...timmerlieden van het hos De kleinste bloem in het Navo-tuintje BELGIE IN DE SPIRAAL... SOMS DOEN VERNIELERS GOED WERK Hij mijdt de harsbomen Moskouse „bijltjesman ter dood veroordeeld Inflatie ondanks prijsbewaking t t i HYPOTHEKEN! j GEERTS - BREDA naaisters en leerling naaisters j BOEKENPLANK bekwaam bouwkundig oplichter Spechtesmidse V/onderlijke tong Geroffel als zang Groothertogdom Luxemburg 7-, Bellei"^^ Mondbrf f De eenheid der christenen Wenken voor de modelspoorbouwer Engels vademecum GEEN BEROEP MOGELIJK Prij zencommissie Inflatiespook Van Dissel J. Mijs De heer H. Koekoek komt spreken over de Landbouwproblemen van deze tijd 4 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 1 FEBRUARI 1964 DE SPECHTEN... (Van een medewerker) al op een behoorlijke vvoonlijk aan de nieuws- Het is zeker niet ten afstand te horen. Gaat gierige blikken. Juist in onrechte, dat de spech- men op dit geluid af, deze tyd van het jaar ten de timmerlui van het dan is al tamelijk vlug valt het heel wat gemak- bos worden genoemd. Zo- de boom ontdekt waar- kelyker een timmerende als een timmerman zijn in de specht moet zitten, specht te ontdekken. Dit beitel hanteert, doet de In de zomer blyft men geldt trouwens voor alle specht dit met zijn oer- meestal bij deze weten- vogels, hetgeen een wan- sterke snavel. Zijn ge schap want het groen deling in de natuur zo klop en geroffel is vaak onttrekt de vogel ge- aantrekkelijk maakt. De Specht is eigenlijk een heel bij zondere vogel. In de vlucht valt hij al direct op, hij vliegt nogal slordig. Eerst een eindje omhoog en dan naar beneden. Hij heeft dan ook geen tijd voor mooi gevlieg, bij hem voert de vlucht recht op het doel af. Het lijkt alsof de boom magnetische kracht op hem uitoefent zo plakt hij ineens tegen de stam. Met zijn klimvoeten, waar van twee tenen naar voren en twee achterwaarts staan, kan hij zich stevig vasthouden. Hij loopt met het zelfde gemak tegen de stam op, zoals ande ren op de begane grond. Normaal ge sproken zou de vogel volgens de wet van de zwaartekracht moeten kantelen, maar ook hiermede heeft de natuur rekening gehouden. lijk ontwikkeld. Deze zit aan een kort tongbeen dat uitloopt in een paar ban den, die achter langs de schedel lo pen. In rust hangen deze banden in een boog langs de hals onder de huid. Worden deze banden nu aangetrokken, dan schiet de tong ineens naar buiten. Bovendien heeft deze tong nog weer haken - behalve bij de groene specht - en is nogal kleverig. Zo kan deze bos vogel dus de insekten uit gangen en naden van de schors halen. Bij het zoeken van insekten gaat zijn voorkeur uit naar loofbomen. Zou hij immers veel in harsbomen hakken, dan liep hij kans dat de kleverige hars zijn ve ren aan eikaar zou plakken. Vooral in deze tijd van het jaar zijn de insekten nogal schaars en moet de specht naar ander voedsel uitzien. Hier toe dient o.a. de kegel van de spar. De pit hieruit te halen is geen gemak kelijke opgave, maar de vindingrijke vogel heeft hierop iets gevonden. Hij klemt de kegel namelijk vast in een takkevork, zodat hij gemakkelijk op en in de kegel kan hakken. De „spaan ders" vliegen dan in het rond om uit eindelijk de grond te bezaaien. Daar hij graag op dezelfde plaats zijn kegels stuk hakt, vallen deze spaanders dus steeds op dezelfde plek. Zo ontstaat de zogenaamde spechtesmidse". Een van de meest voorkomende is de groene specht, ongeveer ter grootte van een tortelduif. Aan het groen ve- renpak heeft hij zijn naam wellicht te danken. Zijn felrode bovenkop steekt Dient de staart by andere vogels als s.tuurorgaan, bij de specht heeft hij nog een ander doel. De specht steunt