gordels 1 een Tject lion gillis laat zijn kroost de wereld zien Huifkartocht door Europa start in Stoppeldijk Een volle eeuw middelbare akten Industrie heeft Zeeland landbouw in overvleugeld Moeder Ivonne is lerares Geslaagde uurloonactie in K.A.J. district Vlissingen Bevredigende resultaten bij „Excelsior" N.V. Nieuwe paarden Eenvoudig begin Experiment Burgemeester trots Achterstand maar ook een voorsprong Hachelijk Pagblat) pekten Voor kinderen HOOGWATER Vandaag |T Morgen Maandag Kring Hulst Z.L.M. huldigt Th. Ylassenrood Personeelstekort in Oosterhout Nieuwe fabriek te Oosterwolde Spectaculaire toename werk gelegenheid in industrie Sovjet-democratie Beduchtheid in Gent DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 15 FEBRUARI 196* lactie) sgordels is, kan door het R.A.I. ïtwoord. Er zun thans aan het vallen waarbü veiligheidsgordeh unstig effect te ziert met betrek. del ook inderdaad op de voorge- en wijze zou gebruiken. In de k gebeurt dit echter niat, vooral ior vrouwelijke automobilisten en giers. Aan de hand van door hen de RAl-TNO-rapporten getrokken komt de Haagse fabrikant tot de lie dat de heupgordel veruit te :en is boven andere typen. De fa. stelde een overzicht samen uit ten over 105 ongevallen. In to- aren daarbij 136 inzittenden be* n. De schade bij vrijwel alle 105 5 was hoger dan f 1500,- niet - dan 38 procent was total loss", e 136 personen droegen 97 een ntsgordel, 13 een diagonaalgor. een heupgordel. Slechts 1 procent le betrokken slachtoffers werd gewond. Niemand werd gedood, 'aringen van het RAI-TNO zouden logie met de bevindingen van deze brikant zijn. teen Britse fabrikant is nu ook :derlandse fabriek begonnen me: lerantwoord veiligheidstuig voor 1 kinderen in de handel te brengen, |tse fabrikant ontwierp een stoel. op de bank van een auto kan 1 geplaatst. Het stoeltje is in zijn l met veiligheidsriemen bevestigd ït een aparte veiligheidsriem om baby vast te houden. ■derlandse fabriek (Coenen) heeft Iplossingen voor beveiliging van in van 1 tot 6 gevonden. De ene |ng heeft de vorm van een tuigje Tuis al kan worden omgedaan en en een riem in de auto wordt |gd. Dit systeem heeft ook zijn n een ongeval omdat het kind met en al met een vingerbeweging Jmaakt kan worden van de per- Ite riem. Deze permanente riem fct aan de hoedenplank achter in |o en is zo geplaatst dat het kind (achterbank vrij kan liggen, staan len. Iweede oplossing is een kinderzit- op de voorbank kan worden be- d Het zitje bestaat uit een meta- line met een speciale vormgeving Jp het kind zit en waarop het is ■maakt door middel van sterke 1 .flappen', zoals iemand op een kr'd wordt gebonden. Het frame 1 vastgemaakt aan een permanen. die verankerd is op de vloer |e wagen. rven van het RAI-TNO zowel met ligje als met het stoeltje, hebben rezen dat beide veiligboidsmidde- hn de hoogste eisen voldoen. Voor ljdende moeders een uitkomst dat veilig hun kleine kinderen mee In nemen. J'gen, zondag 16 februari, gelden Ide provincie Zeeland de volgende ■waterstanden: Hansweert 4.57 en Juur; Terneuzen 4.14 en 16.44 uur; j Ingen 3.46 en 16.11 uur; Wemeldinge j In 17.59 uur. |sndag 17 februari: Hansweert 00 uur; Terneuzen 4.51 en 17.19 uur; Ingen 4.23 en 16.46 uur; Wemeldinge In 18.35 uur. IsDIJKE I zicht 19 30 u. West Side Story, i van gent lmpia 20 uur De weg tot elkander Ijeuzen Iieertgebouw 20 uur Voortvluchtig, Ij aar ITBURG Hel 20 uur Er moet maar eens g<- liwd worden, 14 j. f Centrum 20 u. Elvis op z'n best, a 1. tsTDIJK Djjk 15 uur Grote palingschietmg Bcoopgebouw 20 uur Het misdadig |n van dr. Mabuse JLybaart 18.30 uur Grote topbiya»1 ■skamp beke-PAAL de Bakker 15 uur Grote schietws ^verpen ■O 20 uur Aida VDIJKE zicht 16 en 19.30 uur It Side Story, 14 j. IVAN GENT Ympfa 15.30 en 20 uur I weg tot elkander inoRPE ■Apers 15 uur Schieting en sen Jrting neuzen Ccertgebouw 14. 