Makarios wellicht zelf naar de its. heidsraad zeer bezorgd Geen voor paaspasjes Berlijners DODE EN ZWAAR GEWONDE NA WILDE RIT I BALL BEREIKTE NOG GEEN RESULTAAT §4 voor u w Gaan Russen conferentie te Genève verlaten Douane zat smokkelaars op de hielen tHoogeHuys Bezoek van schoonzusters REGENKLEDING 9 -pannen f doorstaan; er koud bij! ERLIJK Iwonder elegance -JENBIET (llunMkmniitdfiM- (ten met di Min DAGBLAD VOOR ZEELAND Senatoren: betaal wethouders beter 55 Turkije neemt voorzorgsmaatregelen Rusland meent ook: Westen gebruikt gift in Vietnam Rustig weer Erhard benadrukt eenheid in westelijk kamp Kardinaal Al f rink tot synode Hervormde Kerk: Laat ons waar mogelijk één in Christus blijven Zorgen over landbouw Kroestjev gaat Westen alkijken Het ontwapeningsoverleg Irene wil geen openheid V.S. bieden onderhoud met Nossenko aan .Hulpje' PARADE LEVENSVERZEKERING SCHADEVERZEKERING 12 U en reeds jarer :sel :sel 26.85 35.50 29.25 37.90 55.80 39.60 46.95 54.45 63.- 77.10 103.50 i gaarne tonen IW VAN DER STEEN j04e JAARGANG No. 24513 lUitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. AA Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M, Vercauferen, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111. Voor GodKoningin en Vaderland ZATERDAG 15 FEBRUARI 1964 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal} exd. 0,25 incasso; 11,85 per posl excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent, Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) tmm LECTUURMENU Iedereen wil er op zijn tijd weieens uit. Men kan ergens gaan logeren of in een kampeer- tent kruipen, maar men kan ook retraite houden. Over het „hoe" en „wat" van retraites in onze tijd leest u alles op pagina 15. Speciaal voor de vasten tijd brengen wij een bescheiden, doch nuttige rubriek, getiteld „Wereld en mens in wording". Hierin wordt de samenhang tus sen evolutieleer en openbaring aangetoond. De le aflevering van deze nieuweling vindt u op pa gina 15. -k De lezer komt ook weer uitvoering aan het woord. Doet u mee aan de polemieken? „Papier voor uw pen" staat op pagina 9. Een trompetblazende Zeeuw in WenenHet is bijna even vreemd als een garnalen- vissende Wener in Ossendrecht Lees erover op pagina 13. De veelbesproken cineast Joris Ivens is in ons land. Wat is het voor een man? Het antwoord vindt u op pagina 13. Dertig jaar geleden woed de er in Oostenrijk een burgeroor log, waarbij Hitier de lachende derde was. Een ooggetuige van toen haalt herinneringen op. Zijn relaas staat op pagina 17. De Duitse eieren-oorlog heeft de afgelopen dagen de EEG beziggehouden. Het Kamerlid drs. Th. Westerterp schrijft hierover op pag. 7. En tenslotte: een keur van vaste rubrieken, lezenswaardige artikelen en een bonte, boeiende zaterdagmarkt van advertenties! (Van onze parlementaire redactie) wil het bestuur der gemeenten niet verworden tot een ambtenarenregering, dan zal het nodig zijn of de vaste top uit te breiden door het benoemen van meer dan een burgemeester, of de sala rissen der wethouders zodanig te ver hogen dat zij van hun wethouderschap een volle dagtaak maken. Verhoging der wethouderssalarissen, zou bovendien een zekere waarborg scheppen, dat er een ruimere kring van competente bestuur ders ter beschikking komt. Dit zeggen een aantal eerste Kamer leden in het voorlopig verslag 0p de 1964° V3n Bmnenlandse Zaken voor jJ^i€:r'n vragen zij de bijzondere aan- iar?,?eöV!ni min,ster Toxopeus (Binnen hut if «rï6"!. Vz00r de sltU£*üe, waarin het dagelijks