Nbrex Wij hopen onze dochter gauw weer in ons midden te zien Makarios akkoord met Navo-troepen Erwtensoep voor wachtenden bij de hekken van Soestdijk Toespraak van koningin verklaart achtergrond van alle opwinding en geruchten Koffers van Irene DAG VAN SPECULATIES Rijnmond-geen Rotterdams belang alléén Ophouden met roken is ook gevaarlijk DAGBLAD VOOR ZEELAND P. v. d. A.-senalor irdverschuiving ist zeven doden Ontwapeningsgesprek Tsarapkin alle kernwapens uit buitenland Ministers bijeen Bomaanslag op Y.S.-ambassade in Nicosia MAAR ONDER VN-TOEZICHT Buiig Staking dreigt bij Italiaanse ambtenaren Opwinding en onzekerheid TOXOPEUS Spoedig Franse zaakgelastigde China m Voor God, Koningin en Vaderland |04e JAARGANGNo. 24504 Uitgave: N. V. Uiig. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. '1 Wesfende. Bureau: Breda - Reigerstraar 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111. WOENSDAG 3 FEBRUARI 1964 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent, Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) IRENE'S VERLOVING GAAT NIET DOOR fcn door regen veroorzaakte aardver. living heeft bij La Paz in Bolivia Itig krotwoningen onder modder be- 'en, waarbij minstens zeven personen het leven kwamen. Vijf anderen Iden vermist. b meeste inwoners van het gehucht jtr wisten zich in veiligheid te stel- voordat de modderlawine hen bedolf, waren gewekt door de kreten van ?n die hoger op de helling van de Irel woonden. r»diCJa| Itring geen bezwaar lopen ontbreken van een ear» ontimie volbelaste zuiger- pt met moeilijkheden aan zuigers. ^votor heeft ongeveer het» -uik als de zuiger-motor ruikt zeer veel brandstof ilasting. -motor is zuinig bij maxi» iel. maar bij een hoger neemt het brandstofver- mredig toe. ?n - gewicht - verhouding meiden ongeveer gelijk, motor kan lange tijd on« ijven, zonder nadelige ge- van te ondervinden. Bo» fcreekt er een koelsysteem, lotor krijgt na lang onge- fci. vastzittende zuiger» iisie op zuigerveren, klep- fken. terwijl bij waterge- Isren nog meer problemen PERSPECTIEF Ilhet nog zeker enkele ja- Buren zal de zuigermotor (rongen worden door een direct een draaiende be» troorzaakt. minder bewe- len heeft en minder on» [ergt. ver werken ook Austin, ord, Renault, G. M. en rPieken aan een auto met als krachtbron, nteressant is de vinding kr. waarbij gebruik ge» t van een systeem om de gebogen schoepen te Ijtellen waardoor het mo- gasstroo'm te richten ei> |ns meer of minder stuw- e turbine te kunnen over- itors laat reeds jaren in bte bussen lopen met als pe gasturbine-motor, die tillingsvrijheid en geruis- Ionder voor dit vervoer Al met al zijn er ver- literessante veranderingen lNu deg asturbine-motor- Itische Teven glansrijk li an het tempo van Img nog versneld. (Van onze parlementaire redactie) Prof dr. Querido (P. v. d. A.) direc teur van de G.G. en G.D. te Amsterdam heeft een waarschuwing laten horen tegen activiteiten die rokers ertoe moe ten brengen met hun gewoonte te breken. „Zullen de mensen die met roken op houden niet komen tot andere vormen van verslavingen welke schadelijker zijn Prof. Querido liet zijn waarschuwing horen in de Eerste Kamer bij de be handeling van de begroting van sociale zaken en volksgezondheid. In tegenstel ling tot de heer Schipper (A.R.) had de Amsterdamse hoogleraar weinig waar dering voor de actie tegen het roken. Hij noemde het onzedelijk dat door een belastingverhoging geprobeerd wordt het roken van sigaretten te verminderen. „Roken is nog de zindelijkste van alle menselijke ondeugden. Het bergt niet in zich de schadelijke gevolgen van drank misbruik, van goklust en van seksuele uitspattingen", aldus prof. Querido. De sleutel van het probleem, aldus de hoogleraar, is een wetenschappelijk on derzoek met het doel de schadelijke stoffen uit de sigaret op te sporen en deze te verwijderen De heer Kranenburg (C.H.U.) vroeg aan de staatssecretaris meer de aan dacht te vestigen op verstandig