EEG kwam versterkt uit de (eieren)strijd Gesprek over Benelux- kruisa n tenne-pro ject Internationale week van de landbouw te Brussel Snaakse nota van onze dagbladpers Actie „voor protestantse kindertjes in het zuiden deed het aardig.... Tegenspartelen hielp de Westduitseregering niet Lefèvre naar Den Haag: HISTORISCH BESLUIT Inkrimping Russische strijdkrachten llalië leeft in stakingsroes GIGANT KOMT IN BRABANT Van 16 tot 23 februari Hoofdbeklaagde treinroofproces vrijgesproken Frans ski-team bij Pompidou Vrouw aan brandwonden overleden Ethiopië-Somalie Wapenstilstand voorgesteld Nog geen aardgas op Ierschelling aangeboord OOK HONGER OP BALI Zware eis tegen weerspannige Amerikaan Proces-verbaal en verkeersongeval DUET JXYLOIVS De visserijstaking Rederij verkocht schip nieuw Mr. A. B. ROOSJEN: MacMillan vraagt a.o.w, Colporteurs staken 179 gulden in eigen zak EV A-gesprek beëindigd Gezusters Zwolsman richten n.v. op ÏAN JIIERLO EN ZOON N.f. BEURS VAN AMSTERDAM Ongeanimeerde stemming DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 15 FEBRUARI 1964 Doordat velen van ons ook wij zelf in de afgelopen dagen met veel plezier en animo carnaval hebben gevierd, en doordat we anderzijds de spanningen rond de verloving van prinses Irene hebben moeten verwer ken, zou een Europese gebeurtenis aan onze aandacht kunnen ontsnappen die echter werkelijk verdient dat men er een ogenblik bij blijft stilstaan. Wij doelen hier op het besluit van de Europese Commissie van de E.E.G. in Brussel om de Bondsrepubliek Duitsland te verplichten zijn grenzen weer te openen voor de invoer van eieren uit de andere E.E.G.-landen, met name uit Nederland. Men herinnert zich wellicht dat dr. Maiisholt, (de „Europese minister van landbouw"), op 27 januari jl. in Den Haag aankondigde dat de Duitse rege ring overwoog een beroep te doen op de zg. vrijwaringsclausule van he< „eieren- reglement" van de E.E.G. Krachtens deze clausule kan de invoer worden stopgezet indien deze de markt van dat land ver stoort. Men begrijpt dat dit voornemen van de Duitse regering, met name in Neder land, met zijn zeer grote eierenexport naar onze oosterbuien, hevige ontstelte nis teweegbracht. Velen meenden reeds met de vinger de voorstanders van de Europese integratie te kunnen nawijzen onder het motto „Nou zie je eens wat je aan die E.E.G. hebt, waarover jullie zoveel mooie redevoeringen houden". In de Tweede Kamer dacht de com munist Jager van de verwarring gebruik te kunnen maken door op 29 januari aan onze minister van Landbouw, mr. Bies heuvel, vragen te stellen over de recente ontwikkeling op de Europese eiermarkt. Minister Biesheuvel antwoordde dat deze ontwikkeling wordt gekenmerkt door lage prijzen als gevolg van een ver stoord evenwicht tussen vraag en aan bod. De grote invoermarkt Duitsland wordt voor een toenemend deel voor zien door de binnenlandse produktie in dat land. Dat betekent echter dat de Bondsregering naar de mening van de Nederlandse regering geen beroep kon doen op de vrijwaringsclausule van het E.E.G.-eierenreglement, omdat de moei lijkheden niet worden veroorzaakt door de grotere Nederlandse invoer die is integendeel teruggelopen doch door een steeds groter wordende Duitse pro duktie van eieren. Wij hebben bij die gelegenheid aan de minister gevraagd of hij niet van me ning is, „dat zonder het bestaan van het E.E.G.