Morgen beraad kabinet over lonen en prijzen Zo wordt „Expo" in New York Als U dat allemaal durft, durf dan ook te roken... SIGARENWINKELIER Stichting wellicht zonder goedkeuringsbevoegdheid Aartsbisschop van Athene breekt met Athenagoras Nijhoff-vertaalprijs voor Italiaan en Nederlander Maleisië: Soekarno maakt aanspraak op ons gebied 7 eruglopende markt J.W. M. Martinot nieuwe hoofdredacteur A.N.P. Loonsverhoging boven 10 pet. taboe Kraan dicht..... Deze week in Genève Privé-gesprek Y.S.-Rusland Tekort betalingsbalans IN ZUID-VIETNAM Botsingen tussen katholieken en boeddhisten Perzen betogen in Innsbruck Botersmokkel Nederlanders in België veroordeeld Christine" nog niet terecht McNamara Rode winst in Zuid-Vietnam Affaire-De Paepe wordt verfilmd Kwestie Maleisië EGYPTE WIL BEMIDDELEN Pan-Indonesische droom nog niet vergeten? Hulpmissie V.S. weer in Panama BOND: loyaal meewerken aan anti-rookactie Naar verder herstel van rust in Afrika BEURS VAN AMSTERDAM DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 28 JANUARI 1964 (Van onze Haagse redactie) Morgen koml het kabinet bijeen 0111 en clan intern het gesprek voort te zetten over lonen en prijzen, dat een delegatie uit de ministerraad vrijdag j.l. heeft gevoerd met een vertegenwoordiging van werkgevers en werknemers uit de Stichting van de Arbeid. Zoals' gemeld, zal dit gesprek vrijdag a.s. worden voortgezet. Als werkgeversverbonden en vak centrales op het vrijdag jl. ingenomen standpunt blijven staan en de rege ring een strikte naleving van het loonakkoord blijft eisen, dan is het niet denkbeeldig dat de regering be sluit de Stichting van de Arbeid zijn goedkeuringsbevoegdheden te ontne men. Ook zou het kunnen zijn - en dat is de tweede mogelijkheid die in Den Haag wordt geopperd - dat aan het College van Rijksbemiddelaars op dracht wordt gegeven loonsverhogin gen die uitgaan boven de tien pro cent onverbindend te verklaren. Zeker kan geconstateerd worden dat in het gehele met zorg opgetrokken loon gebouw een flinke scheur dreigt te ko men. Het beraad in het kabinet handelt rond de kardinale vraag of de loonsverhogin gen bij de goedkeuring van nieuwe col lectieve arbeidsovereenkomsten, die uit gaan boven de tien procent, welk per centage is overeengekomen in het in oktober gesloten loonakkoord, al of niet door het College van Rijksbemiddelaars zullen mogen worden goedgekeurd. De regering heeft in het vrijdag jl. met het bedrijfsleven gevoerde gesprek aange drongen op onverkorte handhaving van hetgeen in het loonakkoord is overeen gekomen. De vakcentrales en de werk geversverbonden hebben zeer tot te leurstelling van de ministers, die bij deze bijeenkomstig aanwezig waren de re gering te verstaan gegeven dat zij niets voelden voor de gevraagde strikte nale ving van het akkoord. Beide groeperingen stonden ieder met eigen argumenten op het De leider van de Amerikaanse delega tie bij het Geneefse 17-mogendhedenover- leg over ontwapening, William C. Foster, is van plan deze week een particulier gesprek te voeren met de Russische am-J bassadeur Tsarapkin. De westelijke mogendheden willen dat snel besprekingen zullen worden gevoerd over de totstandkoming van een netwerk van waarnemingsposten in Oost en West en over een verbod op de verspreiding van kernwapens. De Russen willen spreken over een I troepenvermindering, een verlaging van I de begrotingen voor defensie, een niet- aanvalsverdrag tussen de landen van de| NAVO en van het verdrag van Warschau; en het instellen van zones zonder kern-, wapens. Tijdens de Russisch-Amerikaan- se bespreking zal men waarschijnlijk proberen te bepalen, waarover het eerst dient te worden gesproken. De Russen hebben op de conferentie nog niet gereageerd op het plan yan pre- sident Johnson inzake