Niet naar Spanje gevlogen na langdurige visite bij ambassade HOFNAR Zilver voor Verkerk Genève: weer sfeer van koude oorlog Veegsel en vuil brengt duizenden guldens op „Koningin reisde met Prins mee zei R.V.D. BwlMS Weer doden bij botsing op (nog roerig) Cyprus 1 PISTOLEETJE Van Baal Gerucht over troonsafstand Voorlichting bleek verwarrend Wassen neus voor minister H DUITSLAND MOET ONS EI SLIKKEN Oosterhouter gedood toen kraan omviel Marechaussee weg van grens, Commando's verdwijnen Onvolkomen Prins alleen Naar Mexico? DAGBLAD VOOR ZEELAND Staking in Italië breidt zich uit Veranderlijke bewolking Van Panhuys werd berispt.. Tegenvoorstel aan Makarios Rechtbank gaat wortel van het kwaadzoeken Havendiefstal. of wil niemand het hebben Wegens enorm succes (vader van 10 kinderen) Stafchef Kongo gesneuveld ■.Vï Denkt U aan het met carnaval. Overheerlijk! jrodevaert Montensstr. 45 Tel. 30835 Filiaal: Gr. Hendrik III-pleln 23 Heuvelplein 286 Onze agenten nemen Vw advertentie voor gaarne aan Nu ook naast de speciale D.A.F.- rijopleiding de verzorging van uw rijlessen op de nieuwe Vauxhall-Viva de Luxe 1964 J. N. Bogaards Waalstraat 30. tel. 34 46 Berden op Zoom I04e JAARGANGNo. 24506 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1)14111. Voor God, Koningin en Vaderland V R IJ D A G 7 FfBRUARl 1964 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) SPRAK BERNHARD MET IRENE IN PARIJS (Van onze verslaggevers) Een raadselachtige reis van prins Bernhard (en koningin Juliana naar Parijs heeft donderdag andermaal belangstelling ge wekt voor de verwikkelingen rond prinses Irene. Ondanks een eerder beroep van de koningin op de Nederlandse pers, om Irene met rust te laten, heeft de falende voorlich ting aanleiding gegeven tot een nieuwe golf van geruchten, die de journalisten voor de bijna hopeloze taak stelde de waarheid te distilleren uit tientallen half- of onware mededelingen. Dat de prins in Parijs voor korte tijd het vliegtuig heeft verlaten meent men in verband te kunnen brengen met de bewering in Spanje als zou Irene naar Parijs zijn vertrokken voor een ontmoeting met haar ouders. In Den Haag viel gisteren te beluisteren dat er voornemens tot troonsafstand bestaan. Er is tevens gesproken over onenigheid bin nen de koninklijke familie en over een conflictsituatie tussen kabi net en hof. Beweerd werd, dat het kabinet het vorstenpaar ver boden zou hebben naar Spanje te reizen. Door al deze geruchten ontstaat een sfeer, die allerminst bevorderlijk is voor de goede ver houdingen tussen kabinet, hof en volk. Het corps diplomatique in Den Haag heeft moeite zijn ver bazing te verbergen over het „cir cus" dat Nederland thans de we- wereld biedt. Directeur Lammers van de rijks voorlichtingsdienst verklaarde don derdagavond nadrukkelijk: „De reis van het vorstelijk paar naar Parijs hield uitsluitend verband met een privé-aangelegenheid". Van welke aard die zou kunnen zijn geweest is niet meegedeeld. Dr. Lammers zei aan te nemen dat de minister-president wel van deze reis op de hoogte zal zijn geweest, omdat het gebruike- De 24-uurstaking van de Italiaanse ambtenaren heeft zich gisteren uitge breid tot andere takken van beroep en bedrijf. Het technische en artistieke personeel van radio en t.v. is voor 48 uur in sta king gegaan ter ondersteuning van sa lariseisen. De arbeiders van chemische en farmaceutiifc^e industrieën hebben eveneens voor !