Jo de Haan seizoen met UITERLIJK VOOR DE VERTOON SNEUVELT INTERNE ORGANISATIE S IX. OLYMPISCHE WINTERSPIEIE N S B R UIC K «è- speels door de spelen W |Avery Brundage: kritiek op vele „staatsatleten I Ook Jo de Haan geen contract De Pel geeft moed niet op Grote strijd op de tatami ~snr®ir-«»§ m 8 II i m o is 4 #fc 0 Carnava!s-pak. gg foto's hebben j e prijs f 100,- i bestaande uit m m 9 m Geen contract voor coureur met naam Z.-Afrika niet naar TOKIO Geen ramp Eigen wedstrijd Loting F.A.-beker Twee NAC'ers in militaire team Sterkste judoka in selectieduels Kees Pellenaars onderhandelt In Innsbruck wet? Nederland heeft nog geen „goud R U C Rustig Sneeuwloos Stemming Nieuwe praeses Bond Landelijke Rijverenigingen 1e RESERVE PRIJSVRAAG 2 FEBRUAR11964 Recordpoging van SNEL mislukt MARKTEN I i H Ét B IS m m iel foto's van uzelf Carnavals-pak in- i wilt. gulden voor u? ordt de uitslag van rijd gepubliceerd, lij de winnaars be- hien is üw foto dan gulden waard. U ns in eigen hand. I I! f ;"tf ïebben. Eén van hen, een ke el, die Old Shatterhand heet, ïeeft Tangua in beide knieën geschoten, zodat hij voor zijn. even invalide blijft. Op deze ent en Winnetou hebben ze het meest begrepen." „Winne- ou? Wie is dat dan?" „Een ong opperhoofd der Apachen, ie met groepje krijgers in de uurt moet zijn." DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 28 JANUARI 1964 (Van onze sportredacteur) Op de laatste maandag van mei 1962 viel er een schaduw over de carrière van Jo de Haan. Terug kerend uit BordeauxParijs kreeg hij samen met Piet Rentmeester in het Belgische Meise een auto- ongeluk, dat hem gedurende drie maanden volledig uitschakelde. De in Huijbergen woonachtige Jo kwam terug. Hij reed een uitstekende wedstrijd in Baarle-Hertog, lag in zegevierende positie, maar werd i in de eindsprint letterlijk en fi guurlijk opnieuw gevloerd. Weer volgde er een verplichte rust van vele weken. Het seizoen dat de ren ner met vijf overwinningen had ge opend, was voorbij. Het had voor de Franse extra-sportieve groepering „Peu geot" onvoldoende gerendeerd. Jo werd aan de dijk gezet. Ofschoon zijn „Saint RaphaeI"-contract tot de 31e oktober 1964 liep en de coureur zijn maande lijkse gage normaal kreeg toegezonden, zou geen beroep meer op hem worden gedaan. De jongste zondag maakte Jo opnieuw een val. In een derny- wedstrijd te Antwerpen ging hij onderuit. Het liep goed af. De dok toren constateerden slechts een kleine barst in het sleutelbeen van de linkerschouder. „Een maand rusten", zeiden zij. Jo de Haan is er langzamer hand aan gewoon. Maar het betekent voor de Huybergse coureur, die zich in het dorp een zekere populariteit heeft verworven, dat hij het contract, dat hij voor de Antwerpse Zesdaagse kreeg, niet kan nakomen. Dat hem een aantal blauwe briefjes ont glippen jn de periode, dat hij het best kan gebruiken. Erger is echter het feit, nat Jo ae Haan de zeer zorgvuldige training, die hij was begonnen, moet afbreken. Hij zal niet aan de start kunnen staan van de eerste grote wed strijden. Hij zal nog meer moeite heb ben dan normaal om in een merken- team te komen. ZELDEN zal een interviewer zo ont hutst met de microfoon in zijn hand zijn blijven staan als de Duitse televi sieverslaggever in het ijsstadion. Sjoukje Dijkstra had onder de kriti sche en maar zelden geheel tevreden blikken van Gerschwiller haar figuren geoefend, toen de verslaggever haar verzocht voor de camera en de mi crofoon te komen. Sjoukje deed het, maar na de twee de vraag liep zij ineens weg. Zij keek boos. Ik weiger nu eenmaal namen van m.ijn concurrenten te noemen. Er kun nen er zoveel gevaarlijk voor me zijn. Ik zei de man, dat ik met allen reke ning moet houden, maar hij bleef vra gen om namen. Nou, dan