Walcheren Zeeuwsch-Vlaanderen ZUID-BEVELAND CHOCOLATERIE r ,Goes was me te klein, ik wilde de wereld zien Leerzame expositie over witlof te Koewacht Mej. v. Zuylekom verlaat r.-k. kleuteronderwijs 55 39 79 69 35 Zaak verloren Visser VLISSINGEN Bouwplan rond gevangentoren Uitbreiding van begraafplaats Nieuw gymnastieklokaal Bedrijfsbrandweer „De Schelde" telt veertig man 2 VROOM DREESMANN HULST Dagblad De Stem GOES Bevolkingstoename voor het eerst sinds vele jaren Joseph Pennings (Californië) judo of boksen Rooster muziek concoursen Jongeman uit Terhole op slag dood bij ongeluk te Putten Sinds 1934 te Vlissingen Slaaptabletten in Vlissingen teruggevonden HOOGWATER Vandaag Morgen Om een stedebouwkundige verant woorde afronding van de bebouwing aan de Boulevard De Ruyter, aan weerszij den van de Gevangentoren, te krijgen dienen, aldsu b. en w. nieuwe rooilijnen en bouwvoorschriften vood deze boule vardgedeelten te worden ingesteld. Een ontwerpplan voorziet o.m. in een wijziging van het profiel van die boule vard door een verflauwing van de boch ten. De kosten van de uitvoering worden geraamd op 435.000 gulden, waarvan raamd op IndrCg,bgeo,cpenenenenten 260.000 gulden voor de uitvoering van openbare werken en 40.000 gulden voor de sloop van bunkers welke tegen dit boulevardgedeelte zijn aangebouwd. B. en w. zullen de mogelijkheid onderzoe ken om dit laatste bedrag van het rijk vergoed te krijgen. In het plan kunnen ongeveer zeventig woningen, een gelijk aantal garages en ongeveer vier win kels met magazijnen worden gebouwd. Het college zegt via de grondopbreng- sten een sluitende exploitatie te kunnen verkrijgen. De uitgifte van koopgraven op het al gemene gedeelte van de Noorderbegraaf plaats, is zover gevorderd, dat spoedige maatregelen moeten worden genomen voor de aanleg van nieuwe grafruimte. Daar de volledige uitbreiding van de begraafplaats, voorzien in het uitbrei dingsplan Noord, nog wel even op zich zal laten wachten, achten b. en w. het gewenst tot een gedeeltelijke uitbreiding over te gaan. Het betreft het gedeelte gemeentegrond tussen de begraafplaats en de zoutwatersloot aan de zuidzijde. De nieuwe ruimte zal voor een tweetal jaar voldoende zijn. In de raadsverga. dering van vrijdag a.s. zal de raad wor den voorgesteld een krediet van 30.000 gulden voor de werkzaamheden te ver strekken. Mits goedkeuring van de raad, zal de bouw van een nieuw gymnastieklokaal, bij de Jan Ligthartschool, onderhands worden opgedragen aan de N. V. Aanne mingsbedrijf Adr. de Kok en Zonen te Bergen op Zoom voor een bedrag van 221.000 gulden. B. en w. willen tot de aanbesteding overgaan omdat zy van de provinciale directie voor de volkshuisvesting en de bouwnijverheid bericht hebben ontvan gen, dat de rijksgoedkeuring in het be gin van dit jaar kan worden verwacht. De bedrijfsbrandweer van de N. V. Kon. Mij. „De Schelde" telde eind 1963 veer tig leden, waarbij negen brandweerman nen, die vorig jaar werden aangenomen. Vijftien man zijn bestemd voor de nieuwe werf Scheldepoort in Vlissingen-Oost DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 30 JANUARI 1964 (Advertentie) SUIKER SPRITS rose of mocca per 250 gram IMPERIAL MINTS 150 gram nu roer slechts CHOCOLADE CUPS per 150 gram MARION BONBONS pracht sortering per 150 gram MARIA BISBUITS 250 gram BREDA—BERGEN OP ZOOM OOSTERHOUT (Sioe). Het jaarverslag meldt voorts dat ook voor het bedrijf te Vlissingen een aantal mensen in opleiding zijn genomen. Voor het rijksdiploma hoofdbrandwacht slaagden twee personen evenals voor het diploma brandwacht eerste klasse. De be drijfsbrandweer hield het vorig jaar 48 oefeningen waarvoor belangrijke gebou wen of schepen als oefenobjecten werden gekozen. De brandweer werd in 1963 zestien maal gealarmeerd. Door brandwachten op de schepen werden 39 beginbrandjes geblust. Vonken van snijbranders en lassers wa ren in 69 gevallen oorzaak van branden of brandjes. De brandweer verrichtte echter ook nog andere karweitjes Zo moesten kikvorsmannen zes maal in actie komen, voornamelijk voor het opduiken van in het water gevallen materiaal en gereedschap. Voor de Scheldepoort is een nieuwe autospuit in bestelling. Door het brandweerpersoneel zelf wordt een gereedschapswagen gebouwd. Nieuw- en Sint Joostand RAADSVERGADERING De raad kwam in openbare zitting bijeen. Burgemeester F. van Randwijck deed in zijn nieuwjaarsrede mededeling