ZONEN w V.S.: Bevries alle luchtstrij dwapens K.V.P.-voorstellen over de medezeggenschap EMA Rassenrel in Amerika Klehr zegt nooit Ariërs te hebben gedood Bloemen voor de politie-commi'ssans Atheïstische campagne Rusland wordt verscherpt UÜIFONDS Besinning op hel karakter van de katholieke partij Kroegentocht van Kamerleden MR. AALBERSE KONDIGT AAN: Veiligheidsfunctionaris in Duitsland gepakt Voorstel te Genève 638 AXEL len 1963 Stalin was te „lankmoedig Prinses Beatrix vierde verjaardag in eigen kring Jhr. Van Panhuys NIET katholiek Joden geëxecuteerd Avondjurk van Esterel Jaarvergadering KNBJB Toch optimisme ondanks mindere export Justitie soepeler t.o.v. „Vrije Boeren BEURS VAN AMSTERDAM Pamfletten-oorlog op Noord-Borneo Handel in stockdividenden Kon, olie „Niet vernieuwen om de vernieuwing zelf Ontkenningen in Akkoord c.a.o. s administratief grafisch personeel Auschwitz-proces bestaat de mo rden belast met lien van de goe- t aanbeveling, kring met goede diikheden. ichte werkzaam- 3 te richten aan: VLISSINGEN uw vakman HAATSEN. binaties en afme- li.jk o.a.: ranito chtbladen n: ne - wit - groen - vart. □uwde roestvrij ;1 roestvrij stalen in laboratorium in kombinatie met B.B. keukenkastjes ormt een moderne uken. B. keuken, igen. iOUWPLATEN 1 merktenten. CNDAAL S50 - 5342 - 4318. DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 1 FEBRUARI 1964 Het centraal comité van de communis tische partij van de Sovjet-Unie heeft op dracht gegeven tot het stichten van een ..Instituut voor wetenschappelijk atheïs me", en het invoeren van het vak ..weten schappelijk atheïsme" aan alle middel bare scholen en universiteiten in de Sov jet-Unie. Be atheïstische leergang zal overal verplicht worden gesteld, en de Sovjet- Unie zal een grootscheepse campagne Krijgen. Het besluit van het centraal co mité was onder meer gebaseerd op de noodzakelijkheid dat „wijdverbeide reli gieuze geloven en praktijken" met wortel en tak moeten worden uitgeroeid. De staats-filmcommissie zal opdracht geven voor de vervaardiging van een groot aantal ..documentaire, opvoedkun dige anti-religieuze films" en godsdien stige feestdagen zullen vervangen wor den door „wereldlijke feesten". mSn„alle onderwijsinstituten beneden middelbaar niveau zullen studiekringen en clubs gesticht worden om het atheïsme te verspreiden. Er zullen docenten met speciale taken belast worden en ook de ouderverenigingen zullen in de campag ne worden betrokken. Bij het indienen van het voorstel werd ge/.egd dat de godsdienst in Stalins tijd lang niet altijd even stevig aangepakt was. Vele gunsten, welke de kerk in Rusland in Stalins tijd genoten beeft, zijn inmiddels ongedaan gemaakt. Deze gunsten betroffen onder meer belasting- faciliteiten. hulp van de overheid bij de leden-administratie van de kerkgenoot schappen. en oen „ruim beleid" ten aan zien van de bouw van nieuwe kloosters enseminaries. Zo was in Stalins tijd het beleid ten aanzien van kerkelijke publi caties zeer lankmoedig, aldus de voor zitter van het centraal partijcomité. Prinses Beatrix heeft haar zesentwin tigste verjaardag gisteren in eigen kring gevierd. Gisterenmorgen was zij op haar huiten Drakensteyn Na de middag ver trok zij naar Soestdijk. waar zij de rest van de dag doorbracht. In de Amerikaanse stad Cleveland is het tot ongeregeldheden geko men, toen een groep blanken een tweetal negers opwachtte by de (Van onze Haagse redactie) Twee leden van de Tweede Ka mer zijn in de Amsterdamse bin nenstad op kroegentocht geweest. De aanleiding tot deze opzienba rende gang langs de offerlokalen van Bacchus was eigenlijk nogal prozaïsch: de nieuwe drank- en horecawet. Zoals bekend heeft de Tweede Kamer woensdag druk over het ontwerp voor deze nieuwe wet gediscussieerd. Een van de gevolgen van de nieuwe wet als ze tenminste wordt aangenomen zal zijn, dat er nogal wat kleine cafeetjes gedoemd worden te ver dwijnen, omdat ze niet