MILD BEGRIP VOOR MOEILIJKHEDEN KABINET Burgerlijk en kerkelijk huwelijk in Nederland Huwelijk wellicht in Oranjestad Breda DEN HAAG BEJUBELDE IRENE EN DON CARLOS Kamer wenst Irene geluk maar reserve ta v. keuze Prinses pas sinds december katholiek Formele ontkenning Den Haag Spaanse gasten weer naar huis FRIO DIEPVRIES DAGBLAD VOOR ZEELAND SUIKERACCIJNS NIET VERLAAGD Felle kritiek op erbarmelijke voorlichting Schade toegebracht Ontslaan Spaanse berichtgeving Parijse reis Nieuwe geruchten Gestegen kans op Spaanse troon Vandaag gesprek Ball-Makarios Cineast Ivens in ons land Lucht gezuiverd tussen Maleisië en Philippijnen Elke avond voor het slapen gaan... SCHERK 104e JAARGANG No. 24510 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111. Voor God, Koningin en Vaderland aoWaï* W O E N S D A O 12 FEBRUARI 1964 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cerrt, Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) m (Van onze parlementaire redacteur) Minister-president Marijnen heeft gis teravond in de Tweede Kamer „daar toe gemachtigd door prinses Irene nader meegedeeld dat de prinses „na lange overweging" in december 1963 het besluit heeft genomen over te gaan naar de Rooms-Katliolieke Kerk. „Kort daar op" heeft de overgang formeel plaats gehad. Mr. Marijnen weigerde mee te delen wanneer de regering van de over gang op de hoogte is gesteld. Vragen over het bezoek van de prinses aan de Paus aan het hoofd van de Vaticaanse staat, zei ir. Van Dis (S.G.P.) beantwoordde hij met de mededeling dat de Nederlandse ambassadeur van een en ander niet geweten heeft. De Kamer was unaniem van oordeel dat de leden van het koninklijk huis ge heel vrij zijn in de keuze van hun reli gie. De protestants-christelijke woord voerders voegden er evenwel aan toe, dat de geloofsovergang van de prinses hun wel „diep geschokt" had. Ir. Van Dis (S.G.P.) sprak felle woorden. „Dat het nu juist een telg van het Oranjehuis is, die de reformatie de rug toekeert", riep hij uit. En er was nogal wat kritiek in de Ka mer op de late bekendmaking van de overgang der prinses. Dr. Vondeling zei „als vanzelfsprekend" aan te nemen dat de priester (kardinaal Alfrink), die de prinses in de Kerk heeft opgenomen, het advies zal hebben gegeven om die overgang direct bekend te maken. Waar om is dat advies niet gevolgd, informeer de hij? Niemand gaf hem antwoord. De communist Bakker vond al het ge praat over de verloving maar tijdver spilling. „Het Nederlandse volk heeft an dere dingen aan het hoofd als de lonen en prijzen, die duizendmaal belangrijker zijn". (Van onze parlementaire redacteur) Minister-president mr. Marijnen heeft gisteravond in de Tweede Kamer medegedeeld dat zowel het burgerlijk als het kerkelijk huwelijk van prinses Irene en Don Carlos in Neder land gesloten zullen worden. Over de plaats en de datum van het huwelijk is echter nog geen beslissing genomen. In Haagse kringen noemt men als mogelijke plaats van de ker kelijke huwelijksvoltrekking onder meer Utrecht, Den Haag en hier en daar ook de Oranjestad Breda. Hoewel er geen technische bezwaren zijn tegen een verlaging van de suiker accijns, zal daartoe niet worden overge gaan. Dit hebben minister Andriessen (Economische Zaken) en staatssecretaris Van den Berge (Financiën) meegedeeld in antwoord op de schriftelijk ingedien de vragen over de recente verhoging van de suikerprijs meegedeeld. In het antwoord zeggen de bewindslieden om. dat de prijsverhoging van suiker, die sa menhangt met de hogere suikerbieten- prijs en de sterk gestegen wereldmarkt prijzen van suiker, niet