OEP... OEP ierspectieven voor Rilland en Woensdrecht Geen pi Kwart eeuw geleden begon het atoomtijdperk Dinant d' Orange werd provinciaal kampioen eentjes Schelde-Rijnkanaal Goede verhoudingen zijn duidelijk veronachtzaamd Eerste kernsplitsing op gewone tafel.... voorwassen Enkele kleine voordelen voor Rilland-Bath Boeren delen gratis „piepers uit In 1966 groot landjuweel in Den Bosch DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 6 FEBRUARI 1964 deze oyco, echt jiden. edere iologisch ide inweek- asmiddel Doorsteek Burgemeester Westdorpe laakt zijn collega van Terneuzen „Geen plannen van andere afbreken" J. F. G. Helmons wint borrel- etalage wedstrijd Actie Zeeuwse museumfonds In het verkeer Vlissingen onveiligste stad van Zeeland Hengstenkeuring te Goes Spoedig akkoord risico-clausule bouwcontracten Ambtsaanvaarding van mr. Snijders aan Hogeschool te Tilburg B. C. Vreijsen uit Zundert weer wereldkampioen parkietenkweek pagblad §1 extern Bezorgdheid Voorlichting Fenomeen Geen A-wapens Voet dwars voor Peking in Parijs Uitslagen tafeltennis :ex geeft al het ie was. Door de ken, vetvlekken, 3uw voor de zon. goed nog nooit daten zich tegen de deur. i deze open te breken en cm s het moment dat Hinter Li afgwacht. Nauwelijks zag het houtwerk buigen onaer druk of hij gaf Beiaard een rt bevel, waarop het dier ei i enorme schop tegen gai. akend vloog de deur naa iten. de soldaten, die er te- na an drukten, omver *e0e- id« Burgemeester J. Jobse van Ril land-Bath en zijn ambtgenoot van Woensdrecht, de heer L. Hermans, hebben samen gesproken over de mogelijkheden, die het overeenge komen Schelde-Rijn tracé voor ge noemde gemeenten zou kunnen bieden. De conclusie van de bur gemeesters is, dat het Schelde- Rijn-kanaal voor Rilland-Bath en Woensdrecht bijzonder weinig perspectieven opent. Burgemeester Jobse ziet 2 voor delen- landaanwinst en een kortere verbinding met zuidwest-Brabant. Voor Woensdrecht Is de toekomstmu ziek, die in het Kreekrakplan voor deze gemeente was gecomponeerd, inmiddels verstomd. Op hetzelfde moment dat het Schelde-Rijn-akkoord met zoveel vreugde werd ondertekend, werd een grote streep door het Kreekrakplan gehaald. Dit heeft ook Rillands ontwikkelingskansen ten zuiden van de spoorlijn de bodem inge slagen, maar voor deze gemeente doemt in de verre toekomst aan de andere kant van de nieuwe rijksweg en de spoorlijn tóch het beeld op van een ruime indus triële ontwikkeling, zoals die zal worden voorbereid in het zogenaamde Reimers- waalplan. Dit plan, dat overigens pas na 1978 kans van uitvoering krijgt, zal voor een belangrijk deel op grondgebied van Ril land-Bath worden uitgezet. De contouren van het Reimerswaalplan zijn in 1964 echter nog zo schimmig, dat het zinloos is hieraan verder beschouwingen te wij den. De doorsteek van Zuid-Beveland t.b.v. de Schelde-Rijnverbinding zal geheel op Rillands grondgebied plaatsvinden. De plaats van de doorsteek is bijzonder goed gekozen: op het smalste deel van de Kreekrakdam, op het punt waar rijks weg 58 ongeveer 500 meter pal naast de Schorren van de Oosterschelde loopt. Op deze plaats zal een groot bruggen- complex gebouwd moeten worden. Im mers: niet alleen de bestaande rijksweg en de spoorlijn, maar ook de toekom stige nieuwe vierbaans-rijksweg zullen hier over het kanaal geleid moeten worden. Ten zuiden van de spoorlijn zal het kanaal iets meer dan anderhalve kilo meter door de Kreekrakpolder