Meeste banken melden onveranderd dividend De zinloze j burgeroorlog REIZEN LPAND VAN DIJK VERZORGDE GREIZEN F. Feenstra 1 Staatsgreep in Oostenrijk mislukte FEEST IN DE STEPHANSDOM Loonstijging werkt door ^QUO VADIS" :N 17-30 JAAR lAR L0URDES J0S VAN RAAK loezel of Neckar l -E3SJS- op gevraagd ilanten, bloemkool potjes BRUSJN Geschoold Uitslag schrijf- en tekenwedstrijd Schriftcentrum Belegering EEG bedreigd door recessie Licht uit. Noodmaatregel IC 17 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 15 FEBRUARI 1964 17 na 3 x per week, v.a. 260 rna 2 x p. mnd. v.a. 495.- oktober >anje en Portugal 685.— carno 285. 245.- 350. 350.- v.a. 350.— Rivièra v.a. 370.— v.a. 370.- 405.— alencia - Barcelona 440.— ar, toilet, vrieskast, verstel htvering, air-condit. LTIS REISGIDS vertrouwde adres EINDHOVEN 24636 en 64400 ïderlandse Keiskamer AGEBUREAU N.V. ELE REIZEN iera (Varazze) f 352 378. 385. 457. latón Meer) f 474 )urg, de Moezel, de Vogezen, lzkammergut of Zwitserland? rblijven en Jeugdherbergen 12 dagen 95,- 165, ke 100e inschrijving, buitenlandfolder K.V.C», TRECHT, Tel. 0 30 - 20756. IZOEN 1964 0 juli - 31 juli. Voor de en verblijfkosten inbe- 1 onze prospectus. 45 - BAARLE-NASSAU. 7 10- of 13-daagse reizen j aan ROTTERDAM-27 f b.g.g. 194451. 1 CRUISES 1964 11-20 juni m.s. Wil.I.KM RUYS Rotterdam-Southampton- Casablanca-Lissabon Prijzen van f 490,- tot f 1410,- LIS5ONE-LINDEMAN Nwe. Ginnekenstraat 43 Tel, 24421' - Breda ijk of winkelcentrum. inenkort te aanvaarden. ^erpsestraat 3, 340 - 3389. POOTAARDAPPELEN Hulst, Sas van Gent, Ter* Axel, KT TEL. 01140 -2295 Eén van onze oudere redacteuren is medio februari 1934 ooggetuige geweest van de revo lutionaire staking en de daaropvolgende burger oorlog in Oostenrijk. Deze gebeurtenissen - het aevolg van een tragische verdeeldheid tussen de politieke partijen in de eerste Oostenrijkse republiek - maakten de weg vrij voor de latere Anschlusz" van Oostenrijk door Hitler-Duitsland. Het voorspel tot die dramatische gebeurtenis vond plaats in 1934, juist dertig jaar geleden.... Onze redacteur beschrijft de opwindende dagen van toen in onderstaand artikel. HITLER KON LACÏ1EM (Eigen buitenlandse dienst) Het is alweer dertig jaar geleden, doch als de dag van gisteren herinneren wij ons die maandag in Wenen, in februari 1934. Het was een koude winterdag, nevelig en grauw, totdat tegen de middag de zon door brak en het een lentedag in de winter werd. Niets wees erop dat het geen gewone maandag zou worden. Om elf uur moesten wij de pontificale plechtigheid verslaan, waarmee in de Stephansdom de jaardag van de pauskroning van paus Pius XI zou worden gevierd. We wandelden op ons ge mak naar het centrum van de stad en lieten ons nog even bij onze lijfcoiffeur scheren. En toen zaten we meteen in de spanning. „Er is wat aan de hand", fluisterde de figaro ons toe. „Men heeft hier zo juist de politie- prefect onder het mes vandaan gehaald. Het is groot alarm voor de politie!" Buiten reden volle trams voorbij, huismoe ders sjouwden met boodschappentassen. Alles leek normaal. En toch... we roken on raad. Er zat een actie van de socialistische Schutzbund in de lucht, nadat in een ge ruchtmakend proces een paar „Schutzbund- ler" wegens doodslag tot gevangenisstraf fen veroordeeld waren. Wij liepen naar de Ballhausplatz, waar de bondskanselarij staat. Bondskanselier dr. Engelbert Dollfusz, was die dag al vroeg naar de bondskanselarij gewandeld. Hij wilde nog, voor hij naar de Dom zou gaan, een paar spoedzaken afwerken. In de som bere gangen van het oude gebouw heerste een opgewonden sfeer. Er was onrust over dreigende dingen, die men nog niet defini ëren kon. den de particuliere bedrijven. Waar het personeel niet snel genoeg was om het stakingsbevel te volgen, wist de Schutz bund dit wel met bruut geweld door te