maatregelen omi de spanning tussen Oost en West te doen1 verminderen. Amerika is bereid de middelen tot overbrenging van kernwapens aan an dere landen te verkopen, maar wil zelf toezicht uitoefenen op het gebruik der, oorlogskoppen. Engeland is dezelfde op vatting toegedaan. Het doel van Amerika is een verspreiding van kernwapens te gen te gaan. Men gelooft in de V.S dat Rusland evenals Amerika de club der kernmogendheden klein wil houden. standpunt, dat het niet aangaat thans de kraan dicht te draaien en nieuwe overeenkomsten met een andere maat te gaan meten dan collectieve ar beidsovereenkomsten. die reeds de looncommissie uit de Stichting en het College van Rijksbemiddelaars zijn gepasseerd. Vakcentrales en werkgeversverbonden willen met de goedkeuring van overeenkomsten op dezelfde voet als in de afgelopen we ken doorgaan. Zoals bekend is de gemiddelde loons verhoging van de thans goedgekeurde C.A.O.'s uitgerekend op 11 procent, het precieze cijfer ligt zelfs daaronder, nl. 10,9 procent. Bij dit percentage komt de loonsverhoging, die wordt overeengeko men in het ondernemingsgewijs gevoerde overleg. Er is, aldus de werkgeversver bonden, nog geen reden tot paniek. Aan het gesprek van vrijdag jl. is reeds eerder een overleg voorafgegaan tussen minister Veldkamp en de voorzitters van de werkgevers- en werknemersorganisa ties. De regering heeft de laatste weken vrijwel dagelijks de gang van zaken aan het lonen- en prijzenfront besproken. Zij weet zich wel degelijk mede verantwoor delijk voor de loonexplosie, die het ge volg is van het in het najaar gesloten ak koord in de Stichting van de Arbeid. Deze verantwoordelijkheid drukt haar thans des te zwaarder, omdat zij reeds inzicht heeft in de gegevens van het Cen traal Planbureau, waaruit blijkt dat het te verwachten tekort op de betalingsba lans voor 1964 op een miljard moet wor den begroot. Dat betekent een verslechte ring van de betalingsbalans ten opzichte van 1963 van ongeveer 1,6 miljard gul den. De consequenties hiervan over een jaar zullen uitmonden in het wegvallen van de spanning op de arbeidsmarkt en mogelijk werkloosheid teweegbrengen. Met het oog hierop wil de regering zo mogelijk tijdig de bakens verzetten. Of het bedrijfsleven thans nog in eer ste instantie verantwoordelijk voor de loonvorming bereid zal blijken naar de oproep van de regering te luisteren, is nog een open vraag. De raad van beheer» van het Algemeen Nederlandsch Persbureau A.N.P. heeft tot hoofdredacteur benoemd J. W. M. Martinot, thans correspondent te Brussel voor de in de Zuidoost-pers verenigde bladen van de Gelderlanderpers, van de Limburgiapers en van het Eindhovens Dagblad. De heer Martinot was van 1943 tot 1955 hoofdredacteur van het voormalige persagentschap Aneta te Djakarta, dat nauw met het nationale Nederlandse agentschap samenwerkte en de bericht geving over Indonesië voor Nederland verzorgde. Hij was in december 1958 de laatste Nederlandse journalist die Djakarta ver liet en de eerste Nederlandse journalist, die na het akkoord over Nieuw-Guinea. Indonesië weer bezocht. De heer Martinot is 45 jaar. Hij werd in 1955 benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Hij volgt bij het A.N.P. de heer G. A. Knepflé op, die enige maanden geleden als hoofdredacteur bij ons zusterblad De Nieuwe Limburger in Maastricht in dienst trad. Sinds de val van de regering-Diem hebben zich in Zuid-Vietnam een aantal botsingen tussen rooms-katholieken en boeddhisten voorgedaan, die geïnspireerd lijken te zijn door de communistische Vietkong De incidenten komen meestal voor op het platteland en in kleinere steden. In verscheidene plaatsen zijn katholieken mishandeld. Hun huizen werden verbrand en hun kerken geplunderd. Hier en daar is het voorgekomen, dat