hier namelijk mee tegen de stam. Daarom zyn de staartpennen bij hem zo zwaar en sterk geworden. Wanneer een specht een boomstam aan het bewerken is, vliegen de spaan ders in het rond. Eerst gaat het een eindje horizontaal de stam in en dan naar de diepte, waar hij de nestkom wil hebben. De zwarte specht heeft hiervoor een drietal weken nodig maar in die tijd heeft hij dan ook een gat weten te maken, dat soms wel één me ter diep is. Wanneer wij het gehamer van deze vogel horen, wil het niet al tijd zeggen dat aan de „woning" wordt gewerkt. Op zoek naar insekten hakt hij onophoudelijk op takken en stammen en zoekt ijverig de spleten in de schors af. Om dit voedsel te kunnen bemach tigen is de tong bij de specht wonder wel erg tegen dit groen af. Hij is de enige specht die ooit in een lied is bezongen n.l, „The woodpeckersong", welk enige jaren terug nog tot de top hits behoorde. Deze eer heeft hij zeker te danken aan zijn lachend geluid. De grote bonte specht is iets groter dan de spreeuw. Met zijn rode achterkop en buik, de grillig zwart en wit gete kende bovenzijde, is hij een fraaie vo gel. Zijn volksnaam, eksterspecht, wijst op zijn uiterlijke gelijkenis met de ek ster. De verkleinde uitgave van deze is de kleine bonte specht die ongeveer zo groot is als een mus. Ook zijn bo venkop is glanzend rood. Zijn achter hoofd. nek en bovendelen zijn overwe gend zwart met witte dwarsbanden. Op zijn vuilwitte onderzijde komen donkere lengtestrepen voor. De laatste van onze spechtenfamilie, de zwarte specht, is ook de grootste en wel iets kleiner dan de kraai. Hij is geheel - hoe kan het ook anders - zwart met bij het mannetje een geheel rode bovenkop. Bij het wijfje is het achterhoofd echter geheel rood. Hij komt het liefst voor in die* streken waar gemengde houtopstanden aanwe zig zijn. „De „zang" van de spechten wordt geheel anders geuit dan bij andere vo gels. Deze laatste doen het met schit terende of minder mooie klankvolle ge luiden. De specht moet om de gren zen van zijn territoir en zijn verliefd heid kenbaar te maken de hulp van een medium n.l. een dorre tak inroepen. Door hierop snelle snavelhouwen te ge ven begint de tak te trillen en ont staat het spechtengetrommel. De klei ne bonte specht doet dit zeer veel. Hij trommelt zachter maar sneller dan de grote bonte. De groene doet het niet zoveel en laat meer zijn lacheiide schreeuw tussen de bomen horen. Als verdelgers van houtvemielende en in de schors wonende insekten zyn de spechten van grote betekenis. De hout vernieling door het hakken in de bo men voor nestbouw, moet hen niet zwaar worden aangerekend. Zij begin nen het hol byna steeds op een rotte plek uit te hakken. Deze plek vormt immers reeds het begin van inrotting van de boom. Daarby wordt door het ophangen van geschikte nestkasten de vervaardiging van natuurlijke holen door de spechten enigszins beperkt. Het groothertogdom Luxemburg is slechts een overblijfsel van wat Luxem burg vroeger was. In de 17e eeuw was zyn grondgebied meer dan vyf keer zo groot als thans. In 1659 moest Luxemburg een gedeelte van zijn grondgebied aan Frankrijk af staan. Dit gedeelte omvatte onder meer de steden Diedenhoven (Thionville) en Damvilliers. In 1815 ontving Pruisen een gebied, dat onder meer Bitburg en Sankt Vith omvatte. Jn 1839 werd het Waalse gedeelte bij België gevoegd, terwijl het Duitse gedeelte werd toegewezen aan de koning van Nederland. Later heeft het bij herhaling maar wei nig gescheeld of Luxemburg was ver dwenen als onafhankelijke staat. In 1866 wilde Napoleon III zich van Luxemburg meester maken en Willem III (koning van Nederland en groothertog van