-reglement voor eieren de Duitse regering de grens voor de invoer van eieren reeds thans gesloten zou hebben en dat juist de spelregels, die op het ogenblik gelden, wellicht kunnen voor komen dat er een dergelijke invoerstop komt Minister Biesheuvel antwoordde hierop zeer kernachtig: „Ik ben met de heer Westerterp van oordeel, dat, indien v/ij niet de beschikking hadden over dit reglement, de Duitse grens reeds geslo ten zou zijn. Het alternatief zou veel en veel erger zijn". Inmiddels kondigde de Duitse rege ring enkele dagen later, op 3 februari, toch een invoerstop af die zou ingaan op 7 februari. Krachtens het eierenre glement van de E.E.G. moeten namelijk minstens drie respijtdagen in acht wor den genomen, om de produkten, die reeds onderweg zijn, nog te kunnen toe laten. Krachtens ditzelfde reglement dien de de Europese Commissie in Brussel (die men kan vergelijken met een Euro pese regering in wording), binnen vier dagen te beslissen of de genomen maat regelen moesten worden gehandhaafd, ge wijzigd of opgeheven. Alle voorstanders van de Europese eenwording hebben die beslissing van de Europese Commissie met spanning af gewacht. Thans moest immers de proef op de som worden geleverd voor hun stelling dat slechts de supranationale vorm van Europese eenwording (d.w.z. een vorm waarbij door de lid-staten een deel van hun soevereiniteit wordt over gedragen aan Europese gemeenschappe lijke organen), de juiste is. Zij is de eni ge waarborg, dat bij zich voordoende Europese Commissie een politiek orgaan is, sterk genoeg om een onwelwillende lid-staat ook al gaat het om de groot ste partner binnen de E.E.G. tot de orde te roepen. Welnu, de Europese Commissie heeft haar taak verstaan. Reeds op 5 februari nam zij het besluit dat de Duitse rege ring de invoerstop terstond moest in trekken. Een waarlijk historisch besluit: niet alleen werd een catastrofe voor de Nederlandse pluimveehouderij voorko men, maar vooral werd het voor een ieder duidelijk dat de supranationale op zet van de Europese Gemeenschappen juist in de uren van grote moeilijkheden zo noodzakelijk blijkt te zijn. Hierdoor voorkomt men dat de afzonderlijke lan den hun interne moeilijkheden afwente len op hun partners, zoals tot nu toe in de geschiedenis altijd het geval is ge weest. De overwinning van de Europese Com missie is deze week nog bevestigd door de Raad van Ministers, die op verzoek van de Duitse regering afgelopen woens dag in Brussel bijeenkwam omdat Duits land tegen de beslissing van de Europese Commissie in beroep wilde komen. Tot een stemming behoefden de ministers niet over te gaan de Raad had met tweederde meerderheid het besluit van de Europese Commissie kunnen wijzigen of vernietigen omdat geen enkele an dere regering bet standpunt van Bonn deelde. De E.E.G. is dus wel zeer ver sterkt uit de strijd gekomen. Het politieke karakter van de Europese Commissie is in deze „eieren-affaire" nog eens onderstreept door het feit dat haar besluit onmiddellijk door de Duitse re gering moest worden uitgevoerd. Nu heeft Bonn nog wel even tegengesparteld door te zeggen dat zij haar invoerverbod pas na enkele dagen kon intrekken. De Duitse Staatscourant, waarin haar be- moeilijkheden in één van de lid-statensluit zou moeten worden geplaatst, zou DOOR DRS. TH. E. WESTERTERP LïD VAN DE TWEEDE KAMER een besluit zal worden genomen dat is in verband met carnaval reeds gezet zijn. Men ziet, als men om een smoesje verlegen zit, vindt men er altijd wel een. De Europese Commissie is er geluk kig niet ingelopen en heeft hetgeen vooral met het oog op de toekomst be langrijk is de Duitse regering offi cieel in gebreke gesteld. Indien Bonn geen afdoende verklaring kan geven, kan de Europese Commissie de Duitse rege ring voor het Europese Hof van Justitie in Luxemburg slepen. Overigens zou ook elke eierenexpor- teur, die nadeel heeft ondervonden van de „carnavalsstemming" van de Duitse regering, dat kunnen doen. Men ziet, ook in de Europese gemeen schappen geldt het devies, dat we in de afgelopen dagen duizendvoudig hebben