DRANKWET ZAL ER WEL DOORKOMEN Minister Veldkamp: eerder minder cafés Cyprus niet veilig voor Amerikanen Marijnen bevestigt: geen politieke druk op Irene Geen doodvonnis voor „kroegjes" Goede hoop op verloop verzoeningsconferentie Strijd tegen de lente Denkelijk geen eierstop METERFABRIEK DORDRECHT „Wurger van Boston" gevonden? HAASTIGE EVACUATIE Vijf Tilburgers bekennen dik 50 inbraken Spaanse pers blijft zoeken FRIO DIEPVRIES Lijnbaan 4 DAGBLAD VOOR ZEELAND Operadirigent in Tel Aviv werkte met nazi's samen KWESTIE MALEISIE ONTHEFFING Douane-uniform herinnert aan de bezetting Parijs (hautain) Brits plan niets voor ons.. Motorrijder werd weggeslingerd en overreden Noordelijke wind Geen beswaar tegen katholiek op de troon W. VAN DER STEEN 104e JAARGANG No. 24505 lUitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111. Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 6 FEBRUARI 1964 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) De tweede dirigent van de opera in Tel Aviv, de 47-jarige Hirasch Baren- blatt, is gisteren tot vijf jaar gevange nisstraf veroordeeld wegens medeplich tigheid aan het bijeenbrengen van de 3000 joodse burgers van de Poolse stad Bendin in 1942 en hun uitlevering aan de Gestapo. Hij had in die tijd, als hoofd van de joodse politie onder Duits gezag, tal rijke joodse kinderen aan de nazi's over gegeven. De rechtbank in Tel Aviv acht te bewezen dat de beklaagde toentertijd wist welk lot de aangehouden joden wachtte. In het vonnis wordt gezegd dat Ba- renblatt niet een „sadistisch monster" was, maar dat hij veeleer „een klein mens was die uit zelfzuchtige motieven handelde om zijn gezin te beschermen en een gemakkelijk baantje te hebben". Met medewerking van de beklaagde werden in augustus 1942 alle joodse in woners van Bendin bijeengebracht op twee sportvelden, waar zij werden „ge selecteerd". Degenen die niet tot arbeid geschikt werden geacht, gingen direct naar de dodenkampen. (Van onze parlementaire redactie) De drank- en horecawet van minister Veldkamp (Sociale Zaken en Volksgezondheid) zal naar alle waarschijnlijkheid volgende week wel door de Tweede Kamer worden aanvaard. Na het gisteren gegeven antwoord van de regering op de beschouwingen van de Kamer valt de volgende balans op te maken: minister Veldkamp kan rekenen op de steun van de K.V.P., de V.V.D. en de helft van de C.H.U. Tegenstem men zullen de P.v.d.A., de andere helft van de C.H.U. en alle kleine fracties. In deze situatie zal de keuze van de Anti-Revolutionairen van groot belang zijn. Het zijn echter juist de anti's die zich gisteren na het antwoord van de minister als enig niet meer in het verdere debat mengden. Naar verluidt hoeft dit echter niet als een afwijzing van het ontwerp te worden beschouwd. Men rekent erop dat de anti's het ont werp uiteindelijk zullen steunen en helpen aanvaarden. Wanneer de kwestie Maleisië niet tot een oplossing komt wordt een oorlog ge vreesd, waarin ook de Verenigde Staten, Engeland en Australië betrokken zouden kunnen worden. Dat verklaarde woens dagmorgen de Philippijnse minister van buitenlandse zaken, Salvador Lopez, bij zijn aankomst in de Thaise hoofdstad Bangkok, waar gisteren de ministers van buitenlandse zaken van Maleisië, Indo nesië en de PhiJippijnen een conferentie zijn begonnen met het doel het geschil over de federatie vreedzaam te regelen. Aan de eerste vergadering nam te vens deel de Thaise minister van buiten landse zaken Thanat Khoman, die de bemiddelende taak in het conflict van de Amerikaanse minister van justitie, Robert Kennedy, heeft