Cor Steijn speelt lichtjes met vanavond orgel aan HUNTER HUNTER De Da verdwenen Vinei Hermans televisie EXPERIMENT MET DIZZY FINGERS" UITSLAG PRIJSVRAAG Ufa en het Heideroosje Haliplus Haliplus Erik Sikkes en boeken Arthur Grumiaux zondag op t.v. Milan-Real Madrid op Eurovisie W(L.. .V echte Anwükaan Luister naar Jaja, zingt U ook maar mee daar voor het scherm Terugblik door Martin Mons ifem-teuilleton melk sneue hulp aanvaring poetsen heks handeltje i Uit opa's krant Uw vitaminenschild DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 1 FEBRUARI 1964 (Van onze radio- en t.v.-redacteur) Het is koud in de enorme filmhal van de Cinetone-studio s aan de Duivendrechtse kade onder de rook van Amsterdam. Woensdagmid dag waren wij er even een kijkje gaan nemen bij de camera-repetitie voor het tv-programma rond Cor Steyn, dat vanavond wordt uitge zonden. Belichters sjouwden met felle schijnwerpers, die gericht moes ten worden op de immens grote „decorgongs van beschilderd hard board, terwijl achter de coulissen in het donker een echte tempelgong hing. Toen wy er even niet de hand tegen aan sloegen schrokken wij van de zwa re galm en iedereen hield verschrikt op met werken. Deze gongs vormen een stilistische achtergrond in het beeld rond de bijzondere gaste in deze uit zending, de charmante Zuidkoreaanse zangeres Lilifa. Haar frêle figuurtje ging schuil onder een enorme kostbare bontmantel. Zij liep te huiveren en be slist niet alleen van de zenuwen. Af en toe verschikte zij nog een paar spelden in haar ravezwarte, hoog op gekamde kapselt Voor een gesprekje was zij niet in de stemming. In het mid den van de vloer zat Cor Steyn achter zijn magische orgel. Tegen de achter zijde van zijn instrument stond een groot bord met talloze kleine lampjes. De lichtbronnetjes zijn verbonden door 3700 meter kabel met elke toets en toon van dit elektronische muziekinstrument. Nadat de camera's goed waren ingere den en meneer Cor Steyn precies mid den in het beeld zat klonk uit de re giewagen het commando van regisseur Ben de Jong „Alles klaar? Starten maar. Cor, met je „Rijer op de kla vieren". Tegelijkertijd produceerde een titela nimatie een zwart bord met witte letters de aankondiging „Muziek rondom Cor Steyn". Stop, stop, luidde het bevel, ..Cor, laat even je voeten op de pedalen zien". „Maggie ze eerst wel even wassen", luidde prompt de opmerking van Benny Behr. die met negen andere strijkers geanimeerd toekeken. Eindelijk was het zover. De lichten gloeiden aan, floormanager Ary van Diermen stak zijn vinger op en uit de klankkast, verborgen achter een bloem stuk, klonk een populaire medley van Cor Steyn. Het volgende nummer was de befaam de „Danse macabre". Hiervoor had Cor Steyn met strijkers en ritmesectie de muziek reeds een dag tevoren in de VARA-studio op de band laten vastleg gen. In de Cinetone-studio schonk deze play back hem de gelegenheid zich te verplaatsen naar het orkest bestaande uit vier trombones, vier trompetten en tien strijkers en een ritme-begeleiding, alle over afzonderlijke nodia verdeeld Cor Engelsma gaf een prachtige trompetsolo weg in „Mood indige", waarna ..De Shepherds" ..Beautiful isle of somewhere" ten gehore brachten. Kostelijk zong dit drietal daarna het liedje „Scharesliep" en toneelknechten rolden zonder gerucht een magnifieke vleugel op „de floor". Cor Steyn speelde „Notturna senza