[SJES DE STAAT BEN IK, DE GAULLE Frankrijk huldigt Tsjiang, maar geeft Mao voorkeur Kamparts Mengele zit in Paraguay RANGER-6 TOCH IN JUISTE BAAN Duits schip voor zinken behoed SÉ®» 1 90c Niet op glad ijs gewaagd IRENE IN SARAGOSSA BERTS Pellenaars weer naar de Tour! President hield vast aan het oude plan Fouchet NU BESTELLEN Stoffelijke resten van omgekomen piloten naar Wiesbaden overgebracht Nieuw-Namen i '75 DAGBLAD VOOR ZEELAND m™dS'|:ertoont echter sinds „Engel des doods van Auschwitz" Vaagheid over Europa De grondwet van 1958 ...de eenvoud zelf... Zondagochtend wordt maan bereikt In Argentinië Trein tegen bus: 22 doden Y.S. willen 2000 militairen naar Cyprus sturen Frankrijk wil uitlevering O.A.S.'er Watin Zwitserland: Neen MR. KROPMAN BIJ SKIëN VERONGELUKT Ontvoering Argoud Parijs ontkent schuld uur, vrijdags uur. goederen 122 JAAR prettig werk, goed loon, gratis bedrijfskleding, eigen yan 912 en van 1316.30 nen. Irijzen blijven laag I i verchroomd keuken, i garnituur Dj) Rek met 6 U'l huishoudhulpen. In doos Irijzen blijven laag porseleinen kopen schotel met glanzende banden, 1 in 3 kleuren (rijzen blijven laag 3. flacons setting lotion de ideale haarversteviger NU 3flacons 'RIJZEN BLIJVEN LAAG 'j everclean scheermesjes 't Per pakje van 5 of 6 st. 10 c. NU 10 pakjes RIJZEN BLIJVEN LAAG PRACHTIGE ZEMEN Snel en streep- loos drogend. Hele huiden I van 4.50 \NU' RIJZEN BLIJVEN laag "af" wasmiddel voor'n fonkelende af was. Handenbe schermend 55 c. NU 2e flacon nder GELD 104e JAARGANG No. 74501 Uitgave: N. V. Uitg. Mij'. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. 'Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. iVercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111. Voor God, Koningin en Vaderland agblaP ZATERDAG 1 FEBRUARI 1964 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post exd. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. - ---- - B treau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraaf 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) Het is toch nog gebeurd.' Kees Pel lenaars, die al enkele maanden de mogelijkheden onderzocht om op nieuw een Nederlandse ploeg in de Ronde van Frankrijk te brengen, maar daar niet in slaagde, vond een sponsor: „Televizier". Wat er allemaal precies gaat ge beuren is nog niet helemaal bekend. Vaststaat dat er reeds drie coureurs een contract hebben, „De Pel" in de volgende veertien dagen andere ren ners zal aantrekken, men alle klassie kers doet en vanzelfsprekend deel neemt aan de Tour de France. Voor meer nieuws verwijzen wij naar onze sportpagina. KEES PELLENAARS op weg naar Frankrijk (Van onze Parijse correspondent) President De Gaulle was gisteren bijna aan het slot van zijn persconferentie van anderhalf uur, toen hij een over zicht gaf van het „China van altijd" en Tsjiang Kai Sjek huldigde. „Het Kremlin dacht China onder de duim te hou den en zo Azië te domineren", aldus de Franse president, die erop wees dat Tsjiang pas na de intrekking van de Ameri kaanse hulp genoodzaakt was zich op het eiland Formosa terug te trekken. Meteen hierop bracht hij de „geweldige krachtsinspanning ter sprake, die de Chinese communisten zich hebben getroost. Omdat communistisch China reeds vijftien jaar lang als onafhankelijke en soevereine mogendheid optreedt, heeft Frankrijk besloten de betrek kingen met communistisch China op normaal diplomatiek niveau