over de bouw van de 60 scheldewonin- gen: de bouw van de nieuwe kleuter school en een nieuw plan voor verbou wing van de openbare school en het plan van de minister van Binnenlandse Zaken voor de zelfstandigheid van de gemeente. Het werk „Vérbetering van de Kor- teweeg" werd gegund aande aannemer G. J. Eland te Vlissingen voor een be drag van ƒ20.114,34, waarbij dan nog zal komen een bedrag van 2000, voor' honorarium, dagelijks toezicht, op meten, waterpassen en verschotten. Het voorstel van b. en w. de wedde van de brandweercommandant te ver hogen van f'150.op f250.per jaar werd aangehouden, naar aanleiding van een betoog van de heer v. Nimwegen, die er zijn bevreemding over uitsprak, dat aan de commandant geen vergoe ding werd toegekend voor te houden oefeningen, terwijl dit wel het geval is voor de manschappen. De fractie van de P. v. d. A. verzocht b. en w, dit voor stel nog eens nader te willen bezien. Een stukje tuingrond ter grootte van 132 M2 werd verkocht aan de heer M. Kwekkeboom, Premies voor woningverbetering wer den verleend aan de heer W. Boekhout te Brèskens voor het pand van Aken straat 3 en aan de wed. C. SchoutKerk- hove voor het pand Achter de Kerk 8. Als gemeentelijke vertegenwoordiger in bestuur Stichting Werkplaatsen Wal cheren werd aangewezen de burgemees ter, die deze benoeming aannam. Tot leden van de commissie tot we ring van schoolverzuim werden benoemd voor het tijdvak 1964 tot en met 1966 de heren L. Joosse Johz., H. van Bruggen, S. Baas, M. P. de Jager en C. Zweistra. Een voorstel van b. en w. om f 50.— subsidie te geven aan de vereniging voor Instrumentale muziek te Middelburg voor te geven concerten in het seizoen 1963—1954 in de gemeenten Vlissingen, Goes, Terneuzen, Oostburg en Zierikzee werd met 5 tegen 2 stemmen verworpen. De raad besloot op voorstel van b. en w. na langdurige discussies over te gaan tot benoeming van een nieuwe kracht op de secretarie in de rang van 3e amb tenaar op een aanvangswedde ad. f4596 per jaar. h. veraart leraar te terneuzen De heer H. S. a. Veraart uit de Kleine Bagijnestraat is met ingang van 1 febru ari benoemd tot leraar aan de UTS te Terneuzen. Voorlopig blijft hij nog in Hulst wonen. Hij kan dtis zijn activiteiten in de plaatselijke gemeenschap (o.a. als raadslid en secretaris van de voetbalver eniging H.V.V.) continueren. Philippine grote schade bij brand (Van onze correspondent) Gistermiddag omstreeks half vijf brak op de bovenverdieping van een woning aan de Koningin Emmastraat brand uit. Door het kordate optreden van de brand weer kon de brand beperkt worde» tot de bovenverdieping. De bewoners van het pand, die op het moment van de brand niets thuis waren, konden bij hun thuiskomst alleen maar de buietngewone grote brand- en waterschade constateren. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Lamswaarde teerdag „ons vermaak' De pierclub „Ons Vermaak'' heeft haar jaarlijkse teerdag op een prettige wijze gevierd. Na een gespannen wedstrijd on derling, waarbij het kampioenschap 1964 door de heer p. Hulshout werd behaald, werd de leden «en warme maaltijd aange boden, wat natuurlijk zeer in de smaak viel. Graautv carnavalsoptocht Het plaatselijke feestcomité heeft een carnavalsoptocht georganiseerd voor 8 fe bruari. De kinderen worden hiervoor om 3 uur op het parkeerterrein verwacht. Dit jaar mogen ook versierde steppen, fietsen en karren meetrekken. Prins Car naval, dit jaar „Djerk I" geheten, zal de kinderen toespreken. Eten en ander zal worden opgeluisterd door de plaatselijke ..Boerenkapel". Hierna zal de hele stoet door het dorp trekken. Bij slecht weer wérden de kinderen in het patronaat ver wacht. Clinge k.a.b. gaf voorlichtingsavonden Door de plaatselijke afdeling van de K.A.B. werden in het Verenigingsge bouw een tweetal avonden georganiseerd waarop door de districtsbestuurder j. van de Voorde uit Sluiskil voorlichting werd gegeven over de belastingen. Voor deze beide avonden bestond grote be langstelling. Er werden zeer vele vra gen gesteld. Voor het invullen van de biljetten van de inkomstenbelasting zal de heer Van de Voorde een zitdag hou den in het Verenigingsgebouw op vrij dag 15 februari a.s. Bres/een raadsvergadering Uit het contingent woningwetwonin gen zal Breskens er 48 ontvangen, zo blijkt uit de mededeling van het col lege van b. en w. aan de raad. Deze woningen zijn alleen bestemd voor de