roken. Rusland heeft gisteren op de ont wapeningsconferentie in Genève de eis gesteld, dat de ontwapening begint met het terugtrekken van alle kernstrijd krachten uit het buitenland. Dit zou in houden, dat de N.A.V.O. haar Ameri kaanse atoomschild in Europa zou ver liezen, terwijl Rusland zijn kernstrijd krachten slechts tot achter de Poolse grens zou behoeven terug te trekken. De Russische delegatieleider Tsarap kin noemde deze voorwaarde bij het be spreken van het Russische ontwape ningsplan in drie stadia. Hij zei dat de landen tot aan het derde stadium een „beperkt aantal" kernwapens zullen mogen behouden als beschermend schild. De eerste stap van het eerste stadium zou echter de terugtrekking van alle kernwapens zijn die nu op buitenlandse bodem gestationeei'd zijn. Tsarapkin stelde verder de eis, dat het Westen in principe met het Rus sische voorstel akkoord moet gaan, voor er over details als inspectie onderhan deld wordt. Washington heeft jaren geleden al een afschaffing van kernwapens in drie stadia voorgesteld. In het eerste stadium zou 30 procent der wapens moeten ver dwijnen, in de twee volgende telkens 3o procent. In het Westelijk voorstel waren echter geen suggesties opgeno- men betreffende de gebieden vanwaar de kernwapens het eerst zouden moeten verdwijnen. Koningin Juliana heeft gisteravond in een korte toespraak tot het Nederlandse volk iets van de achtergronden verklaard van de moeilijkheden die rond prinses Irene zijn ge rezen. Waarom de prinses, ondanks een kennelijk verzoek van haar ouders, niet naar Nederland is gekomen, is nu verklaard door de mededeling dat zij haar ouders heeft meegedeeld dat de verloving, waarover al zoveel geruchten de ronde deden, geen door gang zou vinden. Koningin Juliana zei gisteravond letterlijk Ik heb er behoefte aan u mede namens mijn man iets te zeggen. De laatste tijd is er veel gesproken en geschreven over onze dochter Irene. Er is een grote belangstelling getoond in haar plannen voor de toekomst. Wij hadden u zo graag eerder deelgenoot van die plannen willen maken. Maar dit kon werkelijk niet vanwege de heuglijke moge- ijkheid van een verloving. Dit zult u kunnen begrijpen. Maar nu moeten wij u helaas zeg gen dat onze dochter Irene ons vanmiddag heeft medegedeeld dat deze verloving geen doorgang zal vinden. U zult meevoelen dat onze dochter thans een bijzonder moeilijke tijd doormaakt. Wij doen daarom een drin gend beroep op u allen om haar de rust te gunnen waaraan zij onder deze omstandig heden zo zeer behoefte heeft. Wij hopen onze dochter binnenkort weer in ons mid den te zien. Voordat de toespraak vari de koningin was aangekondigd had een stroom van geruchten de verwarring rond Irene vergroot. Was zij tegen de wil van haar dinsdag naar Nederland teruggekeerde ouders in Spanje gebleven? Een vraag waarop ook gisteren het antwoord niet is gekomen. Uit de warrige situatie hadden zich overigens wel enkele opmerkelijke fei ten losgemaakt: Koningin Juliana en prins Bernhard waren dinsdagmorgen kort na negen uur uit Innsbruck vertrokken en per re- gerings-Friendship om 11.43 geland op Soesterberg. Vandaar was het konink lijk paar per auto naar het paleis Soest- dijk gereden, waar om zeven minuten over twaalf de koninklijke standaard werd gehesen. Vanuit Barcelona vertrok dinsdag morgen om kwart over tien de konink lijke Friendship die om tien-voor twee op Soesterberg landde. Prinses Irene was niet aan boord. Mr. J. van der Hoe ven, die haar kwam afhalen, keerde onverrichterzake terug naar paleis Soestdijk. Minister-president mr. V. Marijnen had dinsdagmiddag vier uur lang ge sproken met koningin en prins. Hij was naar het paleis ontboden, zodra het koninklijk paar daar was teruggekeerd. Omstreeks half zeven dinsdagavond wa ren op verzoek van premier Marijnen in hotel Kasteel De Hooge Vuursche te Baarn bijeengekomen de ministers Bies heuvel, Toxopeus en Scholten. Minister Toxopeus werd ,,bij missive" uit