bestuur der grote en groot- s e gemeenten is komen te verkeren. De senaat dringt er ook bij de minis ter op aan meer spoed te betrachten bij de benoeming van burgemeesters in be staande vacatures. Indien de Anglo-Amerikaanse pogingen om overeen stemming te bereiken over een troepenmacht voor Cyprus absoluut niets opleveren, zal president Makarios „over een paar dagen" een delegatie naar de Veiligheidsraad der V.N. zenden, zo wordt thans uit diplomatieke bron vernomen. Mogelijk is ook dat hij zelf gaat. De Amerikaanse onder-minister van buitenlandse zaken, George Ball, en de plaatsvervangende Britse hoge commissaris Cyrill Pickard, hebben ook gisteren gepoogd Makarios te bewegen akkoord te gaan met een NAVO- of andere westelijke troepen macht om toe te zien op de naleving n het bestand tussen de Griekse en Turkse volksgemeenschappen op Cyprus. De Britten en Amerikanen zouden thans voorstellen militairen uit het Britse gemenebest naar het eiland te sturen. Makarios heeft alle voorstellen af gewezen waarin geen garanties wa ren opgenomen voor de territoriale onschendbaarheid van Cyprus. Ball heeft gistermiddag een ont moeting gehad met Fazil Koechoek, de Turkse vice-president op Cyprus. Daarna is hij naar Ankara gevlogen. Bij zijn aankomst aldaar verklaarde hij dat de V.S. „zeer bezorgd" zijn over de situatie op Cyprus. Hij was vastbesloten voort te gaan met het zoeken naar een vreedzame oplos sing. De Turkse premier Inonu had gister morgen een onderhoud van bijna twee uur met de chef-staf der Turkse strijd krachten, generaal Cevdet Sunay. Toen de premier de conferentie verliet, keek hij bijzonder ernstig. Hij beantwoordde geen vragen van journalisten over de si tuatie op Cyprus en zei slechts: „Wij doen ons dagelijks werk". Uit Ankara wordt voorts nog gemeld dat volgens welingelichte kringen alle verloven voor de Turkse marine zijn in getrokken en dat de met verlof zijnde manschappen zich onmiddellijk moeten melden. Officiële mededelingen zijn echter niet gedaan. Volgens nog niet officieel bevestigde berichten is de Turkse haveiï Iskande- run, in het zuidoosten van het land en op slechts 160 km van Cyprus gelegen, door de burgerscheepvaart ontruimd. De voornaamste kade zou onder beheer van de Turkse marine zijn gesteld. Voorts zou een in het district Iskan- derun gelegen legerdivisie de alarmpos- ten hebben betrokken. Generaal-majoor Carver, die als com mandant van de Britse vredesmacht op Cyprus zal optreden, verklaarde voor zijn vertrek uit Engeland, dat hij ver antwoordelijk zal zijn voor de troepen te velde. Generaal Young zal algemeen bevelhebber voor het district Cyprus blijven. In antwoord op een vraag of hij het aantal militairen op Cyprus 5000 voldoende acht, zei hij: „Ik betwijfel het". Rusland schaart zich achter een Noord - Vietnamese beschuldiging, dat Amerika en Zuid-Vietnam bij de gevechten in Zuidoost-Azië gebruik maken van giftige chemicaliën. De Sovjet-Unie heeft volgens het Rus sische persbureau „Tass" een protest in gediend bij Engeland. In het protest werd Engeland verzocht het gebruik der giftige chemicaliën te veroordelen, de „agressive oorlog tegen het Noordvietnamese volk" te doen sta ken, de terugtrekking der Amerikaanse militairen uit Zuid-Vietnam te bevorde ren en zorg te dragen voor de naleving van de Geneefse overeenkomsten. Het Westberlijnse stadsbestuur heeft, op aandrang van Westduifse en geallieerde zijde, een Oostduits aanbod inzake doorlaatpassen voor ?rEIi zl?kbedvan enige weken is mr. N. E. Rost