16.30 en 20 uur prtvluchtig, 14 j. jtburg is i„ Hel 14 uur Huis der ontucht, po en 20 uur Er moet maar pouwd wbrden, 14 j. Centrum 15.45 uur Elvis ft., a.l.. 20 uur De wurger van 0'" |or, 14 j. |ST I Blommaert 15 uur Schieting üe ■woongebouw 14.30 en 20 u js. Bjeunerbaron, a.l., 17.15 uur H ■tig brein van dr M.ab"sr^.,va8rttif 1I.eeracrt 19 uur Grote priJSKaa l'de'vos 18 uur Grote biljartprijskarr'p 1 WACHT I Thijs 15 uur Sehieting IlSWAARDF. v. Driessche 15 uur Schiet™ I.AUVV v,-rUng I de Caluwe 18.30 uur Prijska» IrERLANHKERKJE 1 den Koning 17 uur Biljarting ISKENS Isino 15 uur Spartacus, 18 3-. I uur Vroeg rijp, 18 j. I'WERPEN -rnacb,!' ■v'O 14.30 uur Een midzomerna loom; 20 u. Het land van de (Van onze verslaggever) De officiële ontvangst ten stadhuize, gistermiddag door burgemees ter P. Molthoff van de gemeente Vogelwaarde in het kerkdorp Stop peldijk in aller ijl geïmproviseerd, had bepaald geen alledaagse reden. Eregasten waren de slanke 43-jarige Amerikaan Lion Gillis, zijn echtgenote Ivonne en hun kinderen Carol (17), Barbara (16), Janet (11) en George (9), die per huifkar heel het nieuwe werelddeel hebben doorkruist en thans een Europese toernee beginnen, waarvan het kleine Zeeuwsch-Vlaamse Stoppeldijk de vaderlandse primeur genoot. De huifkar, die in losse delen werd verscheept, wacht momenteel in Antwerpen nog op reconstructie, waarna de tweede tocht kan worden aangevangen: via Belgie, Frankrijk, Italië, Griekenland, Balkanianden, Sovjet-Unie, Polen, Duitsland naar... Amsterdam of Rotterdam, voor de inscheping naar Amerika. Voordat evenwel vertrokken wordt, andere mensen, andere levensgewoonten, zullen de beide oudste kinderen, van het reizend gezin, Lee Ann (20) en Alan (18) het gezelschap nog komen completeren. Bovendien moeten maandagmorgen in Oud-Vossemeer (op Tholen) nog twee paarden gekocht worden, waartoe de be middeling is ingeroepen van de Kon. Ned. Ver. ,,Het Nederlandse Trekpaard". De hoefijzers stammen uit Stoppeldijk, waar fabrikant Kerckhaert gisteren zijn ongewone gasten rondleidde door het be drijf en met een gul gebaar een eerste voorraad gratis offreerde De paarden, waarmee de familie door het nieuwe werelddeel reisde, hebben zij daar achtergelaten. De overtocht zou zo ongeveer f 1700 per paard hebben ge vergd en dergelijke bedragen gaan het budget van een huifkar-wereldreiziger bepaald te boven. Evensfts trouwens ook de prijzen van Belgische paarden, die schandalig hoog liggen. Er wordt ge fluisterd over 20.000 fr. oftewel 400 dol lar Via het Nederlandse consulaat in Ant werpen werd daarom contact gezocht met de Kon. Ned. Ver. ,,Het Neder landse Trekpaard", namens welke in stantie de hoofdinspecteur van het Trekpaardenstamboek P. J. Lako uit Den Haag zich al enkele dagen heeft beijverd om de gewenste oplossing te vinden. Dit zal dan vermoedelijk maandagmorgen wel lukken bij A. L. C, Brooymans, Broekpolder A3, te Oud-Vossemeer. De kinderen in het gezin Gillis waren nog klem, toen het echtpaar er reeds van droomde zowel de Nieuwe als de Oude Wereld te doorkruisen. Benjamin Geor ge was nog pas zes jaar, toen men van start ging in „The last wagon west", waarin het gezin ook thans nog huist, ook des nachts, tenzij de klimatologische omstandigheden een nachtrust in de openlucht mogelijk maken. Het begon „tamelijk eenvoudig" met een trip door Amerika van oostkust tot westkust d.w.z. 4000 mijl. Na voltooiing hiervan kreeg men pas goed de smaak te pakken en zakte men nog eens 'n 2000 mijl af naar het zuiden. Foto's en artikelen verschenen op de voorpagina's van vrijwel alle Ameri kaanse kranten, terwijl ook radio en te levisie enorme aandacht gingen besteden ««n «Ut trekkersgezin. In vele steden werd het gezin het ereburgerschap aan geboden En nu dan een trip door Europa tot zelfs achter het ijzeren gordijn. Wat heeft het gezin Gillis hiermee nu eigen lijk voor? Pa stelt het heel eenvoudig: ..Ik tracht mijn kinderen zoveel mogelijk kennis bij le brengen van andere landen, Vol interesse bekfjken burgemeester Molthoff en wethouder Serrarens iii het gemeentehuis van Vogelwaar de het boek vol kranteknipsels en om hen de veelzijdige facetten der maat schappij te leren kennen en respecte ren." Anders gesteld: de ouders en kin deren Gillis willen goodwill-ambassa- deurs zijn. De heer Gillis is bepaald geen miljo nair. Hij erkent zelfs „een weinig succes vol zakenman" te zijn geweest, doch in tussen hoopt hij nu ook