13 Y eiligheidsgordels nog altijd een studie-object Walcheren Zeeuwsch-Vlaanderen Opbrengst van kleinfruit afgelopen jaar gedaald Inwonertal meer gestegen dan voorgaande jaren ZUID-BEVELAND Poging tot aanranding te Bruinisse BOEKENPLANK 2 UNIC WARENHUIS ECHTE hoge gisting Schouwen-Duiveland Dagblad De Stem ETI-jaarverslag over Zeeland: Mgr. dr. Koenraadt lid werkcomité missieweek B.O.S.K. krijgt in Zeeland nog weinig medewerking Studiedagen over fruitteelt te Wilhelminadorp Middelburgse damclub gaat naar titelstrijd Feestgangers bij Ziekenzorg bleven thuis. Westerschouwen tegen opschorten afsluiting Brouwershavense Gat DOKTERSDIENSTEN DIERENARTSEN OOK DOORNIK WIL AARDGAS Londense politie „maakte" zelf de verdachten Korfbal Ondo 3 kan nu de titel pakken Startgeld voor fruitcorso- wagens in Goes Ook kwestie van „punten' In Yerseke: Keurwedstrijden ZEBRA-heren Spreken in het openbaar Oorlogsboeken Voor kinderen HOOGWATER Vandaag Morg' en Maandag DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 15 FEBRUARI 1964 5 i\ieuiv- en Sint Joosland ZANGUITVOERING De Jonge Zangers en Meisjeskoor ga ven een uitvoering in de zaal van de „Rode Leeuw". Mevrouw M. de Visser- de Voogd opende de avond. Er was een zeer grote belangstelling. De uitvoering bestond voornamelijk uit versjes, die goed in het gehoor lagen. Uit de luide bijval bleek wel, dat het gebodene goed in de smaak viel. Na de pauze werd er een zangspelletje door de kleintjes er? een kinderoprette dor het meisjeskoor opge voerd. Na afloop dankte mevrouw de Visser-de Voogd mevr. Francke en de heer M. Reijnoudt vor het vele werk dat zij weer gedaan hadden om de avond goed te doen slagen. Zij mochten alle twee een enveloppe met inhoud in ont vangst nemen. Daar mevrouw Francke in mei a.s. een familiebezoek aan Ame rika gaat brengen, werd de leiding overgedragen aan de heer M. Reij noudt. (Advertentie) HULST TELEFOON 3038 He Supermarkt-aanbiedingen HOMBURG fijne vleeswaren 100 gr paarderookvlees0.49 TEN HAVE vacuumkoffie oude prijs, per blik 1,65 GOES DONATEURSAVOND „EUPHONIA" De koninklijke harmonie Euphonia heeft gisteravond in het Schuttershof haar jaarlijkse grote donateursavond ge houden. Voor deze avond bestond een bijzonder grote belangstelling. O.l.v. de directeur, de heer S. van de Singel, bracht de harmonie enkele bekende orkestwer ken, waarna de drumband o.l.v. tambour- maitre K. Schrijver optrad. Het officiële gedeelte werd besloten met een goed in de smaak gevallen optreden van een Ti- roler orkest, geformeerd uit leden van Euphonia. Een groot bal na besloot deze gezellige donateursavond. (Advertentie) Zierikzee VERGADERING GEMEENTERAAD Woensdag 19 februari a.s. wordt een vergadering van de raad gehouden. On der de ingekomen stukken is 'n schrij ven van de R.T.M. waarin deze onder neming meedeelt, f 500,te willen bij dragen in de kosten van plaatsing van een wachthuisje op het Sas. B. en w. stel len voor met plaatsing van zo'n wacht- gelegenheid te wachten tot het zwaai- komproject van de haven is uitgevoerd en men een betere plaats voor het wachthuisje kan bepalen. Op grond van de loonstijgingen stel len b. en w. de raad voor het uurloon voor hen die aan de gemeente in tijden van gevaar persoonlijke diensten moeten bewijzen te verhogen van f 1,75 tot f 3,-. Voor een aan het Havenplein te stichten exclusief restaurant wordt aan de raad voorgesteld aan de minister van sociale zaken te verzoeken een zogenaamde ver gunning voor een inrichting van maat schappelijk verkeer te verlenen. De naam van dit restaurant zal „Hoornwijck" zijn, dezelfde naam, die nu reeds gedragen wordt door eenzelfde inrichting in Rijs wijk. Aan de orde is verder een nieuwe be zoldigingsverordening augustus 1963 en een aantal wijzigingen van de rechtspo sitie van de ambtenaren. (Advertentie) olberb^eqcjSnmohb Korte Nieuwstraat 21 Hulst - Tel. 2478 Dagblad voor Zeeland KANTOREN voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Steenstraat 14, telefoon 2377, Hulst voor Walcheren en Zuid-Beveland: Klokstraat 1, telefoon 6252, GOES. Alg. redacteur Exploitatie voor Zeeland: inspectie Zeeland. F. DE LIGT L. K. M. DE JONG tel. 6252 Goes tel. 2377 HULST Redacteuren voor Zeeuwsch-Vlaanderen: P. G. KUYPERS, tel. 2377 Hulst (privé 3327) W. WOLTERS, tel. 2377 Redacteur voor Walcheren: CH. SCHETS, telefoon 3566. Vlissingen Rayonbeheerder voor Zuid-Beveland en Walcheren. K. MENU tel. 6252. Goes. Prijs voor losse advertenties, bestemd voor de editie Zeeland 0,18 per mm. 1 mm ingezonden mededelingen 21 i mm gewone advertenties. Bij contract aanzienlijke reductie. „Kleintjes": 3 regels of minder 1, elke regel meer 0,25. Als één regel gelden 23 letters en/of leestekens. Bij plaatsing ook in de Brabantse oplage resp. 1,60 en 0,60. Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigde ilaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. Koewacht RAADSVERGADERING De uitgestelde raadsvergadering zal worden gehouden maandagmorgen om negen uur. SCHIETING Aan de schieting bij V. Thijs alhier na men 40 schutters deel. De uitslag is als volgt: Hoogvogel Alois de Coninck Koewacht; le zijvogel: idem; 2e zijvogel: H. Jesoirens Koewacht. Sas van Gent AUTO'S IN BOTSING Op de Westkade is een aanrijding ge beurd tussen een personenauto, bestuurd door M. uit Rotterdam die te laat merkte dat hij de Stationsstraat in moest slaan en toen een te ruime bocht nam, en een andere personenauto, bestuurd door de heer S. uit Zierikzee, die uit de Stations straat kwam. Beide wagens liepen mate riële schade op. De bestuurders kwamen met de schrik vrij. St.-Jansteen JAARMARKT De traditionele jaarmarkt voor vee, paarden en varkens zal dit jaar gehouden worden op donderdag 5 maart a.s. Ook nu is er aan deze jaarmarkt een loterij verbonden, waaraan als hoofdprijs een vet varken of een kalf is verbonden. Sluis BRIDGE-CURSUSSEN De bridge sociëteit heeft het plan op gevat deze vorm van kaartspel meer onder de bevolking te animeren. Naast de normale wekelijkse bridgeavond wor den er, bij voldoende belangstelling, spe ciale bridge-cursussen gegeven, waaraan zowel door gevorderden als door begin ners kan worden deelgenomen. Stoppeldijk TONEELUITVOERING Vandaag en zondag 16 februari treedt de toneelclub „Stoppeldijk" voor het voetlicht met „Zondvloed", een spel van het land door Louis Lockefeer. Het stuk speelt tijdens de Duitse bezetting in Zeeuwsch-Vlaanderen. De voorstellingen worden gegeven in het Verenigingsge bouw en vangen aan om half acht. Vogeln aarde AFSLUITING BOSSESTRAAT Met de aanleg van een nieuwe riolering in het oostelijk gedeelte van de Bosse straat is een aanvang gemaakt. In ver band hiermee is deze .straat de verbin dingsweg tussen Boschkapelle en Stop peldijk voor alle verkeer afgesloten. In aansluiting op dit werk zal ook de riolering in het zuidelijk gedeelte van Rapenburg worden vernieuwd. BEJAARDENBOND Nu in de dorpen Boschkapelle en Stop peldijk al enige maanden plaatselijke be jaardenbonden actief zijn, wordt ook in Hengstdijk en Ossenisse ernaar gestreefd om afdelingen op te richten. In Ossenisse kwam daartoe een aantal bejaarden bij een. De districtspropagandist, de heer de Waal uit Clinge, gaf op deze bijeenkomst een uiteenzetting van het doel van de be- jaardenbond. Besloten werd binnenkort een feestmiddag te beleggen en zo mo gelijk tot oprichting van een afdeling over te gaan. Het aantal inwoners van Zeeland is in 1963 met 2060 t.ot 287.510 gestegen. Deze stijging is aanmerkelijk groter dan die van voorgaande jaren. Dank zy de steeds voortgaande industrialisatie in Zeeland is de keuze voor de werkzoe kenden veel groter geworden, waardoor dan ook een vermindering van het ver- trekoverschot en van het aantal pende laars werd geconstateerd. Een en ander wordt medegedeeld in het jaarverslag over 1963, dat het Eco nomisch Technologisch Instituut (E.T.I.) in Zeeland zojuist heeft uitgebracht. Het verslag vermeldt verder: in 1963 zijn na de opheffing van de prijsbeheer- sing de prijzen voor cultuurgrond aan zienlijk gestegen. De Zeeuwse grondprij zen behoren met die van Noord- en Zuid- Holland momenteel tot de hoogste van Nederland. Wat de Zeeuwse visserij betreft blijkt 1963 een uitgesproken goed mosseljaar te zijn geweest, beter dan het vorige sei zoen. De actie tot behoud van de mossel- verwatering voor Zeeland duurt voort. De oesterkwekers staan er veel slechter voor dan de mosselkwekers. Zoals be kend, werd in de strenge winter van 1962-1963 vrijwel de gehele oestervoor- Kardinaal Alfrink heeft namens het Nederlands Episcopaat benoemd tot lid van het Werkcomité van de Nederland se Missieweek, mgr. dr. W. J. Koenraadt, vicaris-generaal van de bisschop