geholpen ten gehore te brengen, „geen woorden maar daden". ingegeven door het Europese algemene belang en dat niet alleen maar het re sultaat is van de machtsverhoudingen tuusen de Zes. Nu ook zou moeten blij ken dat de stelling van de Franse pre sident, generaal De Gaulle, die altijd beweert dat slechts inter-gouvernemen- tele samenwerking mogelijk is, in de praktijk onjuist blijkt te zijn. De Gaulle stelt immers dat het slechts de nationale staten zijn die beslissingen kunnen ne men welke hen binden en dat de Euro pese Commissie uitsluitend „een verzame ling van zij het zeer gekwalificeerde internationale deskundigen is". In dit geval, waarin het voor eenieder duidelijk was dat de Duitse regering ten onrechte een beroep deed op een vrijwaringsclausule in de Europese wet geving, zou dus moeten blijken dat de Premier Kroest,iev heeft gisteren rond uit meegedeeld, dat de mankracht van het rode leger ingekrompen wordt, een maatregel die reeds verwacht werd, toen de Russische premier in december mel ding maakte van een vermindering van het defensiebudget met 600 miljoen dol- lar' ?n e.e0 toespraak tot het centrale partijcomité, dat een voltallige vergade ring houdt over de moeilijkheden op landbouwgebied, zei hij nu: „De Sovjet- Unie is bezig haar militaire uitgaven en de getalssterkte van haar strijdkrach ten te verminderen". Over de omvang van de inkrimpingen werd in het korte verslag, dat het pers bureau Tass over de toespraak publi ceerde, niets meegedeeld. Westelijke persberichten, dat de bezui nigingen op militair gebied te wijlen zouden zijn aan economische moeilijkhe den, deed Kroestjev af als „verdicht sels". 'Volgens een schatting van hel rikaanse instituut voor strategische stu- had Rusland het vorig jaar een leger van 2,3 miljoen man, tegen Amerika 2,7 miljoen man). Alle werknemers tijj de openbare Ita liaanse vervoersonderneming hebben het werk neergelegd voor de komende 24 (Van onze redacteur) Vandaag, zaterdag;, brengt de Belgische premier, Th. Lefèvre, een kort bezoek aan ons land om met onze minister president mr. V. Marünen, een bespre king te houden over het kruisantenne- project. Daarbij zullen ook andere leden van de regering, alsmede de directeur van de Leidse Sterrenwacht, prof. dr. J. H. Gort, aanwezig zijn. Het onderwerp van het gesprek van vanmiddag is een grootscheep- De 31-jarige antiquair James Daly, een der hoofdbeklaagden in het proces over de grote Britse treinroof van 8 augustus van het vorig jaar, is gisteren door de jury vrijgesproken. De jury is van me ning dat de aanklager er niet in is ge slaagd de schuld van Daly aan te tonen. Tegen 19 andere beklaagden duurt het proces nog voort. Dat de jury Daly zou vrijspreken was door rechter Edmund Davies gesugge reerd. Davies zei dat de advocaat van Daly had gesteld, dat de rechter de ver volging van Daly diende te staken. Da vies was tot de conclusie gekomen, dat dit de juiste koers was. „Men kan iemand niet veroordelen op alleen maar ver denking", aldus de rechter De akte van beschuldiging bevatte twee punten: samenzwering met betrekking tot de treinroof en deelneming aan de treinroof. Daly is op beide punten vrij gesproken. Daly was bijna vier maanden na de treinroof door de Londense politie ge pakt. Hij had een baard laten staan en woonde onder een aangenomen naam in een luxueuze flat op een der sjiekste pleinen van Londen. Een week na Daly werd no. 2 van de vijf kopstukken die deze zaak, naar Scotland Yard meende had, gegrepen, de coureur Roy James, bijgenaamd ,.de wezel". De andere drie, onder wie Daly's zwager Bruce Reynolds, zijn nog onvind baar gebleken. De vrijspraak voor Daly komt uiter aard als een zware slag voor de aankla ger. De Franse premier