op deze Europe se trip zakelijke contacten te leggen, waarvan zowel Amerika als Europa mo gelijk profijten kunnen trekken. Als we mevrouw Gillis een Zweedse van afkomst de vraag stellen hoe het nu eigenlijk zit met de leerplicht der jongere kinderen, kan zij ons met een Aandachtig luistert het gezin Gillis naar het welkomsttoespraakje van burgemeester Molthoff van Vogel waarde. Van links naar rechts ziet m,en Janet (11 jaar), Barbara (16), George (9), mrs. Ivonne Gillis, mr. Lion Gillis en Carol (17). De ont vangst vond plaats op het gemeen tehuis. glimlach verzekeren, dat aan de opvoe ding en vorming niets ontbreekt, want zij is lerares-pedagoge. Inmiddels afge nomen testen hebben uitgewezen, dat de kinderen inderdaad nergens „achter" blijven en Amerikaanse autoriteiten vol gen dit experiment dan ook met leven dige interesse. Wie jarenlang ronddoolde door o.a, Californië, Texas en Arizona, kan het Nederlandse klimaat natuurlijk niet be wonderen. doch het gezin Gillis neemt ook dit graag op de koop toe. Burgemeester P. Molthoff ging er tij dens de officiële ontvangst ten gemeen tehuize trots op, „dat een dergelijke trip door Europa in Stoppeldijk de Neder landse start betekende en dat de tocht gemaakt wordt op Stoppeldijkse hoef ijzersHij schetste de prettige re laties tussen Amerika en Nederland en memoreerde in dit verband o.a. de grote Nederlandse sympathie voor wijlen pre sident Kennedy, een Irish-man evenals Lion Gillis. Een boekwerkje over de historie van Ossenisse vormde de stof felijke attentie voor het gezin, dat een internationaal publiciteits- en documen- tatie-archief bezit als weinigen in de wereld. Het gezelschap heeft ook nog een klompenmakerij bezocht in Clinge. Ook dit jaar heeft het K.A.J. district Vlissingen veel succes gehad met zijn uurloonactie. Door een laatste carnavals loterij werden dit jaar alle records ge broken en werd een einduitslag van 3666.66 bereikt. De specificatie hiervan is als volgt: Goes 87,'s-Heerenhoek ƒ368,18, Lewedorp ƒ217,—, Heinkens- zand ƒ290,Kwadendamme Ovezande 200,Vlissingen *1384.27. De districtsbijdrage was dit jaar ƒ869,46. Met dansavonden, loterijen en de be kende uurloonactie is dit geld bijeen ge bracht. Bij zijn actie heeft het districts- bestuur grote steun ondervonden van rector C. C. Kroon. Naast deze actie heeft het district Vlissingen de nationale primeur zelf de kosten te dragen van de uitzending van Will Vermey uit Gouda, naar Haute Volta in Afrika. Met de pilsjesactie, die hiervoor reeds ruim een jaar geleden van start is gegaan, is tot nu toe een bedrag van ƒ3300 bijeenge bracht. De totale uitzendkosten van één persoon bedragen 5000. In totaal is afgelopen jaar door het district Vlissingen 7000 besteed aan de actie Wereld Wijd. Tijdens een slot vergadering van het Wereld Wijd comité werd afkeuring uitgesproken voor de toekenning van de vredesprijs aan de Kameroenvrijwilligers, die in het kader van het jongeren vrijwilligers korps zijn uitgezonden. Gesteld werd, dat de KAJ met succes reeds meer dan 1000 jongens en meisjes heeft uitgezonden, terwijl de Kameroenvrijwilligers nog niet ter plaat se gearriveerd zijn om hun werk te gaan verrichten. Men sloot zich aan bij de mening van de Nationale K.A.J., dat een beloning van 30.000 maar moeilijk gegeven kan worden wanneer het werk reisimpressies' "daT I nog verrich* ™et worden. In tegenstel- hun met trots toont. Indijke ctnrr 14 i I f zicht 19 30 u. West Side Story. 1'ST ritfeUhri' I oscoopjtebouw 20 uur De Iron, a.l. ling tot de uitgezonden (V.K.A^J.'ers moeten zij immers nog bewijzen wat zij er van terechtbrengen. De bijeenge brachte gelden zullen te zijner tijd aan het diocesane bestuur worden overge dragen. Op het eind van de algemene ver gadering van de Z.L.M., kring Hulst, heeft de voorzitter, de heer J. W. Schee- Ie, in treffende bewoordingen hulde en dank gebracht aan de vertegenwoordi ger voor de kring van de afdeling ver zekeringen van de Maatschappij, de heer Th. S. Vlassenrood uit Hulst. Hij bracht speciaal naar voren dat de heer Vlas senrood meer dan twaalf jaar op de meest waardige wijze dit werk voor de Z.L.M. heeft verricht