maar geen interview, was Soukjes verontwaar digde commentaar. Gerschwiller moest erbij komen en het duurde geruime tijd voor de Duitser het standpunt van Innsbruck grootste favoriete begreep, voor Sjoukje weer naast hem stond om te vertellen dat zij nooit aan een wed strijd begint met het idee dat zij zal winnen en dat dit meisje wel tweede en dat meisje derde zal wor den. ER IS ééN Olympische ploeg van Oost- en West-Duitsers, maar dat wil nog niet zeggen dat het één ploeg van vrienden is. Er zijn oz van die wrijf punten. Een er van was de verkiezing van Willy Bogner in de ploeg voor de De uitnodiging aan Zuid-Afrika om deel te nemen aan de Olympische Zo merspelen in Tokio is ingetrokken, om dat het Zuidafrikaanse Olympisch Co mité de verplichtingen van het Interna tionaal Olympisch Comité niet is nage komen. Een en ander werd verklaard op een persconferentie door de presi dent van het IOC Averey Brundage. Brundage zei, dat naar „het inzicht van het IOC het Zuidafrikaanse Olym pisch Comité zijn verplichtingen niet in bevredigende mate is nagekomen". .,Er wordt voor mij gewerkt door Da niel Dousset". zei Jo maandagmorgen in de gezellige huiskamer van zijn de Bogaertlaan staande woning. De Franse manager, die de zaken van alle grote renners behandelt, heeft hem op het einde van 1963 nog gezegd, dat hij niet moest wanhopen, maar veel moest trainen, want de zaak zou best in orde komen. Jo twijfelt er echter aan. Hij houdt het er voorlopig op, dat hij zijn eigen weg zal moeten gaan zoals Henk Nijdam, Piet van Est en talrijke jonge renners. Hij rekent er in ieder geval niet meer op, dat hij een contract zal kunnen krijgen, dat hem in een betere positie plaatst dan thans het geval is. Een ramp is het voor hem niet, want tenslotte vangt hij nog geld, maar voor een coureur van zijn klasse tekent zich een somber perspectief af, waarvan iedereen met verbazing zal horen. is het in de geschiedenis van de wielersport wel eens voorgekomen, dat rTi als derde eindigde in het wereldkampioenschap, niet de aan dacht op zich vestigde van managers en ploegleiders? 6 Ha7H|finis,*V0,?r °!ij duideliJk geworden, dat een derde plaats niet meer telt", zei jo. ..ik herinner mij nog zeer goed. dat Gernt Schulte in het wereldkam- poenschap van 1956 met een derde hu,ls kwam' Het halve land £aT r*°p .^ljn. k°P Zonder enige twijfel had Gernt zich tot het uiterste gege- ^as Zljn Prestatie groot. Toen tel de het, maar nu... Het publiek is ver wend geraakt. Alleen overwinningen spreken tot de verbeelding. En dan moeten het behoorlijke overwinningen zijn. Nederlanders hebben al eens ge wonnen in Bordeaux-Parijs, De Ronde van Lombardije en Parijs-Tours." Bij het noemen van de laatste wed strijd trok er een meewarige glimlach over het gelaat van de coureur. Was hii het niet, die ruim twee jaar geleden als eerste Nederlander zegevierde in deze kapitale klassieker? Werd hij in de oktoberdagen van 1961 niet gevierd? ,,Het is verleden tijd", mompelde Jo, die nog maar zevenentwintig jaar is en normaal gesproken nog jaren voor de boeg heeft. Met geen mogelijkheid kan hij echter zeggen wat 1964 hem gaat brengen. Eén ding weet hij heel zeker. Hij zal, als hij over twee maanden aan de wed strijden gaat deelnemen, zijn eigen koers rijden. ,,Ik weet precies hoe de wielersup- porters over mij denken", bracht Jo in het midden. ,,Toen ik als nieuweling reed werd ik regelmatig geklopt door Jo de Roo, Piet Rentmeester, Ad Suij- kerbuijk en verschillende anderen. Waaraan lag dat? Ik had geen eind sprint. Ik moest leren spurten. Ik leg de mij daarop toe en ik geloof nu te mogen zeggen, dat ik een van de „rapste" renners ben. Dit heeft een consequentie. In de meeste wedstrijden probeer ik in de buurt van