katholieken ge dwongen werden hun geloof af te zwe ren of zo bang werden dat zij niet meer naar de kerk durfden gaan. De ergste botsing heeft plaats gehad in de provincie Binh Toej. Bij die bot sing kwamen vier mensen, twee katholie ken en twee niet-katholieken, om en werden achttien mensen gewond. De rust werd hersteld, nadat een katholieke bisschop en drie boeddhistische leiders de plaats bezocht hadden en de mensen opgewekt hadden door onderlinge ruzie de communisten niet in de kaart te spelen. De gewelddadigheden zijn meestal het gevolg van geruchten, dat katholieken de waterbronnen vergiftigd hebben, boeddhistische monniken vermoorden, of wapens in hun kerken verborgen hou den. Een groep van negentig Perzische stu denten aan de Weense universiteit heeft gisteren bij het hoofdbureau van politie te Innsbruck betoogd tegen de aanhou ding van vijf hunner. Vrijdag heeft de Innsbruckse politie nl. vijf Perzische studenten opgepakt. Vol gens de betogers is dit geschied op ver zoek van de Perzische geheime dienst, die betogingen vreesde tijdens het bezoek van de sjah aan de Olympische Winter spelen. Een woordvoerder van de betogers zei later, dat de studenten de sjah zullen negeren en hem. waar zij hem mochten ontmoeten, de rug zullen toekeren. „Wij zullen een manier vinden om de sjah te bewijzen hoezeer wij hem haten. Ons land zou rijk en goed kunnen zijn, maar de monarchie hongert het volk uit", zei de woordvoerder. De Grieks-Orthodoxe aartsbis- bisschop van Athene wil alle be trekkingen met patriach Athena goras van Constantinopel verbre ken. Hij heeft daartoe een voor stel gedaan in de synode der Grieks-Orthodoxe kerk. Deze Vier Nederlanders zijn gisteren door een rechtbank in Antwerpen bij verstek veroordeeld tot zes maanden gevangenis straf, 215.953 frank boete en betaling van ontdoken douanerechten. Het zijn P. van S., 44 jaar, uit Schie dam, I. van S., 37 j., D. L., 27 j. en J. P., 33 j., allen uit Rotterdam. De douane van Brasschaat was in april vorig jaar een Nederlandse bestelwagen aan het onderzoeken waarin smokkelbo ter was gevonden. Op dat ogenblik kwam een grote per sonenwagen met een Nederlandse num merplaat, met grote snelheid aangereden en poogde de douaniers omver te rijden. De Belgische douanebeambten slaag den er met in de wagen tot staan te brengen, maar ze konden de nummer plaat noteren. Het bleek een gehuurde wagen uit Rotterdam te zijn en met be hulp van de Nederlandse politie konden de vier inzittenden geïdentificeerd wor den. Het vermoeden der douanebeambten, dat de vier mannen uit de personenwa gen iets te maken hadden met de smok- kelwagen, werd bevestigd, toen het on derzoek uitwees dat zij de organisators en financiers van de smokkelzaak wa ren. Z? waren niet ter zitting aanwezig. De rechtbank beval hun aanhouding indien ve t °P Belgisck grondgebied zouden Terwijl een fiks aantal politie mensen aan boord van de Britse mijnenveger Dingleytoekeek, hebben kikvorsmannen van de Britse marine in de buurt vtrn Ramsgate een onderzoek op de zeebodem ingesteld naar het ge heimzinnig verdwenen jacht „Christine". Tot nog toe heeft het onderzoek nog niet veel licht ge bracht in de duistere zaak. heeft tot dusver geen beslissingen genomen. De aartsbisschop blijft zich ten sterk ste tegen elke toenadering tot de kerk van Rome verzetten. Ook de hoffelijke geste van patriarch Athenagoras, die aan Chrysostomos een uitgebreid verslag van de ontmoeting met de paus zond, heeft de houding van de aartsbisschop niet verzacht. Tijdens deze syndonale vergaderingen kwam het, zoals men weet, tot een harde botsing tussen de bisschoppen De aartsbisschop van Athe ne eiste na een discussie opneming in de notulen van zijn opmerking „zowel tegen hereniging der kerken te zijn, als