en nu hij 73 was geworden het nu wat kalmer aan wil gaan doen. Het bestuur voldeed in de najaarsvergadering aan zijn verzoek om assistentie door toevoeging van de heer J. de Brouwer uit Hulst. De heer Vlassenrood kreeg een Delfts blauw wandbord aangeboden, waarnaast een inscriptie aan de voorzijde een af beelding van Reinaert de Vos was af gebeeld. Op de hem eigen wijze dankte de heer Vlassenrood voor deze onverwach te eer. Voordien moest de vergadering twee nieuwe bestuursleden benoemen; dat wa ren de heren L. van Dixhoorn uit Wals oorden en W. Rijk uit Ossenisse. Na de vergadering vond de receptie plaats in verband met het afscheid van het bestuurslid, de heer D. J. Steijaert uit Terhole, die meer dan 32 jaar onaf gebroken deel van het kringbestuur heeft uitgemaakt. Voorzitter Scheele overhandigde hem een Delftsblauw wandbord, mevrouw Steijaert kreeg bloemen aangeboden. De algemeen secretaris van de Z.L.M., mr. J. F. G. Schlingemann, bracht eveneens dank aan het scheidende bestuurslid. Het gezelschap bleef nog even in de schitterend verbouwde bovenzaal van ho tel „De Linde" bijeen. (Van onze onderwijsmedewerker) Zonder zichtbare tekenen van opwinding of ontroering heeft het Nederlandse onderwijs dezer dagen het feit herdacht, dat honderd jaar geleden de instelling van de middelbare akten van kracht werd ingevolge de wet op het middelbaar onderwijs van 2 mei 1863. Bij Koninklijk Besluit van 2 februari 1864, Staatsblad 8, letter Q, werden de eisen voor bedoelde examens vastgesteld. En daarmee was naast de academisch gevormde leraar een plaats ingeruimd voor de niet- universitair geschoolden in het docentenkorps van onze middelbare scholen. Langzaam kwam de opleiding voor middelbare akten op gang vanuit 't par ticuliere initiatief. De bemoeienis van onze universiteiten met deze opleidin gen is van recente datum en men weet, hoezeer in academische kring de waar dering nog steeds uiteenloopt omtrent de waarde van deze onderwijsvorm. Niettemin vallen de middelbaar be voegde docenten niet meer weg te den ken uit de middelbare school. In aantal doen zij niet meer onder voor de acade mici en veelal kunnen ook hun vak technische, pedagogische en didactische kwaliteiten de vergelijking doorstaan. Het instellen van middelbare akten was in 1863-64 een aangevochten zaak. Het middelbare onderwijs, vanouds gym nasiaal, toen ook in de HBS-gedaante, was toch feitelijk voorbehouden aan de hogere en betere standen, waar men grote waarde hechtte aan een zo hoog mogelijk wetenschappelijk niveau van De directie van de N.V. Metaalbuizen- fabriek Maatschappij „Excelsior", deelt mede, dat de in de eerste helft van het lopende boekjaar behaalde resultaten be- bredigend zijn gebleken. Een en ander werd bereikt ondanks het feit, dat de pro- duktie in het bedrijf te Oosterhout in voornoemd tijdvak niet onbelangrijk is achtergebleven bij de verwachtingen, zulks hoofdzakelijk tengevolge van personeelstekort. Inmiddels kon door werving van een aantal, hoofdzakelijk buitenlandse, ar beidskrachten de produktie van dikwan- dige buizen tot 2 ploegen worden uitge breid, waardoor naast een meer dan ver dubbelde produktie een niet onbelang rijke teruggang van de produktiekosten per eenheid-produkt in deze sector werd bereikt. Er zijn thans een 20-tal Grieken in dit bedrijf werkzaam. Vertrouwd wordt, dat thans ook zelfs de scherpste concurrentie het hoofd kan worden ge boden. Ook de produktie van dunwandige buizen kon inmiddels weer op peil wor den gebracht. Ter verzekering van de verplaatsings- en uitbreidingsmogelijkheden voor pro- dukties, waarvoor direct of in de naaste toekomst te Schiedam geen plaats meer is en mede om de afnemers in de noorde lijke provincies van het land door het aanleggen van voorraden voornamelijk in de gasbuissector efficiënter te kunnen bedienen werd besloten tot vestiging in de gemeente Oosterwolde (Friesland). Vertrouwd wordt, dat ook deze nieuwe vestiging een succesvolle bijdrage zal kunnen leveren tot een qua produktie programma meer gespreide opbouw der vennootschap. Binnen enkele weken zal aldaar met de fabricage van stalen vloer- roosters worden