^ee dagen het werk neer gelegd. Het gaat hierbij om ongeveer 200.000 man. De wetenschappelijke centra die te ma ken hebben met kernenergie, staken mor gen en het personeel van het wegver voer 30.000 man blijft overmorgen voor drie dagen thuis. PLOTSELING oversteken kostte een meisje in Almelo gisteren het leven. Ze werd gegrepen door een lesauto. ZUINIGHEID kostte een bejaarde man in Anjum gisteren het leven: hij wilde met een hark houtjes uit het water ha len. Hij viel daarbij voorover en ver dronk. ITALIË zal een duidelijk en krachtig standpunt innemen tegen de Europese politiek van De Gaulle. Dat heeft de mi nister van buitenlandse zaken gisteren gezegd. OMDAT straks ook niet-academici hoge ambtelijke functies in Spanje zullen kun nen innemen, zijn Madrileense studenten gisteren in staking gegaan. Ze nemen dat niet. CHINESE agenten komen in grote aan tallen Oostafrikaanse staten binnen en in Somali bouwen de Russen op het ogen blik een grote militaire basis. Dat heeft de president van Malagasy (voormalig Madagaskar) gezegd. AMERIKA heeft zijn ambassadeur in Ghana naar huis ontboden om te praten over de recente anti-Amerikaanse be togingen in dat land. De Ghanese rege ring heeft daar duidelijk de hand in ge had, meent de ambassadeur. Weersverwachting van het K.N.M.I. geldig tot vanavond: 2 Veranderlijke bewolking en aanvan- 2 kelijk enkele buien. Zwakke tot ma- 2 tige noordwestelijke wind. Iets ho- gere middagtemperaturen. Vandaag: zon onder 17.37 uur. Maan 2 onder 12.18 uur. I 2 borgen: zon op 8.10 uur. Maan op 2 4.30 uur. Minister Van Aartsen heeft gis teren in de RAI de 47e RAl-ten- toonstelling van bedrijfsautomo bielen geopend. Tijdens de rond gang ging hij even op de voorbank van een oude Haagse brandweer auto zitten: de (wassen) bestuur der kwam daar niet van onder de indruk, de fotografen wel. (Advertentie) lijk is dat de koningin de premier waarschuwt wanneer ze het land ver laat. De koningin zou volgens de rijksvoorlichtingsdienst met de prins zijn meegereisd, hetgeen in Parijs ontkend werd. Intussen is donderdag weer eens een staaltje van onvolkomenheid in het rijksvoorlichtingsapparaat ten beste ge geven. Er kwamen van die zijde berich ten, die lijnrecht met elkaar in tegen spraak waren. Zo is het niet duidelijk waarom de rijksvoorlichtingsdienst eerst het bericht bevestigde dat de prins, ver gezeld door de koningin, naar Madrid reisde, terwijl daarna uit dezelfde bron het bericht kwam dat de regerings- Friendship van het Par ij se vliegveld Orly was vertrokken met bestemming Nederland. Voordat ten onrechte de bevesti ging van de reis naar Madrid kwam, had de rijksvoorlichtingsdienst al laten we ten „dat het niet uitgesloten" was dat de prins naar Madrid zou reizen. Verslaggevers, die te Parijs bij de aan komst waren, constateerden dat alléén prins Bernhard voor korte tijd het toe stel verliet. In zeer goed ingelichte kringen te Pa rijs wordt met stelligheid aangenomen dat koningin Juliana niet aan boord is geweest van de „Friendship". Wel is men ervan overtuigd dat het aanvankelijk in de bedoeling van de prins gelegen heeft In Madrid is de Nederlandse ambas sadeur jhr. Van Panhuys officieel berispt in verband met zijn bemoeiingen ten aan zien van Irenes interview. Daarin heeft de prinses zoals be kend haar opvattingen terzake Spanje tot uitdrukking gebracht. Over deze zienswijze hebben de Twee de-Kamerleden Lankhorst (P.S.P.) en Van der Goes van Naters (P.v.d.A.) vragen gesteld. De regering heeft de am bassadeur met name verweten dat hij in deze interviewzaak geheel buiten de mi nister van Buitenl. Zaken om heeft