lopen. Het verlies aan landbouwgrond ten zuiden van de spoorlijn zal ruimschoots worden gecompenseerd door de inpoldering van de schorren en slikken van Bath tot aan de Belgische grens bij Zandvliet. Het tracé door de Kreekrakpolder laat de enkele huizen die hier staan ongemoeid. De man, die het dichtst bij het kanaal zal komen te wonen, is de landbouwer J. de Jonge. Hoe wel op de officiële kaarten zijn boer derij nog net naast het toekomstige kanaal ligt, is hij er zelf nog niet zo héél gerust op dat zijn huis inder daad zal kunnen blijven staan. „De een zegt dat het kan blijven staan, de ander zegt dat het zeker weg zal moeten," aldus de heer de Jonge. „Op den duur weet je het niet meer." Overigens is de heer de Jonge er vrij nuchter onder. Voorlopig maakt hij zich geen zorgen over het kanaal. „Laat het eerst maar eens in de Kamer komen." (Van onze verslaggever) In zijn nieuwjaarsrede tijdens de eerste raadsvergadering van het nieuwe jaar heeft burgemees ter G. H. van Waes van Westdor pe kritiek geuit op de burgemees ter van Terneuzen die, zoals hij dat zelf genoemd heeft „de autoriteiten heeft gewaarschuwd" tegen 't ra tioneel bouwplan van Westdorpe. „Naar mijn mening", zo zei burge meester Van Waes, „heeft hij (de burgemeester van Terneuzen) hiermee de norm, te stellen aan goede verhoudingen in binnen lands bestuur, openlijk veronacht zaamd. Deze norm, die wel toe staat een „Terneuzen-cultus" op te bouwen, verbiedt duidelijk plannen van anderen af te bre ken". Burgemeester Van Waes ging voorts in en de merites van de argumenten, die daarbij van Terneuzense zijde naar voren gebracht zijn. Hij stelt met name, dat men Jpoet bedenken, dat afstanden van woon huis tot werkplaats in een „grote stad" vaak tien kilometer en veel meer zijn. rroiecteer deze eens in Zeewsch-Vlaan- wlfn' u .vraagt burgemeester Van inru,LZ- hoeveel arbeiders van de industrie m Terneuzen in de samenwer kende gemeenten van ratiobouw wonen. Tenslotte zegt hij „Laat men eens nagaan oi de gustigste plaats om bouwterrein voor huizen te projecteren wel direct ten noord-oosten van de te vestigen industrie In zijn rede gewaagde de burgemeester ook nog van zijn bittere teleurstelling over het feit. dat het kanaalschap nog niet goedgekeurd is en dat er geen kernfacili teiten zijn toegekend. „En dat niettegen staande het feit. dat de hele kanaalzone als een gebied van gelijke economische structuur moet worden gezien". Het afgelopen jaar geeft echter ook wel reden tot vreugde, zo viel althans te be luisteren. Zo kon de burgemeester er met voldoening melding van maken, dat de afvalwaterleiding in uitvoering is. Het werk verloopt vlot. „De gemeentelijke herindeling komt hopelijk spoedig en voor ?iehtel ZeGUWsch-Vlaanderen tot stand. Ik hoop daarbij, dat een zuidelijke ka naalgemeente zal worden gevormd van zodanige betekenis, dat het de moeite waard is Westdorpe erin te laten op gaan Daarvoor is", naar de mening van de burgemeester, „nodig, dat het karak ter van een kanaalgemeente, dus indu striegemeente behouden blijft". Voorts moeten er volgens spreker minstens 12.000 inwoners zijn. Tenslotte heeft de burgemeester nog ge sproken over het kanaalschap en de tot standkoming van een haven- en industrie schap met riik en provincie. Voor wat het eerste berteft zou het de burgemeester genoegen doen als het beroep tegen de beslissing van G.S. bij de Raad van State spoedig zou worden behandeld. Ten