Grove fout van televisie schuld van NTS-leiding vet^ haar? zr De verdwenen Da Vinei verdrijft verkoudheid radicaal Programma's radio en t.v. Ronny Watti Na „de avond van Soestdijk TRAITALO Chefarine .4" Potasch en Perlemoer Ten minste lx per week TRINI LOPEZ Eerste prijs voor K.R.O.-inzending naar t.v.-festival kreeg geen kans te zingen benvfeuilleton: Radi Televisie Samenwerking bij bestrijding van pijn The Shepherds weer in Palet Sonate van Frans Schubert op radio "iKUYPER U proeft de moutwijn door Martin Mons brand marolleput handje realisme zeereis Uit opa's krant DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 11 FEBRUARI 1964 5 (Van onze radio- en t.v.-redacteur) In aansluiting op ons verslag over de omstandigheden, welke oorzaak waren dat het historische moment van de aan komst van het verloofde paar niet via de t.v. kon worden uitgezonden, nog en kele kanttekeningen. Over het algemeen is de Nederlandse pers van leer getrok ken tegen wat genoemd wordt „een his torische blunder". Men was van mening, dat de verantwoordelijke t.v.-instanties niets hadden geleerd, na de beeldchaos, welke ontstond na de moord op president Kennedy. Bovendien worden de jonge reporters Ge rard v. d. Berg en Koos Postema hevig bekritiseerd vanwege de inhoud van hun ooggetuigeverslagen. Het lijkt ons echter gewenst om hier recht te doen wederva ren aan deze t.v.-commentators en de schuld voor deze „misser" te verwijzen naar de verantwoordelijke leiders van dit nieuwsmedium. Wat is namelijk het geval? Toen wij zaterdagmiddag om drie uur voor het paleis stonden, troffen wij daar de heer Ger Lugtenburg met vrouw en kinderen. Hij was kennelijk even verbaasd als wij dat er geen N.T.S.-reportagetrein stond. Onmiddellijk reed hij naar Hilversum, waar men kennelijk niet naar de K.R.O.- radio-reportage uit Spanje had geluis terd. Hierin werd toch om half een mee gedeeld, dat het verloofde paar in de loop van de vooravond op Soesterberg (Advertentie) •Af wassen met Sébo OCUU shampoo Een produkt van l'Oréal de Paris zou arriveren. Maar de N.T.S. had zijn reportagewagens naar Den Haag gezon den, omdat er volgens geruchten een re geringsverklaring zou worden afgelegd. Het paleis Soestdijk moest dan door de filmers van het N.T.S.-journaal „ge daan" worden. Nadat de werkgroep „ac tualiteiten", bestaande uit de heren Pe ter van Campen. Ger Lugtenburg en Piet te Nuyl jr. met spoed bijeen was gekomen, werd om circa vijf uur de P.T.T. verzocht een straalverbinding tus sen Hilversum en Soestdijk aan te leg gen. De N.T.S.-reportagetrein uit Haar lem zou onmiddellijk naar het paleis rij den en de straalzender bij de Duinwijck- hal in de Spaarnestad, waar zondagmid dag een badmintonreportage zou wor den gegeven, diende met spoed in Soest dijk te worden opgesteld. Te laat Dc P.T.T.-woordvoerder verklaarde ons, dat men de straalverbinding ruim schoots op tijd had klaargekregen, als de N.T.S. niet op zo'n onzalig uur (17 uur) pas haar fout had ingezien. Men kan de schuld niet naar de R.V.D. manoeu vreren en zeggen, dat de N.T.S. te laat werd ingelicht. De verantwoordelijke leiders van de N.T.S. ondervonden na melijk dezelfde (slechte) voorlichting als pers, radio en film. Met dien verstande dat laatstgenoemde publiciteitsorganen reeds dagenlang de wacht hielden voor het paleis en op alles waren voorbereid. De K.R.O.