van Breda en father dr. A. van Vliet te Oosterbeek. onder gelijktijdig eervol ont slag aan mgr. A. de Wit en pater dr. G de Gier, m.s.c. De afdeling Zeeland van de BOSK heeft haar jaarvergadering gehouden in hotel „Het Raedthuis" te Middelburg. Op de ze vergadering werd de vraag gesteld hoe het komt dat de ouders van spas tische kinderen dikwijls niet verder ge holpen worden met hun kinderen. De ouders moeten zelf maar zien hoe hun contact te leggen met instanties die de kinderen verder kunnen helpen. Waar nemend voorzitter L. Geldof kon slechts beamen dat dit inderdaad zo is. „Het is bedroevend dat wij zeer weinig medewerking krijgen. Zelfs specialisten werken in vele gevallen niet mee om in stanties als de BOSK te propageren. Dik wijls moeten hemel en aarde bewogen worden voordat de ouders contacten heb ben. Met name in Zeeuwsch-Vlaanderen heeft de BOSK nog geen voet aan de grond", zei hij. Dokter H. A. Roebers, geneesheer-direc teur van Zonneveld te Oostkapelle, meen de dat de naam Zonneveld nog te veel genoemd wordt i.v.m. polio en t.b.c. en te weinig met spastische of lichamelijk gehandicapte kinderen. Hij pleitte voor een Zeeuws centrum, van waaruit alle gevallen van spasticiteit kunnen worden behandeld. Met Zonneveld als centraal revalidatiecentrum voor spastische kin deren. Dokter Roebers vertoonde deze avond een documentaire film over het leven in en rondom Zonneveld. De heer Segeler uit Vlissingen werd gekozen in het be stuur van de afdeling Zeeland, dat hier door met een lid werd uitgebreid. Naar eerst nu bekend is gemaakt, heeft dinsdagavond op de rijksweg bij Bruinisse een poging tot aanranding van twee zus jes (15 en 18 jaar) plaatsgevonden. Ko mende van de veerpont over het Zijpe werden zij door een ongeveer 25-jarige man, die kennelijk verkeerde bedoelingen had, aangevallen. Hij pakte eerst het jongste meisje vast, doch deze wist zich los te rukken. Daarna wierp hij het an dere meisje op de grond, doch ook nu kon de aanrander zijn duistere praktijken niet voltrekken. De meisjes vluchtten een nabijgelegen hofstede binnen, waar men ijlings de rijkspolitie waarschuwde. Ofschoon de meisjes een vrij duidelijk signalement konden opgeven en zij de onverlaat ook nog hadden bewerkt met de paraplu waaronder zij liepen, heeft de politie nog geen enkel spoor van de dader gevonden. raad vernietigd. Vele oesterkwekers schakelen om op of zijn reeds overge gaan tot de champignonteelt. In de industriële sector werd besloten tot het vestigen van 14 bedrijven, waar van zes middelgrote of grote. In de haven van Vlissingen oost, de Sloehaven, is men zover gevorderd dat reeds is april de eerste zeeschepen de reparatiedokken van de koninklijke maatschappij „De Schelde" kunnen bin nenlopen. Aan de oostzijde van dit ha vencomplex wordt grond bouwrijp ge maakt. Hier zal zich in de toekomst de wolkammerij n.v. Zeeland vestigen. Een bedrijf van minstens even groot formaat en belang, de n.v. ASI staal, zal in Ter- neuzen komen. Het aantal toeristische overnachtingen in Zeeland lag ongeveer 25 pet hoger dan in 1962, wat neerkomt op ongeveer 3.000.000 geregistreerde en niet-gere- gistreerde overnachtingen. Met name in West-Kapelle steeg het aantal enorm, namelijk met meer dan 50 pet. (Van onze correspondent) Op het proefstation voor de fruitteelt in de vollegrond te Wilhelminadorp zul len op 18 en 19 februari studiedagen voor fruittelers worden georganiseerd. By deze gelegenheid zullen een aantal belangrijke en actuele vraagstukken in de fruitteelt worden ingeleid en bespro ken. Om kwart over elf op 18 febr. is er de ontvangst van de deelnemers door ir. A. W. v. d. Plassche, voorzitter van het be stuur van het proefstation. Daarna geeft ir. J. J- van Hennik, directeur van het proefstation een kort overzicht van de werkzaamheden van het proefstation in Wilhelminadorp. Dinsdagmiddag spreekt de heer G. Toorenaar, chef van de proeftuin, over boomvormen en plantsystemen bij appel, peer en pruim, terwijl tevens een bezoek wordt gebracht aan enkele proefvelden over dit onderwerp. Voorts spreekt ir. P. Delver over de bodembehandeling in de fruitteelt. Woensdagmorgen, 19 febr., spreekt ir. J. J. van Hennik over knelpunten in de Nederlandse fruitteelt en de heer P. Goddrie behandelt de chemische on- kruidbestrijding. Woensdagmiddag houdt de adjunct-di