DEP... Al meer dan een halve eeuw jacht op grauwe vluggertjes Axel breekt en bouwt.... ftemelk Retranchement verovert punt op de Noormannen Carnaval Kloosterzande weer uitstekend geslaagd GLYCA Verkeer eist VIER DODEN OVER VEILIG PIJNSTILLEN -ffi - Resultaten van melkcontrole in Brabant Nyerere ..Britse soldaten moeten nog een tijdje blijven Pagbtad QcStcra De religie van het staatshoofd Minister tikt St.-Philipsland op de vingers MUSSENGILDE IN HEINKENSZAND Schaken Zeeland Discretie Br. Bertrandus uit Bergen op Zoom overleden SPOORKAARTJE wordt duurder UNILEVER onder Indonesisch staatsbestuur DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 13 FEBRUARI 1964 Twee geheel verschillende beelden biedt de oude stad Axel: terwijl in een gedeelte van het centrum de slopers druk bezig zijn met het afbreken van huizen, schieten buit ende stad de nieuwe woningen omhoog als padde stoelen uit de vochtige (bouw)grond. Volgens het saneringsplan, dat de gemeente enige jaren geleden opstelde, z[jn in de eerste plaats de Oudewijk, en gedeelten van de Koe- en Oosterse- straat gedoemd om tegen de vlakte te gaan. Vandaar dat men momenteel aan het einde van de Oosterstraat alleen maar puinhopen en lege, verlaten hui zen ziet. Straks zullen er moderne wo ningen voor in de plaats komen, aan wegen die breder en minder bochtig zullen zijn dan de huidige. Buiten de stad Axel is men volop bezig met de nieuwbouw in plan „Oost" Hier verrijzen in snel tempo een wo ning-flat en een premie-flat. Even gro te bedrijvigheid heerst er nu ook in het uitbreidingsplan „Nieuw-Zuid". Met bulldozers werpt men grote wallen op, die straks als „zandwering" moe ten dienen, wanneer het terrein wordt opgespoten met grond, die uit het ka naal van Gent naar Terneuzen wordt gebaggerd. Op het uitgestrekte bouw terrein. dat hier zal ontstaan, kunnen ruim 2300 woningen, flats en winkels worden gebouwd. VAN DER STEEN Bij de provinciale melkcontrole dienst voor Noord-Brabant zijn op het ogenblik 12.288 bedrijven aangesloten met in to taal 131,124 koien. Het F.H.-veeslag telt 3267 bedrijven met 42.655 koeien en voor het M.R.Y.-veeslag zijn de cijfers respec tievelijk 9021 en 88.469. Het aantal ver enigingen van het F.H.-veeslag is 54 en van het M.R.Y. 142. Op eiwit zijn onderzocht 562 F.H. bedrijven met 7520 koeien en 713 M.R.Y.. bedrijven met 7507 koeien. Van de ver enigingen Dongen, Klein Dongen en de Toekomst te Made zijn alle koeien ook in eiwitcontrole. De navolgende verenigingen o.m. kwa men voor hun verslag voor een eerste) premie in aanmerking: Land van Heus- den en Altena, Dongen Oosterhout, Oud-Gastel e.o., Roosendaal, Klein-Don- gen, Prinsenbeek, Raamsdonk en Erp. I De onderzoekplaatsen, waarvan in de laatste twee jaren geen groter verschil dan 0.05Tp in het vetgehalte-onderzoek is aangetroffen zijn o.m. Alphen D.O., Al phen D.V., Bavel. Drunen. Gilze, Oud- Gastel, Princenhage, Raamsdonk-Waspik en Wagenberg. Jn de commentaren op het Kamerdebat wordt ruimschoots aandacht besteed aan de in velen levende vraag: Kan een katholieke prinses tot de troon wor den geroepen? In katholieke bladen wordt het algemeen betreurd, dat de protestants-christelijke woordvoerders er op dit punt het zwijgen toe deden. De grondwet geeft immers alle burgers, ongeacht hun godsdienstige overtui ging, gelijke aanspraken