overgenomen. optimistisch Indonesië en Maleisië zijn beide opti mistisch over het verloop van de confe rentie. Minister Lopez van de Philippij- nen wil net zo lang in Bangkok blijven totdat er iets bereikt is. Slaagt de con ferentie, dan zullen later de staatshoof den van de drie betrokken landen bijeen komen. Khoman heeft de vergadering van gis teren geopend. „De bijeenkomst is be doeld als een gelegenheid tot verzoe ning, \/aarbij een vrije gedachten wisse ling wellicht tot overeenstemming zal leiden", zei hij. erkenning Bij zijn aankomst uit Indonesië had Soebandrio tevoren o.m. verklaard dat Indonesië zijn vijandige houding jegens Maleisië zal laten varen, wanneer over eenstemming wordt bereikt met de Ma leisische federatie en de Philippijnen. Aan de confrontatie, aldus Soebandrio, is nooit een einde gekomen. Het vraag stuk bestaat nog steeds. Soebandrio zei te geloven dat ter con ferentie voornamelijk de erkenning van Maleisië zou worden besproken. Hij weir gerde te antwoorden op de vraag of hij Abdoel Razak beschouwde als de verte genwoordiger van de federatie. Een be vestigend antwoord zou neerkomen op Indonesische erkenning. Razak zelf zei een uur later als plaatsvervangend pre mier van Maleisië te zijn gekomen, en voegde erbij: „Er is nu maar één land". De Maleisische minister gaf de bereid heid te kennen naar verstandige woor den te luisteren. Hij zou niet voor de dag komen met bepaalde voorstellen voor een oplossing. De voortdurende drei gementen van Indonesië om Maleisië te verpletteren dragen, naar zijn mening, allerminst bij tot vrede in Zuidoost-Azië. De federatie zal waarborgen van de conferentie eisen ter beëindiging van o.m. de Indonesische „agressie", zo is van Maleisische zijde meegedeeld. Ook zal Maleisië waarschijnlijk eisen dat er een einde komt aan de guerrilla strijd in Sabah (Noord-Borneo). Verwacht wordt dat Indonesië met kracht zal aandringen op terugtrekking van de Britse strijdkrachten in het ge bied van de federatie. Deze conferentie is de achtste poging in negen maanden om een oplossing te vinden voor het vraagstuk-Maleisië. Zo als bekend staat Indonesië vijandig te genover de federatie Maleisië, waarvan Malakka, Singapore, Serawak en Sabah deel uitmaken. Minister Veldkamp is gisteren op de van hem bekende uitvoerige wijze op de bedenkingen van de Kamer tegen het ontwerp ten strijde getrokken. Het draai de daarbij weer hoofdzakelijk op de be faamde voorgenomen afschaffing van het maximumstelsel. De minister zei uitdrukkelijk niet te geloven dat afschaffing van dit stelsel zal leiden tot een aanzienlijke stijging van het aantal bedrijven. De vestigingseisen zullen immers op grond van het ontwerp nog wor den versterkt. Wellicht zullen zij zelfs remmender werken dan het huidige maximumstelsel, zei de minister. Hij geloofde ook niet dat afschaffing van het maximumstelsel zal leiden tot een sterke uitbreiding van het drank gebruik en (daardoor) tot drankmisbruik. Of men een artikel nu in vier of vijf winkels kan kopen of consumeren doet volgens hem aan de omvang van het gebruik weinig af. Wat dit gebruik be treft: Nederland blijkt uit een vergelij king met zesenveertig andere landen een middenpositie in te nemen. Wat het drankmisbruik betreft geeft de nieuwe wet tal van andere waarborgen, zo zei de minister. Concluderend zei minister Veldkamp van oordeel te zijn dat de huidige drank wet een „labyrint" vormt, waar men niet meer uit kan komen. Hij vond dat de INDONESIË heeft van rood-China 30.000 ton rijst gekocht. Vorig jaar leverden de Chinezen 100.000 ton rijst