rus-zitting tot nu verdaagd cyp WERK OP NIVEAU Om Turkije terwille te zijn Wetsontwerp Schelde- Rijn kan op een ruime meerderheid rekenen Aanklagers en getuigen met de dood bedreigd Eisen Rubys verdedigers afgewezen Mijnwerkers in Marcinelle geven hun actie niet op Papandreou kan nu gaan regeren Schermutselingen Beschuldigingen KLAS H wacht gaat oprukken! E KLAS G ploper VES speelt punt DAGBLAD VOOR ZEELAND Proces begonnen „Te veel journalisten Irene na uitstel op vakantie Veel concessies Om het vriespunt „Diepe" staking desnoods 15 dagen lang Irene s huwelijk De Meyer mocht Breda noemen AUSCHWITZ-PROCES Arts pleit: doodt onvolwaardige kinderen Lcu kern iepa tiën t j es overleden na serum-behandeling Langs touwladder uit Brussels museum CONCORDIA LEVENSVERZEKERING rtle klas H verbeterde Clinge ce positie aanmerkelijk door t 0te kloppen. RCS kon het kens niet redden (14) en Sluiskil tegen Steen niet ver- dan 22, nam Breskens de er. Lewed. Boys schoot met en Biervliet (64), Yzendyke ,r juist baas over Oostburg denburg moest de vlag strykcn ,cht, dat zich zo zoetjesaan in 'p heeft gewerkt (13). on tot 3 minuten, voor het alans in evenwicht houden. Clinge zijn slag. Van Tienen eg een 01 voorsprong en in ste minuut slaagde Willaert in de zege een wat steviger geven (02). het niet bolwerken tegen een. iever spelend Breskens. Na r zorgde Boekhout voor 0—1. ies maakte vlak daarop wel maar nog voor rust bracht twee treffers de stand op kwartier voor het einde be- khout de eindstand op 1—4. oys nam na een kwartier door een 10 voorsprong, doch lende even later van repliek ige gaf zijn ploeg echter op- voorsprong (21). Na rust yliet onder de voet gelopen, ïrmeulen en M. Raas vergroot- sprong tot 51, waarna de lireede Biervliet-doelpunt maak- tfadat Vermeulen er 62 van ikt, schoot Cuelenaere in de stand naar wat dragelijker kwam tegen Oostburg na op 1—0 door van Opdorp. Na voerde Schilders de stand op Van de Sande schoot twee ter in eigen doel (21), waar- re de partijen weer in even- ht (2—2). Pas 9 minuten voor slaagde van Opdorp erin de zijn ploeg uit het vuur te 2). rg stond met de rust tegen ~1 met 02 achter door doel- n Van de Broecke en Van de rust slaagde Van Poucke nd tot 0—3 op te voeren en nuten voor het einde kon de eer redden (13). eft Sluiskil de voest danig t. Na een half uur gaf Fr. de thuisclub een voorsprong een kwartier na de rust door een toegekende strafschop, -werkt (11). 5 minuten voor ~ek de thuisclub de zege toch 'nnenhalen, toen Van Rattinge trap inkogelde (21). Kort tte De Doelder een misver- Steen-defensie uit (22). ang van het op- treurde op Indi- het verlies van oon. Nu kroop t, richtte mij en stond naast treurt Tangua squaw?" vroeg Voor God, Koningin en Vaderland I04e JAARGANG No. 2451_5 Uitgave: N. V. Uitg Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraa: 16 Tel- 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111. verspeelde koploper VES een de middenmoter RKFC. De wisten zelfs niet tot een komen (0-0). Daardoor komt t tegen Halsteren geen fout -0) weer wat dichter in de jft de achterstand nog 4 pun- C Gastel deed een misstap, am bij DIVO de rode lantaarn ub over door een 2-0 neder- bescliouwd, zijn er vijf kandi- de onderste plaats. Er is dan panning in de staart- dan in P. atselijke derby NVS-Nw. Vis it NVS duidelijk haar over- nd. Piet Klarijs scoorde maar oelpunten, waarbij J. v. Gurp aan toevoegde (4-0). Daar bezoekers maar heel weinig annende en goede wedstrijd FC en VES de punten ge was de beste oplossing, ook FC in deze ontmoeting een richt gehad. Beide ploegen r echter niet in het doel te arbij we een doelpunt van n minuten