economisch perspectief Straks werkeloosheid Ruimtevaarders? Mi's! Bern pareerde fel Russische aanval PARTIJEN ZIJN HET EENS OVER NIEUWE C.A.O. VOOR DE BOUW loon- en prijsdeba t begonnen Kamer bezorgd over ons KARDINAAL AIFR1NK ANTWOORDT SYNODE Milaan-Real wél op t.v. De verdwijning van Nossenko Paus onderscheidt mr. E. Sassen Verbetering van in totaal circa 20 percent DAGBLAD VOOR ZEELAND Geloofsovergang Irene Drie ministers antwoorden vandaag De tien procent Beheersing Doet Makarios beroep op Veiligheidsraad Plaatselijk vorst J zon op 7 uur maan op 8.52 uur. Ex-nazi stort van achtste etage Voldoening bij werkgevers en werknemers Geen Westduitse invoerstop voor eieren Morgenavond radiodocumentaire over de Carlisten 104e JAARGANG No. 24511 Uitgave: N. V. Uitg. Mi|. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111. Voor God, Koninrfn en Vaderland DONDERDAG 13 FEBRUARI 1964 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per posl excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent, Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) Kardinaal Alfrink heeft telegra fisch antwoord gezonden aan het moderamen van de generale syno de van de Nederlandse Hervormde Kerk op het schrijven, dat het moderamen hem op 7 februari j.l. gezonden heeft. Daarin stond een aantal naar aanleiding van de geloofsovergang van prinses Irene gerezen vragen waaruit bleek, dat het moderamen van oordeel was, dat de zich in wederzijdse openheid ontwikkelen de verhouding tussen de r.-k. kerk en de reformatorische kerken door bepaalde aspecten van dit gebeu ren dreigde te worden verstoord. De kardinaal heeft laten weten, dat de voorgelegde vragen op het ogenblik alleen zouden kunnen worden opgehelderd als ambtsge heim en discretie veronachtzaamd zouden kunnen worden, maar dat hij altijd bereid blijft, waar moge lijk, medewerking te verlenen tot opheldering. Verder heeft de kardinaal het moderamen zijn dank betuigd voor zijn oproep tot rust en bezonnen heid en tevens de hoop uitgespro ken, dat uiteindelijk de goede be trekkingen tussen de kerken, waar voor hij steeds meent geijverd te hebben, geen blijvende schade zul len lijden. Ook heeft de kardinaal de ver zekering gegeven, dat in het onder havige geval niemand de christen broeders heeft willen kwetsen en dat, mocht dit zijns ondanks toch zijn gebeurd, hij dat van harte be treurt Vandaag, donderdag, neemt de N.T.S. van 15.25 uur tot 17.15 uur een recht streekse Eurovisie-reportage over van de voetbalwedstrijd A.C. Milan tegen Real Madrid, die in de serie kwart finales om de Europacup in Milaan wordt gespeeld. De reportage die door ir. Ad. van Em- menes van commentaar wordt voorzien, wordt des avonds van 18.00 tot 19.30 uur herhaald. (Van onze parlementaire redacteur) Nederland is geen goedkoopte-eiland meer. Door de loonontwikke ling sinds 1 januari 1.1. is daaraan voorgoed een einde gekomen. Aan deze feitelijke constatering verbond mr. Blaisse (K.V.P.) gisteren in de Tweede Kamer een beschouwing, waarin bezorgdheid doorklonk over het verdere economisch perspectief van ons land. Die bezorgd heid was vrij algemeen-in de kamer. De loonontwikkeling belemmert de export, de basis van de welvaart in Nederland. Wat gebeurt er als de lonen nog verder „doorschieten"? Zal het afkoelingssysteem der regering de economische groei niet dusdanig afremmen, dat er straks werkeloosheid optreedt Vandaag zullen de ministers Veldkamp (Sociale Zaken), Andriessen (Economi sche Zaken) en Bogaers (Volkhuisves ting), op deze en andere vragen ant