aangevangen. Verder werd het wenselijk geoor deeld om een actief aandeel te verkrij gen in de bevordering van de toepas sing van stalen buis voor constructie- doeleinden. Hiertoe werd besloten tot een participatie in Frits van Haagen N.V. te Breda. Deze vennootschap spe cialiseerde zich gedurende de laatste jaren met stijgend succes in het ge bruik van stalen buizen voor construe ties, voornamelijk bij de vervaardiging van portaal- en andere kranen. (Van onze verslaggever) Het Districtsbureau voor de Arbeids voorziening in de provincie Zeeland heeft een rapport gepubliceerd over de toestand op de arbeidsmarkt in Zeeland in 1963, De hoofdinspecteur-directeur, de heer K. van Dijk, schrijft in een voor woord o.m., dat het verloop van de be volkingscijfers en de leeftijdsopbouw van de bevolking nog weinig reden tot opti misme geven. Nu echter de mogelijkhe den tot tewerkstelling toenemen en de werkgelegenheid een meer gevarieerd karakter krijgt, mag men rekening hou den met een afneming van het vertrek- overschot en een snellere toename van de bevolking. In de nijverheid is een opvallende ont wikkeling waar te nemen, terwijl de personeelsbezetting in de dienstensec tor voortdurend toeneemt. Dit gaat ge paard met een versnelde afvloeiing van arbeidskrachten uit de landbouw. Voor wat de mannelijke beroepsbevolking be treft gaat de nijverheid een steeds be langrijker rol spelen. De landbouw daar entegen boet, uit het oogpunt van werk gelegenheid, steeds meer aan betekenis n. Bij de vrouwelijke personeelsbezet ting blijft de dienstensector de voor naamste plaats innemen. Binnen drie jaar zijn er belangrijke verschuivingen geweest van de land bouw naar de industrie. Zozeer zelfs, dat Zeeland geen agrarischse provincie meer genoemd kan worden, aangezien de nijverheid momenteel de grootste sector is. Deze ontwikkeling zal zich on getwijfeld nog verder voortzetten. Beroepsbevolking In tegenstelling tot andere delen van ons land neemt de beroepsbevolking in Zeeland maar geleidelijk toe. De oorza ken hiervoor zijn te zoeken in de al ge noemde leeftijdsopbouw, die in deze pro vincie aanmerkelijk ongunstiger is dan elders. Als gevolg hiervan blijven de ge- boortecijfers belangrijk beneden het lan delijke gemiddelde. Het geboorte-over schot is relatief klein. Een andere oorzaak is het grote ver- trekoverschot in de provincie. Hierin zal waarschijnlijk langzaam verbetering ko men: zowel het geboorte-overschot als het vertrekoverschot zullen naar het zich laat aanzien gunstig beïnvloed worden vestiging van belangrijke indu striële bedryven. Onder werkgelegenheid verstaan de samenstellers van het rapport de totale behoefte aan arbeidskrachten. Behalve de bezette arbeidsplaatsen worden hier toe ook de tekorten gerekend. Hoewel de agrarische sector nog steeds een voorname plaats inneemt, zijn de nijverheid en de dienstensector uit het oogpunt van werkgelegenheid toch van grotere betekenis geworden. De visserij is economisch vrij belangrijk, maar voor de werkgelegenheid speelt ze een on dergeschikte rol. De vrouwen zijn voor namelijk werkzaam in de dienstensector, hoewel ook de nijverheid aan vele vrou wen werk biedt. De gunstige ontwikke ling, die de werkgelegenheid reeds en kele jaren doormaakt heeft zich nu in versterkte mate voortgezet. De aantallen door mannen en vrouwen bezette ar beidsplaatsen zijn t.o.v. 1962 met respec tievelijk 570 en 250 toegenomen. Vooral de toename van de werkgelegen heid in de industrie is voor Zeeuwse verhoudingen spectaculair. De visserij zal vermoedelijk geen be langrijke wijziging te zien geven in de personeelsbezetting. Werkloosheid De werkloosheid heeft in Zeeland een sterk seizoenmatig karakter. In hoofd zaak is dit nog toe te schrijven aan de belangrijke plaats, die de landbouw nog steeds inneemt. Het provinciaal gemid delde voor Zeeland voor de jaren 1960 t.m. 1962 is belangrijk ongunstiger dai> het daarmee overeenstemmende lande lijke cijfer van de gemiddelde geregis treerde arbeidsreserve. Ook voor 1963 kan worden aangenomen, dat dit weer het geval zal zijn. De cijfers voor de ge westen Goes en Middelburg blijven be neden het provinciaal