Onnes (71), president- e9 gedelegeerde van de Hollandse Bank-Unie, overleden. EEEET Kroestjev meegedeeld dat hij instemt met het voorstel van dé Sovjet-premier om af te zien van ge weld bij de regeling van territoriale- en grensgeschillen. DE UIT 1857 daterende en in 1956 ge restaureerde Buurveense molen te Kootwijkerbroek, gemeente Barneveld. is gisteren door brand verwoest. VIER THAISE officieren cn drie bur gers zullen toezicht uitoefenen op de naleving van het bestand door Indo nesië en Maleisië op Borneo. Op 25 februari wordt het debat over Maleisië in Bangkok hervat. klap, een dreun en een wolk Van stof. Maar Ghum heen de dolk nog steeds...» Weersverwachting van het K.N.M.I. lot vanavond: pp de meeste plaatsen wat lagere temperaturen dan gisteren. De kans bestaat echter dat de zachte lucht uit Jrankryk vandaag nog juiste het uiterste zuidwesten van ons land be- Jfkt, zodat daar temperaturen tot vyf a zes graden mogelijk zyn Wei nig kans op neerslag. Lai?da^: zon onder 1752 uur- Maan onder 20.11 uur. Morgen: zon op 7.55 uur. Zon onder "nLU2Uir30MuT °P 9 35 UUr" Maa" S^ur81 Z°n °P 7'55 uur' Maan °P Bondskanselier Erhard en vijf van zijn ministers zijn gisteren in Parijs twee daagse besprekingen begonnen in het raam van het Frans-Westduitse vriend schapsverdrag. Naar in Westduitse krin gen vernomen werd heeft Erhard met De Gaulle onder meer gesproken over diens beleid ten. aanzien van China. West- Duitsland stelt zeer veel belang in het oordeel van De Gaulle over de mate waarin zijn stappen met betrekking tot t-nina en Zuidoost-Azië van invloed zul len zijn op de Russische politiek in Europa. De eerste reactie van West- Duitsland op de erkenning van Peking door Frankrijk was, naar bekend, zeer gereserveerd. Erhard legde in zijn gesprek met de Franse president de nadruk op de nood zaak van het behoud van de eenheid in het westelijke bondgenootschap. Ver der werd van gedachten gewisseld over de betrekkingen tussen Oost en West in het algemeen en over de ontwikkelings hulp. Vandaag zullen de beide staatslieden onder meer de kwestie van grotere poli tieke eenheid onder de zes landen van de E.E.G. bespreken. De Franse en Duitse minister van eco nomische zaken kwamen overeen een gemengde commissie te vormen ter be studering van maatregelen voor prijs- stabilisatie. Zij besloten conjunctuurpoli- tieke stappen in dit verband ook binnen de E.E.G. op elkaar af te stemmen. Op de foto zien we bondskanselier Erhard in een genoeglijk gesprek met De Gaulle bezoeken aan Oost-Berlijn gedurende de paasdagen, afgewezen. Het Oostduitse aanbod de veelomstre den overeenkomst inzake de „kerstpas jes" te verlengen, werd 6 februari ge daan. Volgens zegslieden had de Westber- lijnse onderhandelaar, Horst Körber, een medewerker van de Westberlijnse bur gemeester Willy Brandt, verleden week tegenover de Oostduitse onderhandelaars laten doorschemeren dat hun aanbod wellicht aanvaardbaar was. Hij had dit gedaan zonder de westelijke geallieerden noch de Westduitse regering te raad plegen, waarop deze hem onmiddellijk hun standpunt kenbaar maakten, nl. dat door een nieuwe regeling tussen West- Berlijn en Oostduitse autoriteiten de wet telijke positie van West-Berlijn zou kun nen worden aangetast. Daarom werd het Oostduitse aanbod afgewezen. In de gisteren uitgegeven verklaring werd het Oostduitse voornemen om weer functionarissen naar West-Berlijn te stu ren voor de uitgifte der passen „onaan vaardbaar" genoemd. Verklaard werd dat Oost-Duitsland po litieke