recteur van het proefstation, ir. G. S. Roosje een inleiding over problemen bij de ziektenbestrijding, waarna vragen ge steld kunnen worden aan een forum van ziektenbestrijdingsspecialisten- Het eerste tiental van de Middelburgse Damclub dat voor de derde achtereen volgende maal beslag heeft gelegd op het hoofdklasse-clubkampioenschap van Zeeland, speelt op 15 en 22 februari in 's-Hertogenbosch om het kampioenschap van het district Zuid van de Koninklijke Nederlandse Dambond. Op 15 februari treedt de Middelburgse ploeg aan tegen de Limburgse kampioen uit Treebeek. De week daarop tegen „Excelsior" uit 's-Hertogenbosch. Zowel Treebeek als Den Bosch zijn zeer sterke tegenstanders. In het verle den heeft Middelburg deze ploegen al meermalen ontmoet. Het krachtsverschil is dikwijls zeer klein. In 1962 zag Middelburg kans Excelsior uit Den Bosch met flinke cijfers te klop pen. In de wedstrijd tegen Treebeek werd echter een toen niet verwachte nederlaag opgelopen. Vorig jaar nam Excelsior met flinke cijfers revanche voor de nederlaag in 1962. Het is Mid- belburg tot nu toe niet gelukt het dis trictskampioenschap te veroveren en daarmede een plaats te verwerven in de landelijke finale, waaraan 8 geselecteer de ploegen deelnamen. De Middelburgse ploeg zal volledig kunnen uitkomen in de volgende samen stelling: W. Lente, M. F. de Jonge, M. J. Walraven jr., J. Strooband sr., D. David- se, G. Overtveld, Nic. van Eenennaam, P. de Ruijter, C. P. de Vos en G. van de Voorde. (Van onze correspondent) De verschillende kleinfruitgewassen zijn goed de winter doorgekomen. De stand van de frambozen is in het alge meen goed. De nieuwe beplante aard beienvelden zyn in de afgelopen herfst goed ontwikkeld. De rode bessen zyn zwaar met bloemknoppen bezet. De bra men geven de meeste zorg. Dit wordt gezegd in het jongste num mer van de kleinfruitteelt adviezen, een uitgave van het rijkstuinbouwconsulent- schap te Goes waarin tal van teeltwen- ken worden gegeven ten behoeve van de Zeeuwse en West-Brabantse klein- fruittelers. Er staat ook een artikel in over het kleinfruit in 1963 en daarbij zijn als uit gangspunt genomen de cijfers van de veiling in Kapelle-Biezelinge, omdat hier meer kleinfruitprodukten worden aange voerd dan op alle overige Zeeuwse vei lingen bij elkaar. De opbrengst van het kleinfruit bij deze veiling daalde in 1963 tot 2,8 mil joen gulden tegen het jaar daarvoor een opbrengst van 3,5 miljoen gulden. Vooral rode en zwarte bessen deden het niet best in 1963 door de lage prij zen. Aardbeien gaven door vruchtrot een lage kilo opbrengst. De aanvoer van aardbeien in Kapelle beliep maar 59 van die van 1962. De frambozen vormden een gunstige uitzondering. De aanvoer nam nog wat toe en de geldellijke op- 59 (Van onze correspondent) De vereniging „Ziekenzorg" te Bieze- linge, die tot doel heeft steun te verle nen bij ziekte of ongeval en dit doet door middel van materiaalverstrekking,' heeft donderdagavond haar 50-jarig be staan gevierd. Hoewel deze bijeenkomst een enigszins feestelijk karakter had, was de belangstelling niet groot, want behalve het bestuur en twee oud-voor zitters waren slechts aanwezig de uit twee personen bestaande kascommissie en één lid en dat terwijl er 385 leden zijn. Elk gezin van Biezelinge is name lijk lid van ziekenzorg. Minder draag- krachtigen steunen bij ziekte en ongeval was het doel waarvoor de vereniging werd opgericht. Eerst gebeurde dit in de vorm van versterkende middelen, la ter in het ter beschikking stellen van bedden, weegschalen etc. De enige nog in leven zijnde oprichter van „Ziekenzorg" de heer A. Ganseman te Kapelle, was ook op de jubileumbij eenkomst aanwezig en hij werd in het bijzonder toegesproken door voorzitter Chr. Smallegange die in zijn openings woord ook zei dat de vereniging altijd heeft gestaan in het teken van de die nende liefde. Het bestuur bestaat thans uit de he ren Chr. Smallegange, voorzitter; J. M. Fraanje, secretaris, Joh. van Liere, pen ningmeester, B. Sonke, M. C. Gijzel en M. Sinke leden. De oud-voorzitters C. Traas sr. en B. de Koeyer spraken ook op deze jubi leumavond waarop o.m. werd besloten tot aanvulling van het materiaal, dit op verzoek van de wijkverpleegster. brengst lag 13 hoger dan het jaar daarvoor. In dit artikel wordt ook een overzicht gegeven van de ontwikkeling van het