aan Indonesië. EGYPTE heeft aangeboden als gastheer op te treden van de tweede Afrikaanse topconferentie, die eind mei of begin juni zal worden gehouden. TOT DIRECTEUR van de stichting „Het Dorp" is met ingang van 15 april be noemd mr. W. P. Bijleveld uit Dor drecht. Hij neemt dan de taak over van dr. A. Klapwijk, die als medisch advi seur aan het dorp verbonden zal blij ven. EEN OLIEPALMPLANTAGE van Unile ver in Kongo is gisteren geëvacueerd wegens bedreiging door oproerlingen. Kamer hem de „benefit of the doubt" moest geven om de werking van het nieuwe ontwerp in de praktijk te be proeven. Het maximumstelsel heeft welis waar in de aanvang goed gewerkt in de toen heersende omstandigheden, maar is thans van geen nut meer, zo oordeelde de minister. De socialist Daams voor handhaving van het maximumstelsel ge porteerd wierp tegen dat men toch niet terug kan vallen op oude regelingen als de nieuwe blijken niet te voldoen; Hij zei van oordeel te zijn dat het ont werp te veel onzekerheden laat bestaan. Dat is óók de mening van andere frac ties die gaan tegenstemmen. Tot de V.V.D.'er mr. Portheine richtte minister Veldkamp de geruststellende mededeling dat het niet in zijn bedoe ling ligt vele kleine pittoreske cafeetjes en kroegjes te laten verdwijnen, alléén omdat zij niet aan de nieuwe eisen voor vloeroppervlakte e.d. voldoen. Hij ziet weliswaar geen kans om voor deze cate gorie een afzonderlijke regeling te cre- eren, maar wel is het mogelijk onthef fingen op de nieuwe bepalingen te ver lenen. Dit wil overigens niet zeggen dat dit nu ook voor alle kleine en primitie ve cafeetjes zal gaan gebeuren. Minister Veldkamp gaf tenslotte toe dat de omvang van het alcoholisme on der de jeugd ae afgelopen jaren lijkt te zijn toegenomen. Hij heeft er dan ook geen bezwaar tegen een amendement- Versteeg (A.R.) op te volgen. Dit houdt in dat het verstrekken van sterke drank aan jongeren onder de achttien jaar ver boden zal worden. Volgende week dinsdag zal over hef ontwerp drank- en horecawet worden beslist. (Van onze parlementaire redactie) Een aantal Eerste-Kamerleden heeft minister Witteveen (Financiën) ge vraagd of hij bereid is te bevorderen, dat aan douanebeambten voortaan een uniform wordt verstrekt, dat geen her innering aan de bezetting oproept. Dit biykt uit het voorlopig verslag dat de Eerste Kamer beeft uitgebracht op de begroting van financiën. Een handelsreiziger met vreemde ge woonten, die door de politie van Boston is aangehouden in het kader van de jacht op „de Bostonse wurger", wordt onder worpen aan een nauwgezet onderzoek, omdat hij wellicht de gezochte vrouwen moordenaar zou kunnen zijn. De 57-jarige arrestant verkocht ortho pedisch schoeisel, in hoofdzaak in zie kenhuizen en aan verpleegsters. Zijn signalement beantwoordt aan per soonsbeschrijvingen, die men indertijd heeft opgesteld om te zoeken naar de moordenaar die in Boston al twaalf vrou wen gedood heeft, in de meeste gevallen door worging. RUIM 59.000 nazi-vervolgden hebben tot dusverre een verzoek om schade-uitke ring ingediend. Vijfduizend van hen heb ben al een voorlopige uitbetaling gekre gen. Volgend jaar hoopt men tot defini tieve uitbetalingen te kunnen komen. OF KONINGIN JULIANA en prins Bern- hard naar Innsbruck terugkeren is nog niet bekend. Minister-president Marijnen ant woordt de PvdA-fractieleider dr. Vondeling. De organisators van de Olympische winterspelen in Innsbruck kam pen de laatste dagen verwoed te gen het naderende voorjaar, dat door de oplopende temperaturen vele problemen schept. Foto: De bobsleebaan in Igls