munt poogde te slaan uit de mens lievende westelijke wens om de door de Berlijnse muur gescheiden gezinnen te verenigen. Bovendien werd Oost-Duits land ervan beschuldigd een overeenkomst inzake passen te willen benutten om zich met het Westberlijnse politieke leven te bemoeien en de vrijheid van West-Ber lijn te beknotten. Men wees op een verklaring die eer gisteren door de communistische partij was uitgegeven en waarin was gezegd dat er pas vrij verkeer tussen Oost- en West-Berlijn zou kunnen zijn, indien het westelijke stadsdeel geen „centrum van de koude oorlog" meer zou zijn, met een anti-communistische pers, het door Ame rika geëxploiteerde radiostation „Rias", spionage-organisaties en „slavenhande laars", die zogenoemde „vluchtelingen kampen" leiden. Het Oostduitse voorstel inzake de paas- passen was precies hetzelfde als het aan bod betreffende de kerstbezoeken. 55' 55 Kardinaal Allrink heeft mèt een schrij ven van 12 februari 1964 aan het mode- ramen van de generale synode der Ne- derlands-hervormde kerk een afschrift doen toekomen van zijn door hem aan het A.N.P. doorgegeven publikatie met betrekking tot het door hem aan het moderamen van de generale synode toe gezonden telegram. Hij deelt mede gemeend te hebben door deze publikatie „de goede verhou dingen tussen de kerken van dienst te zijn en aldus ons volk te dienen". De kardinaal besluit zijn brief met de mede deling dat hij alle begrip heeft voor de bezorgdheid van het moderamen van de generale synode en „met de vurige wens dat wij in Christus de Heer één zullen blijven waar wij één kunnen zijn". Het secretariaat van het aartsbisdom deelde desgevraagd mede, dat om de redenen in het telegram genoemd (ambts geheim en discretie), geen uitvoeriger antwoord dan in het telegram is gege ven, is te verwachten. Het moderamen van de generale sy node zal zich op deze zaak nog nader beraden. Premier Kroestjev heeft aangedrongen op een grondiger studie van de weten schappelijke prestaties en de landbouw en veeteelt van de kapitalistische lan den. Kroestjev, die sprak op een voltallige zitting van het centrale comité van de Sovjetrussische communistische partij, vond dit nodig om de produktiviteit van de Russische landbouw te kunnen opvoeren. De opbrengst van de Russi sche landbouw moest verdrievoudigd worden door middel van een grotere mechanisatie en een intensiever ge bruik van kunstmest. Hij zei dat de wetenschappelijke evolutie in wezen internationaal was en dat men zowel in de socialistische als in de kapita listische landen „grote wetenschappe lijke successen" had geboekt. Daarom moest men geen scheidsmuren bou wen. De Russische premier pleitte voor een grotere vrijheid van de boeren wat de fokkerij betreft. Maar boeren en boe renarbeiders, die niets van de tech nische vooruitgang wilden weten, moesten vervangen worden. Nikita verklaarde dat de doelen van het ze ven jarenplan voor de industrie be reikt waren. De wereld van het kapi talisme was er getuige van dat be paalde takken van de Russische in dustrie hun Amerikaanse equivalenten al voorbij gestreefd waren. De Russische premier vond de verkla ringen van de „ideologen van het im perialisme", dat Rusland door zijn eco nomische moeilijkheden gedwongen was om zijn strijdkrachten in te krim pen en zijn bewapening af te rem men, maar onzin. Niet vanwege eco nomische moeilijkheden, maar geleid door het gezond verstand en het op rechte verlangen naar vrede, was de Russische regering' overgegaan tot be snoeiing van haar militaire