aan zien van het tweede vroeg hij zich af of het juist is. dat een studie wordt gemaakt over de beheersvorm van een aanzienlijk deel van de gemeente Westdorpe zonder dat deze gemeente daarbij is vertegen woordigd en zonder dat ze er zelfs na herhaald verzoek bij betrokken wordt. Hoewel burgemeester Jobse de oorspron kelijke gedachtenontwikkeling in het Kreekrak nu aan zijn gemeente voorbij ziet gaan, is hij al blij dat het te graven kanaal Rilland-Bath geen ernstige na delen berokkent. De balans slaat nog steeds uit naar de zijde van de voordelen. Behalve het voordeel van een grond- aanwinst in de nieuwe polder, zal Ril land-Bath nl. ook een kortere vérbin ding krijgen met zuidwest-Brabant en Antwerpen. In de nieuwe polder ten oosten van Bath zal een secundaire weg naar de Anna-Mariapolder in zuidwest- Brabant worden aangelegd. Het kanaal zal daartoe overbrugd moeten worden. Landbouwer J. de Jonge: Laat het eerst maar eens in de Kamer komen". De heer J. F. G. Helmons. tot voor kort nog slijter in de Steenstraat te Hulst en thans woonachtig In Bergen op Zoom, werd door de Stichting Pro- pagandafonds Gedistilleerde Dranken uitgeroepen tot kampioen van Neder land in de door deze Stichting uitge schreven landelijke etalagewedstrijd „echte borrel-etalage". Aan deze wed strijd namen niet minder dan 749 slijters deel. Door de deken van het Gilde van het Gouden Glaasje, de heer J. P. Coebergh, werden 's morgens de prijswinnaars verwelkomd in de distil leerderij Wittkampf te Schiedam, waar na de heer Helmons samen met 22 andere prijswinnaars werd opgenomen in het Gilde van het Gouden Glaasje. Het meest spectaculaire was de prijsuitreiking. Deze geschiedde name lijk op een hoogte van ongeveer 1800 meter in een speciaal voor dit doel ge charterd vliegtuig, dat was opgestegen vanaf het vliegveld Zestienhoven. Als blijvend aandenken werd de heer Hel mons hier de kampioensbokaal „Het Gouden Glas" aangeboden, terwijl hij eveneens een oorkonde en een gevel schildje ontving. De heer Helmons had zijn prijswinnende etalage gebaseerd op het momenteel zeer populaire stripver haal van de televisie „De Flintstones". De Middelburgse kunstschilder Louis Heymans, die, zoals wij zaterdag j.l. meldden, een tweede actie voor het Zeeuwse museumfonds is begonnen, ver zocht ons onder de aandacht van de lezers te brengen, dat hij zowel in zijn 2100 brieven als in de publikaties in de dagbladen een foutief gironummer heeft opgegeven. Voor hen, die het Zeeuwsch museumfonds willen helpen is het juiste nummer: 97721. (Advertentie) (Van onze correspondent) Van de vier grote plaatsen in Zeeland hebben in 1963 in Vlissingen de meeste aanrijdingen plaats gehad t.w. 450. Daar na volgden Middelburg, Terneuzen en Goes met resp. 418, 293 en 258 aanrij dingen. In Vlissingen vielen ook de mees te doden (4). Drie doden waren te be treuren zowel in Middelburg als Terneu zen. In Goes hadden twee aanrijdingen een dodelijke afloop. De meeste gewon den vielen in Middelburg (99), Vlissin gen moest 73, Terneuzen 65 en Goes 41 gewonden noteren. Vlissingen had de meeste aanrijdingen als gevolg van het onder invloed bestu ren van een voertuig. Vlissingen, Middel burg en Terneuzen gaven elkaar wat het doorrijden betreft na aanrijdingen niets toe. Het aantal gevallen waarbij dood of lichamelijk letsel door schuld werd ver oorzaakt, was in Terneuzen het grootst. Ook in 1961 en 1962 was Vlissingen van de