HUIDIGE LOONBEWEGING IS SOORT „SLIPPARTIJ" Ministers duiden op risico's van huidige loonontwikkeling Vele prijsstijgingen nu voorbij Loonsom dit jaar liefst met vijf miljard omhoog Risico-clausule in bouw akkoord Wapenstilstand vol op Cyprus spanning K.V.P. VERWACHT UITSPRAAK KABINET Zeeuwse primeur: aluminium woning Muur open met Pasen en Pinksteren? Werd prinses Irene niet herdoopt? Makarios verwerpt plan-Ball Mag staatshoofd katholiek zijn? REM niet bang voor regering DAGBLAD VOOR ZEELAND Engeland bereid tot meer handel met Cuba en Sovjet-Unie EXTRA AANBIEDING Waarom niet Minister: goede bouwresultaten ingegrepen t 500 1 prijsbewaker Zelfde temperaturen Goede bouwresultaten Hoge verkoopprijzen Huurverhoging 35 doden bij busramp Nasleep Spaanse idylle Kwestie dinsdag senaat in Juiste procedure? Wij gaan gewoon door 104e JAARGANG No. 24512 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111. Voor God, Koningin en Vaderland V R IJ D A G 14 FEBRUARI 1964 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent, Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOLb Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) Premier Douglas-Home van Engeland heeft gisteren op een persconferentie in Washington gezegd, dat zijn land bereid is de handel met Cuba nog verder uit te breiden en Rusland eventueel kredieten met een lange looptijd te verstrekken. Zijn argument voor deze houding, die door Amerika krachtig wordt afgewe zen, was dat communisten ,,die het goed gaat" minder gevaarlijk zijn dan honge rige communisten. Douglas-Home gaf zijn persconferentie op de Britse ambassade aan het eind van zijn besprekingen met president John son. ,5 Het Oostduitse persbureau A.D.N, meldt, dat de Oostduitse regering aan West-B er lijn voor Pasen een zelfde pas- senregeling heeft voorgesteld als voor de kerstperiode gold. Deze regeling zou dan kunnen gelden van 21 tot 30 maart. Ook voor Pinksteren zou Oost-Duitsland tot een zelfde regeling bereid zijn. (Van onze parlementaire redactie) De ministers Veldkamp (Sociale Zaken), Andriessen (Economische Zaken) en Bogaers (Volkshuisvesting), hebben in de Tweede Kamer een uiteenzetting gegeven over de gevolgen van de loon-explosie van dit jaar voor onze economie. Hun belangrijkste uit spraken, gedaan met een ondertoon van zorg om de risico's, die aan de huidige loon ontwikkeling zijn verbonden, kunnen als volgt worden samengevat: (Advertentie) in SUEDE- en NAPPA JASSEN KORTE SUEDE JASJES vanaf 75. Breda - Bindstraat 14 tel. 31086 Tilburg - Heuvelstr. 44 Tel. 31620/ 23900 - St. Annaplein 6, tel. 31621 LONEN Sinds 1 januari is een gemiddelde loonsverhoging tot stand geko men van 11,6 procent. In totaal wordt, sociale lasten en dergelijke mede- gerekend, voor dit jaar een gemiddelde loonsverhoging verwacht van rond 15 procent. De regering acht een en ander „nog juist aanvaardbaar". ECONOMISCHE GEVOLGEN De loonsom gaat dit jaar met liefst vijf mil jard gulden omhoog. Als gevolg hiervan let op de beurskoersen zullen de winsten met bijna één miljard verminderen, en het tekort op de betalingsbalans met ruim een miljard toenemen. De loongolf houdt verder risico's in voor de export en de werkgelegenheid. PRIJSONTWIKKELING De loongolf zal voorts voor één anderhalf miljard door prijsverhogingen worden opgevangen. Verdere prijsverhogingen liggen nog in het verschiet, maar de'grote golf van prijsstijgingen is nu achter de rug. Intussen zal een „sterk prijsbeleid" worden voortgezet. AKKOORD RISICO-CLAUSULE Gistermorgen hebben de aannemersbonden zich akkoord verklaard met de voorstellen van minister Bogaers ten aan zien van de risico-clausule. BEHEERSING WONINGPRIJZEN Er is geen wettelijke regeling in voorberei ding. De Partij van de Arbeid zal twee initiatief-ontwerpen bij de Kamer indienen, een om de onroerende goederen onder de prijzenwet te bren gen, een ander om het zgn. strijkgeld bij openbare verkopingen te ver bieden. BEPERKING