uitgaven. En deze besnoeiing deed niets af aan de militaire kracht van de Sovjet- Unie. Prinses Irene heeft gisterenochtend onverwacht haar twee aanstaande schoonzusters, de 28-jarige prinses Cecile de Bourbon Parma (mid den) en de 35-jarige Marie Fran- goise (rechts), die gehuwd is met de prins van Lobkowicz, afgehaald van Schiphol. Na aankomst ver trokken de prinsessen naar Soestdijk Naar Het Parool weet te berichten, heeft prinses Irene te kennen gegeven, dat zij geen enkele nadere mededeling gedaan wenst te zien over de vele pun ten die samenhangen met haar overgaan naar het rooms-katholieke geloof en waarop tot dusver geen openlijk ant woord is gegeven. Het Parool voegt hieraan toe, dat men de prinses zowel vanuit Den Haag als uit kerkelijke kring in Utrecht heeft be- ontwapeningsoverleg. Hij verdween ver zocht om haar toestemming voor meer leden week Ult G™eve, waarna de V.S. openheid te verkrijgen maar zii vol- meedeelden dat hij naar het Westen was v overgelopen. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft overigens gisteren meegedeeld, dat het voorbe reidingen treft voor een ontmoeting tussen Joeri Nossenko én Sovjet- De Russische delegatie naar de ont wapeningsconferentie in Genève heeft gisteren laten weten, dat zij „tot dusver" geen instructies uit Mos kou heeft ontvangen om de confe rentie te verlaten. De officiële woord voerder van de delegatie, Rosjtsjin, liet zich in deze termen uit op vragen over berichten uit Moskou, volgens welke de Russische delegatie zich op maakt uit Genève te vertrekken, zulks naar aanleiding van de kwestie-Nos- senko. „Ik heb niets te zeggen", zo zei de lei der van de Russische delegatie, Tsarap- kin tegen een verslaggever van het Fran se persbureau A.F.P., toen deze hem vroeg of genoemde berichten uit Moskou juist waren. Tsarapkin stapte daarna in een auto die hem naar een groot hotel in Genève bracht, waar hij een onder houd had met William Foster, de leider van de Amerikaanse delegatie naar het ontwapeningsoverleg. Tsarapkin en Fos ter zitten, naar bekend, samen de ont wapeningsconferentie voor. Gistermiddag werd in Moskou van wel ingelichte Russische zijde vernomen dat de Russische regering overweegt haar delegatie in Genève terug te roepen. Zij had de Amerikaanse regering woensdag jl. een nota doen toekomen, waarin offi cieel protest werd aangetekend tegen wat genoemd werd de „kidnapping" van Joeri Nossenko en waarin werd gewe zen op de mogelijke ernstige repercus sies van deze zaak, aldus Russische krin gen. Nossenko was, naar gemeld, verbon den aan de Russische delegatie naar het hardt in haar afwijzing. DRIE OOSTAFRIKAANSE landen, Kenia. Oeganda en Tanganjika, hebben de E.E.G. verzocht met hen een vrij- handelsgebied te vormen. IN CALTANISETTA op Sicilië is een proces begonnen tegen de landeigenaar Genco Russo, van wie wordt beweerd, dat hij de leider van de misdadigers- organisatie „Maffia" is. Een felle achtervolging van een zware vrachtwagen, waarin 4995 kg gesmokkelde Nederland se boter werd vervoerd, is giste ren in de Belgische provincie Oost-Vlaanderen geëindigd in een ernstig ongeluk, waarbij een smokkelaar om het leven kwam en een andere gewond en bewus teloos raakte. Prille uren van vrijdagochtend werd de douane in Kemzeke gewaar schuwd, dat een verdachte auto uit de richting Zeeuwsch-Vlaanderen de grens had gepasseerd. Onmiddellijk werd groot alarm gegeven en na enige tijd werd de smokkelwagen opgemerkt op de weg St.