de eersten 55 JO DE HAAN perspectief is niet zo zonnig.. te blijven. Het is voldoende om verze kerd te zijn van een goede plaats: niet zelden van de zege. In de spurt leef ik mij immers uit. Wat de meeste supporters,weten, be grijpen niet alle renners. Ik wil nog eens terugkomen op de veel bewogen sprint bij het wereldkampioen schap te Ronsse. Toen er nog enkele ronden waren te rijden zat Peter Post er door. Hij kwam naast mij fietsen en zei, dat Jan Janssen zijn kans moest krijgen. Wij moesten hem maar steu nen. „Hoe kun je dit toch zeggen, Peter?", vroeg ik. „Ik ben rapper dan Jan Jans sen!" Ik heb mijn eigen wedstrijd gereden en het resultaat was, dat ik op de derde plaats eindigde. Als de collega's eens voor mij hadden gewerkt? Dan... Jo wil er maar niet meer aan denken. Hij richt zich op het nieuwe seizoen, dat voor hem met de Antwerpse val en het gemiste zesdaagsencontract bijzon der slecht'is begonnen. De loting voor de vijfde ronde om de F.A.-beker is verricht: Swindon-Leyton Orient of West Ham, Oxford United of Brentford-Blackburn, Bolton of Preston- Carlisle, West Bromwich of Arsenal-Li verpool of Port Vale, Barnsley-Manches- ter United (titelhouder), Burnley-Hud- dersfield, Ipswich of Stoke-Sheffield Uni ted of Swansea, Sunderland-Leeds of Everton. Het Nederlandse militaire voetbalelf. tal, dat woensdag op Houtrust (Den Haag) tegen de Belgische militaire ploeg uitkomt, is als volgt samengesteld: Doesburg (Sparta); Somer (Go Ahead), en Ter Horst (Sparta); Jacobs (Feijen- oord), Warnas (Feijenoord) en Vermeu len (NAC); Lefering (Go Ahead), Saris (NAC), Geurtsen (DWS), Nuninga (GV AV) en Vrauwdeunt (Feijenoord). Reserves: Van Zoghlel (DOS), Seve- rijnse (De Volewijckers), De Zoete ((ADO), Hainje (Heerenveen), Strik (Feijenoord). afdaling. De Oostduitsers protesteer den fel teegn de aanwijzing van deze Westduizer. .Zij stelden dat hun beste man. Eberhard Riedel, meer keuze- punten had verzameld dan Bogner voor deze de recente wedstrijd te Madonna di Campiglio won en dat Riedel ook om politieke redeiven uit Italië was daar zou hebben gewonnen als hij niet geweerd. Het antwoord van de Duitse ploegleider Hans Urban was, dat de verkiezing van Bogner volkomen was gebaseerd op de regeling die indertijd tussen d eOost- en West-Duitsers was getroffen en dat daarom de beslissing definitief was. DE AMERIKAANSE Olympische ploeg welke in Innsbruck paradeert, is naar het uiterlijk de beste wleke „Uncle Sam" ooit heeft gehad. De Yankee-ploeg is de best-geklede uit de geschiedenis, dank zij tientallen Amerikaanse fabrikanten, die van alles cadeau hebben gedaan, variërend van thermo-onderkleding voor allen, tot ,,apres-ski' kleding voor de dames. De meeste sjieke. modebladen zouden er niets op aan te merken hebben. TONI SAILER, de drievoudige Olym pische ski kampioen van 1956, ver. wacht dat Amerika, Frankrijk en Oos tenrijk de zes Olympische alpine ti- ztels zullen verdelen. De favorieten van „Blitz aus Kitz" die als filmster inmiddels een fortuin heeft verdiend, zijn: heren: afdeling Schranz of Zim- mermann Oostenrijk), slalom: Peril- lat (Frankrijk), reuzeslalom: Zimmer- mann (Oost.) Dames: afdeling:: Christl Haas (Oostenrijk), reuzeslalom: Jean Saubert (V.S.) of Marielle Goitschel (Frankrijk) slalom: Jean Saubert (V.S.). OM DE DEELNEMERS aan de Noordse nummers te Seefeld naar de training te brengen zijn 30 slee-taxis beschikbaar, elk er van getrokken door een bruin gaard. Men heeft echter wielen onder de sleden moe ten monteren, wegens 't gebrek aan sneeuw en ijs op de wegen van Tirol LEON VAN GASTEL, ere-direc- teur van het Antwerps Sportpa leis, is op 73-jarige leeftijd te Wilrijk overleden. Leon, die alle renners kennen, zal woensdag morgen te Borgerhout