na aanvang ge- ar buiten beschouwing laten islandZierikzee drong men ib al vrij snel in de verdedi- open doel werd een kans ge- het bleek uitstel van exe- t in de 10e minuut schoot K. nhoudbaar in (0-1). Kruisland 2 met enkele goede aanvallen, bleef het bij. Overigens had genoeg om het eigen doel voor e behoeden. In de tweede helft thuisclub ogenschijnlijk met tinen, maar de treffers kwa- le andere kant, namelijk van an Heyboer. Laatstgenoemde [met twee treffers de eind' -3. Halsteren zag het er lanÉ at het een gelijk spel h halverwege de tweede he'j1 Rijnberg erin zijn team via on de leiding te bezorgd1 daarna schoot Van OeveTtf* 2-0), hetgeen tevens de eind" kende. DINSDAG IS FEBRUARI 1964 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per posl excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. LONDEN MET Vrijwel direct na de opening van het proces tegen Jack Rubinstein alias Ru by, heeft rechter Joe Brown in Dallas maandag enkele eisen van de verdedi ging afgewezen. De verdediging wilde dat zowel toekomstige juryleden als toeschouwers op het mogelijk dragen van wapens zouden worden gevisi teerd. Zij verzocht de rechter tevens de toe komstige jury op te dragen tot vrij spraak te concluderen, omdat de van moord op Lee Oswald verdachte Ruby op het ogenblik van de misdaad niet toerekenbaar zou zijn geweest. Gisteren heeft de verdediging officieel la ten weten dat een van Ruby's advoca ten, Tom Howard uit Dallas, te kennen heeft gegeven zich uit het proces terug te trekken. Rechter Brown willigde Howards verzoek in. De betrokken ad vocaat deelde slechts mee dat hij zijn besluit had genomen na de stap met Ruby en diens familie te hebben be sproken. De zitting werd verdaagd voor de selectieverhoren van toekom stige juryleden in dit proces, dat thans nog in het aanloop-stadium verkeert. Ruby is gisteren voor het eerst voor rech ter Brown verschenen. Hij droeg een blauw kostuum en zag er bleek uit. Tevoren had hij, omringd door vier politiemannen op vragen van verslag- gers. o.m. geantwoord ervan overtuigd te zijn rechtvaardig berecht te zullen worden. DREIGT IN Y-RAAD VETO De „Unie van het centrum-partij", ve Papandreou, heeft bij de algemene ver kiezingen, die zondag in Griekenland werden gehouden, tenminste dertig zetels winst geboekt. Dit is een koste gegaan van de conservatieve „Nationale radicale unie". De „Verenigde linkse democraten" (EDA), een groep die wordt beschouwd als dekmantel voor de verboden commu nistische partij, kreeg twintig zetels te gen achtentwintig bij de vorige verkie zingen. Ook toen behaalde de partij van Pa pandreou een overwinning op Karaman- lis' Nationale radicale unie. Doordat Pa pandreou dertien zetels tekort kwam om een alleen op zijn partij steunende rege ring te kunnen vormen, zou hij daarvoor afhankelijk zijn geweest van de commu nisten of moest hij met de Nationale ra dicale unie in zee gaan. Ondanks verzet van de andere partijen wist hij nieuwe verkiezingen te bewerkstelligen, die hem thans een regeerbare meerderheid heb ben opgeleverd. Men verwacht dat van Papandreous zege een kalmerende invloed zal uitgaan op het geschil met Turkije en Cyprus. Op voorstel van Noorwegen is de maandagavond gehouden korte zitting van de Veiligheidsraad naar heden verdaagd om meer tijd te krijgen voor overleg met de Cyprische minister van buitenlandse za ken Kyprianou. Het wordt mogelijk geacht dat Kyprianou een reso lutie zal indienen waarin de volkerenorganisatie wordt verzocht Cyprus waarborgen te geven tegen een dreigende Turkse invasie. Ove rigens staat wel vast dat Engeland niet zal schromen in de Veiligheids raad een veto te laten