PROGRAMMA'S VAN RADIO EN TV Boerenleenbank ONZE PUZZEL lekker en gezond Rusland staat Esperanto toe I964 DUITS REISTNFORMATIE- BUREAU Guantanamo krijgt eigen waterfabriek Carnaval in Rio eist 45 doden Radi Televisie Liturgische kalender DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 15 FEBRUARI 1964 DRIE IIS ééN De rasechte Oosterhoutse busreiziger" wil "in zijn artikel in uw blad van vorige week zaterdag met klem het tegendeel beweren en zegt, dat de ieugd fatsoen kent. Ik ben sinds jaren een stadsbus passagier Ik ga niet schrijven over fatsoen, doch alleen zeggen, dat ik in de 9 jaren, waarop ik dagelijks 4 x in de bus zit, geleerd heb. dat veel jeugdige buspassagiers niet weten, hoe zij zich ten opzichte van oudere pas sagiers moeten gedragen. Elke morgen b.v. zitten er in de bus, waarmee ik naar de stad rijd, jeugdige winkel- en kantoorbedienden en scho lieren van de h.b.s. en het gymnasium. En elke morgen moet ik constateren, dat indien er oudere passagiers instap pen', één soms twee, soms geen jeug dige passagiers hun plaats aanbieden aan de (veel) ouderen. Opmerkelijk is. dat in de bus, waar mee ik des avonds naar huis rijd, andere jeugdige passagiers zitten, die onmiddellijk aan een oudere binnen komende passagier hun plaats aanbie den Deze jeugdigen hebben de gehele dag gestaan of gelopen en doen het wel. Ik wil met het bovenstaande geen discussie uitlokken, doch na de Ooster houtse busreiziger met klem weer het tegendeel beweren. Aan de groepsvervoerder J. v. G. wil ik graag zeggen, dat het mogelijk is, dat ook de oudere passagiers de gehele dag in de weer zijn geweest. Verder moge ik hem opmerken, dat het er niet om gaat. dat de chauffeur kan omroepen om een plaatsje. Het gaat er alleen om, dat de jeugdige passagiers hun plaats liever willen afstaan aan de veel oudere passagiers. Dat is iuist; dat is flinker, dan te blijven zitten. BREDA Sn- ONBEGRIJPELIJK (Nadruk bepaald niet verboden) Af en toe wordt krantenlezend Ne derland opgeschrikt door een bericht over de arrestatie of over de veroor deling van een echtpaar, of van een moeder of een vader, wegens mishan deling van een kind Iets afgrijselijks! Nu ben ik van mening, dat breed begrip op te brengen is voor deze soort ouders, zelfs voor de geestelijke ver wording tot een laf-zijn zoals de door snee mens zich haast niet kan voor stellen. Maar het is onbegrijpelijk, dat, naar telkens blijkt, zulke mishandelingen bij herhaling gedurende lange tijd kunnen v/orden gepleegd Er zijn mishandelin gen mogelijk, vooral meer geestelijk- gerichte waar moeilijk een haan naar kraaien kan Maar mij dunkt, dat de hier boven bedoelde mishandelingen die na lange tijd, en zelfs pas wanneer het slachtoffertje er door vermoord is, tot politieel ingrijpen leiden, niet ver borgen kunnen blijven. De arme slachtoffertjes zullen onge twijfeld andere geluiden voortbrengen al? kinderen doen. die op de een of andere juiste wijze worden gestraft. Maar ze zullen toch ook wel eens spre ken. Tot andere kinderen, en tot andere volwassenen Hun triestige leven zal toch ook duidelijk in hun gezichtjes staan. Er zijn drie mogelijkheden: Andere mensen zijn in deze in gebreke, öf de politie is dat, ófwel beide groepen zijn het. Ik vraag me af dus: Praten buren, familieleden, leveranciers met de poli tie, wanneer ze zekerheid, of ernstig vermoeden hebben van werkelijke kin dermishandeling? Zo niet... dan zijn zij medeschuldig. En. wordt na een tip, of na een vermoeden in deze ook wel eens speurwerk verricht door de politie? Zo niet... dan is zij mede schuldig. Het is allemaal heel mooi om in een christelijke maatschappij grote eer bied te hebben voor de rechten van ouders. Die eerbied gaat overigens ook maar zover als het die maatschappij goeddunkt. Maar laten we vaststellen, dat de ouders over wie het hier gaat. in feite volslagen absurd, en in feite absoluut ontoelaatbaar hun ouderrechten inter preteren. Schuldvragen hier buiten beschouwing latend, moeten we dus in ieder geva] zeggen: Deze ouders zijn ontaard. Bij andersoortige mishandelin gen kan de ontaarding minder evident zijn. Bij de nu bedoelde mishandelingen is ze overduidelijk. Ontoelaatbaar is deze ontaarde han tering van ouderrechten, omdat boven de rechten van ouders de rechten van de mens staan. Ook die, zeker die van een mens die nog (klein) kind is! Is het feit, dat in ons land afschu welijke mishandelingen van (kleine) kinderen over een lange periode kun nen worden gepleegd, een zaak waar van ook maar een weldenkend en wel- voelend mens kan menen, dat ze hem of haar niet aangaat!? Ze gaat ons volk aan! EMMEN TOON VERPALEN ST.