woorden. De regering discussieert met de Kamer over lonen en prijzen op basis van de nota die is opgesteld na de bespreking, bijna twee weken geleden, tussen de re gering en de Stichting van de Arbeid. Van regeringszijde is bij die gelegenheid een afkoelingsprogram aangekondigd, dat onder meer voorziet in een verdere tem porisering (nog eens voor een half jaar) van de overheidsinvesteringen, verdere beperking van fiscale investeringsactivi teiten en het bemoeilijken van het kopen op afbetaling. Hoewel de loonontwikkeling het maximum van 10 procent al heeft over schreden, heeft de regering ervan afge zien op dit punt in te grijpen. Is dit verstandig geweest? Hier en daar klonk ook bij de K.V.P.'er Blaisse, op dit punt twijfel door. Als de lonen uit de hand lopen dreigt een uiterst moeilijke situa tie. Durf, als het nodig is, in te grijpen, zei mr. Blaisse tot de regering. Verscheidene woordvoerders van de regeringspartijen vroegen zich af of het afkoelingsprogramma van de regering wel evenwichtig genoeg is samengesteld. Men maakte zich bijvoorbeeld ongerust over het ontbreken van maatregelen, die het wegvallen van het lage loonpeil als export-stimulans kunnen opvangen, met name op het gebied van het onderwijs en het technisch wetenschappelijk on derzoek. Dr. Vondeling (P.v.d.A.) zag nog een andere onevenwichtigheid. Aan de werknemers kan geen grotere zelf discipline worden gevraagd als de on dernemers zich geen matiging opleggen bij winstuitkeringen en dividenden, be> toogde hij. De K.V.P. zoekt het in een andere richting. Op de laatst gehouden partijraadsvergadering van de K.V.P. is gepleit voor meer winstdeling en een verdere democratisering van het eco nomisch leven door medezeggenschap. Iedereen is het er over eens dat loon- en prijsbeheersing hand in hand dienen te gaan. Prof. Andiuessen (Economische Zaken) kreeg pluimpjes voor zijn prijs beleid, hoewel ook werd geklaagd dat hij bij prijsbeschikkingen te weinig voor overleg pleegt met het bedrijfsleven. Van socialistische kant kwamen juichkreten om het voornemen van prof. Andriessen voor bepaalde branches (cosmetica en elektro-tech- nische industrie) de verticale prijs binding ongedaan te maken. Bran ches waar grote winsten worden ge maakt moeten maar eens op de tocht •worden gezet, vond dr. Vondeling. De socialistische fractieleider drong ook aan op maatregelen tegen de prijs stijgingen (33 1/3 procent in een half jaar) van landbouwgronden en hui zen. Kan een versnelde afbouw van de ta rieven binnen de E.E.G. op dit moment wellicht enige verlichting brengen aan het prijsfront? Beduchtheid was er ook over de in vloed van het huidige economische kli maat in de bouwnijverheid. Hoe komt het, werd gevraagd, dat bij voorbeeld in Helmond tientallen bouwvakkers als werkloos bij het arbeidsbureau staan in geschreven? M. J KEIJZER en W. den Toom, res pectievelijk staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat en van Defensie, zijn gis teren. toegetreden tot de V.V.D. TUNESIë ZAL een ambassade in Neder land openen. Bovendien is tussen beide landen een akkoord inzake culturele samenwerking ondertekend. DE WESTDUITSE bondskanselier Lud- wig Erhard zal vrijdag een ontmoeting hebben met president De Gaulle. OP DE luchtmachtbasis Vandenberg is gisteren de dertigste Minute-raket afge vuurd. Er zijn geen bijzonderheden be kend gemaakt. DE ITALIAANSE ziekenhuisdokters en hun assistenten hebben hun staking voortijdig beëindigd, nadat de regering üe belofte had gedaan met spoed te werken aan een sociale verzekerings