horen wanneer geprobeerd wordt Turkije te verbieden militairen naar Cyprus te zenden ter bescherming van de Turkse minderheid aldaar. Griekse Cyprioten, die zich rond de Eenzelfde houding kan van Brittannië worden verwacht zodra Engeland, Tur kije of Griekenland bij het eventuele in dienen van ontwerpresoluties van agres sieve bedoelingen worden beschuldigd. Dat heeft de Britse minister van gemene bestzaken, Duncan Sandys, gisteren in het Lagerhuis' onomwonden te kennen gegeven. Dat Turkije voor dit moment toch geen interventieplannen ten aanzien van Cyprus schijnt te hebben, blijkt uit mededelingen van de Turkse minister van buitenlandse zaken Erkin, die eraan toevoegde Engeland in de Veiligheids raad te zullen steunen. Volgens Sandys is de Britse regering er nog altijd van overtuigd dat het her ziene Anglo-Amerikaanse plan voor een troepenmacht op Cyprus de redelijkste kans biedt om met spoed een dergelijke troepenmacht te vormen. Inmiddels heeft de minister van gemenebestzaken bij de Cyprische minister van buitenlandse za ken Spy ros Kyprianou, krachtig gepro testeerd tegen de invoer van grote hoe veelheden wapens. Deze wapens, aldus Sandys gisteren in het Lagerhuis, worden met voorkennis en goedkeuring van de Cyprische regering op het eiland inge voerd. Namens de uniepartij van het centrum in Griekenland, zo juist zegevierend uit de verkiezingen gekomen, is meegedeeld dat de partij voor het behoud van de vrede op Cyprus is, dat de Cyprus-ak- koorden van Londen en Zürich over eenkomstig de wens van Makarios moeten worden herzien en dat de Ver enigde Naties tussenbeide dienen te ko men, wanneer de direct bij de kwestie- Cyprus betrokken partijen geen overeen stemming bereiken. school hadden ingegraven. De generaal deelde dit mee bij zijn terugkeer in Ni cosia, na eerder op de dag per helikop ter naar de mijnstad Polis te zijn gevlo gen. Hij had op weg daarheen te Ktima, het voornaamste bestuurscentrum van West-Cyprus, Griekse en Turks-Cyprische districtsleiders opgepikt. De toestand in Polis is nog gespannen. Britse parachu tisten zijn onderweg daarheen. Het be stand is voor tweeënzeventig uur geslo ten. Intussen werden maandag weer nieu we Britse versterkingen aangevoerd. Zij vertrokken van de luchtmachtbasis Lyne- ham in Zuid-Engeland. Er behoort ad ministratief personeel toe, maar ook een pantsereenheid. Er bestaat op Cyprus grote behoefte aan mobiele troepen. Boven de baai van de Turkse haven stad Iskanderun en in de internationale dum. wateren bij Cyprus patrouilleren nu con stant Turkse straaljagers. Eenheden van de Turkse marine in deze haven, die zich ongeveer honderd mijl van Cyprus bevindt, zijn in staat van paraatheid. Alle wegen naar de haven staan onder mili taire controle en auto's worden door zocht. Het enige niet-militaire schip in de haven, het Turkse vrachtschip Gireson, wordt nu bemand door Turkse matrozen en mariniers. De Turkse delegatie bij de Verenigde Naties heeft gisteren Makarios en de Griekse Cyprioten ervan beschuldigd „tweedracht, wantrouwen en haat" te zaaien tussen de Griekse en Turkse be volkingsgroepen op het eiland, door een wording met Griekenland te propageren. In een memorandum in antwoord op een verklaring van de Cyprische regering, waarin Turkije werd beschuldigd van het aanzetten van Turks-Cyprische „terro risten" tot geweld, zegt de Turkse dele gatie, dat de Griekse Cyprioten „bar baarse gruwelen" hebben begaan volgens een „vooraf beraamd plan om de Turkse Cyprioten uit te roeien". Turkije heeft geen territoriale ambities op Cyprus en heeft ook nooit getracht een vijandige stemming tussen de twee bevolkings groepen te