gemiddelde. Die van de gewesten Terneuzen en Zierikzee liggen er boven. Gezien de wijzigingen, die in de be roepsbevolking, de pendel en de werk gelegenheid worden verwacht, kan voor 1964 met enige afname van de geregis treerde arbeidsreserve rekening worden gehouden. Deze veronderstelling is wel gebaseerd op de hoop dat er geen om slag zal komen in de conjunctuur. Pendel Hoewel de totale uitgaande pendel in de provincie t.o.v. 1962 geen veranderin gen heeft ondergaan, hebben zich wel enkele verschuivingen voorgedaan. De uitgaande pendel is vooral groot naar Zuid-Holland en Noordbrabant. Het ge west Terneuzen heeft nog af te reke nen met een uitgaande pendel naar Bel gië. De pendel naar Zuid-Holland is voor al gericht op de havens; die naar Noord brabant omvat veelal militairen uti de rayons Kruiningen en Tholen. Zeeuwse arbeiders gaan echter ook naar industrië le bedrijven in West-Brabant. De inkomende pendel is t.o.v. 1962 voor al toegenomen uit België. Noordbrabant en Zuid-Holland. Voor het jaargemiddel de van de uitgaande pendel wordt voor 1964 rekening gehouden met een cijfer van 200. De pendel van vrouwelijke ar beidskrachten is niet zeer belangrijk. Pr obl eemgeb i ed De slotbeschouwing van het rapport geeft te verstaan dat de aanwijzing van de hele provincie Zeeland tot probleem gebied. steeds beter voelbaar wordt. Dat is ook het geval met de aanwijznig van Goes. Terneuzen. St. Maartensdijk en Zierikzee tot ontwikkelingskernen. De al genoemde spectaculaire ontwikkeling van de industrie heeft hier direct mee te ma ken. De ontwikkeling op lange termijn op de arbeidsmarkt kan met vertrouwen te gemoet worden gezien. Vooral voor het midden en het noorden van de provincie zijn belangrijke veranderingen te ver wachten na het gereedkomen van de Gre- velingendam. de Oosterscheldehrug en het Zuid-Sloe. De verbindingen tussen deze gebieden onderling en met de randstad Holland zullen dan veel minder tijd ver gen. In Zeeuwsch-Vlaanderen is zich reeds een belangrijke wijziging aan het voltrekken. Dat zal in nog heviger mate geschieden als de verbreding van het kanaal Terneuzen-Gent is gerealiseerd en de nieuwe zeesluizen te Terneuzen er zijn Het toerisme heeft zich de laatste ja ren zeer gunstig ontwikkeld. Het zal ze ker nog verder uitgebreid worden. het onderwijs. Het lag dus voor de hand dat men bij het aanwijzen van docenten bij voorkeur dacht aan universitair ge- vormden. De eerste middelbaar bevoeg de docenten vormden dan ook een door collega's en ouders met achterdocht be keken verschijnsel. Helaas kan men niet zeggen dat een en ander volkomen tot het verleden behoort! Maar toch wel goeddeels. De democratisering van het middelbaar onderwijs, het schromelijk tekort aan academische docenten, zowel in aantal als tot voor zeer kort in peda- gogisch-didactische scholing, maakte de opmars van de middelbaar bevoegden gemakkelijk. Het zou dwaas en onnut zijn, een controverse te stellen tussen deze beide categorieën in het docentencorps. Waar de tegenstelling in het particuliere vlak nog bestaat, is het een kunstmatig feno meen, dat zichzelf feitelijk reeds heeft overleefd. Voor de status van de mid delbare school leveren beide categorieën een specifieke bijdrage: de academicus kan ex professo borg staan voor het strikt wetenschappelijk niveau; de mid delbaar bevoegde heeft momenteel door gaans een voorsprong inzake pedago gische en didactische kwesties. Nog al tijd immers is in ons land de universi taire opleiding van leraren een hache lijke zaak. Reeds in 1902 berichtte een studiecommissie aan Minister Goeman Borgesius: „dat aan de leraren bij het middelbaar en gymnasiaal onderwijs de voorbereiding voor de uitoefening van hun ambt ten enenmale ontbreekt. „Hoe weinig is er sindsdien veranderd! En dat, terwijl de problemen waarvoor de hui dige leraar wordt gesteld, eerder zwaar der dan lichter zijn geworden. Niemand zal willen volhouden, dat de op univer sitair niveau getroffen voorzieningen thans afdoende garantie bieden voor de bekwaamheid van de universitair afge studeerde als docent. Eerlijk gezegd biedt ook de opleiding voor de middelbare akten in