Georges Pompi dou heeft op het AAatignon in Pa rijs het Franse ski-team ontvangen, dat bij de Olympische Winterspe len zo succesvol is geweest. Op de foto zien we de premier arm in arm met de zusjes Goitschell. Ma- rielle (links) won de reuzenslalom en werd tweede bij de slalom. Christine veroverde het goud bij de slalom en zilver bij de reuzen slalom. Gisterenmorgen zag een melkbezorger de 67-jarige mejuffrouw H. Bosman te Haarlem in haar woning met brandende kleding op de grond van haar kamertje liggen. Nadat hij de vlammen gedoofd had, werd de vrouw in zorgwekkende toestand naar een ziekenhuis overge bracht, waar zij in de loop van de avond is overleden. Vermoed wordt, dat haar kleding in aanraking is gekomen met een gascomfoor. Daar zij slecht ter been was, h eeft zij vermoedelijk getracht door op de grond te gaan liggen, de vlammen te doven, echter zonder resul taat. (Van onze redacteur) Voor de eerste keer sinds de op richting zijn de 110.000 vierkante meter oppervlakte van de Eeuw- feestpalzeizen te Brussel niet vol doende voor het houden van een manifestatie. Dit is thans het ge val, nu de poorten opengaan voor de „Internationale Week van de Landbouw". Onder het beschermheerschap van koning Boudewijn wordt in deze Eeuwfeestpaleizen van 16 tot Op de spoedconferentie. die de Organi satie voor Afrikaanse Eenheid in Dar-es- Salaam heeft belegd over het grensge schil tussen Ethiopië en Somalië, is een vredesplan opgesteld, dat volgens een betrouwbare zegsman voor beide landen aanvaardbaar is. Het plan bevat de vol gende vier punten: 1. Een onmiddellijke wapenstilstand. Beëindiging van alle provocaties en beledigingen over en weer. Een uitnodiging aan beide partijen om onderhandelingen aan te gaan in het kader van het handvest der Afri kaanse eenheidsorganisatie. Een bespreking van het grensgeschil op de vergadering die de organisatie later deze maand houdt in Lagos in Nigeria. Ethiopië en Somalië zouden hun volle dige steun aan het plan gegeven hebben. In het grensgebied is het intussen weer rustig. Volgens Ethiopische gege vens zijn minstens 400 Somalie's omge komen en 750 gewond. 2. 3. 4. De eerste boring naar olie of aardgas van de N.A.M. op het Stenneplak te Terschelling is mislukt. Men is in het zelfde gat een nieuwe boring begonnen, die echter in zuidwaartse richting wordt voortgezet. Wanneer ook de nieuwe bo ring mislukt (men schat dat men dit over ongeveer acht weken kan weten), zullen op Terschelling voorlopig geen verdere boorproeven worden genomen. 23 3februari die internationale week gehouden. Dr. Pol Marck van de Belgische Boerenbond en de heer F Verbruggen, secretaris-generaal van dè „Internatio nale Week van de Landbouw", stonden voor de moeilijke keuze om een aantal exposanten provisorisch onderdak te verschaffen, dan wel de gevraagde op pervlakte met ongeveer dertig procent ie verminderen. Men heeft de voorkeur aan het laatste gegeven, omdat er ge brek aan tijd was om voorlopige ge bouwen op te trekken en omdat er moeilijkheden zouden zijn met betrek king tot de verwarming. Een aantal firma's, die normaliter een zeer grote oppervlakte bezetten, hebben haar traditionele ruimte spontaan ingekrom pen om daardoor meer exposanten ae kans te geven op deze manifestatie aan wezig te ziji. Mede door deze lofaardige beroeps- solidariteit omvat de komende tentoon stelling alle belangrijke facetten van de internationale landbouw. In de tien paleizen op het tentoon stellingsterrein kan men o.m. kennis nemen van landbouwmachines, -produk ten en -materieel. Een speciale sectie is gewijd aan het invriezen, het vervoer en de landbouwwerktuigen. Er is een officiële deelneming van de E.E.G.