kweken, aldus het memoran- Gisteravond is prinses Irene, na een uitstel van een half etmaal, tenslotte toch naar Oostenrijk ge reisd. Een regiment fotografen en ver slaggevers heeft gisteren in het Oostenrijkse wintersportplaatsje Kitzbühel vergeefs gewacht op prinses Irene, die daar aangeko men zou zijn voor een korte va kantie. Later hoorden ze (van de huishoudster in de villa waar de prinses haar intrek zou nemen) dat Irene van haar reis had afgezien om de schare persmensen te ontlo pen. „Ze komt waarschijnlijk ook niet meer", vertelde de huishoud ster. Nu weten huishoudsters veel maar niet alles. De conducteur van de Arlberg-Expres wist meer: de prinses had haar reis, slechts en kele minuten voordat de trein uit Amsterdam zou oertrekken, een dag uitgesteld. „Ze komt morgen via Innsbruck naar hier", zei de conducteur. Behalve huishoudsters en con ducteurs beschikt men echter ook nog over de Regeringsvoorlich tingsdienst in Den Haag. Deze dienst gaf gisteren het volgende verhelderende comment aar: „De prinses is in Nederland en zal van daag niet in Oostenrijk aankomen". Of Irene dan een dag later naar Oostenrijk gaat, daarop kon de RVD niet antwoorden. Maar goed, de conducteur had gezegd van wel. Gisteravond deelde de RVD echter mee dat de prinses nog diezelfde avond naar Oostenrijk zou reizen. Hoe: per trein, auto of vliegtuig, daarop bleef de RVD het antwoord schul dig. Naar Kitzbühel? Ook die vraag bleef ontbeantwoord. Gaat Don Carlos ook naar Kitz bühel? Het Carlistische hoofd kwartier maakte gisteren bekend dat Don Carlos (maandag of dins dagnaar Oostenrijk zou gaan. De juiste bestemming werd niet be kend gemaakt. Verder dan de plaats waar Irene zich bevindt, zullen de verslaggevers, hoogst intelligent als ze zijn, hem echter waarschijnlijk niet zoeken. 5? Terwijl deze betrokken partijen zonder uitzondering te kennen geven voor een vreedzame oplossing te kiezen, duren de schermutselingen tussen Grieken en Tur ken op Cyprus onverminderd voort. De waarnemer van de Verenigde Na ties op Cyprus, luitenant-generaal Prem Gyani, heeft gisteren een staakt het vu ren bewerkstelligd tussen zevenhonderd Turkse Cyprioten, die in een schoolge bouw te Polis in het noordwesten van Cyprus omsingeld waren en gewapende (Van onze Belgische correspondent) De Belgische regering heeft thans het protocol van de nieuwe Schelde-Rijnver- binding, dat op 13 mei 1963 door de re geringen van Nederland en België werd ondertekend, in de vorm van een wets ontwerp ter goedkeuring aan de Belgi sche Kamer van Volksvertegenwoordi gers neergelegd. In de memorie van toe lichting wordt onderstreept dat het ver drag een einde maakt aan een geschil van een eeuw. De voordelen van de regeling zijn vol gens de toelichting: 1. De nieuwe vaarweg zal korter zijn en de vaartijd tussen Antwerpen en de Rijn zal aanzienlijk worden verminderd. AANSLAGEN die in Saigon op Ameri kanen werden gepleegd, hebben de rege ring van Zuid-Vietnam en de Amerikaan se autoriteiten ertoe gebracht verregaan de maatregelen ter bescherming le ne men. Ze bepalen zich vooral tot de Ame rikaanse school, die 600 leerlingen telt. GLADHEID EN IJZEL hebben gisteren een groot deel van het land, vooral het noorden, veel verkeerslast bezorgd. Bij een slippartij onder Muiden werd een vrouw ernstig gewond. DOOR EEN mijnenveld en prikkeldraad versperring zijn een student en twee Oostduitse wegwerkers naar het Westen gevlucht, waar zij asiel hebben gevraagd. KANSHEBBERS als nieuw type tank voor de Nederlandse strijdkrachten zijn de Franse AMX 30 en de Duitse Leopard,, omdat zij lichter zijn dan hun Engelse en Amerikaanse concurrenten. Over het te