DURE WONINGEN Bij het goedkeuringsbeleid krijgen ook in de ongesubsidieerde sector de aantrekkelijkste plannen, ook qua prijs, voorrang. Als prijslimiet voor de bouwkosten wordt f 30.000 aan gehouden. HUURVERHOGING Verscheidene argumenten pleiten voor verhoging van de huren per 1 juli aanstaande. Woningen in de laatste jaren gebouwd zullen buiten de huurverhoging vallen, echter niet buiten de compensatie regeling. OP 1 OKTOBER zal vice-admiraal mr. A. N. baron de Vos van Steenwijk als commandant der zeemacht opgevolgd worden door schout-bij-nacht L. E. H. Reeser. MINISTER ANDRIESSEN heeft in de Tweede Kamer overleg aangekondigd over de winstmarges van de groot- en kleinhandel in aardappelen. De boeren krijgen daarvoor maar een lage prijs, terwijl de handel de consument nog flink laat betalen voor de „piepers". DRS. BARTELS, de staatssecretaris voor Sociale Zaken en Volksgezondheid, heeft gistei middag de raad voor de luchtver' ontreiniging geïnstalleerd. ZUID VIETNAMESE regeringstroepen zijn in de delta van de Mekong tot actie overgegaan. Er werden tien opstandelin gen gedood en drie gevangen genomen, zen regenngstroepen leden geen verlie CEYLON en Oost-Duitsland zullen sulaire betrekkingen met elkaar knopen. con- aan- op steld, Over de lonen sprekend zei minister Veldkamp dat de belangrijkste uitschie ters boven de 10-procentgrens zijn: de autobusbedrijven (20 pet.), de schoon maakbedrijven (18,5 pet.), de AKU (14,9 pet), de drankindustrie (14,5 pet.), Har- tog en Zwanenberg (14,45 pet.) en de Spoorwegen (14 pet.). Vanwaar die hoge cijfers? Het feit, dat de onderhandelin gen in de openbaarheid zijn gevoerd heeft er mede toe geleid, oordeelde de mi nister. De bewindsman erkende, dat de hui dige loonontwikkeling risico's inhoudt voor de verdere economische groei van Nederland en de werkgelegenheid. Waarom is dan niet ingegrepen toen het maximumgemiddelde van 10 procent werd overschreden? Men kan de huidige loonbeweging ver gelijken met een slippartij, betoogde dr. Veldkamp. Bij een slippartij mag niet plotseling op de rem worden gedrukt, maar moet voorzichtig worden bijge stuurd. Minister Veldkamp onthield zich van een oordeel over het loonakkoord, dat zo juist in de bouwnijverheid is bereikt. De nieuwe C.A.O. moet eerst aan het oordeel van de Stichting van de Arbeid worden onderworpen. Het zal moeilijk zijn, merkte de mi nister op, voor de bouw een zodanige loonsverhoging te realiseren, dat alle „zwarte" lonen worden gewit. De samen loop met de zwarte lonen noemde hij overigens „wel zeer essentieel". Minister Veldkamp onderschreef vol komen de mening, dat er ook bij forse loonsverhogingen nog geen reden tot zelf genoegzaamheid is. Via de medezeggen schap en de bezitsvorming zal een ver dere hervorming van het sociale bestel doorgevoerd moeten worden. Hoe zal de vijf miljard loonstijging worden opgebracht? Daarover sprak mi nister Andriessen. Hij gaf de volgende globale raming: de betalingsbalans zal een miljard moeten opvangen, de win sten zullen in totaal met een half a één miljard verminderen en de prijzen zullen stijgen met één a anderhalf miljard. De loongolf heeft natuurlijk conse quenties voor de prijzen. Prof. Andries sen beloofde de Kamer, dat hij erop zou blijven toezien dat de prijsstijgingen tot de strikt noodzakelijke beperkt blijven. „Economische Zaken beschikt thans over een korps van 500 prijsbewa- kers „plus een minister". Daarmee kan de prijsontwikkeling goed wor den gevolgd. „Zelfs de Consumenten bond is vanwege een voorgenomen abonnementsprijsverhoging op het matje geroepen". In totaal zijn er 18 prijsmaatregelen getroffen. „aDt betrof dan branches waar de boter wat al te bruin gebakken werd". Tegen overtreders wordt proces verbaal opgemaakt, 200 gevallen sinds december. Hoe is de feitelijke prijsontwikkeling tot nu toe geweest? Vele prijzen zijn ge lijk gebleven, zei de minister. Het aantal in prijs gelijk gebleven artikelen