luna" met begeleiding van de strijkersgroep. Voor het publiek dat zichtbaar genoot van deze populaire muziek was het een belevenis om te zien, hoe de ene camera Cors linkerhand in beeld bracht, de an dere de rechterhand. Terwijl camera drie plotseling overging naar de tien strij kers om via een super-imposing dubbel beeld alles tegelijk dooreen te mixen. Nadat het applaus was verstomd gaf de heer Steyn uitleg van de stunt met het lichtbord. In speciaal door hem geschreven ar rangementen van ..Dizzy fingers" wilde hij via kleine lampjes de wervelende muziek visueel maken. Dat hem dit wonderlijk goed gelukte, zonder een .uitglijder" kunt u vanavond constate ren. Daarna zult u genieten van de zang door de exotische schoonheid Lilifa, die „Bon nore" zingt en het alom be kende „Heideroosje". De apotheose wordt gevormd door een vertolking van I've got rhythm" met medewerking van het koper, strijkers en orgel. Kortom een populair muzikaal t.v.-programma. Morgen brengt de KRO-tv de tweede serie zotgevallen van Erik Sikkes op het scherm. Nadat Erik in de eerste af levering tal van moeilijkheden met een kat te overwinnen kreeg, staat hem in deze tweede aflevering een nieuw avon tuur te wachten met boeken. Aan dit tweede deel werken, naast Willy Walden als Erik Sikkes en Mieke Verstraete als zijn tweelingzuster Hetty verder nog mee: Frits Butzelaar, Jetty van Dijk-Riecker, Coen Flink, Wim van Kouwenhoven, Sacco van der Made, Rudi Falkenhage, Ellen van Hemert en Els Bouwman. De ,,Sikkes"-afleveringen worden op het scherm gebracht onder spel-regie van Kees Brusse. De camera-regie heeft Nico Hiltrop, de produktie Nic Notten. De kijkers kunnen zondag 2 februari a.s. genieten van een optreden van de wereldvermaarde Belgische violist Ar thur Grumiaux. Hij is solist in een uit voering door het Amsterdams Kunst- maandorkest o.l.v. Anton Kersjes van de Symphonie Espagnole voor viool en or kest op. 21 van Edouard Lalo. Deze uitvoering heeft plaats in de reeks populaire klassieke werken uit het Fran se repertoire. De toelichting wordt ge sproken door Wouter Paap. LILIFA In show van Cor Steyn Advertentie) Na wel wat moeite, maar voor al met enorm veel plezier heeft de jury uit de tienduizenden inzenders de volgende drie als prijswinnaars aangewezen: Mirjam Bartelsman, Overveen, Bloemendaalseweg 339, behaalde de eerste prijs van f 999,99. De tweede prijs, groot f 333,33 is voor J. C. Greive, Putseweg 83, Hoogerheïde. E. M. A. de Vries, Voltastraat 11, Den Haag, sleept tenslotte de derde prijs, f 111,11 in de wacht. Uit het grote aantal inzenders Icons de jury er bovendien nog 1000, die dezer dagen een grote doos Hunter thuis kregen. Aan allen die hebben meegedaan heel hartelijk dank voor uw inzending. Bent u niet "in de prijzen gevallenzoals dat heetdan kunt u toch met zoveel anderen zeggen: Indien de diverse voetbalbonden geen roet in het eten gooien, bestaat er een grote kans dat woensdagavond 12 februa ri de returnwedstrijd FC Milan - Real Madrid wordt uitgezonden door de Euro visie. De wedstrijd wordt in Milaan gespeeld voor de kwartfinales voor de Europa- Cup. Zoals bekend heeft Real Madrid na de 4-1 overwinning in de Spaanse hoofdstad de beste papieren in handen om de halve finales te bereiken. De NTS is van plan deze Eurovisie-uitzen ding over te nemen, hetgeen betekent dat de NCRV haar programma dient te wij zigen. Reeds