dit opzicht niet zoveel meer. In feite echter zijn het voor een belangrijk deel onderwijzers en onderwijzeressen, die deze opleidingen volgen. Door hun vooropleiding en hun doorgaans jarenlange ervaring met het lagere schoolkind valt hun de onderwijs praktijk ook op de middelbare school vaak gemakkelijker dan de pas afgestu deerde academicus. Speciaal in de lagere klassen van de middelbare school bezitten zij niet zel den een flinke voorsprong op hun col lega's, niet het minst in didactisch op zicht. Hiermee wil geenszins gezegd zijn. dat onder de academisch gevormde do centen geen begaafde opvoeders en leer krachten worden gevonden. Wat de ene groep echter aan opleiding en ervaring kan danken, moet bij de andere voorna melijk worden toegeschreven aan per soonlijk talent, vrijwillge studie en spon tane interesse. De middelbare akten hebben zodoen de formeel en praktisch een vaste plaats veroverd in ons onderwijsbestel. Terwijl men deze groei in honderd jaar met vreugde begroet, kan men toch ook niet de ogen sluiten voor enige schaduwzij den. De onstaanswijze in de particuliere sector heeft wel eens onderlinge verschil len tussen de opleidingen ten gevolge die te ver blijven van een wenselijke homo geniteit. Een en ander werd mede ver oorzaakt door de typisch particuliere be hoefte, een eigen stempel te drukken op de gevestigde opleiding. Waar middel bare opleidingen thans in universitair milieu worden gegeven, bespeurt men soms een ietwat gereserveerde houding bij professorale docenten, hetgeen mede resulteert in een geringe waardering voor bijvoorbeeld de middelbare A-akte van een B-student. In verband hiermee ontmoet men ook wel eens een zeer per soonlijk vrijstellingsbeleid voor hen. die na een middelbare akte behaald te heb ben, alsnog hun studie op universitair niveau willen bekronen. Waarschijnlijk is het nauwelijks wenselijk, voor deze kwesties uniforme en bindende regelin gen te treffen. Men mag echter hopen dat in het persoonlijke vlak geleidelijk deze plooien worden glad gestreken. Na honderd jaar mocht men deze klein- menselijke controversen te boven zijn! Als conclusie mag men dus veilig stellen, dat Thorbecke in 1863-'64 een gezonde bijdrage heeft geleverd aan het middelbaar onderwijs door naast de aca demici ook middelbaar bevoegden ach ter het katheder toe te laten. Moge hun samenwerking nog lang voortduren, ter wijl beide categorieën zich openstellen voor hetgeen ieders studie en ervaring als inbreng te bieden heeft. A. G. THORBECKE Wan de persafdeling van de Russisch ambassade hebben we een brochur. ontvangen over Sovjet-democratie. Wt worden daardoor uitgenodigd te ge loven, dat er nergens zo veel vrijheid bestaat als in het vaderland van het communisme. De almacht van staat en partij, het stemrecht, dat slechts toe staat één lijst te kiezen, de gerichte voorlichting, dat alles behoort tot hoge re vormen van democratie, waar ar. het Westen niet kan tippen. Ook is ei vrijheid van geweten. „In de Sovjet- Unie staat de kerk los van de staat en de school los van de kerk. De gods dienst is de privé-aangelegenheid var de burgers, de zaak van hun gewetei Iedere burger heeft het recht een wil lekeurige godsdienst te belijden, o helemaal geen; iedereen mag zijn gods dienstige plichten vervullen of athe'ir tische propaganda maken". In de iaat ste zinsnede komt de ware aap uit d mouw. Er staat niet: Iedereen ma: godsdienstige of atheïstische propagan da maken, wat inderdaad op gelijkheid zou duiden. De godsdienst mag alleer, in besloten ruimten beleden worden atheïsten beheersen echter alle publi- katie- en communicatiemiddelen. Z doortrekken met hun propaganda dc opvoeding en het onderwijs. Heel de bevolking wordt voortdurend voorge houden, dat een echte communist zie' verre houdt van alle godsgeloof. Er is zojuist weer een enorme veldtocht in gezet. De astronauten worden erbij in geschakeld. De Moskouse correspon dent van „Het Parool" meldde, dat er een instituut voor wetenschappelijk atheïsme wordt gesticht; aan de uni versiteiten en hogescholen zullen ver plichte colleges over het atheïsme wor den ingevoerd; het anti-religieuze ele ment