Luxem burg) bleek bereid het aan de Franse keizer te verkopen. De Duitse kanselier Bismarck verzette zich evenwel tegen deze transactie. Oostenrijk stelde daarop voor Luxemburg bij België te voegen. In ruil daarvoor zou België enkele kan tons van de provincies Henegouwen en Namen aan Frankrijk moeten afstaan; de Belgische regering wees echter deze voorstellen van dé hand. Tijdens de tweede wereldoorlog werd Luxemburg als land met een Duitsspre kende bevolking „Heim ins Reich" ge voerd. Luxemburg m f -o Petinqen Remich J vv. •RumelingensW^ F rank RIJ KSS$ Werkelijk een tamelijk bewogen poli tieke geschiedenis. Thans is Luxemburg echter een onaf hankelijk land. Niet meer neutraal zoals voor de oorlog, want het is lid van de Navo (strijdkrachten 2000 man!) en het is tegelijkertijd het kleinste lid van deze Atlantische organisatie (oppervlakte 2.586 km2, bevolking 320.000 inwoners). Luxemburg is eveneens lid van de drie Europese Gemeenschappen. Het is een belangrijk producent van ijzererts (6,5 miljoen ton), van ruw ijzer (3,6 miljoen ton) en van ruw staal (meer dan 4 mil joen ton). Een vierde van de beroepsbevolking is werkzaam in de landbouw; dit percen tage is veel hoger dan in België of Neder land bijvoorbeeld. Sinds 1922 vormen België en Luxem burg de Belgisch-Luxemburgse Econo mische Unie en na de tweede wereld oorlog verenigden Nederland, België en Luxemburg zich tot de economische unie Benelux. Vermelden wij tenslotte, dat de hoofd stad Luxemburg 72.000 inwoners telt; Esch-aan-de-Alzette 28.000, Differdingen 18.000, Dudelingen 15.000 en Petingen 12.000 inwoners. Het oecumenisch gesprek is op gang gebracht. Het kan niet zonder meer wor den afgebroken. Het zou echter een ver gissing zijn, als men dacht dat de chris telijke eenheid zich nu wel vanzelf zal verwerkelijken. Er bestaan rondom de oecumene heel veel vraagstukken, die alleen verstande lijk kunnen worden opgelost en andere, die men niet door loutere geestelijke in spanning uit de wereld kan helpen. Dit wordt ten dele duidelijk uit de toespra ken die Augustinus kardinaal Bea over de oecumene heeft gehouden, en uit de artikelen die hij hierover heeft geschre ven. De preken en artikelen van de kar dinaal, die de christelijke eenheid als levenswerk ziet, zijn nu gebundeld en bij Paul Brand in Hilversum in ver taling uitgegeven. Men leert in dit caleidoscopische boek de dogmaticus Bea kennen, maar ook de bezielde gelovige. Wetenschappelijke objectiviteit en zin voor de werkelijk heid spelen in dit boek samen met reli gieuze bezieling, en christelijke bewogen heid om het drama van de gespleten christenheid. Kardinaal' Bea is optimist en realist tegelijk. Zijn boek oriënteert ons op tal rijke praktische problemen van de oecu mene en verdient dan ook door allen wie de eenheid der christenen ter harte gaat te worden gelezen en bestudeerd. ■Het is getiteld „De eenheid van de christenen". Kardinaal Alfrink schreef het voorwoord tot dit boek. De bouw van een modelspoorweg is de laatste jaren meer en meer van een hobby in een soort ambacht veranderd. De technische ontwikkeling heeft ook op dit gebied niet stilgestaan. Een bewijs daarvan is het prachtig uit gegeven boek „Technische wenken voor de modelspoorbouwer". De schrijver, de heer N. S. (sic) Wiersma, behandelt in dit boek op een duidelijke manier de technische problemen die zich bij de baanmontage kunnen voordoen. Het boek bepaalt zich in hoofdzaak tot het Mark- lin-assortiment, doch het is ook zeer goed bruikbaar indien met materieel van andere merken wordt gereden. De modelbaanbouwers zullen vooral verguld zijn met de prachtige baanplannen welke de heer Wiersma