op ambten, 1 r>^Hienineen. Er - Dnhnr mot. lege han- 55 In de eerste klas A van het Zeeuwse bij. Dreischor liet Robur met lege han- r.nnc tpruffkeren (5-1) en neK- afdelmgsvoetbal haalde Retranchement in Westkapelle bij de Noormannen een kstbaar puntje weg; (1-1). Schoondijke De Britse militairen in Tanganjika zul len wellicht nog enige tijd in het land moeten blijven, totdat de reorganisatie van het leger haar beslag heeft gekre gen, zo heeft president Nyerere van Tan ganjika gezegd. Hij zei dat het tijd zoul kosten nieuwe militairen op te leiden ter vervanging van degenen, die werden ontslagen na de muiterij van verleden maand. De „nationale vernering" van Tan ganjika „heeft haar oorzaak in het feit dat niet-Tanganjikaanse militairen het werk voor ons moeten opknappen", aldus Nyerere. „Het is wellicht mogelijk dat Afrika in Afrika de middelen zal vinden om Tan ganjika te helpen de orde te handha ven, terwijl wij onze eigen strijdkrachten opleiden", aldus Nyeree. Hij verklaarde dat er geen aanwijzin gen waren geweest volgens welke impe rialistische of communistische buitenland se krachten de militairen in Tanganjika tot de muiterij hadden aangezet. schoot tegen het bezoekende Domburg maar éénmaal in de roos, rnaar dat bleek toch voldoende voor de volle winst (1-0). Hoofdplaat verlor het belangrijke duel tegen buurman Groede met 1-3 en vond zichzelf daardoor terug op de fa tale plaats, omdat hekkesluiter Philippi ne bij Walcheren de volle buit voor zich opeiste (2-4). De stand is nu: Vogelwaarde 1325, Jong Ambon 1016, Noormannen 1113, Schondijke 1011, Domburg 119, Groe de 139, Retranchement 139, Walche ren 128, Philippine 107, Hoofdplaat 11—7. In de eerste klas B is de zaak zeer onoverzichtelijk, omdat Hansweertse Boys een grote achterstand in gespeelde wedstrijden heeft. Ze staan momenteel op de vijfde plaats, maar hebben rela tief de beste troeven in handen. Daar drog natuurlijk de 1-2 zege op Luctor toe IJJ.J. Diciovuw den naar Goes terugkeren (5 kesluiter Kwadendamme werd een ge willige prooi voor Kruiningen (6-1). De stand is hier: Renesse 913. Zierikzee 13, Patrijzen 1013, Dreischor 13 m KViiininerpn 11 waardigheden en bedieningen, moest geen twijfel over bestaan, dat het staatshoofd ook de katholieke gods dienst kan belijden. Maar, zo betoogt De Rotterdammer, de praktijk praktijk leert, bijvoorbeeld bij burge meestersbenoemingen dat de omstan digheden veelal beslissend meespreken. Zou een protestant aanspraak kunnen maken op een burgemeesterszetel in Den Bosch of op een gouverneursambt 2 913, -fainj/ieii iu- 13, Hansw. Boys 710. Kruiningen 11- 10, Luctor 88, Robur 95, Kwaden-1 damme 108. In de reserve eerste klas kreeg Clinge 2 zijn eerste nederlaag te slikken. Vlis- singen 4 bleef met 4-0 in de meerder heid. Hiervan profiteerde Vogelwaarde 2 1--.omHat van Biervliet 2 rd gewonnen Zeeland Sport 3 daarentegen zag zich de weg naar de 'ifopcrifdpn werd gewonnen (-2) - ziel or (32). Luctor 2 bleef in eerstV pfaats door Goes afgesneden Oostburg ger eer degradatiegevaar is gekomen na de 0—3 nederlaag tegen Zeelandia 2. ^e ui- Ao ctnnriBreskens 2 12lb. yogei (Advertemtie) (Van onze verslaggever) harmonie „St.-Cecilia" maandagavond prins Kloris III en zijn gevolg het be- Het was jammer, doodjammer! jaardenhuis „St.