-radio stond zaterdagochtend om 7 uur al gereed om de luisteraars het laatste nieuws te brengen. En de K.R.O. was het ook, die kennelijk al die duizenden nieuwsgierigen op de been bracht met het bericht dat prinses Irene tegen de avond zou arriveren. Zelfs de verkeerstoren van Soesterberg was „in the picture", maar de N.T.S. zond s middags nog zijn reporter Gerard van den Berg naar de residentie. I.Tlings werden hij en Koos Postema toen naar het paleis gedirigeerd. En hier maakten zij om even na achten des avonds onder de meest primitieve om standigheden hun verslag. De geluids kabel van Koos Postema, die bij het hek stond, werd door het opdringende publiek stukgetrokken. Bovendien hadden Gerard van de Berg en Koos Postema geer. kop telefoons, zodat ze van elkaar niet wis ten wat ze aan de kijkers vertelden. Tot overmaat van ramp ging de beeldmoni tor van Gerard v. d. Berg „op zwart", en ruggelings naar het paleis zittend in zijn nauwe commentatorcel van de auto, had hij alleen maar het uitzicht op de kol- 10 Dinsdag 11 februari HILVERSUM I, 402 m KRO: 12,00 Angelus 12,04 Lichte mu ziek 12,30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw 12,33 Voor de boeren 12,45 Platennieuws 12,55 Actualiteiten of Ka tholiek nieuws 13,00 Nieuws 13,15 Draai en maar!: lichte grammofoonmuziek met commentaar 14,00 Voor de plattelands vrouwen 14,10 Rieleksen: amusements programma (herhaling vanu zaterdag jl.) 15,10 Voordracht 15,30 Als de dag van gisteren, klankbeeld 16,00 Voor de zie ken 16,30 U hebt voorrang, Godsdienstig programma 17,00 Voor de jeugd 17,5(? Re geringsuitzending: Nieuws uit de Neder landse Antillen, door Henk Dennert 18,00 Lichte grammofoonmuziek voor de teen agers 18,20 Uitzending van de Boeren Partij. Tot u spreekt de heer H. Koekoek, voorzitter van de Boeren Partij 18,30 Licht instrumentaal ensemble en zang soliste 18,50 Van klanten en wanten we ten: vragenbeantwoording 19,00 Nieuws 19,10 Actualiteiten 19,25 Feest - Reuzen!!: Vastenavondprogramma 22,00 De zingen de kerk: bespreking over' kerkmuziek uit verschillende stijlperiodes 22,20??? 22,25 Boekbespreking 22,30 Nieuws 22,40 Vreemdeen keuze uit woord, zang en dans van eldersen anders 23,10 Disco Rendez-Vous 23,55-24,00 Nieuws. HILVERSUM II, 298 m AVRO: 12,00 Elektronisch orgel 12,20 Regeringsuitzending: Uitzending voor de landbouw 12,30 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw 12.33 Licht ensemble met zangsolist 13,00 Nieuws 13,15 Mededelin gen, eventueel actueel of grammofoon muziek 13,25 Beursberichten 13,30 Licht orkest (opn.) 14,00 Voor de vrouw 14,40 Schoolradio 15,00 Ik hoor, ik hoor wat u niet hoort, lezing met grammofoonpla ten lo.40 Een Gulden Vlies (II) - myth" sage en sprookje dooreen, lezing 1 Jeugd en ritme 16,30 Voor de jeugd 17,30 New York calling, praatje 17,35 Voor de jeugd 18,00 Nieuws 18,15 Eventueel ac- Jï tt8'2® Promenade orkest en solist 19,00 Voor de kinderen 19,05 Paris vous parle, gesproken brief uit Parijs 19,10 So praan. en piano 19.45 Inleiding tot mu- muzikale lezing 20,00 Nieuws oi'no *KLeUm*e yanken: muziek-revue 21,00 Radar: AVRO's radioperiodiek 21.45 ÏSJ?' 99 qR8??1 2200 °ude gewijde mu- a o^Len mededelingen 22,40 Actualiteiten 23,00 Klassieke grammo foonmuziek 23.55-24,00 Nieuws. BRUSSEL VLAAMS 324 m: 12,00 Nieuws 12,03 Grammofoon muziek 12,15 Lichte muziek 12,50 Beurs berichten 13,00 Nieuws 13,20 Kamermu ziek 14,00 Nieuws 14,03 Schoolradio (Om 15,00 Nieuws) 15,45 Gitaarmuziek 16 00 Nieuws 16.03 Beursberichten 16.09 Duitse les 16,24 Oudslavische dansmuziek 17,00 Nieuws 17,15 Lichte orkestmuziek 17,45 Balkanmuziek 18,00 Nieuws 18,03 Voor de soldaten 18,28 Paardensportberichten 18,30 Amusementsmuziek 19,00 Nieuws 19.40 Lichte orkestmuziek 19.50 Syndi- kale kroniek 20.00 Symfonische muziek 20.45 Chansons 21.30 Gevarieerde muziek 22.00 Nieuws 22.15 Amerikaanse muziek 22.35 De zeven kunsten 22.50 (On)zinne tjes over ons wereldje 23.00 Nieuws 23,05 Muzikaal programma 23,55 Nieuws 24,00- 0,10 Voor de scheepvaart. 