ligt eerder bij de 80 dan bij de 60 procent. De minister kwam met een lijst met 10.000 kruideniersarti kelen aandragen. Hiervan is volgens zijn gegevens 10 procent in prijs ge stegen. De minister, die duizenden brieven heeft ontvangen over zijn prijsbeleid waaruit blijkt dat de mensen meer prijs bewust worden, had nog geen nader nieuws over zijn plannen om op te treden tegen verticale prijsbindingen. DE TUNNEL tussen Italië en Zwitser land onder de Smt-Bernhardpas wordt 19 maart voor het verkeer openge- Hij is 5826 meter lang. Twintig kilometer naar het Westen wordt onder de Mont Blanc gewerkt aan een tunnel tussen Frankrijk en Italië. HET SOVJET-VOLK beschouwt het als zijn eerste plicht om de Russisch Chinese solidariteit te versterken, zo schreef het Russische regeringsorgaan Izwestja gisteren ter gelgenheid van de 14de verjaardag van het Russisch Chinese vriendschapsverdrag. NEDERLAND maakt met Denemarken en West-Duitsland deel uit van nieuw Grieks-orthodox diocees, aan het hoofd waarvan de Grieks-orthodoxe metropoliet Polyevkos Finfinis is aan gesteld. Het nieuwe diocees omvat een half miljoen Griekse arbeiders en stu denten, die in genoemde landen vertoe ven. NOORD-VIETNAM heeft Johnsons sug gestie om de beide delen van Vietnam te neutraliseren, verworpen. DE 54-JARIGE Franse letterkundige Thierry Maulnier is gekozen tot lid van de Aadémie Frangaise. Als opvolger van de overleden schrijver Henry Bordeaux. (Van onze parlementaire redactie) Minister Bogaers heeft in de Tweede Kamer in het loon- en prijz-endebat ont kend, dat er een staking is geweest on der de aannemers by de inschrijving op nieuwe werken. Wel was er sprake van een zekere terughoudendheid in verband met het ontbreken van een risico-clau sule in de contracten. Deze terughou dendheid werd door hem niet betreurd, omdat daardoor de spanning op de ar beidsmarkt werd bevorderd, doch die te rughoudendheid mocht niet te lang duren. Volgens een bericht in de Volkskrant van gisteren zou prinses Irene niet door mgr Alfrink herdoopt zyn. Het sacra ment dat zij in 1940, in de huiskapel van Buckinghampalace te Londen heeft ontvangen, zou derhalve door de Kerk als geldig erkend zijn. Volgens hetzelfde bericht zou prinses Irene wel op 9 januari j.l. in de huis kapel van mgr Alfrink hebben deelge nomen aan de 'aanvullende ceremonieën van de doop. Tevens zou zij toen de ge loofsbelijdenis hebben afgelegd. "Het bericht is door het aartsbisdom bevestigd noch ontkend. De bron van het bericht werd door de Volkskrant niet genoemd. Gesproken werd over „welin gelichte kringen". Zoals bekend heeft kardinaal Alfrink om redenen van ambtsgeheim geen con crete mededelingen over Irenes op neming in de katholieke Kerk willen doen. Wat de datum voor Irenes formele op neming in de Kerk betreft, herinnerde men zich in Utrecht opeens, dat de kardinaal van 4 tot 7 januari in Rome is geweest. De Paus bevond zich op dat moment in het H. Land. Prinses Irene is op 9 januari naar Spanje vertrokken. Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond: Bij zwakke tot matige wind uit oos telijke richtingen op de meeste plaatsen droog weer met verspreide opklaringen, maar plaatselijk ook wolkenvelden. In de ochtend lichte vorst, in de middag over het alge- ween tot even boven het vriespunt oplopende temperaturen. Vandaag: zon onder 17.50 uur. Maan onder 18.54 uur. Morgen: zon op 7.57 uur. Maan op 9.14 uur. (Van onze verslaggever) De eerste aluminium woning van Nederland verrijst momenteel op liet stille recreatieterrein van Kort- gene. De bouw van deze nieuwe woning, waarvoor het materiaal uit Amerika kwam, zal normaal niet langer dan een week in beslag nemen. Over het bungalowtje in Kortgene doet men momenteel langer, omdat de bouwplaten nog niet gestandaardiseerd zijn. De modelwoning in Kortgene heeft een inhoud van 80 kubieke meter en bestaat uit een huiskamer keuken, drie slaapkamers, een bad kamer en een „rommelhokje"Het