worden begraven. De uitvaartdienst is om tien uur in de kerk van Onze Lieve Vrouw ter Sneeuw. TOONTJE MERTENS, de Breda se renner, die het vorig jaar maar zeer weinig optrad, zal het als stayer gaan proberen. Zodra het open weer is, trekt Toontje naar Amsterdam om zich voor het nieuwe vak te bekwamen. ITALIO ZILIOLI en een tiental andere renners van de Italiaan se sportgroep Carpano verzame len zich vandaag in 'n trainings kamp te San Remo. Zij gaan zich speciaal voorbereiden op de openingsklassieker MilaanSan Remo, die eindelijk eens een Italiaanse zege zou moeten brengen. (Van onze speciale verslaggever) De president van het Internationaal Olympisch Comité, Avery Brundage is fel van leer getrokken tegen quasi- amateur- en beroepsatleten. Brundage verklaarde op een bijeen komst van het ÏOC, dat dergelijke atle ten „verraad plegen aan hun opdracht en de jongeren misleiden." De atleten die van staatswege steun ontvangen vormden het voornaamste doelwit van zijn betoog, waarmee Brundage duidelijk liet doorschemeren, dat zijn stekelige opmerkingen vooral waren bedoeld voor de atleten uit com munistische landen. Met het oog op de komende judo-inter land Nederland - Verenigde Staten, die op 5 februari in de Beatrixhal van Utrecht zal worden gehouden, heeft het bestuur van de federatie van Nederland se judo- en jioe-jitsoebonden gemeend aangezien deze wedstrijd niet in het wed strijdprogramma was opgenomen om vandaag in de dojo van de heer Nauwe- laerts d'Age te Overveen een selectie wedstrijd te organiseren voor de sterk ste judoka's uit Nederland. Uit de vier bonden, de N.J.J.B., de Judokwai Nederland, de NAJA en de Nederlandse Katholieke Judobond, die tezamen de federatie vormen, zullen de zes sterkste judoka's worden gekozen om tegen de Amerikanen aan te treden. Zes deelnemers per bond zijn hiervoor aan gewezen en voor de N.J.J.B. zal o.a. de Utrechtse wereldkampioen, Anton Gee- sink, in het zwaargewicht deelnemen. Zeker is het dat voor de NAJA, de 23- jarige Amsterdammer Willem Ruska, die een maand geleden enkele mooie succes sen boekte tegen gerenommeerde Franse en Duitse tegenstanders, eveneens in het zwaargewicht zal uitkomen. Aangezien het hier gaat om de sterkste judoka's be stond de mogelijkheid dat ook John Blu- ming, de man die jarenlang in de Kodo- kan Dojo in Tokio heeft getraind, tegen Anton Geesink zou uitkomen, een ge vecht overigens waarbij alle judo-lief hebbers in Nederland zich de vingers zouden aflikken. Bij nadere informatie bleek echter dat John Bluming, die enige tijd geleden geelzucht heeft gehad, zich zelf niet capabel achtte om tegen een man als Geesink uit te komen. Ofschoon deze wedstrijden gelden als de selectie voor de Nederlandse ploeg tegen Ame rika kan men. zij het niet officieel, toch enigszins de balans opmaken voor de Olympische Spelen in Tokio. De wed strijden, die in Overveen zullen plaats vinden, zijn niet toegankelijk voor het publiek. „In dergelijke sportgebeurtenissen speelt de politiek een grote rol... Een overwinning in de sport wordt gelijk gesteld met het nationale prestige en met de superioriteit van het ene poli tieke stelsel over het andere", aldus de president van het IOC. Brundage sprak tot afgevaardigden van de meeste van 's werelds 111 Nationale Olympische Comités die met hun atle ten zijn meegereisd ter bijwoning van de negende Olympische Winterspelen. „Zal er in de toekomst een nieuwe klasse van burgers, een sportmilitie, ontstaan? Kunnen zij die hierop aan sturen ons waarborgen dat staatsama- teurs niet gedwongen zullen zijn om de inzichten van hun regeringen te delen, dat universiteitsatleten niet alleen gra den krijgen vanwege hun sportsucces- sen en dat beroepsatleten nimmer voor publiciteitsdoeleinden