-landen. De Belgische veeteelt, de Belgische land- en tuinbouwprodukten en een speciale sectie van de Belgische zuivel-economie zijn andere aspecten van deze bijzonder veelzijdige manifestatie, die eens per twee jaar alle facetten van het agrarisch bedrijf wil belichten. Op het eiland Bali lijden 17.859 mensen honger, hebben 70.631 anderen honger oedeem en worden 100.646 personen met deze aandoening bedreigd. De districtshoofden in Tabanan en Gianjar hebben meegedeeld, dat er als gevoig van de uitbarsting van de Goenoeng Agoeng verleden jaar, de ver nieling van de oogst door ratten en wor men en een langdurige periode van droogte „maandenlang niets te eten" was geweest. De functionarissen zouden heb ben gezegd dat men alles at wat er zo te vinden was. onder meer planten en merg uit palmbomen. KONINGIN JULIANA is van plan In april een bezoek aan Mexico te brengen. ONDANKS EEN intensieve speurtocht van de politie zijn de in Overschie ge stolen flesjes dodelijk vergif nog steeds niet gevonden. De stadsbesturen van Rome en van an dere grote Italiaanse steden hebben aan gekondigd dat men militaire en privé- vervoermiddelen zal inschakelen om aan de staking het hoofd te bieden. Bij de radio en televisie is gisteren ge staakt voor hogere lonen en één betaalde vrije dag per week. De staking van medewerkers aan het nucleair onderzoek is intussen beëindigd, maar de werknemers hebben gedreigd opnieuw te zullen staken als de veilig heidsmaatregelen bij hun werk niet ver beterd worden. Dokters in Rome hebben gedreigd voor het einde van de maand het werk neer te leggen, als de regering niet aan hun eisen over veranderingen in de loon schalen tegemoet komt. Het overige me dische personeel van alle ziekenhuizen m Italië heeft vorige week gestaakt. (Advertentie) „Zulke Amerikanen lusten wij hier rauw", verklaarde gisterochtend de pro cureur-generaal bij het gerechtshof Den Haag, waar de 38-jarige Amerikaan se ingenieur H. M. H. in hoger beroep terechtstond wegens wederspanningheid en het besturen van een auto onder in vloed. De procureur-generaal eiste tegen hem vier maanden gevangenisstraf en vijf jaar ontzegging van de rijbevoegd heid. De rechtbank had H. veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. De vechtpartij deed zich voor 25 augus tus in Den Haag bij de aanhouding van H. en later in het politiebureau, waar een agent door een ruit werd gedrukt. Na Het vonnis bleek dat de Amerikaan, die veel in Europa vertoeft, het land had verlaten, maar toen hij kort geleden weer m ons land kwam. werd hij opnieuw aan gehouden. Hij ging toen in hoger beroep. H., die thans in Genève woont, ontken de dat hij dronken achter het stuur had gezeten. Wel gaf hij toe een halve fles wijn te hebben gedronken. Hij had bij zijn arrestatie verzet gepleegd, zo zei hij, omdat de agenten onbehoorlijk optraden. De raadsman van H., bestreed het bewijs en wees erop, dat een gevangenisstraf zijn cliënt zwaar zal treffen, omdat men dit in Amerika hoog opneemt. se Beneluxonderneming, de bouw nl. van 's werelds grootste radiotele scoop. De juiste plaats is nog niet bepaald, doch het is wel zeker dal de kruisantenne in het grensgebied voor Noord-Brabant wordt opgesteld. Het project zal naar schatting 30 mil joen gulden kosten, en Nederland en België dragen daartoe ieder de helft bij. De voorlopige plannen voorzien in een reeks van antennes, die op korte onder linge afstand, tot over een lengte van 5 km worden opgesteld. Haaks daarop komt zo'n zelfde reeks, zodat een gigan tisch kruis van antennes wordt gevormd. Iedere (uiterst gevoelige) antenne vangt de radiosignalen uit het heelal op en dit geruis uit de kosmos wordt ge centraliseerd en versterkt. De astrono men „kijken" via de radiotelescoop veel