor nemens deel te nemen aan de in 1967 in Montreal te houden wereldtentoon stelling, waarmee het eeuwfeest van de Canadese federatie wordt gevierd. UITGEWEZEN ZIJN in Zanzibar de hoogste vertegenwoordigers van Amerika en Engeland. President Karoeme heeft die maatregel genomen omdat beide landen het nieuwe regime niet erkennen. Weersverwachting geldig tot donder- dagavond: Droog weer en opklaringen. Matige zwakke noordoostelijke wind. Prinses Irene en haar verloofde Don Carlos, gefotografeerd bij de aanvang van een skitocht in de omgeving van Kitzbühel. (Advertentie) GEBRAPEN GEHAKT VERLPlPEUJK IPKKER) ANTON HUNINK bes+eedt er zörg aan Vanmiddag temperaturen om het vriespunt. Yj^aoa.g: zon onder 18 02 U"r- Maan op 11.04 uur. i derTsT uur" °P 7 45 UUr' Maan 0n" DE T.B.C.-bestrijding onder het vee zal voortaan door het Landbouwschap wor den behartigd, besloot de Tweede Kamer (met Koekoek en Van Dis tegen) giste ren. De kosten worden via heffingen be taald. van rechtsvorming oproept. Hij wijst ech ter ook op de moeilijkheid van het bepa len van de juiste grenzen. Toch wil hij geen afwachtende houding blijven inne men. „Hij wil deze problematiek op zijn departement in studie laten nemen". Minister Scholten zal b.v. laten na gaan de mogelijkheid en wenselijkheid van nadere wettelijke voorzieningen op het punt van afluisteren van telefoon gesprekken. Minister Scholten blijkt ten aanzien van radio „Veronica" geen heil in het uitlokken van een proefproces te zien. Hij meent dat hiervoor alleen aanleiding kan bestaan in gevallen „waarin rede lijke twijfel omtrent de toepasselijkheid of de draagwijdte van een rechtsvoor schrift is gerezen". Hij voegt hieraan on middellijk toe: ten aanzien van de zen der „Veronica", die zich aan boord van een schip buiten de Nederlandse territo riale wateren bevindt, is van zodanige twijfel geen sprake. Gevraagd naar een eventueel optreden tegen „kunstmatige eilanden" gedoeld wordt uiteraard op het t.v.-eiland van de 5l' T zegt deminister: nagegaan wordt of, en zo ja, in hoeverre jurisdic tie kan worden uitgeoefend ten aanzien van kunstmatige eilanden die buiten de territoriale wateren worden gevestigd zij makende schip te redden. Daaronder was ook de Nederlandse sleper „Elbe" van L. Smit. Het was het Noorse schip „Fruen" dat eerst drie en later nog zeven mannen van het in nood verkerende schip wist te halen. Een Italiaans schip, de „Leo nardo da Vinci", had al eerder vlotten waargenomen, waarop bemanningsleden van de „Ambassador" waren gegaan toen zij zagen dat hun schip het niet meer kon houden. Het schijnt dat verscheide- nen van hen weer aan boord van het rampschip zijn geklauterd, omdat de zware zee de vlotten ondersteboven smeet. Toen de tien mannen via een overge schoten lijn gered waren, vertelden ze dat er nog veertien schepelingen aan boord van de „Ambassador" moesten zijn. Veertien zijn er vermist. Zij zaten ook in de omgeslagen vlotten en men neemt aan dat zij geen kans gezien hebben de „Ambassador" weer te bereiken. Kapitein Verschuur van de „Elbe" meldde zijn hoofdkwartier in Maassluis dat de weersomstandigheden „uitgespro ken rot" waren. Er was een zeer hoge zee en de windkracht was twaalf, wat dus zware storm betekende. De „Elbe" zelf had op weg naar het in nood ver kerende schip zo met de elementen te kampen, dat af en toe de snelheid moest worden verminderd, om te voorkomen dat de sleper schade zou oplopen. De weersomstandigheden beletten an dere schepen die langszij waren daad werkelijk hulp te bieden. De „Elbe" concentreerde gisteravond zijn acties volledig op het pogen de rest van de bemanning aan boord alsnog te redden. De „Ambassador" maakte toen een slagzij van 45 tot 50 graden en kon dus ieder ogenblik kapseizen. Het schip was geladen met graan, dat het instro mende water gretig opzoog en de han delbaarheid van het zinkende schip dus ernstig belemmerde. Schepen die op zoek waren naar over levenden van de Franse treiler Claudy- Giselle die op 13 mijl ten zuidwesten van het eiland Jersey is gezonken, hebben de stoffelijke resten gevonden van twee van de vier bemanningsleden. Men vreest dat ook de twee andere mannen zijn omgekomen. De politie van Brussel heeft de meest opzienbarende kunstdiefstal uit de Bel gische geschiedenis tot klaarheid ge bracht, door de arrestatie van de 19- jarige André Beugnies en de opsporing van het schilderij de „Vier negerkop pen" van Rubens, dat maandag uit het Brusselse museum van oudheden werd ontvreemd. Politiecommissaris Van Caecken- berghe vertelde gisteravond dat de jon geman in de buurt van zijn huis in Brussel werd gearresteerd. De dief kon zo snel worden gepakt omdat hij vele malen een telefoongesprek met de di rectie van het museum had gevoerd. Dat