nu heeft de NCRV aange boden om de filmrubriek van Peter van Campen en de aflevering van het feuille ton .Ridder van Maison Rouge" te laten vervallen. Na de wedstrijd zal een nieu we aflevering van de strip „Stiefbeen en zoon" op het scherm- worden vertoond. Zaterdagavond biedt de KRO op Hil versum I (402 m) om 19.30 uur de po pulaire klassieken; om 20.30 uur gevolgd door het programma „Rieleksen". Ver volgens is er om 21.50 uur het program ma „Bric a brac" en om 22.40 uur de discussierubriek „Kruispunt". De twee de symfonie van Saintsaens wordt om 23.10 uur uitgevoerd en tot slot kunt u om 23.35 uur luisteren naar variaties over „Ich bin der Scheider Kakadu" vai^L^ran Beethoven. Op Hilversum II (298 m) is er om 19.50 uur een reportage over de Win terspelen en om 20.05 uur het program ma „Specialiteiten". De teenagershow „Vijf seconden van woef" kunt u om 21.15 uur beluisteren. Om 22 uur volgt de hoorspelserie „Langs vergeten we gen", en om 22.40 uur de rubriek „Ba lans". T.enslotte is er om 23.20 uur het programma „In de lusthof der lichte muze". Zondagochtend zendt de KRO op Hil versum I om 8.30 uur de kaarsenwij ding, processie en hoogmis t.g.v. Maria Lichtmis uit in de parochiekerk van Steyl (Limburg). Om 11.15 uur is er het muzikaal pro gramma „Medaillon" en om 13.10 uur de rubriek „Jaar in, jaar uit". Het en semble „I Virtuosi di Roma" voert om 14.15 uur drie concerten van Corelli uit. Vervolgens worden om 15.05 uur de zondagmiddagklanken met muziek en sport uitgezonden. Zondagavond opent de KRO om 20.15 uur het programma met „Wij zingen de wereld rond"; om 20.45 uur gevolgd door het hoorspel van een kindertragedie „Ik loop allenig achter de kist". De bari ton Herman Prey zingt om negen uur, en om 21.15 uur volgt de cyclus „Strijk kwartetten van Beethoven. Het program ma „Wissewassen" begint om 22.00 uur en tot slot is er om 23.05 uur „De vrije muziektribune". Op Hilversum I is er zondagochtend om 8.30 uur „Weer of geen weer" en om 10.45 uur het programma „Alleen op zondag". De AVRO zendt om 12.00 uur de Zaaiersshow uit en om 14.10 het strijdkrachtenprogramma „Tot uw or ders". Daarna musiceert om 15.20 uur het Wiener Oktett en om 16.00 uur het Metropole Orkest. Om 17.00 uur is er een reportage van het discobal. De avond wordt om 20.05 uur door de AVRO ingezet met „Klankomrankte le vens". Het hoorspel „Gevaarlijke thee" kunt u om 21.20 uur beluisteren, terwijl om 22.00 uur de groten van het concert podium musiceren. Voorts is er om 22.20 uur een reportage uit Innsbruck. Jo- han Jones met zijn kwartet en koor zingen om 22.55 uur Amerikaanse songs en tot besluit concerteert om 23.20 uur het Philharmonisch orkest. Zaterdagochtend en zaterdagmiddag worden er van twaalf tot half vier rechtstreekse Eurovisiereportages gege ven van de Winterspelen in Innsbruck. Om 15.30 uur volgt een film uit de Rawhwide-serie getiteld „Mensenjager", Om 16.15 uur is er een filmdocumentaire over een winterbivak van een groot Amerikaans circus, terwijl Rien Bal om half vijf de sportrubriek verzorgt. Pipo de clown vertelt om 17.00 uur aan de jeugd het veyvolg van zijn avonturen onder het wateroppervlak. Zaterdagavond is er om 19.30 uur een Nederlandse samenvatting van de Olym pische Winterspelen, om 19.45 uur ge volgd door een overzicht van de Oosten rijkse t.v. Na het journaal begint om 20.20 uur de VARA-rubriek „Achter