kan worden op gevangen door verlaging van indirecte belastingen. De vragen werden gesteld door het Kamerlid mr. G. H. Slotema- ker de Bruine. TOT ADVISEREND lid van de raad van bestuur van de Unilever n.v. te Rotter dam is benoemd dr. J. E. de Quay. DE LEIDER van een groep mannen die op aanhangers van president Ben Bella zou hebben geschoten, is ter dood ver oordeeld. Veertien medeplichtigen kre gen gevangenisstraffen die varieerden van vijf tot vijfentwintig jaar. GERUCHTEN WILLEN dat president De Gaulle een reis naar het Verre Oosten overweegt, die in Pakistan zou begin nen. DE NEDERLANDSE Erasmusprijs 1964 groot f 100.000 is toegekend aan de Union Académique Internationale. Zij wordt zaterdag 16 mei aanstaande uit gereikt te Athene. Prins Bernhard zal deze plechtigheid verrichten. HET GROOTSTE schip dat ooit de Am sterdamse haven bezocht, zal daar maan dag aanstaande arriveren. Het is het 51.320 ton metende vrachtschip Frisia dat onder Liberiaanse vlag vaart. Van het schip wordt een tandwiel vernieuwd, dat veertig ton weegt en dat voor de voortstuwing dient. Men hoopt de kar wei in een dag of twaalf te klaren. VOLGENS het hoofd van de Cubaansè revolutionaire studenten in ballingschap worden in de buurt van de Amerikaan se marinebasis Guantanamo op Cuba mi litaire installaties gebouwd met behulp van Russische technici. EEN VIERJARIGE jongen uit Glasgow die naar Corsica was gegaan om te wor den behandeld met een Naessens-serum, is gisteren overleden. KARDINAAL TISSERANT, kardinaal grootmeester van de ridderorde van het H. Graf van Jeruzalem, heeft ir. A M. J. Smits van Waesberghe bevorderd tot commandeur van de orde. De heer Smits van Waesberghe is vanaf de oprichting van de Nederlandse commandarije van de ridderorde van het H. Graf van Jeru zalem thesaurier geweest. Lagere temperaturen Weersverwachting van het K.N.M.I.. geldig tot vanavond: Opklaringen, maar in het zuiden van het land aanvankelijk zwaar be wolkt en hier of daar nog wat re gen. Overwegend matige wind tussen noord en noordoost. Lagere tempe raturen, vooral in het noordoosten van het land. Vandaag: zon onder 17.46 uur. Maan onder 16.24 uur. Morgen: zon op 8.01 uur. Maan op 8.25 uur. K.V.P.-fractieleider drs. Schmelzer was om twee redenen „verheugd'' over de mededeling, dat de (kerke lijke) huwelijksvoltrekking in Neder land zal plaatsvinden. Van A.R.- en C.H.U.-zijde was aanvankelijk hierte gen bezwaar gemaakt. De K.V.P. kon dit bezwaar niet erkennen. Zij zag er een discriminatie in. Uit het feit dat de protestants-christelijke minis ters in het kabinet overstag zijn ge gaan, trok drs. Schmelzer verder de conclusie dat het kabinet „als van zelfsprekend" geen bezwaar zal heb ben tegen een katholiek op de troon. Was de K.V.P.-fractieleider op dit punt niet wat te optimistisch? Hij vond alleen steun bij dr. Vondeling (P.v.d.A.). Mr. Geertsema (V.V.D.) zei eveneens de vrijheid van godsdienst ook van de vorstin te eerbiedigen. Er zou echter, vond hij, geen katholiek vorstin kun nen komen als daartegen oppositie zou bestaan in het parlement. Minister-pre sident Marijnen draaide om de zaak heen. I)e kwestie is nu niet actueel, ontweek hij. Veelbetekenend was ook het stil zwijgen van de fractieleiders der A.R. en C.H.U. Zelfs toen zij als het ware uitgedaagd waren door dr. Vondeling om op dit punt kieur te bekennen, bleven zy zich in nevelen hullen. Wat de verloving zelf betreft nam de Kamer het volgende standpunt in: iedereen hoopt dat prinses Irene erg gelukkig zal worden. Tegenover haar keuze staat men wat gereserveerd, voornamelijk vanwege de