zetten. De politie kon niet meer tussen beide komen. Zij werd in massale ge vechten op straat en in haar eigen politiegebouwen betrokken. Om 8 uur in de morgen was bij de staatssecretaris voor de Openbare Vei ligheid, dr. Karwinsky een alarmbe- richt uit Linz binnengekomen. De Lin- zer politie was gewaarschuwd, dat in het socialistische partijgebouw, het voormalige hotel Schiff, wapens lagen opgeslagen. Maandag in de vroege morgen begaf een politie-commando zich daarheen om huiszoeking te doen. Bij de nadering van het gebouw was het vanuit alle ramen op een zwaar geweervuur onthaald. Er bleek een sterke groep „Schutzbundler" in actie gekomen te zijn onder bevel van de comandant van de Schutzbund in het Land Opper-Oostenrijk. Karwinsky waarschuwde de minister voor Open bare Veiligheid, majoor A. D. Fey, die de politieprefect van Linz bevel gaf de tegenstand der „Schutzbundler" te breken met alle middelen, desnoods met behulp van de Bondsweer, het leger. zwoer het volk mede te werken om de binnenlandse vrede te herstellen. Het antwoord was een verdubbelde activi teit van Schutzbund en nazidom. Grote clandestiene wapendepots werden hier en daar ingericht. Op 12 februari be sloot de regering tot 'n noodmaatregel. De nationaal-socialistische beweging was reeds illegaal verklaard. Thans werd ook de socialistische partij staats gevaarlijk verklaard en verboden. De gemeenteraad en de landdag van stad en land van Wenen werden ont bonden en er werd een regeringscom missaris voor Wenen benoemd. Alle socialistische mandaten werden ongel dig verklaard. Aan de plechtigheden in de Stephans dom nam ook het corps diplomatique deel. De Franse gezant Gabriël Puaux scheen de enige te zijn, die volledig over de toestand in Oostenrijk ge ïnformeerd was. In de vroege morgen was hij gewaarschuwd door een Franse journalist, dat op „uur X" des maandags de socialisten van plan waren zich in geheel Oostenrijk van de macht meester te maken. Puaux had de waarschuwing doorge geven aan buitenlandse zaken in We nen, waar men hem beleefd bedankte maar er ogenschijnlijk niets aan deed. Even voor hij naar de Dom reed belde hem de gezant van Tsjechoslowakije op, de socialist Zdenko Fierlinger om hem mede te delen dat de socialisten een algemene werkstaking hadden uit geroepen en de Schutzbund hadden ge mobiliseerd. Op weg naar de Dom merkte de heer Puaux echter nog niets van een staking. voor de opmars naar het centrum van Wenen. Zodra het licht uitging sloten de winkeliers hun deuren en lieten de ijzeren rolluiken neer. Bin nen het uur was het duidelijk, dat een groots opgezette staatsgreep begon nen was. Door het uitvallen van de elektrische stroom lag praktisch het hele openbare leven stil. De trams bleven op de rails staan. De arbeiders van de elektrische centrales vingen met de staking aan, op hen volgden het personeel van Open bare Werken, de Reiniging, de ambte naren van hoog tot laag. Daarop volg- Volgens de beproefde methoden werd de arbeidersmassa de straat oP gediri geerd om als stormram te dienen voor de overweldiging van de regeringsge bouwen. Allerwegen ontstonden heftige straatgevechten en het aantal doden en gewonden steeg met het uur Omdat de staatsautoriteit ernstig in gevaar kwam mobiliseerde de regering het leger Dit bond de strijd aan tegen de Schutzbund bezette alle spoorlijnen en strategische punten in Oostenrijk en begon een systematische zuivering, waarbij reus achtige hoeveelheden wapens werden gevonden. Niet alleen bij socialisten en communisten, maar ook bij vele natio- naal-socialisten, die zich uit sluwheid gedurende de februari-opstand achter baks hielden in de hoop straks als lachende derde hun slag te kunnen slaan. Op de avond van 12 februari was de burgeroorlog in volle gang: in Wenen, Graz, Linz, Steyer, Leoben en nage noeg' alle industriecentra. Al