kiezen type zal vooreerst nog niet be slist worden, omdat het eerst in 1970 zou worden aangeschaft. Weersverwachting van het K.N.M.I. geldig tot vanavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijk nog wat sneeuw. Later enkele verspreide opklaringen en hier en daar een sneeuwbui. Temperatu- ren om het vriespunt. Overwegend matige wind uit noordelijke richtin- gen. YandaaS: z°n onder 17.58 uur. zon op 749 uur- Maan op iu.oi uur. 2. Door de nieuwe vaarweg zal de binnenscheepvaart tussen Antwerpen en de Nederlandse Rijnhavens de Schelde en de Wester-Schelde kunnen vermijden. 3. De nieuwe vaarweg zal toegankelijk zijn voor de duwkonvooien. Om dit te bereiken, aldus de memorie van toelichting heeft België belangrijke concessies moeten doen: op het ogenblik dat de nieuwe vaarweg in gebruik wordt gesteld, zal België alle toelagen afschaf fen die het aan het Rijnverkeer van zijn havens verleent; België zal het grootste gedeelte van de kosten van de nieuwe vaarweg moeten betalen, nl. 100 procent van de kosten van aanleg, onderhoud en bediening op Belgisch grondgebied (drie kilometer), 85 procent van de kosten van aanleg van het gedeelte grens Ooster- Schelde (15 km) en het sluizencomplex, 100 procent van de kosten van aanleg van het gedeelte Ooster-Schelde - Kram mer (17 km). Nederland draagt 15 procent van de kosten van aanleg van het gedeelte grens - Ooster-Schelde, 100 procent van de kosten van onderhoud en bediening op Nederlands grondgebied (32 km) en het sluizencomplex. De memorie van toelichting merkt nog op dat de nieuwe waterweg de bloei van de Antwerpse havens en de Belgische economie in het algemeen zal bevorde- ren. Het verdrag moet worden gezien in het raam van de verdragen die de laatste jaren ook de kwestie Gent - Ter- neuzen en de verbetering van de vaar weg tussen het Albertkanaal en het Ju- lianakanaal regelden. Die verdragen aldus de Belgische regering bewerken verder dat de betrekkingen tussen België en Nederland niet langer te lijden heb ben van de geschillen zonder uitkomst. De clausules van het verdrag van 13 me1 1963 vormen een evenwichtig geheel. Zij zijn het resultaat van wederzijds toe geven, ingegeven door de bezorgdheid oude grieven op te ruimen en aldus de banden tussen België en Nederland, die samen met hun Luxemburgse partner geroepen zijn om in krachtige samenwer- kmg bij te dragen tot de verwezenlijking van de Europese Gemeenschap, nauwer toe te halen. Door het ontwerp goed te keuren, zal het Belgische parlement zo doende een daad van grote politieke be tekenis stellen". Hoewel van Luikse zijde sinds maan den een campagne wordt gevoerd tegen het verdrag, en er ook te Gent kritiek is opgegaan, wordt verwacht dat het wets ontwerp met een ruime meerderheid in het Belgische parlement zal worden goedgekeurd. Deze arbeiders op een hopplantage in het Engelse graafschap Kent. hebben „hoogstaand" werk: zij controleren en bevestigen de palen en lijnen welke voor de teelt van hop nodig zijn en doen dit ge makshalve op hoge stelten. Dat het hier niet om de speelgoedstel- ten uit onze jeugd gaat, blijkt wel uit de foto: de stelten zijn maar liefst ruim 3 1/2 meter hoog. (Van onze Belgische correspondent) De tweeëntwintig mijnwerkers van de rampmijn „Puits de Cazicr" te Marci nelle, die sinds vrijdagmiddag weigeren hun schacht op een diepte van ruim 1000 meter te verlaten uit protest tegen het hevel tot sluiting van de mijn, hou den onverminderd vol. In deze mijn, die een treurige ver maardheid heeft gekregen door de ramp die in 1956 honderden mijnwerkers het leven kostte, worden thans kolen gedol ven bij mondjesmaat, niet meer dan 50 ton per