Carlisti- sche achtergrond van prins Carlos. Die reserve is fog versterkt door de „weinig elegante wijze" waarop van Spanje uit, ook door de ouders van Don Carlos, via voortijdige publi- katies pressie is uitgeoefend op Ne derland. Vanwege de politieke aspiraties van Don Carlos is de Kamer ook unaniem van oordeel dat de regering terecht geen voorstel heeft ingediend om prinses Irene na haar huwelijk de rechten op de troon in Nederland te doen behouden. Dit fiat werd zo van harte gegeven, dat de indruk zich opdringt dat de regering, had zij anders gehandeld, moeilijkheden in het parlement gehad zou hebben. Algemeen was er ernstige kritiek op de „erbarmelijke" voorlichting in de pe riode voor de verloving. Men was het er over eens, dat daardoor schade is toege bracht aan het aanzien van ons vorsten huis, kabinet en land. Aangezien de ko ningin onschendbaar is men was erg mild voor de prinses zelf werd het kabinet voor een en ander verantwoor delijk gesteld. Al te zwaar wilde meh het kabinet een cn ander intussen niet aanrekenen. De Kamer begreep, dat het kabinet in een zeer moeilijke positie heeft verkeerd. Men achtte het verstan dig dat het belang van de constitutionele monarchie geprevaleerd had. Anders zou een constitutionele crisis zijn ontstaan met nog ergere gevolgen. Bovendien werd erkend, dat het kabi net, zoals mr. Marijnen stelde, ten aan zien van het doen en laten van prinses Irene slechts een „afgeleide verantwoor delijkheid" heeft. I)e minister-president verklaarde be grip te hebben voor het onbehagen dat de voorlichting heeft gewekt. Toch zei hij opnieuw waardering te hebben voor wat de R.V.D. in moeilijke omstandighe den heeft gedaan. Dr. Vondeling: „Dan bent u de enige" Mr. Marijnen beloofde intussen zich te zullen bezinnen op een betere voorlich ting. Hij dacht in dit verband aan co ördinatie van de werkzaamheden van de diverse secretariaten op Soestdijk. Mr. Geertsema (V.V.D.) en dr. Von deling vonden dit volstrekt onvoldoende. Zij vroegen om centralisatie van alle voorlichting over het hof bij de R.V.D. Mr. Beernink (C.H.U.) dacht zelfs aan een aparte staatssecretaris voor de voor lichting. Uit reacties van verscheidene Kamer leden bleek overigens duidelijk onbeha gen over het standpunt van het hof te genover de voorlichting. Op Soestdijk ziet men nog te veel aangelegenheden als privé-zaak. Het privéleven van het ko ninklijk gezin is echter, stelde de V.V.D.- fractieleider, tot een minimum beperkt. Als dit niet aanvaard wordt, kan het kabinet zijn verantwoordelijkheid niet waar maken. Men moet gaan begrijpen dat er ook een recht is op informatie, betoogde mr. Geertsema. Uit velerlei opmerkingen bleek voorts beduchtheid dat de Carlistische bewe ging de verloving en ook straks het huwelijk van de prinses zal aangrijpen voor propagandistische doeleinden. Dr. Vondeling sprak van een „heet ei". Hij citeerde Spaanse persberichten waarin prinses Irene nu reeds een rol wordt toe bedeeld in een pelgrimstocht van de Car listen. Dat Don Carlos heil ziet in de Carlistische beweging is zijn zaak. oor deelde de Kamer. Men belreurde het ech ter dat prinses Irene in een sfeer komt waar „voorzichtig uitgedrukt" weinig be grip bestaat voor geestelijke en politieke vrijheid. Neen, bepaald vriendelijk was de Kamer niet jegens Don Carlos. Het antwoord van de premier, die ge flankeerd was door nagenoeg het hele kabinet, kan als volgt worden samenge- liet koninklyk paar naar Parys c.q. Ma- vat. Ambassadeur Madrid: mr. Marijnen bevestigde dat de regering ernstig ont stemd is over de medewerking die de Nederlandse