de Tweede-Kamer-vergadering geroepen, omdat zijn aanwezigheid elders drin gend gewenst" was. Particulier secretaresse mejuffrouw M. Wijnen had dinsdagmiddag desge vraagd meegedeeld geen flauwe notie te hebben van de verblijfplaats van de prinses. Ze kon evenmin een verklaring geven voor het feit dat Irene niet per Friendship op Soesterberg was geland, terwijl de rijksvoorlichtingsdienst had bevestigd dat zij per vliegtuig uit Bar celona zou zijn vertrokken. De laatste berichten over het konink lijk huis waren niet van speculaties ont bloot. Met name in Spanje is druk ge gist, vooral toen bekend was geworden dat jhr. De Ranitz, burgemeester van Utrecht, met een speciale opdracht in Madrid is geweest. De leiding van het op ongeveer twintig kilometer zuidelijk van Madrid gelegen kkoster van Alde- huma heeft dinsdagmiddag met nadruk ontkend dat Irene daar in retraite is. De Nederlandse ambassade in Madrid bleef even zwijgzaam als zij de laatste dagen geweest is. Het nieuwste gerucht is dat Irene in conflict is met haar ouders. Ze zou zelfs niet met de naam van haar toekom stige echtgenoot voor de dag willen ko men. Heel Den Haag heeft dinsdag in de grootst mogelijke opwinding geleefd. De ministers Marijnen, Biesheuvel, Scholten en Toxopeus, van ieder van de regeringspartijen dus een, hebben be- IN BORN (L.) is gisteren een vierjarig meisje verongelukt. Het kind stad plot- 0Vu en werd aangereden door een vrachtauto TOT TWEEDE-Kamerlid is toegelaten R Laan jr. uit Rotterdam, die nom v" d' A'-fractie de plaats in zal nemen van de tot commissaris van de Koningin in Noordholland benoemde mr. kranenburg. DE VIER Westduitse studenten, die bij Sen grotonderzoek in het Jura-gebergte door een overstroming van de buiten wereld afgesneden werden, zijn gisteren baar boven gehaald. TOON HERMANS' echtgenote is giste ren door het nationale Valentijncomité met een grote mand vol lekkernijen verrast. EEN 23-JARIGE vrouw uit Brunssum is gisteren tot een jaar celstraf veroor deeld, omdat ze vorig jaar haar man met een bijl op het hoofd geslagen had. BONDSKANSELIER Erhard is gisteren 67 jaar geworden. Hij heeft er geen feest van gemaakt, zoals zijn voorganger pleegde te doen. AMERIKA heeft een satelliet gelanceerd, die de geleerden meer gegevens zal moeten verschaffen over de activiteit van zonnevlekken, die een gevaar kun nen zijn voor ruimtereizigers. Het koninklijk paargadegeslagen door vele belangstellenden, komt op Soestdijk aan. raadslaagd over de tekst die de koningin over de radio zou uitspreken. Toen zij hun goedkeuring aan die tekst hadden gegeven was het niet meer nodig dat de minister-president zich nog naar Soest dijk begaf. De vier ministers stapten in een snelle auto en reden in 50 minuten naar Den Haag. Daar was intussen de minister raad al in de Trèveszaal bijeen. De mi nisters hebben hun andere collega's toen op de hoogte gesteld van de gang van zaken. Intussen had de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. Van Thiel, de fractieleiders van de vijf grotere frac ties laten waarschuwen. Om tien over tien werden de fractieleiders in de ka mer van mr. Van Thiel van de gang vair zaken op de hoogte gebracht, wéér door de vier ministers Marijnen. Toxopeus, Biesheuvel en Scholten. Een van de ministers verklaarde desgevraagd: „Prin ses Irene is niet in Nederland op dit moment". Op de vraag waar de prinses dan wél verbleef werd geantwoord: ,,Dat weten de ouders". Zij is ergens in Spanje. De verwarring rondom de prinses heeft ook de aandacht van de buiten landse pers. Een groot aantal corres pondenten is dinsdagavond naar Neder land gevlogen. In Innsbruck is inmiddels bekend ge worden dat het koninklijk paar spoedig naar Oostenrijk terugkeert en met de prinsessen Beatrix en Margriet de win- tervakantie in Lech zal voortzetten. Dinsdagavond zijn bij het gebouw van de Amerikaanse ambassade te Nicosia op Cyprus twee bommen ontploft, waardoor het gebouw zware schade