dag, bestemd voor de nabestaan den van de slachtoffers. In het geheel zijn er een vijftigtal arbeiders aan het werk. Italiaanse journalisten, die ontdekten dat in deze mijn toch nog werd gewerkt, gingen daar in hun kranten hevig tegen te keer. Zij eisten de sluiting van de mijn. De E.G.K.S. heeft daar gehoor aan gegeven en van de Belgische rege ring gedaan gekregen dat verdere ex ploitatie wordt verboden. De arbeiders, waaronder opmerkelijk genoeg niet minder dan 17 Italianen, voelen zich benadeeld door deze maat regel. Vrijdagmiddag stelden zij vanuit hun diep gelegen werkplaats de directie telefonisch in kennis van hun beslissing. „Als het moet", zeiden zij, „blijven wij hier vijftien dagen. Toen een Italiaanse arbeider aankwam om aan het werk te gaan en van de be slissing van zijn werkmakkers hoorde, ging hij de familieleden der stakers waarschuwen, haalde hij levensmiddelen, drank en speelkaarten op en daalde met zijn lading naar de makkers. Een vertegenwoordiger van het Ita liaans consulaat heeft vruchteloos ge boogd in een telefonisch gesprek met de stakers hen te bewegen die actie op te geven. „Wij komen naar boven als de mijn weer open gaat", luidde het antwoord. Volgens de directie en de experts laat de arbeidsveiligheid in de mijn niets te wensen over. (Van onze parlementaire redactie) Het staat bewindslieden vrij om op een receptie ook indien daarbij journalis ten aanwezig zijn een persoonlijke ge dachte kenbaar te maken met betrek king tot de plaats waar het huwelijk van prinses Irene zou kunnen worden geslo ten. Deze mening heeft de minister-presi dent, mr. Marijnen, kenbaar gemaakt in zijn antwoord op vragen van het Twee de-Kamerlid Nederhorst (P.v.d.A.). Mr. Marijnen bevestigd in dit ant woord dat staatssecretaris De Meijer op dinsdag 11 februari jl. bij de ontvangst van prinses Irene en Don Carlos in de Trèveszaal in een gesprek met enige fa milieleden van Don Carlos heeft gezegd, dat hij er persoonlijk voor geporteerd is dat het huwelijk van de prinses in Breda zou worden gesloten, gelet op de historische banden tussen de Oranje- Nassaus en Breda. O 5? „Het zal niet lang meer duren voor we toeslaan", stond er onder andere in een anonieme brief waarin het gehele open- hare ministerie en alle getuigen in het Auschwitzproces te Frankfurt met de dood worden bedreigd. „Wij willen vre de", zegt de brief. „Doe iets of het Duitse volk zal zich niet langer rustig houden. Wij zullen een oorlog uitroepen", aldus vervolgt het epistel, dat alle getuigen waarschuwt dat ze voor het einde van het jaar vermoord zullen zijn. In het proces zelf is gisteren een Duit se geschiedkundige, prof. Krausnick, aan Rubens' doek Negerkoppenzo- als het tot voor kort in het Brus selse museum hing en dat o.m. door afbeeldingen op Belgische bankbiljetten van vijfhonderd frank overbekend is. Twee Schotse kinderen, een meisje van twee en een jongetje van vier, zijn in de afgelopen dagen aan leukemie overleden, nadat zij door Gaston Naessens met zijn serum tegen deze ziekte waren behan deld. Het meisje had één en de jongen vier injecties gehad voordat de Franse auto riteiten verdere behandeling met het se rum, na een ingesteld medisch onderzoek, hadden verboden. De kinderen waren voor de behandeling met hun moeders naar Corsica gevlogen. Moren van llubens ontvoerd het woord geweest om aan te tonen hoe Hitier zijn programma voor de vernieti ging der joden had opgezet. Reeds in 1920 verklaarde hij dat men het Duitse volk moest leren de joden te haten, aldus Krausnick, die schatte dat tussen 5 en 7 miljoen joden vermoord waren. „Hitler sprak in 1942 de verwachting uit dat hij in totaal elf