verder het heelal in dan met de gewone spiegeltelscopen. Elders in de wereld bestaan reeds ver scheidene radiotelescopen (die van Jodrell Bank in Engeland is heel be kend) en daaronder zijn parabolische en kruisantennes De grootste kruisantenne tot dusver staat in Australië. Ten behoeve van de astronomie is be hoefte aan een zeer sterke radiotelescoop op het noordelijk halfrond. Ook voor de ruimtevaart kan de toekomstige Bene- lux-kruisantenne in Brabant van grote betekenis zijn. By dc foto: Dit is een deel vait een kruisantenne. Zo ruen de metalen „oren" der moderne astronomie zich aaneen, vele kilometers lang. Leden van de commissie van rappor- eurs uit de Eerste Kamer hebben de unister van Binnenlandse Zaken ge raagd met zijn ambtgenoot van justitie n overleg te treden over de vraag, of iet bij verkeersongevallen slechts dan roces-verbaal wordt opgemaakt, wan eer hierbij persoonlijk letsel is ont- taan. Dit blijkt uit het gisteravond versche len voorlopig verslag van deze com- lissie over de begroting 1964 van het epartement van Binnenlandse Zaken, .ien dergelijke- praktijk zou. aldus deze eden, een aanmerkelijke tijdsbesparing letekenen. hetgeen naar hun oordeel - de uitvoering van andere taken ten •oede komt. In het verslag wordt nog gesteld, dat !e politie het tijdrovende werk. dat aan iet opmaken van processen-verbaal is 'erbonden, voornamelijk zal verrichten n het belang van assurantiemaatschap- Dijen. die materiaal wensen om na te gaan, welke maatschappij tot vergoeding der aangerichte schade gehouden is. De leden zeggen niet in te zien, dat het een taak van de overheid zou zijn om zich ten behoeve van assurantiemaatschap pijen aanzienlijke uitgaven te getroosten. 185/1.98 /2.95 met GRATIS spaarzegels van I5en 25ct De rederij Jaczon te Scheveningen heeft haar nieuwste visvaartuig, de Sch. 23 (Ike), naar Italië verkocht. Gistermid dag werd de proefvaart met de kopers gemaakt. Het schip, dat door de staking geen bemanning meer had. is in de zomer van het vorige jaar gereed gekomen. De rederij Jaczon heeft de laatste tijd on geveer tien procent van haar personeel, waarbij ook leden van het walpersoneel ontslagen. De schippers hebben gistermiddag be sloten de schriftelijke stemming over va ren of niet-varen, die zij hadden willen houden, niet te laten doorgaan, nu uit de eergisteravond gehouden stakersver gadering is gebleken dat de stakers vast houden aan hun eis „afrekenen per reis". Mr. A. B. Roosjen, voorzitter van de NCRV, schrijft in zijn omroepgids onder de titel „Alarmsignalen" een commen taar op de nota van de Nederlandse dag bladpers aan overheid en volksvertegen woordiging. Hij betuigt zijn instemming met het adagium in de nota: „In een vrij land past een vrije pers". Toeh is hij door nog iets anders getroffen. „Bij het weergeven van de moeilijk heden, waarmee de pers te worstelen heeft, wordt een vergelijking gemaakt met radio en tv. die door het ontvangen van steun uit luister- en kijkgeld organi satorisch en financieel minder zorgen kennen dan dagbladen. Wanneer daar straks nog de reclame-tv bij komt. zal dit althans in hel begin een nieuwe druk op de dagbladen betekenen tengevolge De voormalige premier van En geland Harold MacMillan, die een belangrijk directie-lid van een uit geversmaatschappij is, die zijn naam draagt, heeft gisteren een aanvraag ingediend voor het ver krijgen van a.o.w. voor een bedrag van ruim zeven pond sterling per week. MacMillan is nu 70 jaar. Hij zal zich geheel uit het parlementaire leven terugtrekken. Een zegsman van de pensioen raad verklaarde: Zodra iemand de leeftijd van 70 jaar heeft be reikt, kan hij aanspraak maken op staatspensioen, onverschillig hoe veel geld hij op andere wijze