sanering van de Blcemenwijk. B. en w. stelden voor om deze woningen over te dragen aan de Katholieke Zeeuwsch- Vlaamse Woningbouwvereniging en de algemene woningbouwvereniging Bres kens. Na wat heen en weer gepraat namen b. en w. tenslotte het voorstel terug om te bekijken of er een mogelijkheid inzit om de woningen later van de bouwver enigingen terug te kopen. De vereniging voor instrumentale mu ziek te Middelburg kreeg een subsidie van f75.voor een te houden concert in Oostburg. In overleg met de provinciale directie van de volkshuisvesting en bouwnijver heid in Zeeland zullen de nog aanwezige bunkers op 't Spuiplein worden ge sloopt. Het beschikbare terrein komt dan vrij voor plantsoenaanleg. Door verschillende kostenstijgingen is het nodig de grondprijzen in 't uitbrei dingsplan te herzien. W'est dor pe CABARETAVONDEN In het verenigingsgebouw werden door het gemengd koor twee cabaretavonden verzorgd onder leiding van de heren Eric van Laere en Walter van Haelst. Hoewel de belangstelling enigszins tegenviel, zijn deze avonden, waarvan de opbrengst ten goede kwam aan het uniformenfonds van het koor, een groot succes geworden. Naast het koor, dat liedjes zong uit verschillende landen, werkten ook mee een plaatselijk orkestje, de conferencier Armand Dehulsters en Prudent de Cau semaker. Door de opbrengst van deze uitvoerin gen is het koor thans in staat om de uniformen te bestellen. Sluis Dagblad voor Zeeland KANTOREN voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Steenstraat 14, teleioon 2377, Hulst voor Walcheren en Zuid-Beveland: Klokstraat 1, telefoon 6252 Goes Alg redacteur Expioitatie- voor Zeeland: inspectie Zeeland F. DE LlCil L. K.. M DE JONG tel. 6252. Goes tel 2377 HULST Redacteur voor Zeeuwsch-Vlaanderen P.G. KUYPERS. telefoon 2377 - Hulst privé 3327. Redacteur voor Walcheren: CH. SCHETS, telefoon 3566 Vlissingen Rayonbeheerder voor Zuid-Beveland en Walcheren. K. MENU. tel 6252- Goes. Prijs voor losse advertenties, bestemd voor de editie Zeeland f 0,18 oer nm. 1 mm Ingezonden mededelingen 214 mm gewone advertenties BU contract aanzienlijke reductie. „Kleintjes": 8 regels ol nJnder f 1.— elke regel meer f 0,25. Als één regel gelden 23 tetters en/of leestekens. Bi) plaatsing ook tn de Brabantse oplage resp. f 1.60 en f 0,60. Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. lonen en prijzen in bouwnijverheid De afdeling Van de Nederlandse Aan nemers Patroonsbond heeft gistermiddag in hotel Centraal het huidige loon- en prijsbeleid en zijn mogelijke gevolgen be sproken, Een beslissing in een bepaalde richting'is niet genomen. Hier zal nog na der contact worden opgenomen met de andere aannemersorganisaties. filmavond r.k.s.v. robur Op vrijdag 31 januari zai de filmdienst der Nederlandse Sportfederatie in het Slot Ostende een filmavond ten behoeve van Robur verzorgen. Robur organiseert deze avond ten be hoeve van haar leden en donateurs en haar poolleden. De toegang is gratis, de filmavond begint om acht uur. Vertoond worden een voorfilm - een dertig minuten durend filmverslag van de wereldkampioenschappen Turnen 1962 te Praag - en een hoofdfilm van bijna twee uur over de wedstrijden om het wereldkampioenschap voetbal 1962 te Chili. Kloetinge filmavond voor landbouwcursisten De vereniging van oud-leerlingen van land- en huinbouwcursussen hield in Amieitia" de tweede winterbijeenkomst. Vooral de verschillende typen moderne werktuigen voor landbouw en fruitteelt werden uitvoerig besproken door de heer P. v.d. Akker die sprak namens een in dustrie- en handelsonderneming. Er wer den ook dia's hiervan vertoond. Daarna werd een film gedraaid over chemische produkten. MUZIEK- EN TONEELAVOND De muziekvereniging „Excelsior" geeft vrijdag en zaterdag a.s. haar jaarlijkse uitvoering voor donateurs. Voor de pauze worden een zevental muzieknummers ten gehore gebracht, waarna de toneelgroep van de Chr. Besturenbond uit Goes het blijspel „Bennie als huisknecht" zal op voeren. Er is een traditionele ver loting en na afloop van het programma volgt een bal. Ovezande ook pu nioren bij „turnlust" De plaatselijke r.