aardbeiensortiment in Kapelle en omgeving gedurende een periode van tien jaar. Daaruit blijkt dat de hoofd rassen van tien jaar geleden, Jucunda, Madame Moutot en' Climax, thans niet meer voor komen in het sortiment. De hoofdrassen zijn nu Sengana met 34 van het totaal; Red Gauntlet met 28 en Regina met 27 Het ras Talis man dat in 1961 nog 21 van de aan voer uitmaakte, kwam in 1963 slechts aan 3 De hoofdrassen van nu waren tien jaar geleden nog onbekend. Gezegd wordt dat voor de Zeeuwse aardbeienbedrijven nodig is een vroeg rijpend ras. In verband met de situatie bij de afzet (afnemende vraag naar aard- beienpulp) zal de kracht van de volle- gronds aardbeierateler liggen op de markt voor de verse consumptie en op die voor aardbeien in blik. Hoe belangrijk de kleinfruitteelt in Kapelle en omgeving is blijkt uit het overzicht van het aantal aanvoerders bij de veiling in Kapelle. Er waren in 1963 bij deze veiling 680 aanvoerders van aardbeien; 586 aanvoerders van frambo zen; 585 van rode bessen; 376 van zwarte bessen en 289 van bramen. De gemeenteraad van Westerschouwen wil bij de regering protesteren tegen de beslissing van de minister van Rijks waterstaat de afsluiting van het Brou wershavense Gat een jaar oP te schorten. De heer M. J. Steur, die in de vrijdag gehouden vergadering namens de raad sprak, achtte de mogelijkheid nog steeds aanwezig van een herhaling van de watersnoodramp van 1953. Door deze beslissing zou deze bedreiging een jaar langer duren. Getracht zal worden de andere gemeenten op Schouwen- Duiveland eveneens in het protest te betrekken. Lukt dit niet, dan zal Westerschouwen alleen protesteren. Dit weekeinde nemen waar; voor Kloos- terzande dokter Terburg; voor Retran- chement, Sluis, Zuidzande en Cadzand dokter Meyer uit Sluis, tel. 01178-366; voor Terneuzen dokter van der Griek: voor Axel dokter Boor, voor Oostburg en Aardenburg dokter de Rijk uit Aar denburg, tel. 01177-466; voor Tholen, Poortvliet, Oud-Vossemeer, St.-Philips- land en Nieuw-Vossemeer dokter H. Manger uit St.-Philipsland en dokter Duynker uit Tholen. Voor Hulst en Nieuw-Namen de heer de Nijs uit Hulst; voor Sluis .en Oost burg de heer Kapsenberg uit Sluis, tel. 01178 - 225; voor Axel, Zaamslag en Sas van Gent de heer de Haas uit Zaamslag. Na de Belgische stad Turnhout worden thans ook in Doornik de mogelijkheden overwogen van een aansluiting op het Nederlandse aardgasnet. De Doornikse gasmaatschappij heeft besloten een onderzoek in te stellen bij een duizendtal verbruikers om een beeld te krijgen van de consequenties van de overschakeling van stadsgas op aardgas en de aanpassing van de huishoudelijke apparaten. De aansluiting van Doornik op het Nederlandse aardgas zou mogelijk moeten worden door een leiding, die via Turn hout naar het zuiden naar de streek van Maubeuge in Frankrijk zou gaan lopen. Terwijl Turnhout verwacht over twee jaar van aardgas te kunnen worden voor zien, zou dit voor Doornik eerst tegen 1970 het geval kunnen zijn. Vier Londense politiemannen zijn in staat van beschuldiging gesteld, omdat ze „verdachten hadden gemaakt" ten tijde van de betogingen van in Londen wonen de Grieken tegen de daar op bezoek zijn de koningin Frederika. De agenten hadden betogers opgebracht omdat ze „offensieve wapens", in casu stenen, bij zich hadden. Maar later bleek dat de politiemannen die zelf aangedra gen hadden om zondebokken te kunnen aanwijzen. KARDINAAL ALFRINK zal op 3 mei deelnemen aan de Nationale Bedevaart naar het Mariabedevaartsoord te Ban- neux. Hij is de eerste kardinaal, die in Banneux een pontificale H. Mis op draagt, het lof celebreert en de zieken zegen geeft. De Goese veilinghal is zaterdagmiddag tijdens de wedstrijden van het micro- korfbaltoernooi van de Z.K.B. weer het domein van een groot aantal achttallen van de Middelburgse korfbalvereniging Swift. Voor de seniorenploegen Swift 3 en Swift 4 betekent dit de eerste wedstrijd in het toernooi. Deze ploegen zullen ook moeten trachten de magere prestaties van Swift 2 deze ploeg eindigde in de K.N.K.B.