hen aan de hand doet. Het boek is uitgegeven bij Broekman en de Meris n.v. te Amsterdam. Een nieuwe aanwinst in de Prisma-bi bliotheek is het pocketboekje van P. A. A. van Winden, dat getiteld is: „Engels vademecum voor wetenschap en tech niek". Heel veel technische termen en be grippen zijn uit Amerika komen over waaien en niet zelden staat de Neder lander er een beetje mee te schutteren. Zo betekent „silicon" niet silicone, maar silicium en „replace" kan zowel vervan gen als terugzetten betekenen. Dit zijn echter maar enkele voorbeelden uit hon derden. Wie zich met de moderne tech niek moet inlaten, zal dit boekje graag bezitten. Het is uitgegeven als nr. 918 in de Prisma-reeks van Het Spectrum. 55 De 27-jarige Rus Wladimir Ionesyan, die enige tyd geleden grote paniek in Moskou veroorzaakte door een serie af schuwelijke moorden met een bijl, is ter dood veroordeeld na een proces ach ter gesloten deuren dat twee dagen duurde. „Iwan de byltjesman", zoals hij ge noemd werd, was formeel beschuldigd van vyf moorden en een aanranding. Zijn vriendin Alevtina Dmitrieva, voor wie hij zijn vrouw en gezin in de steek liet, kreeg vijftien jaar gevangenis we gens medeplichtigheid aan een misdrijf. Het proces werd gevoerd voor het opperste gerecht van de Sovjet-Unie. Tegen de vonnissen van deze rechtbank is geen beroep mogelijk. Veroordeelden kunnen slechts om gratie verzoeken, die in de regel geweigerd wordt. Met deze vonnissen is een eind geko men aan een bizarre zaak, die volgens premier Kroestjev nog een „overblijfsel van het duistere verleden" was. Tussen Kerstmis en nieuwjaar kregen Moskouse huisvrouwen de waarschuwing niet open te doen voor vreemde mannen, omdat het de „bijltjesman" kon zijn, die de gewoonte had zich te melden als meter- opnemer van het gas- en elektriciteits bedrijf. Zodra hij binnen was haalde hij zijn bijl uit de tas en bedreef het mis drijf. Volgens de Russische pers was roof het motief voor zijn moorden. Er deden zich echter ook verschijnselen van sadisme voor. De politie is hem tenslotte op het spoor gekomen dank zij de oplettendheid van een agent, die hem met een tele visietoestel uit het huis zag komen waar juist een misdaad bedreven was. Hij herinnerde zich het autonummer en zo kwam de politie na enige tijd bij het huis, waarin de bfjltjesman gewoond had, en bij zijn vriendin Dmitrieva, bij wie een treinkaartje naar Kazan ontdekt werd. Naar verluidt heeft de politie toen een meisje dat op Dmitrieva leek naar Kazan laten gaan, en liep de bijl tjesman toen op het station in de val. (Van onze Belgische correspondent) Nederlanders die zich zorgen ma ken over de sipraal van prijzen en lonen waarin onze economie dreigt te geraken kunnen mis schien troost putten uit de ge dachte dat het in België nauwe lijks beter is gesteld. Volgens of ficiële gegevens zijn de kosten van levensonderhoud in België in 1963 met ruim vijf procent toegenomen en er hangen een heleboel nieuwe prijsverhogin gen in de lucht. Men begint zich ernstig af te vragen of dit alles geen sneeuwbal-effect zal ver oorzaken. Prijsstijgingen brengen ove- het alge meen in België de sociale vrede niet in gevaar. De meeste bedrijfssectoren hebben namelijk afgesproken de lo nen aan te pa?sen aan de kosten voor levensonderhoud. Die evolutie wordt weerspiegeld in het „indexcijfei der kleinhandelsprijzen", dat iedere maand wordt berekend door het ministerie van economische zaken, Functiona rissen noteren in de verschillende pro vincies de detailprijzen van de zest'g produkten en diensten die voor net be rekenen van het indexcijfer in aan merking komen: bepaalde voedings