484 m: 12,03 Gevarieerde muziek 14,03 Carnavalsmuziek 15,10 Chansons 16,08 Klassieke orkestmuziek 17,00 Nieuws 17,15 Voor de teenagers 18.03 Voor de soldaten 18,40 Lichte muziek 19,15 Nieu we grammofoonmuziek 19,30 Nieuws 20,30 Grammofoonmuziek 22.00 Wereld nieuws 22,15 Jazzmuziek 22,55 Nieuws. Woensdag 12 februari HILVERSUM I, 402 m NCRV: 7,00 Nieuws en SOS-berichten 7,10 Dagopening 7,20 Kamermuziek (gr.) 7,45 Radiokrant 8,00 Nieuws 8,15 Lichte grammofoonmuziek 9,00 Voor de zieken 9,35 Waterstanden 9,40 Voor de huis vrouw 10,10 Klassieke orkestmuziek (gr.) 10,30 Morgendienst 11,00 Klassieke ka mermuziek (gr.) 11,15 De jeugd op eigen wieken (28), hoorspel 11,45 Lichte gram mofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 m VARA: 7,00 Nieuws 7,10 Ochtendgym nastiek 7,20 Socialistisch strijdlied 7,23 Lichte grammofoonmuziek (Om cal 7,30 Van de voorpagina) 8,00 Nieuws en so cialistisch strijdlied 8,18 Lichte grammo foonmuziek 8,55 Kookpraatje 9,00 Och tendgymnastiek voor de vrouw 9,10 Klas sieke gewijde muziek (gr.) VPRO: 9,40 Schoolradio VARA: 10,00 Lichte grammofoonmuziek 11.00 Voor de vrouw 11,35 En nu Amsterdam, gevarieerd pro gramma. Dinsdag 11 februari NTS: 14.00-14.25 Schooltelevisie VARA: 19,30 Mijnheer de Voorzitter, forum NTS: 20,00 Journaal VARA: 20,20 Achter het nieuws 20,45 Muzikaal programma 21,15 Dick Powell - De kluis. TV-film 22,05 Ouderavond: ge sprekken NTS: 22,35-22,40 Journaal. FRANS-BELGIë 18,30 Berichten 18.33 De kunst en haar geheim 19.00 De aarde en de jaargetijden (Belgische me dewerking aan: Die Grüne Woche, Ber lijn) 19,30 Rocambole, filmfeuilleton 20.00 Nieuws 20,30 Cultureel programma 21,30 La Maitresse, Zweedse film 23,00 Jour naal. VLAAMS-BELGIë: 14.05-15,15 School televisie 19,00 Gastprogramma 19,30 De Flintstones 19,55 Sportprogramma 20,00 Journaal 20.20 De kat op de koord, TV- feuilleton 20,50 Berliner Melodie: het Berlijnse amusementsleven van 1855 af tot heden 22,20 Reportage wielrennen: de Zesdaagse van Antwerpen 22,50 Jour naal. (Advertentie) kende mensenmassa, waarin de ko ninklijke auto's verloren gingen. De kwaliteit van de film van het N.T.S.- journaal was zo bedroevend, omdat men over veel te weinig licht beschikte; de magnesiumtoortsen ontbraken en op het laatst kreeg men de beschikking over twee schijnwerpers van vijf watt elk. Uit alles is weer duidelijk gebleken, dat men in de hoogste regionen van de N.T.S. mensen mist, die niet alleen „feeling" hebben voor „nieuws", maar bovendien de kracht missen om des noods snel en met harde hand door te drukken. De revanche van zondagmiddag heeft veel vergoed, mede dank zij het voor treffelijk werk van cameraman Siem Suurhof (zoon van de oud-minister) die rustig zijn plaatjes schoot, terwijl hof- dignitarisSen zijn -camera door het pa leis droegen. Ook een compliment aan Han Mulder en Fred Oster. die zorgden dat niets van dit wonderlijke gebeuren verloren ging. Tijdens het zevende UNDA-Televisie- festival dat van 3 tot 9 februari te Monte Carlo werd gehouden, is de KRO-produktie „Nova Ziwa" (het Nieuwe Leven) bekroond met de eer ste prijs in de categorie „reportages". Deze t.v.-produktie over het werk van father Pieter van der Valk in India werd in 1963 in India gemaakt door KRO-regisseur Manus van de Kamp. Deze reportage werd op 29 oktober in het KRO-programma uitgezonden on der de titel „En Uw naaste als Uzelf". De jury te Monte Carlo heeft deze t.v.