ambassadeur in Madrid, jhr. Van Panhuys, heeft gegeven bij het interview van prinses Irene over de si tuatie in Spanje, „temeer omdat het hier ging om een land waarvan de interne structuur door ons volk wordt afgewe zen". De heer Van Panhuys heeft een „ernstige terechtwijzing" gekregen. De man moet ontslagen worden, eisten dr. Vondeling (P.v.d.A.), mr. Geertsema (WD) en de heer Lankhorst (P.S.P.). Dat is niet nodig, oordeelde de premier, de heer Van Panhuys bereikt volgend jaar de pensioengerechtigde leeftijd. Mej. Rosario Andrade: mr. Marijnen noemde mej. Rosario Andrade, die zo'n actieve rol heeft gespeeld bij de voor tijdige berichtgeving uit Spanje, een vriendin van prinses Irene. Zij heeft echter, aldus de minister-president, geen enkel mandaat om zich uit te geven als woordvoerdster van de prinses. De premier ging stilzwijzend voorbij aan de kritiek van de Kamer op de Spaanse berichtgeving. De Kamer ver klaarde sterk de indruk te hebben, dat men in Spanje de publiciteit heeft ge hanteerd als een wapen om Nederland onder druk te zetten. Het werd een ..ont stellend feit" genoemd, dat uit Spanje het eerste officiële bericht is gekomen over de verloving. Er zijn weinig egards geloond voor ons koningshuis, toornde de heer Jongeling (G.P.V.en dat door een vorstenhuis, dat wel heel oud is maar ook al heel lang nergens meer aan de regering is. De minister-president weigerde ophel dering te geven over de mysterieuze Pa rijse reis, vorige week donderdag van De kleine Jan Willem van Olde- neel tekent het felicitatiere gister in het paleis Lange Voorhout, ge holpen door zijn moeder. drid. Daardoor blijft dus het verhaal overeind staan, dat de koningin het ka binet terzake niet heeft ingelicht en des wege is teruggeroepen. De woordvoerder van de Vrije Boeren, de heer Harmsen. heeft zich bij dit debai. beijverd om een aantal nieuwe geruch ten in het leven te roepen. Hij stelde de volgende vragen: Is het waar dat prins liek is geworden? Heeft de prins inzake Bernhard ,,ook al" jaren geleden katho de verloving onderhandeld met Franco? Hebben de prinses en Don Carlos reeds een kerkelijk huwelijk gesloten? Is prin ses Irene „afgekocht" met een levens lang jaargeld? Mr. Marijnen had op al die vragen een een kort maar krachtig antwoord: „Neen. Deze foto laat het afscheid op Ypenhurg zien tussen de beide prinselijke verloofden. (Van onze verslaggever) Staatssecretaris De Meyer Heeft gisteren blijkens een bericht in het dagblad De Tijd te kennen gege ven, dat hij er persoonlijk voor ge porteerd zou zijn om Het kerkelijk huwelijk van prinses Irene en Don Carlos te doen plaatsvinden in Breda. Zoals de minister-president, mr. Ma rijnen, gisteravond verzekerde, zullen zowel het burgerlijk als het kerkelijk huwelijk in Nederland worden vol trokken. Onze parlementaire redacteur ver meldt in zijn kamerverslag een aantal plaatsen die in de wandelgangen der parlementariërs zijn genoemd. Daar onder dus ook Breda. Den Haag heeft gisteravond overi gens ontkend dat de Baroniestad de aangewezen plaats zou zijn. Ondanks deze „formele" ontkenning vooruitlopend op de mogelijkheid dat Breda de aangewezen plaats zou zijn (welke mogelijkheid toevalligerwijs in het bijzijn van de staatsecretaris werd geopperd, waarop zijne excellentie te Prins Bernhard heeft gistermiddag Don Carlos en diens naaste familiele den in zijn Fokker-Friendship naar Pa rijs gebracht. Zij werden op het vlieg veld Ypenhurg uitgeleide gedaan door de voltallige koninklijke familie. Voor zijn vertrek naar Parijs legde Don Car los nog een korte verklaring af. „Wat ik