het nieuws en om 20.45 uur vertoont men een film uit de serie „Vrije nieuwsga ring, die tot titel draagt „Cadeautje voor oma". Liefhebbers van de lichte mu ziek kunnen om 21.10 uur genieten van een muzikaal programma rond Cor Steyn. Het veel bekritiseerde program ma „Zo is het toevallig ook nog eens een keer" wordt om 21.55 uur uitgezon den. Daarna geeft de NTS om 21.40 uur een Eurovisie-filmoverzicht uit Inns bruck en om 23.10 uur het tweede jour naal. Tenslotte schakelt men om 23.15 uur weer over naar Innsbruck voor een reportage van de ijshockeywedstrijd ZwedenUSA. Zondagmiddag van half een tot drie uur kunt u kijken naar een Eurovisie uitzending van de Olympische Winter spelen over de slalomwedstrijden voor heren en het ski-springen te Seefeld. De kerken geven om 15.30 uur een herha ling van de reportage „Monumenta Ju daica", terwijl om 17.00 uur een kerk dienst wordt uitgezonden uit de gere formeerde kei'k te Wassenaar. Zondagavond wordt om half acht een Nederlands commentaar gegeven op de gebeurtenissen bij de Olympische Win terspelen. Na het journaal dat ditmaal om 19.45 uur wordt uitgezonden begint om 19.50 uur de rubriek „Sport in beeld". Om 20.15 uur volgt er tot half tien een reportage van het kunstrijden voor da mes vrije figuren, te Innsbruck. Willy Walden komt u om 21.30 uur amuseren met zijn lotgevallen als Erik Sikkes en de bibliotheekboeken. Om 22.00 uur is er een concert door het Amsterdams Kunst- maand Orkest met als solist de befaam de violist Arthur Grumiaux. Pater P. Wesseling houdt om 22.35 uur de epiloog en om 22.45 uur volgt het tweede jour naal. Tot besluit schakelt men om 22.50 uur weer over naar Innsbruck. De Nederlandse kijkers raken zo lang zamerhand precies op de hoogte van de springtechniek der skiërs, de durf van de bobsleërs en de vaardigheid van de hard rijders. Zes uur van de uitzendingen van gisteren waren weer gewijd aan de Olympische winterspelen in Inssbruck en op- het gevaar af in herhaling te tre den moet wederom gezegd worden dat de presentatie van de Oostenrijkse en Nederlandse televisie en het commen taar van een uitnemende kwaliteit wa ren. Zelfs felle tegenstanders van t.v. in het algemeen kijken met genoegen naar bijvoorbeeld een spannende ijshockey wedstrijd. De NCRV had tot taak het resterende gedeelte van de avond te vullen. Gevuld werden die enkele uren wel, maar de kwaliteit van het gepresenteerde was be paald niet om over te juichen. Steeds weer wordt het spel „Stiefbeen en zoon" gehandhaafd, blijkbaar omdat dit serie- spel bij een kleine groep goed in de smaak valt. Het overgrote deel van de kijkers zal zich echter maar matig ver maken bij dit als komedie bedoelde stuk. Peter van Campen bracht op rustige manier de nieuwsrubriek „Attentie", waarin vooral de reportage over de Su- rinamers in Nederland naar voren sprong. Pi Scheffer presenteerde in zijn rubriek „Pas geperst" weer het aller nieuwste op het gebied van grammofoon platen. De NCRV besloot de uitzending met een aflevering van de spannende filmserie „Ridder van maison rouge". Ongetwijfeld zullen echter nog velen hierna hun volei aandacht hebben be steed aan de ijshockeywedstrijd van Inns bruck. het grote duel tussen Tsjecho-Slo- wakije en Rusland. M.v.d.K. Tengevolge van een toespraak door de minister van Binnenlandse Zaken, die zo erbarmelijk Nederlands sprak dat men bijna het play-back-systeem zou adviseren met gebruik neming van een nieuwslezer, misten de kijkers naar de Vlaamse televisie het eerste deel van een concert o.l.v. Eduard Flipse. Het werd gecompenseerd door wat nog volg de: sublieme zuidelijke muziek met een briljante Del Pueijo als solist. Visueel werd er gehaald wat er te halen viel, want niemand minder dan Mare Lie- brecht. die weet wat een partituur is, had de regie van deze hoogstaande pro duktie. 