-k. gymnastiekvereni ging „Turnlust" hield in de St-Agnes-nij- verheidsschool haar tweede jaarvergade ring sedert de oprichting. In haar openingswoord mocht de voor zitster, mevrouw Van Osselaar-v.d. Voor de. er haar vreugde over uitspreken, dat de club zo uitstekend draait, temeer nu sedert enkele maanden het lidmaatschap ook toegankelijk is gesteld voor de school jeugd. Dil was o.m. gebeurd naar aanlei ding van klachten van de schoolartsen- dienst, volgens welke de schoolkinderen te weinig lichamelijke oefening kregen en velen een slechte houding hadden. Een toeloop van circa 90 juniorleden was hier van het resultaat, hetgeen de vereniging echter terstond voor financiële problemen stelde. Het kasverslag van de penninmeeste resse vertoonde een batig saldo vah ruim f 500,-, doch deze stand is met inachtne ming van nog komende kredietposten aan de nogal rooskleurige kant, ai is men ver heugd met een subsidie van de r.-k. Jeugdraad. Een verzoek om verlagini: van contributie voor de junioren moes worden afgewezen, mede in verband met de aanstaande aanschaffing van uniforme rokjes en clubemblemen. Bij de bestuursverkiezingen werden de aftredende dames Huizen-Steenbakker, Oostdijk-Uitterhoeve en Koole-de Jong allen herkozen. Men achtte het gerecht vaardigd, dat de overheid een vergoeding gaat toekennen voor het feit, dat de schooljeugd nu gratis gymnastiekles krijgt zonder dat de scholen er aan te pas komen. TONEELCLUB IN HET SLOP Het is met het verenigingsleven te jaren geleden „verdween" de plaatselijke fanfare, thans lijkt het er op, alsof de enige toneelvereniging van het dorp, de Sint-Genesiusgesellen, dezelfde weg op- 8 De St.*Genesiusgesellen hebben in-hun nog slechts korte bestaan toch waarlijk wel de plaatselijke toneelgeschiedenis ge schreven. Voortgekomen uit de apart ge organiseerde dames- en herentoneelclubs hebben de gesellen in 1958 met jeugdig radicalisme de zaken aangepakt. Het resultaat mocht er zijn, Opvoermg van twee stukken uit geheel verschil lende genres in. één seizoen waren heel gewoon en het succes, waarmee deze in eigen home voor het voetlicht werden gebracht, hadden zowaar een heuse toer- nee tot gevolg. Opvoeringen te 's-Heeren- hoek en Lewedorp en het jaar daarop nog «erts Lewedorp, gevoegd bij verzoe ken voor optreden t« Baarland, markeer den het zwaarbeladen, maar succesvolle programma. Gewezen moet worden op de slechte accommodatie te Ovezande, hetgeen voor de muzikanten zowel als voor de tonelis ten oen ernstige handicap vormde. De dorpshuiscampagne was wel aangeroerd, doch nog allerminst definitief ingezet, zo dat m«n rekening moest houden met het nog jarenlang voortduren van deze han dicap. De fanfare ging na een tiental jaren ten onder, toen de St.-Genesius-gesellen op hun hoogtepunt stonden. Het wegval len van de laatste nog aanwezige speel ruimte betekende evenwel voor de gesel len voorlopig de genadeslag. Nu is echter sedert enige tijd de plaat selijke gymnastiekzaal aanzienlijk uitge breid en deze zou voor de toneelvereni ging perspectieven bieden, welke tot nu toe ongekend waren. Toestemming van de betrokken autoriteiten is er zeker. Wie zal nu de moed opbrengen om de door de omstandigheden verbitterde gesellen en hun bestuur uit hun apathie te verlossen? En wie zal de muzikanten (zij zijn er zeker) weten te bundelen tot een nieuwe fanfare? Het ware toch wel bijzonder triest, dat de leemte in hét Ovezandse verenigingsleven, veroorzaakt door een abrubt einde van twee bloeiende organi saties, definitief zou blijven. Kapelle Ovezande een merkwaardige zaak. Enkele per 100 kg. verkoop landbouwgrond Dat er nog steeds een grote belang, stelling bestaat voor vrijkomende perce len landbouwgrond bleek woensdag uit de opkomst naar de openbare verkoping in Kapelle. Ten overstaan van notaris J. C. Kram te Kapelle werd ten verzoeke van de heer J. A. Trimpe Burger te Aagteker- ke publiek verkocht eén perceel bouw land op de hoek Vierwegen-Zaaidijk in Kapelle, groot 1.73.40 ha of 4 gemet en 126 roeden. Hoogste inschrijvers waren de heren Filius en de Korte te Kortgene voor f 4179,— per gemet of f 18.115,96 de hoop. Koper werd de heer F. Buysrogge te 's-Gravenpolder voor f 4450,— per gemet of f 19,290,75 de hoop. verkoop knolselderie Op de veiling in Kapeile-Biezelinge werd woensdagmiddag ter verkoop ,via de veilingklok aangeboden de opbrengst van plm. 61 ha knolselderij die dit sei zoen geteeld zal worden op contract voor de industrie. Van deze oppervlakte kan een aanbod komen bij een normale oogst van 1660 ton knollen. Het gelukte niet het gehele aanbod te verkopen want er werd afgedrukt de opbrengst van 12 ha (ongeveer 330 ton) waarvoor prijzen