-Antonius" te Qroenen- Na een grandioze inzet zondagavond dijk binnengeblazen, of de oudjes be- lydens (wee bal-festijnen in de 7alen volkten de dansvloer met een „harts"- in ae zalen tochtelijke teenager mentaliteit. Het is van hotel v. Leuven en Het Witte Huis en een spectaculaire voortzetting maan dagavond op Groenendijk, zagen de car navalsvierders te Kloosterzande zich dinsdag geconfronteerd met slecht weer, dat ongetwijfeld de belangstelling van buiten de gemeente aanmerkelijk gere duceerd heeft. Die zondagavond-bals trokken de mas sale belangstelling, welke na de vooraf gaande publikaties te verwachten viel, waaraan stellig ook de aanwezigheid van radio- en t.v.-artiesten alsmede beken de orkesten in belangrijke mate zal heb ben bijgedragen. Nauwelijks had de boerenkapel van Alléén RUWE HANDEN i Grote tube f 1.10 helpt direct! DR. E. J. SWAAB'S VERENIGDE FABRIEKEN (Van onze parlementaire redactie) In de gang van zaken rond de begro tingsbehandeling in de raad van St.- Philipsland heeft minister Toxopeus (Binnenlandse Zaken) aanleiding ge vonden er het gemeentebestuur via Gedeputeerde Staten op te wijzen, dat wettelijke bepalingen voor de begrotings behandeling naar letter en geest behoren te worden uitgevoerd. Dit heeft de minister medegedeeld in antwoord op vragen van de heer Scheps (Soc.). Deze had erop gewezen dat in 1962, 1963 en 1964 de begroting te laat, door het ge meentebestuur werd ingediend. De minister is van oordeel dat de op dit punt geldende praktijken in St.- Philipsland gewijzigd dienen te worden. gevolg van de 13 nederlaag tegen 2. terwijl RCS 2 in nog ernsti- 'gevaar in nn He tegen Z> ge de stand: Breskens - waarde 2 1216, Zeeland Sport 3 1316, Clinge 2 914, Vlissingen 4 1013, Goes 3 10—12, Zeelandia 2 11—9, Oostburg 2 9—8, Biervliet 2 9—4, RCS 2 11—4, Luc tor 2 12—4. Koploper Middelburg 4 had in de twee de klas A niet de minste moeite met Hansw. Boys 2 (10-1). Kruiningen 2 haalde tegen hekkesluiter Vlissingen 5 maar juist de beide punten binnen (3-2) waardoor de stand is: Middelburg 4 13 23, Zeeland Sport 4 1117, Cortgene 11 14. Walcheren 2 1112, Hansw. Boys 2 1011, Kruiningen 2 1110. Patrijzen 2 117, Volharding '32 124, Vlissingen 5 10—2. In 2B effende Terneuzen 3 de weg naar de titel nog verder door Aarden burg 2 niet thuis te geven (6-0). Bres kens 3 kon de laatste plaats verlaten als gevolg van de 3-1 zege op Steen 2. De stand luidt: Terneuzen 3 1221, Ria W 11—16. HVV 3 12—15, Koewacht 2 9, Sluiskil 2 108, Aardenburg 2 12 Breskens 3 85, Corn Boys 3 95, Vier mensen zyn gisteren hij drie ver keersongelukken om het leven gekomen: een echtpaar uit Halsteren by Moer gestel, een jonge Sluizenaar in België en een bejaarde man te Roosendaal. Bij het eerstgenoemde verkeersonge luk, op ryksweg 63 by Moergestel, kwamen omstreeks het middaguur de 39-jarige sergeant eerste klasse II. J Veenema uit Halsteren en zyn 44-jarige echtgenote om het leven. Sergeant Veenema diende bij het 891ste verbin dingsbataljon. Hij was gelegerd in Ber gen op Zoom. De auto van de slachtoffers werd op genoemde rijksweg van achteren aange reden door een Duitse vrachtauto met aanhangwagen De bestuurders van bei de auto's werden kennelijk afgeleid, doordat men ter plaatse bezig was een vrachtauto, die van de weg geraakt was, met een takelwagen weer op de weg te zetten. De bestuurder van de