ver dient". Over MacMillan's vermogen zijn geen exacte gegevens bekend. Als premier had hij een inkomen van 10.000 pond sterling per jaar en als voormalig premier krijgt hij een pensioen van 2.000 pond per jaar. van een relatief geringere opbt engst der advertenties". „Wij zijn", aldus mr. Roosjen, ,,het daarmee volkomen eens. Om die reden hebben wij de vorige maal gezegd, dat indien wordt besloten reclame-boodschap pen bij de tv toe te laten, het wenselijk is de pers bij de exploitatie van die boodschappen te betrekken. Zonder dat zou een invoering van reclame in de tv noodlottig kunnen worden voor tal van bladen wier financiële positie wan kel genoemd kan worden. Wat is echter het snaakse van het geval? In de nota hebben wij te doen met een gezamenlijke stap van de Ne derlandse dagbladen. Dat wil zeggen dat een betoog, waarin gewezen wordt op de voor de dagbladen noodlottige con sequenties van de invoering van de re clame-tv, onderschreven wordt door ten minste vijf dagbladen, die sinds enkele jaren aangemerkt kunnen worden als de kampioenen der commerciële televi sie die nog ernstiger gevaar op levert. voor de pers dan de meer on schuldige reclame-boodschappen". ,,'t Kan verkeren", zei Bredero". (Van onze verslaggever) „Mevrouw, het is voor de protes tantse kindertjes in het roomse zui den! Van dat geld wordt hun een prettig kerstfeest bezorgd". Met deze opwekking probeerden twee Hagenaars in Maassluis proefabbonne- menten op het weekblad „De Spiegel" te verkopen. En de Maassluise huis vrouwen (de twee informeerden tevo ren eerst wel voorzichtigheidshalve: bent u protestant, mevrouw?), hadden kennelijk medelijden met de misdeelde protestantse kindertjes beneden de Moerdijk. Er waren er 179 die zich op gaven. Helemaal eerlijk was de werfactie van de twee Hagenaars niet. Ze speld den hun slachtoffers op de mouw dat het proefabonnement een gulden kostte en dat de directie van het blad daar nog eens een gulden bijlegde. De 179 opgestreken guldens staken ze echter in eigen zak. Ze waren daartoe gekomen om hun magere basisloon als corporteur (f 62.40 per week) wat op te trekken. Begin november, vorig jaar, hadden de twee hun werkterrein naar Maassluis ver legd. Behalve het aandoenlijke verhaal over de kindertjes en hun kerstfeest, hadden ze ook verteld dat ze gestuurd waren door de vrouw van een wet houder. die als voorzitster van de christelijke vrouwenbond welbekend was. Ze vielen evenwel door de mand en gisteren stonden ze voor de rechtbank in Rotterdam, waar de officier voor dit geval van eenvoudige oplichting 50 gul den boete of tien dagen hechtenis eis te. Hij zei niets voor een vrijheidsstraf te voelen, maar hij vond toch ook dat het publiek niet de dupe mag worden van de slechte salariëring van de twee colporteurs. De rechter vonniste con form. Na afloop van de zevende bijeenkomst van de ministers van de Europese Vrij handels Associatie (E.V.A.) is een com muniqué uitgegeven. Daarin wordt mede gedeeld, dat de zeven landen van de E.V.A. geconstateerd hebben dat de dis pariteiten der invoerrechten een spe ciaal probleem vormen voor wat de Europese Economische Gemeenschap (E.E.G.) aangaat. De ministers zijn van mening dat men de Kennedy-ronde moet aangrijpen als een gelegenheid om de wereldmarkten te openen en de inkomsten van de ont wikkelingslanden te vergroten. Zij her inneren eraan dat zij het initiatief heb ben goedgekeurd, dat streeft naar een verlaging van vijftig procent van de in voerrechten met een strikt minimum van uitzonderingen. In dit verband herinnert het commu niqué eraan, dat de export van de E.V.A. naar de E.E.G. 6 miljard dollar per jaar beloopt en de invoer uit de E.E.G. in de E.V.A. 8 miljard dollar. Tenslotte wijst het communiqué na drukkelijk op het feit „dat er thans meer aandacht moet worden geschonken aan hinderpalen, die geen invoerrecht- karakter dragen, voor het handelsver keer binnen de E.V.A., met name op het gebied van de normalisatie in de in dustrie". De gezusters Anna en Tineke Zwols man hebben, blijkens het bijvoegsel van de Staatscourant, opgericht schoonheids instituut „Nefertete" n.v. te Rijswijk (Z.