is al door grote tentdoeken tegen de priemende zonnestralen beschermd. Arbeiders doen hun uiterste best de baan wear berijdbaar te maken voor de nog komende wedstrijden rodelen en bobsleerijden. Het Westduitse invoerverbod voor Ne derlandse en Belgische eieren zal zeer waarschijnlijk niet van kracht worden. In Brussel verwachten de deskundigen dat de Europese commissie morgen het beroep op de beschermingsclausule zal afwijzen. De Westduitse commissie kan een bezwaarschrift indienen en in beroep gaan bij de ministerraad, maar intussen moeten de grenzen toch weer worden opengesteld. Bij de eerste bespreking tussen de Euro pese commissie en de nationale ambte lijke afgevaardigden van de zes E.E.G.- landen, verenigd in het „beheéfscomi- té", bleken in het algemeen de Neder landse argumenten tegen de Duitse maatregel te worden gesteund. De Europese commissie moet dit comité raadplegen, voordat zij een beslissing kan nemen over de Duitse maatregel. Het bestuur van het Nederlandse Land bouwschap zond woensdagmiddag een telegram aan de Europese commissie, waarin erop gewezen werd dat het Duitse beroep op de vrijwaringsclau sule onwettig zou zijn. Artikel twaalf van de eierverordening, aldus het tele gram, maakt een vrijwaringsmaatregel slechts mogelijk wanneer er een ver storing van de markt bestaat, die het gevolg is van de invoer. De verstoring van de Duitse eiermarkt zei het schap te zien als een uitvloeisel van de. toe genomen Duitse produktie. De spanning op het eiland Cyprus neemt de laatste dagen weer sterk toe en ook de politieke spanning rond het Cypriotische conflict groeit sterk. Oe Thant heeft gisteren z(jn Afrikaanse reis afgebroken en is onver wachts naar New-York terugge keerd in verband met de kwes tie Cyprus. Op het eiland zelf zijn de Amerikanen gisteren inderhaast begonnen met de evacuatie van honderden Amerikaanse burgers, merendeels vrouwen en kinde ren De eerste chartertoestellen zijn al met evacués in Beiroet geland. ,,De Grieks-Cyprioten zijn sterk anti- Amerikaans gezind en zij hebben een stelselmatige actie tegen ons gevoerd" zei een lid van de ambassade van de De 22-jarige leerling-drukker M. van den Berg uit Amsterdam is gisteren bij een wonderlijk verkeersongeluk in de hoofdstad om het leven gekomen. De jongeman reed op de motor van zijn broer op zeer korte afstand achter een vrachtauto. Bij een kruising wilde hij de vrachtauto opeens met grote snel heid passeren. De jongeman botste bij het begin van de inhaalmanoeuvre tegen een op het kruispunt stilstaande perso nenauto op, die naar links wilde af slaan en voorrang moest verlenen. De motor boorde zich in de auto en de jon geman werd als een raket de lucht in geslingerd. Dat gebeurde met zo'n grote snelheid, dat hij onder de voorwielen van de voor hem rijdende vrachtauto terechtkwam. Ook de achterwielen re den nog over hem hem. Hij was op slag dood. Weersverwachting van het K.N.M.I. geldig tot vanavond: Zonnige perioden en overwegend 2 2 droog. Matige, langs de kust af en 2 l toe vrij krachtige noordelijke wind. 2 Ongeveer dezelfde middagtemperatu- J ren als gisteren. Vandaag: zon onder 17.36 uur. Maan onder 11.53 uur. I E°Jgen: zon °P 8.12 uur. Maan op 3.26 uur. t (Van onze correspondent) Vyf Tilburgers hebben de politie by arrestatie bekend in vier maanden tyds betrokken te zijn geweest by tweeën vijftig inbraken en vier diefstallen, die naar schatting totaal tienduizend gulden hebben opgeleverd. Een dertigjarige schilder heeft toege geven twaalf inbraken te hebben ge pleegd, waarbij de buit uit geldbedra gen bestond. Twee