-MA A RTENSDIJK EN IRENE Met leedwezen en verontwaardiging nam ik kennis dat het schoolbestuur in St. Maartensdijk de naam van de Irene-school heeft veranderd en de naam van onze geliefde prinses Irene van de school verwijderd heeft. (Advertentie) Het moet u toch bekend zijn, heren van het schoolbestuur, dat de grondwet volledige vrijheid van godsdienst garan deert aan iedere Nederlander en dus ook aan prinses Irene. Verder moet het u toch ook bekend zijn, dat Onze Heer Jezus Christus als het grootste gebod noemde „Gij zult de Heer uw God liefhebben" en daarnaast zette en daaraan gelijkstelde: „Gij zult uw naaste liefhebben". Op de vraag Wie is mijn naaste?", volgt dan de gelijkenis van „De barmhartige Sama ritaan," u toch zeker ook wel bekend. En na dit stukje theologie uit een ander vaatje getapt. Dan eerst deze vraag: Waarom dringt u niet aan op de verandering van de naam der ge meente, waarin u woont? Sint-Maar tensdijk is toch duidelijk een roomse naam. U, als uitgesproken antipapist moet u toch wel gegriefd voelen tot woonplaats te hebben „Sint -Maartens- d Als tweede vraag: Waarom aanvaardt u de rijkssubsidie voor uw school en het salaris uwer onderwijzers Nu zegt u misschien: „Dat geld komt toch uit de schatkist." Zeker, maar dat geld is toch opgebracht door de belastingen. Gaarne geef ik u hierin gelijk. Maar daarin zit toch ook voor een aanzienlijk deel geld van rooms-katholieke belas tingbetalers. Of geldt hier: Geld dat stom is, maakt recht wat krom is. AXEL A- p- TELEURSTELLEND Wat men er elders ook over moge zeggen, wij vonden het Kamerdebat aangaande de verloving van H.K.H. Prinses Irene maar een trieste verto ning. En. waar onzerzijds sprake van teleurstelling is, daar geldt het zeker niet het optreden van de RVD. van de commandant van Soesterberg of van wie dan ook die uit hoofde van status of functie persoonlijk en direct bij be doelde aangelegenheid betrokken wa ren. Onmiskenbare, zij het begrijpelijke oververmoeidheid aan de regeringstafel, klaarblijkelijk slechts node geconfron teerd met vinnig flitsende hoon en iet wat beginselschuwe omzichtigheid: zie daar zo ongeveer de totaalindruk die wij van deze reportage hebben mee genomen. Het valt ons althans moeilijk, het goede, het oprechte hetwelk daar toch eveneens is gedemonstreerd, niet te na te spreken. Maar zagen wij het welbegrepen landsbelang al niet vaker overschaduwd door uitgeslapen partijzucht en „pro gressief "-doende juristerij? O.a. werd herhaaldelijk betoogd, dat een verloving, ook van een prinses op de eerste plaats een strikt persoonlijke zaak is, waaraan ook staatsrechtelijk niet valt te tornen. Terzelfdertijd liet men hoegenaamd geen argument onbe proefd ten gunste van het tegendeel. Waarbij men dus de verantwoordelijk heid van het Huis van Oranje ten op zichte van het Nederlandse volk (wij lezen hier: sommige journalisten, pers fotografen, radiobabbelaars en televisie commentators) op de voorgrond wenste te stellen. Wij geloven namelijk, dat het met die „ondraaglijke spanning der laatste we ken" over het algemeen nogal meeviel. En dat enkele tv-functionarissen zich in deze dagen eens temeer poogden te vereenzelvigen met de publieke opinie, c.q met wat zij onder „volksvertegen woordiging" gelieven te verstaan. In zulk verband zouden we nog wil len wijzen op de historische tv-uitzen- ding van jl. zondagmiddag. Wat ons betreft had men gerust kun nen volstaan met de weergave van het gebeuren vanaf het ogenblik dat H.K.H. Prinses Irene met haar verloofde op het bordes verscheen. Het ietwat de monstratieve gesjouw met kabels, foto toestellen en tv-apparatuur kon ons wel allerminst bekoren. En wat hebben wij te maken met het heugelijke feit, dat een of andere journalist erin geslaagd is tot in de kelders van het paleis Soestdijk door te dringen? Dat lijkt ons iets voor 's mans persoonlijke memoires, eventueel te zijner tijd. Voorshands behoorde de bepaling van het gewicht dezer unieke gebeurtenis tot de com petentie der paleiswacht. Wat het zwaarst is, moet immers het zwaarst wegen; indien men wenst te begrijpen wat wij bedoelen. BREDA L. PISON (Advertentie) Ötfiebetóefjen inJBuitólaiib FESTIVAL JAAR 18 juli - 21 aug. Richard Wagner Festspiele in Bayreuth. 