het meest bewonderd heb is het voor beeld van een koninklijke familie, die gedurende eeuwen de vrijheden van haar volk wist te verdedigen. Vrijheden, die de basis zijn van een ware democra tie. Ik heb ook zeer bewonderd de gro te breedheid van opvattingen, die zo karakteristiek is voor het Nederlandse volk", aldus de verklaring van Irenes verloofde. Don Carlos is gistermiddag in Ma drid aangekomen waar hij, zo wil len de geruchten, vandaag ontvan gen zal worden door generaal Franco. Andere berichten beweerden zelfs dat prinses Irene hem hierbij zou vergezel len. Het Spaanse ministerie van buiten landse zaken kon deze geruchten noch bevestigen noch ontkennen. Gisterochtend hebben de beide vor stelijke families een bezoek aan Den Haag gebracht. Zeer verrast was onze residentie, toen bekend werd dat het jonge paar en zijn familieleden een kor te rondrit zouden maken, die door het laaiende enthousiasme van het publiek een triomftocht zou worden. Vooral op het Binnenhof bereikte de geestdrift een ongekende hoogte. Het gezelschap werd aan de ingang van het ministerie van Verkeer en Waterstaat ontvangen door premier Marijnen. In de Trèves- zaal vond een officiële ontvangst plaats waarbij vrijwel alle ministers en staats secretarissen met hun echtgenoten aan wezig waren. Bij het binnentreden van de zaal bood de minister van Maat schappelijk Werk, mevrouw Schouwe- naar, prinses Irene een boeket bloe men aan. Premier Marijnen sprak een kort welkomstwoord en bracht een heil dronk uit op het jonge paar. Aan het einde van de bijeenkomst vroeg Don Carlos enkele ogenblikken stilte. In voortreffelijk Nederlands verklaarde hij toen: „Ik ben blij in Nederland te zijn. Omdat ik van Irene houd, houd ik nu ook van Nederland". Daarna ver scheen het paar voor een venster op de eerste verdieping van het ministerie. Don Carlos sloeg zijn arm om Irenes middel en klopte haar gelukkig lachend op de schouder. Deze geste werd door het talrijke en nauwelijks in toom te houden publiek beloond met een uit bundig gejuich. Op Huis ten Bosch werd tenslotte de lunch gebruikt. Intussen wordt in Spanje druk ge speculeerd over Carlos' kansen op de Spaanse troon. Wij schreven al dat Ire nes verloofde volgens hardnekkige ge ruchten morgen door generaal Franco zou worden ontvangen. Hieruit zou men kunnen concluderen dat de caudillo de mogelijkheid niet heeft uitgeschakeld eventueel de Carlistische pretendent op de Spaanse troon te roepen. Generaal Franco is geheel vrij in zyn keuze en zou volgens sommige berichten na de door hem toegejuichte verloving tus sen prinses Irene en Don Carlos, aan deze laatste de voorkeur willen geven boven prinses Juan Carlos, de andere pretendent naar de troon. Arriba", het orgaan van de Spaan se Phalanx (aanhangers van Franco), heeft gisteren onverwacht de aanspra ken op de Spaanse troon van de vader dan Don Carlos, prins Xavier, verde digd. Overigens verwacht Spanje binnen kort iets meer te horen over Franco's plannen ten aanzien van zijn opvol ging. Op 1 april bestaat zijn regime nl. 25 jaar. Dit jubileum wil men plech tig en feestelijk gaan vieren en men verwacht dat Franco dan wel een tip van de sluier zal oplichten. Daar is ook alle aanleiding voor, want de cau dillo is momenteel 71 jaar en zijn ge zondheid laat te wensen over. In ver schillende redevoeringen heeft hij ook al doen blijken ernstig aan zijn opvol ging te denken. De „Carlisten" hebben van de verlo ving van hun pretendent met prinses Irene gebruik gemaakt om de door hen voorgestane „rechten" met meer nadruk naar voren te brengen. Het Spaanse