genoemde vier de „onveiligste" stad. In 1960 hadden de meeste aanrijdin gen plaats in Middelburg. Goes was het veiligst in 1960, 1962 en 1963. Terneuzen had in 1961 de minste aanrijdingen. Actie in Rotterdam Boeren van Goeree-Overflakkee zijn van plan zaterdagmorgen om tien uur in Rotterdam, waarschijnlijk in de omgeving van Blijdorp, gratis aardappelen te ko men uitdelen aan de huisvrouwen uit deze stad. Zij stellen dat de aardappelen op het ogenblik de kostprijs niet opbrengen: die kostprijs is 11 a 12 cent per kg, terwijl de boer maar 8 cent krijgt. Dan kan men ze beter weggeven, vinden zij. Via Hellevoetsluis zal zaterdag een co lonne door tractoren getrokken aanhang wagens van Goeree-Overflakkee naar Rotterdam rijden. Jonge boeren van het eiland zullen daar enige duizenden zak jes aardappelen, ieder van twee kg, uit delen. De wagens zijn behangen met leuzen als „Droevig maar waar" en „Ook aardappeltelers hebben recht op een re delijk bestaan". Bovendien zit in iedere zak een gedrukte kaart, waarop staat aangegeven dat de verkoopprijs twee en een half maal zo hoog ligt als de telers- prijs. En verder dat de landbouw, die een der kurken is waarop de economie van ons land drijft, grote verliezen lijdt en dat verzoeken aan de overheid om een redelijk bestaan voor de boeren te bevorderen, geen gehoor vinden. De Flakkeese boeren willen niets neer smijten en ook geen straten versperren. (Van een medewerker) Onder ideale weersomstandigheden en onder grote belangstelling werd op de Grote Markt te Goes weer de jaarlijkse hengstenpremiekeuring gehouden van de voor dekking goedgekeurde hengsten van 3 jaar en ouder. Vijfentwintig hengsten werden in de baan gebracht om in stap en draf aan de jury, bestaande uit de heren W. J. L. de Groof te Vlissingen en C. van Hoeve te Groede, te laten zien wat ze waard waren. Vanzelfsprekend lieten de eigenaren en hun personeel niets onbeproefd om hun hengst zo voordelig mogelyk te laten pa raderen. Wanneer men deze mensen zo bezig ziet dan komt men wel tot de con clusie dat het voorbrengen van paarden een vak apart is. Wanneer men bedenkt dat de Zeeuwse fokkers op de nationale tentoonstelling te 's-Hertogenbosch dikwijls vele hoge prijzen en ook veel nationale kampioen schappen veroveren, dat is begrijpelijk dat de jury in Goes geen eenvoudige taak had. Nadat de jury de le prijswinnaars van de 3-jarige hengsten nog eens had beke ken werd de bruinschimmelhengst, zoon van de uit België geïmporteerde hengst Gaillard de Biévène, nl. Gaillard van Sluis van de bekende Stallen de Dobbe- laere te IJzendijke, uitgeroepen tot kam pioen van de 3-jarige hengsten. Voor het provinciaal kampioenschap was er veel spanning. Elegant van Braamhof moest als eerste de baan ver laten en eindelijk deed de jury uitspraak. Marlon van Braamhof van A. J. E. Tem merman te Hoofdplaat, werd reserve kampioen en Dinant d'Orange van Iz. de Buck te Grijpskerke e.a. werd pro vinciaal kampioen 1964 (5-jarige bruin- schimmel). (Van onze Haagse redactie) De onweerswolken die boven de bou werij hingen door het onbreken var risicoclausules in de contracten lijken over te drijven. Na vijf uur vergaderen had minister Bogaers (Volkshuisvesting en Bouwnijverheid) gisteravond bereikt, dat de raad van bestuur bouwbedrijf zich bereid toonde zijn voorstellen te aanvaarden. Welke deze voorstellen zijn werd nog niet meegedeeld. De resultaten van het gesprek zullen in de