wet. Het blijft echter onrustig op het Italiaanse arbeidsfront. PAUL BAUDOUIN, een Franse oud- ministcr van buitenlandse zaken en president van de Bank van Indo-China, is op 69-jarige leeftijd in Parijs over leden. EEN GODSDIENSTOORLOG in Calcutta ««„orn^re.ken heeft het leven gekost aan 203 gelovigen. Toen de politie de orde trachtte te herstellen, werden nog eens 56 mensen gedood. DE VROTJW van de Amerikaanse acteur Leon Ames is gisteren uit haar woning ontvoerd. Nadat een losgeld van 50.000 dollai werd betaald werd zij weer vrij gelaten. VIER OOSTDUITSERS zijn er gisteren in geslaagd over de zonegrens het Westen te bereiken. IN ERMELO is een driejarig jongetje, dat met een ander kind in de berm speelde en daarna plotseling de rijweg opliep, door een militaire wagen over reden. Een beeld uit een ruimtestation,' ergens in het heelal? Neen; het zijn mannen van de Britse RAF, bezig met het gereedmaken van een „Blue SteeV'-bom, die bestemd is voor een Victor Mark II bom menwerper. De militairen dragen bij dit werk beschermende kle ding, die hen op ruimtevaarders doet lijken. De Zwitserse minister van buiten landse zaken, Friedrich T. Wahlen, meestal de kalmte in persoon, heeft zich gisteren enorm kwaad gemaakt. Dat gebeurde toen hem verklaringen van Tsarapkin de leider van de Russische delegatie op de ontwape ningsconferentie te Genève onder ogen kwamen. Het was een felle Rus sische aanval op Zwitserland, omdat dit land zou hebben toegestaan dat op zijn grondgebied „buitenlandse agenten" de verdwijning van de Rus sische afgevaardigde op de ontwa peningsconferentie, Nossenko, had den bewerkstelligd. Rusland verwachte zei meneer Tsa rapkin dat Zwitserland zou trachten de terugkeer van Nossenko „naar zijn werk. vrouw en gezin" te organiseren. Als Nossenko zich inderdaad in han den van de Amerikaanse autoriteiten be vindt, aldus Tsarapkin, is dit de schuld van Zwitserland. Tsarapkin sprak op een persconfe rentie. Hij las daar in het Russisch een verklaring voor, waarin stond dat de „Zwitserse autoriteiten af gevaardigden op internationale con ferenties niet voldoende bescherming en garanties bieden, maar ook de provocerende activiteiten van buiten landse agenten op hun grondgebied toelaten". Na het voorlezen zei hij in het Engels: „Ik heb er niets aan toe te voegen. Goeie dag". Minister Wahlen pakte, zodra hij hoor de van de Russische beschuldigingen, on middellijk de telefoon om de Sovjet ambassadeur, Alexander I. Lochtsjakov. te ontbieden. Binnen liet uur was Locht sjakov bij de heer Wahlen om daar te horen, dat Zwitserland „het karakter van dergelijke aantijgingen strijdig acht te met normale diplomatieke betrekkin gen". Dit „onderhoud" duurde een half uur. Even later hield minister Wahlen een persconferentie, iets wat leden van de regering in Zwitserland zeldep doen. Daar werden de beweringen van de Sovjets als „onwaar en onjuist" bestem peld en werd meegedeeld, dat Zwitser land fel tegen de Russische aantijgingen zou protesteren. De Zwitserse minister van financiën, Hans Schaffner, was de eerste officiële persoon die commentaar gaf. Hij zei tegen verslaggevers: „Wij zijn een vrij land, wij kunnen niet iedereen schaduwen". De kans dat president Makarios een direct beroep doet op de Veiligheidsraad om zich in de kwestie Cyprus te mengen neemt volgens waarnemers op het eiland van uur tot uur toe. Een betrouwbare Grieks-Cypriotische zegsman deelde mee, dat het Brits- Amerikaanse vredesplan in zijn gewijzig de vorm niet voldoet aan de wensen van Makarios, omdat het