middelen, kleding, elektriciteit, gas steenkool, tramkaartje, de krant enz Het globale gemiddelde levert het na tionale indexcijfer, dat in het Be'gisch Staatsblad wordt gepubliceerd. Wan neer dit indexcijfer gedurende twee maanden een bepaald niveau over schrijdt, dan worden de lonen dien overeenkomstig met 2,5 of 5 pet. ver hoogd. Tot voor enkele jaren werd er herhaal delijk kritiek geleverd op de keuze der produkten die als basis dienden voor het berekenen van het indexcij fer. De lijst van die produkten was inderdaad ongewijzigd gebleven sinds de jaren '30, zodat zelfs klompen en de bolhoeden er nog op stonden Tenslotte werd dit door de overheid ingezien en werd de lijst gemoderni seerd. lebben de werknemers gekregen wat zij wensten, de automatische koppeling van prijzen en lonen veroorzaakt ge regeld misnoegen in bepaalde econo mische sectoren. Men verwijl de i -> gering zich te bezondigen aan „index aanbidding." Men begrijpt, dat een rijksoverheid er naar streeft, prijzen en lonen zo sta biel mogelijk te houden. Een wedren tussen prijzen en lonen ontreddert de markt, leidt tot inflatie en al wat daarbij komt kijken. Er is dan ook een onmiddellijke reden voor de Staat om het indexcijfer in toom te houden: soms ten koste van de schatkist. ')e goederen en diensten die een rol spelen bij het bepalen van het maan delijkse indexcijfer der Belgische kleinhandelsprijzen, staan onder toe zicht van een nationale prijzencom- missie, waarin vertegenwoordigers van ie regering een overwegende invloed hebben. Elke prijswijziging van de be- .rokken produkten of diensten moet vooraf worden voorgelegd. En als daartoe enige mogelijkheid voorhan den is, wordt elk verzoek in de zin van een prijsverhoging, afgewezen. Vooral in de sector van 4e voeding heeft de stugheid van de prjjzen- commissie al veel kwaad bloed ge- ze agrarische produkten zoals melk aardappelen, vlees blijven zo laag mogelijk geprysd om de index te drukken Hetzelfde gebeurt met brood Het gevolg is dat de winstmarges van boeren, ambachtslui en andere ondernemers abnormaal gering zijn. Een ander gevolg is, dat in die sec toren een permanent tekort aan ar beidskrachten is, want werkgevers wier winst beperkt is, kunnen uiter aard geen hoge lonen uitbetalen. De Belgische regering tracht de index- prijzen ook al te bevriezen door ex portverbod en-of door massale import, zodra zich prijsspanningen aftekenen. Momenteel hebben al die maatregelen evenwel nog slechts een gedeeltelijke uitwerking. België is immers een land dat het merendeel van zijn grondstof fen moet invoeren. De hoogconjunc tuur in de wereld heeft de meeste grondstoffenprijzen opgedreven De zelfde hoogconjunctuur heeft de glo bale koopkracht van ie Belgische be volking verhoogd en 3en schaarste op de arbeidsmarkt veroorzaakt, twee elementen die ook al prijsverhogend werken. Daardoor zijn. zoals gezegd, een aantal prijzen in beweging ge raakt en het ziet er niet naar uit dat daaraan alsnog een eind zal ko men. Zorgen voor de Belgische minister van economische zaken, zorgen ook voor zijn collega van financiën, die het in flatiespook om de hoek ziet gluren. In België is de geldcirculatie gevoelig toegenomen. België leeft boven zijn stand. Het land leeft ten dele op kre diet, de burgers zowel als de staat. Het gevolg daarvan is een ver pletterende openbare schuld: eind 1950 bedroeg ze „slechts" 219 miljard BF (17.8 miljard gulden), eind 1963 was ze al opgelopen tot 442 miljard BF (31.5 miljard gulden) en eind '64 zal ze vermoedelijk 458.5 miljard BF 132.7 miljard gulden) bereiken. Het gewicht van de Belgische rijksschuld is dubbel zo groot als de Nederlandse. Alleen reeds