spoedig werd duidelijk, dat het voor de socialis ten een verloren zaak was. De algeme ne werkstaking was mislukt omdat het spoorwegpersoneel en de typografen niet meededen en daardoor het ver keer en de voorlichting handhaafden, en omdat het christelijk georganiseerd volksdeel op zijn post bleef. De spoor wegen vormden de enige sector, die niet door socialisten werd beheerst. Het grootste deel van het personeel was geen lid van de rode vakbond. Van daar dat de Schutzbund door aansla gen op spoorlijnen en verkeersknoop punten toch het spoorwegverkeer hoop ten lam te leggen. Er zijn door vooraanstaande perso nen uit binnen- en buitenland die dag De vier hoogste autoriteiten van Oostenrijk op uier schouders in februari 1934 de grootste verantwoorde- lijkheid rustte voor de handhaving van de orde. Van links naar rechts: Majoor Fey, minister van Openbare Veiligheid, die later tijdens de nationaal-socialistische putsch, ivaarbij Dollfusz werd vermoord, een omstreden rol speeldedr. Engelbergt Dollfusz, bondskanselierdr. Wilhelm Miklas, bondspresident en generaal Vaugoin, minister van Landsverdediging. Ter herdenking van het 25-jarig be staan van het Nationaal Schriftcentrum werd, in samenwerking met het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie en de werkgroep „Dierenbescherming en op voeding" van de Ned. Ver. tot Bescher ming van Dieren een nationale schryf- en tekenwedstrijd georganiseerd. Onder de landelijke winnaars kwamen Ria Overbeke (St. Maartensdijk), Dina Bink (Etten) en Ton Sio (Bergen op Zoom) in de afdeling schryven met een tweede prijs uit de bus, terwijl Lia Bom uit Waarde een derde prijs behaalde In de afdeling tekenen. De provincieprijzen voor schrijven werden als volgt toegekend: Noord-Brabant: le prijs: Ineke Lauwen, Etten; Marijke van Duuren, 's-Hertogen- bosch; Anny Vermunt, Etten. 2e prijs: Corrie de Swart, Huiten; Annie Metzke, Sprang-Capelle; Olga Orman, Etten. 3e prijs: Ingrid Palm, 's-Hertogenbosch; Sjaantje de Bruin, Dinteloord; Ricky Molenbrugge, Etten. Zeeland: le prijs: Anneke Burger, Ka- pelle-Biezelinge; Diny Boogaard, Aagte- kerke. 2e prijs: Ella Smallegange, Goes; Toetie Heerebout, Rilland Bath; Erna Egberta Meidersma, Goes. Provincieprijzen tekenen: Noord-Brabant: le prijs: M. Michels, Bergen op Zoom; Mien Verheugt, 's-Her togenbosch; Luuk Rutgers, 's-Hertogen bosch. 2e prijs: Ton Hafkamp, Veghel; Frank Winnubst, Oudenbosch; Els van Berkel, Tilburg. 3e prijs: Thea Weimer, St. Michielsgestel; Joke van Roon, St. Michielsgestel; Theo van Dongen, Waal wijk. Zeeland: le prijs: Lilian de Waal, Os- senisse. 2e prijs: Arie van Nieuwenhuy- zen, Oudelande. 3e prijs: Kees Cevaal, Middelburg; Joan van de Stel, Zierlkzee. pogingen aangewend om de strijd te beëindigen. De Schutzbund wilde niet capituleren, de regering weigerde een compromis. Eerst moest de strijd be ëindigd worden en moesten de wapens worden ingeleverd. De strijd ging voort. De artillerie schoot vanaf pleinen en singels in de binnenstad op de vestiging der te genpartij. De Karl Marxhof en andere pas gebouwde geweldige woonblokken bleken tegen de Oostenrijkse artillerie bestand De muren waren zo dik, dat de Oostenrijkse artillerie er niets tegen beginnen kon. Onder het toenemend ge weld van de Bondsweer werd de Schutz bund steeds meer met de rug tegen de muur gedrongen. De bevolking keer de zich tegen haar. De gehele nacht van 12 op 13 februari bulderde het ge schut. Het duurde nog enige dagen voor de laatste weerstandsnesten wa ren opgeruimd. Toen hesen de opstan delingen de witte vlaggen. Verscheide ne leiders der sociaal-democratische partij vluchtten naar Tsjechoslowakije, andere bleven en werden gearresteerd. De procureur-generaal stelde tegen het gehele partij-bestuur van 24 personen een vervolging in wegens hoogverraad of