te bren gen, aldus de Franse president. Hij voegde hieraan toe: „Er zal geen vrede of eventuele oorlog in Azië zijn, zonder dat China daarbij betrok ken is. Zonder China kan geen neutra liteitsverdrag met de Zuidoostaziati- sche landen worden gesloten". EEN VIJFENTWINTIGTAL curie-kardi nalen is gisteren in het Vatieaan bijeen geweest om een verslag van Paus Paulus over diens bedevaart naar het Heilige Land, diens ontmoeting met patriarch Athenagoras en de ontwikkeling van de betrekkingen tussen de christelijke ker ken te bespreken. ALS OPVOLGER van prof. dr. W. F. Dankbaar is tot voorzitter van de Oecu menische Raad van Kerken m Nederland benoemd dr. E. J. Beker, Nederlands- hervormd predikant in Amsterdam. DE LITERATOR-JOURNALIT Henri van Booven is op 86-jarige leeftijd in een zie kenhuis in Den Haag overleden. VOORZITTER van de Nederlandse Katholieke bond van landelijke rijvereni- gingen is benoemd de heer C. W. j. baron De Weichs de Wenne (29) uit Geijsteren gemeente Wanssum. BIJ MELBOURNE heeft een brand in een kindertehuis zeven kinderen het le ven gekost. gET TWEEDE-KAMERLID voor de P.v.a.A„ de heer Vermooten. heeft mi nister Bot gevraagd of het mogelijk is voortaan s morgens na de nieuwsberich ten van 8 uur ook weerrapporten uit te zenden en voorts of de telefonische weer- ïg®t®n voortaan direct vanuit het ■In.M.1. kunnen worden uitgezonden, omdat ze dan actueler zijn. Srbevolking is vorig mafp 2.667.000 zielen toegenomen. De De Gaulle was van mening dat de neu traliteit de enig juiste toestand is, die te verenigen is met het vreedzame leven en de vooruitgang der volkeren. Dat Parijs thans Peking erkent, betekent van Frank- rijks kant „geen enkele goedkeuring van het regime dat over China heerst", aldus De Gaulle, die erop wees dat talrijke an dere vrije landen hetzelfde al eerder had den gedaan. Overigens heeft De Gaulle in zijn zeer druk bezochte persconferentie op het Elysée, waar duizend Franse en buiten landse journalisten aanwezig waren, niet aan de gestelde verwachtingen voldaan. Men had zich voorgesteld dat hij uitvoe rig zou spreken over Europa en vooral over het brandende vraagstuk van de aangeknoopte diplomatieke betrekkingen met communistisch China. Maar al die onderwerpen ging hij toch min of meer met een handomdraai voorbij. Duidelijk was, al zei De Gaulle het niet met zoveel woorden, dat hij in het Verre ONZE Rpatriv V/r N en ae Prinsessen nï ooJ ^trekken vandaag KONINGIN en de prinsessen n vandaag OlympischeSSIe8n gedeelte van de naar Oostenrijk om Prin™PBernhWi?t0ISpelen= biJ7 te wonen. ZwitseHenH F1 ^'rekt vandaag uit Prinses Iron.,1Cj! b hen te voegen. Innsbruck weekend ook naar worden mensen terecht die uieeile nl!huldigd van het voeren van de SD-ian»'pagaIY?a ,en van pogingen om genten. ,7hfTallsUsthe par«j en de al- richten 'der"vereniging weer op te CWnS^Sis een door Cubanen en doel haJ ifeie? komPlot ontdekt, dat ten staat t„ industriële centrum in deze aat w veroveren. Zacht weer Weers- tot ,,^erwaehting van het K.N.M.I. r' vanavond: van Ür''I-essie die over het noorden veel "orti/ee trekt, zal vandaag rend u veroorzaken. Een bijbelio- latrp on ,l| jnt ka!1 waarschijnlijk gen dog opnieuw regen bren- "MufuS™ °nder 17'26 uur' Maan 17 2?fei?,',_zcïl op 8'20 uur- Zon onder onder in an op 22 55 uur' Maan iu.oö uur. dei^Josf'^11 °P 8'1^ UUr' ^aan on" Het raadsel van de verblijfplaats van de „engel des doods