42) Hoewel wij noch van de AVRO, noch van andere zijde een be vestiging konden krijgen is het vrijwel zeker, dat de oneman- show van Toon Hermans na af loop van diens tournee, op het televisiescherm zal verschijnen. Waarschijnlijk pas aan het einde van dit jaar. Reeds twee dagen zijn tv- en PTT-technici bezig om de straalverbinding in orde te maken tussen het audio-visueel schakelcentrum te Hilversum en het theater Carré te Amsterdam, waar Toon Hermans grote triom fen viert. De voorstellingen zijn avond aan avond uitverkocht. Voor de zieken, bejaarden en dui zenden die niet bij machte zijn om een toegangsbiljet te kopen, zal dit besluit van Toon Hermans met groot enthousiasme worden ontvangen. De koning van de „gulden humor" stelt hiermee een daad, die zijn enorme popu lariteit alleen nog meer kan doen toenemen. Uiteraard is zo'n beeldreportage niet te vergelij ken met de echte blije sfeer tij dens het optreden van Toon in een schouwburg. Hen die Toon in levenden lijve kunnen gaan zien zouden wij dan ook aanra den een bezoek aan zijn voor stelling niet achterwege te laten, omdat de tv straks een „uitsne de" van zijn programma zal ge ven. Trouwens zij die de show hebben gezien, kunnen later nog eens nagenieten van een onver- "iet laten zitten, nietwaar?" jé .Goede hemel, inspecteur, is u het? Ik dacht nota bene, dat het de melk- boer was. Ik hoop maar, dat u mij komt vertellen, dat de politie ds Da Vinei op het spoor is." „Tot mijn spijt niet, mijnheer Lime stone. Och. Appelmans, wacht hier maar even in de gang tot we klaar zijn. Drie man is zo'n invasie. En u? Valt er van uw kant ook geen resultaat te melden?" „Van mijn kant? Hoe verwacht u nu resultaat van mijn kant? Waar de po litie met al do hulpmiddelen waarover zij beschikt, niet slaagt, kunt u toch zeker niet verwachten, dat ik wel suc ces zou hebben Ik zie mezelf al op zoek naar dat schilderij. Ik zal wel wijzer zijn. Voor zoiets heb ik toch de tijd noch het geld beschikbaar. „Ik hoorde anders, dat u alle mark ten en opkopers af graast." „O, dat? Die arme Harry heeft het nu eenmaal in zijn hoofd gezet dat de dief niet heeft geweten welke waarde volle vangst hij had gedaan. En dat het daarom best mogelijk kan z.jn dat de Da Vinei bij de een of andere'han delaar in tweede hands meubelen ver- zeild is. Mijn vakantie is door deze el lendige geschiedenis toch oederven daarom geef ik hem maar zijn zin en sjouw de paar dagen, die ik njg heb met hem mee. Hij spreekt geen woord Hollands, in zijn eentje komt hi] dus niet ver." „Maar u is het niet met hem eens?" ,,Neen, helemaal niet. Als dit een ge wone diefstal was geweest, had die ke rel wel wat anders kunnen meenemen, dat in zijn ogen meer waarde had. Neen, inspecteur, de Stokeley Da Vin ei is in opdracht gestolen en al lang de grens over, daar ben ik zeker van. Die hangt al hoog en droog bij de op drachtgever." „U had uw vacantie in Yoego-Slavië willen doorbrengen, nietwaar?" ..Ja. daar