huis wordt gebouwd in opdracht van een werkgroep van architecten en aannemers, die de aluminium woningen in Nederland wil intro duceren. Een gespannen wapenstilstand heeft gisteren een einde gemaakt aan twee dagen van hevige gevechten die de ernstigste waren sinds de ongere geldheden tussen de Turkse en de Griekse bevolkingsgroepen omstreeks Kerstmis, die bijna waren ontaard in een volledige burgeroorlog. Volgens goed ingelichte kringen heeft de Amerikaanse missie, die naarstig naar een oplossing voor de Cyprische moeilijkheden zoekt, ge faald. Makarios heeft het Brits-Ameri kaanse plan om de rust te handha ven door een westelijke troepen macht uitdrukkelijk verworpen. Hij zou de Veiligheidsraad willen schakelen. Waarnemers in de zuidelijke haven stad Limassol schatten het aantal doden dat de afgelopen dagen bij de strijd om het fort, dat de haven van Limassol beheerst, gevallen is, op vijftig (meest Turkse) Cyprioten. De gevechten, die eergisteravond afna men, laaiden gistermorgen weer op en duurden nog steeds voort toen de onder minister van buitenlandse zaken van de V.S., George Ball, andermaal een be spreking had met president Makarios. Britse en Cprische regeringsfunctiona rissen hebben gistermorgen in Limassol een wapenstilstand af kunnen dwingen onder bedreiging van het zenden van Britse troepen ter bescherming van de 6000 Britse onderdanen van Limassol. Uit Grieks-Cypriotische bron werd vernomen dat te Limassol „het deksel er volledigafgevlogen was". Gisteren heb ben de Engelsen dat deksel er weer op weten te drukken, maar voor hoe lang In Limassol hebben Britse ooggetuigen gemeld dat de Grieks-Cyprioten een goed georganiseerde aanval op de Turkse wijk lanceerden, waarbij wapens, variërend van geweren en raketwerpers tot tanks, werden gebruikt. De Engelsen schatten het aantal slachtoffers op 50 doden en 100 gewonden. Het was niet helemaal duidelijk van wie de order voor de aanval van giste ren is uitgegaan, maar de Turkse bewo ners beschuldigen de Grieks-Cyprioti sche politie ervan, die op eigen gezag acties zou hebben uitgevoerd. In Nicosia hebben Makarios en George Ball gisteravond nog een laatste be king gehad. Aan de onzekerheid voor de aannemers is thans een einde gekomen. Gisteren is er een akkoord bereikt over het opne men van een risico-clausule in de con tracten. In contracten die na 1 maart (wanneer de nieuwe c.a.o. van kracht is) worden afgesloten en die een looptijd hebben van een jaar mag geen risico-clausule worden opgenomen. In contracten die na 1 maart worden afgesloten en die een looptijd hebben van meer dan 2 1 '2 jaar mag wel een risico- clausule worden opgenomen, doch de wijzigingen in lonen en materialen die zich in het eerste jaar voordoen, komen niet voor doorberekening in aanmerking. In contracten die na 1 maart worden afgesloten en die een looptijd hebben van 1—2 1/2 jaar zal een bepaling worden opgenomen volgens welke doorbereke ning van gestegen materiaalkosten alleen mag geschieden met toestemming van de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid die zijn beslissing zal nemen in overleg met de minister van Economische Zaken. Minister Bogaers noemde opnieuw verscheidene cijfers waaruit blijkt dat de bouwproduktie zich in een stijgende lijn beweegt. De gunstige ontwikkeling die reeds in de laatste kwartalen van 1963 merkbaar is, zet zich steeds krach tiger voort. De woningbouw deelt ten volle in dit resultaat. Het beleid is er op gericht, aldus de minister, om de bouw van veel goedkopere woningen te bevor deren. Dit beleid wordt niet alleen door gevoerd bij het realiseren van het aantal woningwetwoningen dat in het bouwpro- gram is genoemd en bij het goedkeuren van gesubsidieerde bouw, maar ook bij het goedkeuringsbeleid ten aanzien van plannen in de z.g. vrije sector. Alleen aantrekkelijke plannen, ook afgaande op de prijs krijgen een rijksgoedkeuring. In principe worden alleen plannen voor woningen