werden betaald van f 19.10 tot f 19.50 per 100 kg. De over gebleven 49 ha zal op een nader vast te stéllen tijdstip opnieuw worden aangebo den. Vorig jaar 'eed de .knolselderij die op contract werd geteeld ia Zeeland f 21.50 „Voor het eerst sedert een groot aan tal jaren", aldus burgemeester p. F. van Hootegem in zijn nieuws jaarsrede tot de raad, „hebben we een vermeerdering van de bevolking door een vestigings overschot. Indien we de beschikking hadden gehad over een groter bouwvo lume dan was de bevolkingstoename nog groter geweest, want er staat een groot aantal woningzoekenden inge schreven. Het honderdprocentplan van de wa terleiding kwam wel niet geheel voor elkaar, maar het kan nu toch zeker in 1964 gerealiseerd worden. Jammer is het dat de ruilverkaveling Hcille zo moeilijk op gang komt. Er staan hier voor de land bouwende bevolking grote belangen op het spel en hij sprak de hoop uit, dat men daar in Heille in agrarische krin gen voldoende besef voor kan opbrengen. Pijnlijk is ook de weinige activiteit voor de jeugd. Deze heeft meer dan elders de aandacht nodig omdat de economische structuur van de gemeente de ouders opeist. De plaatselijke industrie worstelt met een gebrek aan arbeidskrachten. Het toerisme bleef zich gunstig ontwikkelen en de activiteiten van de plaatselijke V.V.V. stemmen tot voldoening. Het stad huis werd door meer dan 12.000 per sonen bezocht. Het bezoek aan het ge meentelijk kampeerterrein lag 20 pro cent hoger dan in het voorafgaande jaar. Het gemeentebestuur is zeer gevoelig voor stimulansen uit de bevolking, die kunnen leiden tot oprichting van een speeltuin. Een wens is ook nog altijd het herstel van de duiker in het kanaal van Brugge onder de gemeente Oost- kerke (België). Het oudste raadslid F. Dusarduyn be antwoordde de nieuwjaarsrede. Tot lid van het algemeen armenbe stuur van Heille werd benoemd B. van der Slikke, en in de gemeentelijke instel lingen voor maatschappelijke zorg wer den benoemd J. -Geefuit en P. A. Wieme. De Instrumentale te Middelburg kreeg f 100.— voor een te geven concert in Oostburg. en de interkerkelijke com missie voor maatschappelijk werk een subsidievoorschot van f 1.522. Nieuw-Namen „DE SCHELDEZONEN" KRIJGEN UNIFORMEN De plaatselijke fanfare „De Schelde- zonen" heeft een korte algemene ver gadering gehouden in het clublokaal „St. Cecilia" bij C. Praet. Vice-voorzitter J. Lockefeer heeft het resultaat bekend ge maakt van de collecte ten behoeve van 't uniformenfonds, terwijl ook de financiële gang van zaken over het afgelopen sei zoen door de heer Lockefeer werd voor gelezen. Vooral het resultaat van de collecte stemde de aanwezigen tot grote voldoe ning: men mag dan ook verwachten, dat .De Scheldezonen" binnen niet al te lange tijd zullen uitrukken in keurige uniformen. Nadat de voorzitter van de vereniging burgemeester P. V. M. Vercauteren, de muzikanten tot grotere activiteit had aan gespoord, vooral met betrekking tot het repetitie-bezoek, ging men over tot de verkiezing van 'n nieuw bestuurslid zulks in verband met het op zijn verzoek ver leend eervol ontslag aan de heer Fr. van Ecken. Met grote meerderheid van stemmen werd in diens plaats gekozen de heer Aug. Praet. die daarmee tevens de func tie van sercetaris-pehningmeester van de heer van Ecken zal overnemen. De heer Praet dankte de leden voor het in hem gestelde vertrouwen,, waarna de fanfare met enkele vrolijke wijsjes een eind maakte aan deze zeer nuttige vergadering. St.-,lansteen FEESTAVOND TONEELVERENIGING. De Camera van Rhetorica „St.-Jan ten Stene zal voor haar leden en geno digden een feestavond geven op zaterdag 1 februari a.s. in het jongenspatronaat. RADIO EN T.V.-SHOW Onder de titel „Artiestenparade'' pre senteerde de plaatselijke K.A.B. een ra dio en T.V.-show in hét jongenspatro naat. De zaal was geheel uitverkocht. De voorzitter van de K.A.B. de heer J. Blommaert huldigde tevens 3 leden, die 25 jaren lid waren, n.l. P. Aerts, E. de Poorter en R. de Bakker. Van de optredende artiesten oogstten vooral de teenagerster Ria Valk, de Gi- bama's Hawai's en de Melton Brothers veel succes. Heikant TEERDAGEN Vrijdag 31 januari zal de biljartclub De Ruige Toepers in de zaal van Theo de Block haar jaarlijkse teeravond hou den. De muziekvereniging Heikant zal zaterdag 1 februari haar jaarlijkse teer dag houden en een rondgang door de verschillende straten maken. TOPBILJART Een prijskamp op topbiljart bij F. Sa- man-van Acker had de volgende utislag: le Em. Saman, 2e R. Saman 3e Alb. Broeckaert. 