ge opereerd. Hoogstwaarschijnlijk zal de heer Van Panhuys niet worden terugge roepen. Een dergelijke maatregel zou bo vendien weinig indruk maken omdat de heer Van Panhuys vlak voor zijn pen sioen staat. door te vliegen. Hij zelf zou bij aan komst hebben gezegd naar Barcelona te willen vliegen. De Friendship was om 9.15 uur geland. Op het ladingmanifest stonden de vier mannelijke bemanningsleden alsmede prins Bernhard aangegeven. De prins stapte in een wachtende zwarte limou sine en reed daarmee naar de Neder landse ambassade in Parijs. Vandaar zou hij een internationaal telefoongesprek ge voerd hebben. Vroeger dan verwacht werd keerde de prins weer terug naar het vliegveld en om 13.35 uur steeg de Friendship weer op. Hij moet enkele uren op de ambassade hebben vertoefd. De vlieger had, kort voor de start, de verkeersleiding om een vliegplan voor Barcelona gevraagd. Maar later deelde hij mee dat hij terugkeerde naar Neder land. Inlichtingen, die de prins op de am bassade kreeg, zouden hem van de vlieg tocht naar Spanje hebben doen afzien. Kort na drieën in de namiddag is de Friendship weer op Soesterberg geland. Even later reed door de poort van het vliegveld een hofauto, waarin alleen de prins zat. De koninklijke standaard heeft de hele dag op het paleis gewapperd. De veronderstelling was dat koningin Juliana eerder op een ander vliegveld Ypenburg of Valkenburg is uit gestapt tijdens de heenreis en ergens een ontmoeting heeft gehad met minis ter-president Marijnen. Die veronder stelling werd in de hand gewerkt, door dat de R.V.D> om 15.33 uur meldde, dat de koningin en prins OP PALEIS SOESTDIJK waren teruggekeerd, een bericht dat toen minuten later werd herroepen met de mededeling, dat het koninklijk paar IN NEDERLAND was teruggekeerd. De koningin keerde om zes uur op het paleis terug en zou naar verluidt om acht uur donderdagavond Soestdijk weer hebben verlaten. Een half uur eer der kwamen op het kabinet van de vice- president op Plein 1813 te Den Haag de ministers Toxopeus, Scholten en Bies heuvel bijeen. Om acht uur vertrok minister Toxopeus weer. Hij keerde ech ter om negen uur weer terug. Om 20 minuten over negen arriveerde minister president Marijnen zelf. Inmiddels was om half negen een wagen van de Haagse gemeentepolitie gearriveerd Er stapten drie rechercheurs uit, die instructie kregen van de vergaderende ministers om de wachtende journalisten uit de tuin rond het gebouw te verwijderen. Later mochten zij echter door tussenkomst van de directeur van de R.V.D., dr. Lammers, hun oude positie weer nemen. Om kwart over tien verlieten de minis ters Toxopeus en even later Schol ten het kabinet van de minister-presi dent. Premier Marijnen bleef nog even na praten met de vice-minister-president, mr. Biesheuvel. De wachtende journalis ten werden niets wijzer. De rijksvoorlichtingsdienst heeft niet kunnen meedelen waar de prinses zich momenteel bevindt. In ieder geval niet in een tehuis of instituut van de Spaanse katholieke lekenorganiastie ,,Opus Dei". Een Haagse theorie is dat zij na de ver onderstelde ontmoeting met haar vader te Parijs is doorgereisd naar vrienden in Mexico. In journalistieke kringen heeft men intussen wel te doen met de rijksvoor lichtingsdienst. De ambtenaren van deze dienst worden in deze dagen wel zwaar op de proef gesteld. Zij fungeren als de kop van jut, waarop alle frustatie over het volslagen gebrek aan voorlichting rond het koninklijk huis wordt afgereageerd. En de fout ligt hier niet in de eerste