-Nicolaas Temse. Een be vel tot stoppen werd door de bestuur der van de smokkelwagen genegeerd en de achtervolgende douanewagen werd bestookt met rookbommen en kraaie- poten. In een mum van tijd waren alle ban- den van de tweede wagen doorboord, zodat de smokkelaars ongehinderd ver der konden gaan. Een andere douanewagen had echter een eindje verder post gevat. Met sein lampen sommeerden de douaniers de bestuurder van de smokkelwagen tot stoppen. De chauffeur gooide echter bruusk het stuur om, waardoor de wagen van de weg raakte, tegen een hoogspanningscabine botste en tenslotte kantelde, waarbij de laadbak in tweeën brak Een der smokkelaars, Hendrik N uit Lanaken (Belgisch Limburg) maakte een flinke duikeling en werd door de douaniers in bewusteloze toe stand tussen de alom verspreide pakjes boter opgeraapt. Hij bleek ernstig ge wond te zijn. Erger verging het de bestuurder van do verongelukte auto, Gilbert van H. (21) uit Stekene Waas. Hij slaagde er weliswaar in uit de gekantelde auto te kruipen en aan de haal te gaan, maar viel even later in een geul en verdronk. Het ongeluk speelde zich af in de buurt van de brug over de Schelde by Temse. De gepakte smokkelaar werd opge sloten in de Mechelse gevangenis. Tij dens zijn verhoor beweerde hij, dat hij zijn verongelukte maat pas een dag kende. Deze zou hem hebben gevraagd te helpen bij het laden van een vracht auto. Samen waren zij naar een wei land gereden, waar de gesmokkelde boter uit een andere vrachtwagen werd overgeheveld. Hy zei niet te weten, waar dat weiland precies lag, maar hij geloofde ergens over de Nederlandse grens. Op verzoek van zijn maat was hij in de laadruimte van de vracht wagen gaan zitten en had hij de rook bommen en kraaiepoten naar de dou anewagen gegooid. Ook elders zijn de smokkelaars overigens weer erg actief. In de buurt van Neerpelt (Belgisch Limburg) werd een auto met ruim twee ton Nederlandse boter aangehouden In Merksplas in de Antwerpse Kempen maakten douanebeambten een vracht wagen buit, die ongeladen bleek te zijn, maar waarvan de bestuurder op de vlucht sloeg toen hij tot stoppen ge dwongen werd De wagen bleek voor zien te zijn van een valse nummer plaat en de bestuurder had niet de ver eiste documenten bij zich. Nabij Oostende in West-Vlaanderen werd een vrachtwagen buitgemaakt met 3,5 ton Nederlandse boter en een aanzienlijke hoeveelheid kraaiepoten. Niemand van de betrokken smokke laars kon echter worden gearresteerd. functionarissen in Amerika. Rusland heeft woensdag in een nota om een dergelijk onderhoud verzocht. De ontmoeting zal „op korte termen? plaatshebben, aldus de Amerikaanse woordvoerder. In de Russische nota werd ook ge vraagd om inlichtingen, hoe Nossenko, die verbonden was aan de Russische de legatie op de ontwapeningsconferentie in Genève, bij de Amerikanen kwam. De Amerikaanse woordvoerder deelde slechts mee dat de 36-jarige Rus zich nu in de V.S. bevindt. Hij wilde niet zeg gen of Nossenko politiek asiel is of zal worden verleend. Nossenko is bereid tot een onderhoud met Russische functionarissen, aldus de woordvoerder. Het is gebruikelijk dat zo'n onderhoud dan wordt toegestaan. Amerikaanse functionarissen zullen erbij aanwezig zijn, hetgeen ook internatio naal gebruikelijk is. Het is mogelijk dat Nossenko ook nog een persconferentie geeft. (Adverténties) exclusief MAISON KARRESTRAAT 23 BREDA tapijt op kamerbreedte 380 cm per meter f 104,- direct leverbaar bij i voor woonfrunst op z'n 1 GROTE MARKT 50 CATHARINASTRAAT 4 - Al l/MAAD ALKMAAR

de Stem | 1964 | | pagina 1