miljoen joden, waaronder die van Engeland en Ierland, zou doden", aldus de geschiedkundige. Op de vraag waarom de kerken, die wel het euthanasieprogramma konden tegenhouden, niet tegen de jodenvervol ging waren opgekomen, antwoordde prof. Krausnick dat de vervolging van de joden minder in het oog liep en dat het Duitse volk wel medelijden had met de geestelijk onvolwaardigen maar niet met de joden. „Het antisemitisme bestond na melijk al in Duitsland", zei hij. „Hitler heeft het niet uitgevonden, maar het een extra dimensie gegeven". Een Westduitse kinderspecialist, prof. Catel. heeft het gisteren bestaan openlijk te pleiten voor het doden van geestelijk onvolwaardige kinderen. Catel is destijds genoemd als medeschuldige aan het euthanasieprogramma, maar hij is nooit vervolgd. Hij heeft in 1960 verklaard dat hij het ombrengen van gehandicapte kin deren slechts had aanbevolen op grond van „medische overwegingen" die hij per soonlijk reeds vóór het nazi-tijdperk hul digde Rubens' schilderij „Negerkoppen", naar deskundigen schatten ruim drie miljoen gulden waard, is uit het Brus selse museum voor oude kunst gestolen. Maandagmorgen werd de verdwijning van het doek geconstateerd. Het schil derij werd uit zijn lijst gehaald, die met een touwladder op het dak van het museum werd gevonden Volgens de politie zijn de daders op net dak van museum beland, via de strngers van de aangrenzende konink lijke bibliotheek in aanbouw. Na een dakpan te hebben gelicht zouden de daders de touwladder hebben laten zakken tussen twee en half zes maan dagmorgen, een periode tussen twee nachtwacht-ronden. Het gestolen doek behoort tot Rubens' bekendste werken. Het is algebeeld op de tegenwoordige Belgische bankbiljet ten van vijfhonderd frank. „Negerkop pen" is tussen 1616 en 1618 geschilderd Het museum voor oude kunst te Brussel kocht het in 1890 voor tachtigduizend frank uit een Britse collectie te Parijs aan. Het gestolen schilderij was een van de vijftig werken van Rubens, waarover het Brusselse museum thans beschikt. De totale collectie van de Belgische staat omvat in de zeventig doeken van Rubens. Het vermiste schilderij toont de hoof den van vier Noordafrikaanse Moren. De studie van de koppen is gebaseerd op het portret van een destijds bekende en in Antwerpen woonachtige Moorse koopman, die voor Rubens geposeerd heeft. Dezelfde figuur is te zien op „Aanbidding der Wijzen", een onlangs voor zevenhonderdduizend dollar ver kochte Rubens. De afmetingen van „Negerkoppen" zijn vijftig bij zesen zestig centimeter. Van de daders ontbreekt ieder spoor. Er wordt verband gelegd tussen deze diefstal en de inbraken die vorig jaar november in twee museums in Brussel zijn gepleegd en waarbij voor een waarde van twee miljoen Belgische frank aan kostbaarheden werd gesto len. Een aannemelijke theorie is dat een liefhebber van Rubens als amateur inbreker is opgetreden om het doek in zijn bezit te krijgen Het werk is im mer zó bekend, dat het onmogelijk zal \zijn het te verkopen. Een inbrekers bende zou het alleen hebhen kunnen stelen om er een „losprijs" voor te vragen. (Advertentie) BOUW OP CONCORDIA OPBOUWPOLIS R°escherelf(St^ndige T?5', paS getrouwd. Wenst financiële zekerheid, zekering B«voo°rbeeM: mSt Zij" geZin met een «Pbouwver- 15.000,- op 65-jarige leeftijd f 75.000,- bij eerder overlijden 150.000,- bij eerder overlijden door ongeval. ?eeIV DeenremiAed/7af sn "°rdpn Jaar"jks "rhoogd met een «instaan- Ue Premie 74,50 per maand of 843,41 per jaar. Alle Inlichtingen bij de plaatselijke vertegenwoordigers, of bij: HoofdkantoorOudenoord 10 - Utrechttelefoon OSO - I 65 91

de Stem | 1964 | | pagina 1