van Ausch witz" de beruchte concentratie kamparts Josef Mengele is opge lost. De gezochte is in Paraguay ge vonden. Voor de opsporing van de thans 53- jarige Mengele is door de Westduitse autoriteiten een beloning van 20.000 mark uitgeloofd. De Belg Hubert Hallin, secretaris van de Internationale Unie van Verzetsstrij ders, zei, dat Mengele staatsburger van Paraguay is geworden. Hallin zei dat de Westduitse minister van justitie Ewald Bucher, hem had ver klaard dat hij geen middelen zag Men- geles uitlevering te vragen indien deze het Paraguyese burgerschap inderdaad had aangenomen. West-Duitsland heeft enkele jaren ge tracht de uitlevering van Mengele te verkrijgen toen deze zich in Argentinië zou hebben bevonden, maar de regering in Buenos Aires verklaarde toen dat Mengele niet meer in het land was, zo hij er ooit al was geweest. De vrouw van Mengele heeft gezegd dat haar man zich „ergens in Zuid-Ame- rika bevindt". Hallin verklaarde dat Bucher hem had gezegd dat West-Duitsland ook de uitle vering had gevraagd van een andere arts uit Auschwitz, dr. Horst Schumann, die zich in Ghana bevindt, waar hij werkt bij het ministerie van gezondheid. Volgens Hallin heeft Ghana de uitleve ring van Schuman, die beschuldigd wordt van het castreren en steriliseren van gevangenen in Auschwitz, geweigerd, omdat hij een persoonlijke vriend van president Kwame Nkroemah zou zijn. Oosten een anti-Amerikaanse neutrali teitspolitiek wil voeren. Over de dreigen de breuk tussen Frankrijk en Zuid-Viet- nam zei de generaal geen stom woord. Op dat gladde ijs wilde hij zich niet wa gen. Over Europa was hij even vaag. Hij hield vast aan het oude plan-Fouchet, de losse confederatie van Europese staten, het Europa der vaderlanden. Andermaal wees hij de politieke en economische integratie onder supra-natio- naliteit van de hand. Frankrijk is daar niet toe bereid, evenmin trouwens als Engeland, voegde hij er spottend aan toe. Mochten Duitsland en Italië het plan- Fouchet nieuw leven willen inblazen, dan was Frankrijk bereid ieder redelijk voor stel in overweging te nemen. Het grootste deel van De Gaulles rede was gewijd aan de grondwet van 1958, m.a.w. aan de instellingen. Volgens De Gaulle heeft de grondwet van 1958 uit stekend voldaan en beantwoord aan wat het Franse volk wil, namelijk stabiliteit van de regering. Sommigen willen een presidentieel bewind naar het Ameri kaanse voorbeeld, maar wat in Amerika kan is onmogelijk in Frankrijk. In Ame rika bestaan maar twee partijen, die on derling weinig van elkaar verschillen. Amerika kent geen invasies en heeft in honderd jaar geen revoluties gehad. Maar in Frankrijk bestaan verscheidene poli tieke partijen welke het er om te doen is De Gaulle weg te werken. Zodra hij' (De Gaulle) verdwenen is, zal volgens het tegenwoordige staatshoofd Frankrijk terugvallen tot de oude anarchie. Politieke partijen zijn voor De Gaulle een obsessie geworden, onver schillig of zij bestonden in de derde of in de vierde republiek. Voor hem zijn Ferry Jaures, Poincaré, Clemen- ceau, Aristide Briand of Leon Blum ééh pot nat. Allen hebben zij het on geluk van Frankrijk op hun geweten. De een moge voorstander zijn van een parlementair stelsel, de ander van een presidentieel bewind, maar allen zijn zij in de ogen van De Gaulle „partisanen" voor wie in het Franse volk geen plaats is. De Gaulles stelsel is de eenvoud zelf. Alle macht behoort