de Belgische buitenlandse schuld nam van 16 miljard BF in 1950 toe tot ruim 45 miljard BF in 1963. De Belgische regering is zich ter dege bewust van het gevaar dat in die topzware schuldenlast schuilt: uiteindelijk moet een abnormaal groot gedeelte der s :hatkistinKom- sten besteed worden aan het delgen van leningen. Nu reeds is het al meermalen gebeurd da: de Staat nieuwe leningen moest uitschrijven om er oude mee af te lossen, 'nkrimpen van de rijksuitgaven is onbe gonnen werk gebleken. Daarom voert de minister van financiën een beleid ter vermeerdering van de schatkist- inkomsten door een drastische belas tingverhoging. Dit beleid heeft hem niet alleen de antipathie van zijn land genoten op de hals gehaald wat zeer normaal en op de keper be schouwd niet zo erg is, tenzij voor zijn verdere politieke carrière maar ook een aanzienlijke kapitaal- vlucht uitgelokt, en dat is ernstiger, uit betrouwbare gegevens is geble ken, dat in een half jaar Belgische beleggers 16 miljard BF aan de bin nenlandse kapitaalmarkt hebben ont trokken om die in het buitenland te gen interessanter voorwaarden te plaatsen. Het is duidelijk, dat hieraan paal en perk moet worden gesteld: een infla toire spiraal van prijzen en lonen ener zijds, kapitaalsvlucht anderzijds, mo gen niet te lang aanhouden, zo niet komt de financiële stabiliteit van een land op losse schroeven te staan. Ondertrouwd: Jos Leering en Marjanne Baart Huwelijksinzegening op 8 februari a.s. om 11 uur in de „Holy Spirit Church" te Agincourt, Ontario, Canada. Agincourt, 32 Lamont Ave. Hulst, Gentsestraat 6. Toekomstig adres: 88 Ranstone Gardens Searborough. (Ontario) Canada. Op 14 februari a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat A. van Stevendaal-Dhaene in het huwelijk traden. Dat God hen nog lang moge sparen, is de wens van hun dankbare kinderen Pierre, Tonny en Ria, Theo, Gerard en Ida, Fia en Jos, Paula, Johny, Marijke Beppie. Receptie van 23 uur in café „De Sport", bij P. Vonck, Boschkapelle. Boschkapelle, februari 1964. Ter gelegenheid van het 25-jarig ambtsjubileum van de opperwachtmeester der Rijkspolitie te St. Jansteen, de heer A. Wegewys, zal er gelegenheid zijn tot feliciteren op maandag 3 februari a.s. van 1819 uur op de kamer van de burge meester in het gemeente huis te St. Jansteen. Op vrijdag 7 februari a.s. hopen onze geliefde ouders, groot- en overgrootouders, Jacobus Compiet en Johanna Vervaat hun 60-jarig huwelijksfeest te vieren. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wens van hun dankbare kinderen, klein- en achter kleinkinderen. Adres van de dag: Zaal „Krijger", Sluiskil. Sluiskil, februari 1964. DANKBETUIGING Voor de zeer vele blijken van belangstelling welke wij bij gelegenheid van onze 50-jarige echtvereni ging mochten ontvangen betuigen wij onze oprechte dank. B. Verbeke-Coone Aardenburg, Peurssenstraat 11. Heden overleed tot onze diepe droefheid na een kortstondig gedragen lijden in het r.-k. St.-Elisa- beth-ziekenhuis te Sluiskil na voorzien te zijn van het laatste H. Sacrament der Stervenden, mijn lieve echtgenoot en broer, de heer JOSEPHUS KALLE echtgenoot van Irena Maria Coone in de ouderdom van 66 jaar. Geboren te West- dorpe 5 maart 1898. Familie Kalle Familie Coone Westdorpe, 30 januari 1964. De uitvaartdienst, waarbij U beleefd wordt uit genodigd zal plaats hebben op maandag 3 fe bruari om 10 uur in de parochiekerk van O. L. Vrouw Visitatie te Westdorpe, waarna begrafe nis op het r.-k. kerkhof aldaar. Bijeenkomst op A 155 te Westdorpe. Zij, die bij vergetelheid geen kennisgeving heb ben ontvangen gelieven deze advertentie als zo danig te beschouwen. Heden overleed in het r.