tegen elk contact met katholieken". De bisschop van Crevena wees de aartsbisschop bij die gelegenheid erop, dat zijn verklaring in strijd was met de recente officiële beslissing van de Griekse bisschoppenconferentie, welke de dialoog met de katholieke kerk princi pieel heeft goedgekeurd. De primaat ant woordde dat niemand hem van mening zou kunnen doen veranderen. De bis schop van Crevena maakte een eind aan de daarop volgende woordenwisseling door de vergadering te verlaten. De bis schop van Crevena heeft de steun van vooraanstaande Griekse theologen, als Alivisatos en Kondaris De Amerikaanse minister van defensie, Robert McNamara, heeft verklaard dat de communisten in Zuid-Vietnam, sinds het omverwerpen van de regering Diem in november „belangrijke vooruitgang" maken. Volgens McNamara moeten de Ver enigde Staten er voor zorgen dat hun strijdkrachten worden gehandhaafd. „Het voortbestaan van een onafhan kelijke regering in Zuid-Vietnam", aldus McNamara, „is van zulk een belang voor de veiligheid van alle Zuidoostaziatische landen en de vrije wereld, dat ik mij geen ander alternatief kan voorstellen dan het nemen van alle nodige maatre gelen. die mogelijk zijn om een commu nistische overwinning te voorkomen" De in Zuid-Vietnam opererende com munistische Viet Kong heeft intussen aangekondigd, dat voor 11 februari ..krijgsgevangenen" zullen worden vrijge laten. Men veronderstelt dat minstens zeven Amerikaanse militairen in handen van de communisten zijn. De Italiaan dr. Giacomo Prampolini en de Nederlander Christiaan N. Lijsen heb ben de M. Nijhoff-prijs voor vertalingen 1964 gewonnen. Deze door het Prins Bernhardfonds ingestelde prijs, die 2.000 gulden groot is, is bestemd voor die ver talingen van poëzie, dramatisch werk of verhalend en beschouwend proza, die zich door hun letterkundige waarde on derscheiden. Blijkens het rapport van de jury heeft dr. Giacomo Prampolini, die een 50-tal talen kent en uit een 30-tal in het Ita liaans heeft vertaald, zich grote verdien sten verworven voor de Nederlandse li teratuur door zijn meesterlijke vertalin gen van Nederlandse schrijvers. De thans 65-jarige Prampolini, jurist van huis uit, was bevriend met Arthur van Schendel. die jarenlang in Italië heeft gewoond. Ettelijke romans van Van Schendel zijn door hem vertaald. In 1928 stelde de Italiaan een bloemle zing samen van noord- en zuid-Neder landse dichters en prozaïsten, die verta lingen bevat van werk van uiteenlopende figuren als Herman Gorter, Jan Hendrik Leoplod, Louis Couperus. Guido Gezelle en Karei van de Woestijne. Prampolini ontdekte vanuit het Neder lands het Fries en het Afrikaans. Hij maakte zich ook met deze talen zó ver trouwd, dat hij bloemlezingen van Frie se poëzie kon publiceren Deze activiteit werd ontplooid naast vertaalwerk uit het Arabisch, Chinees, Spaans, Maleis, Zweeds, Russisch en nog een reeks talen, waarbij hem vooral de kleine taalgebieden boeiden. De heer Chr. N. Lijsen, die de prijs kreeg voor zijn vertalingen in het Ne derlands, werd in 1928 te Tebing-Tinggi geboren. Na de oorlog woonde hij ge ruime tijd in Frankrijk. De heer Lijsen (Van onze correspondent) De affaire-De Paepe, de Belg, die het visprivilege in de Engelse wateren op eist en daartoe onlangs met zijn schip naar Engeland voer. waar zijn plannen echter verijdeld werden, zal vermoede lijk verfilmd worden. Een Duitse maat schappij heeft De Paepe gevraagd een rolprent van het gebeurde te mogen ma ken. Een Finse actrice zou daarin de rol van mevrouw De Paepe spelen. vertaalde onder meer werk van Diderot, Stendhal, Lautremont, Camus, Sartre en de meesters van de allerjongste Franse romankunst, Robbe-Grillet en Michel Bu- tor. De jury stelt met nadruk dat zij niet tot toekenning van de prijs aan