in handen te zijn ge concentreerd van de president der repu bliek. Hij is voortgekomen uit en gekozen door het volk, alleen verantwoordèlijk aan het volk bij algemene verkiezingen of bij tussentijdse referendums. Alleen hij vormt in de staat het gezag, een gezag dat ondeelbaar is. De staat is hij, De Gaulle. Op dat aambeeld, dat de politieke partijen de molensteen zijn aan de hals van Marianne, zal De Gaulle tot 1965 blijven hameren. Of hij zich in 1965 kandidaat zal stellen, zo werd hem gevraagd. Op die vraag wilde De Gaulle geen antwoord geven. Er is, zo zei hij onder gelach aan het slot, een zekere monsieur, en tot 1965 ben ik, De Gaulle, deze monsieur. Een signaal vanaf het satellietwaarne mingsstation in Goldstone in Californië heeft de Amerikaanse ruimteraket „Ranger 6", weer in het spoor gebracht en het toestel zal zondagochtend om 10.49 uur Nederlandse tijd met zijn kostbare instrumentenlast tegen het maanoppervlak te pletter slaan, eerst tot op het laatste moment foto's van de maan te hebben genomen. De raket raast momenteel met een snel heid van 9500 km per uur door de ruimte. Toen de koersverbetering plaatsvond had de Ranger al een afstand van 161.000 km afgelegd. Tijdens de tocht naar de maan moeten de acht camera's 3000 foto's van het maanoppervlak nemen en deze naar de aarde zenden. Zij beginen hun werk op 1400 km afstand. Men hoopt dat zij op Op een spoorwegovergang op 560 km van Buenos Aires zijn gisteren een bus en een trein met elkaar in botsing geko men. Dit ongeluk heeft 22 mensen het leven gekost. Acht mensen zijn ernstig gewond. namen zullen maken van een gebied ter grootte van 2400 bij 1200 km, waar in de reusachtige krater Copernicus ligt. Deze foto's zullen de geleerden helpen een landingsvaartuig voor de maan samen te stellen en een moge lijke plaats voor de landing uit te kiezen. De vlucht van de twee Russische waar nemingsstations „Elektron 1" en „Elek tron 2" verloopt intussen geheel vol gens plan. Zij cirkelen in twee ver schillende banen om de aarde en moe ten de binnenste en buitenste stralings gordels van de aarde en de daarbij op tredende fysieke verschijnselen onder zoeken. Men acht het niet uitgesloten dat de Russen door deze twee lan ceringen gegevens willen zien te krij gen over de mogelijkheid en moei lijkheden van twee ruimtevaartuigen in een baan om de aarde. De Verenigde Staten zün bereid dui zend tot tweeduizend militairen voor drie maanden ter beschikking te stellen van een troepenmacht op Cyprus, samenge steld uit eenheden van NAVO-landen, mits alle betrokken partijen akkoord gaan met de Amerikaanse voorwaarden. De Amerikanen hebben gisteren een plan voorgelegd aan president Makarios van Cyprus en aan Griekenland en Tur kije, waarin wordt aangedrongen op de aanstelling van een bemiddelaar in de kwestie-Cyprus. Het plan is opgesteld in antwoord op het Britse verzoek om be hulpzaam te zijn bij de vredesoperaties op Cyprus. De in het plan genoemde bemiddelaar zou moeten worden gekozen door de drie mogendheden, die de onaf hankelijkheid van Cyprus hebben gega randeerd Groot-Brittannië, Turkije en Griekenland en zou de goedkeuring moeten wegdragen van aartsbisschop Ma karios en vice-president Kutchuk. Oe bemiddelaar zou afkomstig moeten zijn uit een van de landen van de NAVO met uitzondering van de drie gerandeerde landen van de Verenigde Staten. De totale sterkte van de internationale