- produktie bekroond om de technisch volkomen gave verwezenlijking in een keiharde reportage, die tegelijk een ge dicht in filmwerk is. Het viel de jury op, dat de maker van deze film evenals in al zijn vorige t.v.-films in de figuur van het kind de hele „story of mankind" vastlegt. De jury memoreerde voorts de ver diensten van father v. d. Valk, de voortreffelijke fotografie van Cor de Jager en de volkomen uitgebalanceer de montage. De Oostenrijkse t.v. heeft reeds tijdens het festival een kopie van deze t.v.- produktie aangevraagd. Andere lan den toonden veel belangstelling voor overname van het programma. Manus v. d. Kamp kreeg de eerste prijs, de bronzen UNDA-duif, zaterdag 8 fe bruari uitgereikt tijdens de slotzitting van het festival in het Palais des Beaux Arts. Vanavond zal voor de eerste maal Ronny Watti voor de televisie camera's optreden in het program ma „Muziek van Harry Warren". Ronny is een jongeman uit Zaan- dam die ontdekt is door Charlie Nederpelt. (Advertentie) Vier middelen in één tablet werken krachtiger zonder de maag van streek te maken I Elk tablet Chefarine „4" bevat 4 beroemde geneesmiddelen, die el- kaars werking ondersteunen. Che farine „4" werkt daardoor niet al leen krachtiger bij bestrijding van pijn en griep, maar bovendien vei liger, daar één der bestanddelen zorgt dat een gevoelige maag niet van streek raakt. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Gisteravond speelden Jan Blaaser en Johan Boskamp in de on- vergankelijke Nederlandse klucht „Potasch en Perlemoer" met va- kantie Dit is een scène uit dit spel, waarin Johan Boskamp in- structies geeft aan zijn huisknecht. (Advertentie) Dc KRO opent op Hilversum I (402 m. om 19.25 uur het avondprogramma met een klankregistratie van het carnaval on der de titel „Feestneuzen". Om 22 uur volgt de rubriek „De zingende kerk" en om 22.40 uur kunt u luisteren naar een presentatie van „vreemd" door Leo Ne- lissen. Het disco-rendez-vous met Victor Conselman om 23.10 uur besluit het avon programma. De AVRO zendt om 20.05 uur op Hil versum II <298 m) de muziekrevue ..Kleurrijke klanken" uit. Om 21 uur de rubriek „Radar" en om 21.45 uur speelt het ensemble „Arabeske" o.l.v. Pi Schef- fer. Vervolgens kunt u om 22 uur luiste ren naar „Princeps musicae" van Da Pa- lestrina. Tenslotte wordt om 23 uur de Manfred symfonie van Tsjaikofsky ten ge hore gebracht. Het televisieprogramma wordt om half acht door de VARA ingezet met een vraaggesprek met minuster Andriessen in de rubriek „Mijnheer de voorzitter". Na het journaal volgt om 20.20 uur „Achter het nieuws" en om 20.45 uur het muzikale programma opgebouwd rond de compo sities van Harry Warren. Om 21,15 uur kunt u kijken naar een film uit de Dick Powell-serie. waarin gesproken wordt over seksuele voorlichting aan de jeugd Tenslotte is er om 22.35 uur het laatste nieuws van het NTS-journaal. ptet optreden van Trini Lopez in het Amsterdamse Concertgebouw heeft zon dagavond wilde tonelen gegeven. Tijdens zijn gehele optreden van een uur na de pauze is de zanger er niet in geslaagd zich ook maar een moment verstaanbaar te maken. Bij het' verschijnen van Trini Lopez ver anderde het uitverkochte Concertgebouw namelijk in één juichende twistende, zwaaiende en fluitende menigte. Het uit sluitend uit teenagers bestaande publiek klom op de stoelen en vulde al twistend de middenpaden, toen de Amerikaan met de bescheiden glimlach zijn eerste liedje inzette. Het werd ogenblikkelijk overge nomen door het publiek, zodat de zanger ruimschoots werd overstemd. Zo ging het bij ieder nummer. Het enige dat Trini Lopez behoefde te doen was zijn liedjes aankondigen. De rest deed het wild enthousiaste publiek. De