4e Th. de Block 5e Alb. Bo- gaert, 6e O. Boone 7e A. van Acker 8, P. de Beule. Er waren dertig spelers. Sag van Gent BILJARTWEDSTRIJD Nadat Sas van Gents biljartclub KOT op 12 december 1963 de traditionele uit wedstrijd naar Philippine maakte waar bij KOT een totaal aantal caramboles van 1600 tegen Philippine 1007 behaalde in 8 partijen, is Philippines „Elk naar zijn krachten" op bezoek geweest bij KOT in het clublokaal „Oude Brug" voor de returnwedstrijd. Hierbij kwam de volgende uitslag uit de bus: G. Wis- kerkeG. Begijn partij 250 caramboles 81-250 in 12 beurten. Dhrn. Ploegaert- R. Claeyssens partij 250 caramboles 163- 250 in 14 beurten. A. v. d. BosscheA. Bogaard 203121 in 20 beurten, R. Ram- meloo-J. Kalfsvel 96—93 in 20 beurten. A. Rammeloo—J. Maas 74-91 ook in 20 beurten. De Sasse biljartclub „Krijt op tijd" is voornemens om binnenkort een bezoek te brengen aan de biljartclub van Westdorpe. LEZING OVER SCHEEPS BRANDEN In de kantine van de N.V. Stijfsel- 8c Glucosefabriek is een lezing gehouden over het bestrijden van scheepsbranden door de heer M. v. d. Blink, hoofdbrand meester van de Rotterdamse brand weer. Voor de kringen oost- en west-Z.- Vlaanderen van de gemeentelijke brand weren alsmede voor de bedrijfsbrand- weren. Op vlotte wijze heeft de heer v. d. Blink diverse methoden van bestrijding van scheepsbranden behandeld. Tot slot dankte de heer W. I. Cats- map hoofd bescherming bevolking A Kring Zeeuwsch-Vlaanderen voor de vlotte causerie. Voor deze lezing bestond van de zijde der commandanten en bevelvoerders der gemeentelijke en bedrijfsbrandweren grote belangstelling. Kapellebrug BILJARTEN In het lokaal van J. Verstraeten vond op het topbiljart een wedstrijd plaats, waaraan 38 spelers deelnamen. Na zeer spannende strijd was de uitslag als volgt: 1 J. Leeraert Hulst, 2 G. Selis Paal, 3 K. Vonck Paal, 4 W. Hedewelle Klinge B.. 5 A. v. Dorsselaer Paal, 6 O. Rombout Clinge N, 7 O. v. d. Heide Paal. 55 (Advertentie) gecombineerde verdediging? conditie-training? jeugdgroepjes van 8 jaar af. sportacademie piet gerdingh het judo wordt onderricht door een ervaren docent met zwarte band. de welvaart bevordert hart- en vaatziekten bij een goed gevoed volk dat veel comfort en TE weinig lichaamsbeweging heeft, denkt om uw conditie, hygiënische en hypermoderne sportgelegenheden. privé/corresp.-adres: P.W. J. Gerdingh •x-doeent C.I.O.S. t» Ovarvtan Vredenburchsingel 20, Breda Bijna 45 jaar geleden vertrok de elek trotechnicus Joseph Pennings uit Goes naar de States. Waarom? „Ik was een avonturier. Ik wilde de wereld zien. Goes was me te klein", zegt de heer Pennings. Hij logeert momenteel met zijn vrouw by een neef in Goes, bij de heer J. Cardon in de Magdaienastraat. Op 9 juli 1891 werd de heer Pennings geboren in het St.-Adrianusstraatje vlak bij de Grote Markt. Als je zo'n tijd bent weggeweest lijkt alleen die Markt nog zo'n beetje hetzelfde gebleven te zijn. De heer Pennings ontmoet nog een hele boel bekenden in het nieuwe Goes Zo kwam de heer F. Hopmans naar hem toe met de opmerking: ,,Zeg Jef, weet je nog dat wij samen bij de nonnetjes op de bewaarschool hebben gezeten?" En de door-en-door Goesenaar zal het niet verbazen dat de heer Pennings nog prachtige herinneringen heeft aan ,,die oude moerbeiboom van Jacoba van Bei eren bij Slot Ostende". Die boom hing wel aan flarden maar.,.we hebben er toch allemachtig veel plezier in gehad". De heer Pennings studeerde elektro techniek op een particuliere school in Rotterdam. In de Maasstad leerde hij tevens zijh vrouw kennen. ,,Is Amerika u bevallen?". ,,Nou en of", is het ant woord -,ik zou morgen terug willen maar dat kan niet: ik zou moeten zwem men". Men mag dat niet verkeerd uitleggen. Mevrouw Pennings-Van Schie heeft het in Goes wel degelijk naar haar zin. Maar ze drukt zich en wat dat betreft ver loochent ze haar Rotterdamse afkomst geenszins nogal scherp en adrem uit. Ze wil er alleen maar mee zeggen dat ze heel plezierig heeft geleefd in Ameri ka. De jonge Pennings heeft eerst nog even in Engeland gewerkt. Dat was van 1914 tot 1919. Hij was daar in dienst bij de bekende Wolseley Motors Ltd. Daar na dus Amerika. Eerst bij de American Can Company in San José (Californië) als technisch ontwerper. Daarna bouwde