organisaties worden besproken Daarna zal aan de uitwer king van' de hoofdlijnen worden be gonnen. Minister Bogaers heeft aan de rem mende onzekerheid gisteren een snel einde willen maken. Hij nam de leiding van het overleg over van de directeur- generaal van zijn ministerie, ir. Buskus, en legde de bouwers een voorstel voor, dat voor hen aanvaardbaar bleek. Na afloop van het gesprek werd meegedeeld dat partijen vertrouwen op spoedige al gemene overeenstemming. Uit de mede deling van het ministerie kan ook wor den afgeleid dat de nieuwe risico clausule alleen betrekking heeft op ver rekening van wijzigingen in de lonen. Zoals bekend is het gesprek over de loonsverhoging in het bouwbedrijf op 16 januari j.l. gestaakt. Verwacht wordt dat de overeenstemming over het opnemen van een nieuwe risicoclausule in de contracten het voortzetten van het loon- overleg zal vergemakkelijken. Donderdag 13 februari zal mr. W. L. Snijders aan de Katholieke Hogeschool te Tilburg zijn ambt aanvaarden van bui tengewoon hoogleraar in het mededin gingsrecht. Hij zal hierbij een openbare rede houden in de aula van de hoge school. Na afloop is er in de senaats kamer een receptie. Voor de kampioenhengst was er een plaquette van de afdeling Zeeland van de Kon. Ver. Het Nederlandsche Trekpaard en een medaille van de commissaris van de koningin, uitgereikt door de gedepu teerde, de heer Van de Bosch. Verder waren er nog 2 prijzen, beschikbaar ge steld door de gemeente Goes. De uitslagen waren: Hengsten, geboren in 1961, grote maat: Gaillard van Sluis, André Wemaer, Sluis, C. den Hamer jr., Aardenburg en Pr. Ed. de Backere, St.-Kruis IA; Fifils van Aardenhof, A. Termote, IJzendijke, IB; Bernard, Stal len de Dobbelaere, IJzendijke 2A; René van Tolhoek, Al. Serrarens. Ossenisse, 2B. Hengsten, geboren in 1961, midden maat: Henk, A. Termote, IJzendijke c.a., 1. Rainier van Carla, Stallen Brooij- mans, St.-Annaland en Oud-Vossemeer, 2A. Favori d'Orange, Iz. de Buck, Grijpskerke. Hengsten, geboren in 1961, kleine maat: Frank van Nieuwerkerk, Iz. de Buck, Grijpskerke, IA. Paul van Vrij hoeve, C. N. den Hamer en Zoon, Schoondijke en Aardenburg en A. J. Catseman, Biervliet. IB. Herseur van Astrid, O. A. M. A. Blondeel, Aarden burg, 2A. Karei van de Vogeldijk, Al. Serrarens, Ossenisse. 2B. Herseur van de Karnemelksput, A. J. v. d. Meulen- Becu en A. J. Termote te IJzendijke, 3. Hengsten, geboren in 1960 en 1959, grote maat: Dinant d'Orange, Iz. de Buck, Grijpskerke e.a., IA. Carlo van 't Broek, Iz. de Buck, Grijpskerke, 1B. Hengsten, geboren in 1960 en 1959, middenmaat: Elegant van Braamhof, Al. Serrarens, Ossenisse, 1. Hengsten, geboren in 1960 en 1959, kleine maat: Carlo van Watervliet. Iz. de Buck, Grijpskerke en G. E. de Badts, Schoondijke, IA. Mac, M. L. M. IJse- baert-v. d. Linden, Axel, 1B. Hengsten, geboren 1958 of vroeger, grote maat: Marlon van Braamhof, A. J. E. Temmerman, Hoofdplaat, IA. Ba ron van Kruispolder, C. N. den Hamer en zn., Schoondijke en Aardenburg en Adr. J. Catseman, Biervliet, 1B. Nico van Krukkemshof, Hengstencombinatie „Zuid-Beveland/Walcheren," p.a. E.Kop- pejan, Zoutelande, 2A. Karei van de Volharding, Jos. F. de Waal Hulst, 2B. Frits van St.-Leendert, Jos. F. de Waal, Hulst, 2C. Roland van'de Polder, Iz. de Buck, Grijpskerke en G. E. de Badts, Schoondijke, 3. Hengsten, geboren 1958 of vroeger, kleine maat: Leon van Roza, Hengsten combinatie Zuid-Beveland/Walcheren", p.a. E. Koppejan, Zoutelande, IA. Cesar van de Ronduit, M. Verdonk en Zoon, 's-Heerenhoek, 1B. Kampioen 3-jarige hengsten: Gail lard van Sluis, André Wemaer, Sluis. C. den Hamer jr., Aardenburg, Pr. Ed. de Backere. St.