luttele seconden tussen de verschil lende nummers werden opgevuld door een gescandeerd geroep „bravo Trini". Zo werd het optreden van Trini Lopez voor de Nederlandse tieners, gezamenlijk zingend, fluitend, twistend en in de han den klappend, uitsluitend een ovatie van een uur. Trini Lopez besloot met zijn topsong „If I had a hammer" waarvoor hij een Nederlandse platina plaat kreeg aangeboden. Direct na dit nummer wist de tengere zanger zich met een uiterst snelle ren in veiligheid te stellen voordat de opdringende tieners hem konden be reiken. 5? 55 Het grote succes, dat „The Shepherds" enige tijd geleden is te beurt gevallen heett Jan Koopman, samensteller van AVRO's radioprogramma voor de zie- ken, „Palet", doen besluiten het vocale IJmuider trio, dat men inmiddels nok in andere programma's van de AVRO heeft kunnen beluisteren, uit te nodigen ook mede te werken aan de uitzending van 11.00 tot 12.00 uur. Voorts hoort men in dit programma de rubrieken van ds L. A. Bodaan en Cors Tonneman. Vandaag zendt de AVRO van 9 15 tot 9.40 uur de Sonate voor violoncello en piano in a kl. t. van Franz Schubert uit. Zij wordt uitgevoerd door Robert Bex, cello, en André Krust piano. In 1823 bouwde de Weense instrumen tenmaker Staufer een strijkgitaar, die hij arpeggione noemde. Het jaar daarop componeerde Schubert er een sonate met pianobegeleiding voor, die in de cember van dat jaar door een zekere Vincenz Schuster tijdens een besloten concert ten gehore werd gebracht. Daar een arpeggione geen lang leven was be schoren, wordt de sonate meestal op Violoncello gespeeld. Uitvoeringen op gitaar, altviool en viool zijn volgens de eerste editie van 1871 ook mogelijk. (Advertentie) Mocht U, ondanks of juist wel dank zij carnaval dezer dagen een heldere geest hebben, dan kunt U het vaderland een dienst bewijzen door een ander, een mooier woord te bedenken voor „hospita". Dat is geen aanvaardbare betiteling meer, vinden de Utrechtse studen tenhospita's. Dit is duidelyk geble ken uit een feestje dat de vrouwe- '.ijke studenten aldaar op touw zet ten. In de publikaties rond dit i teest spreken zij van „de dames die ons onderdak verlenen". Van J „hospita" wil niemand meer horen. i Dat is een barbaars woord, wel- t licht nog in gebruik in de binnen- i landen van Tanganyika. Daar spreekt men mogelijk ook nog van commensaals. Maar in ons be- f schaafde land kan dat niet meer. We zijn zó beschaafd geworden dat bepaalde woorden ons niet f meer over de lippen komen. Werk- t loosheid bijvoorbeeld is iets be- f schamends: arbeidsreserve klinkt f veel beter. We leven in de tijd van het eufemisme, en dat komt alle maal door de beschaving en de welvaart. Wie zichzelf respecteert koopt niet op afbetaling, doch ge spreide betaling is een zéér aan vaardbaar systeem. Je zou je ook doodschamen te bekennen dat je gisteravond flink dronken geweest bent. Dat doe je niet. Daar zijn beschaafder uitdrukkingen voor: gezien in het licht van de spannin gen die je als lid van onze maat schappij nu eenmaal te verwerken hebt, mag je zelfs zeggen dat een zeker alcoholgebruik onontbeerlijk is voor de recreatie en het is dus bepaald niet nodig toe te geven beschonken te zijn geweestje hebt gewoon ge-relaxed. Ondanks ons hoge beschavings peil zijn er niettemin in ons dage lijks taalgebruik nog tal van ivoor den die een scherp kantje hebben. Zó scherp soms dat onze fluwelen zielen zich eraan wonden. We die nen daarvoor beschaafde eufemis men te bedenken. We spreken ook niet over „oorlog", er is hoogstens een gewapend conflict gaande. Vroeger wel, toen we met knotsen vochten. Toen zei men daar ruw weg oorlog tegen. Wij zijn, geeste lijk, veel fijner gebouwd. Dat woord doet ons pijn. We hebben de oorlog zó gruwelijk gemaakt en we zijn daarbij zó beschaafd ge worden dat we er een passende naam voor bedacht hebben. Dui zenden mensen tegelijk doden, daartegen verzet de beschaving zich niet. Maar daar „oorlog" te gen zeggen? Neen, dat is hoogst onbeschaafd. PRAET-MAECKER f f Het was alleen maar zijn gewone pech. Een samenloop van omstandighe den..