is nu tot mijn spijt niets van gekomen. Ik kpn Harry hier toch getelijke avond. bent vrienden of je bent het niet Zo denk ik er tenmiste over." „Dat is heel mooi van u, Ik ben er zeker van, dat uw vriend het dan ook erg waardeert. Nietwaar, mijnheer Al- tringham?" Harry Altringham mompelde iets on verstaanbaars en stak een sigaret op. „Ik ben bang, dat ik erg ongastvrij lijk." zei de honorable Bobby. „Maar u komt op zo'n ongewoon uur, dat ik werkelijk niet weet...Een kop thee mis schien?" ..Thee?" protesteerde Altringham. .,Wie biedt iemand nou thee aan. Whis ky, inspecteur? Ik ben er zeker van dat de inspecteur graag een whisky soda zal accepteren." KP X(ï- V Bobby Limestone wierp zijn vriend een woedende blik toe en Perquin ver ontschuldigde zich, dat het voor hem en zijn collega nog te vroeg was. Dan zei hij: „Vertelt u mij eens, mijnheer Limestone, waarom maakte u zo'n omweg?" „Omweg?" „Ja. U zult het toch wel met me eens zijn, dat de weg over Parijs een omweg is?" ,Maar ik ben helemaal niet m Pa rijs geweest. Hoe komt u daarbij?" „Kom nu. mijnheer Limestone, u heeft daar gelogeerd in een hotelletje bij de rue des Capucines. De volgende dag is u weer vertrokken, niet naar Joego slavië maar terug naar Amsterdam." „Tja, ik had het liever stilgehouden. Er IS een dame in betrokken, begrijpt En haar man...Het is me natuur lijk onmogelijk u haaf naam te noe men, inspecteur." „O, ik wij het u niet onnodig moei lijk maken, mijnheer Limestone." Bobby Limestone keek hem wantrou wend aan. In Canterbury (Engeland) kreeg de politie tientallen telefoontjes van mensen die beweerden dat een dief de melkflessen die zy op de stoep had den staan, had leeggedronken. De poli tie ging op onderzoek uit en arres teerde twee verdachten. Het bleken 4 twee gorilla's te zyn. Zij waren losge broken uit een particuliere dierentuin. „We hebben brandslangen moeten ge bruiken om ze te vangen", verklaarde i de dienstdoende inspecteur later, ver- ontschuldigend op zijn kletsnatte uni form wyzend. „Tom, het IS zover", sprak een vrouw in Manchester tot haar echt genoot, die op dat moment in diepe slaap verkeerde. „Help!" riep de man. Hij rende naar buiten om in een tele fooncel de vroedvrouw en de dokter op te bellen, maar botste daarbij zó hard tegen een lantaarnpaal dat hij buiten westen raakte. Men bracht hem naar het ziekenhuis. Toen hij bijkwam hoorde hij, dat zijn vrouw zich ver gist had. Daarop zei hij nuchter: „Nou, dan zal ik hier blijven liggen totdat zij me gezelschap komt houden". Een Brits schip heeft in de Australi sche wateren een eigenaardige aan varing gehad. Midden op zee voer het schip tegen een walvis aan. Het dier werd letterlijk aan de boeg van het schip vastgespietst. Er kwam heel wat aan te pas voor het schip de walvis kwijt was. 17 3 4 5 6 7 8 9 A Is die kaart er nog bij kan mag je bier blijven werken. In Amerika is een onderzoek onder Horizontaal: 1. garnituur gedenkboek. 2. ooievaar. 3. zelfkant. 4. knorhaan rivier in Spanje. 5. bergweide telwoord. 6. snoer om papier aaneen te rijgen jongensnaam. 7. plaats 'in Gelderland. 8. gewas. 9. in de mond loot. Vertikaal: 1. muzieknoot onwrikbaar mu zieknoot. 2. vergiftigde grassoort. 3. voorzetsel familielid fami lielid. 4. Engelse herberg rustteken in de muziek. 5. voornaam van bekend voetballer laagte. 6. ongevulde kip. 7. brcmiium meisjesnaam voor zetsel. 