-Kruis. Res.-kampioen: Marlon van Braam hof. A. J. E. Temmerman, Hoofdplaat. Kampioen: Dinant d'Orange, Iz. de Buck, Grijpskerke c.a. (Van onze verslaggever) De Zundertenaar B. C. Vreijsen, voorzitter van de plaatselijke vo gelvereniging „De Edelzanger", is dezer dagen voor de derde maal in successie wereldkampioen ge worden met zijn stam parkieten. De 12e Championnat d'Ornitho- logie werd ditmaal gehouden in Lissabon. B. C. VREIJSEN geheime formule.... goudgele parkieten gekweekt, waarvoor hij een eigen heime) formule heeft opgesteld. De succesvolle vo gelliefhebber en -kweker Vreijsen heeft een lange stu die achter de rug om dit resultaat te kunnen behalen. Zijn eigen-selectie vogels worden ge kweekt met toepas sing van de verer- vingswetten van Mendel. Als eerste in de werèld heeft de Zundertenaar met zwarte ogen (ge- We zijn dan weer volop beland In het oude debat, of Nederland een „protestantse natie" is. Ingezonden stukken daarover in niet-katholieke bladen beslaan vele kolommen. De vrijheidsstrijd tegen Spanje wordt als vanouds afgeschilderd als een worste ling tussen katholieke tirannie en protestants verzet. Het is alsof er geen verhelderende geschiedschrij ving heeft bestaan, alsof het beter begrip tussen de katholieken en pro testanten met erkenning van weder zijdse schuld weer verdwenen is. An- ti-papisme flakkert op en men kan vrezen, dat anti-protestantisme daar door ook weer voedsel krijgt. Wie echter de figuur van Willem de Zwijger in zijn werkelijke bete kenis beschouwt, ziet hoe hij zich tot het uiterste ingespannen heeft om Noord en Zuid ongeacht de geloofs- overtuiging, welke er heerste, bij el- kaar te houden. De Pacificatie van Gent was zijn triomf. Katholieke edellieden vielen ook onder het beuls zwaard van een Alva. omdat ze voor de volksvrijheden opkwamen. Helaas is de strijd later verengd wederom is er wederzijd schuld tot een te genstelling tussen „Rome" en „Refor matie". Maar nog bleven belangrijke gewesten vasthouden aan het katho liek geloof en al werden hun rechten lange tijd beknot, toen het uur der beslissing kwam in 1830, bleven ze trouw aan het Noorden. Wat heeft het voor nut nu weer verouderde voorstellingen op te rake len, omdat het oecumenisch denken van een prinses van Oranje tot een overgang naar het katholiek geloof leidde? Houdt hierbij het "begrip ver draagzaamheid op? We zien de was sende stroom van ingezonden stukken in de niet-katholieke pers met be zorgdheid. De volkssaamhorigheid bo ven levensbeschouwelijke verschillen uit is toch niet zo sterk als we dach ten. De kritiek op de berichtgeving om trent de schokkende gebeurtenis sen in het leven van prinses Irene komt nu toch in ander licht te staan- In het programma „Zo is het" werd er nog een sneer ten beste gegeven op de familie de Zwijger, maar we hebben nu de bedroefde stem van de koningin gehoord: Wij hadden u zo graag eerder deelgenoot van Irenes plannen voor de toekomst willen ma ken. Maar dit kon werkelijk niet van wege de heuglijke mogelijkheid van een verloving. De behoefte van een publikatie werd dus ook scherp gevoeld. Het nieuws was echter niet „rond", om eens in vaktermen te spreken. Het zou ook niet rond worden. Er heeft zich