de heer Lijsen is overgegaan omdat deze een zo duidelijke voorkeur voor moderne litera toren blijkt te hebbén. De jury waardeert speciaal Lijsens keuze van schrijvers, wier werken door zogenaamde speels heid en ongebondenheid ofwel juist door een uiterst gecomprimeerd woordgebruik de vertaler voor specifieke moeilijkhe den stellen. In een communiqué, uitgegeven na het bezoek van een week dat een delegatie van de federatie van Maleisië aan Cairo heeft gebracht, wordt o.m. ge zegd dat Egypte bereid is al het mo gelijke te doen om te komen tot een duurzame regeling in het geschil tus sen Maleisië en Indonesië en tot her stel der goede betrekkingen tussen bei de landen. In het communiqué spreekt de Egypti sche regering de hoop uit dat het ge schil op vriendschappelijke wijze zal kunnen worden geregeld, met behoud van de vrede in het betrokken gebied voor het welzijn van geheel Zuidoost- Azië. President Nasser heeft een uitnodiging van premier Abdoel Rachman voor een bezoek aan Maleisië aanvaard. In tussen is prins Norodom Sihanoek, het staatshoofd van Cambodja, voor over leg in Djakarta aangekomen. Hij liet zich lovend uit over de pogingen van minister Kennedy om het Maleisische probleem op te lossen, maar opperde tegelijkertijd het denkbeeld, dat niet- Aziatische grote mogendheden zich voortaan niet meer met dergelijke aan gelegenheden moeten bemoeien. Hij zei dat Kennedy het probleem had bena derd met „een opmerkelijk zelfvertrou wen en wellicht een neiging om de ingewikkelde aard van het vraagstuk over het hoofd te zien". Minister Kennedy is intussen na een bezoek aan Engeland weer in de Ver enigde Siaten teruggekeerd. Het ministerie van voorlichting van de federatie Maleisië heeft een document gepubliceerd met^ naar het zegt, uit treksels van besprekingen gehouden in bijeenkomsten van cen commissie, die destijds de uitroeping van de onafhan kelijke republiek Indonesië moest voor bereiden. Deze commissie werd ingesteld De Amerikaanse hulpmissie zal haar bezigheden in Panama hervatten, on danks de voortdurende impasse, waarin het Amerikaans-Panamese geschil inzake de kanaalzone is geraakt. Onderhandelaars van Amerika en Pa nama hebben vier uur lang besprekingen gevoerd in Washington, maar waren niet in staat de impasse te doorbreken. De leden van de Amerikaanse hulp missie waren uit Panama vertrokken tij dens de relletjes daar eerder deze maand. Een Amsterdamse sigarenwinkelier heeft voor het raam van zijn etalage twee biljetten gehangen, die van de zijde van het publiek veel belangstel ling trekken. „Durft u uw meisje nog te kussen als zij lipstick op haar lip pen heeft?" en „Durft u nog rauwe groenten te eten en vaat te wassen met een synthetisch wasmiddel?" zijn enige van de serie vragen die de win kelier de belangstellende lezer stelt. „Als u dat allemaal durft", zo con cludeert hij aan het eind van de vra- genserie, „dan durft u ook nog wel uw sigaretje te roken" Op het andere biljet suggereert de sigarenwinkelier, naar aanleiding van een recente tv- uitzending over de gevaren van het ro ken, eens een glasplaatje op het stuur van fiets of brommer te bevestigen als naar huis of werk wordt gereden: „U hebt dan bij de stoplichten de uitlaat gassen van benzine- en dieselmotoren geïnhaleerd bij iedere ademhaling, dus niet af en toe een trekje zoals bij het roken wordt gedaan. Legt u dan dal glasplaatje ook eens onder een micros coop. Misschien durft u dan niet meer zonder gasmasker op straat te komen. De sigarenwinkelier. 