katholieke blad „Ya" heeft gisteren geschreven dat in de week dat prinses Irene onvindbaar was, zij verbleef op een boerderij in de om trek van de kleine stad Sant Quirze bij Barcelona. De boerderij, aldus „Ya", is eigen dom van een rijke Catalaanse familie van industriëlen. Volgens „Ya" arriveerde prinses Ire ne op de boerderij van de familie So Ier Bulto op zondag 2 februari. Zij kwam toen uit Madrid en bleef op de boerderij tot vrijdag 7 februari, toen zij weer naar de Spaanse hoofdstad te rugkeerde. Op maandag 3 februari, zo meldt het Madrileense blad, ging prinses Irene naar de mis in het nabijgelegen Castell- tercol. Op 4 februari, de dag dat koningin Juliana haar toespraak hield, waarin zij zei dat een verloving van prinses Irene niet door zou gaan, kreeg in de buurt van de boerderij een auto met pech te kampen, die werd bestuurd door een jongeman. Deze verzocht een voorbijganger naar de boerderij van de familie Soler Bulto te gaan om daar een monteur te halen, aldus „Ya" Het blad voet hieraan toe, dat „het zeker is dat Don Carlos de Bourbon-Parma kort tevoren in Saint Quirze was aan gekomen". Op 6 februari is er volgens „Ya" op de boerderij veel „beweging" ge weest. Er arriveerden toen 7 of 8 auto's en er vond een bijeenkomst plaats die duurde tot in de vroege uren van 7 februari. Later die dag keerde prinses Irene terug naar Madrid, aldus het Spaanse blad. kennen gaf er wel wat voor te voelen), hebben wij ons in verbinding gesteld met het secretariaat van het bisdom Bre da. „Omtrent deze mogelijkheid zijn wij nog in genen dele geraadpleegd", be perkte zich het commentaar van het bisdom. Nader hebben wij ons in verbinding gesteld met de secretaris van het college van kerkvoogden van de Nederlands- hervormde kerk te Breda, de heer A. v. d. Bergh, omdat in het bericht in De Tijd ook de Grote Kerk aan de Markt te Breda de historische kerk der Oranjes genoemd wordt als plaats ener plech tigheid. Deze kerk is, gelijk bekend, reeds lang een Nederlands-hervormde kerk. De heer Van den Bergh, die overrom peld was door het nieuws, zei o.m. het volgende: „Wanneer deze vraag aan ons wordt voorgelegd, dan zullen we hem direct bestuderen. Ik kan daar moeilijk een ander antwoord op geven, want dan zou ik helemaal moeten weten welke plechtigheid of eventueel welk gedeelte van de plechtigheid. Want dit is natuur lijk een zaak die ook in de kerke-orde niet iedere dag terugkomt. Het is overigens een goed gebruik en ook voorgeschreven in de kerke- orde, dat, wanneer er een ander ge bruik dan een normale eredienst voor onze eigen gemeente wordt ge houden, wij dan toestemming vragen aan de Provinciale Commissie". De heer Van den Bergh wees er ove rigens op en lokaal is dit bekend eri wordt het zeer gewaardeerd dat van de zijde van het college der kerkvoogden alle mogelijke medewerking wordt gege ven juist vanwege de historische bete kenis van dit kerkgebouw aan iedere plechtigheid die verantwoord in de Grote Kerk kan plaatsvinden. De burgemeester van Breda, dr. R. M. A. A. Geuljans, zei zeer verrast te z'ijn door de berichten als zou Breda moge lijk de stad zijn waar prinses Irene trouwt. „Natuurlijk is het zo", aldus de burgemeester, „dat wij de mogelijkheid dat Breda in aanmerking komt hogelijk waarderen en als Breda deze grote eer te beurt valt levert het stadsbestuur het uiterste aan inspanning en zorg. Ge zien tegen de achtergrond van de Oran jestad-gedachte, die we hier de laatste tijd hebben gecultiveerd, zou het heel mooi zijn. Maar echt commentaar kan ik niet geven natuurlijk". De Tijd legt de staatssecretaris