-klasse op de laatste plaats te verbeteren. Voor Swift 3 zijn er in klasse lb zeker winstkansen tegen Togo 3. In 3d speelt Swift 4 tegen Ondo 2 en tegen Top 1. Deze laatste ploegen, als mede Togo 4, hebben in deze klas alle reeds verlies geleden zodat er voor het Middelburgse achttal nog reële kam pioenskansen aanwezig zijn. In afdeling 3d kan Ondo 3 de titel veroveren. Voorwaarde hiertoe is een overwinning te behalen op Togo 6 met twee of meer doelpunten verschil. Het programma: adsp. D: Swift dTogo 2c; Swift 4Ondo 2; 3d: Ondo 3Togo 6; lb: Swift 3Togo 3; adsp. D: Swift d Elto b; adsp, e:'Swift ede Poel; jun. B: Swift bOlympia; adsp. e: Swift e Tjoba b; 2c: Top 1Swift 4; adsp. e: TopSwift e; 3b: de PoelTjoba 4. In de eerste klas K.N.K.B. district Zuid- Holland en Zeeland hervat Swift 1 uit Middelburg zaterdagmiddag, na een rust pauze sinds 24 november van het vorig jaar, de veldkorfbalcompetitie. De Mid delburgse oranjehemden, die in hun eer ste seizoen in de eerste klasse een goede start hadden, maar daarna in acuut de gradatiegevaar zijn komen te verkeren, ontmoeten op eigen veld het Leidse Zui derkwartier. Uit verloor Swift met 75 van deze ploeg. Zonder meer een Mid delburgse zege voorspellen lijkt ons dan ook zeer riskant maar aangezien Swift nu zoetjesaan kan worden vergeleken met de bekende kat die in het nauw zit is een verrassing niet uitgesloten. Deze wedstrijd begint om half vier. Arbiter is de heer A. Martijn uit Yer- seke. (Van onze correspondent) Tydens de in „De Landbouw" te Goes gehouden jaarvergadering van de afde ling Goes van de Kon. Ned. Maatschap pij voor Tuinbouw en Plantkunde heeft voorzitter Kr. Goudswaard als zijn me ning uitgesproken, dat de deelname van de afdeling aan het fruitcorso 1964 af hankelijk zal zijn van het feit of het stichtingsbestuur van het corso een be hoorlijk startgeld zal kunnen garande ren. Dit naar aanleiding van het feit, dat de corsowagen van de afdeling het vorig jaar maar op het nippertje een derde prijs behaalde. Was de wagen buiten de prijzen geval len, dan had dit voor de vereniging een onoverkomelijke financiële strop bete kend. De heer Goudswaard meende op een behoorlijk startgeld aanspraak te kunnen maken, omdat de afdeling Goes van de Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde steeds met een verantwoor de wagen deelneemt en b.ovendien de enige is, die aan alle voorgaande negen corso's heeft deelgenomen. Uiteraard moeten ook de overige deelnemers op een startgeld kunnen rekenen, dat een zodanig bedrag beloopt, dat hierdoor de financiële risico's tot een minimum wor den beperkt. In het huishoudelijke gedeelte van de jaarvergadering noemde secretaris P. Boudeling 1963 een goed verenigingsjaar, waarin de leden een goede belangstel ling toonden voor de gehouden wedstrij den. Het ledental bedroeg per 1 januari 1963: 100. De heer Goudswaard haakte op dit jaarverslag in door te zeggen, dat de afdeling volgend jaar 25 jaar bestaat. Hij memoreerde voorts de gehouden tuin- keuringen in Goes en Kloetinge waar door diverse personen werden gestimu leerd om hun voortuinen piekfijn te ver zorgen en hierdoor mede het aanzien van deze gemeenten te verfraaien. Jammer genoeg, aldus de heer Goudswaard, is dit voor de gemeentebesturen van Goes en Kloetinge nog steeds geen aanleiding geweest om de afdeling te steunen door zich als lid- op te geven. Hij stelde hier bij de gemeente Arnhem tot voorbeeld, welke elk jaar dergelijke voortuinkeurin gen met f 3000,- subsidieert. De jaarvergadering besloot voorts de aftredende bestuursleden ir. H. W. Nae- zer en M. J. Eversen te herbenoemen en dit jaar een excursie te maken naar Breda. Na de pauze werden een aantal aan wezige planten en bloemen besproken. (Van onze Haagse redactie) De vraag hoe groot het nut van veiligheidsgordels is, kan door het R.A.I.. T.N.O. nog steeds niet afdoende worden beantwoord. Er zijn thans aan het R.A.I. - T.N.O. resultaten bekend van 450 ongevallen waarby veiligheidsgordels in gebruik waren. Deze resultaten geven een gunstig effect te zieii met betrek, king tot de afloop van de ongevallen. ze gordel ook inderdaad op de voorge. schreven wijze zou gebruiken. In de praktijk gebeurt dit echter niet, vooral niet door vrouwelijke automobilisten en -passagiers. Aan de hand van door hen zelf uit de RAI-TNO-rapporten getrokken cijfers komt de Haagse fabrikant tot de conclusie dat de heupgordel veruit te verkiezen is boven andere typen. De Ja. brikant stelde een overzicht samen uit rapporten over 105 ongevallen. In to taal waren daarbij 136 inzittenden be trokken. De schade bij vrijwel alle lfê wagens