niet voorziet in toezicht van de Veiligheidsraad op een internationale troepenmacht op Cyprus en omdat het bovendien de moge lijkheid open laat van een hergroepering van de Turkse en Griekse gemeenschap pen op het eiland, iets waartegen de Grieks-Cyprioten zich steeds verzet heb ben Een tweede motief voor een direct verzoek aan de Veiligheidsraad zou kun nen zijn. dat de gevechten nog steeds voortduren. De Turken zouden een wapenstilstand voorgesteld hebben, maar de Grieken zouden niet tot een gesprek bereid zijn, voordat de Turken hun wapens uitleveren. Mr. E. M. J. A. Sassen, hoge autoriteit van de Euratom, is benoemd tot comman deur in de orde van de H. Gregorius met de zilveren ster. Verwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteravond 22.00 uur Wind draaiend naar noordoost, waarbij koudere lucht ons land binnen vloeit en in een deel van het land de temperatuur onder het vriespunt zal dalen. De windkracht 7al vermoedelijk wat toenemen en matig, tijdelijk krachtig worden. Aanvankelijk hier of daar een bui, maar in de koudere lucht ook flinke opklaringen. Vandaag zon onder 17.48 uur; maan onder 17.37 uur. Friedrich Tillmann, een oud-nazi, die volgende week terecht zou staan wegens medewerking aan Hitiers cuthanasieprogram, is gisteren te pletter gevallen in de binnenstad van Keulen. Hij kwam neer van de achtste verdieping van een kantoorgebouw, waar hij juist zijn zuster bezocht had, r>'f „li?.1; werkt. on was op slag dood. ue politie onderzoekt nog of hjj sprong of per ongeluk viel. het T,illmann zou dinsdag a.s. in net Westduitse Limburg voor de rech- WernerrHChilnen 0m zich met dr- te vera t 1" dr' Hans Hefelmann fiat u°rden voor het aandeel, moord „gehad zouden hebben in de Duitsers dJl"m, 100000 geesteszieke Nordiseh n'et pasten in een zuiver tot ian ho®' Tillmann was va„ 1934 met 22 ?et.,.elnd va» de oorlog belast K leiding van de weeshuizen in nazi afd^W e deel Ult van t"4' de euthanasie °°r rassenz«ivering en Familieleden van ongeneeslijk zieken ontvingen overlijdensakten met een ge fingeerde doodsoorzaak en in vele ge vallen tevens een urn met as van de overledene". Toen de aanvankeliik perfect werkende organisatie fouten ging maken en nabestaanden verschei dene overlijdensakten met verschillen de doodsoorzaken ontvingen kreeg men argwaan. Na heftige protesten van onder meer de kerken, werd in augustus 1941 deze massamoord stop gezet, om later op veel grotere schaal in de vernietigingskampen voortgang te vinden. (Van onze Haagse redactie) In een middag van vijf uur intensief onderhandelen, zijn werkgevers en werknemers het eens geworden over de inhoud van de nieuwe C A.O. voor de bouw. De heer J. P. A. Nelissen, voorzitter van de Raad van Be stuur Bouwbedrijf, zei na afloop van het gesprek bijzonder verheugd te zijn over het feit dat er resultaten zijn bereikt. De heer C. Brandsma, voorzitter van het overlegorgaan van de werknemers, noemde het pakket in zijn totaliteit acceptabel en overeenkomend met de verlangens van de werk nemersbonden. Het pakket loonverbeteringen, waar op de heer Brandsma doelde, houdt to taal in een verbetering van de lonen met ongeveer 20 procent. Het zal in de komende dagen aan de onderschei dene bonden en organisaties ter goed keuring worden voorgelegd. De partijen werden het op de vol gende punten volledig met elkaar eens: tijds een verhoging van de basisionen met achttien procent. In de nieuwe C.A.O. zal een presta tiebeloning worden toegestaan met een maximaal gemiddelde van 35 procent. Er komt een