-k. Ziekenhuis te Hulst, tot onze diepe droefheid, na een langdurig en voorbeeldig gedragen lijden, geheel overgegeven aan Gods H. Wil, gesterkt door de Genademid delen van onze Moeder de H. Kerk, onze lieve en zorgzame echtgenote, moeder, behuwdmoe- der, grootmoeder, zuster, tante en nicht, me vrouw MARIA ELISABETH BERKVENS echtgenote van de Weledele Heer Augustinus Petrus Andreas van de Walle in de leeftijd van 66 jaar. Wij bevelen de ziel van onze dierbare overle dene in uwe gebeden aan. Hulst: A. P. A. van de Walle 's-Gravenhage: M. Vasse-van de Walle A. Vasse Voorburg: M. Kramer-van de Walle W. Kramer en Ingrid. Hulst: Sluiskil: J. van de Walle G. van de Walle-de Wolf, Harold en Donald C. van de Walle G. van de Walle-Metsers en Jeroen Familie van de Walle Familie Berkvens. Hulst, 30 januari 1964. Schuttershof 10. De plechtige uitvaartdienst, waarbij UEd. be leefd wordt uitgenodigd, zal plaats hebben op maandag 3 februari a.s. te 10.30 uur in de Ba siliek van de H. Willibrordus te Hulst, waarna begrafenis op het r.-k. kerkhof'aldaar. Zondagavond om 7.30 uur rozenkransgebed in de Basiliek. Samenkomst aan het r.-k. Ziekenhuis, ingang Tabakstraat om 9.45 Zij, die bij vergetelheid geen uitnodiging heb ben ontvangen, gelieven dit als zodanig te beschouwen. DANKBETUIGING Langs deze weg betuigen wij onze hartelijke dank aan Au tory school „Nooit Ge dacht", waardoor wij ons rijbewijs B E behaalden, op ons eerste examen. Wij geven U een goede raad: als U autorijlessen wilt nemen, ga dan voor de praktische lessen naar de heer L. E. P. Bun en voor de theoretische lessen naar de heer Em. Schelfhout te Hengstdijk. H. J. Mei en W. A. M. Mattens. Boschkapelle, februari 1964 DANKBETUIGING Voor de vele blijken van deelneming ons betoond bij overlijden en begrafenis van onze geliefde man, va der, behuwd- en grootva der de heer Cyrille de Coninck zeggen wij hartelijk dank. Evenzo aan H.H. doktoren en verplegend personeel van het tS. Liduinaziekenhuis te Hulst en zeer in 't bij zonder aan de Eerw. zuster Bernarda voor de liefde volle verpleging. Eveneens aan behandelend geneesheer, waarop we nooit tevergeefs, 't zij dag of nacht een beroep deden. Speciaal dank aan kapper R. Wouters, die jarenlang door weer en wind getrouw 't knippen en scheren aan huis heeft verzorgd. Fam. de Coninck-Goossens Molenweg 8. Koewacht. DANKBETUIGING Bij deze betuigen wij onze oprechte dank voor de vele blijken van deelneming, ondervonden bij het over lijden en de begrafenis van onze man, vader, grootva der en overgrootvader JOSEPHUS JACOBUS WANT. A. M. Want-Neve kinderen en kleinkind Graauw, februari 1964. DANKBETUIGING Hiermede betuig ik mijn dank aan Autorijschool Emiel Saman, Gentsestraat, Hulst, voor de praktische en theoretische lessen waar door ik mijn rijbewijs B E behaalde op mijn examen, Mevr. Emeleer-Rodrigo Hulst, februari 1964. NOTARIS te GOES zal op dinsdag 4 februari 1964 te 20.00 uur in „De Prins van Oranje" te Goes PUBLIEK VERKOPEN: HET HUIS MET ERF aan de Zuidvlietstraat 46 tc Goes, groot 1.52 aren. Ontruimd te aanvaarden bij de betaling van de koop penningen, behoudens toe stemming van b. en w. Bezichtiging op maandag 3 februari 1964 van 14.00 to. 16.00 uur. Nadere inlichtingen ten kantore van de notaris. Ten overstaan van Notaris TE OOSTBURG zal op dinsdag 11 febr. 1964 des nam. 15 uur krachtens rechterlijk bevel in het ho tel „De Roode Leeuw", Kaai 31 te Aardenburg in één zit ting in het openbaar worden verkocht: L BOUWLAND te Aardenburg, sectie C nr. 644, groot 1.33.70 H.A. IL BOUWLAND te Sluis, sectie D nrs. 358, 361 en 478, groot 2.81.50 H.A, Percelen zijn