was hoger dan f 1500,- niet minder dan 38 procent was „total loss" Van de 136 personen droegen 97 een driepuntsgordel, 13 een diagonaalgoi. en 26 een heupgordel. Slechts 1 procent van de betrokken slachtoffers werd zwaar gewond. Niemand werd gedood, De ervaringen van het RAI-TNO zoude: in analogie met de bevindingen van f- ene fabrikant zijn. In 70 procent van de gevallen wer den de gebruikers van veiligheidsrie men niet gewond, in 20 procent licht gewond, in 7 procent ernstig gewond, in 2 procent zwaar gewond en in 1 pro- cet van de aangemelde ongevallen do delijk gewond. Het RAI-TNO is echter van mening dat het aantal bekende gevallen nog te gering is om reeds nu tot volledig ver antwoorde conclusies te kunnen komen. Het wacht tot er tenminste duizend on gevallen zijn onderzocht om haar offi ciële stem te laten horen. De vraag welk type veiligheidsgordel in de praktijk de grootst mogelijke be veiliging geeft is ook nog onbeantwoord. Er zijn drie systemen van beveiliging in de handel: de diagonaalgordel, de heupgordel en de driepuntsgordel. Een firma van veiligheidsgordels in Den Haag die alle drie typen fabriceert is voor zich zelf tot de conclusie gekomen dat de diagonaalgordel de minst goede re sultaten oplevert en de driepuntsgorde! de beste beveiliging zou geven wanneer vast zou staan dat iedere gebruiker de- In de sportzaal te Yerseke zullen zaterdagmiddag, onder auspiciën van de Zeeuws-Brabantse Turnkring van het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Ver bond, de kringkeurkampioenschappen heren worden georganiseerd door de gymnastiekvereniging V.Z.O.S. uit Yerseke. De te verwerken wedstrydonderdelen zyn ringen, paardspringen, brug, rek, vrye oefening en paardvoltige. Op deze kampioenschappen treedt de jeugd bijzonder op de voorgrond. B, Vermandei van T.H.O.R., Sas van Gent, de jeugdkampioen van Nederland; J. de Wee van de plaatselijke vereniging V.Z.O.S., op dezelfde kampioenschappen 5e en C. Meesters van U.D.I Bergen op Zoom, als 7e geëindigd, zullen zeer zeker zorgen ook bij deze wedstrijden in de running te blijven. Het is echter niet uitgesloten dat andere deelnemers nog voor verrassingen zullen zorgen. Het spreken in het openbaar is tegen woordig even populair als het beoefenen van handenarbeid. Een cursus „spreken in het openbaar" maakt dan ook heel vaak onderdeel uit va nde programma's welke volkshogescholen en standsorgani saties hun leden aanbieden. Degenen die nochtans niet in staat zijn, hun zegje be hoorlijk in het openbaar te zeggen, kun nen het nu ook door middel van een boekje leren. Het heet (natuurlijk) „Vrij spreken in het openbaar" en het is ge schreven door J. W. Kerssemakers. De beginselen voor de redekunst welke hij zijn lezers voorhoudt zijn oud en be proefd. Nieuw is alleen, dat het beoefenen der redekunst in clubverband, is ver vangen door „droogzwemmen". De lezers moeten zichzelf in openbare spreeksitua ties brengen en dat kan weieens moeilijk zijn. Maar de auteur geeft diverse aan wijzingen. Heel nuttig zijn de hoofdstuk gen over de goede opbouw van een be toog, waarbij de heer Kerssemakers zo wel klassieke als moderne voorbeelden van een goede rede aanhaalt. Een meeslepend oorlogsboek is dat van David Lloyd-Owen, een Britse voormalige officier uit het Britse expeditionaire leger, die als hoomd van een gevechts groep de oorlog in Noord-Afrika heeft helpen voeren. Lloyd-Owen was één van die mannen, wier vermogen tot improvi seren en wier fantasie er tenslotte toe hebben geleid, dat het roemruchte Afrika- korps van de Duitse veldmaarschalk Rom mel, uit Noord-Afrika werd verdreven. De auteur verhaalt nuchter en met een rustige humor over de diverse fasen van de woestijnoorlog voorzover zij binnen zijn gezichtsveld kwam. De grote strate gische lijnen laat hij ongemoeid, waardoor het boek wellicht als documentaire in waarde is gedaald, maar waardoor het echter wel een menselijker relaas is ge worden. De titel luidt „De woestijn patrouille". Ret is Prisma-pocket 928. verschenen bij het Spectrum. Een bekend schrijver van boeken over de oorlog in de lucht is de in Australië geboren Paul Brickhill. Hij schreef onder meer „Bommen op Roerdam" en „De grte ontspanning". In zijn roman „En toch de lucht in", beschrijft Brickhill nu de heldhaftige daden van Douglas Bader, een RAF-piloot, die zijn