zullen worden ge bruikt, zo vroeg Brundage zich af. Volgens hem bestaat er behoefte aan zuivere amateursport om tezamen met de wijsheid die zij uit de boeken kun nen putten de jeugd karakter te geven. Van de staats-, college- en beroepsat leten zei Brundage, dat zij na enige jaren in een lucratief baantje werk zaam zullen zijn enkel en alleen omdat zij dank zij hun jeugd en kracht roem hebben vergaard. AVERY BRUNDAGE tegen (Van onze sportredactie) Kees Pellenaars gaat deze week met enkele industrieën opnieuw onderhande lingen voeren om te komen tot de stich ting van een extra-sportieve Nederland se groep. Kees verklaarde maandagmid dag: „Ik kan natuurlijk nog helemaal niets zeggen. De kans om een Nederland se ploeg op de been te brengen is niet uitgesloten, ofschoon zij wel geringer wordt. Ik heb echter de hoop nog niet helemaal opgegeven". Noorwegen, 's werelds oudste ski-land, voert na veertig jaren Olympische win tersport de ranglijst van de medaille winnaars aan. Met 36 gouden plakken, 31 zilveren en 29 bronzen bleken de Noorse skiërs en schaatsenrijders goed voor 96 medailles. Een score die de Scandinaviërs in Innsbruck tot boven de honderd hopen op te voeren. Amerika staat met 63 medailles (22 goud, 26 zilver en 15 bronzen) op de tweede plaats, gevolgd door Finland met 52 plakken (17-21-14), Zweden met 47 (15-15-17) en Oostenrijk met 46 (12-18-16). Indrukwekkend is ook het aantal me dailles van Rusland, dat in 1952 met de Spelen van Oslo zijn entree in de Olym pische Winterspelen maakte. De sterke Russische deelnemers veroverden reeds 14 gouden, 8 zilveren en 15 bronzen me dailles en Rusland staat daardoor nu reeds als zesde geklasseerd. De Olympische Winterspelen hebben voor Nederland tot nu toe vier zilveren en een bronzen medaille opgeleverd. Op de fel begeerde gouden plak wachten de Nederlandse sportlieden nu al veertig jaar. De hoogste eer schijnt echter bij de negende Olympische Winterspelen, met Sjoukje Dijkstra als de grote favoriete dij het kunstrijden, eindelijk binnen het (Van onze speciale correspondent) Nog één dag en dan zal de Oos tenrijkse president dr. Scharf, op verzoek van de voorzitter van het Internationaal Olympisch Comité, Avery Brundage, in 't imposante stadion over de springschans van berg Isel de negende Olympische Winterspelen voor geopend ver klaren. Woensdag in de eerste middag uren zal het grote moment aan breken, waarop de Olympische hymne van Richard Strauss zal weerklinken, de zijden Olympische vlag met vijf ringen zal worden gehesen, de duiven, symbolen van vrede, in de Tiroolse winterlucht worden losgelaten en schriller tegenstelling kan men zich nau welijks voorstellen kanonscho ten zullen bulderen over het dal van de Inn, over Innsbruck, dat dan twaalf dagen lang het cen trum van de wereld der winter sporten zal zijn. Innsbruck, de hoofdstad van Tirol met zijn 100.000 inwoners, is in deze voor- olympische dagen uiterlijk rustig. Er hangen niet veel meer vlaggen dan an ders in het wintersportseizoen, de hotels en cafés in de omgeving van de beroem de oude Maria Theresienstrasse, zijn nauwelijks voller dan anders. In de etalages van de merendeel kleine en ouderwetse winkels ziet men wel het stijlvolle embleem van de Olympische winterspelen, het met de ringen be kroonde stadswapen tegen een zwart fond, in alle afmetingen en allerlei ar tikelen aangebracht, maar bepaald Olympisch is de aanblik der stad niet. Oostenrijk is geen welvarend land en Innsbruck is niet rijk. „Het worden de Spelen der eenvoud" hadden de organi sators gezegd en wanneer zij daarmee bedoelden dat het uiterlijk vertoon on belangrijk is vergeleken bij de perfectie van de interne organisatie, dan hadden zij gelijk. En zij kunnen zich thans