50 jaar en zelf roker, had na de jongste iublikaties zijn omzet in de automaat aanmerkelijk zien verminderen, wel 40 procent schat te hij. Maar in zijn winkel was de ver koop, vooral van sigaren, afgeupen zaterdag groter geweest dan hij nor maal gewend was. Het hoofdbestuur van de Nederlandse algemene bond van sigarenwinkeliers deelt mee. dat de sigarenwinkeliers de resultaten van de acties tegen het ro ken van sigaretten zeer goed kunnen merken. Het hoofdbestuur is echter van oordeel, dat in het belang van de volksgezondheid loyaal dient te wor den meegewerkt aan deze acties. De bond wijst erop, dat het wetsontwerp tot verhoging van de sigarettenprijs met 25 procent, blijkens de toelichting hierop f 180 miljoen zal opleveren, waarvan 135 miljoen gulden ten goede zal komen aan de schatkist. De bond is van oordeel, dat beper king van de sigarettenverkoop beper king van het aantal verkooppunten zal moeten inhouden. Zij merkt op, dat enkele jaren geleden het aantal ver kooppunten sterk is uitgebreid door de toelating van o.a kruideniers en hore cabedrijven tot de verkoop van (in hoofdzaak) sigaretten. Het ging hier, aldus de bond, om 60.000 nieuwe ver kooppunten tegenover ongeveer 11.000 sigarenwinkeliers. De bond acht het redelijk en billijk dat zij die door de maatregelen van de overheid brodeloos worden, schadeloos worden gesteld. in maart 1945, nadat de Japanners, die het voormalige Nederlands-Indië bezet hielden, hun voornemen hadden aange kondigd toestemming te verlenen tot de vorming van een republiek Indonesië onder leiding van ir. Soekarno en Mo hammad Hatta. Volgens deze publikatie zou de in 1962 overleden Indonesische minister van voorlichting Mohammed Yamin in mei 1945 voor deze commissie hebben ver klaard, dat z.i. de nieuwe Indonesische republiek niet alleen het gehele Neder lands-Indische gebied, met inbegrip van westelijk Nieuw-Guinea, zou moeten om vatten, doch ook Portugees Timor, Brits Borneo, Malakka en de daarbij' gelegen eilanden. De huidige Indonesische president ir. Soekarno zou in juli van hetzelfde jaar voor de commissie hebben uiteengezet, dat hij in zijn 25 jaar lange strijd om de onafhankelijkheid nimmer had ver klaard, dat deze strijd zich beperkte tot aanspraak op het onder Nederlands be stuur staande gebied. „In feite droomde ik eens van een pan-Indonesië, dat niet alleen mede Ma lakka en Papoea zou omvatten, doch ook de Philippijnen", aldus ir. Soekarno vol gens het ministerie van voorlichting van Maleisië. Doch de Philippijnen verwier ven onafhankelijkheid, en pan-Indonesië was van de baan. Soekarno zou voorts hebben verklaard ervan overtuigd te zijn „dat de bewo ners van Malakka zich Indonesiërs voe len, die tot Indonesië behoren en een met ons zijn". „Zelfs als wij dit buiten beschouwing laten, beweer ik, op het gevaar af voor een imperialist te worden uitgemaakt, dat Indonesië niet sterk en veilig zal worden zolang Straat Malakka niet ge heel in onze handen is". Het Maleisische document vermeldt verder, dat op een latere vergadering 39 stemmen werden uitgebracht voor een Indonesische republiek, die uit Neder- lands-Indië, Malakka, Brits-Borneo, wes telijk Nieuw-Guinea, Portugees Timor en nabij gelegen eilanden zou bestaan. Negentien stemmen werden uitgebracht voor een. republiek, uitsluitend bestaan de uit het voormalige door Nederland bestuurde gebied, en 6 voor dit gebied plus Malakka, doch zonder westelijk Nieuw-Guinea. Functionarissen van het ministerie van voorlichting van Maleisië wezen er op. dat hoewel president Soekarno de afge lopen vier jaren verscheidene malen heeft verklaard, dat Indonesië buiten het voormalige Nederlands-Indië geen terri toriale ambities koestert, hij nooit dui delijk van zijn in 1945 geuite aanspraken afstand heeft gedaan. Dit is een luchtopname van de in opbouw zijnde wereldtentoonstel ling in New York. Op de voor grond ziet u een water sportsta dion, Daar vlek achter het com plex van wegen, dat naar het grote expositieterrein leidt. De bol in het verlengde van de loop