plaats bij de R.V.D. De functionarissen van de R.V.D. worden noch door het kabinet en nog minder door het hof op de hoogte gehouden van de gang van za ken. Hun probleem is vooral, dat Soest dijk (met uitzondering van prins Bernhard) bijzonder weinig, om niet te zeggen in het geheel geen begrip heeft voor de voorlichtingseisen, die deze moderne tijd stelt. Het kabinet wordt hierdoor steeds weer voor verrassingen gesteld. De R.V.D. moet ze dan maar weer zien op te vangen. Dit is een on mogelijke positie, waarvoor de verant woordelijkheid in feite niet meer te dragen is. Nadat Cees Verkerk gisteren in Innsbruck met zijn magistrale rit op de 1500 meter in de tijd van 2.10.6 de zilveren medaille had veroverd, werd hij bestormd door reporters. Foto: Zwaaiend naar zijn juichende bewonderaars beantwoordt de Ne derlandse ontdekking van de spe len vragen van radioverslaggevers. (Zie speciale reportages uit Inns bruck en Puttershoek op sport pagina.) West-Duitsland zal zijn grenzen voor Nederlandse eieren niet mogen sluiten. Dit heeft de commissie van de Europese Economische Gemeenschap donderdag avond in Brussel beslist. De Duitse maatregel zou voor alle lan den gelden maar zou Nederland als voor naamste leverancier het zwaarst getrof fen hebben. De Europese commissie heeft naast een verbod op deze maatregel zelf een an dere maatregel genomen om de Duitse eierproduktie te beschermen. De heffing op eieren uit derde landen zal verdub beld worden. De commissie meent dat „niet is ko men vast te staan dat de verstoring van de eiermarkt in de Duitse Bondsrepu bliek is te wijten aan de invoer van eieren en dat derhalve de vereiste voor waarden voor het toepassen van de ont snappingsclausule niet zijn vervuld". Hiermede heeft de Europese commissie zich geplaatst achter het Nederlandse standpunt. De Britse regering heeft president Ma karios tegenvoorstellen gestuurd, die een compromis vormen tussen de Brits-Ame rikaanse voorstellen van vorige week om naar Cyprus een internationale strijd macht van militairen uit NAVO-landen te zenden, en de bezwaren die Makarios hiertegen kenbaar had gemaakt. Deze tegenvoorstellen hebben de instemming van de Verenigde Staten. Engeland stelt voor dat een op Cyprus gestationeerde waarnemer van de V.N. geregeld aan het secretariaat-generaal van de V.N. en aan de Veiligheidsraad verslag uitbrengt over de activiteit van de internationale strijdmacht. Die waar nemers mag echter geen direct gezag over de strijdmacht hebben. Engeland onderschrijft in het nieuwe voorstel ook het standpunt van Makarios, dat de in het Brits-Amerikaanse plan voorziene bemiddelaar niet bevoegd zal zijn de kwestie van een deling van het eiland te bespreken. Ook wordt erin gesteld dat, indien er binnen drie maanden na de aankomst van de internationale strijdmacht geen bevre digende oplossing op Cyprus is gevonden de strijdmacht, met inbegrip van het Op de ontwapeningsconferentie in Ge nève is gisteren weer de taal gesproken die gebruikelijk was in de tijd van de koude oorlog, toen het beperkte kern- stopverdrag van Moskou nog niet geslo ten was. De Russische delegatieleider Tsarapkin en zijn collega's van Polen en Tsjecho-Slowakije, voeren weer ouder wets uit tegen de „Westduitse revanchis- ten" en het westelijke plan voor een NAVO-atoomvloot met gemengde be manningen. De aanleiding tot deze uitbarsting van 5? De strafkamer van de Amsterdamse rechtbank gaat op 28 februari een schouw houden in de Amsterdamse ha ven om na te gaan wat er gebeurt met