ma teloos verheugen in verdiende compli menten die zij nu van de binnenstro mende schare deelnemers en officials in ontvangst mogen nemen. Veelbelovend voor de schaatswedstrij den, die donderdag beginnen met de 500 De Nederlandse ploeg bij het spelen van het volkslied. De heer Van Lier salueerde. GERSHWILLER vol verwachting klopt zijn hart meter dames, is bijvoorbeeld de chrono- metrage. Op een gigantisch bord is de gehele rit van beide rijders in de baan op eentiende van een seconde te vol gen. Telkens, wanneer een ronde is af gelegd, blijft de op het bord geregistreer. de tijd even staan, waardoor de gelegen heid bestaat elke rondetijd te noteren Reeds dadelijk na de laatste ritp komt de uitslag voor de zes hoogst geplaatsten op het bord en enkele minuten nadien staat het volledige eindresultaat reeds op papier. Het elektronische brein heeft inmiddels bij wedstrijden diep respect afgedwongen. Als er geen kronkel in komt, zullen alle records ook op dit ge bied worden verbeterd. Laat Innsbruck zijn gasten dan niet met fanfares en feestverlichting begroe ten, laat de stad een wat saaie en grau we indruk maken, in de werkelijke Olympische centra, in het machtige overdekte ijsstadion, rond de fraaie 400 meter hardrijden in het skiwalhalla van Litzum, in Seefeld waar de ruige Noorse skinummers worden gehouden, bij de skispringers, de bobbers en de rodelaars en niet te vergeten in de flats van het Olympisch dorp en in de werk- en wooncentra der duizend journalisten, daar is de drukte genoeg, daar heerst de sfeer van het Olympisch sportfeest in al zijn glorie, daar heeft men niet op geld en mankracht gekeken en daar is men enthousiast over alles wat is ge regeld en georganiseerd als er zelden tevoren was. Nog steeds is de sneeuw niet gekomen. De bergen, die de machtige achtergrond van de Olympische stad vormen, z(jn licht bepoederd als het kerstbrood vanj een zuinige bakker. Met man en macht I lieeft men de uitgezette pistes op de hel-1 lingen in Axamerletzum en van de Patscherkofel van tonnen sneeuw voor zien. De experts zijn opgetogen over het be reikte resultaat, maar voor de technisch onvoldoende geschoolde deelnemers, die er altijd zijn, bleek vooral de piste op de Patscherkofel zeer gevaarlijk en na het dodelijke ongeluk met de Poolse ro- delman gingen zaterdag 25 januari de vlaggen opnieuw halfstok. De Nederlandse aandacht concentreert zich voornamelijk op de beide ijsvlak ten van het stadsdeel Tivoli. Op de baan van het overdekte stadion en op de ovaal daar buiten, waar de hardrijders trainen en waar Willy de Beer zelfs al een paar echte races achter de rug heeft. De kleine Nederlandse ploeg verkeert in opperbeste omstandigheden. Het ver trek van Henk van der Grift en de droeve aanleiding daartoe hadden even een domper op de geestdrift gezet, maar nu zit de stemming er weer in. Sjoukje Dijkstra en haar trainer Arnold Gersch- wiler zijn tweemaal per dag op het ijs te vinden, hetzij op de rustige baan van de overdekte hal, hetzij op de ijsvlakte binnen de hardrijbaan. „Veel liever op de baan binnen" vertelde Sjoukje, „veel liever dan buiten waar het niet alleen veel kouder en lawaaieriger is, maar waar het vooral zo naar rijden is, omdat het ijs er vooral 's morgens 'bikkelhard is" Trainer Henk Lamberts en coach Jan Charisius zijn, vrijwel altijd vergezeld van de enthousiaste chef de mission SJOUKJE filmend in haar vrije tijd Cees Kerdel, dagelijks uren lang langs de baan te vinden bij de training van „de jongens". In het kleurengamma van de Olympische uniformen der deelne mende naties vormt het lichtblauw van de Nederlandse duffel en ski-jacks met de fel oranjedassen en de zwarte astra kan mutsen een opvallend onderdeel. Helaas was de oorzaak, waardoor