anderen, een dertigja rige textielarbeider en een twintigjarige bouwvakker, bekenden samen negen in braken en vier diefstallen te hebben ge pleegd. Dit duo ontvreemdde o.m. een kostbaar jachtgeweer uit een auto. Vijf entwintig inbraken bekende een vieren twintigjarige schilder, die op heterdaad betrapt werd. Hij bekende tevens met een vijfentwintigjarige bouwvakker nog zes andere diefstallen op zijn kerfstok te hebben, waarbij geld, goederen en sie raden werden buitgemaakt. Twee andere Tilburgers, een vierentwintigjarige kel ner en een even oude bouwvakker, zijn verdacht van heling ingesloten. De laatste weken zijn in Tilburg ge middeld vier inbraken per dag geconsta teerd. De thans opgehelderde zaken be wijzen de willekeur, waarmee de daders te werk zijn gegaan. Ze sloegen hun slag even goed in villa's als in winkelbedrij ven. In één geval, een poging tot in braak aan de Korvelseweg, ging bij een juwelier de alarminstallatie rinkelen. (Van onze parlementaire redactie) Minister-president mr. Marijnen heeft gisteren ook voor het forum van de Tweede Kamer verklaard dat alleen „motieven van louter persoonlijke aard" ten grondslag liggen aan het niet door gaan van de verlovingsplannen van prinses Irene De oorzaak is niet in of mede gelegen in politieke bemoeienis van het kabinet, verzekerde de pre mier. Hij gaf deze verklaring naar aanlei ding van een vraag van oppositieleider dr. Vondeling (P.v.d.A.). De minister president noemde het „belangrijk" dat die vraag werd gesteld, „voor zoverre er nog twijfel kan bestaan over de oor zaak van het niet doorgaan van de verloving". De mededeling van de minister-pre sident op de persconferentie in de nacht van dinsdag op woensdag „alleen persoonlijke overwegingen liggen ten grondslag aan het besluit van de prin ses" deden in Den Haag niet alle geruchten verdwijnen, dat de verlo ving gestrand zou zijn op politieke moeilijkheden. Velen meenden dat er niets van een verloving is gekomen omdat het kabi net moeilijkheden verwachtte van de protestants-christelijke partyen en een deel der P.v.d.A. Men zegt dan, dat die groeperingen bezwaren zouden maken tegen een huwelijk dat als gevolg zou kunnen hebben dat een katholieke vorstin, getrouwd met een „Spaanse" katholiek, op de troon zou komen. Van P.v.d.A.-zijde is ons intussen verzekerd dat aan die kant geen enkel bezwaar zou bestaan tegen een ka tholiek op de troon. De P.v.d.A.-fractie zou zich echter wel haar oordeel voor behouden indien de echtgenoot van prinses Irene een actieve Franco-aan hanger zou zijn. A.R.-kringen zeggen eveneens dat de A.R. op basis van de grondwet niet haar fiat zou onthouden aan een huwelijk van de katholieke prinses met een katholiek. De C.H.U. ontwijkt vragen op dit punt. Intussen kan men er wel vanuit gaan dat het buiten de katholieke kringen in Nederland bezwaren zou ontmoeten, in dien de prinses na haar huwelijk zich in Spanje zou vestigen. De redenering in dit verband is dat de mogelijke troonopvolgster (na prinses Beatrix) in Nederlandse sfeer dient te blijven. Of de betrokken groeperingen hun opvattingen terzake met nadruk ter kennis hebben gebracht van het kabinet staat niet vast. Zeker is wel dat er binnen het kabinet over al deze facet ten is gesproken en dat het kabinet, on zeker hoe het parlement uiteindelijk zou reageren, zwaar heeft opgezien te gen de verlovingsplannen van de prin ses. Sommige politieke waarnemers ne men aan dat de particuliere secretaris van de koningin, mr. Van Hoeven, namens koningin en kabinet in Spanje aan prinses Irene en de betrokken Spanjaard