spil (gemorste lading) en veegsel (een mengsel van lading en vuil) van cacao bonen. Kort geleden heeft de recherchegroep van de waterpolitie ontdekt dat sinds 1961 50 ton cacaobonen (waarde 100.000), uit een opslagplaats in de Amsterdamse haven is gestolen. Het was spil en veegsel, waarin enkele contro leurs en schuitevoerders een levendige handel opbouwden. „We willen de wortel van het kwaad zoeken en willen het daarom ook wel eens van de praktische kant bekijken", zei gisteren rechtbankpresident mr. Romke de Waard na een urenlange on dervraging van twee van diefstal, ver duistering of heling van cacaobonen verdachte schuitevoerders. Eén had sinds 1961 op zijn zolderschuit ruim 3300 kg cacaobonen bij elkaar geveegd of ontvangen van collega's. De partijtjes brachten 3400 op. De ander was be trapt toen hij uit de lading cacaobonen in het ruim veegde Beiden waren zich van geen kwaad bewust omdat het veegsel naar hun mening bestemd is om te worden weggegooid. „Nie mand wil het hebben", verklaarde een van de verdachten. Overboord gooien mag niet van de waterpolitie en het controlebedrijf, dat de voor de fabrie ken bestemde cacaobonen bij het uit laden namens de ontvanger controleert, heeft ook geen belangstelling voor het spil of veegsel. („Dat kost te veel tijd en ze hebben zelfs geen bezem"). De ene schuitevoerder was daarom zelf een handeltje begonnen. De rechtbank wil nu wel eens weten hoe de vork juridisch aan de steel zit, want als niemand zich voor het spil of veegsel interesseert, de stuwadoor niet en de ontvanger evenmin, dan kan er ook geen sprake van verduistering zijn. Dan zouden de op de zolderschuit ge vonden cacaobonen dus inderdaad eigendom van de schuitevoerders zijn. Maar een chef van de bewakings dienst van een van de grote havenbe drijven onthulde, dat zijn bedrijf wél belangstelling heeft voor spil en veeg sel. „Het gaat om tonnen", onthulde een andere getuige. Mr. Romke de Waard liet duidelijk blijken dat de achtergrond van deze zaak belangrijker is dan de mogelijke diefstal zelf. De hoofdfiguur in deze af faire, de gedetineerde 57-jarige contro leur H. W. S., getuigde dat het spil van niemand is. Hij heeft de afgelopen jaren bij het uitladen van balen cacaobonen van zolderschuiten wel spil in ont vangst genomen. Omdat een lading ca caobonen altijd overwicht heeft, kreeg de fabriek naar zijn zeggen altijd de bestelde hoeveelheid. Het verschil spaarde hij op. verkocht het en stak de opbrengst in zijn zak en die van enkele vrienden, waarmee hij samenwerkte. Deze „hoofdfiguren" moeten nog te rechtstaan. oostelijke zijde was het voorstel van de Amerikaanse delegatieleider Foster om te beginnen aan privé-onderhandelingen over een verbod op de verspreiding van atoomwapens naar niet-bezitters van deze wapens en over een geleidelijke sluiting van reactors die splijtbaar ma teriaal voor kernwapens leveren. Foster nodigde Rusland uit aanwezig te zijn bij de sluiting van zo'n reactor in Amerika. Tsarapkin ging op dit aanbod in het geheel niet in en verklaarde onomwon den, dat geen akkoord over een verbod op verdere verspreiding van atoomwa pens mogelijk is, zolang het plan voor de NAVO-kernvloot niet wordt opgege ven. Hij waarschuwde het Westen, dat West-Duitsland via deze NAVO-vloot de hand wil leggen op kernwapens. Foster antwoordde dat de oostelijke beschuldigingen hem zeer onaangenaam getroffen hadden en sprak de hoop uit dat de communistische afgevaardigden na deze „tijdelijke afdwaling" zullen terug keren tot „objectieve