een persoonlijke tragedie afge speeld, die waarlijk geen unicum is in deze wereld, maar die bij een per soonlijkheid, zo hoog van afkomst en zo sterk in de belangstelling staand, een veel dieper accent krijgt. We moe ten dit woord van de koningin aan grijpen, om onze opvattingen over kortsluiting' in de berichtgeving te herijken. Waarmee niet gezegd is, dat daaromtrent niets meer te wensen overblijft. Als de RVD tijdens de fases van de ze gebeurtenis vertrouwelijk was in gelicht, had ze zonder geheimen te schenden toch wel enkele ogenschijn lijke blunders kunnen voorkomen. Ge heimzinnigheid is het voedsel van de geruchten en men kan het moderne persorganen niet kwalijk nemen dat ze ruimschoots aandacht schenken aan hetgeen zo velen interesseert en zo velen beroert. Te gauw wordt het lelijke woord „sensatie" gebezigd. Wel zijn echter de lacunes in de voorlich ting te vlot toegedicht aan tekortko mingen van de voorlichters. Alles we ten is veel begrijpen. (Bijzondere correspondentie) Ongeveer 25 jaar geleden verscheen in het tijdschrift „Die Naturwissenschaften" een artikel van de Duitse chemici Otto Hahn en Fritz Strassmann, dat in weten schappelijke kringen groot opzien baarde. Professor Hahn en zijn toenmalige mede werker Strassmann hadden in het Kai ser Wilhelm-instituut voor Chemie in Berlyn-Dahlcm een ontdekking gedaan, die in tegenspraak was met alle kennis, die men tot dat ogenblik over de atoom kern had opgedaan. Op een eenvoudige scheikundetafel was hen voor de eerste keer de splitsing van de uranium-atoonu kern gelukt. Het was die gedenkwaar dige wetenschappelijke gebeurtenis, die als geboorte-uur van het atoomtijdperk kan worden gezien. Het was misschien de grootste ontdekking van onze eeuw. Hoewel de beide chemici het verras sende resultaat van hun experimenten in zeer voorzichtige bewoordingen wereld kundig maakten en er nog generlei con clusies uit trokken, stond voor de natuur kundigen, die zich met het onderzoek van de opbouw van het atoom en de atoomkern bezighielden, vast, dat door deze ontdekking de poort tot een geheel „nieuwe wereld" van natuurkundige ver schijnselen was opengegaan. De chemicus Otto Hahn en de natuurkundige Lise Meitner hadden reeds vele jaren daar voor besloten experimenten te doen, waarbij in de eerste plaats alleen de resultaten van de Italiaanse fysicus En rico Fermi werden beproefd. Net als hij namen zij het uranium door middel van electrische neutrale elementaire deeltjes, de neutronen, „onder vuur". Toen Lise Meitner in de jaren van het nationaal-socialisme naar Zweden emi greerde, zette Otto Hahn de proeven met zijn nieuwe medewerker Fritz Strass mann voort, die echter eveneens chemi cus was. De twee mannen moesten het dus voorlopig zonder „natuurkundige hulp" stellen. Onafhankelijk van hen had den reeds eerder de fysicus Fermi en het vorserechtpaar^Joliot-Curie dezelfde ex perimentele weg bewandeld. Bij de Ber- lijnse proeven bleek echter op een dag het was in december 1938 tot grote verbazing van de beide chemici, dat dooi de onophoudelijke beschieting van de atoomkern met neutronen deze in twee andere stoffen uiteengevallen was, na melijk in het element barium en in het edelgas kryton. De heide kernladingen gaven tezamen die van het uranium: 92. Daardoor was tevens bewezen dat uranium-atoomkern compleet uit elkaar gevallen, in twee delen „gesplitst" moest zyn: een tot dat ogenblik volkomen onbekend