opliep. Er heb ben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. Onmiddellijk nadat hij een mededeling over de bomaanslag ontvangen had, is de president van Cyprus, aartsbisschop Makarios, naar de Amerikaanse ambas sade gegaan. Na een kort bezoek keer de hij terug naar zijn paleis, waar hij de Amerikaanse ambassadeur, Fraser Wilkins, ontving. Makarios zou later op de avond een radiotoespraak houden. De president van Cyprus, aarts bisschop Makarios, heeft zich in beginsel akkoord verklaard met het plan voor een NAVO-politie- macht van 10.000 man voor Cy prus, indien deze politiemacht een formele verbinding met de Ver enigde Naties krijgt. Ook wil Ma karios dat de regering van Cyprus gekend wordt in de samenstelling van de politiemacht. De memoranda van Makarios waren dinsdagmiddag laat in Londen binnen gekomen bij minister Duncan Sandys en ambassadeur David Bruce. Ze werden overgebracht door Spyros Kyprianou, de Cypriotische minister van buitenlandse zaken. Toen deze de memoranda afge geven had bij het kabinet van minister Sandys deelde hij wachtende verslagge vers mee dat er vermoedelijk een of twee dagen zouden verstrijken eer van regeringszijde commentaar op het stand punt van Makarios gegeven werd. Hier uit leidde men af dat de memoranda door Engeland en de Verenigde Staten besproken moeten worden Ook Grieken land en Turkije zullen in dit overleg betrokken worden. Het voorstel inzake de N.A.V.O.- j politiemacht was onvoorwaardelijk aan vaard door de Turkse regering en de vertegenwoordigers van de Turkse be volkingsgroep op Cyprus. De Griekse regering had de aanvaarding afhankelijk I gesteld van aanvaarding door de aarts- j bisschop. Het plan voorziet in het uitzenden van 10.000 militairen, afkomstig uit de N.A. V.O.-landen, naar Cyprus voor de tijd van drie maanden. In die periode moe ten de leiders van de Griekse en Turkse bevolkingsgroepen in Londen een vredes conferentie bijwonen. De Turkse en Griekse militaire contingenten op Cyprus moeten gedurende de drie maanden van de afkoelingsperiode bevroren worden op hun huidige sterkte, terwijl deze beide landen zich moeten verplichten niet militair tussenbeide te komen zo lang de N.A.V.O.-politiemacht op Cyprus aanwezig is. IN ZWITSERLAND is een Westduitser gegrepen, omdat hij zich aan spionage voor een' Oosteuropese mogendheid zou hebben schuldig gemaakt. Weersverwachting tot woensdag- avond: Wisselende bewolking en plaatselijk rnkele buien. Krachtige tot harde, I langs de kust tijdelijk stormachtige I wind, draaiend naar noordwest. De- je iets *a£er£ temperaturen. vandaag: zon onder 17.34 uur. Maan onder 11.31 uur. oTargen: zon °P 813 uur. Maan op 3.19 uur. Journalisten en fotografen samen gestroomd voor de hekken van paleis Soestdijk. In Italië zijn de pogingen om een al gemene ambtenarenstaking af te wen den mislukt. Het is praktisch zeker dat vandaag in Italië geen treinen zullen rijden, geen post zal worden bezorgd, interlokale telefoongesprekken onmoge lijk zullen zijn, de scholen gesloten en slechts enkele regeringskantoren ge opend zullen zijn. De minister van bureaucratische her vormingen, Luigi Preti, heeft tevergeefs een laatste poging gedaan om door on derhandelingen met vakbondsvertegen woordigers de staking af te wenden. De vakbonden willen staken om een andere salarisregeling voor het over heidspersoneel te verkrijgen. De vroege re regering van ex-premier Amintore Fanfani had dit verleden jaar beloofd, maar moest aftreden voor zij haar belof te kon inlossen. De nieuwe regering van premier Aldo Moro wilde er niet aan beginen. betogend dat Italics economi sche moeilijkheden intussen groter zijn geworden. De staking zou vierentwintig uur duren. De drie grote vakbonden katholieke, communistische en socialistische heb ben te kennen gegeven dat er nog meer stakingen zullen volgen, indien die van heden geen resultaten zou opleveren. Zelden is er een 20 grote menigte op de been geweest voor