17 juli - 16 aug. Münchener Festspiele. 14 sept. - 4 okt. Berliner Festwochen 3 juli 2 aug. toneel in Bad Hersfeld en Feuchtwangen. Maar er is méér. Rust en roman tiek, gezelligheid en zon. Goede verzorging en geentaalmoeilijk- heden. En... gastvrij Duitsland ligt vlakbij. Ook interessant voor weekends! Bezoekt u hotels, pensions, campings? Reist u per trein, touringcar, auto? Voor welke streek hebt u interesse? Schrijf ons uw voorkeur of vraag de algemene Duitsland-gids en evenementenlijst/festivalfofder. Het tweede betreft de kerkelijke bij drage. Onder mijn zeer vele roomse vrien den, komen we menigmaal tot geeste lijke gesprekken, en zo ook is het onder werp „kerkelijke bijdrage" dikwijls aan. geroerd. Ik persoonlijk heb ervan ver steld gestaan, dat de rooms-katholi- ken er met zo een koopje van afkomen wat die bijdragen betreft. Ter voorbeeld moge dienen, wat wij in onze parochie zo ongeveer bijdragen. Als kleine mid denstander is een jaarlijkse vaste bij drage van 120 gulden geen uitzondering. Daar komt bij. per zondag, minimaal 3 collecten, extra collecten bij bid- en dankdag voor het gewas, extra gaven bij huwelijk, oudejaar en andere bijzon dere gelegenheden. Tot slot de zending, per jaar ongeveer 12 gulden. Een gezin met drie kinderen geeft per jaar ongeveer 200 gulden aan zijn kerk. Ik hoop, dat deze gegevens, 'n stimulans mogen zijn voor offervaar digheid voor uw kerk. Niet uw kerk vraagt, maar uw Heer. Tot slot het derde. Carnaval, ja wat is het voor mij moei lijk, hierover te schrijven. Echter omdat ik weet dat het alles in goede harmonie gaat, durf ik beslist mijn eigen mening daarover te zeggen. Allereerst moet men in Bergen op Zoom, Den Bosch of waar dan ook ge boren zijn, om het carnaval te kunnen vieren. Hier kan ik dan ook wel inko men, maar één ding is voor mij wat moeilijk te begrijpen. Dezer dagen zag ik in een plaatselijk blad een grote ad vertentie voor een geweldige carnavals viering op zondag. En hier zit de grote vraag, die ons protestanten steeds weer opgedrongen wordt, hoe kan zulks? Is de overheid in de r.-k. kerk niet bij machte dit te beperken of te beteuge len? Men heeft mij verteld, dat zulks zo ingeworteld is, dat van teruggang geen sprake is, en dat de goede katho liek beslist tegen dit carnavalvieren op zondag is. Om tot nog meer eenheid der kerken te komen, zullen dingen als deze beslist nader bezien moeten worden. Kruïningen W A VERBEEK DOOLPAD OF MODDERPOEL POTASCH F.N PFRI FMOFTt Langs deze weg hoop ik de gemeen- W, u, rt.KLt.niUBK te Nieuw-Gmneken erop attent te ma- Wat hebben we weer kunnen lachen, ken, dat er in de Koolpad nog mensen iirnnp Spui 24, Amsterdam postbus 1215/tel. (020) 241293 (Advertentie) BELEEFDHEID (IV) Als trouw lezer en abonnee van uw dag blad, en.... schrikt u niet, als belijdend lid van de Gereformeerde Kerken in Ne derland, vind ik uw rubriek, Papier voor uw pen, fantastisch en wil gaarne ge bruik maken van de gelegenheid, ook een wederwoord te laten horen over di verse dingen dezer dagen. Ik heb hierbovenaan gezet „Drie in één" en dit betreft dan drie verschil lende onderwerpen, n.m. St.-Maartens- dijk, Kerkbijdrage en Carnaval. Mag ik dan met St.-Maartensdijk star ten, welnu, om het voor het schoolbe stuur kort te maken, ik vind zulks mis selijk beledigend en hatelijk. En verder wil ik er geen woord aan verspelen Maar om de r.