hij een eigen zaak op maar die ging in de crisisjaren geheel verloren. Velen zijn toen uit het raam gesprongen. Ik niet". Hij ging reizen. Richting New York. Geld om ophieuw te beginnen was er niet. „Bij de banken kon je nog geen dollar krijgen". Weer terug in Californië werd hij assistent-sheriff met een pistool op z'n heup. Dat bevredigde toch ook niet en na drie jaar kwam hij in dienst bij General Motors: niet op een tech nische afdeling maar in de verkoop. Hij verkocht Chevrolets. Hij kwam in het elite-korps van General Motors, de ,,100 car club" terecht. Je moest tweehonderd auto's per jaar verkopen om daar lid van te kunnen worden. In 1950 stapte hij uit de „bussiness". Hij renteniert nu in de bossen, in de beroemde redwoods van Californië, bij het plaatsje Guerneville. Hier kan hij zich uitleven in zijn geliefde sport: vis sen. Zalmen, forellen en „steelhaeds", de enige forellen, die ver de oceaan op gaan. Na zijn pensionering heeft hij ook grote tochten door de States gemaakt. Joseph Pennings (73),,Ik wilde de wereld zien. Goes was me te klein". Ook in Canada en Mexico is hij geweest. Vooral Mexico heeft zijn hart gestolen. En nu is die Hollandse Amerikaan met zijn gevatte echtgenote dan weer eens in het stille, goede Goes. Het enige wat Joseph Pennings mist zijn de zal men en forellen en de altijd behaaglijke zon. Half april gaat hij weer terug naar de States. Jammer voor hem dat het forellenseizoen pas in november weer be gint. Het solistenconcours 1964 van de bond van harmonie- en fanfareveremgingcn Zeeland zal op 7, 14 en 21 maart in Mid delburg worden georganiseerd door EMM uit Kruiningen. De jaarlijkse morswed- strijd zal deze keer in juli in Kloetinge worden gehouden. Het zaalconcours ten slotte zal worden georganiseerd in no vember in de Concert- en Gehoorzaal te Midelburg. Een en ander zal uitvoerig besproken worden tijdens de zaterdag 8 februari in de Prins van Oranje te Goes te houden algemene vergodering van de bond. Tijdens die vergadering zal een nieuw bestuurslid moeten worden gekozen in de plaats van de heer J. Maas. die overleden is. Als kandidaten zullen naar voren wor den geschoven de heren M. de Regt uit Colijnsplaat en A. Elleman uit Kortgene. Aftredend en herkiesbaar zijn de heren W. Brand en A. van Wallenburg. (Van onze verslaggever) In het patronaatsgebouw te Koewacht heeft burgemeester G. Dieriek gister middag de opening verricht van een ten toonstelling op het gebied van witlof voeding en hygiëne. Hij prees daarbij de activiteiten der streekverbeterings- eommissie, welke reed* een opmerke lijke verbetering hebben gebracht in de tuinbouw. Met betrekking tot de ge meentelijke herindelingsplannen sprak hij de wens uit, dat deze zandstreek zal tonen een autonoom bestaan te kunnen leiden. De heer C. J. v. d. Ven van het rijks- tuinbouwconsulentschap Barendrecht hield een uitvoerige inleiding over de witlofteelt en belichtte speciaal de im portantie van een gelijkmatige groei, de juiste grondkeuze en bemesting, het vak kundig dunnen en het op de juiste tijd rooien. Een ideale situatie noemde hij 200.000 plantjes per hectare. De heer P. van Ess, directeur der veiling te Terneuzen, beklemtoonde spe ciaal de belangrijkheid van een gedegen sortering en verpakking. Hij noemde het in dit verband nogal sprekend, dat de Terneuzense veiling de laatste weken verscheidene duizenden kilo's Belgisch witlof naar Amsterdam zag gaan, ter wijl notabene onze eigen voorraad bij zonder ruim is! Inzake de vaderlandse afzet op lange termijn toonde hij zich vrij optimistisch. De E.E.G.-bevolking groeit gestaag (van 175 miljoen in 1960 tot waarschijnlijk 190 miljoen in 1970) en bovendien valt een stijging van circa 300'd per hoofd te verwachten voor wat verse groenten betreft. Weliswaar zijn momenteel de prijzen van witlof niet denderend, doch dit jaar vormt volgens spreker niet het geschikte uitgangspunt voor een besluit tot al dan niet verder telen. De heer Vercauteren, voorzitter der streekverbeteringscommissie, sprak er zijn spijt over uit, dat ondanks alle acti viteiten van de commissie en de tuin- bouwvereniging de belangstelling voor de tuinderij nog vrij gering is, speciaal onder de jongere generatie. Zelfs de groentevakteeltschool moest helaas ver dwijnen! Door de commissievoorzitter werd ver volgens een tiental witlof-exposanten met een prijs bekroond. De eerste drie prijzen gingen naar C. Martens, St.