voldoen aan de ie stellen eisen voor wat betreft de oppervlakte van de lokaliteits ruimte. Er zijn heel wat mensen ook in de Tweede Kamer die het verdwijnen van deze veelal gezel lige en intieme stamcafeetjes zou den betreuren. Tot hen behoren kennelijk ook de liberale Kamer leden mej. Ten Broecke Hoekstra en mr. Portheine. Op uitnodiging van het Amster damse raadslid de heer Gruyters die ook nog journalist, econoom en caféhouder is hebben zij een tocht langs vele van die kleine Amsterdamse kroegjes gemaakt. Het is niet bekend of beide Kamer leden aan het eind van hun tocht nog in staat zijn geweest tot het geven van een nuchter commen taar. In ieder geval gaat de Tweede Kamer woensdag a.s. verder met de behandeling van de drankwet. Dan zullen we wel van de ervarin gen van beide Kamerleden op de hoogte worden gesteld. Uit de nieuwe modecollectie van Jacques Esterel voor ht komende voorjaar komt deze korte avond jurk no. 78. De creatie is gemaakt van gele crêpe de Chine, de rok bestaat uit vier banen. (Advertentie) „Murray Hill School", waar zij naar binnen wilden gaan. De te genstanders van de integratie wilden dit verhinderen en de rel was een feit. De vechtpartij die hier uit voortkwam kreeg zo'n omvang dat de politie met harde klappen der orde moest herstel len. de beste Duitse aandelen belichaamd In één effect. genoteerd op de Amsterdamse beurs huidige prijs per 5 participaties ca. f 156- inkomsten- en kapitaalsuitkering 1962/63 ca. 6Zj 0 (vrij van Duitse dividendbelasting) Vraag folder en verslag bij uw bank. commissionair of LABOUCHERE, POSTBUS 154, AMSTERDAM (Van onze parlementaire redactie) Hoe gevaarlijk hel gerucht kan zijn blijkt uit de gissingen die de laatste dagen zijn gemaakt over de rol die dc Neder landse ambassadeur jhr. mr. Van Pan huys heeft gespeeld bij de verwikkelingen rond prinses Irene. Op gezag van wat doorgaans „welingelichte zijde" wordt ge noemd werd algemeen aangenomen, dat jhr. Van Panhuys katholiek is. Daarmee stond het voor velen vast. dat hij een wat duistere rol moest hebben gespeeld in het interview van prinses Irene over de situatie in Spanje en dit vooral in de overgang van de prinses naar de ka tholieke kerk. Aan die speculaties is nu de grond ontvallen. Buitenlandse Zaken heeft ontdekt dat jhr. Van Panhuys hele maal niet katholiek is. ITij is protestant. Zo staat hij althans op buitenlandse zaken geboekstaafd. Een woordvoerder van buitenlandse zaken, voorzichtig geworden door de ont wikkelingen van de laatste dagen maakte overigens wel een voorbehoud. Het is natuurlijk mogelijk, zei hije dat de am bassadeur tegenover ons verzwegen heeft dat hij katholiek is geworden. De 59-jarige Josef Klehr, die donder dag in het Auschwitz-proces voor sen satie had gezorgd door te bekennen, dat hij ongeveer 250 tot 300 gevangenen van het kamp vermoord had door mid del van injecties met carbolzuur in de hartspier, heeft bij het voortgezette ver hoor door de president gisteren ver klaard, dat hij „alleen joden" heeft ver moord. „Zolang ik in Auschwitz ben ge weest heb ik nooit een ariër abge- spritzt", aldus Klehr. Op de vraag van de president, hoe hij dacht over de massavernietiging in het kamp, antwoordde Klehr opgewonden ,,Ja, daar heb ik toch niets te zeggen gehad. Dat was toch bevolen". Hij ont kende mensen die nog leefden op de brandstapel naast het crematorium ge gooid te hebben. „Ik heb nooit iets af geweten van lijkverbranding". Verwijten van onmenselijke wreedheid wees Klehr steeds van de hand met de woorden „Dat is niet waar". Klehr ontkende ooit kinderen door in jecties te hebben gedood. De president van de rechtbank had hem gevraagd of hij nooit in celstof verpakte zuigelingen in het gevangenenziekenhuis gedood had en daarna in een ovèn had verbrand. In het nauw gedreven zei Klehr ,,Een zondebok moet vandaag toch gevonden worden. De anderen (verantwoordelij ken) zijn er vandaag immers niet meer". Hij