-k. lezers van deze krant wat op de hoogte te stellen, wil ik in het kort even mededelen, dat deze groep van fel anti-roomsen, Gode zij dank, klein is. Dat was punt één. Jammer, dat er niet méér van dit soort toneelspelen wordt gegeven. Het is dan ook geschreven door niemand minder dan Johan Blaaser, de grote specialist in het schrijven van klucht en blijspelen. Maar hoe is het toch mo gelijk, dat er altijd weer mensen zijn, die vragen om dergelijke onzin niet meer op het scherm te vertonen. Wat willen deze mensen nu eigenlijk? Kun nen zij dan niet meer lachen? Hebben zij dan ook geen gevoel voor humor en kolder? Is Swiebertje soms ook niet naar de zin? Als Potasch en Perle- moer onzin was, dan kunnen Willy Walden en Piet Muyselaar (Snip en Snap) ook wel opdoeken met hun show. Wat is daar al niet mee gelachen! We reldberoemd zijn ze geworden door hun onzin. Mogen wij a.u.b. eens een keertje lachen, in deze, toch al zo spannende onzekere tijd? Ik weet zeker, dat heel Nederland genoten heeft van deze dolle klucht met de gekste grap pen en grollen Zijn diegenen, die kri tiek hebben op zo'n onvergetelijk stuk, dan alleen maar goed om reclame te lopen voor een azijnfabriek? Voor mij was het „geweldig". En dat zullen veel mensen met mij eens zijn. BREDA J v. d. WIJNGAARD wonen, die dagelijks naar hun werk moeten. Dat betekent nu tweemaal door de modder slepen met fiets of brommer, want rijden is onmogelijk, daar deze weg met het rijwielpad er bij door vrachtwagens totaal is omge ploegd. BAVEL G. H. VRIJHEID VAN GODSDIENST? (I) De grondwet waarborgt aan eenieder binnen onze grenzen, ook aan het ko ninklijk gezin, vrijheid van godsdienst. Ongetwijfeld een kostbaar recht! Te pas en te onpas staken speciaal onze protestantse en vele onkerke lijke landgenoten de loftrompet over dit recht en stelden het maar al te vaak tegen de onverdraagzaamheid, welke in sommige katholieke westerse landen op dit terrein nog wordt aan getroffen. Wat ontwaarden we echter na het bekend worden van de overgang van prinses Irene die, hoewel van pro- (Advertentie) testantsen huize, zich nimmer bij enig Nederlands protestants kerkgenootschap heeft aangesloten naar het katholi cisme? Een stroom van protesten in veler lei nuances uit de christelijke hoek! Erg christelijk klonken ze in het al gemeen niet, doch dat tot daar toe. Unaniem verklaarden ze zich door de gebeurtenis „geschokt". Onbewust had men er ons Huis van Oranje in al zijn geledingen aangezien als een on vergankelijke hoeksteen van de refor matie. Voor hen sprak het blijkbaar van zelf dat de regerende vorst of vorstin steeds tot de Nederlands Hervormde Kerk moest behoren. Een andere situatie scheen men er zich eenvoudig niet te kunnen inden ken. De „schok" plantte zich voort tot in de Tweede Kamer. Een concrete vraag van een der afgevaardigden aan de christelijke groeperingen hoe zij even tueel zouden staan tegen een katholiek uit het Huis van Oranje op de troon, bleef onbeantwoord Wensten of durfden zij zich niet rui terlijk hierover uit te spreken? Wat is hun leuze „vrijheid van godsdienst" nu nog waard? Laten ztf voortaan alstu blieft zwijgen over de onverdraagzaam heid in Spanje en de hand in eigen boezem steken! NIEUW-NAMEN VAN D. VRIJHEID VAN GODSDIENST? (II) Nadat de anti-papistische golven over ons heen zijn gespoeld, moet ik mij toch even giftig maken naar aan leiding van een uitlating van de kerke- raad der Ned. hervormde gemeente te Brakel in de Bommelerwaard. Daar wist men de overgang van prinses Ire ne niet beter te betitelen dan: „het zich buigen van hare koninklijke hoog heid voor de afgoderij en dwalingen van de roomse hiërachie". Was het nodig een dergelijk telegram naar het koninklijk huis te zenden, op gesteld door een kerkeraad onder aan voering van een fanatieke dominee, die toch wel wat beter dan zo de naastenliefde kan preken. Hebben wij kardinaal Alfrink soms horen juichen? Wij katholieKen. wij bidden in onze kerken voor het wel zijn van het koninklijk gezin. Zou men dit in Brakel, indien het andersom was, ook doen? En in St.-Maartensdijk met zijn fijn schoolbestuur, zou Sinterklaas daar wel bij de kinderen mogen ko men? Die behoort toch ook tot „de paapse stoutigheden". Jammer dat Wim Kan dit niet voor de nieuwjaar heeft geweten. ST.-JANSTEEN B. v. D. KOEKOEK (IV) Een polderboer en een Zeeuwse boe rin, beiden uit Heinkenszand, gaan nu dus verenigd op het propagandapad ten gunste van Koekoek! Dat zal men in Heinkenszand en verre omtrek wel ge weldig vinden Het maakt immers uw beider gekrakeel wat kleurrijker. Kennelijk stelt u het Landbouwschap en andere PBO-organen op één lijn met de rijksoverheid, terwijl deze laatste instelling volkomen buiten de PBO staat. De publiekrechtelijke lichamen zijn er niet om de overheid daarmee een instrument tot contributieheffing in de hand te spelen, zoals u schijnt te denken, maar om de vaak tegenstrijdi ge groepsbelangen tegen elkaar