personenauto verminderde hierbij vaart, maar de Duitse vrachtwagenchauffeur niet. In België vond op de Steenweg tussen Donge en Vijve-Kapelle het tweede ongeluk plaats, waarbij de 19-jarige R. v. Winsberghe uit Sluis om het leven is gekomen Zijn mede-inzittende, de heer H. L. uit Damme, werd in een plezante bedoening geworden, waar over door de aanwezigen nog wel en kele dagen plezierig zal worden nage kaart. Helaas dus viel dinsdagmiddag de grote optocht letterlijk nogal in het water, doch de deelnemers en toe schouwers lieten zich hierdoor de goede stemming niet bederven. Zomin als dit de mannen van de Rijkspolitie deden die hun extra werkzaamheden want ook het snelverkeer van en naar Perk- polderhaven moest normaal doorgang vinden accepteerden met een zonnige glimlach en amicale gemoedelijkheid. Prins Kloris en zijn Raad van Elf za gen zich in hun statiekoets voorafge gaan door o.a. originele jeugdgroepen en kleurige praalwagens, waarop actuele aangelegenheden werden uitgebeeld zo als b.v. de verkeersveiligheid, het werk der streekontwikkelingscommissie, het drankmisbruik etc. Resumerend mag worden gesteld, dat het Karnaval-Komité-Kloosterzande op nieuw een zware steen heeft bijgedragen aan het fundament, waarop volgend jaai de eerste lustrum-viering gebaseerd kan worden. De beide charmante hofdames freule Jeanne Vervaet en baronesse Lu cy van Kruyssen, hopen dan weer van de partij te zijn In de hoofdbas van de Zeeuwse schaakbond werden drie partijen ge speeld in de strijd om de persoonlijke Zeeuwse schaaktitel. De kampioen van verleden jaar, C. M. Jan en uit Kruinin gen, won ook zijn tweede partij tegen W. van Wijnen uit Middelburg. J. J. El- zerman blijft echter de eerste plaats be zetten door een overwinning op S. San ders uit Middelburg. De Vlissingse der by: A. Mabelus-J. M. v. d. Berg leverde A. Mabelus een vol winstpunt op. De stand is nu: J. J. Elzerman 32,5, C. M. Jan en 22, W. van Wijnen 31,5 A. Mabelus 21,' S. Sanders 31, J. Hoogstrate 20,5, J. M. v. d. Berg 30.5. In de eerste klas werd maar één partij gespeeld. J. J. M. Gommers startte in deze competitie met een zege op W Flis- sebaalje uit Middelburg. Hij nestelde zich meteen op de tweede plaat achter M. J, Enzlin uit Zierikzee die al twee overwinningen had behaald, schaakcompetitie won Goes 2 met 6-2 in zeer zore-l In de tweede klas A van de club- wekkende toestand naar een ziekenhuis van Koudekerke 2. Door deze uitslag zijn in Brugge overgebracht. Goes 2 en Koudekerke 1 gelijk op de Over de toedracht van het ongeval is eersle plaats geëindigd. Vrijdag 28 fe- niets bekend. De auto reed op de vvegriuar' za* er Goes een beslissing - van Damme naar Vijve-Kapelle frontaal wedstrijd worden gespeeld om uit te ma- tegen een boom. Het slachtoffer zou' n wie kamPioen van deze klas zal wor- dinsdag zijn 20ste verjaardag hebben ge- Steen 2 105. In 3C werd Dreischor 2 nog vaster op de laatste plaats gedrukt door SVOWK (1-3). De stand is: Zonnemaire 1015, Burgh 2 1014, Renesse 2 1114, SVO WK 910, Brouwershaven 1210, Zierik zee 3 118, Dreischor 2 113. In de 3e klas A werd Retranchement door RCS 3 verpletterd (12-2) en kwam Schoondijke 2, via een 3-1 over winning op Domburg 2, weer dichter bij de titel. Zeelandia 3 haalde in Groede bij de reserves van die naam de winst weg (1-3), waardoor de stand