„U moet hem alstublieft niet be schouwen als een misdadiger. Als het maar enigszins kan, doet Bobby geen vlieg kwaad, werkelijk niet." „Zo lang die vlieg hem niet hindert.' .,Nou ja," zei Harry Altringham. „Ten slotte kan iedereen zijn kalmte verlie zen. En Joycie liet je nu ook letterlijk geen ogenblik met rust. Ik bedoel maar... Denkt u er om, ik heb helemaal niet gezegd, dat Bobby haar heeftDat het Bobby's schuld is dat dat met haar is gebeurd. Een meisje als Joycie kan zoveel vijanden hebben gehad. Ik heb u al gezegd, dat ze zo vreselijk nieuws gierig was en zo'n scherp verstand had, dat het geen wonder is, dat zij zichzelf er uiteindelijk aan gesneden heeft. Neen, als u het mij vraagt, geloof ik geen ogenblik, dat Bobby er ook maar iets van weet, hoe die twee...., hoe dat met die twee gebeurd is." „Dat was dan wel alles mijnheer Al. tringham. Als u misschien klachten mocht hebben. Uw hechtenis is preven tief en dat geeft u zekere rechten." „Neen, neen, ik zou werkelijk niet weten..„Ik slaap uitstekend. Beter dan ik in tijden gedaan heb," zei Harry Al tringham. „Eigenlijk komt het er dus op neer, dat dat jongmens allerlei belastende bij zonderheden over zijn vriend eruit ge flapt heeft." zei commissaris Van Wa- veren. ,,Of was er misschien geen spra ke van uitflappen? Was het eerder een wcloverlegde poging alle schuld op Li mestone alleen te schuiven?" Hoofdinspecteur Perquin haalde de schouders op. „Misschien," zei hij, „maar dan toch grotendeels onbewust. Altringham koes tert nog altijd grote bewondering voor zijn vriend. Hij doet dan ook al zijn best de gedachte te verdringen, dat er werkelijk onherstelbare dingen zijn ge beurd. Hij spreekt over die moorden dan ook in vage termen zoals: Verve lende dingen, en: Wat er met hen ge beurd is. En natuurlijk is het alles de schuld van anderen. Zij, en speciaal Limestone, zijn alleen de slachtoffers, de speelbal van een boosaardig lot. Als het dan tot moord is gekomen, dan is het omdat Limestone geen andere keus werd gelaten. „Maar aan de andere kant heeft Al tringham dagen lang onder een vrese lijke druk, in een ontzettende angst ge leefd. En daardoor heeft hij een grief tegen Limestone, die hij ziet als de schuldige daaraan. Maar daarvan is hij zich, geloof ik, al evenmin bewust. Hij is in de grond geen gewelddadige na tuur en wat hij heeft meegemaakt heeft hem volkomen uit zijn evenwicht ge bracht. Ik krijg de indruk, dat hij in Èfel» vs S4§É het plan van Limestone in de eerste plaats een goeie mop zag. Hij was er m het geheel niet op voorbereid dat het zou uitlopen op een tragedie. Toen het eenmaal zover kwam, heeft hij niet beter weten te doen dan de ogen stijf dicht te knijpen en zich te laten drij ven." „En Limestone? Wat denk je van hem?" „Dat is een vraag, die niet gemakke- t j beantwoorden valt, commissaris. In ieder geval is hij een van die men sen, die zich altijd te kort gedaan voe- Horizontaal: 1. regel stok 2. watervogel nobel 3. Chinese munt loot dwarsmast 4. boom wilde haver 5. volbloed Hollander (Indisch) 6. zwartsel ik (Latijn) 7. ten bedrage van groente voor middag 8. langdurige twist bergplaats 9. Arabisch vorst meisjesnaam