-H.i. Het maatschappelijk kapitaal be draagt f 150.000, waarin de beide op richtsters elk voor f 20.000 deelnemen. Haar aandelen luiden op naam en zijn in contanten volgestort. De gezusters 'dochters van de heer R. Zwolsman) zul len als commissarissen deel uitmaken van het bestuur. (Advertentie) De Bank voor Brabant BELEGGINGSADVIEZEN De stemming voor de internationale waarden is gisteren, voor de laatste dag van deze beursweek, ongeanimeerd ge weest. De koersverbeteringen van eer gisteren gingen weer geheel verloren. De handel was zeer rustig. De mededelingen van de minister van economische zaken prof. dr. J.E. Andriessen in de Tweede Ka mer over de lonen en prijzen, brachten voor de beurs weinig nieuws. De markt reageerde er dan ook praktisch niet op. Het was meer het gebrek aan stimulerend nieuws, dat de kopers uit de markt hield. Naar gelang de beursduur vorderde brokkelden de koersen verder af door ge ring aanbod in een vrijwel lege markt. Philips kwam uiteindelijk op 149.20, te gen eergisteren als slotprijs 150,70. Uni lever verloor 70 cent op 142.50, Kon. Olie daalde ruim een gulden tot 155.30. AKU en Hoogovens gaven ieder een paar punten prijs op resp. 521 en 595. Vergeleken met de slotkoers van de vo rige week moest AKU deze beursweek ca zes punten afstaan. Hetzelfde geldt voor Hoogovens. Philips zakte 1.50 in. Uni lever gaf een geringe koersdaling te zien van een halve gulden, terwijl Kon. Olie bijna een gulden terugliep. Al met al een ongeanimeerde beursweek voor de inter nationale waarden. De orders in de scheepvaartsector wa ren zeer schaars. De stemming was er echter goed prijshoudend. Hier had de lichte vraag de overhand. Dit kan niet gezegd worden van de leidende cultures, die iets zwakker in de markt lagen. Ook de stemming op de staatsfondsenmarkt was aan de zwakke kant. De 5 pet. obli gatielening BNG, groot 100 min tegen 99 pet., waarop donderdag werd inge schreven, is een groot succes geweest. De toewijzing op de inschrijvingen zal zeer gering zijn. In de lokale afdelingen werden de koer sen merendeels wat lager geadviseerd. Dit gold niet voor de aandelen voor de metaalbuizenfabriek Excelsior Deze aan delen werden iets hoger geadviseerd op het gepubliceerde bedrijfsnieuws. Ned. '59 4 4 Ned. 'Sli 4% Ned. '47 3% Ned. grootboek '46 A.K.U. Hoogovens Philips Unilever Kon. Olie H.A.L. Scheepvaartunie Amst. Bank Ned. Handelmij. Lucas Bols Mach. Breda Bijenkorf Drie Hoefijzers Ford Van Gelders Papier Heineken Hero Conserven Holl. Beton Mij. Kon. zout Nijverdal Ten Cate De Schelde Scholten Foxhol Simons Emball. en Hout Thomassen en Drijver Van Vlissingen Katoen Vredestein Zeeuwse Confectie Zwanenberg Organon Shell Oil Anaconda Bethlehem Steel General Electric General Motor Procter and Gamble Republic Steel NABEURSKOERSEN Telefonisch avondverkeer AKU 519 1/2520 1/2; Hoognvenf Kon. Olie 154.60—155.10 gl; Philips 148.30 gb—149.00; Unilever 142.30—142.50. 13-2 14-2 95 94% 94 93% 86} 4 86% 86% 86% 524% 520% 600% 5963 i 150.70 149.45 143.20 142.60 156 50 155.25 117% 116% 139% 139% 372 358evd 350 354 1085 208 209 885 880 368 930 930 218% 218 467% 466% 372 437 435 840 840 210 209% 243 245 698 695 139 139 763 765 260 260 239 241 365 370 932 932 17% 17% 45 46% 33% 33 90 90 78% 79 42% 42%

de Stem | 1964 | | pagina 15