af te wegen en te coördineren. Zij zijn daar mee een daadwerkelijke vrucht van de pauselijke encyclieken óver de sociale leer der katholieke kerk, waarmee te vens een dam wordt opgeworpen tegen de heilloze klassenstrijd, welke door het marxisme wordt gepreekt. Of zag u liever, mevrouw de Zeeuwse boerin, dat alle bevolkingsgroepen het negati visme en de ongebondenheid van Koe koek in praktijk zouden brengen met 't gevolg, dat de verschillende beroeps groepen met de grootste verbittering tegenover elkaar staan, zoals tijdens het 19e-eeuwse liberalisme? Iedere groep behartigt zijn eigen be langen, niet waar Het recht van de sterkste moet dan wel zegevieren, maar dat zult u, als u konsekwent bent dan wel accepteren. Ik weet niet of u georganiseerd bent, doch zo ja, dan bent u in principe mede-verantwoordelijk voor het ont staan van het Landbouwschap, of be zoekt u nooit vergaderingen van uw bond? Die bond geeft mede gestalte aan het Landbouwschap en als u dat niet welgevallig is, dan moet u daarte gen via uw bond opponeren. Bent u niet georganiseerd, dan para siteert u op hetgeen de organisaties via het Landbouwschap uit het vuur slepen, ook voor u! Mijnheer de Polderboer meent wel dat het bietentientje aan Koekoek te danken is, maar het Landbouwschap weet er heus meer van en Koekoek kan slechts toekijken. Via goede kennissen vernam ik, dat u zo graag eens nader met mij zou kennismaken. Daar is niets op tegen, doch u dient eerst uw anoniem mantel tje af te leggen. Het is onsympathiek om u te verschuilen achter het niets zeggende „Zeeuwse boerin" of „Pol derboer". En als Koekoek eveneens wil kennismaken, zoals ook werd gezegd, dan komt hij maar naar Ovezande. Het zou misschien verhelderend kun nen zijn, want wij mogen van de re dactie niet verwachten, dat zij haar kolommen blijft vullen met een pole miek, die eindeloos zou worden. Tenslotte nog één facet: De Hein- kenszandse polderboer heeft niet het recht mij een oordeel te ontzeggen, „omdat ik te jong zou zijn om mijn neus in andermans zaken te steken en over de aangelegenheden van de boer te oordelen" Dit noem ik gebrek aan redelijke argumenten en bovendien een kinderachtige dooddoener Hoe hij daaruit concludeert, dat ik zelf het grootste Koekoeksei zal gaan leggen, is mij een raadsel. Maar als het zo is, dan zal ik het hem wel bren gen. OVEZANDE P. J. DE JONGE Volgens de Esperantistenvereniging van Engeland heeft na 77 jaar strijd de Sovjet Unie haar verzet tegen erkenning van de kunstmatige taal Esperanto opgegeven. In Moskou is een boek met gedichten en liederen in het Esperanto verschenen. „Jarenlang heeft de Russische regering Esperanto geweerd. Zij wilde dat Rus sisch de wereldtaal zou worden, niet het Esperanto," aldus de Engelse Esperan tisten De Amerikaanse marine heeft aan „Westinghouse" opgedragen, binnen zes maanden op de Amerikaanse basis Gu antanamo op Cuba een fabriek te bouwen voor de winning van zoet water uit zee water. Bovendien wil de Amerikaanse marine nieuwe reservoirs laten vervaar digen voor drinkwater, dat afkomstig is van regenwater. (Advertentie) In Rio de Janeiro hebben tijdens het vier dagen durende carnaval 45 mensen een gewelddadige dood gevonden. Gemid deld iedere 10 minuten werd iemand ge arresteerd. Van de 45 doden vonden er zeven plaats door doodslag, de andere gevallen vari eerden van verdrinking tot vallen van ge bouwen. Er werden 9.592 mensen voor verwon ding in ziekenhuizen behandeld. De duizenden carnavalvierders, die tij dens het feest door de politie opgebracht werden, zijn weer vrijgelaten. de spaarbank voor iederéén 860 vestigingen IO Zaterdag 15 februari HILVERSUM 1, 402 m KRO: 12,00 Angelus 12.04 Liedjes over het verre Westen 12,25 Platennieuws 12,30 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw 12,33 Licht instrumentaal kwartet en zangsoliste 12.50 Kinderliedjes (gr.) 13,00 Nieuws 13,16 Marktberichten 13,18 Musicerende dilettanten 13,40 Franse les 14,00 Voor de jeugd 15,00 Karakteristiek: lichte muziek en praatje 15,30 Licht instrumentaal trio 15,45 Lichte orkest muziek 16,00 Grensland, uitzending voor jonge mensen 16,15 Jazzmuziek met com mentaar 16.40 De Springplank - jonge artiesten 17,00 Leiding geven (19). lezing 17,10 Lichte grammofoonmuziek 17,30 Boekbespreking 17,40 Instrumentaal