een uiteenzetting heeft ge geven van de mogelijke gevolgen van hun verloving. Het is mogelijk, zo zeg gen sommigen, dat beide partijen (of een van hen) teruggeschrokken zijn voor de politieke moeilijkheden, die bij een verloving c.q. huwelijk in het ver schiet zouden kunnen liggen. In dit geval zou ook van „persoon lijke overwegingen" gesproken kunnen worden wanneer op basis van een en ander besloten zou zijn de verloving niet te doen doorgaan. De Spaanse pers en de vele naar Spanje gekomen buitenlandse jour nalisten hebben gisteren hun pogin gen om de verblijfplaats van prinses Irene te achterhalen, met verdubbel de Ijver voortgezet. Zonder daarin te slagen. Het enige dat zo goed als zeker werd is, dat de prinses toch niet in het klooster van Pamplona is. Het schijnt dat ook de Nederlandse diplomaten in Madrid zich nu zor gen maken om de verdwijning van de prinses. Ambassadeur Panhuys verzekerde gisteren dat hij er geen idee van had waar Irene was. Een van de ambassadeleden herin nerde eraan dat de prinses ook bij een vorig bezoek (zomer '63) aan Spanje eens „zoek" was geweest. Naar hij zei was toen zelfs in het geheim aan de Spaanse politie ge vraagd naar haar uit te zien. De po litie vond haar niet. Men weet ook nu nog niet waar de prinses toen geweest is. Toen men haar, na haar terugkeer, vroeg waar ze gezeten had, antwoordde de prin ses dat dat haar zaak was. Gisteren ontdekten de zoekende journalisten ook dat de vriendin van prinses Irene, Rosario de Andrade, uit Madrid vertrokken is en „spoor loos" is. Men brengt die verdwijning ook in verband met de kwestie. Er werd ook al beweerd dat prin ses Irene in Frankrijk zou zijn. De regering in Parijs heeft dat gisteren ontkend. V.S. in Nicosia gisteren. „Ondanks onze protesten bij de regering van Cyprus gingen deze acties door en nu oegint men eelfs gewelddaden tegen ons". Hij doelde op de bomaanslag op de Amerikaanse ambassade in Nicosia. Gisteren werden ook enkele Ameri kaanse auto's in brand gestoken. Er wonen op het eiland meer dan duizend Amerikanen. Het lijkt de ambassade niet raadzaam hen op Cyprus te laten. In Londen is gisteren een gesprek ge voerd tussen minister Sandys en de Cypriotische minister van buitenlandse se zaken Kyprianou, met de bedoeling president Makarios te bewegen af te zien van zijn eis dat de N.A.V.O.- troepen die volgens het Britse plan op Cyprus gestationeerd zouden worden, verantwoording schuldig zouden moe ten zijn aan de Veiligheidsraad. West-Duitsland heeft gisteren zijn beslis sing inzake deelneming aan die voor gestelde troepenmacht nog even uitge steld, nu Makarios dit voorbehoud heeft gemaakt. Engeland en Amerika hebben gisteren ernstig het voorhoofd gefronst hij het vernemen van het Franse besluit geen troepen beschikbaar te stellen voor het eventuele N.A.V.O.-detachement. Deze bekendmaking ging namelijk ge paard met een aantal hoogst onaan gename opmerkingen, stijl De Gaul le. „Frankrijk wenst zich niet in te laten met een plan dat onze Britse vrienden voor Cyprus voorgesteld heb ben. Men mag van Frankrijk niet ver langen dat het betrokken raakt bij een plan dat gebaseerd is op de status waarover in Zürich overeenstemming werd bereikt zonder de deelneming van Frankrijk en die naar de mening van Frankrijk waarschijnlijk niet tot in eeu wigheid stand zal houden" (Hierbij werd gedoeld op het verdrag waarbij Cyprus in 1959 zelfstandigheid kreeg). Voor een algemene beschouwing van de kwestie Cyprus: zie pagina 7. (Advertenties) ANTON HUNINK besteedt en zbrg aanl SMAKELIJK ETEN

de Stem | 1964 | | pagina 1