medeplichtigheid daartoe. De nutteloze burgerstrijd had 137 doden, 339 zwaar gewonden en een onbekend aantal gewonden geëist. De staat van beleg die op 12 februari was afgekondigd, kon op 21 februari weer worden opgeheven. De Oosten rijkse Republiek met haar armoe en werkloosheid strompelde verder naar de beruchte julimaand van 1934 toen bondskanselier Engelbert Doll fusz onder nationaal-socialistische moordenaarshand viel. Langzaam voltrok zich het drama Oostenrijk. De lachende derde, Adolf Hitler, maakte zich op om zijn beslis sende sclag te slaan. Zou de loop der geschiedenis niet ge heel anders geweest zijn, indien chris- telijk-socialen en sociaal-democraten in Oostenrijk samen hadden gewerkt plaats van elkaar naar het leven te staan? De Franse vice-voorzitter van de Euro pese commissie van de EEG, R. Marjolin, heeft gezegd dat 1964 het jaar zal zijn van de strijd tegen de inflatie. Indien niets tegen de inflatie wordt ge daan, dreigt het gevaar van een recessie, zei hij. Marjolin herhaalde dat de Europese economische gemeenschap zich in een in flatoire ontwikkeling bevindt. Het gaat er thans om het globale gebrek aan even wicht te overwinnen door middel van globale tegenmaatregelen. Marjolin betoogde een verhoging van de inkomens met 5 procent zonder stijging van de kosten van het levensonderhoud beter te achten dan een verhoging van de inkomens met 10 procent, die vergezeld gaat van een verhoging van de prijzen met vijfprocent. Vorst Rudiger von Starhem bergleider van de Heim- tcehrde rechtse tegenspeel ster van de socialistische Schutsbund Vooralsnog meende men in Wenen, dat de gebeurtenissen in Linz een op zichzelf staande actie waren. In deze zin bracht men ook de bondskanselier op de hoogte van de gebeurtenissen, waarna Dollfusz besloot, dat omtrent de schietpartij in Linz geen medede lingen zouden verschijnen, om de toch al nerveuze bevolking niet nodeloos op te winden Slechts minister Fey en onderminister Karwinsky bleven op hun post Toen de plechtigheden in de St.-Ste- fanusdom begonnen, had niemand nog enig vermoeden, dat de langverwachte en sinds de opstandpoging van 1927 gevreesde burgeroorlog op het punt van uitbreken stond. Toen echter 12 uur des middags van alle kanten berichten over geweldda den van de Schutzbund binnenkwamen, werd het plotseling schrikbarend duide lijk, dat de burgeroorlog met de schiet partij in Linz om 8 uur 's morgens reeds was begonnen! Dat was dan de climax van het dra ma, waaraan een lange reeks van bom aanslagen, gewapende botsingen en aanslagen was voorafgegaan. De rege ring, die bij monde van kanselier Doll- lusz op 8 januari 1934 een dramatisch beroep op het volk van Oostenrijk had gedaan, herinnerde er aan dat in een paar dagen 140 bomaanslagen hadden plaatsgevonden en dat het verder on- mogelitk was geworden een gematigd optreden tegen deze misdadige subver- siviteit voort te zetten. De regering was gedwongen, hard te zijn en zij be- Over de plechtigheid in de Dom schreef hij: „Ik zat ongeveer recht te genover de bondskanselier die bewe gingloos knielde, ernstig, als verstard in een bezorgde bewegingloosheid. Kar dinaal Innitzer celebreerde de H Mis. Om half twaalf gingen plotseling de elektrische lampen uit. Waskaarsen verlichtten het koor nog slechts zwak. Het signaal voor de revolutionaire al gemene staking was gegeven. De ar beiders van de Weense elektriciteitscen trale hadden naar het bevel van de marxistische leiders geluisterd. Op datzelfde moment kwam bij het ministerie van Binnenlandse Zaken de ene jobstijding na de andere binnen. In bijna alle wijken van Wenen opereer den gewapende „Schutzbundler" op de openbare straat. Vooral in de gemeentelijke gebou wen kwamen ze in grote groepen bij elkaar. De toegangen werden door mannen met machinegeweren be waakt. Op grote schaal werden wa pens 