8. gedrukte plaat. 9. muzieknoot gewicht jongens naam. •;o suo tui (j tuard '8 aj aaq jq 'l uaq aSaj 9 iep sqe 5 ejas uui -f ed euio aj g WP Z op ted IS I •;ua ibbjo '6 iueid "8 apa 'L sueq sm\ "9 uaa uqe g o.rqa uood f 8au '2 Jaqja z mnqi* ;as 'i HOH :£u|sso[do de schoenpoetsers gehouden. Er zijn tienduizend meisjes, die haar boter- f ham verdienen door schoenen te poet- 9 sen. Het was de onderzoekers opgeval- f len, dat deze meisjes 20% meer fooien ontvingen dan de mannelijke schoen- poetsers. Men heeft daaruit de gevolg- q trekking gemaakt, dat mannen ervan houden als meisjes hun schoenen poetsen. a Mevrouw Sybil Leek, een ingezetene i van het dorp Burley in Engeland, is tf uit haar huis gezet. Dit is gebeurd t omdat zij, volgens zeggen, een heks is. 4 „Ik ben inderdaad een heks", zegt j mevrouw Leek, „maar ik doe met mijn krachten niets dan goeds. Het is 9 harteloos om een fatsoenlijke heks op f straat te zetten en over haar te rod- 9 delen. Ik geloof dat alles het gevolg is 4 van jaloezie. Ik ben namelijk niet al- f leen heks, maar ik heb ook sex. Zo- 4 doende". f Een zekere David Thomas (woon- 4 achtig in Swansea, Wales) heeft het gepresteerd om voor 300 gulden het station van zijn woonplaats te ver- kopen. „Het stond leeg", zei hij, „en J ik dacht dat niemand er meer iets aan J had. Daarom heb ik het als eerlijke 4 vinder verkocht". 4 De ellende was allleen, dat de heer Thomas zijn driehonderd gulden kreeg 4 in de vorm van een ongedekte cheque Hij werd deswege ontslagen van rechtsvervolging. 1 FEBR. 1914. Sedert enkele dagen maken vooral 9 de fransche bladen zich druk over een kwestie, die nauw verband houdt met 4 enkele fransche defensie-geheimen. In 4 Rusland bestaat 'n wapenfabriek, de 4 zoogenaamde Poetilof-fabriek, waar i kanonnen vervaardigd worden volgens a het fransche systeem-Creusot. De Poe- tiloffabriek leed de laatste maanden x zeer aan geldgebrek en klopte bij ver- 9 schillende bankiers om verscheidene 4 miljoenen aan. Naar beweerd wordt. 4 zou de St. Petersburgsche vertegen- 4 woordiger van Krupp aan de russi- f sche banken, die met Poetilof in relatie i staan, het aanbod hebben gedaan van een kapitaalsuitbreiding ad 20 millioen roebel. Was het aanbod der firma Krupp aangenomen, dan zou de fa- J bricage van het 'russisch oorlogsmate- 4 riaal onder controle der firma Krupp 4 en dus onder duitsche controle komen 4 en zou het de firma Krupp weinig f moeite kosten, nauwkeurig kennis te nemen van het systeem-Creusot. De i fransche en russische regeeringen, die aanvankelijk weigerden geld te leve- J ren, hebben maatregelen genomen dat het aanbod van Krupp van de hand 9 zal worden gewezen. 4 (Advertentie) tegen griep, vermoeidheid, slapte, nervositeit, verkoudheid Neem nu elke dag zo'n kleine capsule Haliplus die bovendien zo makkelijk is in te nemen. U komt dan gezond de winter door! fLACON 100 CAPSULES f 3.80 60 CAPSULES f 2 25 multivitaminen voor het hele gezin ,,Ik ben blij, dat u mijn delicate po sitie begrijpt," zei hij vervolgens. „Nu, zodra ik toen hoorde van de diefstal van de Stokeley Da Vinei, ben ik hals over kop teruggegaan." „U arriveerde dinsdagavond heel laat in Parijs. U ging de volgende dag weer weg. Toen had de diefstal toch nog niet plaats gehad?" ,.Ik ben de volgende dag wel uit dat hotelletje gegaan, maar niet uit Parijs. Waar ik de nacht van woensdag op