-Jan- steen (286 pnt); W. Ivens, idem (283) en A. de They, Koewacht (2681. De tentoonstelling, die vandaag nog geopend is omvat naast witlofprodukten o.a. voedingsstands en keuken- toilet- en douchestands, alsmede machinerieën op het gebied der witlofteelt. Ofn half drie vanmiddag wordt een wedstrijd ge houden in het opmaken van koude wit lofschotels. (Van onze verslaggever) Rond elf uur woensdagmorgen heeft in de gemeente Putten (Gld.) een frontale botsing plaatsgehad tussen twee vracht wagens, waarvan er eentje om nog niet bekende reden op de linfcerweghelft reed. De zeventienjarige C. van Delft uit Ter hole werd daarbij op slag gedood. De chauffeur van zijn wagen E. V. werd evenals zijn collega van de andere auto zo zwaar gewond, dat hij onmiddellijk opname in het ziekenhuis te Ermelo no dig bleek. Van Delft en E. V. reden in een wagen van het transportbedrijf C. F. Nag- tegaal uit St.-Jansteen (Zeeuwsch-Vlaan deren). De chauffeur van de tegenligger was J. C. V. uit Renswoude. Het jeugdige slachtoffer was de oudste in een vader loos gezen met tien kinderen. (Van onze verslaggever) De slaaptableten, die xoals wij giste ren meldden, in Vlissingen werden ver loren en gevaar konden opleveren voor kinderen, zijn gistermiddag teruggevon den. De eommissaris van politie te Vlis singen had via de te Vlissingen verschij nende kranten de aandacht van het pu bliek op het gevaar gevestigd en bij vinden om terugbrenging verzocht. Het bericht had het gewen.te succes, want toen W. van R. gistermiddag het doosje, waarin twintig slaaptabletten, in de Paul Krugerstraat vond, aarzelde hij niet lang en overhandigde het aan een politie agent. De politie heeft er op haar beurt voor gezorgd, dat de tabletten weer ter bestemder plaatse kwamen. (Van onze verslaggever) Om gezondheidsredenen is aan mej. A. C. A. van Zuijlekom, hoofdleidster van de r.-k. St.-Josephkleuter.chool aan de Brouwenaarstraat te Vlissingen per 1 februari a.s. eervol ontslag verleend. Mej, Zuijlekom (59) is, met een onder breking in de oorlogsjaren, sinds 1934 aan de St.-Josephkleuterschool verbon den geweest. Zij wordt opgevolgd door n dér huidige leidsters, mej. M. M. Del- laert. De scheidende hoofdleidster, die in Rotterdam werd geboren, verving in 1934 de zusters religieuzen die tot dan toe het z.g. Vincentiusechooltje hadden geleid. Van een schooltje voor kleuters uit lagere millieus maakte zij een op moderne leest geschoeide kleuterschool. Ofschoon tot de oudere generatie van kleuterleidsters behorend, heeft zij tot in de laatste jaren open gestaan voor vernieuwingen in het kleuteronderwijs en deze ook toegepast. Als hoofdleidster en als collega heeft zij zich door haar optreden bijzonder bemind gemaakt. Vooral in de jaren voor de oorlog moest zij, voor een geringe vergoeding, veel werk verzetten. In de oorlog moest de school worden gefloten en vertrok mej. van Zuijlekom naar Best. In 1950 nam zij voor de tweede keer de taak op zich in Vlissingen een r.-k. kleuterschool te vormen. Door het ontbreken van rijkssubsidie, destijds, voor het bijzonder kleuteronderwijs, bleek dat vooral materieel gezien geen geringe taak. Door enthousiasme en werkkracht bracht zij echter weer een (Advertentie) Reumatiek TO GAL HELPT Griep TOGAL HELPT Migraine TOGAL HELPT Menstruatiepijn TOGAL HELPT Verkouden TOGAL HELPT Hoofdpijn TOGAL HELPT Spit -TOGAL HELPT bloeiende kleuterschool tot stand die nu drie leidsters en honderd kleuters telt. Ondanks de steeds verder achteruitgaan de gezondheidstoestand bleef zij zich van haar taak kwijten. Dezelfde gezondheidstoestand is er oorzaak van dat van het afscheid weinig ophef kunnen zal worden gemaakt. Morgen, vrijdag 31 januari gelden voor de provincie Zeeland de volgende hoog waterstanden: Hansweert 4.41 en 17.10 uur; Terneuzen 4.01 en 16.29 uur; Vlis singen 3.31 en 15.55 uur; Wemeldinge 5.21 en 17.43 uur. IJZENDIJKE L. v. d. Velde 19 uur Filmavond duivensociëteit VLISSINGEN Britannia 20 uur De opvolger, door Ensemble \NTWERPEN KVO 20 uur Mar off Sportpaleis 20 uur Dansen en koren van het Sovjet-leger KOEWACHT R. Clapdorp 19.30 uur Schieting GOES Slort Ostende Filmavond „Robur" BRESKENS Uitkomst 19 uur Raadsvergadering HULST Boekhandel van Geyt 9-21 uur Tentoon stelling werk A. van Dobbenburgh ANTWERPEN Sportpaleis 20 uur Dansen en koren van het Sovjet-leger

de Stem | 1964 | | pagina 2