Verticaal: 1. gekheid talent 2. tocht hetzelfde 3. dyne semi-overheidsinstelling noot 4. plaats in Gelderland sociaal eco nomische raad 5. plant 6. garnituur indien 7.technische dienst in orde tan deloos zoogdier 8. lucht echtgenoot 9. gebouw met verschillende verdie pingen voorteken •uauio jeu '6 ope3 orae '8 ie wo pi 'i sis 9 ppu •g jas apa n UP 'S uiapistaj 'z apo "i :\LH3A uais JIU13 '6 apej ojaA '8 uie ejs pe 7, o3a ;iS *9 sfojoj •g ;oo dsa -f bj ;ua i\ -g tapa puaa z Uns apjo 'l :'HOH rSinssofdQ len en de schuld van hun tegenslagen en mislukkingen steevast op anderen schuiven. Als je daar een gewoonte van maakt, kun je ook gemakkelijk zover komen, dat je meent het recht te heb ben jezelf op alle manieren tegen die anderen te verdedigen. Hij is intelligent genoeg, maar vluchtig en hij heeft er het land aan zich moeite voor niets te moe ten geven. De gebraden duiven moeten de honorable Robert Limestone zo in de mond vliegen. Als. dat niet gebeurt, is het de schuld van die anderen. Daar bij lijkt het me, in tegenstelling tot Altringham wel een gewelddadige na tuur. Maar tenslotte kan ik zo'n oordeel alleen baseren op wat Altringham over hem vertelt en op wat hij de laatste tijd heeft gedaan" „De manier, waarop hij die beide moorden heeft gepleegd...Ik begrijp wer- u *5 J1101, hoc iemand zoiets in zijn hoofd haalt." zei commissaris Van Wa- veren hoofdschuddend. „Volgens Altringham had het zien van bloed een zekere fascinatie voor hem." „Dat kan dan de keuze van het wa pen verklaren, maar toch...." „Misschien heeft hij de eerste keer dat scheermes alleen gebruikt omdat het net beste wapen was, dat hij bij de hand had," weifelde Perquin. „Maar ik geloof wel, dat die eerste moord bij hem alle remmen heeft los gegooid. Uit dat verhaal van Altring ham, hoe Limestone het scheermes op de keel zette, kreeg ik de indruk, dat hij eigenlijk verlangde naar een excuus voor een herhaling. Als men dan van een excuus voor zo'n moord spreken kan." „Een prettig heerschap." „Ik ben ervan overtuigd, dat hij een heel gevaarlijk heerschap is. In de loop van de gebeurtenissen is hij hoe langer hoe gevaarlijker geworden. Dat is ten minste mijn indruk. Die eerste moord heeft hem waarschijnlijk nog wel een zekere zelfoverwinning gekost, maar de tweede moet hem al een zekere aange name sensatie hebben gegeven. Het is een geluk, dat mevrouw Tergaard geen kik heeft gegeven, toen hij de nacht van de inbraak in haar kamer was." Meestal vind ik alleen knappe of intelligente mannen aantrek kelijk, maar met jou is het anders. In Rockwell, in de Amerikaanse staat Iowa, woont een echtpaar dat naar de naam Brown luistert. Het echtpaar Brown behoorde tot het slag van de thuiszitters. Maar vorige week besloten zij om eindelijk eens uit te gaan. Zij bezochten het bal van de vrijwillige brandweer, om toch „iets" te hebben. Terwijl het echtpaar zich tussen de spuitgasten amuseerde, brandde het huis van de familie Brown tot de grond toe af. Onze man in Marolleput belde ons gisteravond laat op, met de volgende boodschap: „Wei dronkt er dat ik zegger ben?" In Londen heeft een 19-jarige stu dent het wereldrecord handenschud- den op zijn naam gebracht. Hij heeft de hele dag op een druk plein ge- staan om mensen de hand te schud den. Toen hij twaalfduizend voorbij gangers had afgewerkt, was hij we reldrecordhouder. Hij is doodmoe naar bed gegaan, steeds mompelend „Aangenaamaangenaam...!" f In een filmstudio in Londen werd de laatste hand gelegd aan een film, 4 die getiteld was „De heksen en de to- venaar". Tijdens het opnemen van de laatste scène viel een kandelaar om, waardoor de