aanmeldingsplicht voor die gevallen waarin dit plafond van 35 procent doorbroken wordt. Een tariefbureau zal in die gevallen nagaan en beoordelen of de tariefstel ling iwel juist is geweest. Wanneer dit het geval is, zal toeslemming kunnen worden gegeven een hoger maximum percentage aan te houden. Het kan echter ook zo zijn, dat door een zeer gunstige situatie de tariefstelling te laag blijft. In die gevallen zal de ta riefstelling worden gewijzigd. I Bij de in januari gevoerde onder- "l©nSTTI|Cl©niO©SlflCJ Bij het afgebroken gesprek stelden de werkgevers voor de bestaande rege ling ongewijzigd te laten. De werk nemers vroegen 100 procent uitkering van het dagloon bij ziekte en ongeval en 100 procent van het basisloon (dat lager is dan het dagloon) bij vorst verlet. Werktijden De werktijden zullen ongewijzigd blijven, 's Zomers zal 45 uur worden gewerkt in 5 dagen en 's winters 45 uur in zes dagen. In het afgebroken beraad was het voorstel van werkgevers op tafel ge bracht 's zomers 47 uur per week te werken in 5 dagen en 47 uur te betalen en 's winters 40 uur per week te wer ken in vijf dagen en 45 uur te betalen. De werknemers waren van oordeel dat èn 's zomers en 's winters negen uur per dag werken ruimschoots ge noeg is. handelingen boden de werkgevers een maximale prestatiebeloning aan van dertig procent. De werknemers wil den geen plafond in de regeling. Basis en differentiatie De basisionen worden verhoogd met r i ».i zestien procent. Daarnaast zal de nieu- bOCiale Uitkering' we C.A.O. de moceliikhciri nnonpn vnnv j mo2elijkheid openen voor 4 ondernemingsgewijze differentia- J? ten hoogste vijf procent. Het vVersaan waarop de onder handelingen in januari waren vastge- f8ino verh°£ing van de ba- cent d5ferentiatie.r°Cent en t0t 8 pr°" De werknemersbonden eisten des- en Partijen zijn overeengekomen dat een commissie de uitkeringen bij ziek te. ongeval en vorstverlet nader zal bestuderen en voorstellen zal formu leren. De verwachting is dat de com missie in augustus en september met haar werk gereed is en een nieuwe regeling dan alsnog aan de C.A.O. kan worden toegevoegd. Overeengekomen is dwingend in de nieuwe C.A.O. voor te schrijven een diensttijdentoeslag van f 2,50 per week hij vijf jaar werken in de bouw en een toeslag van f 5,- per week bij tien jaar werken bij één aannemer. De een diensttijdentoeslag van f 2.50 per week voor vijf jaar werken bij een zelfde ondernemer. De werknemers hadden bij de on derhandelingen in januari gevraagd: f 2.50 per week bij vijf jaar werken in de bouw en f 5,- per week bij vijf jaar werken bij één aannemer. De werkgevers boden: f 2,50 per week bij tien jaar werken in de bouw en f 5,- per week bij tien jaar werken bij één ondernemer. De vakantie zal met twee dagen worden uitgebreid van 13 tot 15 da gen. Deze twee dagen zijn echter „aan wijsbare" dagen. Knabbelen aan zwarte lonen Werkgevers en werknemers staan op het standpunt dat met de aanvaarding van de overeengekomen verbeteringen een nieuwe opzet is gegeven aan de C.A.O., een opzet die het mogelijk maakt het euvel van de zwarte lonen in te perken. De heer Nelissen zei ver trouwen te hebben dat dit min of meer zal lukken. Vele bedrijven verkeren in grote moeilijkheden door het betalen van zwarte lonen. Hij zei er in te ge loven dat de werkgevers zich zullen inspannen het betalen van zwarte lo. ncn te beteugelen. Zij zullen dit wel moeten doen om de situatie het hoofd te kunnen bie den. De werkgevers die reeds regionaal of plaatselijk afspraken hebben ge maakt om de zwarte lonen