Octet 18,00 Kunstkroniek 18,30 Lichte orkestmuziek 18,50 Lichtbaken, lezing 19,00 Nieuws 19,10 Actualiteiten 19,22 Sportperiscoop 19,30 Klassieke orkest muziek (opn. - stereofonische uitzen ding) 20,30 Rieleksen: amusementspro gramma 21,30 Buurmans krant: berichten van buitenlandse correspondenten 21,50 Bric Brac, cabaretprogramma 22,20 22,25 Boekbespreking 22,30 Nieuws 22.40 Kruispunt: discussie over de verschij ningsvorm van de Kerk in de wereld van vandaag 23,10 Instrumentaal en semble: moderne muziek 23,55-24,00 Nieuws. HILVERSUM H, 298 m VARA: 12,00 Musetteorkest 12,30 Mede delingen t.b.v. land- en tuinbouw 12,33 Actueel sportnieuws 13,00 Nieuws 13.15 VARA-Varia 13,20 Voor de teenagers 14,10 Voor de twintigers 14,45 Artistieke Staalkaart 15,15 Radio Jazzclub 15.45 Van de wieg tot het graf: vragenbeantwoor- ding op het gebied van de Sociale Wet geving 16,00 De Metropolitan 1915-1935: operaconcert (gr.) 17,10 Boekenwijsheid 17,30 Salonorkest en zangsolist 18,00 Nieuws en commentaar op het nieuws 18,20 Draaiorgelklanken (gr.) 18,30 Weer klank: muziekrevue 19,00 Voor de kin deren 19,10 Radioraad: beantwoording van telefonische vragen van luisteraars 20.00 Nieuws 20,05 En nu... Rotterdam, gevarieerd programma 21.00 Socialistisch commentaar 21,15 The sound of music, musical 22,00 Langs vergeten wegen hoorspel 22,30 Nieuws 22,40 Balans: hoofd- en bijzaken uit de actualiteit 22,50 Te waar om mooi te zijn, cabaretpro gramma 23,20 Lichte grammofoonmuziek 23,55-24,00 Nieuws. BRUSSEL VLAAMS 324 m: 12,00 Nieuws 12.03 Lichte or kestmuziek 12,30 Amusementsprogramma 12,55 Programmaoverzicht 13.00 Nieuws 13,20 Gevarieerd programma 14,00 Nieuws 14,03 Voor de teenagers 14,20 Voor de filmliefhebbers 15.00 Nieuws 15,03 Hoorspel 15.45 Amusementspro gramma 17,00 Nieuws 17,15 Liturgische zangen 17,25 Koorzang 17.45 Engelse les 18,00 Nieuws 18,03 Voor de soldaten 18,28 Paardesportberichten 18,30 Orgelrecital 19,00 Nieuws en commentaar uit Ameri ka 19.40 Lichte muziek 20,00 Cabaret programma 21,00 Lichte muziek 22,00 Nieuws 22,15 Dansmuziek 23,00 Nieuws 23,05 Lichte muziek 23,30 Lichte muziek 23,55-24,00 Nieuws. BRUSSEL FRANS 484 m: 12,18 Lichte muziek 12,30 Ge varieerd programma 14,45 Lichte muziek 16,03 Belcantoprogramma 17,00 Nieuws 18,03 Voor de soldaten 19,08 Nieuwe grammofoonplaten 19.30 Nieuws 20,00 Hoorspel 21.00 Chansons 22,00 Wereld nieuws 22,55 Nieuws 23,00 Gevarieerde muziek 23,55 Nieuws. ZONDAG 16 FEBRUARI HILVERSUM I, 402 m KRO: 8,00 Nieuws 8,15 Klassieke gram mofoonmuziek 8,25 Inleiding Hoogmis ",30 Hoogmis 9,45 Nieuws. CONVENT VAN KERKEN: 10,00 Gereformeerde (Vrijgemaakt) kerkdienst KRO: 11,15 Fragmenten uit het internationaal mu ziekrepertoire (gr.) 12,05 Zwart op wit: actuele publikaties over kerk en we reld 12,15 De stemvork: belcantopro gramma met toelichting 12,50 Buitenlands commentaar 13,00 Nieuws en mededelin gen 13,05 Bisschoppelijke Vastenactie, toespraak 13,10 Liedjes uit 1937 13,30 Voor de jeugd 14,00 Omroeporkest en solist: Moderne muziek 14,50 Radiokoor: oude muziek 15,00 De hand aan de ploeg lezing 15,05 Lichte grammofoonmuziek, sportreportages en -uitslagen. Tijdens dit programma: Boven bij Jan 16,30 Een God van mensen, avonddienst IKOR: 17,00 Nederlands Hervormde kerkdienst 18,00 Oecumenisch nieuws 18,10 Geestelijke liederen 18,30 Geloven met handen en voeten, klankbeeld over interkerkelijk hulpwerk in Amsterdam 18,45 Grammo foonmuziek 18,50 De kerk aan het werk: actualiteiten van het kerkelijk erf 19,00 De Qpen Deur, veertiendaagse rubriek NCRV: 19,30 Veel gevraagde geeste lijke muziek (gr.) 20,00 Nieuws 20.08 Re flex: een wekelijkse bespiegeling over leven en samenleven KRO: 20,15 Kin derkoren en instrumentaal ensemble: amusementsmuziek 20,40 De wind ver telt van Waldemar Daa en zijn dochters, sprookje met muzikale illustraties 21,25 Klassiek klarinetkwintet (gr.) 21,50 Pianoduo: klassieke muziek 22,00 Wisse- wassen...: licht programma 22,20''??? 