'uitgereikt en reeds begonnen overvallen op de politiepatrouilles en politieposten In Simmering hadden de eerste vuurgevechten plaats. Kwart over elf viel de eerste dode, de politie-inspecteur Josef Schiel. De opstandelingen overweldigden de po litie en begonnen zich te formeren Zo eindigde het drama van de eerste Oostenrijkse Repu bliek. Een nóg groter drama kondigde zich aan. Het raadhuis in Wenen, burcht van de socialisten, van waaruit de acties tegen de re gering geleid teerden en dat op 12 februari door de rege ring werd bezet. (Van onze financiële medewerker) Drie van de vier grootste Nederlandse banken en enkele kleinere hebben hun resultaten over het jaar 1963 gepubliceerd. Bij alle zijn de resultaten hoger, maar dit komt niet tot uiting in het dividendpercentage. Dat is bij alle banken tot nu toe hetzelfde gebleven als vorig jaar. Bank Dividend Koers Rendement '63 '62 10-2-'64 Amsterdamsche Bank 14 14 372 3,7% Rotterdamsche Bank 12 12 350 3,4% Nederl. Handelmij. 14 350 4 Twentsche Bank 12 12 312 3,7% Nederl, Middenst. Bank 8 228 4,7% Hollandsche Bank Unie 12,5 12,5 260 4.7% Nederl. Overzee Bank 10 10 234 4,3% De Nederlandsche Handelmaatschappij en de Neder- landsche Middenstandsbank hebben nog geen dividend gedeclareerd, maar dat zij een ander dividend dan vo rig jaar zouden uitkeren, is onwaarschijnlijk. Banken zijn namelijk notoire dividendsta- bilatoren. De Hollandsche Bank Unie presteert het zelfs om al dertien jaar achter elkaar een di vidend van 12,5 procent uit te ke ren Gezien de regelmaat in uitkerin gen valt het niet te verwonderen, dat bankaandelen als veilige be legging bij uitstek gelden. Bijna zijn de bankaandelen gelijk te stel len met obligaties. Die worden echter na een vastgestelde perio de afgelost, wat bij aandelen uiteraard niet het geval is. De rendementen is het staatje geven echter aan, dat het rendement op de bankfondsen ligt tussen 3,4 en 4,7 procent, terwijl het rendement op obligaties tegenwoor dig ongeveer 5 a 5,5 is. Dat beleggers met een lager rendement genoegen nemen, wijst erop, dat zij kennelijk nog iets meer van de banken verwachten. Wie de nettowinst per aandeel vergelijkt met het uit gekeerde dividend, komt tot de conclusie, dat een divi dendverhoging zonder bezwaar bij elk van de groot banken zou kunnen plaatsvinden. De sterke financiële positie zou er in het geheel niet door worden aangetast. Deze situatie bestaat echter al jaren, zodat de aandeel houder hieruit weinig hoop hoeft te putten. De ruime dekking van de dividenden betekent voor de aandeelhouders, dat emissie van aandelen gemakke lijk zou kunnen plaatsvinden zonder dat het dividend percentage daarmee de koers zou behoeven te verande ren De meeste banken zijn echter zeer terughoudend in het verrichten van emissies ten eigen bate. De Am- sterdamsche Bank n.v. heeft voor het laatst een beroep op de emissiemarkt gedaan op 8 oktober 1920. Een andere mogelijkheid voor de belegger is de ont vangst van een bonus of een stockdividend. Dit komt inderdaad wel eens voor, maar overdreven scheutig zijn de banken hiermee ook niet. Vaak ontbreekt een agio- reserve, die een dergelijke uitkering mogelijk maakt. Door de voorzichtige uitkeringspolitiek vormen bank aandelen een veilige belegging, maar een aantrekkelijke belegging vormt het daarmee nauwelijks. De belangstel ling voor bankaandelen neemt toe in tijden van minder gunstige economische vooruitzichten. Dat daarvan nu sprake is, blijkt wel uit de bankverslagen zelf. Over de economische ontwikkeling in 1964 zijn de banken weinig enthousiast. De Amsterdamsche Bank waarschuwt, dat op iets langere termijn een te hoog opgedreven loon- en prijsniveau zeker een ernstige belemmering zal vormen voor de economische ontplooiing van ons land. De Rotterdamsche Bank merkt op, dat „indien de loon- beweging