natuurkun dig fenomeen, waarvoor destijds geen vergelijkingsmogelijkheid aanwezig was. In een brief van grote documentaire waarde, die nog bewaard gebleven is, deelde Otto Hahn dit resultaat aan zijn jarenlange medewerkster Lise Meitner in Zweden mede. Zij was het, die samen met haar neef, de natuurkundige OP Frisch, de eerste juiste interpretatie van het chemofysicalistische proces gaf en die het grote belang van de ontdekking voor de ontwikkeling van de natuur wetenschappen doorzag. Lise Meitner was het ook die daarna de uitdrukking ..kernsplitsing'' (nuclear fission) voor het eerst gebruikte en die de wetenschappe lijke wereld van Amerika met de ont dekking bekend maakte. De met de No belprijs onderscheiden chemicus profes sor Otto Hahn, die thans 85 jaar oud is, woont tegenwoordig niet ver van de oude universiteitsstad Göttingen in het bekende Bad Pyrmont, waar hij van een rustige levensavond geniet. Hij heeft altijd geweigerd deel te nemen aan de ontwikkeling van atomaire wapens. Pro fessor Frit.z Strassmann doceert aan de universiteit van Mainz en professor Lise Meitner leeft teruggtrokken in Cam bridge. De Chinees-nationalistische regering heeft de eigendom van haar Parijse am bassadegebouw overgedragen aan de na tionalistische Unesco-delegatie, om hier mee iedere poging te verijdelen het ge bouw aan een ambassadeur van Peking over te doen. De nationalistische Unesco-delegatie heeft toegegeven dat het ambassadege bouw nu van de Unesco-delegatie is die een diplomatieke status heeft. (Van onze correspondent) 'Tijdens zijn installatie tot Prince van de Rederijkerskamer Moyses Bosch heeft burgemeester mr. R. Lambooy aan gekondigd dat in 1966 in Den Bosch een groot Landjuweel voor het gehele Neder landse taalgebied zal worden georgani- rijkerskamers maar ook door amateurto- seerd, waaraan niet alleen door Rede rijkerskamers maar ook door amateurto neelverenigingen zal kunnen worden deelgenomen. De burgemeester vroeg reeds nu de belangstelling van Moyses Bosch voor dit evenement. Q,ok sprak de burgemeester de wens uit, dat ter gelegenheid van het interna tionaal folkloristisch festival, dat in het laatste weekend van september a.s. voor een deel in Den Bosch zal plaatshebben, een stadsspel zal kunnen worden opge voerd. £)e installatie had plaats in de raadszaal in tegenwoordigheid van bestuur en leden van Moyses Bosch en verschillende belangstellende genodigden, die regel matig met het amateurtoneel in contact staan. Jan Beerends, directeur van de Volkshogeschool Drakenburg hield een bijzonder boeiende inleiding over de dramatische kunst. jyjr. H. Bernsen. provinciaal archief inspecteur hield een causerie over de historie van het rederijkerswezen en meer bijzonder over die van de Bossche Kamer Moyses Bosch. Dames: Eerste klasse: Belcrum - JCV St.-Cathr. - Victoria 3—7; Tweede klas A: WVZ i - Victorianen 19. Heren: Eerste klas A: New. Down - Psva BelS™m 3 JCV 3 64. 73 -vVl,Ct0.na, 2 7-3, St.-Anna - Irene TTVn - Smashers 3-7, NVR- Eerste klas B: Atoom 3 - Re- £,a 2' !re"e 5 Jeep 4—6. Sh. Stars- Belcrum 2 1—9, Animo - Nev. Desp. 3 7—3, Tweede klas A: BSM 2 - Gras- 8-2; St.-Anna 2 Belcrum 5 :'\G?lr e - Jrene 6 5-5, Belcrum 4- Luto 3 5—5; Derde klas A V. Versa 3- Belerum 6 2—8, V. Versa 2 - WVZ 1 Deso - V. Versa 1 6-4: Derde klas 5'.Eyto„5 j- NVR 4 3—7, Victorianen 2- -1. 0 2 73, Irene 9 - Victorianen 1 b—5, Barna 1 - Taxandria 73.

de Stem | 1964 | | pagina 5