maakte het de politie mogelijk een val uit te zetten. De jongeman liep er vlot in en legde vrij kort na zijn arres tatie een volledige bekentenis af. Beug- nies vertelde dat hij zich via een dak raam toegang tot het museum had ver schaft. In de telefoongesprekken had hij van de directie van het museum een losprijs van 60.000 gulden voor het doek geëist Het werd gisteren gevonden by de grootmoeder van de jongeman, in wier huis hij woonde. Volgens de politie is Beugnies twee maal eerder op het dak van het mu seum geweest voordat hij zijn slag de finitief sloeg. De directeur van het museum, Philip pe Robert-Jones, zei dat hij eerst een anonieme brief heeft ontvangen, waar in stond dat de schrijver het schilderij in zijn bezit had en dat deze later in structies zou geven op welke wijze het doek terug kon worden gekregen. Hij zou het na betaling van de losprijs nl. op een bepaalde plaats in een park leggen. „Ik kan me haast niet voorstellen dat de man die mij daarna opbelde de zelfde persoon is als de 19-jarige ar restant. Via de telefoon leek het of ik met een heel andere man te doen had, die precies wist waarover hij sprak", zei de directeur. Hij zei dat hij nog niet precies wist in welke toestand het schilderij op het ogenblik verkeerde, maar dat het don derdag aan een onderzoek zal worden onderworpen. Volgens een Belgische krant zou het doek ernstig beschadigd zijn bij het uitsnijden uit de lijst. Een ander blad wist te melden dat om een of andere duistere reden een goed beveiligings systeem buiten werking was gesteld. Achter eik schilderij zou nl. een zeer gevoelige foto-elektrische cel gemon teerd zijn geweest, die onmiddellijk een alarm in werking zou hebben gesteld wanneer een doek verdween. Die beveiliging werd echter verwij derd en de krant vroeg zich gisteren verbaasd af waarom dat gebeurd was De diefstal van de Rubens was ook al een politieke zaak geworden. Er was in het parlement een interpellatie over de zaak aangekondigd. Opnieuw is het eiland St.-George, een van de Portugese Azoren, woensdag ge troffen door een aardbeving, de krach tigste van de afgelopen vier dagen. De schok veroorzaakte weinig schade cn maakte enkele slachtoffers omdat het merendeel van de bijna tweedui zend woningen al met de grond gelijk waren gemaakt door vier dagen van forse aardbevingen. Het grootste deel van de 20.000 zielen tellende bevolking was woensdagavond geëvacueerd. Fa'2^ ™nden en hoge zeeën belemmer den de reddingoperaties maar volgens ^Cinna^loon in Angra d0 Heroismo. zijn alle 3.500 inwoners van de vrijwel geheel vernielde grootste plaats op St.- George Velas, naar andere eilanden overgebracht. De aardschokken die met tussenpozen van vijf uur kwamen, werden ook in Angra do Heroismo en de andere eilan- len gevoeld Vluchtelingen uit St.-George vertelden een relaas van dagen en nachten die een verschrikking waren geweest De meesten hebben een armoedig bestaan zeiden te vrezen dat hun vee is om gekomen. Er waren tussen de 4000 en 5000 stuks vee op St.-George. De tarieven van de Nederlandse Spoor wegen voor het reizigersvervoer en het goederenvervoer gaan volgende maand met respectievelijk gemiddeld zes en gemiddeld acht procent omhoog. Hoe wel de verlies- en winstrekening van de N.S. over 1963 waarschijnlijk vrij wel sluitend zal zijn, vertoont de ver houding tussen kosten en opbrengsten inmiddels weer een ongunstige ont wikkeling. Daarom is aanpassing van de tarieven niet te vermijden. De reizigerstarieven (enkele reis en re tour) zullen over de afstanden tot ne gentien respectievelijk zeventien kilo meter niet worden verhoogd. De ver hoging van de prijzen der algemene abonnementskaarten en van de tra jectabonnementen zal ongeveer vijf procent bedragen. De tariefsverhoging gaat voor het goederenvervoer op 1 maart en voor het reizigersvervoer op 15 maart in. Toeslagbewijzen voor D-treinen, bagage- prijzen en perronkaarten vallen nifet onder de verhoging. De vastrechtbe- wijzen (I 25.-) en de achtdaagse abon nementskaarten (f 40,- tweede klas, ou,- eerste klas) blijven eveneens on- gewijzigd in prijs. De algemene abonnementskaarten wor den wel duurder. De oude prijs voor een tweede-klaskaart was voor de eer ste maand f 95,- en de daaropvolgende maanden f 80,-. Dit wordt de eerste 100A en de volëende maand i 85,-. Voor de eerste klasse waren de oude prijzen respectievelijk f 142,50 en f 120,-. Dit wordt nu f 150,- en f 127 50 De verhoging is lager dan waar de N.S.-directie om had gevraagd. Het was de wens van N.S. dat de ver hoging met ingang van 1 januari jongst leden van kracht zou zijn geworden, en niet zoals het departement van Verkeer en Waterstaat gisteren heeft bepaald met ingang van de volgende maand.

de Stem | 1964 | | pagina 1