is ook beschuldigd van het feit, dat hij een vrouw en een kind in een laaiend vuur gegooid heeft. Met schrille stem verdedigde de magere man zich toen de president van de rechtbank hem ondervroeg ,,Dat is onmogelijk. Ik was kilometers ver weg. Ik ben niet teruggekomen om vrouwen in een vuur te gooien", zei Klehr. De president had hem eraan her innerd, dat hij ervan beschuldigd was dat hij een moeder en een dochtertje, die niet van elkaar gescheiden wilden worden, samen in een vuur. dat laaide in een kuil in het kamp, geduwd had nadat pogingen om hen van elkaar te scheiden mislukt waren en er een korte worsteling was ontstaan. De moeder en haar kind wisten waarschijnlijk dat zij de dood tegemoet gingen, en wilden samen sterven. Een van de aanwezigen in de rechts zaal viel flauw toen Klehr vertelde dat in de zomer 1944 in Auschwitz 130.000 mensen stierven door ziekte, honger, te rechtstellingen door de kogel, injecties of martelingen. Daarbij zijn de slacht offers van de gaskamers niet inbegrepen. Het ministerie van binnenlandse zaken in Bonn heeft meegedeeld, dat een vei ligheidsfunctionaris is gearresteerd op beschuldiging te hebben deelgenomen aan massa-executies van joden in zuid- Rusland gedurende de tweede wereld oorlog. De gearresteerde is Ewald Peters. Hij was sectiehoofd van de zogeheten ..Bonn- veiligheidsgroep" van rechercheurs in burger, die belast zijn met het waken voor de veiligheid van president Luebke, bondskanselier Erhard en andere hoge Duitse functionarissen. De groep treedt ook op als politie macht voor de minister van justitie in gevallen van verraad en spionage. De V.S. hebben gisteren op de ont wapeningsconferentie te Genève voorgesteld de produktie van nieuwe projectielen en vliegtuigen te staken. De Sovjet-Unie heeft hierop geant woord dat zij het voorstel in studie zal nemen. De Amerikaanse afgevaardigde op de conferentie, William C. Foster, bracht het plan ter tafel, met volledige steun van Engeland. De Russische afgevaardigde, Tsarapkin, zei later dat het nodig was om het plan te bestuderen, maar hij wei gerde te zeggen of hij het interessant vond. Het voorstel van Amerika voorziet te vens in de controle op de naleving. Tot dusver heeft de Sovjet-Unie steeds geweigerd inspectie op ontwapenings maatregelen toe te staan. Eerder deze week nog verklaarde Tsarapkin, dat toe zicht op de naleving van een verbod op het nemen van ondergrondse kernproe ven onnodig was. Foster zei op de conferentie dat door het Amerikaanse plan aan de wedloop van het produceren van be'ere strategi sche wapens en grotere atoomkoppen een (Van onze verslaggever) De K.N.B.T.B. heeft in Utrecht zijn jaarvergadering gehouden. In zijn ope ningswoord toonde de heer J. Koop zich optimistisch ten aanzien van de toe komst van de tuinbouw in ons land. De cijfers over 1963 achtte hij niet ongun stig. De heer Koop merkte naar aanleiding van de beweging in de lonen op, dat op trekking van de prijzen in de tuinbouw- artikelen onvermijdelijk is. Dit zal echter op de export een ongunstige invloed heb ben. Een ernstig woord viel er nog over het grote tekort aan arbeidskrachten in de tuinbouw. Het grootste deel der werkne mers in deze sector is jonger dan 23 jaar. Na die leeftijd verstaat men het vak. Dit betekent dat het tekort vooral beslaat in praktisch goed geoefende ar beiders. De heer Koop deed de suggestie om het vak tuinbouw bij het nijverheids onderwijs onder te brengen. Bij de behandeling de voorstellen kwam tijdens de vergadering dit vraag stuk nog eens uitvoerig ter sprake. De drie centrale landbouworganisaties heb ben een commissie ingesteld, die deze materie in studie heeft. Op korte termijn is een rapport te verwachten. Ernstige studie zal ook worden ge maakt over de sterke achteruitgang in de export van onze tuinbouwartikelen. In 1962 werd 674 miljoen kg groente ge ëxporteerd. in 1963 630 miljoen. einde zou worden gemaakt. Het