de Hekken van paleis Soestdijk als gisteren. Een grote, steeds groeiende groep verslaggevers, fotografen en came ramensen had de wacht betrokken om niets van het nieuws, als dat zou komen, te missen. Velen stonden er al vanaf 's morgens zeven uur. En hoewel de zon scheen, was de tem peratuur er toch niet naar om ple zier te hebben. Het was koud, bit ter koud en er werd druk gestamp voet. Vanzelfsprekend trok de drukte ook andere belangstellenden aan. mensen uit de omgeving, die graag een glimp hadden opgevangen van wat er zou kunnen gebeuren. Men heeft echter alleen de ministers in en uit zien gaan. Het koninklijk paar heeft men nauwelijks gezien. Eerst nam men aan dat koningin en prins, na op vliegveld Soesterberg te zijn aangeko- men, per helikopter naar het paleis waren doorgegaan en in de achtertuin geland. Ze bleken echter per auto langs binnenwegen in snelle vaart naar huis te zijn gegaan. Het hijsen van de stan daard, om zeven minuten over twaalf, bevestigde hun aankomst. De journaiistenschare voor het paleis heeft, hoewel niemand er tussenuit durfde om even te gaan eten, toch niet al te veel honger moeten lijden. Vroeg in de middag kwam er namelijk een grote auto aanrijden en daar sprong een witgejaste dame uit, die onder luid gejuich een enorme pan erwtensoep uit de kofferruimte haalde. Ze heeft niet naar klanten hoeven zoeken. De warme snert was heel gauw uitverkocht en de wachtende nieuws- gaarders konden er toen weer uren tegen Ook op Schiphol heerste gisteren nog zenuwachtigheid, omdat men er niets wist van de wijze waarop koningin en prins uit Innsbruck terug zouden ke ren. Ook over de komst van prinses Irene tastte men in het duister. Ook op Soesterberg v het druk, toen later be kend werd da. het koninklijk paar daar zou landen. Toen verwachtte men ook nog dat prinses Irene daar zou aanko men. De verwondering onder de wach tende journalisten was groot, vooral omdat uit het toestel uit Spanje wel bagage geladen werd die kennelijk aan een dame toebehoorde. Zo heeft het gehele land tot 's avonds laat in een ware opwinding geleefd. Kamervoorzitter Van Thiel toonde gis teravond alle begrip voor het werk van de pers: toen bekend werd dat er een persconferentie zou worden gehouden, bood hij de grote schare binnen- en buitenlandse journalisten spontaan de gehele telefoonapparatuur van de Tweede Kamer aan, zodat men mei zou kunnen werken. Minister Toxopeus, Binnenlandse Za ken, heeft gisteren in de Tweede Kamer als zijn mening te kennen gegeven dat de deelnemende gemeenten aan „Rijn mond" niet ondergeschikt moeten wor den aan dit openbare lichaam. Rijnmond mag niet vervormd worden tot een grote gemeente. Mede om die reden voelde de minister er niets voor het bestuur van Rijnmond rechtstreeks te laten kiezen. „De ingezetenen van de samenwerkende gemeenten worden bepaald geen burgers van Rijnmond", aldus minister Toxopeus, tijdens zijn verdediging van het „wets ontwerp openbaar lichaam Rijnmond". Hij verklaarde tenslotte ook dat het hem onjuist leek de burgemeester van Rotterdam als voorzitter van Rijnmond aan te wijzen. Dat zou de burgemeester niet alleen te zwaar beiasten, maar het zou tevens de schijn wekken dat Rijn mond eigenlijk alleen maar een Rotter dams belang zou zijn. Het Rijnmond-debat moest plotseling worden geschorst omdat minister Toxo peus voor een dringende kwestie werd weggeroepen. De eerste Franse zaakgelastigde bij de Chinese regering in Peking zal „zeer binnenkort" worden benoemd, heeft het Franse ministerie van buitenlandse za ken gisteren gezegd. De woordvoerder noemde niet de naam van de nieuwe zaakgelastigde, die de komst binnen drie maanden moet voorbereiden van een Franse ambassa deur. Om ongeueer 13.45 uur arriveerde op Soestdijk een stationwagen, waaruit enige roodleren koffers, welke waarschijnlijk aan prinses Irene behoren, het paleis werden binnen gedragen. WIM IOOO,». LET OP SUS-KRANT PAGINA 4.

de Stem | 1964 | | pagina 1