besprekingen". Hij zei dat de NAVO-kernstrijdmacht juist bedoeld is om het ontstaan van nog meer nationale atoomstrijdmachten tegen te gaan. Men vraagt zich in Genève af of het plotseling onverzoenlijker standpunt, dat de communistische staten tegenover West-Duitsland innemen, wellicht het ge volg is van de aanwezigheid van een Oostduitse afvaardiging, die onverwachts in Genève is aangekomen voor overleg met de Sovjetrussische vertegenwoordi gers. (Advertentie) prolongeren wij onze EXTRA FEBRUARI-AANBIEDING iii BONTMANTELS SUEDE JASJES vanaf 75- Breda, Eindstraat 14 tel. 31086 Tilburg, Heuvelstraat 44 tel. 31620 23900 Britse contingent, zal worden terugge trokken. Vijf Griekse Cyprioten zijn gisteren om het leven gekomen en achttien gewond bij nieuwe gevechten op Cyprus. De vuurgevechten braken uit in een gebied rond twee op 25 km van Nicosia gelegen dorpen, het overwegend Turkse plaatsje Ayios Sozemenos en het dorp Antheniou, waar de Grieken ver in de meerderheid zijn. Een groepje Grieks-Cyprische land arbeiders, aan het werk op het veld, zou beschoten zijn. waarop een politieman, die in hun gezelschap was, het vuur be antwoordde. Toen versterkingen van de Grieks-Cyprische politie arriveerden ont stond een hevig vuurgevecht. Na moeizame onderhandelingen onder grote spanning kwam het tot een staakt het vuren. In de naburige dorpen Tremetoushia en Melousa zou ook gevochten zijn. In Ni cosia nam de spanning toe toen de be richten over de gevechten daar binnen kwamen. (Van onze verslaggever) De Oosterhouter C. A. Kieboom, 48 Jaar en vader van tien kinderen, vond gis teren de dood toen de hoge bouwkraan die hij bediende, neerstortte. Het ongeluk gebeurde om 11 uur op het bouwterrein aan de uitbreiding van de nieuwe elektrische centrale aan de Merwedehaven in Dordrecht, waar de heer Kieboom als kraandrijver werk zaam was. Het waarschuwende claxongeluid, dat het zwenken van de 28 meter lange kraan- arm begeleidde, waarschuwde twee ar beiders die plotseling de kraan zagen omvallen. Zij konden zich nog juist uit de voeten maken. De werkbank, waaraan zij bezig geweest waren, werd door de vallende kraan vernield. Bij de val werd de heer Kieboom, wiens kraandrijvershuisje zich op 18 meter hoogte bevond, zeer ernstig gewond. H(j werd naar een ziekenhuis gebracht, waar hij overleed. De stafchef van het Kongolese leger, luit.-kol. Eugène Ebaja, is in de provin cie Kwiloe gedood door terroristen die een hinderlaag hadden gelegd. Ebaja was na de bevelhebber van het leger, generaal Moboetoe, de hoogste functionaris in de strijdkrachten. Hij werd gedood bij een actie van ter roristen tegen Kongolese militairen, die trachtten de weg open te houden tussen Kikwit, de hoofdstad van de provincie Kwiloe en de plaats Goengoe, 96 kilome ter zuidelijker. _,P®ze heide steden zouden, evenals Idiofa, stevig in handen van het leger zijn. Het ministerie van Defensie heeft gis teren bevestigd dat afkapping van de grenstaak van de marechaussee, inkrim ping van het korps commandotroepen, opheffing van de staf en de functie van de Nederlandse territoriale bevelhebber, beperking van de activiteiten van de mi litair geneeskundige dienst, een zoveel mogelijk reduceren van de personeels sterkte vooral in de logistieke sector en het reduceren van het gebruik van mi litaire personenauto's, onderwerpen zjin die deel uitmaken van een studie dia moet leiden tot bezuinigingsmaatregelen. Over deze zaken is evenwel nog geen beslissing genomen.

de Stem | 1964 | | pagina 1