in de schoolprogramma's zal wor den versterkt; pers en radio, film en televisie zullen meer aandacht gaan besteden aan de bestrijding van de godsdienst en bovenal: men zal zich meer tot de gelovigen persoonlijk gaan richten. De godsdienstige voorgangers krijgen geen enkele kans meer op wederwoord. Het wordt een eenzijdig trommelvuur. Dat is dan ook een van de trekken van de Sovjet-democratie, waarover de brochure zwijgt. Deze eenzijdigheid, onsportiviteit en lafheid behoren dan ook tot die hogere vormen van demo cratie. (^Jent is beducht voor het Schelde- Rijnakkoord. Het is in de totstand koming niet gekend. Het ziet de toe komst van zijn Rijnvaart in gevaar. „Gent wordt in het verdrag genegeerd als quantité négligeable, volkomen on belangrijk voor de Belgische economie. Zijn belangen worden deerlijk ge krenkt terwijl het tevens diep in zijn eigenwaarde getroffen wordt. Gaat het hier wel om een Belgisch-Nederlands verdrag? Ligt Gent soms niet meer in België? Telt soms de vierde Rijnhaven in Benelux niet meer mede?" Aldus een citaat uit een pas verschenen bro chure van het Actie-comité der Gentse Havenbelangen. De brochure vreest dat de toestand van het kanaal door Zuid-Beveland zo belangrijk voor de Gentse Rijnvaart hachelijker wordt dan voorheen. Volgens het ver drag kan Nederland immers overwegen deze vaarverbinding buiten gebruik te stellen of in haar hoedanigheid be langrijke wijzigingen aan te brengen. De daarbij gevoegde clausule, dat Ne derland daartoe niet kan overgaan zender overleg te plegen met België eventueel met een beroep op de tus senkomst van een arbitrale commissie, acht men in Gent geen voldoende waarborg. Het pleit daarom voor de toepassing op het kanaal door Zuid- Beveland van een bepaling, die voor de Schelde-Rijnverbinding zal gelden. De bepaling namelijk, dat een van de beide partijen verbetering van de nieuwe vaarweg kan verlangen, waar na dan overleg van de beide regeringen volgt en in geval van geschil beroep op een arbitrale commissie. België zou dan bijvoorbeeld het geschikt maken van het Kanaal door Zuid-Beveland voor de duwvaart aanhangig kunnen maken. Wij kunnen ons de ongerustheid van Gent wel indenken, doch het heeft niet alleen reden tot bezorgdheid. West- Brabant zag zijn zeehavenplan naar een verre toekomst verschuiven. Bovendien moet Gent menen we, toch ook twee dingen in aanmerking nemen. Op de eerste plaats: de vaart door het kanaal van Zuid-Beveland zal nu ge makkelijker worden, omdat het ont last wordt van de Antwerpse Rijn vaart. En verder: het verdrag voor ziet in de mogelijkheid van een ver binding van dit kanaal met de Wester- schelde ten zuiden van het Kreekrak, een verbinding, die voor duwvaart ge schikt kan worden gemaakt. In de vaste commissie voor het Ver keerswezen van de Belgische Kamer heeft de heer Van Herreweghe de Gentse belangen minder dramatisch naar voren gebracht. Gent is bereid het tractaat te aanvaarden op voor waarde nochtans, dat de Rijnverbin ding rechtstreeks en veilig blijft, aldus deze afgevaardigde. „Ik weet, dat het departement van Verkeerswezen actief heeft deelgenomen aan de totstand koming van het zoëven besproken Nederlands-Belgisch akkoord. Ik stelde met genoegen vast, dat uit het verslag van de Senaatscommissie voor Ver keerswezen blijkt hoe het vrijwaren van het traditioneel aandeel van Gent en Antwerpen in het vervoer van en naar de Rijn één der hoofdbekommer nissen blijft. Ik hoop dat deze bekom mernis ook voor Gent over korte tijd door de bevoegde instanties in een vaste verbintenis zal worden omgezet" We wachten met belangstelling af, waartoe deze gedachtenwisseling in Belgie terug te voeren tot een oude controverse Antwerpen-Gent 7al leiden. De Westduitse Bondsraad (Eerste Ka- u aangekondigd bondskanselier Erhard ter verantwoording te zullen roe- pen over zijn beweerde „gebrek aan be langstelling wat betreft de ontvoering van de Franse ex-kolonel Argoud uit Munchen Argoud is eind vorig Jaar door een Franse rechtbank tot levenslange gevan genisstraf veroordeeld wegens zijn leider schap van de O.A.S., de organisatie van xiet geheime leger.

de Stem | 1964 | | pagina 3