is: Schoon dijke 2 1122, Hoofdplaat 2 913, Dom burg 2 1113, Zeelandia 3 109, RCS 3 108, Walcheren 3 107, Jong Ambon 2 7P. Groede 2 106, Retranchement 2 10—4. In 3B werkte Goes 3 zich, door met 0-3 van Lewed. Boys 2 te winnen, op naai de tweede plaats. Kruiningen 3 kon de rode lantaarn overdoen als gevolg van de 3-2 uitslag tegen Kwadendamme 2 en 's-H. Arendskerke stuurde Middel burgse Boys met een 8-3 nederlaag naar Walcheren terug. De stand is hier: Yer- seke 2 1218, Goes 4 1217, Lewed. Boys 2 1216. Arendskerke 1215, Zee land Sport 5 1315, Luctor 3 118. Ro bur 2 118, Middelb. Boys 127, Krui ningen 3 127, Kwadendamme 2 115. In 3C kreeg het derde van Clinge. evenals het tweede in de reserve eerste klas, zijn eerste nederlaag in dit seizoen te pakken. IJzendijke 2 trok met 2-3 aan liet langste eind. Exel 3 en IJzendijke 3 besloten hun duel met 4-4 en Hontenisse 3 liet zich doof Ria 2 de kaas van het brood eten (2-4), waardoor de stand er als volgt uitziet: Clinge 3 12—21. IJzen dijke 2 1418, Graauw 1117, IJzendij ke 3 13—14, Philippine 2 11—12, Honte nisse 3 12—7, Ria 2 12—7. Axel 3 12—6, Schoondijke 3 114. <jp xxi Brabant en Limburg? Met de grond wet in de hand zeker. Er zijn blijkbaar andere factoren die meespreken, bij voorbeeld de traditionele aanvaard baarheid. We geloven, dat in deze redenering aan de unieke positie van het staats hoofd wordt voorbijgegaan. Dat men in territoriaal begrensde gemeenschappen met min of meer homogene godsdien stige of politieke levensbeschouwing bij benoemingen daarbij aansluiting zoekt, is normaal. Hier is het louter een kwestie van tactiek. Als men het totaal van benoemingen over het gehele land beschouwt, is er toch min of meer evenwicht in de verdeling der ver schillende posten. Er is echter maar één staatshoofd. Hier kan de reservering voor een bepaalde religie geen tegen wicht vinden in een benoeming elders. Hier zou duidelijk sprake zijn van de door de grondwet verboden discrimina tie. Zij stoelt op de langzamerhand toch achterhaalde stelling, dat Nederland een protestantse staat zou zijn. Zelfs de wordingsgeschiedenis van deze staat kan daartoe niet als bewijs worden angehaald. In de strijd tegen de Spaan se tirannie hebben katholieken naast protestanten gestaan. Dat was ook het ideaal van Willem de Zwijger. Later is door geestdrijverij van beide kanten dit ideaal gebroken. Maar in het Neder land van 1964 staan alle gezindten een drachtig op de bres voor de volksvrij heden zonder discriminatie. Als men dan toch de twijfel niet wil wegnemen, omtrent de vraag, of een katholiek de troon kan bestijgen, dan betreuren we dat. Ons vorstenhuis is historisch ge zien geen louter protestantse dynastie. In de Grote Kerk te Breda vindt men de graven van roemrijke katholieke Nassaus. Het zou daarom wel leerzaam zijn, als daar ook een der huwelijks plechtigheden van een prinses van Oranje-Nassau kon plaats vinden. den. vierd. Het vierde slachtoffer is de 86-jarige P. J. van Broekhoven uit Zegge, die rond half vier te Roosendaal op de krui sing Rondweg Bredaseweg veronge lukte. De bejaarde man stak te voet, met zijn bromfiets aan de hand, deze gevaar lijke kruising over op het moment dat uit de richting Breda een vrachtauto met aanhangwagen naderde. De bestuur der daarvan trachtte met zijn claxon Van B. te waarschuwen en