benen heeft ver loren en die uitgerust met twee prothesen zijn vliegtuig bestuurt. Het op historische feiten opgebouwde verhaal is goed ge schreven. Behalve een knap oorlogsver haal is het ook een ontroerend menselijk gegeven, dat hier behandeld wordt. Al lezende wordt men er meer en meer van overtuigd, dat het de geest is die de lichamelijk gehandicapte mens doet triomferen over een hard noodlot. Prisma pocket 931, verscheen bij het Spectrum. Een „pre-koloniaal" verhaal, geschre ven door H. J. Friederic, en verschenen in de Salamander-reeks, is „De laatste generaal". Het is de geschiedenis van een inheemse legeraanvoerder op Bone, wiens lotgevallen in de strijd tegen vreemde troepen die zijn volk wilden onderwerpen, met fijnzinnige juistheid worden beschreven. Men krijgt tevens een uniek beeld van het leven in de middel eeuwse cultuur van een oud en trots volk. Na een Britse fabrikant is nu ooi een Nederlandse fabriek begonnen me: een verantwoord veiligheidstuig voo: kleine kinderen in de handel te brenger De Britse fabrikant ontwierp een stoel tje dat op de bank van een auto kar worden geplaatst. Het stoeltje is in zijr. geheel met veiligheidsriemen bevestigc en heeft een aparte veiligheidsriem oir. ook de baby vast te houden. De Nederlandse fabriek (Coenen) heel: twee oplossingen voor beveiliging var kinderen van 1 tot 6 gevonden. De er.e oplossing heeft de vorm van een tuigje dat thuis al kan worden omgedaan en dat aan een riem in de auto wordt bevestigd. Dit systeem heeft ook zijn nut bij een ongeval omdat het kind me: tuigje en al met een vingerbeweging los gemaakt kan worden van de per. manente riem. Deze permanente riem zit vast aan de hoedenplank achter r. de auto en is zo geplaatst dat het kind op de achterbank vrij kan liggen, stas: en zitten. De tweede oplossing is een kinderz:.- je dat op de voorbank kan worden be vestigd. Het zitje bestaat uit een meta len frame met een speciale vormgeving waarop het kind zit en waarop het is vastgemaakt door middel van sterke linnen .flappen', zoals iemand op een brancard wordt gebonden. Het frame wordt vastgemaakt aan een permaner te riem die verankerd is op de vloe: van de wagen. Proeven van het RAI-TNO zowel me: het tuigje als met het stoeltje, hebber uitgewezen dat beide veiligheidsmidde- len aan de hoogste eisen voldoen. VoorJ| autorijdende moeders een uitkomst dat zij nu veilig hun kleine kinderen mee kunnen nemen. Morgen, zondag 16 februari, gelden voor de provincie Zeeland de volgende hoogwaterstanden: Hansweert 4.57 ea 17.28 uur; Terneuzen 4.14 en 16.44 uur: Vlissingen 3.46 en 16.11 uur; Wemeldinge 5.39 en 17.59 uur. Maandag 17 februari: Hansweert en 18.00 uur; Terneuzen 4.51 en 17.19uur; Vlissingen 4.23 en 16.46 uur; Wemeldinge 6.14 en 18.35 uur. IJZENDIJKE Hof zicht 19.30 u. West Side Story, H] SAS VAN GENT Olympia 20 uur De weg tot elkander TERNEUZEN Concertgebouw 20 uur Voortvluchtig 14 jaar OOSTBURG Ledel 20 uur Er moet maar eens gt' trouwd worden, 14 j. AXEL Het Centrum 20 u. Elvis op z'n best, ai HENGSTDIJK P. v. Dyk 15 uur Grote palingschietln! HULST Bioscoopgebouw 20 uur Het misdadig brein van dr. Mabuse G. Lybaart 18.30 uur Grote topbil# prijskamp KEMSEKE-PAAL Ad. de Bakker 15 uur Grote schietm! ANTWERPEN KVO 20 uur Aida IJZENDIJKE Hofzicht 16 en 19.30 uur West Side Story, 14 j. SAS VAN GENT Olympia 15.30 en 20 uur De weg tot elkander ZUIDDORPE A. Apers 15 uur Schieting en serie- kaarting TERNEUZEN Concertgebouw 14, 16.30 en 20 uur Voortvluchtig, 14 j. OOSTBURG Ledel 14 uur Huis der ontucht, w 16.30 en 20 uur Er moet maar ee getrouwd wbrden, 14 j. AXEL tj. Het Centrum 15.45 uur Elvis op Jr best, a.l., 20 uur De wurger van o moor, 14 j. HULST s S. Blommaert 15 uur Schieting Bioscoopgebouw 14.30 en 20 uur j Zigeunerbaron, a.l., 17.15 uur Het dadig brein van dr. Mabuse, H L P. Leeraert 19 uur Grote prijskaa» CLINGE L. de Vos 18 uur Grote biljartprysp KOEWACHT V. Thys 15 uur Schieting LAMSWAARDE Th. v. Driessche 15 uur Schiet* GRAAUW Ltttf P. de Caluwe 18.30 uur PrijsXa* WATERLANDKERKJE In den Koning 17 uur Biljarting BRESKENS Casino 15 uur Spartacus, 18 20 uur Vroeg rijp, 18 j. ANTWERPEN irWr KVO 14.30 uur Een midzomern& droom; 20 u. Het land van de gW1 IJZENDIJKE Hofzicht 19.30 u. West Side Stol». HULST Bioscoopzebouw 20 uur De baron, a.l.

de Stem | 1964 | | pagina 2