onmiddellijke doel van het plan, aldus Foster, is de hoeveelheid nucleaire wapens, die het Oosten en het Westen voortdurend op peil houden, te bevrie zen. Hij stelde voor dat de grote mogend heden van Oost en West de bijzonderhe den van zulk een bevriezing eerst be spreken met hun bondgenoten, voordat gedetailleerde onderhandelingen begin nen. De kans bestaat, dat de justitie soepe ler gaat optreden tegen „Vrije boeren", die het inventarisatiebiljet van het Landbouwschap niet hebben ingevuld en deswege veroordeeld zijn. Er staat ech ter nog niets vast. Het voornemen van het Landbouwschap, de inventarisatie- verordening zodanig te wijzigen dat het niet-invullen van het biljet geen straf baar feit meer zal zijn, heeft het mini sterie van Justitie aanleiding gegeven fot bezinning en deze bezinning is nu nog gaande. Als de regeling van het Landbouwschap eenmaal veranderd is, zal de rechter geen straf meer kunnen opleggen aan hen die voor die tijd de invulling weigerden. Bij verandering van wetgeving dient de rechter namelijk op grond van artikel 1 van het wetboek van strafrecht, de voor de verdachte gunstige bepaling toe te passen. Inmiddels heeft in Almelo een vrije boer geluk en een andere gedeeltelijk pech gehad. Beiden moesten eergisteren een hechtenisstraf komen uitzitten, maar een hunner kreeg een dag uitstel. Van dat uitstel kwam afstel, toen de justitie in Almelo van de plannen van het Landbouwschap vernam. De andere man kon, toen hij eenmaal zat, slechts verlost worden door de minister van Justitie, die daarvoor een besluit tot onderbreking van executie zou moeten nemen. De officier van justitie te Almelo heeft dit gisteren voor hem aange vraagd, welk verzoek werd ingewilligd, op voorwaarde, dat de man gratiever zoek zou indienen. Tal van vrije boeren hebben de af gelopen maanden in verzoekschriften aan de Koningin gevraagd, de hun opgelegde vervangende hechtenisstraf zij wei' gerden boetes te betalen niet ten uit voer te leggen. Over deze verzoekschrif ten zijn nog geen beslissingen genomen Zoals gisteren gemeld, is tot com missaris van politie in Amsterdam benoemd, mej. mr. T. de Jong, de eerste vrouwelijke politiecommis saris van Amsterdam. Toen mej. De Jong gisterenmor gen in het hoofdbureau van dc Amsterdamse politie aankwam, wenste de heer T. J. Froom, bode van de hoofdcommissaris, haar over een riant boeket bloemen heen, van harte geluk. DE V.S. hebben met Rusland afgespro ken. dat van het Amerikaanse graan voor de Sovjet-Unie niets in Cuba terecht zal komen en dat schepen, die op Cuba ge varen hebben, niet bij het graantransport ingeschakeld zullen worden. Twee Indonesische vliegtuigen hebben gisterenochtend boven Noord-Borneo (Sabah) pamfletten uitgeworpen, zo heeft eerste minister Donald Stephens van Noord-Borneo meegedeeld. Hij zei tegen het incident te zullen protesteren. President Soekarno van Indonesië had eerder deze week gezegd, dat de wapen stilstandsovereenkomst was geschonden omdat de Maleisiërs pamfletten hadden uitgeworpen waarin de opstandelingen werd aangeraden zich aan de Malei sische strijdkrachten over te geven. In een officieel communiqué in Singa pore is gezegd, dat er donderdag in Serawak een vuurgevecht heeft plaats gehad tussen Maleisische strijdkrachten en Indonesische opstandelingen. VOOR DE FUNCTIE van voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond, die vacant raakte door het aftreden van de heer Van Mastrigt, is voorgedragen de heer Van Eibergen, thans voorzitter van de Nederlandse christelijke bond van werknemers in de hout- en bouwnijver heid, tevens Tweede-Kamerlid voor de A.R. Gisteren is een begin gemaakt met de handel in stockdividenden Kon. Olie. Zo als viel te verwachten was de handel in de oliehoek zeer ruim. De prijs van 157 ex stockdividend, lag 1.80 beneden de hoogste koers van de niet-officiële och- tendhandel van vrijdag. Met de handel in stockdividenden werd een half