remde meteen krachtig. Hij kon echter niet voorkomen, dat Van B. werd aangereden en in de berm werd geslingerd. De ver wondingen waren zo ernstig, dat de be jaarde man vrijwel op slag dood was. (Advertentie) In de tweede klas B werd VSV uit Sluiskil kampioen met een 7-3 zege op SVKB uit Cadzand. De stand in deze klas is nu: VSV 48 Landau (Axel) 44, Het Witte Paard (Sas van Gent) 32, SVKB 22, Hulst 3—0. Het stedelijk Gymnasium uit Middel burg heeft beslag gelegd op de titel Zeeuws Schoolschaakkampioen 1963-'64! Het was een buitengewoon spannende fi nale tegen de stadgenoot de Chr. Kweek school. In de partij H. E. Scheltens (Gymn.) tegen L. Scheele (Kweeksch.) stond Scheltens verloren. Toen in een winnend eindspel overschreed Scheele de tijd en verloor een gewonnen partij. Na afloop reikte de voorzitter van de Zeeuwse Schaak Bond, de heer J. Schel tens in hotel Pax te Goes de medaille uit. (Van onze verslaggever) Zo'n vijftig jaar geleden was de teelt van zwarte bessen in Heinkenszand be hoorlijk in opkomst. Vooral de percelen in en direct rond de bebouwde kom hadden echter bijzonder veel hinder van de mussen. Hele bessenvelden werden door de grauwe vluggertjes geruïneerd. Op initiatief van de secretaris van de plaatselijke tuinbouwvereniging, de heer C. Nijssen, werd daarom 51 jaar geleden het Mussengilde te Heinkenszand ge sticht. Het doel van de vereniging was en is zoveel mogelijk mussen te verdel gen. Pijnstillen dient niet alleen grondig maar ook veilig te geschieden. Reuma tiek, spit, griep, hoofdpijn, menstruatiepijnen verdwijnen snel en „maagveiiug met Togal. Neem ze in huis. Bij apoth. en drog. TQGAL Bepaald is dat elk lid van het gilde, dat een landbouwbedrijf tót 2 ha had, elk jaar dertig mussen moet inleveren. Heeft een boer een bedrijf van 2 tot 8 ha dan moet hij 50 mussen bij de bode afleveren. Op bedrijven van 8 tot 20 ha moeten 75 mussen gevangen worden, ter wijl de verplichte vangst voor boeren met een bedrijf van meer dan 20 ha op 100 mussen is gesteld. De vangst van een kraai, duif of ekster wordt gelijk ge steld met de vangst van 10 mussen. Naast deze grondregels bestaat nog een boete- «en premieregeling. Degene, die niet aan zijn verplichting voldoet, be taalt voor elke mus, die hij te weinig heeft ingeleverd, een boete van vijf cent. In 1963 waren er heel veel leden die niet aan hun minimum aantal zijn gekomen. Voor degene, die boven zijn minimum uitkomt, ligt een premie klaar voor een den vroeger betaald door de kunstmest I vereniging, later door de weegbrugco- operatie te Heinkenszand. Momenteel worden de premies uitgekeerd dank zij subsidies van de N.C.B. en de Z.L.M. Het gilde houdt in januari of februari steeds zijn algemene vergadering. Dan wordt tegelijk de pot verteerd. Die pot wordt gespekt door de contributies (f 1,- of f 2,50 naar gelang de grootte van de bedrijven), door de boeten op het tekort aan de in te leveren mussen en door de verkoop of verloting van een heel ander boetepotje; boeten, die tijdens de alge mene vergadering kwitstig worden uit. gedeeld en met grootmoedigheid worden geïncasseerd. Een boete van een kwartje voor wie te laat op de vergadering komt. Boeten voor het verkeerd aanspreken van de bestuursleden enz. Het inleveren van de mussen ge schiedt bij bode Jan Zwaluw. Van de volwassen mussen hoeft alleen