donderdag Was, kan ik u niet zeggen om redenen, die u, vertrouw ik, wel zult eerbiedigen." „Hoe kwam u te weten, dat de Da Vinci was gestolen?" Harry belde mij die donderdagmor gen op." „U logeerde de nacht van woensdag op donderdag bij een zekere mijnheer O'Malley, een Amerikaan, die in Pa rijs een huis heeft Boulevard Clichy." Bobby Limestone's mond vertrok e- ven nerveus. .Het spijt me. maar men heeft, u verkeerd ingelicht," zei hij dan vlak. „Ik heb nooit van een mijnheer O'Mal ley gehoord. Laat staan dat ik bij hem gelogeerd zou hebben. Wanneer u mocht denken, dat madame O'Malley. als er tenminste een madame O'Malley be staat..." „Neen, uw verblijf daar stond niet m het teken van Eros maar van Mer- curius. die, zoals u ongetwijfeld weet de god van kooplui en dieven is." ,,Ik begrijp werkelijk niet waar u heen wilt inspecteur," antwoordde Li mestone hoofdschuddend. „Nu moet u niet overdrijven, mijnheer Limestone. Ik had u voor intelligemer gehouden. Uw bezoek bij mijnheer O' Malley had ten doel het verkopen van de Stokeley Da Vinei." ,.Maar inspecteur, hoe komt u op dat malle idee?" rv'iF™ de yei'klaringen Van mijnheer O Malley zelf. „Beweert die mijnheer O'Malley dat ik bij hem zou zijn geweest om hem te vragen met mij mee te gaan naar Am- sterdam om te onderhandelen over de aankoop van de Da Vinci? Wat of wie Is ^ïe mijnheer? Een museumdirec teur? Of een kunsthandelaar? Nu ja, dat komt er ook niet op aan. Ik had met de ver koop van de Stokeley Da Vinci net zo weinig te maken als Harry hier. De verkoop was een aangelegenheid van de kunsthandel Tergaard en Rappaport. Mijn vriend had daar het schilderij al leen maar af te leveren." ..Het was voor mijnheer O'Malley vol strekt'niet nodig naar Amsterdam te komen. U had het schilderij bil u. Dat dacht u tenminste. Maar mijnheer O'Malley, of beter zijn rechterhand bij dergelijke aankopen, mr. Johnstone, meende reden te hebben te twijfelen aan de authenticiteit. Mijnheer O'Malley wenste daarom nog een tweede opinie. Een deskundige, die meer voor hem had gewerkt en die geen vragen stelde over de herkomst van zijn aankopen. Er werd daarom besloten, dat u die nacht bij O'Malley zou logeren. Toen u de volgende morgen hoorde, dat het door u meegebrachte schilderij een kopie was u dadelijk wat een domme fout u had gemaakt en reed u zo snel u kon terug naar Amsterdam om te beletten, dat het origineel spoorloos zou verdwii- 1. Maar u kwam te laat". Het is erg jammer in zekere zin, dat u tc laat kwam. mijnheer Lime stone, want dat heeft twee mensen het leven gekost." „Dus toch!" Harry Altringham had zich omgedraaid en staarde doodsbleek zijn vriend aan. „Dus toch! En je hebt mij gezegd Maar ik wist het wel! Ik heb het al die tijd wel geweten! Ik wou net alleen maar niet weten ezel, die ik geweest ben!" PnHivU ie..mon.d Harry. Je praat onzin. En ik krijg sterk de indruk, dat de inspecteur hier ook onzin praat. Ik kan natuurhjk met zeggen, wie er bij die mijnheer O Malley is geweest. En wat 1J a0, 1 fePr°beerd hem aan te sme- ren. Als die iemand mijn naam heeft gebruikt, is het hoog tijd. dat de politie daar eens een onderzoek naar instelt. De Franse politie natuurlijk. Ik geloof tenminste niet. dat wat er in Parijs heet te zijn gebeurd onder de bevoegd- heid van inspecteur.., inspecteur ja valt lk werkeliJk uw naam kwijt', (Wordt vervolgd)

de Stem | 1964 | | pagina 5