uur later begonnen. Gedaan werd 31 tot 31.30. Vrijdagmorgen bedroeg de prijs 31.50, 31 66. De handel in stóeken was zeer gering. Later od de middag kreeg de verkoop in de oliehoek licht de overhand waardoor de prijs voor het aandeel daalde tot 155.80. De'handel was toen een stuk kalmer. De stemming voor de aandelen Kon. Olie was gister middag uiteindelijk gedrukt ten opzichten van de slotkoers van donderdagmiddag en bepaald flauw vergeleken bij de hoogste notering van donderdagavond op 190.20. cum stock dividend. De olie-aandelen lagen eergisteren in Wall-street hoger in de markt. Daarentegen moest Philips er terrein prijs geven. De Philipsaandelen lagen vrijdag op 153.50 circa zeventig cent beneden het slotniveau van donder dag. Hiertegenover boekte Unilever een halve gulden winst op 144. AKU daalde van 53812 t'ot 535 (541V*). Hoogovens ver beterden twee punten tot 607. Behoudens dan in de oliehoek was de affaire in de overige internationale waarden minimaal. Vergeleken met de slotkoers van de vorige week daalde Hoogovens deze week enkele punten. Hetzelfde moet gezegd worden van AKU. Philips gaf circa twee guldon prijs. Unilever daalde circa drie gulden. Ook Kon. Olie moest met een geringe koersdaling genoegen namen. Al les bij elkaar was het een teleurstellende beursw^k voor de internationale waar den. hoofdzakelijk door gebrek aan koop lust. Ned. '59 4% Ned. '61 4'i Ned. *47 3'? Ned. grootboek '46 A.K.U. Hoogovens Philips Unilever Kon. Olie H.A.L. Scheepvaartunie Amst. Bank Ned. Handelmij. Lucas Bols Mach. Breda Bijenkorf Drie Hoefijzers Ford Van Gelders Papier Heineken Hero Conserven nieuw Hero Conserven oud Holl. Beton Mij. Kon. zout Nijverdal—Ten Cate De Schelde Scholten Foxhol Simons Emball. en Hout Thomassen en Drijver Van Vlissingen Katoen Vredestein Zeeuwse Confectie Zwanenberg Organon Shell Oil Anacoda Bethlehem Steel General Electric General Motor Procter and Gamble Republic Steel N ABEURSXOERSEN Telefonisch avondverkeer AKU Hoogovens Kon. Olie 155.80156 00; Philips 152.30—153.00; Uni lever 144.00144.20. 30-1 31-1 94% 94%gl 93% 93% 86% 86% 87% 86% 541% 436 605 607 154% 154 143 6 144 6 188 155 6 exstock 116% 116% 139% 139 377 379% 356 360 1110 1115 209 878 884 367 370 930 215% 215% 459 456 300gb 3001 436 436 844 838 208 208 244 242 705 690 139 139 750 761% 263 262 238 236% 401 401 943 935 18,'. 18i« 47 46% 34 3311 88% 87 78% 78.*. 49' i 110 110% (Van onze parlementaire redactie) Van K.V.P.-iijde kunnen binnen afzienbare tijd concrete voorstellen worden tegemoet gezien voor een geleidelijk verdergaande structuurwijzi ging van de onderneming. K.V.P.-partijvoorzifter mr. Aalberse heeft dit meegedeeld op de gisteravond te Utrecht begonnen partijraadsvergadering van de K.V.P. De tijd is er rijp voor om meer werkelijke inhoud te geven aan het begrip medezeggenschap, betoogde mr. Aalberse. Het tekort aan wat hij noemde de democratisering van het economische en culturele leven, noemde de K.V.P.-voorzitter een van de belangrijkste (psychologische) oorzaken van de huidige grote spanningen op het gebied van de lonen. leiding van de K.V.P. berust. De fracties hebben echter ook een eigen verantwoor delijkheid. Wat betekent dit in de prak tijk? De discussies in de partijraad kun nen, aldus. mr. Aalberse, niet resulteren in opdrachten of bevelen aan de fracties, De fracties zullen er echter wel goed aan doen te luisteren naar hetgeen er in de partijraad leeft. De stelling dat de partij raad niet bevoegd zou zijn een oordeel te geven over het werk der fracties en de fractieleiding, wees mr. Aalberse be slist van de hand. De K.V.P.