strijdmacht, die hoogstens drie maanden op Cyprus zal blijven, zou ongeveer tien duizend man moeten zijn. De thans op Cyprus aanwezige Britse strijdmacht van 3.000 man zou deel uit maken van de 10.000 daar te legeren mi litairen. De strijdmacht z.ou „politiek" moeten worden geleid door een lichaam bestaande uit vertegenwoordigers van de Navo-landen, die militairen hebben gele verd. Dit lichaam zou Londen als zetel hebben en via een liaison-commissie op Cyprus contact onderhouden met de be velhebber van de politiemacht. De commandant moet een Brit zijn. omdat Engeland het grootste contingent troepen in de politiemacht zal hebben. De bevoegdheden van de bevelhebber zijn nog niet vastgesteld. Griekenland en Turkije zal worden verzocht geduren de de tijd, dat de internationale politie macht op Cyprus blijft af te zien van hun recht op het eiland te interveniëren. De Cyprus-conferentie in Londen zou verantwoordelijk moeten zijn voor de op richting van de internationale politie macht en voor de benoeming van een bemiddelaar. Daarna zal de conferentie uiteengaan om niet eerder weer bijeen te komen dan nadat de bemiddelaar over zijn pogingen verslag zal uitbrengen. Zodra alle betrokken partijen zich met dit voorstel akkoord hebben verklaard zullen de leden van de Navo formeel worden uitgenodigd troepen ter beschik king te stellen van de politiemacht. Prinses Irene heeft onopgemerkt de woning van de Nederlandse ambassa deur in Madrid verlaten en is naar Saragossa, 320 km van de Spaanse hoofd stad, gereisd. Daar woonde zij gister ochtend in de kathedraal van de Maagd van Pilar de II. Mis bij en ontving zij uit handen van de aartsbisschop van Saragossa, mgr. Casimiro, de H. Com munie. Een functionaris van de Nederlandse ambassade in Madrid zei gisteren, dat hij er geen idae van had waar de pr'inses zich bevond. ..Zij is uitgegaan en ik weet niet waar zij naar toe is en wan neer zij terug zal komen". Hij weigerde ook te zeggen, dat de ambassade offi cieel op de hoogte is van Irenes reis naar Innsbruck, waarvan in ons land in tussen al officieel melding is gemaakt. Het gebrek aan juistheid in de commen taren van de Nederlandse ambassade in Madrid op het doen en laten van de prinses is een gedragslijn, die de Nederlandse diplomaten hebben gevolgd sinds de aankomst van de prinses in Spanje. Een transportvliegtuig van de Ameri kaanse luchtmacht heeft de stoffelijke resten van de drie luchtmacht-piloten, die dinsdag in hun oefenvliegtuig hoven Oostduits gebied neergeschoten werden, gistermiddag naar Wiesbaden teruggebracht. De stoffelijke overschotten, die op het vliegveld Tempelhof in West-Berlijn waren gekist, waren in een ambulance van de Amerikaanse luchtmacht uit Erfurt, waar het wrak van hun vlieg tuig lag, naar West-Berlijn gebracht. Een bergingsploeg, die inmiddels de wrakstukken van de „Sabreliner" heeft opgehaald, is onderweg naar Wies- baden, waar deskundigen van de Amerikaanse luchtmacht ze gaan onderzoeken. De drie kisten werden, nadat het Ameri kaans volkslied was gespeeld, uit het vliegtuig gedragen langs een erewacht van 18 luchtmachtsoldaten met blin kend verchroomde helmen, terwijl de drie weduwen op enige afstand het toneel gadesloegen. Langs de weg naar Wiesbaden sloegen honderden Duitsers de rouwstoet gade. Frankrijk heeft de Zwitserse regering gevraagd om de uitlevering van Georges Watin, een j39-jarige leider van de Fran se geheime