niet te ver hogen, met de vijf procent van 1 ja nuari, zal worden gevraagd eenzelfde gedragslijn te volgen bij het in wer king treden van de nieuwe C.A.O. op 1 maart. De heer Nelissen was van mening dat wanneer de Stichting van de Arbeid meewerkt de nieuwe over eenkomst nog op tijd gereed kan zijn En de heer Brandsma èn de heer Nelissen meenden, dat de overeenge komen loonsverbetering voor de Stich ting van de Arbeid en het College van Rijksbemiddelaars aanvaardbaar is en aansluit bij de prioriteit die met een zekere matiging is toegekend aan de beloning van de bouwvakkers. De Duitse Bondsrepubliek heeft gister avond zijn verzet tegen de Europese commissie van de E.E.G. over de invoer van eieren in de Bondsrepubliek opge heven. De regering in Bonn had beroep aan getekend bij de ministerraad van de Europese Economische Gemeenschap tegen de vernietiging van het Duitse be sluit de grens voor eieren te sluiten. Aangezien de Duitse secretaris van land bouw, Hüttebrauker, op de speciaal voor deze kwestie bijeengeroepen minis terraad in Brussel geen enkele steun voor het Duitse standpunt ondervond, restte hem niets anders dan zich bij de beslissing van de Europese commissie neer te leggen. In conferentiekringen werd vernomen, dat Westduitslands partners ermee heb ben ingestemd „niet teveel eieren naar de Bondsrepubliek te exporteren om de situatie niet te verergeren". Minister Biesheuvel, die het overleg in Brussel bijwoonde, zei dat het „uitge sloten" is een oplossing van de Duitse eierproblemen te verkrijgen door een be scherming van de Duitse markt. Dit zou slechts tot gevolg hebben, dat de positie van de producenten in de andere lid staten van de gemeenschap nog moei lijker wordt Bescherming zou dan ook ten koste gaan van de producenten in de andere lid-staten en daartegen verzet Nederland zich krachtig. Hij voegde hieraan toe, dat Nederland de Bosdsrepubliek niet het recht wil ont zeggen zijn produktie uit te breiden,, doch dan zonder bescherming en in open concurrentie. Een Duitse suggestie om een export heffing voor eieren in te stellen werd door Nederland afgewezen, omdat dit slechts een verdere daling van de prijzen in ons land tot gevolg zou hebben, eaoin shrdlu shrdlu shrdlu shrdlu shrd i De de eierstop voor Duitsland is opge heven kan de Duitse huisvrouw verse eieren kopen voor een voor haar uit zonderlijk goedkope prijs. De stapels ,,Frische Hollandische Eier" vormen dan ook een gewilde blikvanger in de Duitse warenhuizen, zoals boven staande foto laat zien. Het klankbeeld „Zie de dijken hoe sterk ze zijn", dat morgen, vrijdagavond, om 10 uur zou worden uitgezonden, w<prdt vervangen door de radio-documen taire over de Carlistische beweging in Spanje. In het ingelaste VARA-klank- beeld zal getracht worden een beeld te geven van de Carlistische activiteiten gedurende de laatste eeuw. Speciale aan dacht wordt besteed aan de betrekkingen van de Carlisten met het Spaanse staats hoofd Franco, vooral ook gedurende de Spaanse burgeroorlog. Twee historici, prof. dr. B. W. Schaper, hoogleraar te Leiden en drs. R. de Jong, van wiens hand kort geleden een studie verscheen over de Spaanse burgeroorlog, verleenden hun medewerking. Voorts zal o.a. de schrijver N. Rost. die als journalist aan het republikeinse front was, een persoonlijke impressie geven van Don Xavier de Bourbon, die hij ont moette tijdens zijn verblijf in het concen tratiekamp Dachau. (Advertentie) GEBfcAPEN GEHAKr VERlEflDEUJK. LEKKER! ANTON HUNINK besteedt er zorg aan I

de Stem | 1964 | | pagina 1