de Nederlandse ploeg in de middaguren tij dens het hijsen der vlaggen in het Olym pisch dorp opviel, minder plezierig. Van enkele landen, die hun intrek in de ge riefelijke flats van het Olympisch dorp had genomen, werden na een toespraak van de algemeen secretaris van het or ganisatie comité prof. Friedl Wolfgang de vlaggen onder het spelen van een strofe van het volkslied gehesen. Met onder andere Rusland. Italië, Ca nada, Noorwegen en Zwitserland was ook Nederland daarbij. De Nederlandse ploeg stond met uitzondering van Sjouk je Dijkstra, die in het ijsstadion met haar middagtraining bezig was, in het gelid op het grote plein aangetreden. Tijdens de volksliederen en het hijsen der vlaggen van de andere landen hiel den de Nederlanders de mutsen stijf op het hoofd. Pas toen de tonen van het Wilhelmus klonken en het rood wit blauw door soldaten werd gehesen, gingen de mutsen af, maar niet van al len omdat het consigne was geweest: het kan wel eens koud zijn en het duurt zo lang. De heer Van Lier zal als assis tent chef de mission de groet wel brengen. Hij deed dit door te salueren aan zijn bontmuts. De lieer C. W. J. baron de Weichs de Wenne uit Geysteren (L.) heeft het voor zitterschap aanvaard van de Nederland se katholieke bond van landelijke ry- verenigingen. Hij volgt ir. C. J. van Meel uit Hilvarenbeek op, die vorig jaar au gustus overleed. De nieuwe voorzitter, die de hogere landbouwschool te Roermond doorliep, is rentmeester en wethouder van de ge meente Wanssum, waar hij verschillende jaren instructeur is geweest van de lan delijke rijvereniging. (Advertentie) X't V." 1. Valladolid - Zaragoza 2. At. Madrid - Barcelona 3.-Murcia - Sevilla 4. Pontevedra - Levante 5. Valencia - Oviedo 6. Betis - At. Bilbao 7. Espanol - Elche 8. Cordoba - R. Madrid 9. Lusitano - Sporting 10. Cuf - Guimaraes 11. Leixoes - Belenenses 12. Varzim - Porto 13. Olhanense - Académica 14. Setübal - Barreirense 15. Benfica - Seixal De Nieuwzeelandse atleet Peter Snell heeft in Auckland vergeefs getracht het wereldrecord op de 1000 meter te ver beteren. De oorzaak daarvan was o.a. een val van Snells landgenoot John Davies in de laatste bocht. Snell wilde Davies. die de leiding had, passeren en raakte daar bij met zijn hand de hield van zijn tegen stander. Nadat Peter Snell de onfor tuinlijke Davies op de been had gehol pen. zetten zij de race voort. Davies won in de sprint, maar zijn tijd van 2 min. 23.5 see. was ruim boven het wereld record, dat met 2 min. 16.7 sec. op naam staat van de Oostduitser Siegfried Valen tin. mG2,ES,I21 j?n' Groenten: prei Ali 20—42, afw. 36, witlof Al 69—70, AU 61 BI 65, spruiten All 55—64. Bil 37—42, afw. 37—39. knolselderie II 2,50, kool rapen 13, aardappelen 12, rode kool I 10, BI 7. groene sav kool I 28 II 14—16 boerenkool II 24, breekpeen BI 6—7 uieii I 10, II 6, geschoond 9. ROTTERDAM, 27 januari, totale aan- voer 1635, vette koeien en ossen 1125, varkens 510, prijzen in ets per kg vette koeien 370-400, 320-365, 275-300, varkens lev. gew. 245. 243, 240, vette koeien aan voer even kleiner, handel kalm, prijzen prijsh. prima's boven notering, varkens lev. gew. iets ruimer, zeer kalm lager prima vleesvarkens boven notering,' slachtzeugen 1.90-2.05 per kg. ~watTrstïnden~ Konstanz 259 (onv.): Rheinfelden 160 ,(+3)/ 181 (-4): Straatsburg uv> 5faxau 313 2); Pldchingen 102 (—1); Mannheim 130 (onv.); Stein- bach 116 i+3); Mainz 143 (—2) Binsen 75 (-7); Kaub 72 (-+>; Kochem 222 (i*) Koblenz 85 6); Keulen 28 2)- Ruh- rort 198 (onv.); Lobith 800 (—1)'- Nij megen 594 (—5); Arnhem 651 (—2); Ecfde IJssel 178 (onv.); Deventer A3 (onv.); Monsin 5450 (+2); Borgharen 3889 19); Belfeld 1091 (—3); Grave beneden de sluis 504 (+2>.

de Stem | 1964 | | pagina 7