organisatie O.A.S. Volgens een woordvoerder van de Zwitserse regering zal het verzoek ver worpen worden, omdat Zwitserland nog nooit iemand uitgeleverd heeft die be schuldigd werd van politieke misdrijven. Wel zou Zwitserland pogen Watin naar een of anderland uit te wijzen. Als geen land hem zou willen hebben zou hij in Zwitserland gevangen gezet worden. Watin werd een maand geleden in Zwitserland gearresteerd en bevindt zich thans in een gevangenis bij Bern. Hij werd vorig jaar in Parijs bij verstek ter dood veroordeeld en werd ervan beschul digd deelgenomen te hebben aan twee aanslagen op het leven van generaal De Gaulle en wel in augustus 1962 en in fe bruari 1963. (Advertenties) De tegenwoordigheid van geest waar mee aan boord van de 7648 ton metende vrachtboot „Amsteldijk" van de Holland- Amerikalijn gereageerd werd op de aan varing met het 1000 ton metende Duitse m.s. „Bari 2" in de haven van Hamburg, heeft dit laatste schip voor zinken be hoed. Het binnenlopende Nederlandse schip ramde de uit een havenbekken komende Duitse boot midscheeps. Door de kracht van de botsing boorde de steven van de „Amsteldijk" zich twee meter in het schip, dat dreigde te zinken. Op de brug van het Nederlandse schip liet men de telegraaf op „vooruit" staan, waardoor de „Bari 2" in ondiep water werd ge drukt. Met sleepboothulp probeerde men daarop de beide schepen uit elkaar te trekken. Toen dit niet gelukte brachten sleepboten beide schepen naar een ha ven. waar de Duitse kustvaarder van de „Amsteldijk" los werd gebrand, terwijl alle beschikbare pomppen op volle toeren liepen. Persoonlijke ongelukken zijn bij de aanvaring niet voorgekomen. Volgens gezagvoerder A. C. Temmermans van de „Amsteldijk" is het ongeluk ontstaan doordat de „Bari 2" onverwacht vanuit een zijarm van de Elbe dwars de rivier overstak. De Nederlandse vrachtvaarder kon het Duitse schip toen niet meer ont wijken. Bovenstaande foto geeft een dui delijk beeld van de aanvaring. Als gevolg van een heupfractuur die hij opliep tijdens 'n skitocht in de omgeving van Lenk (Zwitserland) waar hij met vakantie verbleef is om het leven ge komen mr. J. H. M. Kropman uit Amster dam, in leven om, lid van het partijbe stuur der Katholieke Volkspartij, voor zitter van de rijkskieskring Amsterdam dezer partij en lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland. Mr. J. Krop man, een zoon van mr. G. C, J D Krop man. oud-voorzitter van de KVP-fractie der Eerste Kamer, was 44 jaar. Zijn stoffelijk overschot zal maandag 3 februari ca. 12 uur op de begraafplaats Buitepveldert ter aarde worden besteld De Franse regering heeft ontkend recht streeks verantwoordelijk te zijn voor de ontvoering van ex-kolonel Argoud, de tot levenslange gevangenisstraf veroordeelde voormalige leider van de O.A.S., de orga nisatie van het geheime leger. Frankrijk beweert dat „er nooit enige order van de regering in Parijs is uit gegaan om iemand te arresteren op het grondgebied van de Duitse Bondsrepu bliek OU**1* V/ J>xs met mCOMIde,, ternationaal beproefde tabaksont- wenningsbehandeling lukt dat moeiteloos, afdoende en absoluut zonder risico Vraagt Uw drogist; waar niet ver krijgbaar wende men zich recht streeks tot ANTI TOBACCO INTERNATIONAL POSTBUS 506 BREDA (HOLLAND) betekent spoedige levering Wij komen gaarne bij u aan huis adviseren. voor wocokoMt Grote Markt 50 Catharinastraat 4 Breda

de Stem | 1964 | | pagina 1