verpacht tot roven oogst 1968. Aanvaarding onder gestand- doening lopende pacht, bij betaling kooppenningen, ui terlijk één maand na toewij zing. Lasten voor koper vanaf 1 jan. 1964. Meerdere inlichtingen ten kantore van genoemde no taris. Plechtige viering van het feest van de H. Blasius op 3 febr. a.s. in de parochie van Ossenisse waarin sinds onheuglijke tijden bijzonde re godvrucht tot de H. Bla sius bestaat. Op 3 februari a.s. H. Mis om 7.30 uur v.m. Lof om 2 uur. Op zondag 9 februari a.s. (octaaf) H. Missen om 7.30 en 10 uur. Lof om 2 uur. Na alle H. Diensten is er gelegenheid om de bijzon dere zegen van de H. Blasius te ontvangen. LAGE RENTE GUNSTIGE VOORWAARDEN Bureau: FR. ROOSEVELTLAAN 49 Tel. 30686 GEVRAAGD: bü grote woningbouw te Roosendaal Sollicitaties in te dienen bij: G. J. W. SNELDER - arch. B.N.A., Bredestraat 25 te Maastricht - tel. 0440014066 De Directeur van 's Rijks belastingen te Breda deelt mede dat in verband met het door onbekende personen begaan van bij de wettelijke bepalingen inzake de douane en de accijnzen strafbaar gestelde feiten zijn in beslag genomen: te Aardenburg, op 7 november 1963, vier kartonnen dozen, elk inhoudende 20 pakjes van 1/2 kilogram, totaal 40 kilogram roomboter; te Koewacht, op 15 november 1963, 100 pakjes ad 500 gram, totaal 50 kilogram roomboter; te Koewacht, op 15 november 1963, een herenrijwiel merk v. d. B, St. Niklaas (B.); te Koewacht, op 27 november 1963, 4 pakjes ad 500 gram zijnde 2 kilogram roomboter; te Rucphen, op 29 november 1963 een personenauto merk Ford Mercury, model Sedan, aantal cylinders 8; te Aardenburg, op 30 november 1963, vier kartonnen dozen, elk inhoudende 20 pakjes ad 1/2 kilogram room boter, totaal 40 kilogram roomboter; te Aardeniburg, op 11 januari 1964, één kartonnen doos, inhoudende 20 pakjes ad 1/2 kilogram roomboter en één kartonnen doos, inhoudende 40 pakjes ad 1/2 kilogram roomboter, in totaal 30 kilogram roomboter, benevens een herenrijwiel, zonder merk, bagagedrager aan de voorzijde, een koplamp, geen dynamo en geen achterlicht. Maandag: 3 februari. Te Kloosterzande in Hotel van Leuven. Aanvang 19.30 uur. Dinsdag 4 februari. Te Koewacht in Hotel Zeelandia Aanvang 14.00 uur. Te Hulst in zaal van Oosterom. Aanvang 19.30 uur. Woensdag 5 februari. Te Axel in zaal het Centrum, Zeestraat. Aanvang 14.00 uur. Te Terneuzen in Hotel des Pays Bas. Aan vang 19.30 uur. Donderdag 6 februari. Te Philippine in Hotel de Zwaan. Aanvang 14.00 uur. Te Oostburg in Hotel du Commerce .Aanvang 19.30 uur: Vrijdag 7 februari. Te IJzendijke in Café de Lo- zanne. Aanvang 14.00 uur. Te Aardenburg in 's Lands Welvaren, Aan vang 19.30 uur. Gevraagd: MAISON LEGRAND Burchtstr. 14 Oosfburg tel. 2462 i VLIEG- AUTOCAR- TREIN- EN JONGERENREIZEN 15-daagse Vliegreizen naar: Ibiza v.a. f 499.- Mallorca v.a. f 249.. Joegoslavië v.a. f 299.- Sitges v.a. f 469.- Costa Brava v.a. f 379.- Tirol v.a. f 299.- Gardameer v.a. f 259.- 15-daagse Vlieg-zee-treinreis Mallorca v.a. f 249.- 36-en 57-daagse Vliegreizen naar Mallorca v.a. f 529.- RUTOCARRE1IEN v.l. TRE1HREIZEM y.*. Duitsland f 119.75 Spanje f 279.— Tirol f 119.75 Joegosl. f249.75 Italië f 129.75 Tirol f 169.75 Vraagt reisgids Italië f 229.75 Verhuur van luxe flats en appartementen op Mallorca en Costa Brava JONGERENREIZEN PER AUTOCAR TREIN - VLIEGTUIG AUTOCAR v.a. TREIN v.a. VLIEGTUIG v.a. Duitsland f 119.75 Spanje f269.— Spanje f 299.- Joegosl. f 249.75 Joegoslavië f 299.- Tirol f 199.75 Tirol f 319.- Italië f229.75 Gardameer f 259.- Tirol Italië f 139.75 f 129.75 REISBUREAU EUROTOURS, Pannekoekstraat 35, Rotterdam, tel. 010-13 90 80

de Stem | 1964 | | pagina 4