22.25 Boekbespreking 22,30 Nieuws 22,30 Piano recital: klassieke muziek 23,55-24,00 Nieuws. HILVERSUM II, 298 m VARA: 8,00 Nieuws, sportmededelingen en socialistisch strijdlied 8,18 Voor het platteland 8,30 Weer of geen weer, ge varieerd programma 9,45 Geestelijk le ven, toespraak 10,00 Viool en piano: mo derne en klassieke muziek 10,30 Gespro ken portret 10,45 Alleen op zondag, ge varieerd programma AVRO: 12.00 Mu- zike is troef: dansorkest en solisten 13,00 Nieuws 13,07 De toestand in de wereld, lezing 13,17 Mededelingen of grammo foonmuziek 13,20 Knipperlicht, program ma voor alle weggebruikers 14,00 Boek bespreking 14,15 Gastenmiddag, gevari eerd programma 15,35 Pianorecital: klas- sieke muziek 16,30 Sportrevue VARA: 17,00 Discobal: dansmuziek voor de jeugd 17,30 Hoorspel voor de jeugd 17,50 Nieuws, sportuitslagen en sportjournaal VPRO: 18,30 Vorm en visie, lezing 18,45 Parlando, licht gevarieerd pro gramma 19,30 Remonstrantse kerkdienst AVRO: 20.00 Nieuws 20.05 Promenade orkest, klein radiokoor en solisten: Der Vogelhandler, operette 21.10 Dansmuziek 21,25 Pas op, konijnen, hoorspel 22,05 Pianorecital: moderne muziek 22,30 Nieuws 22,40 Actualiteiten 22,55 Mede delingen en sportuitslagen 2e klas voet bal 23,00 Licht instrumentaal trio 23,25 Berlijns kamerorkest: klassieke muziek 23,55-24,00 Nieuws. BRUSSEL VLAAMS 324 m: 12,00 Nieuws 12,03 Satirisch programma 12,55 Programma-overzicht 13,00 Nieuws en weerber 13,20 Voor de soldaten 14,00 Nieuws 14,03 Opera, en Belcantoconcert 15,30 Sportuitzending (Om 17.00 nieuws) 18,00 Nieuws 18 03 Pianorecital 18,30 Godsdienstige uitzen ding 19,00 Nieuws 19,40 Amusementsmu ziek 20.00 Lichte muziek 23,00 Nieuws 23,03 Karr* rmuziek 23.55-24,00 Nieuws. BRUSSEL FRANS 484 m: 13,00 Nieuws 13,15 Gevarieerde muziek en reportages 14,02 Gevarieerde muziek 17,00 Nieuws 18,00 Gevarieerde muziek 19,30 Nieuws 21,30 Lichte muziek 2,00 Wereldnieuws 22,10 Lichte muziek 22,55 Nieuws 23,00 Jazzmuziek 23,55 Nieuws. Maandag 17 februari HILVERSUM I. 402 m NCRV: 7,00 Nieuws en SOS-berichten 7,10 Dagopening 7,20 Klassieke grammo foonmuziek 7,35 Sportuitslagen van za terdag 7,45 Radiokrant 8,00 Nieuws 8,15 Gewijde muziek (gr.) 8.30 Lichte gram mofoonmuziek 8,45 Lichte grammofoon muziek 9,00 Verzoekprogramma 9,35 Wa terstanden 9,40 Voor de vrouw 10,10 Opera-ouvertures (gr.) 10,20 Rondom het Woord: theologische etherleergang 11,05 Lichte grammofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 m VARA: 7,00 Nieuws 7,10 Ochtendgym- nastiek 7,20 Socialistisch strijdlied 7,23 Lichte grammofoonmuziek (7,30 Van de voorpagina, praatje) 8,00 Nieuws en so cialistisch strijdlied 8,18 Lichte grammo foonmuziek 9,00 Gymnastiek voor de vrouw 9-10 Klassieke grammofoonmuziek VPRO: 9,40 Het leven aan de opper vlakte, overdenking. VARA: 10,00 voor de vrouw 11,00 Voordr. 11,20 Nederland se moderne orkestwerken (gr.). Zaterdag 15 februari AVRO: 15,00 Jazz-gitaarmuziek 15,30 Uit de voeten: reportages en muzikaal programma 16,30 In het TV-lab. 17,00 17,45 Voor de kinderen 19,30 Luipaard op schoot NTS: 20,00 Journaal en weer- overzicht AVRO: 20,20 Populaire mu ziek 20,35 Dick van Dyke Show 21,00 Quiz-uur 22.00 Kijk die Rijk: amuse, mentsprogramma 22,50 In AVRO's Tele- vizier NTS: 23,10-23,15 Journaal, FRANS-BELGIë: 16,30-17,00 Reportage cross-country te Woluwé St.-Lambert 18,30 Berichten 18,33 De wereld van de dieren 19,00 Wedstrijdspel 19,30 Politie- feuilleton 20.00 Journaal 20.30 Destina tion Gobi, speelfilm 22,50 Journaal. VLAAMS-BELGIë: 10,00-11,05 Volks universiteit 16,30 Repotrage cross-coun try St.-Lambrechts- Woluwé 17,10 Voor de jeugd 17,55-18.30 Schooltelevisie 19 00 Dwaaltocht door het dierenrijk, film reportage 19,25 Kroniek voor automobi listen 19.55 Sportuitzending 20,00 Jour naal 20,20 Er kan altijd eentje bij, TV- feuilleton 20.45 Pro en contra, amuse mentsprogramma 21,35 Echo 22,05 Repor tage Internationaal Danstoernooi te Miinchen 23 00 Journaal. Zondag 16 februari NTS: 15,00-16,15 Eurovisie: Wereld kampioenschap cycloscross te Overboe- laere (België) 19.30 Weekjournaal 19,55 Journaal 20.00 Sport in beeld NCRV' 20.30 Meisjeskoor 20,40 Tellem, docu: mentaire 20,55 Slaap der rechtvaardigen TV-spel 22,40 Dagsluiting NTS: 22 50- 22,55 Journaal. FRANS-BELGÏë; 14,30 Film voor de jeugd 15,30-18,00 Studio 5: gevarieerd programma 19,30 Bayard: La Provoca tion, tv-film 20,00 Journaal 20.40 Onder 4 ogen: chansons 21,15 Le filet d'acier, politiefeuilleton 22,30 Jazzmuziek 22 55 Journaal. VLAAMS-BELGIë: 11.00-11,40 H. Mis 15.00 Cyclecross, reportage van de we reldkampioenschappen te Overboelaere 16.15 De kat op de koord: Toast