de linker vleugel maar te worden afgegeven. Daarnaast worden jonge mussen en de musseneieren in hun geheel ingeleverd. De gilde-leden komen vooral met die jonge mussen en eieren aandragen. Het valt namelijk niet mee om een volwas sen mus te pakken te nemen. Mocht u denken dat de mannen van het gilde de mussen met een geweer te lijf gaan dan hebt u het mis. Dat is te duur. Ook strooien ze geen zout op mussenstaartjes Men kient eenvoudig uit wanneer de nes ten vol eieren of jongen zitten en haalt ze dan uit. Ook wordt met mussenvallen gewerkt: de mussen worden met voer in een bakje gelokt dat omkantelt waar door de mussen in een kooi belanden. Bode Jan Zwaluw houdt de stand bij jen maakt tijdens de jaarvergadering de In het St.-Ignatiusziekenhuis te Breda overleed op de leeftijd van 73 jaar Broe der Bertrandus van de Congregatie dei- Broeders van Huybergen. Broeder Ber trandus (G. F. J. Thijs) die in 1391 te Tilburg werd geboren, deed op 20 april 1907 zijn intrede in genoemde Congre gatie en legde in 1909 de eeuwige ge loften af. Hij is o.m. werkzaam geweest te Bergen op Zoom, waar destijds de kweekschool was gevestigd, in Huy bergen en te Breda, waar hij o.m. hoofd van de school in de Karrestraat en in de Havermansstraat is geweest. Op 10 mei 1924 vertrok Broeder Ber trandus naar de missie op Borneo, waar hij o.m. werkzaam is geweest te Pontia- nak en Singkawang. Na zijn terugkeer om gezondheidsredenen op 1 februari 1959 heeft Broeder Bertrandus zich op het terrein van de propaganda voor de Congregatie nog buitengewoon verdien stelijk gemaakt. Dagelijks was hij op reis om in het gehele land scholen te bezoeken. Broeder Bertrandus is in 1920 met emeritus-pastoor Binck van Alphen oprichter geweest van de Nederlandse katholieke gymnastiekbond in het bis dom Breda, waarvan hij ere-lid was. Vanmorgen had na een uitvaartmis in de kapel van St.-Marie te Huybergen op J^ardinaal Alfrink is als het ware uit gedaagd te onthullen, wanneer en hoe de overgang van Prinses Irene naar de Katholieke Kerk heeft plaatsgehad. Het moderamen van de Nederlands Hervormde Kerk deed het. Prof. Von deling richtte zich zijdelings tot „de priester", die er alles van wist. In een gesprek voor radio en t.v. tussen dominee Kater en pater Pauwels kwam naar voren, hoe de geruisloosheid van deze overgang onbehagen had gewekt. De kardinaal heeft nu laten weten, dat ambtsgeheim en discretie hem op het ogenblik verhinderen iets naders mede te delen. Dit is dan ook een bijzonder geval met heel aparte aspecten. Hier kan de kardinaal niet eenzijdig de sluier oplichten. We hebben nu trou wens al iets meer gehoord van de zijde van de prinses door de mond van minister Marijnen. De datum van over gang lag in de maand december 1963, dus niet in de zomer zoals een staflid van onze ambassade in Madrid volgens U.P.I, had verklaard. Het bezoek in ok- ober aan „het hoofd van de Vaticaanse Slaat" (om dominee Van Dis te citeren) blijkt ook niet te hebben plaatsgehad. Verdere bijzonderheden omtrent de overgang zullen ook slechts bekend kunnen worden, als de betrokken par tijen dit opportuum achten. Deze zwijgzaamheid en discretie kan men trouwens ook zien als een poging, om van deze geloofsbeslissing geen op hef te maken, en geen „reclame" eruit te slaan, om dat profane woord eens te gebruiken. Maar