japonnen van twee film- j sterren, Diane Clare en Yvete Rees. vlam vatten. De regisseur brulde toen: „Die brand staat helemaal niet in het scenario! Zo realistisch hoeft 1 het helemaal niet!" Gelukkig kwamen de filmsterren er alleen met een paar brandblaren af. Een Afrikaans jongeman van 21 jaar bevindt zich al een half jaar aan 1 boord van een. Liberiaans schip, een wilde vrachtvaarder. De Afrikaan - was zonder papieren aan boord van 1 het schip gegaan, toen het in de ha ven van Pointe Noire (het vroegere Franse Kongo) lag. Hij mag er pas weer af, als het schip opnieuw in Pointe Noire afmeert, maar dat kan nog een hele tijd duren. 11 februari 1914. Het schijnt dat de Prins van Wied nu toch wel vast be sloten is de waardigheid van Vorst van Albanië te aanvaarden. De voor naamste kwesties, waarvan hij zijne aanvaarding van den troon afhanke- lijk stelde, zijn uit den weg geruimd. Oostenrijk en Italië hebben zich na melijk bereid verklaard den Prins een voorschot van 10 miljoen toe te staan op de leening, die met goed vinden der groote mogendheden zal worden uitgeschreven. Zondag heeft de Prins zich op reis begeven, met het doel te Rome besprekingen te gaan houden met den Koning van Italië en in de hoop toegelaten te zul len worden in eene particuliere audiëntie bij Z.H. den Paus. Van Rome zal hij op het einde dezer week naar Weenen vertrekken, teneinde ook met Keizer Frans Jozef van ge dachten te wisselen. Van Weenen zal hij op 15 februari terugkeeren naar Berlijn, waar hem dan door ene kom- missie van afgevaardigden uit Alba nië officieel de Albaneesche Kroon zal worden aangeboden. Er blijft nog altijd een zeer belangrijke kwestie bestaan, welke nog zeer onaangename gevolgen kan hebben. De Mohamet daansche stamhoofden kunnen het nog maar niet goed vinden dat een christelijk vorst over Albanië zal gaan regeeren. 6 kerZwas?"gel00ft dUS' dat hij de inbre" „U dan niet?" „Ja. ik zou ook niet weten, wie dat Altrtallmm66"' Z°U kunnen zi-in- Tenzij ,,Neen, ik ben er zeker van, dèt Al tringham in de hele historie een pas- zöeV?e r,°L»eett SfsPce'd- Hij was, om zo te zeggen, alleen maar nodig als sleeping partner. Het enige, dat van hem werd verlangd was ervoor te zor gen dat de Stokeley Da Vinei en de kopie naar Amsterdam kwamen En ook, dat het origineel niet dezelfde dag kwam n V3n r^er®aard en Pappaport „Ik zie niet in, wat Altringham had kunnen doen, als ze daar hadden ge zegd, dat ze het schilderij onmiddellijk zouden laten halen," meende Van Wa- veren. '*Zij wisten, dat Tergaard en Rappaport de handen vol hadden met die grote vei- lmg. In zulke omstandigheden neemt iemand niet graag ook nog de verant woording voor een zo waardevol stuk als de Stokeley Da VineiNoch een van de firmanten noch iemand van het personeel kon daarbij gemist worden. En het had er alle schijn van, dat het doek daar in de Giorgionestraat volko- dl£ was- Niemand wist immers, dat het zich daar bevond." „Behalve dat meisje Buurman dan toch. "Ja, en ik weet nog niet, of dat een slimmigheidje van Limestone is geweest om de schuld van het uitlekken van de aanwezigheid ervan later op haar te kunnen gooien, In dat geval, is hij juist een beetje te slim geweest en heeft die slimheid gewerkt als een boemerang ,,Ik veronderstel, dat ze op die kle- ren ook nog wel bloedsporen zullen kun nen ontdekken, denk je niet" "Vast en zeker. Het is een geluk, dat hij die broek van het pak dat hij droeg bij de moord op Joyce Buurman met heeft weggedaan. Het zou best kun- n0"5 de, kleine Zebedeus Roelfs de zelfde bloedgroep had als Limestone. (Wordt vervolgd) cold rex

de Stem | 1964 | | pagina 9