deze woorden in de mond: „Dat zal een feest voor ons worden, wanneer wij daar (te Breda dus) in de katholiek^ kathedraal het katholieke huwelijk van nabij kun nen meemaken. Dat moet niet in het buitenland gebeuren". Ten aanzien van het laatste dat het huwelijk niet in het buitenland gesloten moet worden heeft staatssecretaris De Meyer reeds zijn zin. Of het plaatshebben van de plechtig heden te Breda een „vrome" wens zal blijven Op Cyprus, waar ook gisteren weer gevochten werd, wordt van daag de Amerikaanse staatssecre taris van buitenlandse zaken, George Ball, verwacht met een gewijzigd plan voor het statione ren van een NAVO-strijdmacht van 10.000 man op het eiland. Ball zal, na zijn besprekingen m Lon den, Athene en Ankara, het gewijzigde plan bespreken met president Makarios, die wel een internationale troepenmacht wil toelaten, maar dan onder toezicht van de Veiligheidsraad Voorts voert Ball dan nog besprekingen met de Turks-Cypriotische vice-president Koet- choek, die gisteren een nieuwe beschul diging tegen de Griekse eilandbewoners lanceerde, namelijk dat zij sinds de be standsovereenkomst van 28 december nog 150 Turken vermoord zouden heb ben, George Ball heeft gisteren in de Turk se hoofdstad een conferentie gehad met premier Inonu en de minister van bui tenlandse zaken, Erkin. Beide Turkse regeringsleden zouden, volgens welinge lichte kringen, hun Amerikaanse bezoe ker te kennen hebben gegeven, dat zij de vorming van een federatie-Cyprus de beste manier achten om het Cypnsche vraagstuk uit de wereld te helpen. Naar hun mening vinden de Griekse en Turkse bewindslieden de jongste wijzigingen in het Brits-Amerikaanse plan voor de vorming van een politiemacht, die de vrede op Cyprus zou moeten bewaren, „vaag". Minister Ball daarentegen toonde zich voldaan over zijn „bevredigende" bespre kingen in Ankara. De 65-jarige Nederlandse cineast Jo ris Ivens, die reeds in de dertiger jaren ons land verliet en sindsdien met tal loze internationale documentaires naam verwierf, is gisteravond uit Parijs op Schiphol aangekomen. Op uitnodiging van het Nederlands Filmmuseum zal hij enkele dagen in zijn vaderland door brengen ter viering van zijn 65e ver jaardag. Het is de bedoeling dat hij in het filmmuseum in de komende dagen toelichtingen zal geven bij de films die daar van hem zullen worden vertoond. Premier Abdoel Rachman van Malei sië verklaarde na afloop van zijn ge sprek met president Macapagal van de Philippijnen: „Wat er nu ook moge ge beuren, er zullen geen moeilijkheden rij zen tussen de Philippijnen en Maleisië". Het gesprek heeft „de lucht gezuiverd", zo zei hij. „Maakt u geen zorgen over de erkenning van Maleisië", aldus de premier verder. „Wij staan op de beste voet van vriendschap met de Philippij nen en wij begrijpen elkaar nu". De Philippijnse minister van buiten landse zaken, Lopez, die dit gesprek met! de pers aanhoorde, beaamde de verkla ring van premier Rachman ten volle. DE AMERIKAANSE minister van han del heeft er bij de Amerikaanse haven arbeiders op aangedrongen het laden van buitenlandse schepen met voor de Sovjet-Unie bestemd graan, niet te boy cotten. (Advertenties) SMAKELIJK ETEN maakt Scherk Gezichtslotion uw huid intens schoon. Stof-, crème- en poederresten verdwijnen, de bloedcirculatie wordt gestimuleerd. Nu kan uw huid aan zijn nachtelijke rustkuur beginnen. Ja, uw huid heeft Scherk Gezichts lotion nodig, want bedenk: alleen als de basis goed is, kunt u met succes make-up toepassen. Met Scherk Gezichtslotion blijft uw huid jong! in flacons v.a. f 2.95

de Stem | 1964 | | pagina 1