dan heeft men toch niet gedacht aan de onmogelijkheid, om zulk een feit geheim te houden. Hier raken we dan weer het chapiter der voorlichting. Zeker is echter, dat de kardinaal eerlijk de bedoeling heeft gehad nie mand te kwetsen. Het verdient onge twijfeld overweging, zoals in het tele visiegesprek werd gesuggereerd, dat er tussen de kerken in deze zaken een vertrouwelijke uitwisseling van mede delingen plaatsvindt, als en zodra dat maar enigzins mogelijk is. Oud-voorzitter en ere-lid C. Nijssen bij zijn mussenkooi. aantal de meeste mussen inlevert wordt tot koning uitgeroepen. Wie driemaal koning wordt krijgt de eretitel van kei zer! Hij mag zo lang hij wil deel van het bestuur uitmaken. Het gilde heeft één keizer gekend: wijlen de heer J. Pie- terse. Dit jaar is Chris van Ooijen ko ning geworden. Hij moest dertig mussen inleveren. Hij bracht er niet minder dan 7480 bij Jan Zwaluw binnen: het hoog ste aantal dat ooit is ingeleverd. Het vo rige record stond op naam van gildelid J. Cortin met ruim 6100. Het gilde heeft aan verschillende le- het kloosterkerkhof de begrafenis "plaats, den veel te danken. Kastelein A. Ver- (Advertervtie) halve cent per mus. Deze premies wer- uitslag bekend. Wie boven zijn minimum meulen bijvoorbeeld is vanaf de oprich ting bestuurslid geweest. De heer C. Nijssen. de oprichter, is 48 jaar voorzit ter geweest. Daarna heeft het gilde hem ere-lid gemaakt. De heer Nijssen is een bekende figuur. Is hij niet tevens erelid van de Zeeuwse fruitcorso? Is het niet 43 jaar lang bestuurslid van de veiling te Goes geweest? Is hij niet jarenlang wethouder van Heinkenszand geweest? De nu 83-jarige oud-voorzitter is een van de acht gildeleden, die een vangkooi voor mussen gebruiken. Die kooi staat in zijn kippenhok. Vorig jaar heb ik er 180 gevangen. Ze komen op m'n kippen af, denk ik", aldus de heer Nijssen. Overigens is de heer Nijssen van me ning dat de mussen niet tot de laatste „man"' mogen worden uitgeroeid. Al zijn het dan moeilijke luitjes", die zelfs schade aan suikerbieten weten toe te brengen, ze zijn toch ook nuttig voor ver schillende gewassen. (Van onze Haagse redactie) Volgende week zal een tariefsverho ging voor personen- en goederenver voer door de Nederlandse Spoorwegen bekend worden gemaakt. Het overleg met het ministerie van Economische Zaken over deze tariefs verhoging is praktisch ten einde, zo ver namen wij desgevraagd. De tariefsverho ging zal, evenals de vorige maal, weer gedifferentieerd zijn, dat wil zeggen dat enkele reizen, retours en abonnementen (week- en dag-) met verschillende per centages in prijs zullen worden verhoogd. Over de omvang van deze percentages wenste men gisteren nog geen medede lingen te doen. Er kan echter wel gerekend worden De Unilever in Indonesië is onder be heer gesteld van het Indonesische mini- terie van volksindustrie. Het ministerie had besloten het beheer over de maat schappij op zich te nemen nadat de werk nemers de vorige maand hadden gepro beerd Unilever over te nemen. Op het personeel is een beroep gedaan het werk gewoon voort te zetten, opdat de pro- duktie kan worden gehandhaafd. De meeste Britse en gedeeltelijk Britse plan tages in Indonesië staan nu onder een op een gemiddelde tariefsverhoging van of andere vorm van staatstoezicht. 5 procent.

de Stem | 1964 | | pagina 5