brug is het symbool van de ten toonstelling. Links van de loop brug ziet u de helihaven. Geheel op de achtergrond in het midden het shea-stadion voor baseball en voetbal. Verder toont de foto een groot aantel tentoonstellingshal len. Twee helikopters van de V.N. vliegen af en aan vanuit Leopoldstad naar de bedreigde gebieden in Kongo om men sen in veiligheid te brengen. De terroris tische benden van Moelele schijnen heer en meester te zijn in Idiofa in Kwiloe. Het vliegveld aldaar zou echter nog steeds bezet zijn door loyale soldaten en politiemannen, die echter gebrek aan munitie beginnen te krijgen. Bij de hoofden van alle onafhankelijke Afrikaanse staten heeft president Nye- rere van Tanganjika aangedrongen op een spoedbijeenkomst in het begin van februari. Intussen zijn gisteren de laatste Brit se militairen in Nairobi per vliegtuig uit Londen aangekomen. Zij zijn gekomen op verzoek van Kenia. Oeganda en Tan ganjika, om aldaar orde en rust te her stellen. Het Damrak is gisteren de nieuwe beursweek begonnen met een vaste stem ming bij de opening voor Hoogovens, Philips en aandelen Kon. Olie. Later op de middag brokkelden de koersen, af. AKU was bij de opening goed prijs houdend, terwijl Unilever op dat moment dertig cent lager werd verhandeld op 146.90. Hoogovens lag gevraagd in de markt door het publiek op de gunstige gang van zaken van de staalmaatschap- pijen in Amerika en die in Europa. Dan moet het ook Hoogovens goed gaan. zo redeneerde de beurs. Het fonds zette in op 619, tegen 611 als slotkoers van vrijdag. Gisterochtend werd in Hoogovens als hoogste koers 626 gedaan. Dit vond de beurs gistermiddag blijkbaar te hoog ge grepen. Philips verbeterde een gulden tot f 156.40. Kon. Olie, eind van deze week ex 20 procent bonus, steeg zeventig cent tot 183.40. AKU was op 544*,4 goed prijs houdend zonder meer. De stemming voor de internationale waarden was dus niet onvriendelijk. Er waren geen factoren die de markt, in welke richting ook, konden beïnvloeden. Schokkende gebeurtenissen hadden zich over het weekeinde niet voor gedaan. Gedurende de verdere beursduur daal den de koersen over vrijwel de gehele linie als gevolg van licht aanbod in een vrijwel lege markt. Philips liep terug tot 155.70. Unilever tot 145.70 en Kon. Olie tot 187.70. Hoogovens zakte in tot 616. De leidende cultures gaven geen ver anderingen van enige betekenis te zien. De scheepvaartaandelen waren gemak kelijker, terwijl in de staatsfondsen weinig verandering kwam ten opzichte van het voorgaande slotniveau. Vanwege de ruime geldmarkt is. ingaande gisteren, het tarief voor daggeld met een kwart procent verlaagd tot één procent. In de lokale afdelingen was het vrij rustig. 24-1 27-1 Ned. '59 4'4 95 95 Ned, '61 4*4 9318 9318 Ned. '47 3*4 86*2 8611 Ned. grootboek '46 873b 87'2 A.K.U 544 5435 Hoogovens 603 616*2 Philips 155 155 80 Unilever 147.3 145.65 Kon. Olie 187.70 187.90 H.A.L. 11514 11534 Scheepvaartunie 13114 14114 Amst. Bank 379 Ned. Handelmij. 356 358 Lucas Bols 1095 1095 March. Breda 202 205 Bijenkorf 858 864 Drie Hoefijzers Ford 940 935 Van Gelders Papier 221*2 220 Heineken 454 461 Hero Conserven Holl. Beton Mij. 454 Kon. zout 839 844 NijverdalTen Cate 203 205 De Schelde 235 245 Scholten Foxhol 711 715 Simons Emball. en Hout 142 142 Thomassen en Drijver 770 Van Vlissingen Katoen 265 264 Vredestein 249^4 242 Zeeuwse Confectie 401 401 Zwanenberg Organon 933 935 Shell Oil 1818 1818 Anaconda 47>4 453^ Bethlehem Steel 3334 3334 General Electric 8514 8514 General Motor 773i 7914 Procter and Gamble 7914 8114 Republic Steel 41*4 42 In verband met de voorstelling ter ge legenheid van het 50-jarig bestaan van het beursgebouw, werd gisteravond geen avond effecten verkeer gehouden.

de Stem | 1964 | | pagina 5