in 1964 zou resulteren in een belangrijke ver slechtering van de ruilvoet met het buitenland en der- halve een merkbare terugslag zou hebben op onze export van goederen en diensten, de prijs, die voor het voortduren van de arbeidsvrede werd betaald, zou blij ken veel te hoog te zijn geweest". Van een verruiming van de arbeidsmarkt door verhoging van het loonpeil durft de Twentsche Bank op korte termijn geen grote verwachting te koesteren. Men zal zich afvragen wat de invloed van een min der gunstige economische ontwikkeling op de resultaten van de banken zou zijn Dit is een moeilijk te voor spellen zaak. De belangrijkste winstbron voor de banken is het voordelig verschil tussen de te betalen en de berekende rente. Om daarvan iets te kunnen zeggen, is het niet alleen noodzakelijk iets te weten over het verloop van de toe komstige rentestand, maar tevens over de ontwikkeling van de opgenomen en de uitstaande gelden en de ver schillen in rente daarvan. Van het verloop van de rentestand is moeilijk een voorspelling te maken. Het lijkt echter wel waarschijn lijk, dat de rente gemiddeld iets hoger zal liggen dan in 1963. Omdat de investeringen vorig jaar iets zijn achtergebleven bij andere jaren, is een inhalen daarvan te verwachten. Anderzijds doet de regering haar best om de kredietverlening van de banken te beperken, wat temeer noodzakelijk zou zijn, als de betalingsbalans zoveel verslech tert als het Centraal Plan Bureau verwacht. Dergelijke overwegingen golden echter ook in de jaren van de be stedingsbeperking (1957), maar toen vertoonde de nettowinst van de grootbanken geen teruggang. Het gezegde, dat de „banken al tijd geld verdienen", lijkt dus wel waar te zijn. Als argument tegen de gelijke- winstverwachting voor 1964 kan worden aangevoerd, dat de lonen sterk zullen stijgen, waaronder de arbeids intensieve banken erg zouden hebben te lijden. Dit is inderdaad van groot belang. Per 1 januari zijn de lonen van bankemployés met 10 procent verhoogd en voor 25-jarigen en ouderen opgetroken tot een minimum van f 5200 per jaar, terwijl de vakantie met 2 dagen is uitgebreid. Doordat er bij de Nederlandse banken veel loontrek kers zijn, die minder dan f 100.- per week verdienen, betekent dit een last, die veel groter is dan 10 procent van de uitbetaalde lonen in 1963. Voor de Twentsche Bank met haar 3.985 employés betekent dit een extra uitgave van tenminste f 3 miljoen. Voor de Amsterdam sche Bank ligt het waarschijnlijk ver boven de f 4 mil joen. De opbrengsten zouden flink moeten stijgen om dit te compenseren. In de bestedingsbeperkingsperiode waren de banken er met de toenmalig grote loonsver hoging (14 procent voor geheel Nederland) echter ook toe in staat. Behalve door opbrengststijging kunnen de banken de loonstijging opvangen door ontslag, gebruik van stille reserves en door automatisering. Hoewel de meeste banken de laatste jaren sterk automatiseren is hun behoefte aan personeel niet afgenomen. Integen deel, zij kunnen slechts met de grootste moeite hun afdelingen bemannen. Hierin is dus geen mogelijkheid van ontspanning. De grote stille reserves bieden wel een mogelijkheid de spanningen op te vangen. Een illustratie van de aan wezigheid van stille reserves gaf de Rotterdamsche Bank in haar verslag over 1963. Voor het eerst werd aangegeven, dat haar 233 gebouwen voor f 1,- op de balans staan en voor f 135.000.000 zijn verzekerd, wat nog hoger is dan de zichtbare reserves en het aandelen kapitaal samen. Het spreekt, dat de minder gunstige factoren de minste invloed zullen hebben op de meest expansieve (Middenstandsbank, Nederl. Overzee Bank) en de bui tenlands werkende banken (H.B.U., N.H.M., N.O.B.). Van de grootbanken als veilige belegging zijn de instel lingen met het hoogste rendement het aantrekkelijkst.

de Stem | 1964 | | pagina 11