-voorzitter stipte ook nog de christen-democratische samen werking aan. Hij was over de mogelijkheden tot politieke samenwerking niet optimistisch. De moeilijkheden hier zijn zo al niet on overkomelijk dan toch niet gering, zei mr. Aalberse. Historisch gegroeide ver houdingen kan. men nu eenmaal niet zo maar wegcijferen. Intussen is er op bui tenlands gebied sprake van een groeien de samenwerking in christen-democra tisch verband. Men ontmoet, zei hij, in werknemers kringen en daarbuiten een groot gevoel van onbehagen. Hogere inkomens en gro tere sociale zekerheid alleen zijn niet vol doende. Men voelt zich te weinig recht streeks betrokken bij het economisch proces. Men w-il verantwoordelijkheid meedragen en tot gelding brengen. Mr. Aalberse kon die gedachtengang onder schrijven. De scherpe kanten mogen dan zijn afgeslepen van het oude kapitalisti sche stelsel, wij zijn, zo stelde hij. nog verre van een werkelijke en wezenlijke structuurwijziging van de maatschappij. Er wordt binnen de K.V.P. ook nog op een andere structuurwijziging ge studeerd: die van de partij zelf. Een structuurcommissie is bezig aan een diepgaand beraad over de uitgangs punten, de basis en het karakter van de K.V.P. Waar nodig zal ei vernieu wing komen, kondigde mr. Aalberse aan. Hij waarschuwde echter tegen „vernieuwing om het vernieuwen". Er bestaat hier en daar een neiging om bij voorbaat alles wat nu bestaat en gedaan wordt als verkeerd en on aangepast te beschouwen. Alle gevestigde instellingen moeten omver. Dit is een reactie op het verleden toen eigentijdse visies wat erg gemak kelijk tot beginselen zijn verheven. Die reactie is begrijpelijk, betoogde de K.V.P.-voorzitter, de vorm ervan echter niet steeds gerechtvaardigd. Mr. Aalber se liet er overigens geen twijfel over be staan dat bij alle studie over de basis van de K.V.P. zal worden vastgehouden aan de gedachte dat het goed is zich politiek te groeperen op grond van een levens beschouwing, die ontleend is aan nor men. die men door het christen-zijn aan vaardt. Mr. Aalberse was zijn rede begonnen met een terugblik op de „lange en kron kelige" weg die bij de jongste kabinets formatie is gevolgd. De strubbelingen met name bij de K.V.P. rond de kabi netsformatie vormen één der agendapun ten van de partijraad. Mr. Aalberse sprak de verwachting uit, dat die moeilijkhe den niet de hoofdschotel zullen vormen van de discussies. We spreken tenslotte al weer over een verleden tijd, zei de partijvoorzitter. Van zijn kant liet hij intussen blijken dat hij van zijn kritiek (o.m. in „De Op mars") over de methodiek en de argu mentatie van de gemaakte politieke keu ze bij de kabinetsformatie niets terug neemt. „Een rnea culpa zou onoprecht zijn bij gebreke van een spoor van enig be rouw". Om geen misverstanden te wekken on derstreepte mr. Aalberse nog eens, dat de moeilijkheden van destijds niet uit sluitend verweten kunnen worden aan één persoon, de toenmalige fractieleider dr. De Kort. Hij bracht de (door een auto-ongeval afwezige) oud-fractieleider dank voor het vele belangrijke werk dat deze ook voor de partij heeft verricht. Kan de partijraad politieke uitspraken doen? Het reglement der K.V.P. zegt, dat bij de partijraad de algemene politieke De werknemersorganisaties betrokken bij de c.a.o.'s voor het administratieve personeel in de grafische en dagblad bedrijven hebben met de werkgevers organisaties overeenstemming bereikt over de vernieuwing van deze admini stratieve c.a.o.'s welke per 1 februari aflopen. De verbeteringen betreffen verho ging van de salaristabellen met ten minste 10 procent (waarin de 5 procent verhoging van 1 januari 1964 is be grepen), verhoging van het percentage voor bovenminimale beloning met vijf procent in het kader der ondernemings gewijze differentiatie, invoering van een minimum garantiebepaling van 435 gulden per maand voor mannen van tenmniste 23 jaar en voor vrouwen van tenminste 25 jaar, afschaffing van de vierde gemeenteklasse, uitbreiding van de vakantie tot tenminste drie weken, invoering van enige afwijkende bepalin gen ten aanzien van ongeorganiseerde werknemers, zulks in verband met de pensioenen. De looptijd van de nieuwe c.a.o.'s is een jaar.

de Stem | 1964 | | pagina 15