met een bouwprijs tot 30.000 gulden goedgekeurd. Een uitzondering wordt alleen gemaakt voor artsen, architecten en voor an deren die een kantoor bij hun woning nodig hebben. Dit beleid heeft er voor gezorgd dat er in 1963 zeventienhonderd on gesubsidieerde woningen meer kon den worden gebouwd dan in het bouwprogramma waren opgenomen. Prof. Vondeling zwaaide de minister veel lof toe voor dit beleid. De heer Joekes (WD) had er bezwaren tegen. Hij meende dat door dit beleid de door stroming werd bemoeilijkt. Minister Bogaers vond met prof. Von deling de hoge prijzen voor bouwgronden en onroerende goederen een zaak die aandacht verdient en tot bezorgdheid aanleiding geeft. Nochtans zal de be windsman niet een wettelijke prysbe- heersing bevorderen omdat een wettelij ke regeling moeilijk controleerbaar is en gemakkelijk ontdoken kan worden. Prof. Vondeling (P.v.d.A.) bleef op on middellijke maatregelen aandringen. Hij kondigde aan twee initiatief-voorstellen bij de Kamer te zullen indienen. Het ene ontwerp zal beogen de onroerende goe deren onder de prijzenwet te brengen, het andere om het zgn. strijkgeld bij openbare verkopingen te verbieden. (Strijkgeld is de premie in geld. die uit geloofd wordt voor diegene, die bij een openbare verkoping, in twee of meer instanties gehouden, bij de eerste zit ting het hoogste bod doet). De opmerkingen van prof. Vondeling over de huurverhoging werden door mi nister Bogaers bestreden. Een huurver hoging is, aldus de minister, noodzake lijk op verschillende gronden. De be windsman noemde o.a. de gestegen on derhoudskosten en het effect dat het achterblijven van de huren bij de alge mene prijsstijgingen zou hebben op de bereidheid kapitaal voor de woningbouw te verschaffen. Zijn conclusie was dan ook, dat aan een zekere huurverhoging niet te ontkomen is. Hij vestigde echter de aandacht op het sociale aspect van de komende huurronde. De huurverho ging zal niet van toepassing worden op de woningen die in de laatste jaren zijn gebouwd: de bewoners zullen echter wel kunnen profiteren van de compensatie regeling. Op de weg tussen Rio de Janeiro en Sao Paulo is een bus van de rijbaan ge raakt en in een waterreservoir gereden Bij het ongeluk zijn 35 inzittenden om het leven gekomen. Slechts een persoon heeft het ongeluk overleefd. OOSTENRIJK heeft de andere leden van de Europese Vrijhandelsassociatie (E.V. A.) medegedeeld, dat het waarschijnlijk uit de organisatie zal moeten treden als het erin slaagt de status van geassocieerd lid van de Europese Economische Ge meenschap te verkrijgen. (Van onze parlementaire redacteur) De K.V.P. verwacht dat minister president mr. Marijnen komende dinsdag in de Eerste Kamer, waar hij de begroting van Algemene Za ken moet verdedigen, het standpunt van het kabinet bekend zal maken inzake de vraag of een katholiek in Nederland koning of koningin kan zijn. De katholieke parlementariërs reke nen erop dat dit kabinetsstandpunt conform de grondwet, die geen discri minatie naar geloof kent zal lui den: een katholiek kan even goed als ieder ander tot de troon geroepen wor den. Vandaag beraadt het kabinet zich over deze kwestie. Afgezien van enkele vraagtekens rond C.H.U.-minister bchoiten (Justitie) zijn er voorshands geen aanwijzingen, dat de ministerraad niet zou kunnen komen tot een uit spraak als door de K.V.P. wordt ver wacht. Mocht deze verwachting niet in vervuil.ng gaan, dan zijn politieke com plicaties niet uitgesloten. De K.V.P. is met van plan deze kwestie op de spits te drijven, maar anderzijds zou het ka tholieke volksdeel toch moeilijk kun nen berusten in een degradatie tot tweede-rangs burger. Dat immers zou het geval zijn als genoegen genomen moest worden met het feit dat een katholiek, uitsluitend vanwege het katholiek zijn, niet tot de troon geroepen zou kunnen worden. De vrijheid van godsdienst voor de drager van de kroon is een nasleep van de Spaanse idylle van prinses Irene en