met ka viaar, tv-feuilleton (herhaling) 16,45 Zin rijke natuur, documentaire film 17,00 17,20 Voor de kleuters 18,45 Filmpro gramma voor de jeugd 19,30 Filmmuseum van de schaterlach: Charlie na de fuif, en Charlie doet een kuur 19,55 Sportuit slagen 20,00 Nieuws 20,20 Burger Bluf fer, muzikale komedie 21,55 Sportaetua- liteiten 22,25 Nieuws. ZONDAG 16 februari. Eerste zondag van de Vasten^ Paars. Mis: Invocabit. Geen Gloria. Credo. Prefatie van de Vasten. MAANDAG 17 februari. Maandag in de eerste week van de Vasten. Paars. Prefatie van de Vasten. DINSDAG 18 februari. Dinsdag in de eerste week van de Vasten. Paars. Tweede gebed H. Simeon. (Deze leer ling van Jezus volgde de H. Jacobus de Mindere op als bisschop van Jeru zalem en stierf op hoge leeftijd de mar teldood onder Trajanus in 106). Pre fatie van de Vasten. Breda: Kerkwij ding van de Kathedraal. Mis: Terri- bilis. Tweede gebed van dinsdag in de eerste week van de Vasten. Credo. Prefatie vas de Vasten. Wit. WOENSDAG 19 februari. Quatertemper woensdag in de Vasten. Paars. Prefa tie van de Vasten. DONDERDAG 20 februari. Donderdag in de eerste week van de Vasten. Paars. Prefatie van de Vasten. VRIJDAG 21 februari. Quatertemper vrijdag in de Vasten. Paars. Prefatie van de Vasten. ZATERDAG 22 februari. St'-Petrus Stoel te Antiochië. Wit. (Na de vlucht uit Jeruzalem heeft de H. Petrus zijn ze tel gevestigd te Antiochië, waar de leerlingen voor het eerst niet de naam van christenen werden aangeduid. Daarna heeft hij zijn zetel verplaatst naar Rome). Tweede gebed St.-Paulus. Derde gebed Quatertemperzaterdag in de Vasten. Credo. Prefatie van de Apostelen. PIEKEREN... PIEKEREN... PIEKEREN VOOR HEN, die zich nog nooit aan het oplossen van een hersenbreker hebben gewaagd, lijkt het ons goed hier even iets te vertellen over het systeem van de ze zeer moeilijke puzzelvorm. Net als in een gewoon kruiswoordraad sel komen er horizontaal en verticaal ge wone gangbare woorden of afkortingen in de hokjes te staan. U krijgt echter niet zoals normaal, de gewone omschrijvingen van de betrokken woorden, maar een ge tal. De sleutel voor de oplossing is als volgt. U zet alle letters van het alfabet op een rij en geeft ze een nummer A=l; B 2C=3; enzovoort. De Z is dan 26. Stel, dat er een woord van drie letters wordt gevraagd, waarvan we weten, dat het 380 is. Het gaat er dan om 380 in factoren te ontbinden, zodat we cijfertjes krijgen, die ons in staat stellen een woord van drie letters (gangbaar woord of afkorting) te vormen, dat tot produkt 380 heeft. Het woord STA, zou dit kunnen zijn en wel volgens de code: 19 x 20 x 1= 280 Het is een moeilijke op gave, want er zijn soms verschillende mo gelijkheden, waarvan we pas zekerheid krijgen, wanneer we een en ander ook weer met het kruisende woord hebben gecontroleerd. We geven het toe, maar toch is het voor de ware liefhebbers een heerlijk soort puzzel, waar ze tijden zoet mee zijn. Een advies! Begin met woorden van weinig letters, dat is het eenvoudigst! De opgave van deze hersenbreker luidt: HORIZONTAAL: 1. 27075; 5. 9975; 8. 2052000 9. 6; 11. 13; 12. 396; 14. 273000; 15 47190; 17 1520; 18. 910; 19 2508; 20. 6825; 22. 36000: 23 2344; 25. 70; 27. 12; 28. 784000; 30. 45360; 31. 3192. VERTICAAL: 1. 456; 2 95; 3. 75240; 4. 1900: 5. 115500; 6. 90; 7. 4256; 10 2394000; 11. 1482000; 13. 27885; 14. 22344;;' 16. 650; 20. 113400: 21. 15360; 22. 28000- 24. 209- 26. 280; 28. 18; 29. 14. OPLOSSING HORIZONTAAL; 1 nes; 4 imker; 8 peel; 11 geraas; 13 anemie; 15 er; 16 loodst; 18 nar; 20 moed; 22 las; 23 stevig; 25 pond; 27 aap; 29 l.o.; 30 p.p.p.; 32 oei; 34 verdun 36 piept; 38 koel; 40 eden; 42 en; 43 aap; 45 dor; 47 te; 48 raar; 50 roer; 53 aster; 55 sparen; 56 mos; 58 ale; 60 pd.; 61 nek- 63 vera; 65 spleet; 68 ade; 70 eind; 72 iia; 73 sarren; 75 oe; 76 unfair- 79 intern; 81 mast; 82 retig; 83 eis. VERTICAAL: 1 nero; 2 er; 3 saldo- 4 Isolde; 5 kassa; 6 ent; 7 re; 8 pi; 9 een voud; 10 largo; 11 gemopper; 12 a.o.; 14 mot; 17 da; 19 ai; 21 eppe; 23 speld; 24 elders; 26 nota; 28 ave; 31 pinas; 33 ik; 35 netel; 37 parade; 39 ode; 41 nereiden; 44 prent; 46 oase; 49 applaus; 51 one; 52 rm; 54 taai; 57 overig; 59 islam; 62 kaart; 64 rente; 66 pi; 67 elf; 69 dr; 71 nors; 73 sie; 74 en; 77 n.t.; 78 ar; 80 ei

de Stem | 1964 | | pagina 17