Don Carlos. De Tweede-Kamer fractie der K.V.P. heeft er zich gister avond in een speciaal daartoe uitge schreven fractievergadering langdurig over beraden. Aanleiding tot dit beraad was de gang van zaken bij het verlo vingsdebat van dinsdag jl. in de Twee de Kamer. Oppositieleider dr. Vonde ling heeft toen de kwestie van de gods dienstige overtuiging van de vorstin aangegrepen als een middel om een wig te drijven tussen de K.V.P,, de A.R. en C.H.U. Van buiten af gezien lijkt hij in die opzet geslaagd te zijn. Premier Marij- nen kwam niet verder dan een per soonlijk standpunt (geen discriminatie op grond van godsdienstige overtuiging) en de A.R. en C.H.U. hulden zich in stilzwijgen, dit ondanks een dringende uitnodiging van dr. Vondeling om op dit punt kleur te bekennen. K.V.P.-fractieleider drs. Schmelzer heeft zich niet in dat debat gemengd. Zijn afzijdigheid is hier en daar uitge legd als een aanwijzing, dat hij de hui dige politieke samenwerking zwaarder zou laten wegen dan een „affront" voor het katholieke volksdeel. Dit verwijt is niet gerechtvaardigd. De K.V.P.-fractieleider heeft er bewust op aangestuurd dat er niet in de hitte van het debat op een moment dat zowel het kabinet als de A.R. en C.H.U. nog niet met dit probleem klaar wa- ren uitspraken zouden worden ge daan, die ook op langere termijn gezien schade zouden toebrengen aan de on derlinge verstandhouding tussen katho lieken en protestanten. Na het debat zijn weer van K.V.P.- zijde stappen ondernomen, zowel naar de kant van het kabinet als in de rich ting van de A.R. en C.H.U. om te ko men tot een voor de K.V.P. bevredigen de uitspraak over de ook door de grond wet gegarandeerde vrijheid van gods dienst voor een koning (in) of troonop volger (ster). Het K.V.P.-standpunt is daarbij heel rustig naar voren gebracht. De K.V.P. vermijdt bewust een strijd- houding. De vrijheid van godsdienst, ook voor het staatshoofd, is voor haar vanzelfsprekend. De K.V.P. is er niet mee gebaat een houding aan te nemen die bij de achterban van A.R. en C.H.U. en ook nog in ruimer verband op verzet zou sluiten. In politieke kringen bestaat overi gens wel enkele twijfel over de proce dure die waarschijnlijk gevolgd zal worden bij het bekendmaken van het kabinetsstandpunt omtrent de religie van het staatshoofd. Moet een derge lijke uitspraak, die belangrijke politieke gevolgen kan hebben, nu wel in de Eerste Kamer worden gedaan? Er lijkt veel voor te zeggen de minister-presi dent terzake in de Tweede Kamer een verklaring te laten afleggen. Het oor deel van de Tweede Kamer is immers maatgevend in politieke zaken. Boven dien is deze kwestie daar het eerst aan de orde geweest. (Van onze Haagse redactie) De R.E.M. (Reclame- en Exploitatie- maatschappij) voelt zich in geen enkel opzicht bedreigd door regeringsmede delingen over de voorbereiding van maatregelen tegen haar plannen om op de Noordzee een t.v.-eiland te bouwen. „Onze juridische experts hebben reeds grondig onderzocht of regeringsmaatre gelen mogelijk zijn. Wij zijn tot de conclusie gekomen gewoon door te moeten gaan. Overigens hadden wy deze reactie van regeringswege wel verwacht, gezien de druk van de zui len", zo zei de directeur van de R.E.M. de heer P. Brandei. De R.E.M. houdt zich aan zijn tevoren ge pland werkschema: begin maart wordt het t.v.-eiland geïnstalleerd op een on diepe plek in de Noordzee tussen Kat wijk en Noordwijk, in mei beginnen de experimentele uitzendingen en op 1 juli a.s. gaat de commerciële televisie officieel van start. De heer Brandei heeft voorts verklaard nu ook spoedig de namen te zullen bekendmaken van de grote nog onbe kende financiers van de R.E.M. Ook zal hij binnenkort mededelen op welke golflengte men vanuit het televisie eiland gaat uitzenden. Bedenkingen van technische aard, die men de heer Brandei tegenwerpt, wuift hij weg met een: „Nonsens, de zaak is technisch vol komen uitgekiend".

de Stem | 1964 | | pagina 1